Liefde en boerentrots Film Flodder draait om klassenconflict Modernisering Wapen van Zeeland Gelijke mogelijkheden bij uitgifte oesterpercelen Nationaal zangkoor in Zierikzee Betrokkenheid lokale bevolking bij bosaanleg goede zaak Plezierschip inzet van kort geding 6 De verbouwingswerkzaamheden in Het Wapen van Zeeland zijn gestart. RENESSE - In de komende maanden zal Het Wapen van Zeeland, zonder twijfel de oudste horecavestiging in het toeristendorp Renesse, een grondige verbouwing ondergaan. Reeds in 1651 was in dit statige trapgevelpand te Re- nesse een herberg gevestigd met de naam Het Wapen van Zeeland. Door de eeuwen heen kende het bedrijf vele kasteleins en voltrokken zich de nodige veranderingen in de herberg. Vele jaren lang nam Het Wapen van Zeeland een belangrijke plaats in, in het sociale leven van Renesse. Mevrouw Prummel-Kappers, die eerst met haar ouders en sinds 1935 met haar man in het bedrijf zat, her innert zich hoe er vroeger uitvoerin gen werden gegeven door de Rederij kers en de muziekvereniging. Deze uitvoeringen en andere verenigings activiteiten vonden bij toerbeurt plaats in Het Wapen van Zeeland en het eveneens aan de dorpsring gele gen Wapen van Renesse. Het Wapen van Zeeland had zelfs een tijdlang een podium in de zaak staan. De bouw van het dorpshuis maakte aan deze functie een eind. En toen in de jaren zestig de grote toeristenstroom op gang kwam richtte Het Wapen van Zeeland en eigenlijk heel Renesse zich daarop. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het pand door de Duitsers ge vorderd. Mevrouw Prummel weet nog hoe ze zich met haar man uit de voeten maakte, omdat ze als staats gevaarlijk werden beschouwd. „Toen we terug kwamen stond er eigenlijk alleen nog het biljart. We moesten weer helemaal opnieuw de zaak op bouwen". Dat gebeurde en zo'n 20 jaar geleden werd het bedrijf overge nomen door het echtpaar Vlaander. Nu sinds enige tijd ook zoon Ludo in de zaak is opgenomen werd besloten tot een grondige modernisatie. Hierbij zal de voorgevel, die sinds eeuwen mede bepalend is voor het dorpsaanzicht van Renesse, geheel in oude stijl blijven. Er zal in feite al leen een nieuwe verflaag worden aan gebracht. Binnen wordt alles tot en met de vloeren uitgebroken. Slechts de keuken blijft overeind. Ook de achtergevel wordt uitgebroken om plaats te maken voor een schuifpui die toegang geeft tot het nieuwe ter ras aan de achterzijde van de zaak. Het terras, dat ongeveer 30 vierkante meter groot is, biedt plaats aan vijf tafeltjes. Met de modernisering wordt ook de exploitatie-opzet veranderd. De be drijfsruimte zal worden verdeeld over twee volledig gescheiden café's. Aan de voorzijde van het pand komt een café met een oppervlakte van zo'n 110 vierkante meter. Het is de bedoe ling dat hier ook eenvoudige hapjes zullen worden geserveerd. Men mikt op een breed publiek van alle leeftij den. De naam is en blijft Het Wapen van Zeeland. Aan de achterkant komt een bruin café. Hierin zal de betere popmuziek worden gedraaid. In deze rumte van ongeveer 60 vierkante me ter zal ook een biljart worden ge plaatst. De doelgroep waarop met dit café gemikt wordt is duidelijk de jeugd. In de gang is een nieuwe mo derne toiletgroep gepland, die be doeld is voor gemeenschappelijk ge bruik voor beide café's. Op 16 maart is er een begin gemaakt met de sloop werkzaamheden, waarna nog voor april de herbouw-activiteiten een aanvang zullen nemen. Het is de be doeling dat het gemoderniseerde Wa pen van Zeeland met Pinksteren weer voor het publiek geopend zal zijn. DEN HAAG - De zangeres Marga Bult zal ons land op 9 mei op het Eu rovisie Songfestival in Brussel verte genwoordigen met het liedje „Recht op in de wind". Dit liedje werd door jury's uit de twaalf provincies geko zen tijdens het