Sfeervol feest Scouting MEAO-leerlingen op pad met enquête over de Nieuwsbode nieuws ,,Het is allemaal ingewikkelder geworden" W. Vermuë overleden Veel bezoek ers voor toneelavond 4 Vervolg van pagina 1 De functie van gemeentesecretaris heeft door de jaren heen een geheel andere inhoud gekregen. Van der Maas: „Een gemeentesecretaris hield zich vroeger bijvoorbeeld bezig met het opstellen van de gemeentebegro ting. Tegenwoordig is het steeds meer een coördinerende functie geworden. Het werk van de verschillende afde lingen van de secretarie komt bij je binnen, en je moet dan als gemeente secretaris zorgen dat het college van b en w een totaalbeeld van de situatie krijgt. En naast de contacten met het college en de raad onderhoud je ook contacten met provinciale organen en verschillende andere instanties". De gemeentesecretaris; een centra le figuur binnen het gemeentelijk ap paraat. De man bij wie alle informa tie samenkomt. Wellicht verleidelijk om die kennis voor je eigen, politie ke, ideeën aan te wenden. Van der Maas: „Je zou als gemeentesecretaris inderdaad bepaalde informatie ach ter kunnen houden. Maar dat doe je natuurlijk niet. Het is je werk om het college en de raad een zo duide lijk mogelijk beeld te geven van de zaak waar het op dat moment om gaat. Het college en de raad bestu ren, ik adviseer. En ik kan dat niet alleen, daar heb ik het personeel van de secretarie voor nodig". „Je probeert als gemeentesecreta ris de zaken zo duidelijk mogelijk voor te stellen. Wijzen op de moge lijkheden, wijzen op de consequen ties die een bepaalde beslissing kan hebben", aldus Van der Maas. Hij geeft toe dat het besturen van een ge meente in vergelijking met vroeger tijden een stuk ingewikkelder is ge worden. „Maar je groeit gewoon mee met die veranderingen". Computers Ook op het gebied van de gemeen telijke administratie hebben zich, vooral de laatste jaren, de nodige ver anderingen voorgedaan. De compu ter heeft inmiddels ook op het ge meentehuis van Duiveland haar intrede gedaan. „Dat is voor ons wel een hele omschakeling geweest", ver telt Van der Maas. „Maar we hebben de computer niet in een klap overal ingevoerd. Drie jaar geleden zijn we begonnen met het verwerken van de financiële administratie per compu ter. Nu doen we steeds een stapje er bij. Ook de bevolkingsadministratie gaat straks per computer en in de toe komst wordt ook de postregistratie in de computer ingevoerd". Sinds enkele jaren staat dat compu terapparatuur opgesteld in een gron dig verbouwd gemeentehuis. Van der Maas: „Het gemeentebestuur heeft altijd een open oor gehad voor de wensen van het personeel. We hebben ook nooit overvraagd. We hebben al tijd met bescheiden middelen ge werkt". Honkvast Van der Maas is, zoals veel geboren en getogen eilandbewoners, nogal honkvast. Zegt* nooit de ambitie te hebben gehad om zijn functie bij de gemeente Duiveland te verruilen voor een functie bij een grotere ge meente. Hij is geboren in Oosterland. Daar woont hij ook nog steeds. „Ik heb hier altijd heel prettig gewerkt. En zeker toen ik eenmaal een aantal jaren bij de gemeente werkte had ik er niet zo'n behoefte meer aan om iets anders te zoeken". „Ik weet natuurlijk niet hoe het er in een grote gemeente aan toe gaat, maar het feit dat er in een kleine ge meente een informele sfeer is, is ze ker een voordeel. Ik heb niet het idee dat er voor de mensen een drempel is om het gemeentehuis binnen te stap pen. Een voordeel van een kleine ge meente is ook dat je iedereen kent. Je weet natuurlijk niet alles, maar,je in formanten zitten vlakbij". Overleg tussen gemeenten onder ling is volgens Van der Maas zeker nuttig en nodig. „Dat eilandelijk overleg is er bijvoorbeeld via de geza menlijke vergaderingen van b, w en s. Je kunt dan wederzijds ervaringen