Toekomst aalvisserij hangt af van herverdeling oestergronden Dringend beroep van vissers 8 ZIEKIKZEE Disco De CJV-jeugdsoos houdt zaterdag 21 maart een disco-avond in het on derkomen de Driehoek te Zierikzee. Een ieder vanaf tien jaar is vanaf 19.30 uur welkom. Tot tien uur ver zorgt Delta disco drive-in de muziek en heeft hierbij verschillende activi teiten in gedachten, waarvoor prijs jes beschikbaar worden gesteld. De disco-avond vervangt het optreden van de eerder geplande Engelse band, die door boekingsproblemen niet kon komen. Wel ligt het in het voornemen deze band nog voor de zomer naar de soos te halen. Brogum Brogum was duidelijk in hogere sferen tijdens het optreden van de formaties Randan en Line. Voor een redelijk gevulde zaal bouwde de hardrockformatie Randan haar veel belovende reputatie stevig uit met een enthousiast optreden. De aan hang van deze jonge groep groeit evenredig met het aantal concerten. Line bracht alles professioneel; een uitgebreid eigen podium en een nog uitgebreider repertoire van num mers, die qua stijl aan Sage deden denken. Speeltuin Woensdag 25 maart begint de speel tuinvereniging Mr Breetvelt weer met de activiteiten. Met een groep kinderen tot ongeveer zeven jaar wordt een bezoek gebracht aan het poppentheater Alteklein van Ellis Sayers. Belangstellenden melden zich aan bij P. Schoonen in de Mu- lockstraat 3 en C. Berrevoets, De Huybertstraat 7. Vertrek om 14.00 uur vanaf de speeltuin. Voor de jeugd tot en met twaalf jaar is er een gratis zwemmiddag in de Roompot (dezelf de dag). Deelnemers vertrekken om 13.30 uur vanaf de speeltuin en om ongeveer 17.30 uur is de groep weer terug. Voor vervoer is gezorgd. Opga ve en inlichtingen bij J. Goedhart, 01110-13346 of bij de Theo Thijssen- school. Voor beide activiteiten dienen kinderen zich voor 21 maart aan te melden. Zaterdag 4 april gaat de speeltuin weer open en is er om 14.00 uur een ballonnenwedstrijd. FNV De afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV heeft voor alle leden een propaganda-avond op het program ma staan. De feestelijke bijeenkomst op vrijdag 27 maart wordt gehouden in de Graanbeurs en begint om 19.30 uur. P. Jeuken, beleidsmedewerker van de FNV en mede-opsteller van het plan FNV 2000, spreekt. Ook dis trictsbestuurder Tjeu Strous geeft ac te de presence. Verder komt de Zeeuwse liedjes-zanger Engel Reyn- - houdt naar de Graanbeurs om voor de vrolijke noot te zorgen. Ook wordt er bingo gespeeld met aardige prijs jes. Er zijn tevens stands aanwezig van de VARA, Amnesty International en de Bouw- en Houtbond. Eieren De lente is in aantocht en dat is voor het Leger des Heils reden om in de Lichtboei een cursus eieren verven en versieren te geven. Eieren uitbla zen om ze vervolgens op te sieren is niet zo gemakkelijk als weieens ge suggereerd wordt. Maar er is nu een mogelijkheid om een en ander te le ren. Deelnemers brengen tien uitge blazen eieren mee en een penseel. Vrijdag 27 maart komt de groep bij een tussen 20.00-22.00 uur. Sara van Roon begeleidt een en ander. Vakantiegids De landelijke stichting tot hulpver lening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap FIOM heeft een vakantiegids voor één-oudergezinnen uitgegeven, omdat gebleken is dat al leenstaande ouders moeite hebben met het vinden van geschikte en vooral ook betaalbare vakantiemoge lijkheden. Om die reden heeft het FI OM alle mogelijkheden op een rijtje gezet. In dit boekje komen onderwer pen ter sprake als het huren van een zomerhuisje, kampeerterreinen, ge organiseerde vakanties, woningrui- len en vakanties speciaal voor vrou wen. Deze vraagbaak die tevens een lijst met belangrijke adressen bevat is verkrijgbaar bij het FIOM Middel burg, telefoon 01180-27311. BURGH-HAAMSTEDE