nationale songfestival in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De jury moest kiezen uit zes liedjes, het winnende lied is ge schreven door Peter Koelewijn. HELMOND - In het gemeentemu seum Helmond is van 19 maart tot en met 24 mei een tentoonstelling over geënsceneerde fotografie. GRONINGEN - De academie Mi nerva voor beelden kunst en het In stituut voor Kunstgeschiedenis in Groningen houden op 4 april de ma nifestatie „Kunst-kommentaar", een discussie over kunst maken en kunst verwoorden. ZUIDLAREN - In het nieuwe ten toonstellingscomplex ,van de Prins Bernardhoeve in Zuidlaren wordt van 3 tot en met 5 april de Noordelij ke Oldtimermanifestatie gehouden. Op een oppervlakte van 30.000 vier kante meter is een groot aantal oude voertuigen te zien en worden tal van randactiviteiten geboden. ZIERIKZEE - In het weekend van 4 en 5 april is het Nationaal Zangkoor van het Leger des Heils te gast bij het corps in Zierikzee. Zaterdagmiddag verleent het koor haar medewerking aan een openluchtsamenkomst van het Leger des Heils op het Haven plein. Zaterdagavond is er een uit voering van het koor in de zaal van het Leger des Heils aan de Post- straat. In de diensten van het Leger des Heils op zondag om 10.00 en 17.00 uur is het koor ook te beluisteren. Het koor krijgt een druk weekend in Zierikzee, want er staan ook nog twee korte uitvoeringen op het pro gramma zondagmiddag. Van 14.45 tot 15.15 uur in bejaardencentrunm Bor- rendamme en van 16.00 tot 16.30 uur in de hal van het Zweeds Rode Kruis- ziekenhuis. Het nationaal zangkoor van het Le ger des Heils bestaat uit 28 leden en staat onder leiding van de ei-varen di rigent, en heilsoldaat, Dolf Ruysink. De uitvoeringen en de diensten staan onder leiding van de algeheel leider van het koor, brigadier C. Nieuw- land. Iedereen is welkom. Het Leger des Heils zoekt nog logie-adressen voor koorleden voor de nacht van zaterdag op zondag en/of de warme maaltijd op zondag. Contactpersoon is A.de Graaf (01110- 14259). 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Nationale ideeënbus. 20.00 uur Hollanders, compilatiepro gramma met o.a. Alexander Curly, Monique Emmen en Paul Vasseur. 20.30 uur De Heilige Koe 21.00 uur Panache, Amerikaanse speelfilm uit 1976 van Gary Nelson. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Twee mensen, serie film portretten. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Svengali, Amerikaanse speelfilm uit 1983 van Anthony Har vey. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. Afl.: 140 (herh.). 18.05 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie naar de boeken naar Frank Baum. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Groene Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.55 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 21.25 uur Stuart Burrows sings...Stu- art Burrows ontvangt in de National Concert Hall te Dublin Bernadette Greevy, zang, Denise Kelly, harp, het St.-James Choir en het RTE-Concert Orchestra o.l.v. Robin Stapleton. 22.30 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22.50 uur Nieuws met aansl. Coda: Haikoe, van Roel Houwink. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Marokkaanse gastarbeiders. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Tennis: Belgische Indoor kampioenschappen, rechtstreekse re portage vanuit Brussel. Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Mensenmarkt, 6-delige do cumentaire-serie over de internatio nale arbeidsmarkt. Afl. 4. 14.30 uur Sons and daughters, Au stralische serie. 15.35 uur Words and Music, portret van de Ghanese jazzpianist Cab Kaye. Interviews: Tom Mulder. 16.05 uur Rosco leest voor, televksie- prentenboek van Ton Hasebos. 16.25 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, kinderse rie. Afl.: Op zoek naar de kleine maan. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Groen en grondig, serie waarin agrarische onderwerpen en berichten worden behandeld. 18.30 uur Cursus Structuur in Basic. Les 3, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie. 19.25 uur Mijn geheim. Vier bekende Nederlanders proberen geheimen te ontfutselen aan wonderlijke, grappi ge en doodgewone mensen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Ep Oorklep Show, come dyserie rond André van Duin m.m.v. Frans van Dusschoten, Hans Otjes en Lucie de Lange. Afl. 5. 21.20 uur De TROS TV-show. 22.15 uur Nationaal Geschenk, afl. 4 van een serie programma's ter onder steuning van het nationaal geschenk dat op 30 april a.s. wordt aangeboden t.g.v. het 50-jarig huwelijk van het prinselijk paar. 22.20 uur TROS Aktua Export, van avond staan de handelsbetrekkingen met België centraal. 23.00 uur TROS Tele Thriller: Onze ouwe, Duitse politieserie. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 13. 10.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, alf. 6. 10.30 uur Europees milieujaar 1987, afl. 2. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 25. 11.30 uur Brandpunt in de school. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. Vrijdag- 27 maart FRANEKER - Minister Braks van landbouw en visserij vindt het een goede zaak dat de lokale bevolking wordt betrokken bij bosaanleg. Hij heeft dit gezegd in Franeker tijdens het officiële gedeelte van de nationa le boomfeestdag. Betrokkenheid van de burgerij, zo als in de gemeente Franekeradeel, die het beheer en onderhoud in han den krijgt, terwijl het bos eigendom van Staatsbosbeheer blijft, is vol gens Braks erg belangrijk om er voor te zorgen dat „het bos er over vele tientallen jaren nog steeds in volle glorie staat". Die taak kan de over heid naar zijn mening niet alleen op haar schouders nemen. Het mag echter niet zo zijn, dat de lokale overheden „aan de haal gaan met lusten van dergelijke projecten en Staatsbosbeheer blijft zitten met de lasten in de vorm van het beheer van de kleine honderden landschaps elementen en met alle kosten die daaruit voortvloeien". Braks: „Goed overleg voor de aanleg van dit soort projecten moet duidelijk maken wie de kleine landschapselementen in ei gendom krijgt en wie ze moet behe ren en onderhouden." Bij Franeker wordt er een achttien hectare groot stadsbos aangelegd. Voor het ontwerp hebben landschaps architecten van Staatsbosbeheer en, bij wijze van experiment, een beel dend kunstenaar, getekend. Het ont werp (Braks: „een knappe prestatie") is geïnspireerd op state-terreinen die in het Friese landschap voorkomen. Aan de nationale boomfeestdag - met als thema „De boom in het land schap" - zouden ongeveer 500 gemeen ten in ons land deelnemen. Ongeveer de helft daarvan viel woensdag ech ter af, omdat de vorst nog in de grond zit of het plantmateriaal niet be schikbaar was. Sinds de eerste natio nale boomfeestdag, zo vertelde Braks later op de middag aan schoolkinde ren uit Franeker, zijn er ongeveer zes miljoen bomen geplant, goed voor drieduizend hectare bos. Aan het eind van de middag opende de bewindsman bovendien in mu seum 't Coopmanshues in Franeker een tentoonstelling over het stadsbos- ontwerp. Bij die gelegenheid roemde hij de samensmelting van kunst en bos. De kunst maakt integraal onder deel uit van het ontwerp, waardoor het bos een meerwaarde heeft gekre gen, aldus minister Braks. ZIERIKZEE - Bij de uitgifte van oesterpercelen zullen zowel voor degenen, die nu over oesterpercelen beschikken in het Grevelingenmeer of de Ooster- schelde als ook voor degenen die nu beroepsmatig de visserij in de kustwate ren of de Zeeuwse wateren uitoefenen, dezelfde deelnemingsmogelijkheden moeten gaan gelden. De uitgifte