Deel servicewoningen Vrijburg in Zierikzee heeft al bewoner Leerlingen Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland in Brussel College Duiveland wil scholen voorzien van klauter-klimrek agenda WATERSTANDEN Drie lijken aangespoeld op strand Walcheren Stranding boot rijkspolitie bij zoekactie in Westerschelde 'We moeten inspelen op alle signalen van nood om ons heen' 2 VL1SSINGEN - Zaterdagmorgen zijn op het strand van Walcheren drie lijken gevonden, aldus de politie. In twee gevallen betrof het het stoffe lijk overschot van een vrouw. Over het derde stoffelijk overschot kon de politie nog geen bijzonderheden ge ven. Een van de twee vrouwen droeg op haar kleding een badge met daar op de letter TT. Volgens een woordvoerder van de politie was zij een bemanningslid van de nu twee weken geleden voor de Belgische kust vergane veerboot Herald of Free Enterprise van de re derij Townsend Thoresen (TT). De politie heeft contact opgenomen met de Belgische autoriteiten te Zee- brugge om zo spoedig mogelijk de lij ken te kunnen identificeren. De rijks politie te water is zaterdag in de monding van de Westerschelde met twee boten een zoekactie begonnen naar eventuele verdere slachtoffers. Twee stoffelijke overschotten zijn niet ver van elkaar op het strand bij Westkapelle gevonden. Het derde lijk spoelde aan bij Domburg. In alle drie de gevallen gaat het om vrouwen, al dus de politie later op de middag. De stoffelijke resten zijn overge bracht naar het Gasthuis in Middel burg. VLISSINGEN - Bij de zoekactie naar de slachtoffers en drijvende containers van de ramp met de veer boot „Harold of Free Enterprise" is een patrouillevaartuig van de rijks politie lekgestoten en gestrand in de monding van de Westerschelde. Het lek is bij laag water gedicht. Vanaf 17 uur zondagmiddag wordt een poging ondernomen het schip vlot te krij gen. Dit heeft de rijkspolitie te water meegedeeld. De boot van de rijkspolitie, de RP 10, nam met een aantal andere sche pen deel aan de zoekactie in de dichte mist met een zicht minder dan hon derd meter. Rond negen uur is hij va rend onder de wal, aldus de rijkspoli tie, te laat uitgeweken voor een aantal palen onder water en vervol gens daarop beland. Het patrouillevaartuig liep hier door een kleine scheur op. Het bin nenstromende water kon met een pomp van het vaai'tuig worden ge lensd en toen het schip omstreeks het middaguur geheel droog bovenop de palen lag bij laag water (het tijver- schil is 3,50 meter) kon een Vlissings bergingsbedrijf het lek dichten. De patrouilleboot die vier rijkspo litiemensen aan boord had is tussen vijf en zes uur met het opkomende water losgekomen en op eigen kracht naar het Vlissingse bergingsbedrijf gevaren. Daar wordt het provisorisch gedichte lek gerepareerd en het schip verder geïnspecteerd. De oorzaak van het stranden van de RP 10 is, zo heeft de rijkspolitie zondagavond meegedeeld, dat de boot die werd opgelopen door een zeeschip daar iets teveel ruimte aan heeft willen geven. Dicht onder de kust, varend in de mist op de radar is hij toen aan de verkeerde kant van de tonnenlijn beland en op de palen van de golfbreker gelopen. Vervolg van pagina 1 ginnen. Ik vroeg heel verbaasd wan neer moet ik dan beginnen en het ant woord was: vanavond". Tijdens haar werk in de oude binnenstad kwam zij veelvuldig in aanraking met prosti tutie, drankmisbruik en alle ellende die dat met zich meebracht. „Ook die mensen zijn van God en ze geloven. Ze zeggen vaak: Te elfder ure zal God me best genade geven. Maar nu moet ik eerst mijn zaken doen". Het Leger werd geaccepteerd vanwege zijn tole rante houding. „Het was voor ons middernachtzending. Wij gingen ze 's nachts bezoeken en hielden 's nachts openluchtbijeenkomsten". Luite nant-kolonel Bosshardt vertelt als leidraad steeds liefde en trouw te hebben aangehouden. „Soms was die liefde niet zo gillend omdat je zo wei nig