Einde maken aan betutteling door instelling ouderenraad Afscheid voorzitter Christelijk onderwijs BEZORG(ST)ER L i Papier hier Sluiting Philipsdam Vernieuwing steigers Brouwse haven minder duur Diefstal van fiets Botsing door achteruitrijden Vernieling aan autoportier Zware schade bij frontale botsing Koop woningen kleine kernen Nieuwe opzet ZOC-avond slaat aan... Monaco Blues Band in Brogum Koninginnedag in Brouw Na tien jaar boomplantdag in Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 24 maart 1987 Nr. 24105 3 Voorzitter ANBO op voorjaarsvergadering ZIERIKZEE - „Wij moeten zelf toezien op onze belan gen. De betutteling zijn we meer dan zat", aldus H. Asma op de voorjaarsvergadering van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO). Asma pleitte voor het op landelijk niveau instellen van een ouderenraad. „Omdat de gemeente voor het ouderenbeleid veel meer middelen krijgt willen wij daar vooraf invloed op kun nen uitoefenen, en niet via een vrijblijvend praatje met de wethouder, hoe goed ook bedoeld", aldus de ANBO- voorzitter. Asma begon zijn toespraak met kritiek op het regeringsbeleid. „De regering wil dat de oudere mens zo lang mogelijk zelfstandig blijft. Nie mand van ons maakt daar bezwaar tegen. Als we maar op tijd hulp kun nen krijgen! Maar gezinsverzorging is veel te duur, en daarom zegt Brink man dat we naar een zorgzame sa menleving moeten. Kinderen, vrien den en kennissen moeten dan voor ons zorgen. Gaan we dan weer terug naar 1900?" Decentralisatie wil zeggen dat het geld wat bij de ge meente binnenkomt niet a priori be doeld is voor het ouderenbeleid. ,,Men kan het ook uittrekken voor kindercrèches of de aanleg van een nieuwe riolering", aldus Asma. ,,En hier gaat het om. Wat gaat de politiek doen met gelden die bestemd zijn voor het ouderenbeleid"? Asma con stateerde dat er sprake is van politie ke onwil wat betreft het betrekken van ouderen bij het ouderenbeleid. „De politiek wil er niet aan", aldus Asma. Verder wist Asma nog te melden dat momenteel druk gewerkt wordt aan het nieuwe onderkomen van de Stichting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland. Voorheen woonde de stichting in bij de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening. „En daar zaten we op een koopje", aldus Asma. ,,Nu moeten we proberen de zes gemeenten op Schouwen-Duive- land zover te krijgen dat ze het be drag per inwoner verhogen". Men hoopt binnen niet al te lange tijd het gebouwtje feestelijk te kunnen ope nen. Eens in de zoveel tijd wordt er in het kader van de milieubescherming een t originele actie begonnen. Wie kent niet de jonge werklozen, die een bedrijfje in lompen beginnen of hier in de regio de jonge ondernemer, die zich bekwaamt in het reinigen van de rolemmers. Leuke ideeën, die een wezenlijke bijdrage leveren aan een schoner milieu. De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland is nu met idee gekomen om met een garantieprijs voor het oud papier een dusdanig be leid te voeren, dat verenigingen daadwerkelijk de straat op blijven gaan. De prijs van het oude papier is de laatste jaren aan allerlei negatie ve invloeden onderhevig. De actieve vrijwilligers van de voetbalclub en toneelvereniging verzetten graag het nodige werk voor de organisatie. Maar dat moet natuurlijk wel iets opleveren. De reinigingsdienst vreest, dat die lage papierprijs min der verenigingen op inzamelpad be weegt. Geen enkele club gaat uit mi lieubewuste overweging de deuren langs om de gebundelde papierhopen mee te nemen. Nee, dat is een kwes tie van centen. Als de reinigings dienst daadwerkelijk een garantie prijs gaat berekenen, dan blijft de inzameling interessant voor de clubs. Een en ander past zeker in het kader van de gescheiden inzameling van afvalstoffen en vanuit dat oog punt is het begrijpelijk, dat de dienst ook glas in gedachten heeft. De pas sieve inzameling met de glasbakken geeft hoe dan ook toch maar een be perkte respons. In de gedaante van de reinigingsdienst dragen de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland bij aan de gescheiden inzameling en dat is een goede zaak. Maar er is nog een bijkomstigheid, die als plezierig er varen mag worden. Een dalende prijs voor het oude papier is nu nog een dreigende wolk boven de toch al povere clubkas. Inzamelen van pa pier oogst meer succes, dan het langs de deur moeten verkopen van olie bollen, appelflappen en stroopwa fels. Zonder dat de mensen een cent hoevèn te geven en tegelijkertijd een lege kelder hebben, wordt de vereni gingskas gespekt. Het zal niet de prioriteit hebben van de dienst, maar met haar voorgestane plannen, draagt zij bij aan het culturele leven op Schouwen-Duiveland. Maar het straatwerk moet door de verenigin gen gedaan worden. Hopelijk heeft het initiatief van de reinigingsdienst tot gevolg, dat veel verenigingen weer de straat op gaan voor het af val. En nu de samenwerking met de reinigingsdienst een vrij direct ka rakter krijgt, is het geen slechte ge dachte, wanneer de verenigingen in hun inzameldrang iets meer aan dacht hebben voor het milieu. AvdW BRUINISSE - Het is voor de werk nemers van Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Zandsluitin- gen natuurlij]^ jammer dat de slui ting van de Philipsdam, die gepland was op 6 april, door de vorst van be gin maart waarop niet meer gere kend was, moest worden uitgesteld en omdat de natuur c.q. de bewegin gen van eb en vloed nog altijd een ze kere regelmaat heeft betekent uitstel tot het volgende dode tij een uitstel van veertien dagen. En dan valt men juist in het paasweekeinde. Men wil nu de sluiting voltooien op zaterdag 18 april, de zaterdag na de Goede Vrijdag, de zaterdag ook juist voor de paasdagen. Velen zullen dus de paasdagen niet thuis door kunnen brengen, want na de sluiting moet er gewaakt worden dat de dam niet op nieuw door breekt en moet dus onaf gebroken zand gespoten worden, om het sluitgat steviger af te sluiten. Mo menteel wordt er door twee zandzui gers onafgebroken gezogen in de Plaat van de Vliet, waar men bek kens maakt die straks gaan dienen voor de uitwisseling van zout en zoet water en het zand wordt gebruikt om het sluitgat steeds smaller te maken. Vervolg van pagina 1 blijvende gedeelte van het veld niet meer de voorgeschreven afmetingen heeft. Van Ast verzekerde hen dat overleg zal worden gevoerd met de desbetreffende voetbalorganisatie om de activiteiten naar een van de beide andere sportvelden in de ge meente te verplaatsen. P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) had zich uitvoerig in de voor- en na delen verdiept maar kwam toch tot de conclusie dat dit de beste manier is. Hij drong erop aan dat ook aan de zijde van het Oosterwegje en de Brou werijstraat tijdig onteigeningsproce dures zullen worden gestart zodat in de toekomst de karakteristieke kom- vorming van Noordgouwe geen ge weld zal worden aangedaan. Van Ast wees er de raadsleden nog op dat het in de toekomst altijd gemakkelijker zal blijken een nieuw sportveld bij de kern Noordgouwe te creëren dan een bouwlokatie voor woningbouw. Hij zei niet te verwachten dat er gelijk „grote stromen woningen" zullen worden gebouwd in Noordgouwe. Vanuit die optiek is bestemmen van het sportveld als bouwlokatie voor de gemeente financieel een aantrek kelijkere zaak dan welke andere lo- katie in Noordgouwe. Van der Meide had uitgerekend dat de exploitatie lasten op ongeveer 20.000 gulden per jaar zouden uitkomen. Aan de orde kwam ook een ander bezuinigingsplan van de regering: de decentralisatie. Dit jaar is ook de nieuwe welzijnswet van kracht ge worden. Geld voor het ouderenbeleid gaat dan via de welzijnssector. Dat ZIERIKZEE - Maandagmiddag werd de fiets van K. D. uit Nieuwer ker gestolen uit een fietsenhok te Zie- rikzee. Het betrof een damesfiets die niet stond afgesloten. RENESSE - Op de Hogezoom te Re- nesse vond maandagmiddag een aan rijding plaats waarbij een personen auto werd beschadigd. N. v. G. uit Leusden reed zijn camper die stond geparkeerd aan de Hogezoom achter uit. Hij botste daarbij op de perso nenauto van M. v. E. uit Ellemeet