vindt plaats in zodanige eenheden, dat daar mee een rendabele bedrijfsvoering mogelijk is. Daarbij is uitgegaan van 15 ha. Dit schrijft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) in een beleids voornemen, dat hij op 25 maart voor advies heeft gestuurd aan het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten van het Visserijschap. Het beschikbare areaal voor de oestercultuur in de Oosterschelde be draagt circa 1600 hectare; in het Gre velingenmeer 500 hectare. De uitgifte van perceien vindt plaats via een openbare inschrijving tegen een van te voren bepaalde in- schrijfprijs. Aan de inschrijving kun nen deelnemen de bedrijven die thans beschikken over percelen voor de oestercultuur in de Oosterschelde of het Grevelingenmeer en de bedrij ven die thans beroepsmatig de visse rij uitoefenen in de kustwateren en de Zeeuwse wateren. Aan bedrijven die nu beschikken over oesterpercelen in de Ooster schelde of het Grevelingenmeer wordt per bedrijf een aaneengesloten blok van 15 hectare gegund, ongeacht het aantal hectares waarvoor het be drijf heeft ingeschreven. Vervolgens wordt aan bedrijven, die nu de visse rij uitoefenen in de kustwateren of de Zeeuwse wateren ook een aaneen gesloten blok van 15 hectare uitgege ven, ongeacht het aantal hectares waarvoor het bedrijf heeft ingeschre ven. Wanneer de situatie zich voordoet, dat het beschikbare areaal niet vol doende is om al deze bedrijven een ZIERIKZEE - Een volstrekt a-sociaal gezin dat bij wij ze van experiment wordt gehuisvest in een dure villa in een sjieke buitenwijk en daar in conflict komt met de omgeving die er een geheel andere levensstijl op na houdt. Dit is het centraal thema van de film Flodders, die op de volgende dagen in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Zondag 29 maart (14.00 en 20.00 uur), maandag 30 maart (20.00 uur), zaterdag en zondag 4 en 5 april (14.00 en 20.00 uur). blok van 15 hectare toe te wijzen, zal loting plaatsvinden. Mochten er dan nog percelen over blijven, dan zullen deze toegewezen worden aan die bedrijven, die voor meer dan 15 hectare hebben inge schreven. Is het beschikbare areaal niet voldoende om de inschrijvingen voor meer dan 15 hectare uit te geven, zal opnieuw loting tussen de betrok ken bedrijven plaatsvinden. Om de continuïteit van de bedrij ven te waarborgen, zullen de huur overeenkomsten worden gesloten voor een periode van 24 jaar. De huur prijzen, die op commerciële basis zul len worden vastgesteld, zullen om de drie jaar worden herzien. Voor bedrijven die nu de oestercul tuur in de Oosterschelde uitoefenen, zal de bestaande huurovereenkomst als overgangsmaatregel, 4 nog drie keer voor één jaar worden verlengd. In het Grevelingenmeer zal het voor de individuele bedrijven in het advies van 15 november 1985 van de toenmalige staatssecretaris van land bouw en visserij aan zijn ambtgenoot van financiën genoemde aantal hecta res drie keer voor één jaar worden verhuurd aan die bedrijven. Het gezin Flodder bestaat uit zeven personen. De moeder, drie zonen, twee dochters, en een opa van een jaar of vijfenzeventig die aan een rolstoel is gekluisterd. De zonen zijn niet gespeend van cri mineel gedrag en de welgevormde dochter van zestien neemt het 'niet zo nauw met de zeden. De moeder is de autoriteit in het gezin en maakt zich zelf verdienstelijk met het stoken van jenever. De film begint met hun verhuizing. Het huis in de achterbuurt waar zij jaren gewoond hebben, moeten zij verlaten omdat het huis zich op ver vuilde grond blijkt te bevinden. De gemeente heeft erg zijn best ge daan om passende, vervangende woonruimte voor hen te vinden, maar is daar niet in geslaagd. De enige mogelijkheid was een leegstaande villa in een sjieke bui tenwijk, die al jaren leegstond. Op aandringen van