Liefde en boerentrots streeknieuws Muziekagenda Fototentoonstelling De 'Ken - Uzelf- Test' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 maart 1987 Nr. 24105 5 GRONINGEN - In Groningen is vanmorgen, dinsdag, de subfaculteit tandheelkunde van de Rijksuniversi teit Groningen door studenten bezet. Ze protesteren hiermee tegen het be sluit van minister Deetman van on derwijs en wetenschappen de oplei ding tandheelkunde in Groningen te sluiten en die in Nijmegen open te houden. Volgens de studenten heeft de minister dat besluit niet op zake lijke argumenten genomen, maar is er sprake geweest van een sterke lob by uit de confessionele hoek. De heer J. W. F. Loubert, woonach tig te Zierikzee, trad op als redder in de nood. Als medicus legde hij de vinger op de wonde: er was geen re censent bij de uitvoering van het Ka merkoor in de Lutherse Kerk. Het is natuurlijk een pijnlijke zaak dat enerzijds de culturele activiteiten op ons eiland alleen maar lijken toe te nemen met aan de andere kant het gegeven dat de krant met een be perkt aantal mensen moet werken die geen van alle nog het stadium van alomtegenwoordigheid bereikt hebben. Vandaar dat de muzikale medicus ditmaal optrad als medisch musicus met het gelukkige resultaat dat de muzikale diagnose van het concert positief was. Er kwam als nog een verslag en daarmee een pleister op de wonde. Het ingezon den stuk opent nieuwe perspectieven want wellicht zijn er op ons eiland meer mensen met latente kwalitei ten van recensent. Vandaar dat wij in navolging van Libelle en Margriet de Nieuwsbode Ken Uzelf Test presen teren onder de titel 'Ben ook ik een recensent?' Om moeilijkheden te vermijden stellen wij een fictief dorp aan u voor alwaar u ook woon achtig bent, het dorp Scharooswerve. U krijgt het echter moeilijker dan de heer Loubert. Hij was getuige van een goed concert maar u treft een mu zikale puinhoop aan. U wordt ge vraagd een recensie te schrijven van het concert van het 'Chr. Ongem. Koor op G.G. in H.V.' Om de test met goed gevolg af te leggen hoeft u bij elke vraag slechts één mogelijkheid aan te kruisen. 1. U constateert dat er nauwelijks aanwezigen zijn. Wat schrijft u in de krant? AHet concert mocht zich ver heugen in een redelijke belangstel ling. B. Wellicht had dit concert meer bezoekers verdiend. C. Het koor zong voor een pijnlijk lege zaal. 2. U constateert dat het koor soms onzuiver zingt. Wat schrijft u in de krant? A. Het koor zong haarzuiver. B. Over het algemeen werd er zuiver gezongen. C. Soms klonk het zo vals als een kraai. 3. U constateert dat het koor weer dezelfde vormeloze kledij aanheeft. Wat schrijft u in de krant? A. Het koor trad weer op in de fraaie koor- kledij. B. Het koor was weer in het bekende blauw gestoken. C. Ze zon gen weer in die soepjurken van al tijd. 4. U constateert dat de kapriolen van de dirigent op de lachspieren van het publiek werken. Wat schrijft u in de krant? De dirigent dirigeerde zoals men van een vakman verwach ten mocht. B. pp een voor het pu bliek boeiende wijze had de dirigent de muzikale leiding in handen. C. Het publiek lachte zich slap om de dirigent. 5. U constateert dat het Wiegelied van Brahms verveeld gezongen werd. Wat schrijft u in de krant? A. Het koor vertolkte Brahms op in- spirende wijze. B. Op passende wijze bracht het koor de bedoeling van de tekst op de aanwezigen over. C. Brahms klonk gewoon slaapverwek kend. 6. U constateert dat de leden van het koor weer om het hardst zingen. Wat schrijft u in de krant? A. De koorklank was weer evenwichtig van opbouw. B. Als vanouds zong het koor 'Juicht elk om strijd'op treffen de wijze. C. De koorleden probeer den elkaar weer te overschreeuwen. 7. U constateert dat de stem van de soliste hartverscheurend klinkt. Wat schijft u in de krant? A. De soliste zong op ontroerende wijze. B. Met in spanning van alle krachten probeer de de soliste tot een gevoelige vertol king te komen. C. Van de afgrijse lijke stem van de soliste kregen we koude rillingen. 