Wandeling De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland biedt haar leden de mogelijkheid om zondag 29 maart deel te nemen aan een wandeling door het Zeepe. Deze tocht, die om 14.00 uur start, staat onder leiding van Teun Rosmalen. De route door dit binnenduingebied wordt al naarge lang de weersomstandigheden vast gesteld. Het vertrekpunt is bij de driesprong Moolweg-Vertonweg-in- gang rusthuis Duinoord in Haamste de. Cabaret In het christelijk cultureel centrum De Burght in Burgh-Haamstede treedt zaterdag 4 april de cabaretier Adrie Oosterling op. Dit optreden be gint om 20.30 uur. KENESSE Postzegelruilmiddag In de bovenzaal van het dorpshuis te Renesse wordt zaterdagmiddag 21 maart van half twee tot tegen vijven een postzegelruilmiddag gehouden. De beurs wordt georganiseerd door de postzegelvereniging Delta West uit Middelburg. Er zullen volop ruil- boekjes aanwezig zijn en zoals ge bruikelijk is er voor de kinderen een gratis verloting. Ouderavond 't Opstapje In de peuterspeelzaal 't Opstapje te Renesse zal maandagavond 23 maart om acht uur een ouderavond worden gehouden. Tijdens het zakelijk ge deelte van deze bijeenkomst zal on der meer gesproken worden over de organisatie van een fancy fair ten ba te van de kas van de speelzaal. Tevens zal de wenselijkheid van een tele foonaansluiting voor de speelzaal aan de orde komen. Na de pauze zal Francien Duinkerk een lezing hou den over het thema Kind en Zieken huis. Aan het slot van de avond wor den dia's vertoond over het speelzaal- gebeuren. NOORDGOUWE NBvP naar Den Bosch De afdeling Noordgouwe en om streken van de NBvP organiseert voor haar leden een dagreisje naar Den Bosch en Nieuwkuyk. Het uit stapje is gepland op woensdag 6 mei en zal per bus worden gemaakt. Op het programma staat een rondleiding door de Sint Jan kathedraal en een show in uitgangscentrum De Ster te Nieuwkuyk. De vertrektijden van de bus die op verschillende plaatsen de deelneemsters zal ophalen worden nog nader bekend gemaakt. Belang stellenden kunnen zich voor de reis aanmelden via de telefoonnummers 01110-13037 of 01112-1208. BROUWERSHAVEN GPV Het GPV in Brouwershaven heeft een voorjaarsledenvergadering ge houden, waar D. Breidenbach voor een gehoor van ruim 20 aanwezigen sprak over het basisonderwijs. Hij stelde, dat het gemeentebestuur dient uit te gaan, dat het onderwijs leerlin gen kennis, inzicht en vaardigheden verschaft, die nodig zijn voor het ver vullen van de taak, die God hem of haar in de samenleving geeft. Onder wijs is geen waardenvrij gebeuren - een neutrale zaak - maar heeft alles te maken met de levensovertuiging van de school. Het besturen van een school moet daarom door de ouders gebeuren en niet door de overheid, omdat zij in eerste instantie de ver antwoordelijkheid dragen voor de opvoeding van de kinderen. Spreker stelde verder dat het onderwijs reke ning moet houden met het geheel ei gene van het kind. Daarom mag het onderwijs niet in stukjes geknipt worden, zoals dat vroeger gebeurde. Het moet een ononderbroken lijn zijn, waarbij het kind in eigen leer tempo en in eigen aanleg kan leren. Voorts signaleerde Breidenbach ont wikkelingen op politiek en maat schappelijk gebied, die een gevaar kunnen vormen voor de vrijheid van het onderwijs. Hij riep op de ruimte, die de wet op het basisonderwijs geeft aan ouders, schoolbesturen, po litiek bestuurders en burgers uit te buiten. Dit terwille van het onder wijs en opvoedingsdoel, dat door God's Woord naar de burger toekomt. Geen eenvoudige taak, maar wel een door God opgedragen taak. Toneelavond De Algemene Sportvereniging te Brouwershaven houdt zaterdag 21 maart haar jaarlijkse feestavond. Na dat de zaal om 20.00 uur open gaat wordt de avond gevuld met het to neelstuk