een maatschappelijk werker zijn de autoriteiten er uitein delijk mee akkoord gegaan om bij wijze van experiment het gezin een half jaar in de villa te plaatsen. Al vrij snel na hun komst in de wijk, ontstaan er spanningen en irri taties. De verschillende familieleden gaan hierin ook niet geheel vrijuit. De tennisclub fungeert als een so ciaal trefpunt van waaruit de buurt bewoners hun tegenacties beginnen te ondernemen. Johnny, de oudste broer in het ge zin, een goeduitziende knaap van een jaar of zevenentwintig, begint een se rieuze verhouding met één van de buurvrouwen. Haar man, comman dant van een tankbataljon, reageert furieus als hij achter de verhouding komt. Hij slaat zijn vrouw het huis uit. De vrouw trekt vervolgens in bij het gezin Flodder. Johnny en de buur vrouw besluiten te gaan trouwen. Or.i het besluit te vieren geven ze een groot feest in de villa en als verzoe- EINDHOVEN - In het Tbm Smits huis in Eindhoven is van 18 april tot en met 26 april een tentoonstelling te zien van cartoons van de Franse car toonist Claude Serre nend gebaar nodigen ze al de buurt bewoners uit. De bedrogen echtge noot legt zich echter niet bij de gebeurtenissen neer en als het feest in volle gang is, zorgt hij voor een dramatische climax. DEN HAAG - In-Galerie Artline in Den Haag is van 29 maart tot en met 8 mei een tentoonstelling van de Amerikaanse kunstenaar Sinkichi Tajiri, onder de titel Paper knots and string drawings. De in 1923 geboren kunstenaar woont sinds 1956 in Ne derland kreeg onder meer bekend heid door sculpturen van in elkaar geknoopte elementen. VOORBURG - In samenwerking met het Nederlands Letterkundig Museum organiseert museum Swaen- steyn in Voorburg van 2 april tot en met 3 mei de tentoonstelling Schrij vers in beeld. Van diverse Nederland se schrijvers zijn portretten te zien die zijn gemaakt door kunstenaars als Paul Citroen, Carel Willink en Ep- po Doeve. In dezelfde periode toont het museum decoratieve grafiek - prenten uit boeken - uit de periode tussen de 17e en 19e eeuw. Het accent ligt op prenten van bloemen, vogels en vlinders. NOORDWIJK AAN ZEE - In de Grote Kapel in Noordwijk aan Zee zijn van 3 tot en met 26 april honderd schilderijen te zien met als onder werp de bollenstreek in bloei. De ten toonstelling haakt in op een boek dat eind maart over ditzelfde onderwerp verschijnt. Veel illustraties uit deze publikatie hangen te kijk op de expo sitie. MIDDELBURG - De Duitse rederij Seetouristik in Hamburg moet het passagiersschip „Poseidon" terug brengen naar Vlissingen, zodat het weer in de vaart kan worden geno men als toeristische attractie. Deze eis hebben de Nederlandse rederijen Shipping Compagnie en Trithon Li ne C.V. in kort geding voorgelegd aan de president van de rechtbank in Middelburg. Het schip werd indertijd door de Duitse rederij aan Shipping Compag nie Trithon Line C.V. verhuurd. Het voer als toeristische attractie tussen de havens van Vlissingen en het Bel gische Zeebrugge en vice-versa. Vorig jaar juni zagen de Duitsers het niet meer zitten en gelastten de kapitein terug te keren naar Hamburg. Dat wordt door de eisende partijen gezien als contractbreuk. Behalve de eis het passagiersschip weer in ex ploitatie te mogen nemen hebben zij ook een eis tot schadevergoeding in petto, aldus de raadsman van de ei sende partijen, mr. J. Boogaard. De rechtbank zal op maandag 6 april vonnis wijzen. 