resultaten zag maar dan hield ik vast aan de trouw om toch door te gaan met het werk". Luitenant-kolo nel Bosshardt vertelde tijdens twee diensten in het gebouw van het Leger des Heils over haar werk. Officiële opening op 12 juni ZIERIKZEE - Tijdens twee open dagen heeft het be stuur van de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden (SWWB) het complex servicewoningen De Vrijburg gepresenteerd aan huurders, genodigden en be langstellenden. De bouw van het complex aan het Janne- wekken/Vrije is bijna afgerond en naar verwachting van de voorzitter van de SWWB en de woningbouwvereni ging Beter Wonen F. K. Vos zal de officiële opening plaatsvinden op 12 juni. Inmiddels zijn 18 van de 31 wo ningen verhuurd terwijl er ook een aantal opties loopt. De initiatiefnemers van de open dag ontvingen vrijdag in de luxe ge meenschappelijke lounge van De Vrijburg ruim vijftig belangstellen den. Voorzitter Vos zette de initiatie ven uiteen die de woningbouwvereni ging sinds 1974/1975 heeft ontplooid om deze op Schouwen-Duiveland tot nu toe ontbrekende woonvorm te kunnen realiseren. „Het zijn service- woningen voor oudere mensen met een goed pensioen die zelfstandig willen wonen". De huur van de wo ningen varieert van 1205 tot 1470 gul den per maand. Daarbij zijn echter de service-kosten inbegi'epen terwijl ook de energiekosten door een zeer zware isolatie van het gebouw tot een minimum beperkt blijven. Vos bena drukte dat het niet opging om deze maandlasten te vergelijken met de gemiddelde 'kale' huur van andere woningen. „Men heeft voor dit be drag een luxe die onder meer tot uiting komt in de inrichting van de gezamenlijke ruimten, de indeling van de huizen die een gi-ote woonka mer (gemiddeld 32 vierkante meter), luxe sanitair en aansluitpunten voor alle mogelijke apparatuur hebben. Verder bestaat de mogelijkheid van maaltijdverstrekking en is er een alarmeringssysteem op alle kamers". Winkels en openbaar vervoer De directeur van de woningbouw vereniging Ph. H. van Doorne vertel de dat de praktijk heeft uitgewezen dat bewoners van serviceflats vaak in eerste instantie de meeste waarde hechten aan de ligging van de woning in het groen, bijvoorbeeld in de om geving van een park of aan de rand van een bebouwing met een mooi uit zicht op de natuur. „Maar na enkele maanden wijzigt die opvatting en dan blijken in de praktijk de nabij heid van openbaar vervoer en win kels het belangrijkste te zijn". Hij was van mening dat de Vrijburg wat dat betreft niet beter had kunnen lig gen. Van Doorne benadrukte dat ge heel conform de naam van het ge bouw de vrijheid van de bewoners onaangetast zal blijven. Men kan naar eigen keuze al dan niet gebruik maken van de algemene ruimten, de externe maaltijdverstrekking, hulp verlening of de diensten van het conciërge-echtpaar. Hij rekende voor welke kosten men bespaart door het huren van een appartement. De directeur ging nog even in op de appartementen die de woningbouw vereniging gaat bouwen in de mosse- le, het huidige verpleeghuis Corne- liastichting aan het Havenpark. Hij beschreef deze appartementen als 'portiekwoningen', door het ontbre ken van een gezamenlijke ingang. „Er komt geen conciërge en alleen de woningen langs het Havenpark, die gemakkelijk bereikbaar zijn, heb ben een mooie ligging. Dat zijn er slechts negen van de 46 en de huur hiervan zal tussen de 600 en 700 gul den bedragen". Van Doorne wees er op dat de woningen in de mossele als woningwetwoningen gebouwd zul len worden en de individuele huur subsidie van kracht zal zijn op het project. „Diegenen die een premie huurwoning in De Vrijburg kunnen bekostigen mogen niet verwachten dat zij in aanmerking komen voor een woningwetwoning". Van Doorne wees erop dat de in vestering voor de appartementen, de algemene ruimten, de inrichting en stoffering van De Vrijburg bijna 200.000 gulden per appartement heeft gekost (De totale kosten