Een huis vol verrassingen en bal na. Tussen de bedrijven door is er een verloting. Het toneelstuk wordt opgevoerd door eigen leden. NIEUWERKERK Hyperventilatie Vanavond, 19 maart, is in Rehoboth te Nieuwerkerk een lezing over hy perventilatie. De avond wordt geor ganiseerd door het Zeeuwse Kruis, afdeling Duiveland. Medewerking wordt gegeven door de Rotterdamse Hyperventilatie vereniging. Aanvang 20.00 uur. Een ieder is welkom die hiervoor belangstelling heeft. Dia-avond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland, kwam bijeen in het dorpshuis te Nieuwerkerk. Presidente L. de Jong- van 't Hoff verwelkomde een groot aantal leden en gasten. Ze bracht 'Bondig Zeeuws' in het maartnum mer van het blad. de Plattelands vrouw onder de aandacht, waarin ook mededelingen over de afdeling staan. H. J. M. de Vette verzorgde een diaserie over de natuur en landschap van Zeeland en de Zuid-Hollandse ei landen. Hij had hiervoor een groot diascherm meegebracht. Verder werd nog over het reisje gesproken, dat dit jaar naar het Creatief Garencentrum in Helmond gaat. Leden, die twaalf mei meewillen melden zich aan bij mevrouw C. Zwart (01114-1908). OOSTERLAND Geslaagd Jack van der Werf uit Oosterland is geslaagd voor het doctoraal examen in de bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. In 1984 voltooide hij zijn studie tot metaal- kundig ingenieur aan de Tbchnisch Hogeschool in Delft. Van der Werf is inmiddels benoemd in een staffunc tie bij Siemens Nederland nv in Den Haag. BRUINISSE Ledenvergadering Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander uit Bru hoopt op dinsdag 24 maart de ledenvergade ring te houden in het Nederlands Hervormde verenigingsgebouw. In die vergadering wordt ook het 40- jarig bestaan herdacht. De leden wor den om zes uur verwacht in verband met de broodmaaltijd, de gasten zijn om half acht welkom. Brandweerjubileum In de kelder van het dorpshuis is op dinsdag 24 maart een bijeenkomst belegd van de brandweervereniging met het gemeentebestuur. De bijeen komst, die om half acht begint, zal in het teken staan van het 25-jarig brandweerjubileum van L. J. IJzelen- berg. Ledenvergadering Christelijke school De Vereniging tot bevordering van het Christelijke schoolonderwijs houdt op vrijdag 20 maart de jaar lijkse ledenvergadering in het school gebouw Op Dreef. Aanvang half acht. Voor de pauze laten de leerlingen iets zien en horen rondom het nieuwe van Engels. In het huishoudelijke gedeel te onder andere een statutenwijzi ging terwijl in de bestuursverkiezing aftredend en herkiesbaar zijn de he ren Jan v.d. Bos, Jaap Dekker en Jan Kempe. Aftredend en niet herkies baar is voorzitter Jan de Keijzer. Als nieuw bestuurslid wordt Rinus Geen- se kandidaat gesteld. Bovendien moet in de vakature van mevrouw T. v.d. Velde-De Waal wordep voorzien. Jaarfeest Scouting De Scoutingsclubs van Bru houden op vrijdag 20 maart het gezamenlijk jaarfeest in het Nederlands Hervorm de verenigingsgebouw. Aanvang half acht. Alle ouders, opa's en oma's en overige gezinsleden zijn hartelijk welkom. De kabouters brengen een micro-misical genaamd Pan de Kwanselman terwijl de padvindsters van Bru in samenwerking met Nieu werkerk het musicale verhaal Rid ders van de ronde Tafel" opvoeren. Beroepsaalvissers tussen wal en schip BRUINISSE - „De toekomst van de beroepsaalvisserij hangt af van een herverdeling van de visgronden. De oestervisserij brengt schade toe aan de aal visserij. Ter compensatie hebben wij zelf ook oestergronden nodig. En dan meer als we nu hebben". Aan het woord is de heer W. Bout uit Bruinisse. Hij is aalvisser van beroep en bo vendien secretaris van Aalvisserijvereniging 'De Greve lingen'. De aalvissers zijn bezorgd om hun toekomst. Zo als de zaken