27 Zwijgend zaten ze tegenover elkaar in de mooie kamer van hun kostelijk huis. De fraaie lamp wierp haar zacht, mild licht over alles rond hen heen. De kinderen sliepen. Jannie hief haar ruwe, roodgewerkte handen van haar zware schoot en legde ze voor zich op het zachtbruine tafel kleed. „Zal ik r's naar mijn vader gaan?" vroeg ze zacht. „Niet dat die ons zélf helpe ken; maar hij weet misschien wel raad." En toen Brand bleef zitten zwijgen en zijn vaders naam niet noemde, ging ze verder. „Zo ken het niet blij ven. Er moet wat beure 'oor." „Hier wil ik jou vader niet in moeid hewwc," zei Brand grimmig en wendde zijn mager, verbeten gezicht naar haar toe. „Ik gaan morgen wel naar de Kerkebuurt. Mijn moederen vader hewwe ons hierin brocht en die moetc ons 'r nou ok maar weer uitha- le. As ik toe bij Dirk te werk gaan had, zoas eerst mijn plan was, dan ware we puur verder heen geweest." „Och ja, as as as is verbran de turf." weerde Jannie dit af. „Ze hewwe het om best daan en wie had toe verwacht dat het met de tuinderij zo verkeerd gaan zou." „Ja, wie had dat docht," gaf Brand toe. „Het ging eerst niet zo beroerd. We loste almaar of en dat maakte de rente ok al lichter. En nou dit. Kerst tijd en amper een paar tientjes in huis. „Hier heb mijn vader altijd bang voor weest." Jannie stond op en schonk koffie in. „Niet dat het zó door J. VISSER-ROOSENDAAL slecht worre zou vanzelf maar toch wel zowat as vroeger, toen 'ie moeder trouwde. Maar wat wil je nou?" Vragend keek ze hem aan. „Ik had zó docht," zei hij en dronk peinzend telkens een klein teugje uit zijn kopje. „As ik nou r's naar vader ging en ik vertelde precies hoek ik er voorstond de eerste hypotheek heb niet zo'n hoge rente, daar kon ik wel uitstel van betaling voor krijge misschien; maar met de tweede gaat dat niet, die bank wil geld zien en dan dat leste geld dat van 't huis zal ik maar zegge, daar moet ok weer van oflost worre En nou wou ik dat vader die schuld van 't huis over nam en zo niet of 'ie ons dan wat geld geve wil. Een soort voor schot op de erfenis van later." „Ik vond het altijd al wat raar dat jou vaderons zélf niet hielp. Hij most zijn geld toch ergens in steke en waar om dan niet in ons spul?" „Zo is vader Arie niet. Die is dol op papiertjes. Maar dan moet 'ie 'r voor deuze keer maar d'rs een paar verko- pe," vond Brand. „Ik heb eerder er al d'rs wat over loslaten teugen 'm „Zou Dirk niet helpe wille?" be dacht Jannie. Brand snoof verachtelijk. „Dirk! Die moei ik net zo min as jou vader. Die heb ok altijd voorspeld, dat het zo aflope zou met ons hier. Ik gaan nooit met hangende pootjes naar die lui toe. Dat vertik ik." Ze zag zuin ruige pols zwellen toen hij zijn hand tot een vuist ineen kneep. Met een zucht schoof hij zijn stoel terug en ging naar buiten. Zacht met zijn klompen schuife lend liep hij over de betonnen straat, langs de schuur, tot waar zijn land be gon. Donker en stil stond de nacht om hem heen; zwart als de slapende aar de vóór hem. Zijn grond; door noeste arbeid, zweet en zorgen de zijne. Door alles, behalve door hot geld. Iedere voet had hij gekeerd, bemest, be zaaid, gewied Nu nu het zó stond dat hij zo goed als geen kunstmest zou kunnen betalen, stond hij al een maand lang iedere dag in de modderschuit en be mestte zijn land met slijk. Dat deed vader Picter immers ook altijd. En met vrij goed resultaat. Als de vorst hem dat niet kwam verhinderen wou hij het nog minstens twee maanden blijven doen. Hij wou volhouden Als vader morgen maar helpen wou Hier in huis sliepen zijn drie kinde ren en wachtte hun een vierde. Het was toch te gek dat een man die werk te als hij, voor zo'n gezin de kost niet kon verdienen. Diep snoof hij de vertrouwde geur van het veld in en liep dan langzaam naar huis terug. Maar eerst wendde hij nog even zijn blik naar de lichtjes van de Kerke buurt. Achter één van die lichte vensters zat zijn vader, bedacht hij. Zijn stille, gesloten vader die voor hem nooit een échte vader geweest was. Maar morgen zou hij allicht to nen dat te zijn. En gesteund door deze gedachte viel Brand even later in een zware, droomloze slaap. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6