Interieur Grote Kerk onder stukadoorsmes deurloo mode Verbetering ijsbaan Zierikzee door commissie sport vrijwel unaniem in de ijskast geplaatst Gratis kopen Gratis kopers Vergadering RAK Vergadering CFO Onvoldoende verlichting Diefstal van fiets Schip vastgelopen Koninginnedag Zierikzee weer groots ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1987 Nr. 24102 3 De restauratiewerkzaamheden aan het interieur van de Grote Kerk zijn be gin deze week hervat met het verwijderen van de aangetaste stuclaag. ZIERIKZEE - De bezoeker van de Grote Kerk in Zie- rikzee, die nietsvermoedend het monumentale gebouw binnenstapt komt daar oog in oog te staan met een enorm ijzeren stellage, die het inwendige van dit reli gieuze bolwerk meer doek lijken op het Centre Pompi dou in Parijs. Dit metalen skelet is daar neergezet voor de stukadoors die begin deze week hard aan de slag zijn gegaan met het opkalefateren van het door de tand des tijds danig aangetaste interieur van dit neoklassieke bouwwerk. Half vergane ornamenten en gaten in het pleisterwerk, dat bij tijd en wijle en stukje bij beetje loslaat en op de grond in kleine stukjes valt. Dat is de situatie op dit ogenblik in het gebouw, dat door de Hervormde Kerk een kleine tien jaar geleden overgedragen is aan de Stichting Ou de Zeeuwse Kerken. Deze stichting, die speciaal in het leven is geroepen om het voortbe staan van kerkelijke cultuurgoede ren te waarborgen, kreeg hiermee een stuk kerkelijk erfgoed onder haar hoede, dat door de tand des tijds da nig aangetast bleek te zijn. Aan een ingrijpende en kostbare restauratie van zowel de'binnen- als buitenzijde van de kerk bleek dan ook niet te ont komen. De buitenzijde van deze monumen tale kolos ziet er dankzij een kostba re opknapbeurt (2,4 miljoen) weer al leszins toonbaar uit. Eind '86 werd vervolgens een begin gemaakt met de restauratie van het interieur van het gebouw. Een lastig werkje overigens, door het hoge zoutgehalte in de mu ren van dit kerkgebouw. Een pro bleem dat zich landelijk mani festeert. Open systeem Om te voorkomen dat de nieuwe pleisterlaag hetzelfde lot ondergaat als de oude zijn de werkzaamheden in december enige tijd opgeschort om te onderzoeken welke pleisterlaag het meest geschikt is. Aannemer Quant, die met dit karwei belast is, heeft op grond van de resultaten ge kozen voor een open systeem waar door het vocht in de muren weg kan. Wanneer zich verder geen onverwach te calamiteiten voordoen hebben de muren en het plafond van deze zaal kerk eind mei/begin juni hun nieuwe witte bekleding en zijn de ornamen ten in hun oude luister hersteld. Grote Kerk multifunctioneel Daarmee is de restauratie, waar mee een bedrag van om en nabij een miljoen is gemoeid, nog niet vol tooid. Wil het gebouw in de toekomst voor meerdere doeleinden worden ge bruikt dan dient ook de verwarming te worden vernieuwd. De huidige co keskachels zijn immers bijlangena niet voldoende om de bezoekers er warmpjes bij te laten zitten. Waar schijnlijk worden deze door een pla fondverwarming vervangen. Niet al leen de muren en plafond maar ook de houten vloer gaatonder het mes". Hoogstwaarschijnlijk komt hiervoor een nieuwe houten ondergrond in de plaats. De enorme klus, waarvoor de werklui zich gesteld zien, zal naar verwacht nog enige maanden in beslag nemen, zodat de deuren van deze kerk pas in het najaar weer voor het publiek opengaan. NOORDGOUWE - Woensdag 25 maart houdt het Regionaal Agra risch Kontakt (RAK) haar laatste vergadering van dit seizoen. De ver gadering staat in het teken van het NAJK-thema: tijd voor jongerenbe leid. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in hotel-res taurant Van der Weijde. Eerst wordt er een dia-serie ge draaid die handelt over de toekomst van het agrarisch bedrijf. Daarna is het tijd voor discussie. Oude boer in de VUT, zoon kan overnemen. Goede stelling of niet? Sociaal-economisch voorlichter Gerrit Stap leidt de dis cussie. ZIERIKZEE - Op woensdagavond 1 april houdt de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel, afdeling Schouwen-Oost, een ledenvergade ring. I)e vergadering wordt gehou den in een zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevenge- tijstraat in Zierikzee, en begint om 20.00 uur. Die avond worden 4 jubilarissen ge huldigd; H. van 't Veer, J. Folmer, bei den 25 jaar lid, en J. van de Panne en J. Bezuijen, beiden 40 jaar lid. Spre ker is districtsbestuurder J. van dei- Voorde. Hij zal een inleiding houden over wijzigingen in het stelsel van so ciale voorzieningen. ZIERIKZEE - De verbetering van de Zierikzeese ijs baan lijkt vrijwel zeker van de baan. De commissie van advies en bijstand voor sport van de gemeente Zierikzee sprak zich weliswaar niet unaniem uit tegen de verbete ring, maar de bedenkingen waren toch van een dusdanig groot kaliber, dat de baan zoals die er nu ligt wel zal blij ven liggen zoals die er ligt. Pvd A-woord voerder H. Asma toonde zich pertinent tegen iedere aanpassing, terwijl VVD-commissielid J. J. Geleijnse en zijn CDA-collega C. Legemaate dusdanig