voor De Vrij burg bedragen ongeveer vijfeneen- half miljoen gulden, red.) De direc teur was van mening dat de bruto- maandhuur van de appartementen toch binnen de perken is gebleven dankzij een jaarlijkse rijksbijdrage van ruim 2.000 gulden per woning, dat wil zeggen 170 gulden per maand. Bij de verdere afwerking van De Vrijburg behoort nog de aanleg van een tuin met vijver en de bouw van een aantal garages. De serviceflat zal worden beheerd door het echtpaar W. Ernst en I. Ernst-van Wijngaarden. Verslag van een van de leerlingen ZIERIKZEE - Een groep leerlingen van de Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland, (de voormalige LTS en LHNO die zijn samengegaan), bracht in schoolverband een bezoek aan Brussel. Uit de verslagen die daarvan werden gemaakt zocht de schoolleiding een van de beste uit. Hieronder een onverkorte weergave daarvan. gen. Het is inderdaad maar een man- neKE Terug naar de bus door een overdekte winkelgalerij waar je moeite hebt om elkaar niet kwijt te raken. Het verkeer in Brussel lijkt vrij chaotisch. De bus moet dan ook een paar keer sterk remmen! Na de rondrit met uitleg op naar het eigen lijke reisdoel, de Renaultfabriek in Vilvoorde. Ook hier weer keurig op tijd. We worden in twee groepen ver deeld en gaan de fabriek in na van een veiligheidsbi'il te zijn voorzien. Het wo I'd t een vroegertje. Om 7.30 uur van school vei'trekken met de stok achter de deur dat er niet ge wacht zal worden! Als je dan ook nog controlerende agenten tegenkomt kun je helemaal van geluk spreken als je op tijd bent. De luxe dubbel deksbus voert ons, motorvoertuigen- herstellers en profielvei'beteraars, door mist, mooi weer, sneeuwbuien en regen naar de BRT in Brussel. We zijn keurig op tijd. Helaas is een gids ziek en moet de groep in drieën wor den gesplitst in plaats van in vieren, dus grotere groepen. Taalgrens We zien de radiostudio's in wer king, krijgen een indruk van een enorm gebouw waar alles geticht is op stilte en de scheiding Neder lands/Vlaams en Fi'ans/Waals. De centrale gang noemt men dan ook de taalgrens! Alles moet men dubbel hebben. Wat de BRT heeft moet de RTBF ook hebben, tot zelfs de mat ten bij de gezamenlijke ingang! We zijn bij de opname van een jeugdtele- visieprogramma, Carlos 5 en een op name van Confrontatie. De confron tatie die wij krijgen met zo'n opname laat zien hoeveel tijd erin gaat zitten. Alles wordt minimaal twee keer op genomen en de regisseur pikt het beste eruit. Uit de ruim een miljoen rekwisieten herkennen de trouwe BRT-kijkers allerlei zaken. Van het decor van Hoger/Lager tot de omge ving van de nieuwslezer en de weer man. Belgische maten Om twaalf uur gaan we weer de bus in richting centrum. De bus is iets te hoog voor het bord uitgang; in België schijnt vier meter dus geen vier me ter te zijn maar net iets minder. Ge lukkig geen schade. De plaats van af spraak met de gids is niet te bereiken per bus. Gelukkig is ze er wel en leidt ons kris kras door hoog en laag Brus sel. In het centrum veel oude gebou wen met als hoogtepunt de Grote Mai'kt met zijn schitterende gevels. We gaan daar lopend heen, bussen mogen er niet komen. Manneke Pis wordt ook met een be zoek vereerd en valt eigelijk wat te- Waar die voor nodig is merken we al gauw. De vonken bij het puntlassen vliegen in het rond! Enkele gegevens We zien eerst het samenvoegen van het koetswerk van de R21 en de R5. De fabriek in Vilvoorde is namelijk een zogenaamd assemblagebedrijf. De onderdelen komen uit Frankrijk en hier maakt men er een auto van. Enkele gegevens: De fabriek is 50 hectare groot en de oppeiwlakte van alle hallen bij elkaar is ruim 20 hecta re. Men produceert per jaar zo'n 150.000 auto's. Het neemt 18 uren in beslag om een R5 te bouwen en 22 uren voor een R21. Alle aangevoerde onderdelen uit Frankrijk komen per vrachtauto en per spoor. Er is een voorraad van vijf dagen. Als de Fran