8. U constateert dat het koor enorm zakt. Wat schrijft u in de krant? A. Het koor bleef goed op toon. B. IJverig probeerde men het hoge niveau te handhaven. C. Het koor zakte als baksteen. 9. U constateert dat het koor opeens sneller gaat zingen. Wat schrijft u in de krant? A. Het koor zong op beheerste wijze? B. Het koor verraste met een onverwacht accele rando. C. Heel de zaak sloeg op hol. 10. U geeft een conclusie. Wat schrijft u in de krant? A. Het was een onvergetelijk concert. B. Een derge lijk concert blijft je lang bij. C. Een uitvoering om maar snel te vergeten. Nu gaan we over tot de telling van het aantal punten. Voor elke vraag die u met A beantwoord hebt (de leu gen) krijgt u 1 punt. Voor elke vraag die u met B beantwoordt hebt (de halve leugen) krijgt u 5 punten en voor elk C-antwoord (de onver bloemde waarheid) krijgt u tien pun ten. Dan komt hier de uitslag van de test. Heeft u 10 - 50 punten? Gefelici teerd. Naarmate u minder punten heeft zult u een succesvolle recensent zijn. In Scharooswerve zal men over uw muzikale inzichten roemen, die u helaas niet heeft. Desondanks krijgt u ongetwijfeld een bloemetje van het koorbestuur. Heeft u meer dan 50 punten. Gefe liciteerd. U bent muzikaal en naar mate u meer punten heeft durft u meer de waarheid te zeggen. Maar... a heeft iets verkeerds van het koor gezegd. Men zal u dat niet in dank af nemen. U zult a-muzikaal genoemd worden of een hater van het koor. Bij een zeer hoog aantal punten is het raadzaam binnen de kortst mogelij ke tijd uit Scharooswerve te verhui zen. Het ga u goed. MARZAS 27 maart: (1) Ned. Hervormde kerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. Smalstads Mannenkoor en het Prins Mauritskoor (Middelharnis). (2): Vierschaar Stadhuis. Demian Kwintet. 28 maart (1): Lutherse kerk, Zierikzee. Veluwse Cantorij (Ars Musica). (2): Concertzaal, Zierikzee. Concert Kon. Harmonievereniging 'Kunst en Eer' m.m.v. Adonai. (3): Dorpshuis De Schutse, Haamstede. De Nachtegalen van Poznan (Polen). 29 maart: De Burght, Burgh-Haamstede. Veluwse Cantorij (16.00 uur). 4 april: Exoduskerk, Sommelsdijk. Een lied van oord tot oord (19.00-20.00 uur) m.m.v. de Exoduscantorij. 11 april. Ned. Herv. kerk, Middelharnis. Johannes Passion, J. S. Bach. 15 april: R.K. kerk, Middelharnis 'De zeven kruiswoorden' (Haydn) Oratoriumkooi', Zierikzee. 16 april. Ned. Hervormde kerk, Renesse. Mattheüspassion, Kühnhausen. 25 april: Concertreis Ars Musica (Rotterdam-Den Haag) m.m.v. Geert Bieding, orgel en Olga Dickhoff, div. instr. (9.00-17.00 uur). 9 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30 uur). 15 mei: Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamer koor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. 20 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. 22 mei: Ned. Hervormde kerk, Dreischoi'. Zang- en muziekavond m.m.v. Heusdens mannenkoor, Brassband Apollo Brouwershaven en Ned. Herv. Kerk koor Dreischor (20.00 uur). 20 juni: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal en semble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. 28 juni: Ned. Hervormde kerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. 26 sept: Ned. Hervormde kerk, Dreischoi: Muziek en Zangavond. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen. M. van der Veer, 01110-14585. RENESSE - In enkele ruimten in Hotel/Congrescentrum De Zeeuwse Stro men te Renesse is van 5 april tot 8 juni een fototentoonstelling te bezichtigen met werk van Theo Janssen uit Zoetermeer. Het betreft een serie kleurenop namen van de pijlers in de bouwput van het werkeiland Neeltje Jans, vlak voor de plaatsing in de Oosterschelde. Met overwegend blauwe kleuren en menselijke modellen heeft hij zijn impressie van dit waterbouwwerk een fas cinerende, surrealistische sfeer meegegeven. De tentoonstelling is ,,op tour nee" door Nederland en is eerder op vier andere plaatsen in het land te zien geweest. Theo Janssen is weg- en waterbouwkundig ingenieur en werkzaam bij de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). In 1976 is hij actief gaan fotograf eren: landschappen, architectuur en verkeerssi tuaties zijn de