Mogelijk tweede CBR met toestemming van minister „Hiermee wordt voor ons een tijdperk afgesloten" installatiebedrijf - WATERSTANDEN - gordijnstoffen? 22 ploegstoffen natuurlijk! Auto in de sloot Diefstal van fiets Aanrijding op rotonde DEURLOO BV. Discussie overlast honden in commissie Westerschouwen Rampen bestrijding Zeeuwse gemeenten 2 Concurrentie bij afnemen rij-examens ZIERIKZEE - Als het initiatief genade kan vinden in de ogen van minister Smit-Kroes van verkeer en water staat, komt er binnenkort een tweede rij-examenbureau, waarmee een eind komt aan het huidige monopolie van het CBR op dit gebied. Dezer dagen is een aanvraag naar het ministerie van verkeer gezonden voor een machti ging „tot het afnemen van rij-examens en het afgeven van geneeskundige verklaringen" krachtens artikel 102 van het Wegenverkeersreglement. Het nieuwe bureau, dat nog geen naam heeft, zal landelijk opereren en in Zoetermeer vestigingsplaats kiezen. Volgens W. A. G. Westerlaken uit Rijswijk, die het project samen met G. R. de Senerpont Domis uit Zoeter meer heeft opgezet, is het geenszins de bedoeling van de initiatiefnemers te suggereren dat het CBR zijn taken niet naar behoren zou verrichten: ,,maar het lijkt ons nuttig als er twee bureaus komen, die enerzijds elkaar dwingen^ optimaal te blijven werken en anderzijds bepaalde doelgroepen betere kansen bieden". Met dat laat ste doelt hij op een categorie mensen die, om wat voor reden dan ook, grote moeite heeft het verkeersexamen met goed gevolg af te leggen. .Nervositeit is een van de grootste handicaps op dit gebied, waardoor velen veroordeeld worden tot een oe verloze lijdensweg van keer op keer zakken voor het rij-examen", aldus Westerlaken. „Het is bij voorbeeld een publiek geheim dat vrouwen van boven de 40 vrijwel altijd zakken, en dergelijke groepen willen wij, door een wat „mensvriendelijker" bena dering, meer kansen bieden". Verlengen Het bureau wil daartoe de examen tijd verlengen tot een uur, zodat er wat meer tijd overblijft de kandidaat op zijn gemak te stellen. Bij het CBR duurt het praktijk-examen een half uur. Ook streeft het nieuwe bureua ernaar de wachttijd tussen aanvraag en oproep voor het rij-examen te be korten. Bij het CBR duurt die gemid deld 10 tot 13 weken. Het nieuwe burueau wil zelf de hoogte van het examengeld gaan be palen. Het CBR kan dat niet, omdat de minister van verkeer en water staat de hoogte van de tarieven vaststelt. Volgens Westerlaken, die zelf 28 jaar bij het CBR heeft gewerkt, waarvan 18 jaar als examinator, zullen de prij zen van het nieuwe bureau waar schijnlijk hoger uitvallen dan bij het CBR, „maar dat komt dan doordat er voor elke kandidaat ook meer tijd wordt uitgetrokken. Wij zijn er niet op uit een moordende concurren tiestrijd aan te binden, maar wel wil len wij het CBR uit zijn „win terslaap" halen". Het ministerie van justitie heeft volgens hem al medewerking toege zegd bij de opleiding van examinato ren, mocht de machtiging van de mi nister van verkeer en afkomen; daarvoor kan het bureau dan gebruik maken van de faciliteiten van politie korpsen en militaire rijscholen. Het ministerie van verkeer en wa terstaat zelf reageert voorlopig scep tisch op het initiatief: .Artikel 102 van het Wegenverkeersreglement be paalt dat rijvaardigheidsbewijzen „kunnen worden afgegeven door een hiertoe door de minister gemachtigd bureau". Wettelijk is er dus geen belemme ring voor een tweede bureau naast het CBR. Of de minister genegen zal zijn een tweede machtiging af te ge ven, is echter een tweede. Er zou een felle concurrentiestrijd kunen ont branden, en het is de vraag of de een heid van behandeling en de verkeers veiligheid daarmee gediend zijn". De minister zelf was, wegens