uitwisselen, en als het nodig is ook gezamenlijke standpunten innemen". Voorrecht Van der Maas heeft bewust gekozen voor de VUT. „Ik zie het als een voor recht", aldus de gemeentesecretaris. „Ik ben niet bang om in een gat te vallen. Wat ik ga doen? Ik heb niet een bepaald plan of zo. Je krijgt voor een aantal dingen wat meer tijd hè. Ik zal bijvoorbeeld eens wat meer gaan klussen en ik krijg nu ook de tijd om eens rustig een boek te lezen. Want daar kom ik nu vaak niet toe. Als ik nu wat lees is het vaak vaklitera tuur". Krijgt de gemeente Duiveland in september een nieuwe gemeentese cretaris, ook kan men binnen afzien bare tijd een nieuwe eerste burger in het Duivelandse verwelkomen. „Ja, het wordt zo langzamerhand wel tijd", aldus Van der Maas. „We zitten nu al een half jaar zonder burgemees ter. De nieuwe burgemeester wordt trouwens de vierde voor de gemeente Duiveland". „Zo'n burgemeesterloos tijdperk legt toch extra druk op" ver volgt Van der Maas. „Burgemeester is tenslotte een full-time haan, en een wethouder die die functie waar neemt is toch part-time". Van der Maas legt zijn functie als gemeentesecretaris per 1 september 1987 neer. Als het aan het college ligt wordt zijn opvolger iemand uit eigen kring. „Nog niet zo gek", aldus Van der Maas. „Iemand die de situatie hier kent, die weet wat er speelt, die hoeft nauwelijks ingewerkt te wor den. De beslissing over de opvolging van Van der Maas valt aanstaande donderdag op de raadsvergadering van de gemeente Duiveland. De scouts vermaken zich zichtbaar in Bruinisse. BRU1NISSE - Met een sfeervolle feestavond heeft Scouting Bruinisse zich gepresenteerd aan ouders en an dere belangstellenden. Een avond met vele hoogtepunten, leuke liedjes en enkele spannende musicals. De kabouters uit Bru en de padvind- sters uit Bru en Nieuwerkerk zetten hun ouders, die in groten getale wa ren opgekomen, een prachtige avond voor. Scouting leeft in Bruinisse en groeit nog steeds. De gezamenlijke feestavond van kabouters en padvindsters in het NH- verenigingsgebouw werd met een hartelijk welkom geopend door ka bouterleidster Oehoe, Neeltje Kok, al sinds jaar en dag leidster bij de pad vinderij. In een plechtig moment werd de Scoutingvlag gehesen. De kabouters van Oehoe brachten de mu sical „Pan de Kwanselman". Pan de Kwanselman (José Hoekman) en z'n kneebt Bolle (Kim de Oude) ver kwanselden alles. Maar een mario nettentheater gooide roet in het eten. De mensen gingen daar naar kijken en omdat ze zo arm waren hadden ze geen geld meer over voor de Kwansel man. Die kon dat niet verkroppen en sa men met Bolle knipten ze 's nachts al le touwtjes van de marionetten door. Drie groene kabouters wezen echter op Pan z'n slechte daad waardoor toch alles weer goed kwam. Onder leiding van hopman Niese en hopman Kip brachten de pad vindsters van Bru en Nieuwerkerk de spannende musical De Ridders van de Ronde tafel. In een Middeleeuws kasteel woonden ridders die moesten strijden tegen gemene reuzen in het donkere woud. De burchtheer (Anne Jumelet) bepaalde dat ridder Roland (Marjan Otte) als jongste in het kasteel moest blijven om op te passen en niemand binnen te laten. Dat vond de ridder jammer want nu kon hij geen ster in het schild ver dienen door betoonde moed. Terwijl de ridders succesvol streden tegen de reuzen, werd ridder Roland verschil lende keren in de verleiding gebracht de poort te openen. Eerst kwam er een oud vrouwtje (Carolien Huizer) en daarna een als oud mannetje ver momde reus (Bianca Duivendijk) waarna een gewonde ridder (Marike v. d. Graaf) de plaats van Roland in wou nemen. Maar Roland hield z'n belofte gestand en zag na terugkeer van de ridders dat ook zijn schild een ster had gekregen. Voor deze musical had Henny Niese alle liedjes geschre ven terwijl hopman