Plannen Karolingische Burcht krijgen steeds meer gestalte Kleding voor Mensen in Nood Werkgroep Kinderopvang wil gastouderproject in de regio Commissie financiën Westerschouwen Draagbare mode troef bij modehuis Marita Verkiezing disc-jockey Inbraak in vijf vakantie woningen 6 De doorgetrokken zwarte lijn geeft het tracé aan, dat om Renesse heen moet gaan komen. IXevengelegen schooltje als informatiecentrum inrichten BURGH-HAAMSTEDE - Het zal voornamelijk de ne- vengelegen leegstaande school worden, waarmee de ou de Karolingische Burcht voor de te verwachten 30.000 be zoekers per jaar visueel wordt gemaakt. De Burcht zelf - in de tijd van de Noormannen een vluchtplaats voor volk en vee - is op zichzelf niet meer dan een hoger gele gen deel in de gemeente en heeft als zodanig geen eigen aantrekkingskracht. Het schooltje in Burgh kan worden ingericht met tekeningen, dia-projectofen en dergelijke, zodat de bezoeker zich toch een voorstelling kan maken van het geheel. Volgens de opstellers van het verkennen de rapport gaat een en ander zeven tot acht ton kosten. De Westerschouwse commissie voor de ruimtelijke ordening sprak voor de eerste keer over het uitgewerkte rapport. En het was de CDA-er J. W. Geleijnse, die zijn voorzichtige te leurstelling uitsprak over het feit, dat aan de Burcht als zodanig niet veel te zien zal zijn. ,,Veel beziens- en wetenswaardigheden kunnen op de Burcht zelf niet aan bod komen", las hij voor uit de rapportage. Vroeger Voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer legde hem uit, dat in vroe ger tijden ook niet veel te zien was. Wel stond er een grote schuur op de Burcht. ,,Wil je de Burcht in zijn oor spronkelijke staat reconstrueren, dan blijft het alleen een hoger gele gen deel. Daarom hebben we de school nodig om het verleden zicht baar te maken", aldus de voorzitter. Over het grote bedrag, dat in de no titie wordt genoemd zei ze, dat ,,er geen tonnen aan gespendeerd moeten worden. De kosten zitten voorname lijk in de exploitatie van het school tje. Maar het is een archeologisch mo nument en daar hebben we wat voor over". Wel hangt een en ander af van de financiële steun van het rijk (en mogelijk ook) de provincie. J. van den Berge (RU) vroeg zich in het ka der van de bezuinigingen bij welzijn, volksgezondheid en cultuur af of de minister wel zo gul zal zijn. Maar op zijn vraag en die van PvdA-commissielid J. C. Hendrikse reageerde de burgemeester met de opmerking, dat dan pas bij de minis ter aangeklopt kan worden, als de gemeente een positief besluit neemt. Zowel Hendrikse als VVD-ster C. van der Haven-Eikelenboom wezen de overige leden op de slechte staat, waarin het schooltje momenteel ver keert. Nadat de commissieleden zich verder positief hadden uitgelaten, paste de voorzitter het spreekrecht 'nieuwe stijl' toe, waarvan J. Deur- loo gebruik maakte, door zijn tevre denheid uit te spreken over de wel willende houding van de commissie. Diezelfde welwillende houding na men de leden aan bij een ander be- langi'ijk agendapunt; het tracé om Renesse. Twee jaar geleden staakten de stemmen bij een groots voorstel om een rondweg rond Renesse te leg gen. „Tb groot", luidde de reactie. Nu is het college met een bescheidener plan gekomen, waarmee de Hoge- zoom ontlast kan worden. Varianten Hierbij werden twee varianten aan gedragen, waarvan het eerste (zie kaart) de minste gevolgen heeft voor de omgeving. Geleijnse zei het nog in de fractie te willen bespreken, maar liet zich al wel positief uit. Eenzelfde BURGH-HAAMSTEDE - Dinsdag 24 maart vergadert de commissie ge meentelijke financiën van de ge meente Westerschouwen. Op de agen da onder andere een verlichtingsplan voor de Kloosterweg