vakantie, niet voor commentaar bereikbaar. Advertentie Advertentie Grondleggers Bruse bibliotheek over aansluiting bij SGBSD: MAASTRICHT - Officier van justi tie mr. H. Laumen heeft viereneen half jaar gevangenisstraf geëist tegen de 64-jarige hoofdverdachte in de ABP-affaire, mr. drs. A. J. M. Masson. Daarnaast eiste hij tegen Masson een boete van 100.000 gulden en verder moet Masson volgens de officier van justitie 233.000 gulden terugbetalen die hij als steekpenningen ontvangen zou hebben. ZIERIKZEE - De auto van me vrouw I. L. F. K. uit Noordgouwe werd totaal vernield doordat ze met het voertuig in de sloot belandde. Het eenzijdige ongeval gebeurde donder dagavond op de Zandweg tussen Zie- rikzee en Kerkwerve. Vermoedelijk door het gladde wegdek raakte I. L. F. K. in een slip. Zij remde en kwam daardoor v-ia het talud in de sloot te recht. Zij liep zelf geen verwondingen op maar de auto moest worden weg- getakeld. BRUINISSE - „Voor ons betekent het het einde van een tijdperk", aldus J. Jumelet uit Bruinisse. Samen met J. de Koning: spande hij zich 35 jaar lang in voor de Bruse bibliotheek. Met de aansluiting van de Bruse biblio theek bij de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland is het werk voor hen gedaan. Ze nemen met weemoed afscheid van hun biblio theek. En zij niet alleen. Ook de Bruse klanten zien de verandering met lede ogen aan. ,,'t Was vroeger toch zo leutig ee, op de zaeterdagmiddeg, mae dat za we nie mee terugkomme, die gezelligheid", aldus een van de klan ten. ZIERIKZEE - A. S. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van een bruine damesfiets die voor zijn wo ning in de Sint Domusstraat stond. Het rijwiel stond niet afgesloten. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de rotonde bij Zierikzee werden don derdagmiddag twee auto's bescha digd. H. K. uit Zaandam kwam met zijn personenauto vanaf de Lange Blokweg de rotonde op met de bedoe ling er richting Grachtweg weer af te rijden. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan P. G. uit Muiden die met zijn bestelauto vanuit Haam stede de rotonde opreed. Er deden zich geen persoonlijke verwondingen voor. Het is eigenlijk allemaal begonnen nog voor de ramp in 1953 met een CJV-bibliotheek. CJV stond toen ove rigens nog voor Christelijke Jonge lingen Vereniging. Men beschikte over zo'n 100 boeken. Boeken die in eerste instantie alleen aan leden van de CJV werden uitgeleend. Pas later begon men voorzichtig met het uitle nen van boeken aan niet-leden. Jume let: „Levien de Waal en Jo van den Berge zijn met die 'reizende biblio theek' begonnen. Maar toen kwam in '53 de ramp en alle boeken gingen verloren. Bru werd geadopteerd door de gemeente Gorssel. En van die adoptiegemeente kregen wij 2000 boeken". Niet alleen raakte men de boeken kwijt, maar ook het onderkomen. De Koning: „We hebben toen een jaar in een barak aan de Dorpsweg gezeten, vervolgens zijn we verhuisd naar het jeugdgebouw bij de kerk en daarna zijn we in het oude badhuis terecht gekomen." „En we moesten zelf al het sloop- en schilderwerk doen", vult Jumelet aan. „Dat was veel werk hoor. We kregen wel subsidie van de gemeente: 10 cent per boek per jaar. Maar we moesten ook huur betalen". Kritiek In het verleden is er nog weieens kritiek geweest op het beheer van de Bruse bibliotheek. De boeken zouden oud en verwaarloosd zijn. Jumelet en De Koning wijzen deze kritiek van de hand. Jumelet: „Het is waar dat we met een verouderd boekenbestand za ten, maar dat is niet onze schuld. Er was gewoon nooit geld om nieuwe boeken te kopen." „Nu het een openbare bibliotheek wordt komt er ineens wel geld voor beschikbaar. Maar de echte volksbi bliotheken gaan verdwijnen. Wie niet aangesloten is bij een