Koorleden in het nieuw Zeeland start actie voor Afghaanse vluchtelingen Liefde en boerentrots streeknieuws Vergrijzing bevolking neemt minder snel toe BEZORG(ST)ER Boetiek Janny ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 maart 1987 Nr. 24103 NIEUWERKERK - Twee jongens en achttien meisjes van het plaatselijke kinderkoor The singers of the Lord in Nieu- werkerk zijn in nieuwe pakken gestoken. Eigenlijk is het nu pas hun eerste outfit. Hiermee komt een einde aan het tijdperkwaarin de leden in eigen kleding ten tonele verschenen. De zangers en zangeressen - variërend in de leeftijd van zes tot vijftien jaar - komen mi te voorschijn in blauw-witte pakjes. Met de muzikale begeleider J. Zuidgeest brengt het koor religieuze liederen ten gehore. Dat gebeurt veelal in de kerken, maar ook in de bejaardenhuizen is het koor geen onbekende. Het koor oefent eens in de week en vindt zijn oorsprong in een soort enquête. Hieruit werd duidelijk, dat er behoefte was aan een koor. En het mag gezegd, dat een koor als The singers of the Lord niet ontevre den behoeft te zijn met de twintig enthousiaste leden. ZIERIKZEE - In de week van 4 tot en met 9 mei wordt in Zeeland een inzamelingsactie gehouden voor een groep van 15.000 Afghaanse vluchtelingen, die momen teel verblijft in de nederzetting Doaba in Pakistan. Met deze actie wil de werkgroep Zeeland helpt Vluchtelingen van de Stichting Vluchteling een bedrag van 300.000,- bijeen brengen. De Zeeuwse werkgroep die onlangs is gevormd staat onder leiding van de Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien. Secretaris is de heer J. J. Tfevel uit Middelburg, terwijl de bur gemeesters van Zierikzee, Goes, Hon- tenisse, Mariekerke, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Tholen, Vlis- singen en mevrouw A. van der Lee- den uit Goes, die nauw betrokken is geweest bij eerdere acties ten behoeve van vluchtelingen, deel uitmaken van deze werkgroep. De nog prille werkgroep kent nu reeds een erevoor zitter in de persoon van drs. M. C. Verburg, lid van de Raad van State. Brede basis De werkgroep heeft de inmiddels dertig Zeeuwse gemeentebesturen ge vraagd om medewerking bij de voor bereiding en organisatie van de actie. Daarbij wijst de werkgroep op het belang op het krijgen van een zo breed mogelijke steun van plaatselij ke groeperingen. Zo zal een beroep worden gedaan op de medewerking van kerken, levensbeschouwelijke or ganisaties, vrouwenorganisaties, vakbeweging en onderwijs. De oprichting van deze wTerkgroep is een initiatief van de Stichting Vluchteling in Den Haag. Deze stich ting is nauw betrokken bij de hulp aan Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan. Hierbij werkt zij samen met de International Rescue Committee, een onafhankelijke Amerikaans- Australische organisatie die onder andere in Zuidoost Azië, Centraal Amerika en in Soedan hulp heeft ge boden aan vluchtelingen. Tweede fase Momenteel richt de aandacht zich op het lot van de Afghanen die vanaf 1979 een veilig heenkomen hebben Zeeuwse bevolkingsprognose: ZIERIKZEE - De vergrijzing in Zeeland zal in de toekomst minder snel toenemen dan elders in Neder land. Deze conclusie trok de Rijks planologische Dienst die in samen werking met het Centraal Planbu reau een provinciale bevolkingsprog nose heeft gepubliceerd. Dit onderzoek, waarbij ook de eco nomische omstandigheden zijn be trokken, is onder auspiciën van de in terdepartementale Commissie voor Regionale Bevolkingsprognoses (CORBEP) uitgevoerd. Bij het opstel len van deze ontwikkelingsschets van de Zeeuwse bevolking tot het jaar 2010 is gebruik gemaakt van de stu die van het Centraal Planbureau over de economische ontwikkeling tot het jaar 2010. Hierbij is rekening gehou den met factoren als migratie en ar beidsmarkt, die met name voor de provinciale bevolkingsontwikkeling van invloed zijn. Gebleken is dat deze factoren in toenemende mate van in vloed zijn wanneer economisch her stel verder doorzet. Verwacht wordt dat de bevolking tussen 1985-1990 met ongeveer 800 personen zal toenemen. Voor de daar opvolgende periode wordt deze na tuurlijke aanwas op 1000 geschat, waarna deze in de periode van 1995 tot 