ASV Brouwershaven druk in de weer met toneelavonden Amnesty nu ook in Ouwerkerk actief Schuddebeurs Uitvoering Kunst en Eer Reconstructie kruispunt Goes Acht ton voor verbouwing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1987 Nr. 24102 Foto: Johan D. C. Berrevoets. Jeugd aantrekken van belang BROUWERSHAVEN - Bijna elke vereniging, club of wat voor gezelschap dan ook heeft wel eens te maken met een jaarlijkse bijeenkomst. Vaak wordt er aan zo'n avond een leuk karakter gegeven, dat kan variëren van een toneel- tot bingo-avond tot kaartavond. De Algeme ne Sportvereniging te Brouwershaven vult haar jaarlijk se bijeenkomst al jarenlang met een eigen toneelgezel schap. Flink wat van die amateurtoneelleden staan al aardig wat jaartjes op de planken van het plaatselijke Tonnenmagazijn, waar de toneelstukken al enige tijd ten tonele worden gebracht. Veel mensen uit Brouwershaven gaan dan ook traditiegetrouw naar het „sportavondje", zoals het in Brouwse vaktermen wordt genoemd. Bij die avond komt ook meestal een band, die zorgt voor een mu zikaal slot; oftewel bal na. Zaterdag 21 maart is het zo ver; het achtentwintigste toneelstuk wordt opgevoerd. Helemaal precies weet toneelspeler Ph. J. van Ast het zich niet te herinne ren. Wel weet Van Ast dat hij samen met A. Lievense, T. van de Hoek-van Beveren en B. Quist-Duinhouwer al achtentwintig keer hebben opgetre den voor de sportvereniging. ,,Veel mensen denken wel eens dat er moei lijk tussen dit toneelclubje te komen is. Het komt eigenlijk dat velen van ons al jaren met elkaar op het po dium verschijnen. Je gaat dan aan el kaar wennen; je weet eigenlijk pre cies wie er voor welke rol geschikt is", meent Van Ast. Veranderingen Er blijken soms toch wel verande ringen op te treden tussen de tone listen. K. Klaverkamp speelt nog maar drie jaar mee en dat is ook het geval bij Ph. Bokelaar. Maar de mees ten spelen al lang bij de amateur- groep van de sportvereniging; L. van Beveren zes jaar, C. Groenendijk tien jaar en J. Lievense samen met N. van Beveren-van Dijke en de souffleur A. P. Drijgers al ongeveer twintig jaar. Drijgers heeft zelf ook weieens klei ne rolletjes gespeeld, maar houdt zich nu meer bezig achter de scher men als souffleur. Café In 1960 is het allemaal begonnen; het avondje voor de donateurs en le den van ASV. ,,De eerste keer was in café Ringelberg. Dat was toen nog het clubgebouw. Daar hebben we een paar jaar verschillende toneelstuk ken laten zien. Daarna zijn we naar café Graaf Floris gegaan. Wé ver bouwden het biljart tot het toneel en de overgordijnen werden van de ra men gehaald. We traden toen ook nog twee avonden op, omdat we niet alles konden herbergen. Nu gebeurt het nog maar één keer per jaar", verhaalt Van Ast. ,,Na de verbouwing van café Graaf Floris, dat nu een Chinees res taurant is, zijn we naar het jeugdge- bouw gegaan (verenigingsgebouw). Daar voerden we het toneelstuk drie keer op. Eén keer als generale repeti tie voor de kinderen en (toen nog) voor de bejaarden en dan de sport avond zelf", vertelt Van Ast enthou siast. De leden van het toneelgezelschap zijn langzaam naar eeii toneelavond toe gegroeid. In de café's werd eerst nog geplaybackt. „Met ongeveer acht man verzorgden we liedjes en een éénacter. We namen de nummers op een band op", vertelt Van Ast. „Toen in 1977 het Tonnenmagazijn kwam, zijn we langzaam gaan werken aan een toneelavond. Die avond heeft het doel om leden en donateurs een leuke avond te bezorgen. Dus het heeft niet echt een culturele waarde. We hebben wel enkele stukken opgevoerd, die meer culturele waarde hadden. We traden toen op voor het Nut van Al gemeen. Die wilde een inhoud heb ben die de mensen aan het denken zette. Met die optredens zijn we in 1963 gestopt. We spelen veelal kluch ten, omdat we de mensen een gezelli ge avond willen bezorgen." Die pretentieloze stukken worden al enkele maanden voor de „grote avond" gerepeteerd. Ook dit gebeurt nu al enkele jaren in het Tonnenma gazijn van Brouwershaven. „In sep tember schaffen we boekjes aan, waar we de toneelstukken uit leren en voor de belangstellenden van het gezelschap laten we die rouleren. Een poosje later gaan we bij elkaar zitten en kiezen een leuke klucht uit", doet Van Ast uit de doeken. Het repeteren begint meestal tegen de Kerst; afzon- delijk én gezamenlijk. Twaalf keer