onderwerpen die steeds terugkeren in zijn kleur- en zwart/wit- fotowerk. Daarnaast houdt hij zich bezig met portret- en modelfotografie. Sinds 1982 is Theo lid van de Landelijke Kleurengroep van de Nederlandse Fotobond. Binnen deze bond bespreekt en jureert hij regelmatig fotowerk. UTRECHT - De Voedingsbond FNV is slecht te spreken over de aanbeve lingen in het FNV-toekomstrapport „FNV 2000" over de positie van uit keringsgerechtigden binnen de vak beweging. De bond zou het liefst zien dat de vakcentrale de zeer directe be langenbehartiging van de vakgroep uitkeringsgerechtigden overneemt, zo blijkt uit een artikel in het bonds blad .Bondig". Het rapport ,,FNV 2000", dat komende zomer definitief wordt vastgesteld, beveelt aan een contactcommissie vanuit de FNV- bonden in te stellen. LEIDEN - Burgemeester C. Goe- koop uit Leiden en wethouder Tesse- laar uit die plaats gaan naar het mi nisterie van justitie in Den Haag om voor het verblijfsrecht van Salhi Sa- lah en Amina Echaoui te pleiten. De ze twee Marokkaanse Leidenaars worden bedreigd met uitzetting uit Nederland. WILLEMSTAD - De Antilliaanse minister van onderwijs mevrouw Linda A. Badejo-Richardson heeft haar ontslag ingediend bij de gouver neur van de Nederlandse Antillen dr. R. A. Romer. BRUINISSE Collecte Hartstichting In Bruinisse wordt in de week van 30 maart tot en met 4 april oen collec te gehouden voor dc Nederlandse Hartstichting. Hart- cn vaatziekten zijn nog steeds de meest voorkomen de volksziekte. De Hartstichting besteedt het geld voor een groot ge deelte voor ondersteuning van weten schappelijk onderzoek. Een ander ge deelte wordt gebruikt voor voorlich ting aan de bevolking zodat de ziek ten kunnen worden voorkomen. Ver der gaan aanzienlijke bedragen naar de verbetering patiëntenzorg, voor zorg, behandeling en nazorg. Woensdag 25 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur De Refter, van middel eeuws kasteel tot speculatie-object. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote jnenecr Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur De tik van..., Annette van Trigt gaat op zoek naar eigenaardig heden van bekende en minder beken de landgenoten. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 10.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. AflDe Bezeten honden. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: De thuiskomst. 18.30 uur Rockschool. Les 1. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Stichting Nationaal Fonds Kinderbescherming. 20.33 uur Tineke, praatprogramma van Tineke de Nooij. 21.32 uur Newhart, Amerikaanse co medyserie. 21.57 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.15 uur The parallax view, Ameri kaanse speelfilm uit 1974. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Boekenbuis, afl. 2. 10.00 uur De weide, afl. 1-4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Batman, jeugdserie. 15.55 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma. 16.05 uur Van hier tot Tokyo, portret ten van kinderen in verre landen. 16.30 uur Laurel Hardy. Vanmid dag: Unaccustomed as we are. 16'.50 uur Achterwerk in de kast. 17.05 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.15 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.25 uur De baby-sitter 17.40 uur Ideeënbank, serie gewijd aan maatschappelijke activiteiten. Afl. 15: Zuid Limburg. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Pacifisti sche Socialistische Partij (PSP). 19.22 uur Van Gewest tot gewest, re gionaal programma. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek op het gebied van kunst, cul tuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Nationaal Songfestival 1987, vanuit het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. 21.20 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Speel op sport, spelpro- gramma. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.55 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 4. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Man in de war, Nederlandse tragi-komedie uit 1984 van Joost Ran- zijn. 21.00 uur Allemaal beestjes. Vandag: Koralen. 