2000 weer tot 800 zal dalen. Migratie Wat betreft het inwonertal blijkt uit het onderzoek dat dit vooralsnog weinig zal toenemen. Verwacht wordt dat het aantal van 358.000 (1985) in 1990 opgelopen zal zijn tot 362.000. De sterkste stijging doet zich waar schijnlijk in de periode 1990-1995 voor. Als percentage van de totale Ne derlandse bevolking echter is die toe name het grootst in de periode 1995- 2000. Een andere opmerkelijke ont wikkeling is de vergrijzing die tot het jaar 2000 zal oplopen, om daarna ge leidelijk aan wat af te nemen. De be volkingsprognose voor Zeeland ziet er derhalve gunstiger uit dan de hui dige ontwikkeling en de ramingen in het voorontwerp-plan. gezocht in Pakistan, waar op dit mo ment 2,5 miljoen Afghanen verblij ven, veelal onder slechte omstandig heden. Nu het er naar uitziet dat terugkeer naar Afghanistan voorlo pig niet mogelijk is wil de Stichting Vluchteling haar hulp richten op de gezondheidszorg, elementair onder wijs en het bevorderen van de zelf werkzaamheid. Hiermee is een be drag van drie ton gemoeid. Wat die medische zorg betreft wordt gedacht aan het bouwen van een eenvoudige kliniek. Het schep pen van opleidingsmogelijkheden van een aantal medische krachten, de aankoop van medicijnen en het tref fen van een aantal preventieve maat regelen op het gebied van de gezond heidszorg. Op onderwijsgebied wordt gedacht aan het beschikbaar stellen van geld voor de aanschaf van schoolbehoeften. Een belangrijk element van de hulpverlening richt zich op het bevor deren van de zelfwerkzaamheid van de vluchtelingen in Doaba. Dit heeft niet alleen een economische maar vooral ook psychologische betekenis. Met deze zelfwerkzaamheid moeten de vluchtelingen immers hun gevoel voor eigenwaarde weer terugkrijgen. Zo wil de stichting voor de vrouwen weefgetouwen en naaimachines aan schaffen zodat deze door het knopen van tapijten en het maken van kle ding een bijdrage kunnen leveren aan het gezinsinkomen. Voor de mannen wordt gedacht aan het verstrekken van groentezaden en gereedschap voor het bebouwen van de grond. Het is de bedoeling om tijdens deze actieweek een aantal plaatselijke steunpunten of actiecentra in te rich ten met het oog op de inzameling die drie dagen lang - van woensdag 6 tot en met vrijdag 8 mei - wordt gehou den. Radio en televisie zullen in deze actieweek aandacht aan deze actie besteden. Zo is er 6 mei een televisie programma te verwachten, dat ge heel in het teken van de Afghaanse vluchtelingenproblematiek zal staan. Bovendien rolt er kort voor de inzamelingsdagen een folder in de brievenbus, waarin achtergrondin formatie over deze actie en de proble matiek van de Afghaanse vluchte ling staat vermeld. Voor verenigin gen die op een of andere wijze een bijdrage willen leveren aan deze ac tie bestaat de mogelijkheid om de vi deoband (VHS) over de Afghaanse vluchtelingen te huren. Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik zee, tel. 01110-16551 t.a.v. de heer J. van Loon. ZIERIKZEE Spel Buurtvereniging de Hoop houdt vrijdag 27 maart'een zogenaamd We- reldhandelsspel in het Huis van Nas sau. Het spel wordt met de leden ge speeld en begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen De plattelandsvrouwen van de af deling Brouwershaven werden bij hun maandelijkse vergadering in het Tbnnenmagazijn bezocht door een reiziger. Hij toonde na de agendapun ten van huishoudelijke aard ongeveer 500 dia's van een reis die hij gemaakt had. Die reis liep door België, Frank rijk, Spanje en Marokko. Beelden van ondermeer Madrid, Cordoba «n het Andalusisch gebied. Na de over steek van Algasires naar Cuita begon de reis voor de toerist in Marokko (Sahara). Daar werden ook enkele beelden van getoond. Beelden van de Berbers en de leefgewoonte van die mensen in dat gebied werden ook op de dia's getoond. Langs de Atlanti sche Oceaan werd weer teruggekeerd via Agadir, Casablanca en Rabat. In Thnger werden de spullen weer inge scheept om zo naar de Spaanse kust toe te gaan en daar weer aan land te gaan. GOES Natuurmonumenten Het district Zeeland van de vereni ging tot behoud van natuurmonu menten houdt op dinsdag 24 maart een bijeenkomst die gewijd