oefenen ze samen. „Het meeste leer je tijdens het samen repeteren. Het ge beurt weieens dat iemand een rol heeft, die toch beter bij een ander persoon zou staan. Dit moet niet te lang gaan duren, want dan kom je niet aan het repeteren toe". De taak rolverdeling neemt Van Ast meestal voor zijn rekening. Aankleden Na het repeteren komt natuurlijk nog het aankleden van het toneel en het aankleden van de personen zelf. Pruiken, baarden en snorren hebben de toneelleden meestal zelf. Dat geldt ook voor de out-fit. „We hebben voor de kleding twee dames, die voor elk toneellid wel wat in huis hebben. Ze zorgen ook een beetje voor hun colle ga's. Ze weten precies wat bij wie past". Naast dat meestal hetzelfde clubje voor ASV op het toneel verschijnt wil de groep toch een beetje de jongeren gaan prikkelen voor het amateurto neel. Hoe ze dat gaat doen is nog niet helemaal bekend bij ASV. Van Ast haalt daarna de jaarlijkse play-back- avond aan. „We hebben toch goeie, play-backartiesten. Laten we eens proberen om die jongeren langzaam de oudere generatie op te laten vol gen". ROTTERDAM - Donderdag 26 maart heeft in zaal de Unie in Rotter dam een rondetafelgesprek plaats over criteria, vorm en inzet van de kunstkritiek. Aan deze discussie ne men Joost Meeuwissen, Ellen Waller en Aad Nuis deel, die alle drie on langs de Pierre Bayle prijs van de Rotterdamse kunststichting ontvin gen voor hun werk op het gebied van de kunstkritiek. AMSTERDAM - „Ter illustratie" is de titel van een expositie van recent werk van Nederlandse illustratoren die van 27 maart tot 19 april in het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt gehouden. RENSWOUDE - Als eerste was woensdagavond even na zeven uur de gemeente Renswoude klaar met het tellen van de uitgebrachte stemmen. Het CDA kreeg 52,5 procent van de stemmen, een winst van 2,3 procent vergeleken met de Tweede Kamerver kiezingen van 1986'. Bij de Provincia le Statenverkiezingen van 1982 ver wierf het CDA 42,6 procent van de Stemmen. ARNHEM - Bijna 16.000 middelba re scholieren van 96 scholen in Gel derland hebben het CDA in die pro vincie tot grootste partij gekozen tijdens speciaal voor de scholieren georga niseerde schad u w verk i ezi n- gen. Het aantal zetels van de Christendemocraten stijgt bij de scholieren van 17 naar 23. Het CDA verdringt daarmee de VVD, die vijf jaar geleden bij de scholieren de grootste partij werd, van de eerste plaats. AMSTERDAM - In het muziekthea ter in Amsterdam wordt op 20 april „the man in the raincoat" van Robert Wilson door de Amerikaanse acteur Michael Matthews uitgevoerd. De Amsterdamse kunstenaar Rob Ma- lasch regiseerde de voorstelling. Lau rie Anderson componeerde de mu ziek ervoor. ZIERIKZEE - De Koninklijke Har monie Kunst en Eer verzorgt zater dag 28 maart een uitvoering in de Concertzaal te Zierikzee, waaraan ook het interkerkelijk koor Adonai en leerlingen van de Zeeuwse Mu ziekschool hun medewerking verle nen. Het concert begint om 20.00 uur. Het harmonie-orkest van Kunst en Eer staat onder leiding van Nico van Oudheusden, terwijl de tamboers be geleid worden door Cor Struyk. Lies- beth Franken leidt Adonai en krijgt muzikale medewerking van Jolanda Kloet (dwarsfluit), Cathy Kotoun (piano) en Gerard van Wagtendonk (drum). De leerlingen van de muziek school staan onder leiding van Anton Kempe. Naast Jolanda Kloet bestaat de groep uit Sonja Dekker (klarinet), Janco van der Lande (trompet), Paul van Geesbergen (slagwerk), Mireille van Veldhuizen (viool) en Michel Ta- nis (cello). GOES - Volgende week wordt be gonnen met de reconstructie van het kruispunt van de Midden-Zeeland route (S7) met de weg Goes-s-Heer Arendskerke. In de vakken vlak voor de ver keerslichten treedt ernstige ribbel vorming op; de huidige asfalt- constructie is niet bestand tegen het steeds maar weer afremmend vracht verkeer. Het geribbelde asfalt wordt bij de reconstructie uitgebroken tot op de fundering en vervangen door nieuw materiaal. Gedeeltelijk wordt dat weer asfalt, maar dan van een soort- die beter be stand is tegen remmend zwaar ver keer. Dit is echter moeilijker aan te brengen en heeft een kortere levens duur dan de nu gebruikte verhar ding. Om deze reden wordt bij wijze van proef één van de uitgebroken vakken vervangen door een betonver- harding. Er wordt gebruik gemaakt van geprefabriceerde betonplaten (van 3,6 bij 5,1 meter) waarvan er 40 nodig zijn. Deze constructie die in de ze vorm en onder deze omstandighe den nog nooit is toegepast in Neder land, is ontwikkeld door het aann ?