Opbrengst valt iets tegen.. 'Aan man de taak van regeren, de vrouw moet dienstbaar zijn' Voedselactie voor Roemenië geslaagd De reinigingsdienst onderzoekt oud papier inzameling op eiland Gemeente secretaris Duiveland in de VUT Grafsteen Borssele Aanrijding Renesse Spelletje met luchtdrukpistool Kleine kettingbotsing Ruit ingeslagen Inbraakpoging SRV- winkelwagen Inbrekers betrapt Auto ramt poort en rijdt door Vergadering Beatrixschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 maart 1987 Nr. 24104 Eventueel garantieprijs geven KERKWERVE - De Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland heeft het initiatief genomen tot een onderzoek naar de wijze waarop op het eiland oud papier wordt in gezameld. Zij wil hiermee inspelen op het gegeven dat de prijs voor oud papier al een hele tijd erg laag is terwijl de dienst het nut van hergebruik van papier bijzonder onderkent. Tot nu werd de oud-papierinzame- ling vooral gedaan door verschillen de verenigingen die daarmee het fi nanciële peil van hun clubkas wat wiljen opvijzelen. Door de lage oud papier prijzen wordt dat steeds min der aantrekkelijk gezien het werk dat er tegenover staat. Om te voorko men dat de verenigingen op den duur met hun milieuvriendelijke activitei ten ophouden is de reinigingsdienst eventueel bereid om de papier inzameling te coördineren en daarbij een bepaalde prijs voor het papier te garanderen. Dit initiatief kan worden gezien in het streven van de reinigingsdienst om steeds meer te komen tot het ge scheiden inzamelen van verschillen de soorten afval. Men draagt al gerui me tijd de mening uit dat die schei ding het beste kan gebeuren bij de bron. bij het ophalen van het afval bij de mensen dus. De reinigingsdienst Volgens de werkgroep is de voed selsituatie in Oost-Europa, en dan vooral in Roemenië, zeer ernstig. Dat was dan ook de reden waarom zij besloot om tot actie over te gaan. ,,Het tekort aan energie en voedsel is enorm. In huis mag het niet warmer zijn dan 12 graden Celcius. Per kamer mag er maar een lampje branden van maximaal 40 Watt en dan nog hoog stens 6 uur per dag", aldus de werk groep. „De gasdruk is te laag om nog warm water uit de kraan te krijgen. Voor de winkels staan lange rijen. Het is een wonder als er vlees, melk, kaas of boter op tafel komt. Brood, suiker, olie en meel zijn op de bon, en dan nog moeilijk te verkrijgen". De CSHG is een landelijke stich ting die opkomt voor vervolgde heeft bij haar jongste plannen dan ook niet alleen oud papier in gedach ten maar ook het ophalen van glas. Om een overzicht te krijgen van de huidige papierinzameling op het ei land heeft de reinigingsdienst aan al le haar bekende verenigingen die zich hiermee bezig houden een formulier gezonden. Hierin stelt men vragen omtrent de wijze van inzamelen, de hoeveelheid oud papier die men op haalt en aan wie dat wordt verkocht. Men peilt de belangstelling om pa pier én glas te verzamelen en ook in de buitengebieden deze stoffen op te halen. Daar zou dan een hogere op brengst tegenoverstaan via de garan tieprijs die de reinigingsdienst be reid is te betalen. Omdat de dienst niet bekend is met alle adressen van oud papierinzamelaars verzoekt zij degenen die geen vragenformulier hebben ontvangen dit alsnog aan te vragen. Telefoon 01110-16651. christenen en joden in de wereld. Zij doet dit onder andere door het ver sturen van brieven en ansichtkaarten naar vervolgde christenen en joden. De landelijke CSHG-werkgroep Dor- kas-Hulp is begonnen als een plaat selijke werkgroep die zich inzette voor Polen. In 1984 sloot zij zich aan bij de CSHG in Andijk. De werk groep geeft materiële hulpverlening. Een meubelbedrijf uit Zonnemaire heeft spontaan aangeboden het voed sel dat bijeen werd gebracht gratis té vervoeren naar Andijk in Noord-Hol land. Vandaar wordt de opbrengst van de actie door heel Nederland naar Roemenië getransporteerd. Het vervoer vanuit Zierikzee naar Andijk is gepland op zaterdag 4 april. BROUWERSHAVEN - De organisatoren van de kledingbeurs in de Blok kendoos zijn niet echt te vreden met de opbrengst van de verkochte spullen en dat terwijl ze veel meer kleding hadden dan voor gaande jaren. De omzet be droeg 1050,- daarvan kre gen de knutselclub twintig procent. Het was de derde keer dat leidsters van de knutselclub een kleding en speelgoedbeurs georga niseerd hebben. De