tussen de krui sing Vroonweg en Westerenbanweg. Verder op de agenda: aanleg schoonwaterriolering Mauritsweg, afrastering terrein gemeentewerken, reactie klonk uit de mond van Hen drikse en Van den Berge en Van der Haven. Met de variant kan volgens de voorzitter van de Hogezoom een ,,boulevard-achtige" locatie gemaakt worden bij activiteiten. ,,Je bent dan van het hard rijdende verkeer af". Diezelfde Hogezoom en de Zoom kwamen ter sprake bij het agenda punt over de terrasvorming in Renes se. Wil de gemeente dit in enige mate toestaan met een overkapping, dan dient het bestemmingsplan gewij zigd te worden. Volgens de voorzitter passen die terrassen in het streven om te komen tot een rustig Renesse. „Het publiek houdt zich op terrassen meestal heel wat rustiger", aldus Niemantsverdriet. Positief Do VVD-stcr binnen de commissie reageerde meteen positief, terwijl Hendrikse en Geleijnse graag de si tuatie ter plaatse nogeens bekijken. De socialist waarschuwde meteen voor het gevaar, dat de overdekte ter rassen verzanden in een situatie, waarbij de gebouwen tot de stoep worden gebouwd. Dat is niet de be doeling van de gemeente. Nadat de burgemeester toezegde met de com missieleden ter plaatse te zullen gaan kijken, onthield Van den Berge zich tot die tijd van verder commentaar. Golf Na vijf jaar van voorbereidende werkzaamheden kan de Stichting Golf Schouwen-Duiveland wellicht binnen afzienbare tijd aan de 'slag'. De commissie liet zich in principe po sitief uit over de plannen tussen de Hogezoom en de Vroonweg te Haam stede. Wel uitten Hendrikse en Van den Berge hun bezwaren tegen het „al weer" toepassen van artikel 19, dat een snellere procedure mogelijk maakt. Voorzitter Niemantsverdriet deed uit de doeken, dat de provincie dit heeft verzocht; hetgeen Hendrik se verbaasde. Van den Berge zei ver der niets tegen de golfsport te heb ben, maar had vanzelfsprekend wel bezwaren tegen het op zondag uitoe fenen van de sport. Naar het zich laat aanzien kunnen de golfers nog voor het gereedkomen van de echte baan op een oefenveld het 'brevet van be kwaamheid' halen. „Er is geen mooi er veld, dan een golfveld", sprak Van der Haven instemmend. aankoop gereedschappen gemeente werken, aankoop en plaatsing platte- groridsborden. Ook komt een verzoek om een gift aan de Zwaluwen Jeugd Aktie 1987 aan de orde evenals een aanvraag voor garantie subsidie van VW-Renesse. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamste- de. BURGH-HAAMSTEDE - In de jeugdsoos Big S te Burgh- Haamstede wordt zaterdag 21 maart de eilandelijke jeugdso- zen disc-jockeyverkiezing L987 gehouden. De verkiezing vormt de finale van een aantal voorrondes dat ih de verschil lende sozen werd gehouden. El ke soos op Schouwen-Duive land levert twee kandidaten en een jurylid. De deelnemers worden onder andere beoor deeld op spreekvaardigheid. Als prijzen zijn drie bekers en een wisselbeker beschikbaar. De wedstrijd wordt voor het derde achtereenvolgende jaar gehouden in Big S omdat deze soos tot nu toe steeds met de winnende kandidaat uit de bus kwam. De jeugdsoos die nu de winnende kandidaat aanlevert mag in 1988 de verkiezingen or ganiseren. De avond begint om 20.00 uur met een verloting waarmee de volgorde van pla ten draaien door de deelne mers wordt bepaald. ZIERIKZEE - Geen extravagante modegrillen, maar goed draagbare mode voor zowel de slanke den als haar meer Rubensiaanse zuster. Dat was het beeld dat mode huis Marita in Zierikzee haar clientèle in de vorm van een modeshow voorschotelde. Voor dc dames die er door weer en wind op uit trekken showden de man nequins een serie zowel praktische als modieuze regenmantels, die zelfs een tropische plensbui kunnen