- mersbedrijf Bruil Arnhem BV, du- het werk ook zal uitvoeren. Bij de reconstructiewerkzaamhe den wordt op de S7 voor het verkeer komend uit het noorden een extra oprijvak richting rijksweg A58 ge maakt. Daarmee worden de wachttij den voor het verkeer uit noordelijke richting, die vooral na opening van de brug in de Zandkreekdam behoor lijk kunnen oplopen, tot de helft te ruggebracht. De kosten van de reconstructie, in clusief de nodige aanpassingen aan de verkeerslichten, bedragen onge veer 900.000 gulden. De werken wor den uitgevoerd onder directie van provinciale waterstaat. OUWERKERK - Vanaf deze maand kan er ook in Ouwerkerk geschreven worden voor de maandelijkse actie van Amnesty International „Schrijven voor gevangenen". Vorige maand plaatste mevrouw J. van Damme-Hazelbag, lid van de Amnesty groep Schouwen#Duiveland, een stukje in het Ouwer- kerks dorpsblad ,,'t Allegaertje" om de belangstelling te peilen. Dat leverde voldoende reacties op om met de schrijfavonden te kunnen starten. De plaat selijke pastor, de heer M. J. Rouw stelde spontaan de pastorie beschikbaar als plaats waar geschreven kan worden en bood ook aan voor koffie te zorgen. Voorlopig is er voor gekozen om ook op de laatste maandag van de maand te schrijven, om te beginnen van 7 tot 8 uur. Deze maand kan ge schreven worden voor de volgende ge vangenen; a. Destan Aliu, die gevan gen zit in de Joegoslavische repu bliek Macedonië. Hij behoort tot de Albanese minderheid en woonde sinds 1974 in de Verenigde Staten. Tben hij in 1982 terugkeerde om z'n zieke vader te bezoeken werd hij gearresteerd en beschuldigd van vij andelijke activiteiten, omdat hij in de VS had deelgenomen aan demon straties. b. Pablo Liberato Rodriguez uit do Dominicaanse Republiek. Hij werd op 9 augustus 1974 gearresteerd samen met Samaira Gomez. Deze vrouw, die later is vrijgelaten, heeft verklaard dat Rodriguez ernstig is gemarteld, c. Andre Beyegue Yakana uit Kameroen. Hij werd in december 1984 gearresteerd tijdens een bijeen komst van Jehova's getuigen in de stad Limbe. Hij wordt sindsdien zon der aanklacht of proces vastgehou den. Op de schrijfavonden zijn tevens nog folders en kaarten aanwezig in het kader van de 'vrouwen-actie' wel ke deze maand door Amnesty Inter national gehouden wordt. In deze ac tie staan vervolgde vrouwen cen traal. Voor vier van hen kunnen voor bedrukte kaarten verstuurd worden. Aan deze actie hebben inmiddels al diverse vrouwengroepen hun mede werking verleend, zoals NCVB, rooie vrouwen en Gereformeerde vrouwen vereniging. De schrijfavonden worden deze maand op de volgende plaatsen ge houden: Op maandag 30 maart in de Hervormde pastorie, Ring 28 in Ouwerkerk, de Prinses Juliana- school, Jannewekken 19 in Zierikzee, Gereformeerde kerk aan het Boston plein in Brouwershaven en de Gere formeerde kerk in Haamstede. Op dinsdag 24 maart in de Gereformeer de kerk in Scha rend ij ke en op woens dag 25 maart in de leeszaal van de bi bliotheek in Bruinisse. In alle plaatsen - behalve Ouwerkerk - kan men tussen 7 en 9 uur terecht om brie ven te schrijven. MIDDELBURG Gedepu teerde staten van Zeeland heb ben de verbouwing van het ge bouw Groenmarkt 14/Abdij 10, waarin voorheen de rijks politie was gehuisvest, gegund aan aannemingsbedrijf Chris- tiaanse bv in Vlissingen. De kosten bedragen 805.325,—, inclusief btw. Burgemeester en wethouders van Middelburg en Monumen tenzorg hebben in hun bespre king met gedeputeerde staten over deze verbouwing en die van de statenzaal mondeling toestemming verleend om met de verbouwing van het pand Groenmarkt te beginnen. In deze verbouwing zijn op genomen het aanbrengen van een lift en andere voorzienin gen in de centrale hal. De cen trale hal moet ook dienst doen voor de statenzaal. Uiterlijk 1 april moet met de werkzaamheden worden be gonnen opdat zij op 1 oktober klaar zijn. Het is de bedoeling, dat de afdeling welzijn van de provinciale griffie in het ge bouw Groenmarkt/Abdij wordt gehuisvest. De verbou wing wordt uitgevoerd onder directie van het hoofd van de technische dienst van de pro vinciale griffie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7