Raad Middenschouwen dwingt via stemming een bouwvergunning af Huldiging Leo IJzelenberg Oranjecomité Ellemeet krijgt 100 gulden meer Zwakke financiële positie Christelijke Rayon schoolraad bespreekt wet basisvorming ATD politie Dordrecht Toeristische trekpleister goedkoper voor zoetwater Commissie sport Bruinisse Kaarten- verkoop Unicef Volgend jaar geen Hiswa voor VVV Bruse VVV besluit tot verhoging contributie r«v -W' r Vv 4 A 4, Ben Boer bang voor precedentwerking SCHARENDIJKE - Wanneer de heer H. Landman uit Scharendijke de raadsvergadering van de gemeente Mid denschouwen had bijgewoond was hij zeker tevreden huiswaarts gekeerd. Zijn beroepschrift tegen het weige ren van een bouwvergunning voor het vergroten en ver anderen van een woning aan de Elkerzeeseweg gaf van alle agendapunten de meeste stof tot discussie. Via een stemming waarbij alle vier de aanwezige raadsleden te kennen gaven dat de vergunning alsnog moest worden afgegeven zag het college zijn voorstel tot weigering de mist ingaan. Er kwamen heel wat leden en arti kelen van de bouwverordening voor in de geschiedenis van de aanvrage. In december 1986 besloot de gemeen teraad de aanvrage af te wijzen om dat deze niet zou voldoen aan de le den 4 en 5 van artikel 66. De commis sie voor de bezwaarschriften, die het beroepschrift van de heer Landman behandelde dat daarop volgde, kwam echter tot de ontdekking dat de leden 4 en 5 waarop de afwijzing was geba seerd om verschillende redenen niet van toepassing waren op het bouw plan. Maar zij ontdekte dat het bouw plan wel in strijd was met lid 2 van artikel 66 en daarom toch diende te worden afgewezen. In het betreffende lid 2 wordt omschreven dat men van af de hoofdingang elke andere kamer van een huis moet kunnen bereiken zonder door keuken, badkamer, pri vaat dan wel berging te moeten lo pen. ,,De weigering van de vergunning vervalt omdat hier sprake is van een nieuwe weigering", wreef J. L. F. Bol- leman (SGP/RPF) het college onder de neus. C. W. Boot van het CDA sloot zich hierbij aan en vroeg zich tevens af of aan een artikel die absolute waarde moet worden gegeven die het college eraap gaf. „Wanneer aan de bezwaren van het college tegemoet zou worden gekomen zou dat een zeer rigoreuze verbouwing inhouden die heel veel geld gaat kosten voor de aanvrager". Ook de PvdA-er G. A. M. SCHARENDIJKE - Naar aanleiding van het berede neerd jaarverslag en controle verslag over 1985 van de.Btich- ting Woningen en Woongebou wen voor Bejaarden dat via de ingekomen stukken aan de or de kwam tijdens de openbare raadsvergadering van Midden- schouwen vroeg de CDA-er C. W. Boot zich af of deze stichting zich in een zwakke financiële positie bevindt. Hij meende dat te kunnen concluderen uit een aantal opmerkingen van de accountantsdienst van de Na tionale Woningraad die de jaarstukken had gecontro leerd. ,,Zij spreekt van een zor gelijke financiële situatie om dat het groot onderhoud van de gebouwen (De Vrijburg, red.) is begroot op 1,7 miljoen gulden", aldus de verontruste CDA-er die bang was voor financiële gevolgen voor de gemeente. Raadsvoorzitter Den Boer stel de hem gerust met de medede ling dat die opmerking van de Woningraad alleen gezien moet worden in het kader van een aantal verplichtingen die in de komende jaren aan bod komen. Niettemin beloofde hij de op merkingen van Boot mee te zullen nemen in het overleg met de stichting. ZIERIKZEE - Het concept-voorstel van de wet op de Basisvorming is het onderwerp van gesprek tijdens de bijeenkomst die de Protestants Christelijke Rayonschoolraad Schou- wen-Duiveland maandag 30 maart verzorgt. Deze thema-avond wordt gehouden in de aula van de Christe lijke Scholengemeenschap voor MA VO en LHNO in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Directeur van deze scholengemeenschap, A. van Drie, gaat hierbij nader in op de gevolgen van deze basisvorming voor de func ties van het onderwijs. Het concept voorstel van deze wet volgt op een rapport van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. Belangrijkste elementen van het voorstel zijn dat gedurende de eerste drie leerjaren alle leerlin gen dezelfde basisvorming krijgen, ongeacht het schooltype dat zij vol gen. Deze basisvorming bestaat uit veertien verplichte vakken plus een vrije ruimte. Voorts wordt gesteld dat de basis vorming binnen een tiental jaren moet zijn ingevoerd. De structuur