organisatoren waren over het ZIERIKZEE - Het bestuur van de Beatrixschool heeft voor dinsdag 24 maart een vergadering belegd. Deze openbare vergadering wordt gehou den in het schoolgebouw aan de Grachtweg in Zierikzee en begint om 15.30 uur. Op de agenda staat een bespreking van het onderzoek naar energie besparende maatregelen. Uit het on derzoek is naar voren gekomen dat het energieverbruik binnen de nor men ligt. Het aanbrengen van dubbel glas, het isoleren van daken en vloe ren is gezien de lange tijd voordat de ze investering terugverdiend is, niet aan te bevelen. Wel verantwoord is het isoleren van de cv-leidingen in de kruipruimte van het hoofdgebouw. De totale kosten van deze energie besparende maatregelen zijn begroot op ruim 17 mille exclusief btw. Een ander punt dat aan de orde komt is de financiering van een nieu we videorecorder. De Beatrixschool heeft op elk van haar drie afdelingen een video. Een van deze apparaten is momenteel aan vervanging toe. Om onderwijskundige redenen is het ge bruik van video volgens het bestuur van deze school voor speciaal onder wijs en speciaal voortgezet onderwijs niet meer weg te denken. Gezien het besluit van de gemeenteraad, die on langs een krediet beschikbaar stelde voor de aanschaf van video apparatuur voor een van de basis scholen in de gemeente, vraagt de ou derraad zich af of het wellicht moge lijk is om de aanschaf van een nieuwe video wellicht via een gemeenschap- Van der Wekken: .Waarom wordt het standpunt, geen vrouwen in ambt van kerkeraadslid of voorgan ger, zo hardnekkig door de Rechter flank van de Gereformeerde Gezind te verdedigd? Het antwoord kan kort zijn, omdat het niet mag. Het Oude en het Nieuwe Testament, de twee delen waaruit de bijbel bestaat vor men een eenheid, al wordt het Oude Testament door het Nieuwe vervuld. Heel de Schrift getuigt ervan dat aan de man de taak van het regeren is toevertrouwd en aan de vrouw het dienstbaar zijn. Wel is de Schrift ont staan - deel voor deel - in een bepaal de historische situatie, maar dat maakt haar daarmede nog niettijd gebonden". Het geeft ons ook niet de vrijheid om met een beroep op die zo genaamde tijdgebondenheid bepaal de uitspraken van de Schrift buiten werking te stellen. Dat kan alleen als de Schrift zelf die aanleiding geeft door te zeggen: dit hoeft nu niet meer. Zoals ten aanzien van de cere moniële wetten. De kerk heeft niet het recht haar gezag te verheffen ho ven dat van de Schrift. Luther heeft aantal bezoekers te spreken. „Veel mensen komen elk jaar weer terug naar de kledingbeurs. Het zijn eigen lijk vaste klanten van ons", vertelt Anjo Rouw-Braam. Ongeveer hon derd mensen waren voor deze activi teit op de been. Ze konden vooral een keuze maken uit broekjes, truitjes, jurkjes, jassen en zelfs goedgevormde beha's, zoals de leidsters dat uitleg den. De artikelen werden veelal met „jes", betiteld, omdat de meeste kle dingstukken voor kinderen waren. Er waren daarom ook aardig wat mensen aanwezig die hun kind of kin deren mee hadden gebracht. „Soms komen er weinig mensen naar de beurs toe, maar die kopen samen soms nog meer", legt Corry van de Zande-Hanson uit. De oorzaak van de relatief lage op brengst werd gezocht in het slechte weer. De opbrengst van twintig pro cent is ontstaan uit de verkoop en van de mensen die hun kleren daar lieten verkopen. De personen die kleren hadden gebracht moesten tien pro- pelijke regeling te financieren kan worden. Om de aanschaf van deze nieuwe apparatuur mogelijk te ma ken is een krediet van twee mille no dig. SCHARENDIJKE - Met in gang van een september van dit jaar zal de gemeentesecre taris van Duiveland, J. van der Maas, zijn functie neerleggen omdat hij gebruik wil maken van de VUT-regeling. Het col lege stelt de gemeenteraad voor om de heer Van der Maas eervol ontslag te verlenen. Zo wel als gemeentesecretaris als ambtenaar van de burgerlijke stand. Als mogelijke opvolger van dé heer Van der Maas wor den de heren F. C. Dieleman en A. A. Gunst genoemd die bei den werkzaam zijn op de secre tarie. Dieleman als hoofd van de afdeling financiën en onder wijs en Gunst als ambtenaar op diezelfde afdeling. in een vergelijkbare situatie gezegd: Ik ben in het Woord gevangen. Dit kunnen we ook zeggen van de tegen standers van vrouwen in het ambt", aldus het bestuurslid. Van dor Wekken haalde voorbeel