weer staan. Bij deze regenmantel voerde de trenchcoat al dan niet in ruit of streepdessin de boventoon. Daar naast blijkt de donkerblauwe Humphrey Bogart outfit ai dan niet met rugstuk, ook dit seizoen een on misbaar onderdeel van de garderobe te zijn. Wie vaak in de auto zit en der halve meer last dan gemak heeft van zo'n lange mantel kan zijn toevlucht nemen tot een parka met dubbele kraag of een nonchalant vallende ze venachtste mantel, die naar onder toe taps toeloopt. Voor de sportieve vrouw liet Marita enkele denimjurken zien die met leergarnering of een ingezet gestreept front wat opgefleurd wa ren. Deze japonnen hebben zonder uitzondering een ruime en lage mouwinzet of aangeknipte mouwen en lopen taps toe. Dames die van ste vig doorstappen houden behoeven niet te vrezen voor hun bewegings vrijheid. Deze wordt door ruime loopsplitten gewaarborgd. Het accent bij deze japonnen ligt op de schou ders die veelaan de brede kant zijn. Voor de wat oudere vrouw zijn er de klassieke chemisiers waarbij de soms gedurfde kleurcombinaties het ge heel een modieus aanzien geven. Wie graag een ceintuur draagt dient deze dit seizoen nonchalant op de heup te dragen. Dit seizoen is het seizoen van het deux pièces. Dat dergelijke kle dingstukken niet alleen in de garde robe van de wat oudere vrouw thuis horen bewees dit modehuis door niet alleen klassieke maar ook moderne ensembles te tonen. Voor de vrouw die 's middags graag stijlvol gekleed met haar vriendinnen gaat tea-en zijn er soepel vallende blousons van polyester zijde of katoen, die op of net over de heup vallen en daardoor het euvel van de brede heupen aardig verdoezelen. Een enkele blouson heeft als versiering een strik op de heup, hetgeen doet terugdenken aan de tijd van de charleston. De rokken zijn eveneens van soepel vallende materialen en zijn soms sluik, maar vaker nog zwierig door de fijne plis- Het mantelpak is niet meer weg te denken uit de garderobe van zowel de jonge sportieve als de wat meer ge klede vrouw op leeftijd. Voor de jon geren zijn er bijvoorbeeld imitatie le deren kostuums, waarbij de ruime blazers, die tot over de heup vallen contrasteren met de sluike rokken, die daaronder worden gedragen. Het grote voordeel van dit materiaal is dat deze wasbaar is. Iets dat voor het merendeel van de getoonde modellen geldt. Veel oh's en ah's waren te horen toen een van de mannequins in een chique zwart linnen mantelpak op kwam en dat zeer wel in een blad als Vogue zou kunnen staan. De gladde strakke rok met knoopgarnering deed het zeer goed met de langere blazer met verbrede schouderlijn en plooiverwerking. Een schril contrast hiermee vormde het katoenen pakje in marinestijl, waarmee de manne quin enigszins deed denken aan een welgesteld kostschoolmeisje in de zo mervakantie. De vrouw die zich op haar best voelt in een pakje of jurk heeft dit seizoen een grote keuze tussen super- vrouwelijke ensembles van polyester zijde en andere soepel vallende mate rialen of het wat sportiever ogende jersey en katoen. Voor de vrouw die niet zonder een pantalon kan is die keuze wat beperkter. De broek heeft duidelijk terrein verloren op de rok. Voor deze verstokte broeken- draagster bestaat er echter nog de mogelijkheid om „aan de broekrok" te gaan. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in vijf vakantiewoningen in het bungalowpark Zeeduin te Haamstede. De dieven verschaften zich toegang door het forceren van deuren. Geen enkele eigenaar was aanwezig en daarom is nog niet pre cies bekend wat er werd ontvreemd. Wel werd duidelijk dat enkele televi sietoestellen werden meegenomen. De inbraken werden ontdekt door omwonenden en de toezichthouder van het park S. B. uit Zierikzee deed aangifte. Veel oh's en ah's ontlokte dit zwart linnen mantelkostu AMSTERDAM - Het Nederlandse Theater Instituut in Amstei-dam toont van 31 maart tot en met 14 mei foto's die Maurice Boyer van Shusaku Dormu Dance Theatre maakte. Dit gezelschap heeft in vele landen be kendheid verworven met zijn zoge noemde environment performances, waarbij een oude fabriekshal, een kerk, een brug en een park in theatra le zin worden getransformeerd. ROTTERDAM - De Duitse dichter Oskar Pastior leest woensdagavond 25 maart in 'w Pieterse in Poezie' voor uit eigen werk. Dit programma wordt georganiseerd door de Rotter damse kunststichting in samenwer king met het Goethe Instituut Rotter dam. Uit het oeuvre van Pastior verschenen in een Nederlandse verta ling 'Een Nederlandse titel' en 'Zon der weerga/seinesgleichen'. Subsidie-aanvrage bij ministerie van WVC KERKWERVE- Wat doe je met rokken waarvan de rits slechts met de grootst mogelijke moeite nog dichtgaat? Truien waarvan de mouwen ergens tussen pols en elleboog reiken en pantalons waarvan de pijpen net bouen de enkels op- houden. Een oplossing voor deze kledingstukken die tussen de mottenballen een kwijnend bestaan leiden biedt de Stichting Mensen in Nood. Door het inzamelen van kleding hier in het rijke Westen tuil deze stichting de mensen in de ontwikkelingslanden te hulp komen. Het kopen tion nieuuie kleren is voor velen in die arme landen veelal een onbereikbare luxe. De stapels ingeleverde kleren, verpakt in zakken en dozen bewezen maar eens te meer dat velen hier op het eiland zich ervan bewust zijn dat het lot van de arme medemens ook hun ..pakkie an" is. ZIERIKZEE - Wat zijn de mogelijkheden om mijn jon ge kinderen op een verantwoorde wijze onder te brengen gedurende de tijd dat ik buitenshuis moet of wil wer ken? Voor de ouders die met dit probleem werden gecon fronteerd was de keuze in opvangmogelijkheden op Schouwen-Duiveland tot nu toe niet zo groot. Wanneer de initiatieven van de Werkgroep Kinderopvang positief uitpakken konit daar in de toekomst verandering in. De werkgroep heeft Schouwen-Duiveland als een van de drie gebieden uit Zeeland bij het ministerie van WVC aangemeld om te subsidiëren als gastouderproject. werd duidelijk tijdens de vergade ring van het bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland in de Driehoek te Zierikzee. Volgens Gabri de Groot hoopt de werkgroep op kor te termijn in de regio te kunnen star ten met een twee jaar durende proef met gastoudergezinnen. Een en ander Naar het model van de 'onthaal moeder' zoals dat in België al vele ja ren functioneert wil men vraag en aanbod van mensen die kinderen van anderen (tegen betaling) willen op vangen en mensen die hun kinderen voor bepaalde tijden willen laten op vangen op elkaar afstemmen. Dit zou gebeuren onder coördinatie van de Stichting Jeugd waarbij de werk groep zich zou aansluiten. Het landelijk bestuur heeft een miljoen gulden uitgetrokken voor dergelijke projecten in heel het land. Vanuit Zeeland zijn behalve Schou wen-Duiveland ook Tbmcuzen en Middelburg aangemeld door de Werkgroep Kinderopvang. De Groot was behoorlijk positief over de kan sen dat het ministerie van deze drie Schouwen-Duiveland zal uitkiezen. „In beide andere gebieden is iets der gelijks al wat op gang gekomen. Schouwen-Duiveland is wat dat be treft een blinde vlek. Ik heb dus goe de hoop en verwachting dat wij wor den gekozen. Maar of het geld inder daad loskomt moeten we nog even af wachten. Hij verwachtte dat er bin nen enkele maanden duidelijkheid zal komen over de toewijzing van het ministerie. Het gaat om een bedrag variërend van 50 tot 75.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6