Kip de muzikale begeleiding had. De ridders waren prachtig uitgedost met zwaarden en schilden. Rens IJzelenberg bedankte namens alle ouders de Scouting voor de prachtige avond die mogelijk werd gemaakt door de grote inzet van de leiding in de voorbereiding en het en thousiasme van de Scoutingleden. Schoolproject voor 26 scholieren ZIERIKZEE - Een groep van 26 leerlingen van de MEAO in Middelharnis gaat donderdag op pad om in het kader van een onderwijsproject een enquête af te nemen onder inwoners op Schouwen-Duiveland. Een represen tatief aantal Schouwen-Duivelanders wordt vragen ge steld over de Zierikzeesche Nieuwsbode en dat maakt het project voor deze krant juist vermeldenswaard. De enquête moet de leerlingen vertrouwd maken het inven tariseren van gegevens, die vervolgens van belang kun nen zijn voor het te onderzoeken bedrijf. Jaarlijks krijgen de scholieren op de MEAO een bepaald project toebe deeld. Op de school in Middelharnis zitten zowel jongeren van Schouwen- Duiveland als Goeree-Overflakkee. Enkele maanden geleden werd het idee geboren om een verzoek te rich ten aan de Zierikzeesche Nieuwsbode om voor dit bedrijf een onderzoek te verrichten. Alle leerlingen kennen de krant en daarnaast biedt een kran- tenbedrijf tal van mogelijkheden om aan een nadere studie te worden on derworpen. Instemming Nadat de betrokken leerkracht de instemming van de krant kreeg, ging hij met de leerlingen aan de slag, die in groepsverband vragenlijsten sa menstelden. Met die vragenlijsten toog een van de leerkrachten naar het kantoor van de krant om daar een en ander door te spreken. Zijn de ant woorden voor het bedrijf interessant en zijn er misschien nog zinvolle aan vullingen te bedenken? Het gesprek duurde niet lang. De leerlingen bleken goed aan te voelen welke gegevens voor een krant inte ressant kunnen zijn. Een team van zes journalisten - bijgestaan door ve le correspondenten - maakt vier da gen in de week een krant. Iedere dag weer staat er nieuws in over ouderen en jongeren. De regionale politiek komt aan bod en ook voor het lande lijke nieuws is ruimte vrij gemaakt. En daarnaast zijn er vele rubrie ken, die de lezer het gemakkelijk moeten maken bij het uitpluizen van de krant. De boer leest de marktbe richten, terwijl de familie van de schipper de schecpvaartberichten op zoekt. Alle rubrieken hebben een vaste plaats en maken dagelijks deel uit van de krant. Even vertrouwd is het dagelijkse sportnieuws. Iedere maandag krijgt sportlievend Schou wen-Duiveland drie pagina's voorge schoteld en de overige dagen van de week iedere dag één. Informatie En het vergaren van die informatie gebeurt iedere dag weer. Het lijkt haast een vanzelfsprekendheid, dat die krant 's middags in de bus valt. Maar hoe bevalt de krant eigenlijk? De één vindt dat er teveel aandacht aan de gemeenteraadsvergaderingen wordt besteed, terwijl de ander liever twee keer zoveel gemeentenieuws leest. Voor de één is het sportnieuws dagelijks een verademing, voor de ander staan er teveel sportactivitei ten in de redactionele kolommen. Maar er is nog meer wat de leerlin gen willen weten. Als de krant klaar is en de verslaggevers samen met het technisch personeel hun werk hebben gedaan, is de klus nog niet geklaard. Een korps van bezorgers komt naar de drukkerij om de krantentassen vol te laden. Krijgt iedereen de krant wel op tijd en zo niet, wat vinden de le zers van de bezorgtijd? Het is voor de jeugdige onderzoekers van belang om aan te geven wat de beste bezorgtijd In het scholierenonderzoek wordt ook de abonnementsprijs meegeno men. De lezers betalen voor de krant ieder jaar ruim 156 gulden. Hebben ze het gevoel hiervoor een goede krant in de bus te krijgen? Kan er misschien iets minder politiek of sport in of moet er van beide onder