zo als die geregeld wordt in de wet op het voortgezet onderwijs blijft echter gehandhaafd. Het wetsvoorstel moet het bovendien mogelijk maken dat de scholen met ingang van het school jaar 1988/1989 een begin maken met de invoering van deze basisvorming. In 1994 zal deze nieuwe vorm van on derwijs voor alle scholen verplicht zijn. Cobussen toonde zich tolerant ten op zichte van de aanvrager. Hij baseerde dat op het gegeven dat binnenkort toch een wijziging van de bouwveror dening is te verwachten. Raadsvoor zitter Den Boer wees er echter op dat het college de aanvrage diende te be oordelen op de regels die nu gelden. ,,Het is niet zo eenvoudig om regels door de vingers te zien". Hij sprak de vrees uit voor een mogelijke prece dentwerking van een dergelijke hou ding. De raadsleden bleven echter bij hun zienswijze zodat het tot stem ming kwam. Met de twee stemmen van de wethouders L. C. Hart (VVD) en W. G. Renden (PvdA) tegen en die van alle (vier) raadsleden voor (J. M. van Langeraad (VVD) was wegens ziekte niet aanwezig) kwam het be sluit tot stand om de bouwvergun ning aan H. Landman alsnog te verle nen. Naar aanleiding van een wijziging van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning besloot de raad tot een wijziging van de artikel 19-procedure waardoor de raadsleden voortaan kunnen be slissen over de verzoeken tot vrijstel ling. Die kunnen nodig zijn bij een DORDRECHT - Het Automatisch Telefoon Doorkoppelsysteein is al weer enige jaren in gebruik gesteld bij de rijkspolitie in het district Dor drecht. Een goede reden om de aan spreekbaarheid van de politie nog- eens toe te lichten. Het ATD houdt in, dat de politie al tijd aanspreekbaar is. Wanneer ie mand naar een op dat moment geslo ten bureau belt, wordt de beller automatisch doorverbonden met de centrale meldkamer van de rijkspoli tie in Dordrecht. Hieraan zijn geen extra kosten verbonden. Wie lokaal belt, betaalt het lokale tarief. Een in gesproken bandje geeft aan, dat de beller wordt doorverbonden, waarna het personeel van de meldkamer de zaak verder afhandelt. Bij de bureaus, die niet op het ATD zijn aangesloten, krijgt men via de antwoordgever te horen welk num mer gebeld kan worden. Te zijner tijd zijn alle bureaus aangesloten. bouwaanvrage voor een bestem mingsplan dat nog niet vastligt. Ook werd bepaald dat de commissie alge mene en bestuurlijke zaken belast zal worden met het horen van mensen die een bezwaarschrift hebben ingediend tegen een nieuw structuur- of bestem mingsplan. Boot (CDA) tekende daar bij aan dat een burger het als een hin dernis kan ervaren om in het Bijzijn van een groot aantal aanwezigen en deskundigen zijn verhaal kwijt te kunnen. Maar evenals het college zelf kon hij hiervoor geen betere oplos sing aandragen. Hamerstukken In vlot tempo besloten de raadsle den 26.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanschaf van een service auto voor de dienst gemeentewerken, 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor een architect en het ontwerpen van schetsplannen ten behoeve van beide basisscholen in Kerkwerve die van gebouw zullen ruilen en de voor lopige bijdrage per leerling van het openbaar onderwijs voor het jaar 1985 vast te stellen op 704,84. Ook de bijdrage van 475 gulden per jaar die het college voorstelde om de noodslachtplaats in Zierikzee in stand te houden leverde uitsluitend positieve reacties op. SCHARENDIJKE - Kunnen de plannen om van Neeltje Jans een waterbouwkundige toeristische trekpleister van formaat te maken niet wat goedkoper worden uitgevoerd ten bate van zoetwater voor de landbouwers op Schouwen- Duiveland? Dat was de strek king van de opmerkingen die de CDA-er C. W. Boot naar vo ren bracht tijdens de rond vraag van de openbare raads vergadering van Middenschou wen. Boot concludeerde dat door een aantal hoger uitval lende kosten de zoetwatervoor ziening wel vergeten kan wor den zoals het er nu uitziet. En een toeristische attractie die bijna dertig gulden entree per persoon gaat kosten zag hij niet zo zitten. Raadsvoorzitter burgemeester W. den Boer sprak de hoop uit dat de rijks overheden meer geld beschik baar zullen stellen voor de zoetwatervoorziening. Hij was van mening dat daar door het provinciaal bestuur al het mo gelijke aan zal worden gedaan. De burgervader schetste in grote lijnen de veranderingen die zich in de loop der tijden voltrokken: „IFhebt in die 25 jaar in de brandweer veel zien veranderen in taak, materiaal en in de aanpak. Het blussen van een brand, zoals oorspronkelijk, is allang niet meer het hoofddoel. Het is meer hulpverlenen in noodsituaties gewor den. Ik hoef maar het woord ongeluk ken te noemen, dan weet u allen wat ik bedoel. Want dat is het terrein waarop van een brandweerman veel wordt geëist". Zeer positief vond Hekman dat naast de vele verande ringen, de vele spanningen die bij het uitrukken optreden, de sfeer, de teamgeest en kameraadschap zijn ge bleven. Onderscheiding Na deze woorden speldde de burge meester de jubilaris de onderschei ding op die hem door de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Vereniging van Brandweercom mandanten is toegekend. Van het ge meentebestuur ontving hij een prach tig mosselservies. Brandweercom mandant Marien Jumelet noemde de functie van pompbediende zoals IJze- lenberg die zolang heeft uitgeoefend, een eenzame maar belangrijke taak. Een heel belangrijke schakel in het geheel. Een fraai tinnen bord diende als aandenken. Bram van Dongen, voorzitter van de personeelsvereniging, had er niet zoveel aan toe te voegen: „Leo, alles over je stond al in de Nieuwsbode of heeft de burgemeester al gezegd". Het cadeau van de personeelsvereni ging, een tafelaansteker, ontlokte IJzelenberg de opmerking dat hij de hem nog resterende jaren zeker geen pyromaan zal worden. In z'n dank woord stond centraal de fijne jaren die hij met de collega's had mogen meemaken: „Zo'n sfeer heerst er in geen enkel korps". Een bloemetje was er voor z'n vrouw. De avond werd besloten met een gezellig sa menzijn. BRUINISSE - In het gemeen tehuis van Bruinisse vergadert op maandag 30 maart om 20.00 uur de sportadviescommissie van de gemeente Bruinisse. De agenda vermeldt een vijftal punten, dat wordt aangeroerd. Het 'voornaamste punt, dat ter discussie wordt gesteld, is de verkiezing van de sport man/sportvrouw/sport team van het jaar 1986. Tbvens wordt de penning van verdienste toe gekend. Verder komen tijdens deze openbare vergadering in gekomen stukken en eventuele verdere voorkomende zaken aan de orde, alsmede de rond vraag. SCHOUWEN-DUIVELAND - Uni- cef-Nederland is weer begonnen met de verkoop van kaarten onder het motto Unicef-kaarten redden duizen den kinderlevens. De opbrengst wordt onder meer gebruikt voor in entingen tegen difterie, polio, maze len, tetanus, kinkhoest en tuberculo se. Kortom: de meest voorkomende kinderziekten. De Nederlandse afdeling van het Kinderfonds van de Verenigde Naties rekent erop dat alleen al door deze kaartenactie meer dan tien miljoen gulden bij elkaar wordt gebracht, wat een aanzienlijke stijging inhoudt vergeleken met enkele jaren geleden. Deze optimistische verwachting heeft Unicef-Nederland uitgesproken voor het begin van de wenskaartenac tie 1987. De belangstelling voor Unicef- kaarten is de laatste jaren sterk ge groeid, vooral in de tijd rond Kerst mis. Vorig jaar werden er meer dan vijf miljoen verstuurd. Internatio naal is dit project van het kinder fonds ook een groot succes. Sinds er in 1950 met de verkoop is begonnen zijn er al meer dan twee miljard afge zet in 145 landen. Unicef maakt hieruit een simpele rekensom. Een inenting kost slechts vijftien gulden per kind, terwijl uit droging door diarree al voor een paar stuivers kan worden voorkomen. Als beide maatregelen op grote schaal worden genomen, kunnen ieder jaar 7 miljoen baby's en kleuters, die nu on nodig sterven, in leven blijven. BRUINISSE - Het Hiswa- avontuur in Amsterdam heeft de VVV in Bruinisse zo'n 15.000 gulden gekost, maar het heeft zeker zijn vruchten afge worpen. De VVV heeft van ver schillende zijden vanuit Brui nisse geld gekregen voor het uitstapje, maar de VVV zal er volgend jaar niet vertegen woordigd zijn. Dat bleek tijdens de VW- vergadering in café-restaurant Storm, waar de organisatie bij een kwam. Volgens secretaris J. Hoep heeft toeristisch Brui nisse duidelijk voordeel gehad van het bezoek aan de Hiswa, waar Zeeland als gastprovincie fungeerde. Ook voorzitter L. Ottens dacht er zo over en gaf het voorbeeld van de vele pot jes mosselen, die door de vis sers beschikbaar waren ge steld. Dat leverde bij tijd en wijle een stroom van mossel liefhebbers op. Volgens hem is er meer op het promotiegebied dan alleen de Hiswa. „Er zijn ook goedkopere beurzen, waar over we serieus