den aan uit de bijbel waarin vrouwen wel bijzondere gaven hadden, maar desondanks niet in een ambt werden toegelaten. Hij zei: ,,De verhouding man-vrouw is reeds in de scheppings- ordinatie verankerd, zoals terecht door Paulus aan Timotheus wordt ge schreven. De zondeval verstoort niet alleen de relatie van de mens tot God maar ook de onderlinge verhouding lijdt er onder. Het hoofd zijn van de man, wordt baas zijn. De hulp van de vrouw tegenover de man ontaardt in onderworpenheid. Als de gevolgen van de zonde door de verlossing in Christus worden opgeheven betekent dit wel een herstel van het oude, maar BORSSELE - De actiegroep ..Stop Borssele" heeft een grafsteen ge plaatst bij de kerncentrale in Borsse le. Daarmee werd geprotesteerd te gen het opstarten van de kerncentra le. Met het plaatsen van de steen die als opschrift droeg: „Hier rust onze zorgeloze toekomst, zij verloor de strijd tegen de macht van politiek en cent van hun verdiensten afstaan aan de knutselclub. Daarnaast moest de koper ook tien procent afstaan. Ze kon er geld verzameld worden voor het huttendorp. Daar gaat het gehele bedrag van 210,- naar toe. Ondanks de lage opbrengst van de beurs gaat het huttendorp op het oude sportveld van ASV voor de kinderen toch door. Dit staat op 17 augustus gepland. De kinderen kunnen zich dan een week lang in een hut vermaken. Daarbij staan ook nog andere activiteiten op het programma, zoals een kinderdi sco, een speurtocht en natuurlijk de vaste woensdagmiddag om te knutse len. In één jaar wordt er twee keer een beurs georganiseerd door de club leidsters: een voor- en najaarbeurs. „Er waren in Brouwershaven hele maal geen beurzen. Toen zijn wij er mee begonnen en het liep goed, dus doen we het elk jaar twee keer", meent Anjo. BEST - Bij PPG Heilige BV in Best, producent van medische elektroni sche produkten, vervallen 72 van de 217 arbeidsplaatsen. Voor 65 werkne mers wordt collectief ontslag aange vraagd. DEN HAAG - Vorig jaar hebben 418.0000 huishoudens de eenmalige uitkering ontvangen. Die uitkering is bestemd voor huishoudens die ten minste vanaf 1984 een inkomen op minimumniveau hebben gehad en de uitkering ook in '84 en '85 ontvingen. Meer dan een kwart (in totaal 143.000) van alle aanvragen werden afgewe zen. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In total telde ons land eind vorig jaar 610.000 huishou dens op bijstandsniveau. RENESSE - Op de Hogezoom te Re- nesse vond zaterdag een aanrijding plaats waarbij een personenauto zwaar werd beschadigd. H. K. uit Duitsland kwam met zijn personen auto vanuit de Kabbelaarsweg en wilde de Hogezoom oversteken om de Koopmansweg in te rijden. Over de Hogezoom kwam echter W. d. B. uit Haamstede aanrijden met zijn perso nenauto. De Duitser zou de Nederlan der niet hebben zien aankomen. Bij de botsing die volgde vloog de auto van W. d. B. door tegen de afrastering van een tuin waardoor ook daaraan schade werd toegebracht. De auto van W. d. B was zwaar en die van H K. licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. niet een omdraaien daarvan. De posi tie van de vrouw in bijbelse zin zou te omschrijven zijn met dc uitdrukking gelijkwaardigheid in ongelijkheid. In het kerkewerk kan dc vrouw wor den ingeschakeld, zij kan zeer goed en nuttig werk doen binnen het kader zoals dat in dc Schrift is aangegeven. Maar dat betekent niet, dat zij wordt toegelaten tot de ambten, die in dc kerk zijn ingesteld. De penningmeester, de heer Donzc- laar, kon zijn boekjaar met een voor delig saldo afsluiten. De heer M. Bo- lier die uit het bestuur trad werd bedankt voor wat hij voor het ont staan van dc vereniging had gedaan. Er werd besloten tot een contributie verhoging van 7,50 naar 10.