gemeen schappelijke regeling krijgt gewoqn geen geld", aldus Jumelet. Jumelet en De Koning ontkennen niet dat de omschakeling voor de lezers ontegen zeggelijk meer mogelijkheden biedt. Jumelet: „Maar of het nou allemaal wel beter is dan een volksbiblio theek weet ik nog niet". „Wij weten van iedereen wat ze graag lezen, en daar kunnen we bij de aankoop van nieuwe boeken rekening mee hou- den", vult De Koning aan. In Brui nisse is men altijd tegen aansluiting bij de SGBSD geweest. Eerdere po gingen om een bibliobus in Bruinisse te laten rijden strandden. Jumelet: „In een dorp als Bruinisse heb je niets aan zo'n bus. Die komt als de mensen niet thuis zijn". Gemeentebibliotheek Wel ging de bibliotheék in 1981 over naar de gemeente. Tegelijkertijd ver huisde men naar de voormalige kleu terschool aan de Molenstraat. Naast de bibliotheek waren in dat pand ook het visserijmuseum en het oor logsmuseum gevestigd. Recentelijk verdween het oorlogsmuseum uit het pand zodat er nieuwe ruimte vrij kwam. Nieuwe ruimte die nu benut is voor uitbreiding van de bibliotheek. De leeszaal is nu bij de bibliotheek getrokken. Het voormalige oor logsmuseum is omgevormd tot kan toor, berging en jeugdafdeling van de bibliotheek. De Koning: „Het wordt nu een openbare bibliotheek, en dan worden er bepaalde eisen gesteld aan ruimte en inrichting. Het is ook de bedoeling dat hier zo'n 10 a 12000 boeken komen te staan. Wij hadden zo rond de 5000 boeken in ons bestand". Met de aan sluiting bij de SGBSD doet ook het betaald personeel zijn intrede in de Bruse bibliotheek. Niettemin blijven in de toekomst ook vrijwilligers ac tief bij de bibliotheek betrokken. „Zonder vrijwilligers zou het alle maal niet kunnen", aldus Jumelet. De aansluiting van de bibliotheek bij de SGBSD brengt de nodige ver anderingen met zich mee. Jumelet: „Wij hadden een eigen kaartsysteem, maar straks gaat het allemaal met die streepjescode Maar of dat nu al lemaal zoveel sneller gaat..." In 'De Zaete', zoals de nieuwe bibliotheek gedoopt is, heeft men via een compu ter ook verbinding met de provincia le bibliotheek in Middelburg. Boeken die op een bepaald moment in Brui nisse niet voorhanden zijn kunnen via dit systeem besteld worden. Iets wat ook verandert in de nieuwe opzet is de betaling. De Koning: „Bij ons betaalde men 20 cent per boek per week. Nu kan de jeugd tot 18 jaar een gratis abonnement krijgen. Vol wassenen betalen 22,50 per jaar". Jumelet: „Wij zijn indertijd begon nen met een kleine club. Nu hebben we zo'n 300 lezers. Ik weet niet of het aantal lezers nu zal gaan toenemen. Dat is toch iets wat langzaam aan moet groeien". Alles zelf Jumelet-en De Koning hebben dui delijk moeite met het afscheid van hun bibliotheek. Ze hebben er ook de nodige tijd doorgebracht. „Vijfender tig jaar lang hebben we onze vrije tijd in de bibliotheek gestoken. Want we deden alles zelf", aldus De Ko ning. „Catalogiseren, kaften, noem maar op. Als we voor ieder uur dat we er doorgebracht hebben met terug werkende kracht een gulden zouden krijgen zouden we allebei miljonair zijn". Zoals al gemeld biedt de nieuwe op zet van 'De Zaete' meer mogelijkhe den voor de lezers. Het aantal studie boeken en naslagwerken zal worden uitgebreid. Ook worden de openings tijden anders: de openbare biblio theek zal open zijn op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur, op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Strip-o-theek In de jeugdafdeling van de biblio theek komt ook de strip-o-theek. Men beschikt over zo'n 5000 stripboeken. Deze kunnen a raison van 30 cent per boek per week geleend worden. Voor de bibliotheek in nieuwe stijl gereed is moet er nog veel werk ver zet worden. Daarom is de bibliotheek vanaf zaterdag 