se spoorwegen in staking gaan, zoals onlangs, ligt de fabriek dus gauw stil. Veel werk gebeurt door robots, 38 stuks in totaal. Toch blijft er vol doende werk over voor de ruim 3600 mensen die er werken want een robot moet ook weer gecontroleerd worden. Op deze manier neemt de robot ge vaarlijk en vermoeiend werk over van de mens. Bijvoorbeeld in de lakstraat is een mens die de werkjes doet die de x*obot niet kan doen en de rest is robot werk. Geen vrouwen Het valt ons op dat er weinig vrou wen werken en dat blijkt bij navraag te kloppen. Ook het enorme lawaai in de assemblage-afdeling valt op en ook dat er bijna geen gehoorbescher- mers worden gedragen. De rust in de afwerkafdeling doet iedereen goed en als dan uiteindelijk de motor start en de gloednieuwe auto wegrijdt is het een mooie afsluiting van een zeer leerzame rondgang. De terugreis ver loopt, net als alles op deze dag, voor treffelijk en we zijn om 18.45 uur weer in Zierikzee terug. Vermoeid maar zeer tevreden gaat iedereen naar huis met herinnex'ingen aan een heel geslaagde dag! De leerlingen bezoeken de BRT-studio's. ROTTERDAM - De prijs van benzi ne gaat maandag met een cent per li ter omhoog. Dat houdt in dat aan de zelftankpomp een liter superbenzine 161 cent gaat kosten en een liter ge wone benzine 156 cent. Deze prijsver hoging, die veroorzaakt wordt door oplopende noteringen op de interna tionale oliemarkt, is in Rotterdam door de benzinehandcl bekend ge maakt. De prijzen van dieselolie en LPG ondergaan geen wijziging. Met uitzondering van basisschool Sirjansland Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 24 maart 10.25 106 03.55 -123 23.15 79 17.00 -114 Oosterscheldemond 24 maart 09.20 104 02.50 •-118 22.05 73 15.55 -107 Bruinisse 24 maart 11.00 122 04.15 -136 23.45 92 17.25 -127 Wemeldinge 24 maart 10.30 119 04.05 -133 23.20 90 17.05 -123 Doodtij: 24 maart Actuele intormatie over a/wijkingen: 01110-17056 NIEUWERKERK - Het college van b en w van de ge meente Duiveland heeft besloten in te gaan op de verzoe ken die diverse keren zijn gedaan vanuit het basisonder wijs betreffende de aanschaf van buitenspeelmateriaal. Zij gaat hierbij uit van het eindadvies van de commissie Londo waaruit blijkt dat per school een bedrag van 1.100 gulden exclusief BTW beschikbaar gesteld kan worden. Met dit voorstel komt het college terug op het terughoudende stand- pund dat in het verleden werd inge nomen ten aanzien van dergelijke verzoeken van de basisscholen. Men baseerde dit standpunt op de mening dat dergelijke speeltuigen onderhe vig zijn aan alle weersinvloeden en nogal eens het onderwerp zijn van vernielzucht. Het onderwerp is besproken met de schoolhoofden en in de commissie financiën en zo is men tot een ander standpunt geko men. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring die donderdag 26 maart in het gemeentehuis van Nieuwerkerk wordt gehouden zal het college aan de raad voorstellen om een bedrag van in totaal 6.600 gulden beschik baar te stellen voor de aanschaf van vijf klauter- en klimrekken. Wanneer de raadsleden akkoord gaan zullen vijf van de zes basisscholen in de ge meente met een dergelijk speeltuig worden verblijd. Men maakt name lijk een uitzondering voor de basis school van Sirjansland omdat daar grenzend aan het schoolplein pas een speelterrein is aangelegd. ring komen nog meer schoolzaken aan de orde. Om te voorkomen dat het gymnastieklokaal in Nieuwer kerk via een nieuwe regelgeving van het rijk zal moeten worden afgesto ten omdat er te weinig uren gebruik van wordt gemaakt, stelt het college een concept-besluit voor waarmee het gebruik van beide gymlokalen in de gemeente ongewijzigd kan blijven. Men kan dit do in omdat de afstand lussen het gymnastieklokaal en an dere gymnastiekaccommodaties in de omgeving zo groot is dat afstoting niet gerechtvaardigd is. Het college stelt verder de raad voor om 3.294 gulden