—. Secretaris C. M. Schot werd herko zen en de heer C. Stoutjesdijk uit Nieuwerkerk kwam nieuw in het be stuur. geld", werd volgens de demonstran ten „het gezond verstand begraven". Het was een vreedzame actie, even als die van de nachtwake door de Fransciscaner paters bij dc kerncen trale in de nacht van donderdag op vrijdag. De actie van vrijdagmiddag moet volgens een woordvoerder ge zien worden als voorbereiding op de grote landelijke anti-kernenorgicma- nifestatie op 24, 25 en 26 april bij deze kerncentrale. ZIERIKZEE - Voor P. V. uit Zierik zee waarschijnlijk een spelletje, maar vele van de omwonenden dach ten er anders over toen de inwoner van de De Jongestraat te Zierikzee vrijdag met een luchtdrukpistool vanuit zijn huis op flessen schoot die op zijn balkon stonden. Na verschil lende meldingen van overlast maak te de politie proces-verbaal op en nam het luchtdrukpistool in beslag. ZIERIKZEE - Op de Provinciale weg vond vrijdag ter hoogte van de Klerksweg een kleine kettingbotsing plaats. Rijdend in een file in de rich ting Zierikzee zou P. v. B. uit Roosen daal niet tijdig hebben opgemerkt dat de auto's voor hem afremden van- weg een auto die een afslag nam. Hij botste tegen de personenauto van zijn voorganger P. E. uit Oud-Gastel die daardoor aanzienlijke schade opliep. ZIERIKZEE - De heer L. P. uit Zie rikzee werd vrijdagavond geconfron teerd met baldadige jongelui die een ruit van zijn woning aan de Verre- nieuwstraat insloegen. L. P. hoorde het gebeuren maar bij aankomst ble ken de daders reeds gevlucht zodat zij onbekend bleven. De schade bedraagt 50 gulden. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag ondernamen enkele personen een poging om in te breken in de SRV-winkelwagen van de heer v. d. S. uit Zierikzee. De wagen stond voor het huis van de eigenaar aan de Krepelstraat geparkeerd. Buren van de eigenaar werden gewekt door her rie en daardoor sloegen de inbrekers op de vlucht. De schade omvat een opengebroken deur. RENESSE - In de nacht van zondag op maandag probeerden twee perso nen in te breken in de auto van me vrouw A. v. B. uit Renesse. De eigena resse werd echter wakker van een geluid. Zij zag de deuren van haar auto open staan en een man ernaast. Toen zij op het raam tikte ging hij er vandoor samen met een andere man die zich in de auto bevond. Zij waren het voertuig binnengedrongen via het openbreken van het portier en het vernielen van een ruitje. Het voertuig stond geparkeerd aan de Jan Willem Frisoweg. Door de tijdige ontdekking van de inbraakpoging werd er niets uit vermist. RENESSE - Zaterdagmiddag heeft een onbekend gebleven automobilist de toegangspoort van een huis aan de Vroonweg geramd. De bestuurder reed met zijn personenauto over de Vroonweg vanuit de richting Haam stede. Vermoedelijk door een te hoge snelheid vloog hij ter hoogte van de Zeedistelweg uit de bocht en beland de tegen de poort. De bestuurder is daarna doorgereden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BT W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Reformatorisch Contactorgaan in Sirjansland SIRJANSLAND - In Sirjansland hield het Refomato- risch Contactorgaan haar jaarvergadering. Volgens voor zitter W. van den Berg de eerste in ruim dertien jaar om dat huishoudelijke zaken altijd tijdens lezingsavonden aan de orde kwamen. Nadat Psalm 25 2 en 4 was gezon gen las de voorzitter 1 Kon. 14 vers 32 tot 40 en 1 Tim. 2 vers 8 tot 15. Deze bijbelgedeelten waren niet zomaar ge kozen, maar hielden verband met het onderwerp dat de ze avond zou worden behandeld, namelijk De vrouw in het ambt. Met ambt werd dan bedoeld de vrouw in de kerk als diaken, ouderling of dominee. Men is er nog niet in geslaagd uit en bestuurslid S. van der Wekken, die met de bijbel te bewijzen, dat vrou- zei dat hetgeen hij naar voren bracht wen in één van deze functies mogen niet door hemzelf was geschreven, worden benoemd. „Vandaar dat in maar door ds. P. Kolijn. die dit eerder een bepaald gedeelte van onze kerk in Krimpen aan de IJssel op een (Nederlands Hervormde Kerk) maar ambtsdragersvergadering had behan- ook in andere kerken, het bekleden deld. Wel stelde hij dat het standpunt van deze functies, als onbijbels wordt van ds. Kolijn geheel door het be- afgewezen". Het onderwerp werd stuur van Reformatorisch Contact daarna verder uitgewerkt door het wordt gedeeld. ZIERIKZEE - De voedselactie voor Roemenië is een groot succes geworden. Vrijdag kwamen de vrijwilligers van de werkgroep Zierikzee van de Christe lijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden in Zierikzee bij elkaar om te inventariseren wat de actie heeft opgeleverd. Het resultaat is een hoeveel heid levensmiddelen die volgens de secretaresse van de stichting, J. A. van Beveren, voldoende is om een vrachtwagen te vullen. „De mensen hebben heel veel levensmiddelen gebracht en precies de soort die we hadden ge vraagd", vertelde zij vol enthousiasme. t a i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3