23 maart gesloten. De Koning: „Zaterdag mag iedereen gra tis boeken lenen. Tot de eerste uit leendag: 21 april". Wanneer de biblio theek nieuwe stijl officieel geopend gaat woi-den is nog niet bekend. weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 Vervolg van pagina 1 en die stemde daarom ook in met het voor het college te vormen advies. Voorzitter A. J. Padmos noemde het 'van de zotte', dat hondenbezit ters hun viervoeter op de meest vreemde plaatsen uitlaten. Over sommige plaatsen zijn zeer dringen de klachten binnen gekomen en dat is voor de dienst gemeentewerken aanleiding geweest om een actief be leid te voeren. De direeteur, W. van Meerten, legde uit, dat de 'probleem gebieden' met succes door de ge meente worden schoongemaakt. „Dat heeft blijkbaar tot gevolg, dat de terreinen voor langere tijd schoon blijven", aldus Van Meerten. Er zijn mensen, die van Padmos in dit opzicht een 'heropvoeding' mogen krijgen, maar daarmee is het pro bleem van de hondepoep niet uit de wereld. Van der Salm introduceerde daarom de hondentoiletten, waar voor binnen de commissie veel be langstelling bestond. „Je moet toch ergens naar toe met je hond", stelde Van der Salm. Daarover gaat nu dus gedacht worden. Minder lang behoefde er gesproken te worden over de aanschaf van twee bladvuilzuigers (ruim 19.000 gulden) en een radiaalzaagmachine voor de dienst gemeentewerken. Het plaat sen van drie plattegrondborden in de gemeente (Haamstede, Burgh en Re- nesse) vond de commissie een goede zaak. Alleen J. van den Berge (RU) keerde zich tegen het idee om er re clames op aan te brengen. De overige leden hadden hiermee minder moei te; zij het dat Geleijnse dan de garan tie wil, dat alleen Westerschouwse bedrijven kunnen adverteren. Kent het Haeskenshof in Burgh- Haamstede nu wel of geen sluipver- keer? Omwonenden hadden de poli tie geïnformeerd over dit vermeende verschijnsel, maar wie de situatie kent kan twijfels hebben over de wer kelijke aanwezigheid van het sluip- verkeer. Zoals Van der Salm, die meer het vermoeden had, dat het dienstverkeer betreft. De politie heeft de gemeente geadviseerd een 'Amsterdammertje' te plaatsen. Wie in het bezit is van het bijpassende sleuteltje kan het Haeskenshof in. Maar de commissieleden vonden hieraan teveel negatieve kanten kle ven. Geen Amsterdammertje dus. DEN HAAG - De kamerleden Eversdijk en De Hoop Scheffer (CDA) hebben de staatssecretaris van bin nenlandse zaken. De Graaff-Nauta, schriftelijk gevraagd naar de stand van zaken bij de opstelling van ram penbestrijdingsplannen door Zeeuw se gemeenten. Aanleiding is het onge val met de veerboot Herald of Free Enterprise bij Zeebrugge, waarbij ge bleken zou zijn dat coördinatie van de hulpverlening bij dergelijke grote rampen nog veel te wensen overlaat. Begin 1986 antwoordde de regering op eerdere vragen van Eversdijk dat tien van de dei^ig Zeeuwse gemeen ten een rampenbestrijdingsplan moesten opstellen. Eversdijk wil nu weten welke gemeenten dat zijn, en waarom de rest zonder plan kan vol staan. Hij vraagt verder hoe rampen bestrijding in overige provincies ge regeld is. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 maart 07.10 134 01.15 -129 19.45 122 13.45 -145 22 maart 08.00 129 01.50 -132 20.30 107 14.25 -138 23 maart 09.00 118 02.45 -129 21.35 88 15.35 -125 21 maart 05.35 164 18.00 144 12.10 -149 22 maart 06.25 147 00.20 -134 19.05 115 13.10 -138 23 maart 07.35 121 01.35 -127 20.30 87 14.25 -121 21 maart 07.50 155 01.30 -146 20.20 142 14.00 -161 22 maart 08.35 148 02.10 -148 21.05 125 14.45 -153 23 maart 09.30 135 03.05 -144 22.10 103 15.50 -139 21 maart 07.20 157 01.15 -142 19.50 142 13.45 -156 22 maart 08.10 149 01.55 -144 20.40 124 14.35 -149 23 maart 09.05 133 02.50 -141 21.45 102 15.40 -135 Doodtij: 24 maart Actuele informatie over afwijkingen: U1110-I7056 De Bruse heren Jumelet (l) en De Koning spreken over de veranderingen binnen de bibliotheek. Zaterdag 14 tot en met zaterdag 28 maart Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Ineke Ot- te, maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 20 maart Zierikzee Graanbeurs. Voorjaarsvergadering ANBO. 14.