er nu voor staan, als de Grevelingen zoet blijft, bedraagt de schade aalvisserij 1 miljoen gulden per jaar. En daar staat volgens de aalvissers te weinig compensatie tegenover. De aalvissers voelen zich wat stief moederlijk behandeld. Deze ex- mösselvissers zagen zich in 1971 door de afsluiting van het Grevelingen- meer gedwongen over te schakelen op de aalvisserij. De Grevelingen zou immers zoet worden. Iedereen was het erover eens dat dit het einde zou betekenen van de mossel- en oester cultures. „Totdat erin 1976 oesters ge vonden werden", aldus Bout. „De Di rectie Visserij wilde toen een proef doen met oesterbroed. Wij als aalvis sers wilden dat wel doen, maar daar wilde men niets van weten. Het moest per se gedaan worden door de beroepsoesterkwekers van Vervoex uit Yerseke. Die zouden wat dat be treft meer kennis in huis hebben" De aalvissers moesten hemel en aarde bewegen om de Directie Visse rij zover te krijgen dat ze toch mee mochten vissen op oesters. Tbnslotte werd in 1979 een regeling getroffen waarbij men, zolang de beslissing over het zout laten of zoet maken van de Grevelingen nog niet gevallen was, 150 hectare beschikbaar stelde voor oesterbroedwinning. Een vijfde deel daarvan ging naar de aalvissers. De rest, 120 hectare ging naar de oester vissers van Vervoex. Later kregen de aalvissers daar nog depot-gronden bij. Gronden die nodig zijn om het oesterbroed uit te laten groeien tot een volwaardige oester. Intussen had de terugkeer van de oesterteelt in de Grevelingen nogal wat commotie ver oorzaakt onder ex-oestervissers die inmiddels op een andere tak van de visserij waren overgestapt. Daarbij gevoegd het feit dat de Oosterschelde, min of meer, open bleef, en dus ook zout en er was weer de nodige reden voor discussie. Minder intrek De heer Bout: „De glasaal trekt nu eenmaal van zout naar zoet, en niet van zout naar zout. De intrek van glasaal werd dus veel minder wat ons weer dwong om zelf glasaal in te ko pen en uit te zetten. En dat is bepaald niet goedkoop". Wederom een pro bleem dus voor de aalvissers. Een te ruglopende intrek van glasaal terwijl de markt juist heel gunstig was voor de aal. Bovendien kreeg men ook te maken met een tevoren niet geplande spuisluis. „Maar Rijkswaterstaat doet bij de trek van de aal de sluis dicht zodat ze langs die kant niet weg kunnen", aldus Bout. Al met al geen bepaald gunstige si tuatie voor de aalvissers. „Oesters en aal gaan nu eenmaal niet samen", al dus Bout. „Op gronden waar op oes ters gevist wordt kun je aalvisserij wel vergeten". De Directie Visserij gaf voorrang aan de oesterteelt, en dat betekende weer schade aan de aalvisserij. Bout: „Als de Grevelin gen zout blijft kost dat de aalvisserij 1 miljoen gulden per jaar minder in komsten. We wilden dus op een of an dere manier schadeloos gesteld wor den. En dan is die 30 hectare niet voldoende. Want oestervisserij levert ons niet alleen inkomsten op, maar stelt ons ook voor extra onkosten". Intussen was overigens wel geble ken dat de aalvissers wat betreft het kweken van oesters zeker niet onder deden voor de beroeps-oestervissers van Vervoex uit Yerseke. Misrekeningen Intussen bleek de door de Directie Visserij verwachte groei van de oes ters tegen te vallen. Men ging bij be rekeningen uit van 60 cent per oester, maar in de praktijk bleek niet meer haalbaar dan 45 cent per oester. Bout: „De Directie Visserij rekende met een opbrengst van 15 kilo per hectare, maar wij komen niet verder dan 8 ki lo per hectare". Een en ander bleef uiteraard niet onbesproken in de politiek. Eerste kamerlid en voorzitter van de kamer commissie voor de visserij H. Evers- dijk (CDA) spande zich in voor de be langen van de aalvissers. Hij schaar de zich achter hun conclusie dat