zal zijn aan het beheer en de inrichting van het Markizaatsgebied, op de grens van Zeeland en Brabant. Drs. E. Za delhof van de Brabantse milieufede ratie zal in een inleiding de ontwik- kelings- en inrichtingsaspecten van dit gebied schetsen. Wat betreft de be heersaspecten zal in een bijdrage van drs. J. L. J. Hendriks van Staatsbos beheer uit Utrecht met name de rol van zogenoemde 'grote grazers' in grootschalige natuurgebieden aan de orde komen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Demonstratie 'Laat mijn volk gaan' is het thema van een demonstratieve bijeenkomst die zaterdag 4 april voor de Russische ambassade in Den Haag gehouden wordt ten behoeve van de joden in de Sovjet-Unie. Daarbij is ook Jay Raw- lings aanwezig. Hij is auteur van het boek 'Laat mijn volk gaan' en maker van de gelijknamige film. Vooraf gaand aan deze manifestatie worden er op verschillende plaatsen in Ne derland en België bijeenkomsten ge houden. Jay Rawling vertelt dan over de problemen waarmee Sovjet-joden te kampen hebben. In Zeeland is er op dinsdag 31 maart een bijeenkomst in Middelburg. Deze bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt gehouden in gebouw 'De Hoeksteen' aan de Ro zenburglaan 22. ARNEMUIDEN Vergadering Het Confessioneel Gereformeerd Beraad heeft voor dinsdag 31 maart een vergadering belegd in. een zaal van de Gereformeerde kerk in Arne- muiden. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Een van de punten die tij dens deze vergadering aan de orde komt is de oprichting van een eigen Zeeuwse afdeling. Voor deze avond is dom;nee Q.,'.L>Minli.uitgenodigd. De- ze zal nader ingaan óp de waarde van de belijdenis voor de Gereformeerde Kerken. Verwacht wordt dat alle le den van de kerken op Schouwen-Dui- veland, die zich zorgen maken over de recente ontwikkelingen binnen de Gereformeerde Kerken, hierbij aan wezig zullen zijn. TERNEUZEN Bijeenkomst Crohnvereniging De Crohnvereniging afdeling Zee land houdt op woensdag 25 maart een bijeenkomst voor leden, familieleden en belangstellenden. Er wordt een in leiding gehouden over geneesmidde len en diëten die worden gebruikt bij de bestrijding van de darmaandoe ningen ziekte van Crohn en Colitis Ulcerosa. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en vindt plaats in een van de zalen van de Goede Herderkerk. Blij zijn wij met de geboorte van onze zoon RICK JAAP en JENNY KOCK 19 maart 1987 Boomgaardwekken 8, 4328 AP Haamstede Tijdelijk adres: Kraamafdeling, kamer 308, Bergzicht ziekenhuis, Goes EEN MODERNE DRUKKERIJ IN EEN OUDE STAD DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN ZIERIKZEE Bedankt hoor, alle grote en kleine mensen, voor al jullie aandacht en lieve wensen. Het heeft me bijzonder goed gedaan, daar kunnen jullie echt van op aan. Nogmaals dank en bovendien, hoop ik jullie weer spoedig te zien. YVONNE KOOLMEES Nieuwerkerk, maart 1987 Op 24 maart hopen onze lieve ouders en grootouders W. FONTEINE en A. FONTEINE-VAN DE SANDE hun 50-jarige huwelijksdag te herdenken. Dat zij nog lang voor elkaar en voor ons gespaard mo gen blijven, is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren op vrijdag 27 maart a.s. van 19.30-20.30 uur in het Dorpshuis, I. M. v. d. Bijl straat 10, Zonnemaire. Zeer gesterkt en getroffen door de belangstelling en het me deleven ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde WOLFER ADRIANUS JUMELET betuigen wij u onze hartelijke dank. Uw medeleven was overweldigend. Teveel om u allen per soonlijk schriftelijk te bedanken. Namens de familie, A. N. JUMELET-VAN DIENST Grijpskerke, maart 1987 Bergwei 15 I pQOOQQOOQgOOOBOgOOOQQQOOflgj- Hogezoom 179 - 4325 BH Renesse yy Nu wij op 21 maart onze kapsalon gaan sluiten willen wij onze cliëntèle heel hartelijk bedanken voor het jarenlang vertrouwen in ons gesteld. Begin april hopen wij u te kunnen begroeten in onze gereorganiseerde zaak, waar wij o.a. een afdeling voor rokersbenodigdheden gaan inrichten. JAAP en JANNY MOERLAND P.S. Wegens verbouwing is de winkel vanaf 23 maart gesloten NIEUWS UIT DE REGIO. JE LEEST T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 24 Vermoeid leunde ze achterover in een stoel en