werpen juist meer in? Allemaal vra gen, die de scholieren graag beant woord zien. Een leuk idee van de MEAO-leerlingen en wie weet ko men er nog resultaten uit de bus, die bij de medewerkers van de Zierikzee sche Nieuwsbode nog niet bekend waren. ZIERIKZEE Overdracht Het nieuw gebouwde Hervormd Kerkcentrum achter de Gasthuiskerk te Zierikzee, wordt zaterdag 4 april overgedragen aan de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk te Zierikzee. Voorafgaand aan deze overdracht is er om 16.30 uur een kor te feestelijke samenkomst in de Gast huiskerk; gevolgd door gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. Het Hervormde kerkkoor verleent zijn medewerking en Mar van der Veer bespeelt het orgel. Diabetes De afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes Vereniging Neder land houdt donderdag 2 april een le denvergadering in het Huis van Nas sau. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en heeft op de agenda de gebrui kelijke huishoudelijke punten staan. Bij de bestuursverkiezing zijn P. Priester-Zandee en H. G. Gilden-van Geesbergen aftredend en niet her kiesbaar. Na de pauze houden dr P. A. de Haas en dr A. H. Teeuw een inlei ding over zwangerschap en diabetes en erfelijkheid en diabetes. Een ieder is welkom. Tijdrede Op uitnodiging van de plaatselijke kiesvereniging der SGP hield J. den Boer uit Tcrneuzcn een tijdrede in het kerkgebouw van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland. De bijeenkomst werd geopend door A. IJzelenberg met het zingen van Psalm 147 10. Gelezen werd Exodus 15. Na het gebed koos Den Boer het 26c vers uit dit hoofdstuk als uitgangs punt. N.a.v. dit vers behandelde spre ker het thema „Heeft politiek met de Bijbel te maken'"' Hij omschreef po litiek als het geheel van beginselen en regels volgens welke een staat of gewest wordt of moet worden gere geerd. Spreker merkte op dat niets veranderlijker is dan een mens. We zien dit bij de geschiedenis van de uittocht uit Egypte. Bij de 10e plaag gebood Farao het volk Israël zijn land te verlaten. Ze waren echter net weg of Farao spande de wagens om het volk na te trekken en terug te ha len. Deze poging werd een grote ne derlaag, want God toonde hier Zijn almacht. Ook het volk Israël dat zo wonderlijk gered was, begon al snel te klagen toen het water bitter was. betoogde spreker in zijn inleidend woord. In het bijzonder het woord 'ernst' en 'recht' uit dit vers werden voor het voetlicht gesteld. Ernst is een gestemdheid in het hart dat zich afkeert van de spot en scherts. Deze gestemdheid wordt weinig gevonden. Recht is de eis wat juist en goed is naar Gods bedoeling. Spreker verge leek de afbakening op de weg met de wet Gods. De strepen op de weg zijn er ook voor onze veiligheid, zo ook Gods wet. Vele misstanden werden door spreker opgesomd, die juist hun oorzaak vinden in het verlaten van de Goddelijke geboden. Als ons land te rug zou keren tot het Goddelijke Woord zou het er anders uit zien. Daarom heeft politiek alles met de Bijbel te maken, besloot spreker zijn rede. Na het dankgebed werd nog gezon gen Psalm 19 6. De collecte aan de uitgang was voor de plaatselijke par tijkas. Jeugdmusical De jeugdmusical Een schitterende zeereis staat centraal tijdens de feest/ouderavond van de protestants christelijke basisschool Jan Wouter van den Doel die plaatsvindt op don derdag 26 maart en vrijdag 27 maart. De musical is gemaakt door Ben Ra- mondt die dé gesproken teksten voor zijn rekening nam en Mar van der Veer die de liedteksten en de muziek schreef en componeerde. De avond wordt geopend door de voorzitter van de sectie basisonderwijs van het schoolbestuur F, Babijn. Verder is er zang door het sehoolkoor en spel on der de titel Goed kijken... en raden. De avond wordt besloten door de