de aalvissers onvoldoende compensatie werd geboden. Bout: „Onder druk van de politiek werd het areaal ver groot van 150 naar 500 hectare voor de oestervisserij. Dat betekende nog meer schade voor de aalvisserij". Daarbij komt nog dat de compen satie beperkt bleef tot de reeds ver kregen 30 hectare. De aalvissers drongen aan op meer compensatie. Vanuit de politiek werd toegezegd dat er een herverdeling van de vis gronden zou komen. „En daar zitten we eigenlijk op te wachten, want daar hangt de toekomst van de aal visserij vanaf", aldus Bout. Vrije gronden Ieder jaar mag er gedurende een be paalde periode, van oktober tot maart, op aanvraag gevist worden op de zogenaamde vrije gronden. Vis gronden die niet als oestergronden staan ingeschreven. De oestervissers van Vervoex deden een aanvraag om te mogen vissen op de vlakte van Brouwershaven, een gedeelte van de Grevelingen dat juist ideaal is voor De aalvisserij; altijd een dankbaar onderwerp voor een mooi plaatje. De situatie van de aalvissers is minder mooi. de aalvisserij. Bout: „We hebben als aalvissers bij de Kamer voor de Bin nenvisserij protest aangetekend te gen die aanvraag. En we zijn in het gelijk gesteld. Maar dat stond na tuurlijk weer net niet in de krant". De herverdeling van de visgronden in de Grevelingen moet in mei dit jaar haar beslag krijgen. Aalscholvers Afgezien van dit alles kampt de aalvisserij nog met twee andere, niet te onderschatten problemen. Bout: „We hebben er concurrentie bij gekre gen. In het Grevelingengebied zijn nu zo'n 3000 aalscholvers. Vroeger waren dat er veel minder, zo rond de 350. En aalscholvers eten aal. En niet zo wei nig ook". Tegenstrijdige belangen lopen als een rode draad door de Grevelingen- problematiek. Willen de aalvissers een vermindering van het aantal aal scholvers, het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen wil het bevor deren van natuurwaarden gericht op een verdere ontwikkeling van vis- etende watervogels. Hetzelfde kan gezegd worden over het hoofdstuk recreatie. Plaatselijke en provinciale overheden staan vaak zeer welwillend tegenover recreatie en waar mogelijk uitbreiding van die recreatie. Alles heeft echter zijn keerzijde. Zo ook de recreatie. Bout: „We ondervinden vooral veel schade van sportduikers. Veel van onze fui ken worden gelicht, en vaak ook nog vernield. Dat kost ons veel werk, veel vis, en dus ook veel inkomsten". De door de provincie in haar visse rijnota voorgestelde verscherpte con trole op het lichten en vernielen van fuiken is moeilijk haalbaar. Bout: „Van de recreatie hebben we verder weinig hinder, maar die duikers zit ten onder water. Hoe moet je daar toezicht op houden?" De aalvissers hebben hun zaakjes onderling goed geregeld. In totaal zijn er nu 8 aalvissers actief op de Grevelingen. Iedere aalvisser mag niet meer dan 30 kamerfuiken ge bruiken. Dat zijn fuiken van wel 8 meter hoog en 20 meter lang. Daar naast mag men maximaal 80, kleine re, schietfuiken in gebruik hebben. Om te voorkomen dat bepaalde aal vissers steeds zouden kunnen be schikken over de beste aalgronden heeft men onderling een soort roula tiesysteem ingesteld. Bout: „We heb ben de beschikbare aalvisgronden verdeeld in 160 vakken. Dus 20 vak ken voor iedere aalvisser. En die vak ken wisselen steeds. Dat is de meest eerlijke manier". Cijfers Even wat cijfers om duidelijk te maken wat de positie van de aalvisse rij is in het geheel van de visserij. In de Deltawateren houden zo'n 35 per sonen zich bezig met de aal visserij. Deze tak van visserij zorgt voor zo'n 1,5 miljoen aanvoerwaarde. De oestercultuur brengt ongeveer 10 lot 12 miljoen binnen. De mosselcultuur is steeds meer verplaatst naar de Waddenzee omdat de produktiemoge- lijkheden in de Zeeuwse