sloot de ogen. Deed ze wel goed om zó morgen te trouwen? Na dit? Of waren ze allebei misschien wat prikkelbaar en uit hun doen in deuze dage? Ze hield toch van Brand? En hij van haar? Ze piekerde en peinsde tot de ach terdeur open ging en Brand haar stdorde. ,,Daar was ik dan," zei hij gewild vrolijk. „En wat moet ik allegaar doen?" „Niks meer," antwoordde ze kortaf. „Het is al gebeurd." Brand zette een kistje met timmer mansgereedschap en een groot pak op de vloer en keek om zich heen. „Zo, zo. En wie heb je geholpen?" „Dirk. Dat wist je toch," zei ze en kel. „Nou wete ik docht dat het gekheid was toe-ie 't zei." „Gekheid? Om mijn hier de hele middag wachte te laten?" Ze werd vinnig. „Zo is Dirk niet. Zuk doen jij alleen maar." „Wat most ik aars?" Jannie zweeg. Het was zo. Wat most'ie aars! „Enfin, we prate d'r niet meer over. Moet je nou de kamers r's zien?" zei ze na een pijnlijke stilte en ging hem alvast vooruit. Trots toonde ze hem het hele huis en genoot van zijn ver rast gezicht. Brand was hoogst voldaan over de smaakvolle eenvoud van het geheel. Alleen kon hij het moeilijk verkrop pen, dat Pieter Smit, die prutser uit de Lage Hoek dit alles betaald had. Maar Jannie kón kopen, dat moest 'ie toegeven. Het was toch maar goed dat door J. VISSER-ROOSENDAAL moeder niet mee weest was. Die had zon heel are smaak Hij had het door deuze kwestie aars lang niet makkelijk de leste dage. Moeder was erg gepikeerd weest en hij most het ontgelden. En hij had al zorge genog an zijn kop opheden. Hij had een pit tige spaarpot had van het geld dat 'ie bij broer Dirk verdiend had. Maar nou 'ie al die spullen kocht had mande, zakke, kiste, schrapers, dek- zeile en schuit en nog veul meer nou was dat vrijwel op. En ze moste toch nog leve de eerste weke Of- tig zowat alle dagen liep 'ie al te rekenen over zijn laste, zijn rente, de aflossing. Tben moeder het besprak leek het zo mooi en zo makkelijk Maar hoe dan ok; morgen was het zijn trouwdag en dat kwam éérst. Later zou hij wéér zien „Ik mag van vader de jonge geit meeneme," zei Jannie, toen alles be keken was en ze weer in de kamer stonden. „Een geit? Wat moete we daarmee? vroeg Brand onwillig. „Voor de melk. Zij geeft temet twee kan daags. Dan hoeve we dat alvast niet te kopen. We benne nog lang niet an 't vangen toe en zoveul huishou- wersgeld hew ik niet 'oor." Jannie dacht aan het kleine bedrag aan zakgeld dat ze altijd van moeder gekregen had. Ze had het nooit kun nen uitgeven, hoe graag ze dat vroe ger ook wilde. En nu lag het, als een aardig bedrag aan dubbeltjes en kwartjes, met een enkele gulden er tussen, veilig in een doosje in haar kast. „Ik ben ok zo wat los," zei Brand. „En d'r zal nog wel zo het één en 't aar nodig weze vrees ik. Eer je alles hew- we ik wou vader morgen maar om nog wat geld vrage." „Liever niet. We hewwe al schulden zat," zei Jannie mat. „Ik wou ok geen geld lene." Brand fronste zijn voorhoofd. „Ik wou dat 'ie ons wat gaf." Jannie lachte triest. „Géve?" vroeg ze smalend. „Dat zou zo wat het eerste weze, dat 'ie ons gaf. Vraag asjeblieft maar niks. Wc redde ons zo wel." Ze liep naar het raam en keek naar buiten. Brand zag haar smalle, rechte rug en de kinderlijke blanke hals. Het eerste dat 'ie gaf peinsde hij. 'En alles komt van ons', zei moe der dagelijks hoe rijmde je dat Vader had dit land gekocht, ja, dat had'ie. En geld zocht .bij drie man En hij had 'r goed voor zeid Maar aars ook niet. Meekre gen had 'ie een royale uitzet en een bed en nog wat rommel Jannie had wel een beetje gelijk as je 't zó be- keke. Maar as vader zijn eigen geld vasthield kon 'ie daar mee speculerc en verdiene. Later kwam het weer dubbel en dwars naar je toe De trouwerij morgen, die betaalde vader wel. Het had eerst wat strubbeling geven, want Jannie wou liever uit de Leige Hoek trouwe en het huwelijk komt ok feitelijk de bruid toe; maar je konne van vader en moeder Ploe ger toch niet verge, dat ze dóór om de thee ginge; moeder wou het ten minste vast niet en toe had Jannie maar toeven. Het zou mooi weze as ze trouwd ware, dan viel d'r niks meer te klammen. (wordt vervolgd) r 4 b 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5