Nieuwe opzet ZOC-avond slaat aan W^C(C „Het is allemaal ingewikkelder geworden, maar je groeit mee Vernieuwing steigers Brouwse haven minder duur dan voorzien DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> P£ BH.r „l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Provinciale staten Betuttelen Enquête Turngala Tijdens de onlangs gehouden verkiezingen Tijdens de voorjaarsvergadering van de ANBO Een groep van 26 leerlingen van de MEAO De Zierikzeese gymnastiekvereniging Delta voor de provinciale staten werden drie Schou- stelde voorzitter H. Asma dat er een eind ge- Middelharnis gaat vanaf donderdag op stap Sport organiseerde een turngala waar eigen wen-Duivelanders gekozen. J. M. Geluk uit maakt moet worden aan de betutteling door de om in het kader van een onderwijsproject een turnsters voor goede resultaten zorgden via Noordgouwe is er een van. (Pag. 2). instelling van een ouderenraad. (Pag. 3). enquête over de ZN te houden. (Pag. 4). een serie hoge klasseringen. (Pag. 9). DINSDAG 24 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24105 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat nieuw is, is zelden waar; wat waar is, is zelden nieuw. Spreekwoord "Zierikzee let op uw saeck" nm tmr-. t «7 ZIERIKZEE - „Zierikzee in beweging...? Natuurlijk bruisend als de branding". Met deze woorden beëindigde burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee zijn toespraak, waarmee hij de eerste Ondernemersavond van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) in de Concertzaal in Zierikzee opende. Dit ondernemersgebeuren, waarvoor in tegenstelling tot de vorige ZOC-vergaderingen aanzienlijke belangstel ling bestond, stond in het teken van het thema Zierikzee in beweging...of...??. Een item dat in kleine discussiegroepen nader werd uitgewerkt en vervolgens in een forumdis cussie werd besproken. ZOC-voorzitter A. P. den Reijer be klom als eerete het spreekgestoelte om de aanwezigen te informeren over de doelstelling en verdere verloop van deze avond. Den Reijer sprak van een opkomst die een compliment ze ker waard was. Bovendien zei hij het verheugend te vinden, dat zich onder avond nog meerdere keren aangesne den werd bleek het punt van de pro motie te zien. Asselbergs toonde zich hierbij een voorstander van een overall-aanpak, waarbij de gehele re gio zichzelf naar buiten toe presen teert. In dit verband betreurde Assel bergs het dat de onlangs aangeschaf te promotie-dubbeldekker zich be perkt tot de promotie van de Schouw- se kust en niet de gehele regio. Boven dien vroeg hij zichzelf af of men zich wel voldoende bewust is van het unie ke karakter van Zierikzee als win kelstad. ,,Dat unieke is erin gelegen dat de consument hier kan winkelen in een historische en monumentale omgeving". Vijf poten Met een schuin oog gericht op de toekomst ontkwam Asselbergs er niet aan om het onderzoek naar de ge volgen van het gereedkomen van de weg over de Stormvloedkering aan te kaarten. ,,Met deze ontsluitingsweg wordt het eiland een schaap met vijf poten", waarmee hij het aantal ver bindingen met andere eilanden ka rakteriseerde. Hij zei het te betreuren dat de bedrijven dit onderzoek, ge zien hun houding overbodig schijnen te vinden. Asselbergs vroeg zich in dit verband dan ook af of die houding van het bedrijfsleven wellicht iets te maken heeft met het rusten op eigen lauweren. „Zierikzee let op uw saeck", sprak hij waarschuwend. Met de woorden 'Zierikzee let op uw saeck' besloot de eerst burger zijn verhaal om nog eens aan te geven dat de nabije toekomst ingrijpende veranderingen voor de regio teweeg zal brengen. Dat het een moeilijke vervolg pagina 3 Gemeentesecretaris Van der Maas gaat het gemeentehuis in Nieuwerkerk verlaten. Gemeentesecretaris Duiveland na 40 jaar in de VUT: NIEUWERKERK - Tot 1 september is hij er nog te vin den, J. van der Maas. Al 40 jaar een vertrouwd gezicht op het gemeentehuis van Duiveland in Nieuwerkerk. Sinds 14 jaar gemeentesecretaris, een functie die er niet een voudiger op is geworden. Van der Maas: „Zeker, het is al lemaal veel ingewikkelder geworden, maar je groeit erin mee". Van der Maas heeft bewust gekozen voor het ver vroegd uittreden. „Ik zie het als een voorrecht, en je moet ook plaats maken voor de jongere generatie. Ik ben niet bang om in een gat te vallen. Niet dat ik nou een be paald plan heb, maar ik weet mijn tijd wel te besteden", aldus de gemeentesecretaris. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Veel belangstelling voor de ZOC-avond en interessante gesprekken zoals tussen (vlnr) Kamer van Koophandel secre taris De Blij, burgemeester Asselbergs en ZOC-voorzitter Den Reijer. Het afscheid van Van der Maas valt samen met zijn 40-jarig jubileum. „Ik - ben op 18 augustus 1947 bij de toen malige gemeente Oosterland begon nen als leerling-ambtenaar. Het het publiek ook vele leden van het Zierikzeese gemeentebestuur bevon den. Burgemeester Asselbergs ging in zijn inleiding in op de ontwikkelin gen die Zierikzee en ook de andere ei- landelijke gemeenten te wachten staat, wanneer de weg over de Storm vloedkering gereed zal zijn. „Zierik zee in beweging...? Natuurlijk brui send als de branding", meldde de eerste burger optimistisch. Plan trekken Hoewel er volgens Asselbergs geen reden bestaat om zich met betrek king tot de toekomst over te geven aan doemdenken, achtte hij het wel van belang om een plan te trekken. „De vraag is of Zierikzee wel vol doende beweegt en zo ja beweegt het dan in de goede richting"?, vroeg hij zich hardop af. Hij vergeleek Zierik zee hierbij met een zeilschip, dat twee mogelijkheden heeft. Ofwel voor an ker gaan en met de getijden mee be wegen ofwel met de wind in de zeilen en met de blik op het kompas van 1990 voortgaan. Bundeling De burgervader pleitte in zijn be toog voor een bundeling van krach ten, toekomstgericht denken, fanta sie en creativiteit. Hij beklemtoonde voorts dat overheid en ondernemers niet tegenover, maar juist naast el kaar staan. In dit verband moeten volgens de eerste burger van Zierik zee de contacten tussen overheid en bedrijfsleven worden verbreed. Hoe wel Asselbergs zich bepaald niet somber uitliet over de toekomst, wees hij op de veranderingen, die in de nabije toekomst merkbaar zullen worden. „De opbouw van de Schouw- se samenleving vergrijst, de werk loosheidscijfers verslechteren en de rijksoverheid gaat voort met het in krimpen van haar diensten", somde Asselbergs op. Promotie Een punt, dat in het verloop van de 52.000 Gulden terug naar reserve jachthaven BROUWERSHAVEN - Het vernieuwen van de gordin gen van de vaste steiger van de oude jachthaven heeft bij na de helft minder gekost dan aanvankelijk werd ge pland. Dit bleek uit de twaalfde wijziging van de ge meentebegroting 1987 die door de raadsleden werd vast gesteld tijdens de maandelijkse openbare raadsvergade ring in het stadhuis. De kosten van de vernieuwingen aan de steigers in de oude jachthaven die vorig jaar wer den uitgevoerd waren aanvankelijk gepland op ruim 118.000 gulden maar bleken uiteindelijk 66.000 gulden te bedragen. Tijdens de raadsvergadering kwa men nog meer meevallers aan het licht. Het vervangen van de deuren van de brandweergarage te Dreischor bleek ruim 8.000 gulden te kosten in plaats van de 25.000 gulden die in de meerjarenraming voor die post was gepland. Aanleiding voor de PvdA-er C. J. de Munnik om het college te her inneren aan de jaarlijkse boottocht voor ouderen die tijdens de vorige raadsvergadering werd terugge bracht naar eenmaal per twee jaar. Dat kwam vanwege een tekort van 10.000 gulden voor sociaal/cultureel werk. „U zei toen dat het ene gat wel licht met het andere te dichten zou blijken in de toekomst. Welnu hier hebben we het geld". Raadsvoorzitter Van Ast kon zijn enthousiasme echter niet zo delen. „Dat hoge bedrag was gepland omdat toen nog niet bekend was welke nieuwe brandweerauto zou worden aangeschaft. De deur moet aan de auto worden aangepast. Nu dat blijkt mee te vallen moeten we niet meteen de rest ook uitgeven. Bovendien hoort die planning onder Wethouder Ph. J. van Ast, die bur gemeester C. Slabbekoorn verving omdat deze wegens ziekte was ver hinderd, vertelde dat de meevaller voortkwam uit de prijs voor het duurzame hout die veel lager uitviel dan was gepland. Tevens had men voordeel met de kosten voor de aan nemer. Het vernieuwen van de gor dingen van de steigers aan de Nieuwe Haven was de eerste van vier fases waarin zowel de steigers van de Oude als van de Nieuwe Haven vervangen zullen worden. Dat zal gespreid over vijf jaar gebeuren. Met de tweede fa se, de vervanging van een aantal stei gers van de Nieuwe Haven kan elk moment worden begonnen. Naar aan leiding van de meevallende kosten is ook dit bedrag alvast wat lager ge pland: 86.500 gulden. Het geld dat over is vloeit terug in de reserve jachthaven. Dat is ook het geval met 25.000 gulden van de post voor de aanleg van een elektrische aanslui ting bij elke box. Dat bleek 165.000 gulden te kosten in plaats van de oor spronkelijk geplande 190.000 gulden. de kapitaalslasten en die zijn niet aan de orde". De raadsleden stemden allen in met het verlenen van het kre diet van 8.300 gulden voor de vervan ging van de deuren, hoewel R. J. van der Wekken het nog een redelijk hoog bedrag zei te vinden. Dat laatste vond De Munnik (PvdA) ook van de 19 cent per