moeten naden ken". Vervolg van pagina 1 ging - die van invloed is op de ge meentelijke bijdrage - mogelijk leden gaat kosten. „Je moet hier uiterst voorzichtig mee zijn", sprak hij. Ot tens deelde die vrees niet en gaf als voorbeeld de verhoging van vier jaar geleden, waarbij slechts een enkeling de WV de rug toekeerde. „Het is juist, dat we goed moeten nadenken, alvorens we tot een verhoging over gaan. Maar als het leden dreigt te kosten, dan kunnen we altijd denken aan een wervingscampagne. Dat is al een hele tijd geleden", aldus Ottens. Roerig: Het jaar 1986 is in verschillende op zichten een roerig jaar geweest voor de WV, In zijn verslag noemde de se cretaris de verhuizing van de VW naar de Molenstraat; de opheffing van de Culturele Stichting Bruinisse en het conflict met Aquadelta. Vanuit toeristisch oogpunt mag gesproken worden van een goed jaar. Van 23 juni tot en met 24 oktober zijn er 2000 tele fonische gesprekken geweest en 1500 persoonlijke met de toerist aan de VVV-balie. Opvallend cijfer is de intensivering van het aantal overnachtingen op Aquadelta. In 1986 verbleven hier 265.000 mensen in tegenstelling tot 1985: 210.000 personen. Jeugdherberg de Stoofpolder had evenals vorig jaar weer 1000 extra overnachtingen en zo wel camping Bru als camping Onze Hoeve haalden meer caravans en ten ten binnen de poorten dan in 1985. Zowel Ottens. Hoep als penning meester C. Bolijn lieten zich positief uit over de verbeterde relatie met Aquadelta. Vorig jaar escaleerde het tussen beide partijen door een me ningsverschil over de hoogte van het lidmaatschap en een provisie. Hier aan lijkt nu een einde te zijn geko men. Tijdens de vergadering werd voorts een sollicitaticrondc gehou den, waaruit de leden de in hun ogen meest geschikte nieuwe informateur voor het VVV-kantoor aan de Molen straat kozen. Er waren op de adver tentie in de Zicrikzeesehe Nieuwsbo de acht brieven binnengekomen. De voorkeur werd gegeven aan iemand uit Bruinisse en die is nu gevonden. Na het officiële gedeelte was het de beurt aan D. Staudt, voorlichter van het GAK, die een en ander uit de doe ken deed over de Arbowet (arbeids omstandigheden). r Koninginnedag in Ellemeet. Voor het Oranjecomité is er iets meer financiële ruimte gekomen voor de organisatie. Raadsvergadering Middenschouwen SCHARENDIJKE - Het Oranjecomité Ellemeet hoeft met ingang van dit jaar iets minder angstvallig met de fi nanciën om te gaan. Tijdens de openbare gemeenteraads vergadering in het gemeentehuis te Scharendijke besloot de raad met algemene stemmen tot een verhoging van de jaarlijkse bijdrage van 200 naar 300 gulden. Aanvankelijk was het, volgens het collegevoorstel, de bedoeling om de beide andere Oranjecomité's in de ge meente (Kerkwerve en Scharendijke) respectievelijk tien en veertig gulden per jaar minder te geven ten gunste van Ellemeet. „Het gaat toch maar om een paar tientjes. Is het niet mo gelijk om de bijdrage voor die comi- té's te handhaven"? vroeg P. W. Berre- voets-Ringelberg zich af. Zij vond daarbij steun van de andere raadsle den. Zij het dat J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) stelde dat het Oranje feest sober en op gepaste wijze ge vierd diende te worden". De bedragen komen nu uit op een jaarlijkse bijdrage voor Kerkwerve van 660 gulden, voor Scharendijke 540 gulden en Ellemeet 300 gulden. Vroeger ging men uit van het aantal kinderen per kern en werden de be dragen per drie jaar herzien. Met het raadsbesluit is die naar de mening van het college 'omslachtige' herzie ning afgeschaft. Naar aanleiding van een vraag van de PvdA-er G. A. M. Cobussen vertelde wethouder L. C. Hart dat deze bedragen gehandhaafd blijven tot er nieuwe aanvragen van de Oranjecomité's binnenkomen. „Dan kunnen we het altijd weer op nieuw bekijken". 25 Jaar brandweerman BRUINISSE - Tijdens een bijeenkomst met brandweer en gemeentebestuur werd in de kelder van het Dorpshuis het 25-jarig brandweerjubileum van Leo IJzelenberg ge vierd. Burgemeester T. C. Hekman stelde daarbij dat het geen jubileum betrof bij een werkgever maar dat het functioneren bij de brandweer stoelt op vrijwillige ba sis: „Daar moet je gemotiveerd voor zijn, enthousiast voor zijn. Daar moet je je vrijwillig voor willen inzetten, menigmaal zelfs met gevaar voor jezelf, om mens, dier en goed te beschermen en te redden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4