schooldirecteur A van Oosterom. Beide avonden beginnen om half acht en worden'gehouden in de centrale ruimte van do school die te bereiken is via de ingang van de 'kleuter school'. Concert De Veluwse Cantorij uit Apeldoorn geeft zaterdag 28 maart een concert in de Lutherse kerk in Zierikzee. Dit concert begint om 20.00 uur. Op het programma staan werken van J. S. Bach, Mendelsohn en Brahms. Deze in 1971 opgerichte Cantorij brengt van Bach het vijfstemmige motet Je- su meine Freude ten gehore. Verder voert dit uit twintig personen be staande gezelschap twee psalmen en een motet van Mendelsohn en een vier tot zesstemmig motet van Johan nes Brahms uit. Daarnaast wordt het programma aangevuld met enkele or gelstukken van onder andere Johann Sebastian Bach, zoals het koraal- voorspel tot Jesu meine Freude. BURGH-HAAMSTEDE Concert De plaatselijke koren en muziek vereniging Witte van Haemstede ge ven «aterdag 25 april een concert in dorpshuis De Schutse in Burgh- Haamstede. Dit gezamenlijke optre den begint om 19.45 uur. HAAMSTEDE Rommelmarkt Evenals voorgaande jaren houdt de Nederlands Hervormde Gemeente Haamstede een rommelmarkt. Dat staat te gebeuren op zaterdag 11 juli. Nu al is de organisatie druk in de weer om allerhande goederen in te za melen. De grote schoonmaak staat bij veel mensen voor de deur en daarbij blijven altijd oude spulletjes over. Wellicht zijn sommige dingen bruik baar voor de rommelmarkt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de vernieuwde geluidsinstallatie in de zomer- en winterkerk. Spullen kun nen afgeleverd worden bij het zoge naamde rommelmarktcommissie- adres: Zuidstraat 12. Ook kan gebeld worden met 01115-2629, waarna de spullen worden opgehaald. BURGH Bejaardenreis Het comité Bejaardenreis Burgh heeft onlangs het programma voor de voorjaarsreis opgesteld. Deze tocht wordt donderdag 14 mei gehouden en gaat dit .jaar naar Zuid-Limburg. Rond de klok van half acht verlaten de ouderen Burgh om via Gilze- Rijen, waar een koffiestop is inge last, richting Maastricht te rijden. In Vaals wordt op het bekende Drielan denpunt gestopt voor de lunch, 's Middags staat een bezoek aan Val kenburg op het programma. Via Bel gië wordt vervolgens op huis aange koerst. De terugtocht wordt onderbroken door een stop in Hogcr- heide waar in Familyland wordt ge dineerd. Rond 21.00 uur hoopt men weer in Burgh te zijn teruggekeerd. Belangstellenden voor deze reis die nen zich voor 24 april op te geven bij het volgende adres: Duinwegje 13, Burgh-Haamstede, telefoon 01115- 2384. ELLEMEET/SCHARENDIJKE Oud papier De sportvereniging ZSC haalt za terdag 28 maart vanaf 9.30 uur oud papier op in do kernen Ellemcct en Scharendijke. SCHARENDIJKE Kooravond De christelijke zangvereniging Sur- sum Corda uit Scharendijke verzorgt vrijdag 27 maart een koor- en zang avond in do Nederlands Hervormde kerk in Scharendijke. Dit muziekge- beuren begint om 19.45 uur. Sursnm Corda telt op dit moment 47 leden en staat onder leiding van J. Schouls. Aan deze avond werkt verder mee het Smalstads mannenkoor uit Sint Maartensdijk onder leiding van J Wesdorp. Dit koor is reeds bekend van radio en televisie. Ook het jeugd koor Prins Maurits uit Middelharnis is tijdens deze avond te horen. Dit uit tachtig jongeren bestaande koor staat onder leiding van Mar van der Veer. De heren C. Groenleer en M. van der Veer zorgen voor het orgel- en pia nospel. ZONNEMAIRE Afgelasting In verband met het plotselinge overlijden van de heer J. L. Stoel, lid van de harmonievereniging Nut en Uitspanning, gaat de muziek- en zangmiddag, die voor zaterdag 28 maart gepland was, niet door. Nage gaan wordt of dit muziekgebeuren naar een andere datum kan worden verschoven. DREISCHOR Dans- en muziekshow Dorpshuis Dreischor In het Dorpshuis te Dreischor wordt