die eveneens aan de Hogezoom stond ge parkeerd. De camper werd niet be schadigd. De schade aan de personen auto was rechtsvoor. RENESSE - A. v. B. uit Renesse deed aangifte van vernieling aan het portier van zijn vw-busje. Het voer tuig stond geparkeerd aan de Mau- ritsweg. De vernielingen werden in de nacht van zondag op maandag aan gericht. BRUINISSE - Op de parallelweg van Rijksweg 18 bij de ophaalbrug van de sluis in Bruinisse vond maan dagmiddag een frontale botsing plaats waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd maar geen personen werden verwqnd. A. L. uit Bruinisse reed vanuit de richting Ou de Tonge naar Bruinisse en A. v. d. W. uit Nieuwe Tonge in de tegengestelde richting. Op het smalle gedeelte van de weg vlak achter de brug aan de kant van de Grevelingendam kwa men zij door onbekend gebleven oor zaak frontaal met elkaar in botsing. BRUINISSE - Het afscheid van voorzitter Jan de Keijzer stond cen traal in de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Christelijk schoolonderwijs in Brui nisse. Uit handen van vice-voorzitter Jaap Dekker ontving hij een fraaie waterpas. „Er bestaat geen beter ca deau voor jou dan deze waterpas. Jij bent typisch iemand die de zaak in evenwicht heeft gehouden", aldus di recteur Henk Groeneveld van de ba- sischool Op Dreef. Groeneveld memoreerde het weder zijdse respect waarmee de voorzitter en het onderwijzend personeel met elkaar om ging en noemde de ter zake en deskundige leiding van de voorzit ter in de vele vergaderingen door de grondige wijze van voorbereiding. In z'n afscheidswoord roemde De Keij zer de inzet van het personeel; „Deze school heeft een prima stel perso neelsleden waar we dankbaar voor kunnen zijn". Hij noemde het perso neel, het bestuur en de leden een drie hoek die niet buiten elkaar kunnen. Hij gaf de sleutel van de school aan vice-voorzitter Jaap Dekker. Bloe men waren er voor z'n vrouw Boukje die voor de school ernorm veel type werk had verzet met het schoolwerk plan. Voorzitter De Keijzer opende de ver gadering met lezen uit Prediker 4:1*7 1 „Dien God met Eerbied" waaruit hij een korte meditatie hield. De notulen van secretaris I. Deurloo-Wiebrens werden zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Voor het gevoerde fi nanciële beleid van penningmeester A. Mol werd décharche verleend. Voor het huishoudelijke gedeelte was de jeugd uit groep acht actief. In spel, muziek en voordracht lieten ze op overtuigende wijze hun ouders zien en horen dat ze na ruim een half jaar Engelse les al aardig uit de voe ten kunnen in die taal. In vaak humo ristische stukjes voerden ze situaties op zoals de weg vragen, een huiselijk tafereeltje tijdens het opstaan en een estafettespel over hobby's. De liedjes waren gemaakt door 'de meesters' Vleugel en De Leeuw en werden mu zikaal begeleid door juffrouw Brou wer. Het waren, geheel in stijl van het succesvol optreden van de leerlingen, Engelse liedjes zoals My Bonny is over the ocean, Old Mac Donald en het bekende Rock around thg clock. BROUWERSHAVEN - De fractievoorzitter van de PvdA C. J. de Munnik heeft er bij het dagelijks bestuur van de ge meente Brouwershaven op nieuw op aangedrongen meer mogelijkheden te creëren voor de bouw van premie-koopwo ningen in de kleine kernen. Hij wees erop dat de huurwonin gen steeds duurder worden en het kopen van een woning dus aantrekkelijker. Maar we moe ten wel zorgen voor aanbod. Waar niet is zal geèn vraag naar zijn", aldus een eigenge maakt spreekwoord van de PvdA-er. Wethouder Ph. J. van Ast was van mening dat de pre mies voor dergelijke woningen beperkt zijn maar toonde zich niettemin bereid op de behoef te naar koopwoningen in te spelen wanneer die er blijkt te zijn. Waarmee hij de zaak dus precies andersom benaderde dan De Munnik. Hij vertelde dat momenteel een aannemer de mogelijkheden aan het ver kennen is om in de gemeente Brouwershaven premie-koop woningen te bouwen. Vervolg van pagina 1 tijd gaat worden erkende Asseibergs maar noemde het bovendien ook een boeiende tijd vol uitdagingen. Met