inwo ner of bijna 700 gulden per jaar die het college beschikbaar wilde stellen als bijdrage voor het instandhouden van de noodslachtplaats aan de Hem te Zierikzee. \Jit een toelichting van Van der Wekken (CDA) bleek gedu rende de laatste vijf jaar dat 100 tot 120 noodslachtingen van schapen, varkens en runderen per jaar werden verricht. J. K. Goemans zei het te be treuren dat blijkbaar niet alle vee houders van het eiland van de voor ziening in Zierikzee gebruik maken, maar Van Ast wees erop dat daartoe geen verplichting kan worden opge legd. De raadsleden gingen unaniem akkoord met het collegevoorstel. Bouwlokatie Noordgouwe Na enige discussie kreeg het college via een principe-besluit van de raad ook toestemming om het plan verder uit te werken waarmee een gedeelte van het sportveld van Noordgouwe tot bouwlokatie zal worden bestemd. A. de Vlieger (PvdA) drong er op aan dat reeds in 1988 zou worden begon nen met de bouw van woningen op deze lokatie. Van der Wekken (CDA) en Goemans (WD) maakten zich zor gen over de zomeravond voetbal die op het sportveld wordt gedaan en die nu gevaar zou lopen omdat het over- vervolg pagina 3 woord volontair begon toen net een beetje uit de mode te raken. Per 1 ja nuari 1948 werd ik benoemd tot twee de ambtenaar ter secretarie. Toen za ten er veel minder ambtenaren op een secretarie. Boven me stond de eerste ambtenaar en de gemeentesecreta ris". Na de watersnoodramp in 1953 lag het werk hoog opgestapeld voor de ambtenaren ter secretarie. Er kwa men nieuwe ambtenaren bij en Van der Maas werd per 1 oktober 1953 be noemd tot eerste ambtenaar. Ook na de gemeentelijke herindeling in 1961, toen een aantal gemeentes werd sa mengevoegd tot de huidige gemeente Duiveland, bleef hij die functie be kleden. Als zodanig maakte hij ook de machtsstrijd mee tussen Nieuwer kerk en Ouwerkerk. „Ze wilden alle bei het gemeentehuis in hun dorp. Dat was echt een strijdpunt". Uitein delijk heeft Nieuwerkerk het ple/t gewonnen. Maar het heeft nog even geduurd voordat het personeel daad werkelijk naar Nieuwerkerk ver huisde. Het gemeentehuis in Nieu werkerk was te klein; 3 kamers, een kluis en een raadszaal. De woning van de gemeente-ontvanger is er toen bijgetrokken. Pas in 1964 kon het per soneel naar Nieuwerkerk verhuizen. „Daarvoor zaten we in een tol raad huis verbouwde villa in Oosterland" Inperken Al vrij snel na de ontsluiting van Schouwen-Duivcland is men in de ge meente Duiveland begonnep met het inperken van de recreatie. ..Duive land moest een leefbaar gebied blij ven", aldus Van der Maas. ..De eerste recreatie ontstond spontaan bij Ouwerkerk. Meestal is het zo dat er eerst een bestemmingsplan komt, en dan pas een camping, maar bij ons ging het omgekeerd; eerst kwamen er campings, en daarna pas bestem mingsplannen". In de dorpskernen van de gemeente Duiveland kreeg men ook te maken met het verschijnsel 'twecde-huisje- op-het-dorp'. Ook daar stelde het ge meentebestuur paal en perk aan. Van der Maas: „Nu zie je nauwelijks nog tweede woningen in de dorpskernen. Daar gelden strenge regels voor. Maar je moet er ook bij zeggen dat die tweede huisjes vaak goed opge knapt werden". vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen Een frontale storing boven de Brit se eilanden trekt over de Noordzee en zal rond de middag passeren. Aan vankelijk vel bewolking en perioden met regen. In de middag opklarin gen. In de ochtend zuidenwind kracht 5 tot 6, in de middag west tot noord west 5 tot 6 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 28 maart: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 maart Zon op 06.32, onder 19.00 Maan op 05.29, onder 13.31 26 maart Zon op 06.30, onder 19.02 Maan op 05.50, onder 15.03 Nieuwe Maan: 29 maart (14.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een serie van lagedruk gebieden trekt via zuid-Engeland net even ten noorden van de Wadden eilanden naar Denemarken en de Oostzee. Morgen ligt de laatste van deze reeks op de Noordzee. In de middag passeert het erbij behorende kou front. De vochtige relatief warme lucht wordt dan vervangen door een wat koelere luchtsoort. Het kan dan morgen van het westen uit wat opkla ren. Maar eerst is er veel bewolking en af en toe regen of motregen. De mi nimumtemperatuur ligt rond 7 gra den, terwijl in de middag de tempera tuur een waarde haalt van omstreeks 12 graden. Er staat een matige zuid enwind, die in de loop van de dag naar west draait. Aan de kust staat zo nu en dan krachtige wind. Het weer in de komende dagen wordt bepaald door een diepe depressie op de Noordzee, De temperatuur gaat gelei delijk iets dalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2