op zaterdag 28 maart een dans en muziekshow verzorgd door de Dreischorse play-backgroep De Frek- kols. De groep bestaat uit Ed Dijst, zijn vier zoons en aanstaande schoon dochter. Het playbacken begon bij hen zes jaar geleden als een grapje maar groeide via de deelname aan wedstrijden uit tot zoveel nummers (zo'n 40) dat nu een compleet avond vullend programma mogelijk is. Tij dens de dans- en muziekavond zal steeds een kwartier optreden door de Frekkels worden afgewisseld met een kwartier dansmuziek. De familie Dijst heeft het initiatief genomen om haar steentje bij te dragen aan een goede leefbaarheid van Dreischor. Zij hoopt op veel belangstellenden. De show begint om 20.00 uur maar de zaal van het Dorpshuis is al vanaf 19.30 uur geopend. OOSTERLAND Simavi-collecte De Simavi-collecte heeft 579,85 opgebracht. Gevers en collectanten worden door de organisatie hartelijk bedankt. GOES - In het ziekenhuis Bergzicht to Goes overleed op 60-jarige leeftijd de heer W. Vermuë te 's-Heerenhoek, een zeer bekende figuur in Zeeuwse landbouwkringen. Vermuë was sinds 1979 voorzitter van de kring Zuid- Beveland van de Nederlandse Christelijke Boerenbond (N.C.B) en lid van het dagelijks bestuur van het Waterschap Zuid- en Nood-Beveland. Hij was voorzitter van de Centrale Veiling Zeeland en bestuurslid van de Suikei unie. Van 1978 tot 1986 was hij lid van de gemeenteraad voor het CDA. BROUWERSHAVEN - De jaarlijkse toneelavond, geor ganiseerd door de Algemene Sportvereniging van Brou wershaven, bracht tegen de 300 mensen op de been. Door de ve le lachsalvo's bewees het pu bliek, dat ze tevreden was over het toneelstuk, dat door eigen krachten van de sportvereni ging werd opgevoerd. De klucht in drie bedrijven droeg de naam Een huis vol verras singen en dat was het ook. Voordat het doek open ging beklom ASV-secretaris A. Cla- risse het spreekgestoelte. Hij deed een oproep tot nieuwe le den. „We kunnen ze nog gebrui ken in alle categorieën"! Hij bedoelde hiermee, naast de voetbalvereniging ook de vol leybal en gymnastiek. Ook at tendeerde hij de aanwezigen op enkele activiteiten, die nog worden uitgevoerd. Eén daar van is het 12'/2-jarige jubileum van de voetbalveteranen. Dat wordt maandag 8 juni gevierd. De klucht speelde zich af in het huis van tante Clementine. Zij woonde samen met haar nicht Marja en haar man Lu- cien. Lucien probeerde zijn kost te verdienen met schrij ven, maar de roem daarvoor komt niet zo snel. Het gevolg is dan ook: grote huurschuld bij tante..Totdat er ruzie tussen het echtpaar en tante optreedt; ze moeten het huis verlaten in één nacht. Om dit te voorkomen probeert Lucien door middel van een roddelverhaal in huis te blijven. Hij heeft gehoord dat Clementine graag wil trou wen Dan is er nog maar één oplossing: zorgen dot ze trouwt met een man die een eigen huis bezit en dan maar hopen dat ze in tante d'r huis mogen blijven wonen. Dit alles zorgt voor de nodige verwikkelingen op het toneel en als antwoord van het publiek; een gulle lach. Dat ze ker toen dc stroom uit viel en dat verholpen moest worden. Tbrwijl alle clcctriciteitsdra- den worden losgerukt komt de klok, telefoon en lamp naar be neden toe. Zelfs een radio van de buren wordt mee getrokken en als die radio aanstaat met carnavalsmuziek wordt er een polonaise gemaakt. Kortom, alles kwam toch nog op zijn pootjes terecht en het publick kon zich op de dansvloer voort zetten. De acteurs waren: Ph. J. van Ast. A. Lievense, K. Klaver kamp, T. van de Hoek-van Be- veren, C. Groenendijk, Ph. Bo- kelaar, J. Lievense-van Bevcren. N. van Bcvercn-van Dijke, B. Quist-Duinhouwer, L. van Bcveren en A. P. Drijgcrs als souffleur. De technische verwikkelingen werden ge maakt met behulp van A. van de Hoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4