beschikbaar te stellen ten be hoeve van de vervanging van gloei lamparmaturen door TL-verlichting in de basisschool op Reformatorische grondslag te Oosterland. Dit houdt verband met de aanpassing van de verlichting door de ingebruikname van de speelhal voor bewegingson derwijs aan de onderbouw. De raads vergadering begint om 20.00 uur Tijdens de gemeenteraadsvergade- Zaterdag 14 tot en met zaterdag 28 maart Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Ineke Ot- te, maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 23 maart Renesse Peuterspeelzaal 't Opstapje. Ouder avond. 20.00 uur. Dinsdag 24 maart Zierikzee Grachtweg. Vergadering Beatrix- school. 15.30 uur. Raadszaal stadhuis. Hoorzitting jeugdnota. 19.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. NVvH over stenen en mi neralen. 14.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering commis sie gemeentelijke financiën. 19.30 uur. Bruinisse NH-Verenigingsgebouw. Ledenverga dering Helpt Elkander. 18.00 uur. Kelder Dorpshuis. Bijeenkomst i.v.m. brandweerjubileum. 19.30 uur. Restaurant Storm. Algemene leden vergadering VVV. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Ledenvergadering VARA. 19.30 uur. Prins van Oranje. Bijeenkomst van de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten. 20.00 uur, Woensdag 25 maart Zierikzee Volkstuincomplex Van Veenlaan. Boomplantdag. 8.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Openbare gemeente- raars vergadering. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van der Weijde. Laatste seizoensvergadering Regio naal Agrarisch Kontakt. 20.00 uur. Oosterland Bezoek ds Kerstenhuis en Tweede Ka mer door leden SGS Schouwen-Dui veland. Bruinisse Nederlandse Hervormd Verenigings gebouw. Verkoping ten bate van De Schutse (verstandelijk gehandicap ten). 14.00-20.00 uur. Goes Zaal Oosterkerk. Vergadering Con fessionele Vereniging. 19.30 uur. Donderdag 26 maart Zierikzee Jan Wouter v. d. Doelschool. Ouder avond met jeugdmusical. 19.30 uur. Aan Balie 3. Bijeenkomst CDA-vrou- wenberaad. 20.00 uur. Renesse Wapen van Renesse. Voor j aam verga dering VW. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Openbare raadsvei"- gadering. 20.00 uur. Vrijdag 27 maart Zierikzee Gi-aanbeurs. Propaganda-avond FNV. 19.30 uur. Jan Wouter v. d. Doelschool. Ouder avond met jeugdmusical. 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Concert Demi- ankwintet. 20.00 uur Huis van Nassau. Wereldhandelsspel buui'tvereniging de Hoop. 20.00 uur. Scharendijke Nederlands Hervormde kerk. Koor- en samenzangavond. 19.45 uur. Renesse Vroonweg 44. Inleiding over status en beroepscode Nederlandse architect door mr G. Ph. Brokx. 16.00 uur. Zaterdag 28 maart Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Kunst en Eer m.m.v. Adonai en Muziekschool. 20.00 uur. Lutherse kerk. Concert Veluwse Can- tox'ij. 20.00 uur. Noord welle Straofeest. Keuring versierde paar den 12.30 uur. Om 19.00 uur prijsuit reiking en aansluitend dorpsfeest. Dorpshuis. Verkoop Welfare-artike len. 13.30-16.30 uur. Oosterland Kern Oosterland. Ophalen overtolli ge artikelen voor rommelmarkt Her- vormde Gemeente. Vanaf 9.30 uur. Goes De Hollandse Hoeve. Bijeenkomst voor alleenstaanden tot 45 jaar. 21.00 uur. Zondag 29 maart Burgh-Haamstede Wandeling Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland door Zcepc duingebied. Vertrek 14.00 uur vanaf driesprong Moolweg-Vertonweg-in- gang Duinoord. De Burght. Concert Veluwse Kanto- rij. Aanvang 16.00 uur. Maandag 30 maart Haamstede Beatrixschool. Rode Kruis-vcrgade- ring afdeling Schouwen. 20.00 uur. Woensdag 1 april Zierikzee ANBO-gebouw. Themabijeenkomst werkgroep Uitkeringsgerechtigden (WAO. AOW, VUT) Schouwen-Duive land. 14.30 uur. Vrijdag 3 april Oosterland De Oosterhof. Ontspanningsavond Breng eens een zonnetje van Oranje vereniging. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2