het uitspreken van de hoop, dat tij dens deze bijeenkomst hier de basis zou worden gelegd voor een nieuw elan dat ook zijn uitstraling krijgt naar het gehele eilandelijke gebeu ren besloot Asselbergs zijn betoog. Aansluitend op deze uiteenzetting werden de aanwezigen in acht ge spreksgroepen onderverdeeld, die vervolgens van gedachten wisselden over zaken als het al dan niet geza menlijk promoten van de regio door voor het eiland één VVV op te rich ten. Eveneens bespraken de aanwezi gen de vraag of het wenselijk is dat er op het gebied van acties en evenemen ten meer samenwerking en coördina tie tussen winkeliersverenigingen komt. Ook het aantrekken van nieu we bedrijven door het voeren van een actief acquisitiebeleid en de vraag of dit niet beter door de gemeenten ge zamenlijk kan worden aangepakt stond op de lijst met stellingen ver meld, evenals het klantgerichte den ken, dat de ondernemer ten toon zou moeten spreiden. Vooral ook met het oog op de weg over de Stormvloedke ring waardoor koopkracht niet alleen naar Goes en Rotterdam wegvloeit, maar ook verdwijnt richting Middel burg en Vlissingen. Forumdiscussie Na afloop van deze plenaire discus sie werden de belangrijkste conclu sies van deze discussiegroepen door Den Reijer samengevat en vervolgens door een forum, bestaande uit burge meester J. J. R M. Asselbergs (voor zitter), loco-burgemeester en wethou der middenstandszaken L. J. van Gastel, mr. W. H.Klaassen namens de VVV Zierikzee, Ingrid de Kok na mens het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) en mr. R. de Blij, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland, nader werden toegelicht. Opmerkelijk was dat ook binnen de diverse werkgroepen meerdere keren voor een gemeenschappelijke aanpak van de problemen werd ge pleit. Zo bleek dat de aanwezigen op een lijn zaten met burgemeester As selbergs wat betreft het promoten van Schouwen-Duiveland als geheel. Een andere conclusie, waarover de meningen nogal uiteen liepen bleek het financieren van de promotie- kosten te zijn. Volgens een aantal on dernemers is dit een zaak voor onder nemers en gemeente gezamenlijk. Volgens wethouder Van Gastel doet de gemeente alles wat binnen haar vermogen ligt om een zogenaamd voorwaardenscheppend beleid te voeren door onder andere tot een groots plan voor de herinrichting van de binnenstad te komen. Een ander in het oog springend standpunt was de twijfel over de ef fectiviteit van de deelname van Zie rikzee aan het provinciaal acquisitie- onderzoek. Die twijfels bleken gebaseerd te zijn op veronderstelde belangenverschillen tussen de diver se regio's van Zeeland. Een van dé conclusies luidde dan ook dat onder zocht moet worden of het mogelijk is dat er een eilandelij k-acquisitie on derzoek wordt ingesteld. Dat dit idee twee jaar terug roemloos ten onder is gegaan deed niets aan deze conclusie af. Initiatief Projectontwikkelaar R. Coltof lan ceerde het voorstel dat de gemeente een flinke som op tafel zou moeten leggen voor de aanschaf van een mo biel informatie-centrum om zodoen de meer bedrijven voor deze regio aan te kunnen trekken. Coltof noem de in dit verband een bedrag van 1,5 ton. Coltof deed tijdens de bijeen komst de toezegging om hiervoor een truck en oplegger ter beschikking te stellen. Dat wat forumvoorzitter As selbergs voorzichtig had laten door schemeren werd door de KNOV-verte- genwoordigster naar voren gebracht. De oorzaak van alle problemen moet niet alleen bij derden maar ook bij de ondernemers zelf worden gezocht. Deze zullen zich moeten realiseren dat Zierikzee als koopcentrum het zich niet kan permitteren dat winkels op verschillende tijdstippen sluiten. „Zierikzee is een stad, maar gezien de sluitingstijden is het een dorp. In een stad ben je doorlopend open", hield zij haar gehoor voor. Een gege ven dat van invloed is bij de presenta tie en profilering van Zierikzee als hoogwaardig winkelcentrum, nadat de Dammenweg voor het verkeer ge opend zal zijn. ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum te Zierikzee treedt zaterdag 28 maart de formatie Monaco Blues Band op. Vanaf ongeveer 22.00 uur (de zaai gaat om 21.00 uur open) krij gen de popliefhebbers een flinke do sis blues-niuziek voorgeschoteld. De MBB is een Scandinavische band. Sinds haar oprichting in 1982 be hoort de formatie tot een van de meest gevraagde live-acts in Scandi navië. De eerste langspeelplaat is in middels verschenen bij platengigant CBS en de Zweedse televisie wijdde onlangs dertig minuten aan de band. Benny, Björn, Göran en Pelle spelen onvervalste blues uit de late vijftiger jaren en het optreden is doorspekt met grappen. Dat hun enthousiaste Rythm and blues ook in de rest van Europa goed aanslaat heeft de MBB al menig keer ondervonden. Bijvoorbeeld rond Hamburg zorgen vele honderden fans voor de zekerheid van regelmatig te rugkerende optredens in de Logo. BROUWERSHAVEN - Het Oranjecomité van de provincie Zeeland heeft enkele afgevaar digden van het Brouwse Oran jecomité gevraagd om bij het défilé op paleis Soe.stdijk aanwe zig te zijn. Hier heeft de plaat selijke Oranjevereniging posi tief op gereageerd. Twee perso nen uit het bestuur gaan 30 april een schild met het wapen van Zeeland aan prinses Julia na en prins Bernhard overhan digen. Het schild zelf is ver sierd met fruit. Naast dit landelijke gebeu ren organiseert het Brouwse Oranjecomité weer heel wat. Om 09.00 uur begint de dag met een rondgang door Brouwers haven met de majorettes, drumband Apollo en verder ie dereen die zich daarbij wil aan sluiten. Natuurlijk worden de kinderen van de basisscholen opgehaald, want die moeten dan al klaar staan voor de tocht. Na de traditionele din gen van de dag, zoals het zin gen van het Wilhelmus en het hijsen van de vlag, worden de kinderen van de lagere scholen in groepen verdeeld om een straattekening te maken. Aan gezien de kinderen als Chine zen verkleed zullen gaan, wor den de tekeningen ook in de Chinese stijl gemaakt. Dit ge beurt allemaal op de Brouwse Markt. Vanzelfsprekend wordt er gekeken door een jury wie de beste tekening heeft ge maakt. Het middagprogramma dat - om 13.30 uur begint - wordt ge opend met de volksdansgroep Nehalennia. Als de dansgroep achter de schermen verdwijnt is er weer een wedstrijd. Dit keer is het 'vliegers maken'. Wel moet dit in de Chinese stijl gebeuren en het is voor jong en oud bedoeld. Na het optreden van de majorettes om 15.00 uur is het tijd om de prijswinnaars van de vliegerwedstrijd be kend te maken. De plaatselijke brassband zorgt voor het avondprogram ma in het Tonnenmagazijn en dat betekent dan ook tevens het einde van de Koninginne dag. BRUINISSE - Voor het eerst sinds 10 jaar wordt woensdag 1 april weer een boomplantdag in Bruinisse ge houden. Volgens een woordvoerder van de gemeente beschikte men eer der niet over geschikte plaatsen voor het planten van bomen. Door de leer lingen van de hoogste groepen van de twee basisscholen worden woensdag 40 eiken geplant langs de Molenweg bij Bruinisse. De boomplantdag gaat om half 11 van start in het dorpshuis. Na een korte toespraak van burgemeester T C. Hekman gaan de kinderen in op tocht naar de plantplaats. De boom- kuilen zijn al voorbereid door perso neel van gemeentewerken. Ook het plantmateriaal is dan al ter plaatse. Op de scholen is een en ander voor bereid aan de hand van lespakketten. Daarin onder andere een dia-serie. Het thema van deze boomplantdag is 'bijen en bomen'. Voor de eerstkomen de drie jaar is het houden van de boomplantdag in Bruinisse in ieder geval gepland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Chef-redactie: M. Kaat Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee, postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge hield te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (!/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik zee, tel. 01110-16551 t.a.v. de heer J. van Loon. De eerste fase van het vernieuwen van de steigers in de Brouwse jachthaven viel 52.000 gutden goedkoper uit dan gepland. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3