wateren steeds meer achteruit zijn gegaan. De Zeeuwse kokkelvisserij wordt uitge oefend door 11 bedrijven met 25 spe ciaal voor deze visserij gebouwde schepen. Verder kent men in Zeeland nog de weervisscrij op ansjovis en de kreeftenvisserij. Tegenwoordig wordt nog slechts door 6 vissers met korven op kreeft gevist. Over het geheel beschouwd moet over een periode van twintig jaar het economisch getij voor de kleine zee visserij als gunstig worden beoor deeld. Zo werd de Zeeuwse kotter- vloot uitgebreid van 57 in 1978 naar 71 in 1985. Het motorvermogen nam in diezelfde periode toe van 32.000 pk. tot 49.000 pk. BRUINISSE - „Een dringen de roep om diepere percelen teneinde een wat gelijkmati ger mosselproduktie te ver krijgen, wat zowel de prijs als de consumptie ten goede zou komen, wordt afhankelijk ge steld van groene milieu fanaten, afgunstige garnalen- vissers en op mosselkweekge- bied ondeskundige bestuur ders die door de boot af te houden politiek gewin zoe ken". Met deze woorden onder streepte voorzitter W. Okkerse nog eens de rode draad die door heel de jaarvergadering van mosselkwekers liep. De dringende behoefte van de mosselkwekers voor een ge lijkmatiger mosselproduktie werd ook nog duidelijk voor ogen gesteld door H. Harmsma van het LEI In grafieken met scherpe pieken en dalen onder streepte hij de onstabiele aan voer van mosselen. Hij waar schuwde voor het verloren gaan van markten in een perio de van schaarse aanvoer die slecht of helemaal niet meer te rug zijn te veroveren. „Een sta biel aanbod speelt een belang rijke rol voor de langere termijn". De mosselkwekers willen vooral een uitbreiding van de mosselpercelen naar de diepere percelen voor meer spreiding van risico's bij stor men, ijsgang en andere natuur lijke oorzaken die een storende werking hebben op een regel matige aanvoer. Alle sprekers waren het er over eens dat stagnatie in de aanvoer te veel prijs opdrijvend is waardoor de mossel te duur voor de consu ment wordt maar bovenal dat er markten verloren gaan door dat de handel niet aan de vraag kan voldoen. Voorzitter Okkerse: „De op pervlakkige beschouwer zal waarschijnlijk niet kunnen be grijpen dat de goede financiële resultaten de mosselkwekers nu niet direct in een vreug destemming brengen, want de prijs die dit jaar voor de mos selen betaald moest worden heeft menige handelaar grote kopzorg bezorgd want de prijs was toch ongezond hoog. Een jarenlange mosselpromotie door middel van dure reclame campagnes. waardoor de mos selconsumptie in een sterk stij gende lijn was gegaan, gaat met één slag weer andersom. Meer percelen Joh. v. d. Bos, voorzitter van Zevibel, stelde dat de vraag naar meer percelen al een zaak van jaren is: „Ik heb de indruk dat de directie visserijen in een afwegingsproces zit en daar ei genlijk niet uit komt. Men blijft wegen tot men een ons weegt". Er volgde een levendi ge discussie waarin ook de stel ling werd geopperd dat de pro blemen in de zeevisserij mee zouden spelen in de voorzichti ge besluitvorming van de mi nister en dus een negatieve in vloed zou hebben voor de mosselkwekerij. Met de ge ruststellende woorden van de RIVO-bioloog drs. Drink- waard, dat op een binnenkort te houden symposium in Am sterdam over schclpdierencul- tures minister Braks, die vol gens hem wel degelijk de mosselcultuur een warm hart toedraagt, het slotwoord zal houden, werd de vergadering besloten. AMSTERDAM - Het laatste concert uit de serie recitals door jonge Neder landers wordt op 26 maart, in het Concertgebouw in Amsterdam, ver zorgd door Peter Wispelwey (violon cel) begeleid door de pianist Frank Mol. Zij zullen werken ten gehore brengen van Beethoven. Britten. Car ter en Schumann.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 8