21.30 uur Moviola, filmmagazine. 22.25 uur Uitslagen Nationale Lote rij. Journaal. Aansl. Coda: Haikoe van W. J. van der Molen. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Beau Brummel, Ameri kaanse speelfilm uit 1954 van Curtis Bernhardt. Donderdag 26 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Opmerkelijke buideldas sen, documentaire over de Australi sche buideldas. 15.55 uur Pablo. Afl. Pablo ontmoet Alexander Graham Bell. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Olifanten op hol (2). 16.50 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.15 uur Henkie's droomboom, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Hemelvaart van profeet Mohammed. 18.30 uur Cursus Leiding geven. Les 9. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Spel met de zwaartekracht, documentaire over de effecten van verandering in de verhoudingen van zwaartekracht en menselijk gewicht. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Tijdsein, actualiteiten en achtergronden. 21.00 uur Ballade van een oude zee, documentaire over de kustplaatsjes van de voormalige Zuiderzee, deel 2. 21.38 uur Vrije gevangenen. In dit programma gaat de aandacht uit naar één persoon die om zijn of haar geloofsovertuiging gevangen zit. 21.50 uur Open cirkel. Vanavond praat Wim de Knijff met een aantal ouders over de opvoeding in stress si tuaties. 22.40 uur Ars Musica. Kasteelconcert vanuit het kasteel Longleat in het graafschap Wiltshire. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Het wereldje van Rimpel en Veertje, afl. 3. 9.30 uur Engels basisonderwijs, afl. 7-8. 10.00 uur Speurtocht naar vroeger, afl. 3. 10.30 uur Telebord: cursus voor Friestaligen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Jocgoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Linda. 20.00 uur TROS kieskeurig. 20.25 uur De intriganten, Ameri kaanse speelfilm uit 19.80 van James Caan. 21.50 uur Dennie Christian, muzikaal portret. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag; parle mentaire rubriek. 23.00 uur Vrouwen kiezen voor de open universiteit, gesprek met vier vrouwen over hun studie op latere leeftijd. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 16.00 uur 60-Plus, magazine voor se nioren. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van NCMV-Middengolf. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.35 uur Journaal en Coda: Lied oh- ne Worte, opus 109, van Mendelssohn, uitgevoerd door Jozef de Beenhou wer, piano en Edmond Beayens, cello. BRT 2 18.45 uur Luister met je ogen. Les 26. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Tennis: Belgische Indoor kampioenschappen, rechtstreekse re portage vanuit Brussel. GOES Bijeenkomst alleenstaanden De vriendenkring Kapasi, een or ganisatie die is gericht op alleen staande volwassenen in Zeeland tot de leeftijd van 45 jaar, organiseert een bijeenkomst in Goes. Onder het motto 'gezelligheid is troef' komt men op zaterdag 28 maart bijeen in De Hollandse Hoeve vanaf 21.00 uur. Iedere belangstellende die alleen staat is welkom. Expositie Vanaf 4 april is er in Hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat een exposi tie te zien van houten vissen. Deze be schilderde houten vissen zijn afkom stig uit een klein, geïsoleerd liggend. Indiaans dorp in de staat Guerrero in Midden Mexico. De beelden zijn in fa milieverband ontstaan, op een wijze die vergelijkbaar is met de vroege ontwikkeling van de naïeve schilder kunst in Oost-Europa. De expositie is dagelijks te bezichtigen tot en met maandag 20 april. MIDDELBURG Onderdrukking De Vereniging De Vrije Gedachte houdt dinsdag 31 maart een bijeen komst met als thema onderdrukking. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het Roggeveenhuis in Middelburg en begint om 20.00 uur. Tijdens deze avond komen drie stellingen ter spra ke die tot uitbuiting en onderdruk king en wellicht ook' tot fascisme lei den. Aan de hand van de drie stellingen kan er worden gediscus sieerd met voor- en tegenstanders. Kunst In Galerie de Wijnstock exposeren Annette Brederode en Eleonorc de Koning met hun versierde eieren, an tieke vogelkooien, antieke tuinvazen en planten. De tentoonstelling is van 28 maart tot 18 april is donderdag, vrijdag en zaterdag tussen 11.00-17.00 uur te bezichtigen. 