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Nieuw Leven. 19.30 uur. Bruinisse De Dreef. Ledenvergadering. 19.30 uur. NH-Verenigingsgebouw. Jaarfeest Scoutingclubs. 19.30 uur. Zaterdag 21 maart Zierikzee Sporthal Onderdak. Turngala. 9.00 uur. De Vrijburg. Open huis. Van 10.00 tot 16.00 uur. Onder Beuze. Stilte-kring. Van 14.30 tot 15.00 uur. De Driehoek. CJV-disco-avond m.m.v. Delta disco. 19.30-22.00 uur. Burgh-Haamstede Big S. Eilandelijke Jeugdsozen disc- joekeyverkiezing. Vanaf 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Postzegelruilmiddag. Van 13.30 tot 17.00 uur. Serooskerke Dorpsplein. Strao-feest. Aanvang 13.00 uur, met keuring en ringsteken. Officiële opening 15.00 uur, om 19.30 uur toneeluitvoering in Dorpshuis. Dorpshuis. Verkoop Welfare-artike len. 13.30-16.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Speelgoed- en kleding- beurs. 9.30-12.00 uur Maandag 23 maart Renesse Peuterspeelzaal 't Opstapje. Ouder avond. 20.00 uur. Dinsdag 24 maart Zierikzee Raadszaal stadhuis. Hoorzitting jeugdnota. 19.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. NVvH over stenen en mi neralen. 14.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering commis sie gemeentelijke financiën. 19.30 uur. Bruinisse NH-Verenigingsgebouw. Ledenverga dering Helpt Elkander. 18.00 uur. Kelder Dorpshuis. Bijeenkomst i.v.m. brandweerjubileum. 19.30 uur. Goes Prins van Oranje. Ledenvergadering VARA. 19.30 uur. Prins van Oranje. Bijeenkomst van de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten. 20.00 uur. Woensdag 25 maart Scharendijke Gemeentehuis. Openbare gemeente- raarsvergadering. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van der Weijde. Laatste seizoensvergadering Regio naal Agrarisch Kontakt. 20.00 uur. Oosterland Bezoek ds Kerstenhuis en Tweede Ka mer door leden SGS Schouwen-Dui veland. Bruinisse Verenigingsgebouw. Verkoping ten bate van verstandelijk gehandicap ten. 14.00-20.00 uur. Goes Zaal Oosterkerk. Vergadering Con fessionele Vereniging. 19.30 uur. Donderdag 26 maart Zierikzee Aan Balie 3. Bijeenkomst CDA-vrou- wenberaad. 20.00 uur. Wapen van Renesse. Voorjaarsverga dering VVV. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 27 maart Zierikzee Graanbeurs. Propaganda-avond FNV 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Concert Demi- ankwintet. 20.00 uur. Huis van Nassau. Wereldhandelsspel buurtvereniging de Hoop. 20.00 uur. Scharendijke Nederlands Hervormde kerk. Koor- en samenzangavond. 19.45 uur. Renesse Vroonweg 44. Inleiding over status en beroepscode Nederlandse architect door mr G. Ph. Brokx. 16.00 uur. Zaterdag 28 maart Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Kunst en Eer m.m.v. Adonai en Muziekschool. 20.00 uur. Noord wclle Straofeest. Keuring versierde paar den 12.30 uur. Om 19.00 uur prijsuit reiking en aansluitend dorpsfeest. Dorpshuis. Verkoop Wel fa re-artike len. 13.30-16.30 uur. Oosterland Kern Oosterland. Ophalen tweede hands artikelen voor rommelmarkt Hervormde Gemeente. Zondag 29 maart Burgh-Haamstede Wandeling Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland door Zeepe duingebied. Vertrek 14.00 uur vanaf driesprong MooIweg-Vertonweg-in- gang Duinoord. De Burght. Concert Veluwse Kanto- rij. Aanvang 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2