26 Tussendoor hielp ze haar vader als voorheen in de hooitijd en zocht later het rijpe zaad uit zijn violenbedden. Moeder Kee was blij als ze haar zag, maar ging verder geheel op in haar werk en in de verzorging van het klei ne knechtje, dat ze bemoederde als een eigen kind. Voor wat vader haar als loon uitkeerde, kocht ze in de herfst een uitzetje voorliet kindje dat in februari verwacht werd. Wat wa ren ze blij, toen dat kleine dochtertje eenmaal geboren was. Hun Truusje, naar moeder Trui, die dolblij was met haar eerste klein kind. En rente, aflossing en lasten, al les was betaald geworden en voor de nieuwe uitgaven restte hun nog de uitbetaling der tulpenbollen op één mei. Ze kwamen er en dat was voldoen de. En wéér kwam er een zomer vol lange zware arbeid en een winter vol zorgen; maar wéér kwamen ze uit. Dankbaar zagen ze hun kindje groeien, spelen, kruipen, lopen En soms nam Brand zijn accordeon en speelde Toen werd de door hem zo zeer ver langde zoon geboren. Piet, naar Jan- nies vader. En ruim een jaar later weer een meisje. Maar eer die kleine Corrie geboren werd. moest Jannie wekenlang het bed houden. Er kwam vreemde hulp in huis, want moeder Trui sukkelde ook en kon dus Koba niet missen. En een vreemde kostte geld door J. VISSER-ROOSENDAAL De aflossing bleef dat jaar gedeel telijk achterwege. Ondanks zijn noeste arbeid, zijn prachtige oogst en de goede prijzen voor dat produkt. kwam Brand er dit keer niet. Tben Jannie er met haar vader over sprak, raadde die hen aan om alles te verkopen. ,,Je maakt er nou nog een goeie prijs voor jöón", zei hij tegen Brand. ,,Je make zelfs nog kans, dat je d'r he- legaar uitspringe" Brand stoof op. Verkope.' Zo'n spul verkope! Hij prakkezeerde er niet over, al most'ie nacht en dag werke. Hij deed het nooit. Het was hulle dit jaar teugenlopen, maar dat werd wel beter. En de prijze ware immers best ,,Daar zit het niet in zeun," zei Pie ten ..Maar stel je nou voor, dat die r's mindere. Dat is meer beurd, zuk klimt en daalt met de jarc. En je huis houwen kost al meer Je zitte hier te zwaar, dat is 't 'm." Brand werd nijdig. Kwaad ging hij er tegen in. Pieter werd ook drif tig Boos scheiden ze. ,,Jou vader heb hier geen poot meer in huis te zetten," zei Brand later te gen zijn schreiende vrouw. ..Die man praat gewoon wartaal. Hij wil me ze ker op net zo'n prutsbedrijfje hewwe as weer 'ie zelf op zit. Maar ik kijk wel uit. As ik het zo niet meer bebol- werke ken is vader Arie er toch ok nog. Niet dat ik die direct vraag ik red m'n eige liever, maar voor later zien Waar mag jou vader zijn ei gen mee bemocie. En jank er nou maarniet om, ik hew al zorgegenog." Dat wist Jannie zelf ook wel. Daar was de personele belasting van het grote huis, de klimmende uitgaven. Al hielden ze een geit, al deed ze alles zelf en al was ze uiterst zuinig, er was altijd geld nodig. Voor licht, voor wa ter en brandstof, voor voeding en kle ding en honderd andere dingen. Brand werd iets stiller en de snelle glimlach scheen soms dagenlang van zijn gezicht weggevaagd; zijn ogen werden somber. Maar mager en stil zette hij door en Jannie bleef helpen, waar ze kon. Tbt die vreselijke zomer kwam. waarin het met eindeloze zorg gekweekte produkt waardeloos bleek te zijn; toen de aardappelen, die gepoot, bemest, afgedekt, be sproeid en gerooid waren, waar néést dc kosten, ook nog uren van zware ar beid aan besteed waren, toon die geen koper vonden Tben alles af brak Maar zó gaf Brand Ploeger zich niet gewonnen. Hij wist het ene gat met het andere te stoppen en zaaide weer; maar met te geringe bemesting. En wéér kwam de oogst. Schraal en te laat En Jannie verwachtte toen hun vierde kind. Tben het Kerstmis was had Brand rente noch aflossing. Hij had niets! (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5