veel bedenkingen aandroegen, dat er weinig hoop gekoesterd mag worden door de ruim honderd jaar oude Zierikzeesche IJsvereniging dat er structurele verbeteringen aangebracht gaan worden op korte dan wel middellange termijn. ZIERIKZEE - De dichte mist van 100 tot 150 meter die vanmorgen (don derdag) ook op Schouwen-Duiveland hing was voor de rijkspolitie aanlei ding tot een verlichtingscontrole van auto's. Gedurende een half uur hield men het verkeer op de Rijksweg en Provinciale weg 7 in de gaten. Daar bij bleek dat een aantal bestuurders de verlichting van het voertuig niet'of verkeerd had aangepast aan de weersomstandigheden. De rijkspoli tie deelde in verband hiermee tien bekeuringen uit. ZIERIKZEE - Dinsdagavond tussen 20.00 en 22.00 uur werd de fiets van W. B. uit Zierikzee gestolen. Het rijwiel stond onafgesloten op de Vissersdijk. Het betreft een groene herenfiets met een waarde van ongeveer 200 gulden. NEELTJE JANS - Het ledige motor schip Jelle is in het vaarwater Schaar bij de Stormvloedkering vast gelo pen op een zandplaat. Het 95-meter lange Belgische schip had stortsteen voor de kering gelost en kreeg bij de afvaart een tros in de schroef. Het schip werd onbestuurbaar en kwam bij zakkend water vast op de plaat. De RWS 88 van Rijkswaterstaat en de sleepboot Zephirus van het bergings bedrijf Muller snelden naar het vast gelopen schip maar hoefden verder niet in actie te komen, 's Middags bij hoog water kwam het schip op eigen kracht weer vlot. Vervolg van pagina 1 van verzorgt. ,,Het is grandioos wat hij met de zes sportverenigingen bin nen twee weken heeft georgani seerd", looft Kaashoek hem. De ver enigingen zijn W Zierikzee, MEVO '80 basketbal, handbalvereniging Delta Sport, korfbalvereniging All Ready, atletiekvereniging Delta Sport en MEVO '80 volleybal. Een en ander duurt ongeveer anderhalf uur, waarna de burgemeester de prijzen uitreikt. Dan worden ook de prijzen uitge reikt voor de best versierde straten in Zierikzee. Verwacht wordt, dat het initiatief uitgaat van de buurtvereni gingen, maar individueel kan ook het nodige gedaan worden. De ZOV hoopt dat zoveel mogelijk mensen in ieder geval de vlag uithangen. Na een morgen en middag feesten is er tenslotte ook 's avonds nog wat te beleven. Ongeveer 22 deelnemers hebben zich aangemeld voor de be kende Oranjemarkt op het Haven plein en het ZOV-bestuur spreekt de hoop uit, dat nog meer hobbyisten en zovoort zich zullen aanmelden. Vol gens Kaashoek is de deelname gelijk aan voorgaande jaren. Een Stuitje Leut uit Bruinisse draagt zorg voor de muziek. Overdag is er voor de ou deren in Borrendamme en de Wieken een optreden van Tbnne uut Kwadam- me van respectievelijk 10.00-11.00 uur en 14.30-15.30 uur. De vereniging wil ook als Zierik zee meewerken aan het nationaal ge schenk. Een ieder is natuurlijk vrij geld te storten op het landelijke nummer. Voor allen, die als gemeen te Zierikzee een bijdrage willen leve ren is er rekeningnummer 666413312 (NMB). De commissie welzijn van Zierikzee vergadert vanavond - don derdag - over een verzoek van de oranjevereniging om geld beschik baar te stellen voor de aanschaf van 1200 mokken met de afbeelding van prinses Juliana en prins Bernhard. De mokken worden enkele dagen voor Koninginnedag op de scholen uitgereikt. H. Asma (PvdA): ,,Ik doe helemaal niet meer meeIn geen enkel op zicht". Tijdens de vergadering van de com missie sport van 13 januari 1987 werd gesproken over de renovatie van de ijsbaan. De commissie adviseerde het college van b en w van Zierikzee in principe in te stemmen met de verbe tering van de ijsbaan. Wel achtte de commissie het noodzakelijk, dat er een nader onderzoek zou worden uit gevoerd ten aanzien van de voor- en nadelen van het al dan niet onder wa ter laten staan van de ijsbaan iii^iet niet-winterseizoen. De dienst ge meentewerken voerde het gevraagde onderzoek inmiddels uit. Omtrent de consequenties van een permanent ge vuld bassin werd nadere informatie ingewonnen bij de Technologische Dienst van Zeeuwse Waterschappen en bij de Nederlandse Sport Federa tie. Een van de gestelde vragen betrof het eventueel ontstaan van stank overlast vanwege het stilstaande wa ter. Stank treedt op als water zuur stof-arm is of wordt. Sulfaten veroor zaken de stank. In zoet water zijn sul faten niet of nauwelijks aanwezig. Hetzelfde geldt voor leidingwater. Verder kan er ook in geringe mate een ontwikkeling van algengroei ont staan, waardoor het water groen wordt. Op zich is dit niet direct een veroorzaker van stank. De algengroei kan worden voorkomen door in de winterperiode het water in circulatie te brengen en tevens te filteren of door toevoeging van een middel om algengroei te bestrijden. Grondaf dekking Van de zijde van de Nederlandse Sport Federatie werd verder nog geadviseerd om eenmaal per jaar een flinke hoeveelheid chloor aan het wa ter toe te voegen, zoals ook bij zwem baden gebeurt. Om de ontwikkeling van organische stoffen te voorkomen wordt, indien gekozen wordt vooreen permanent gevuld bassin, de toepas sing van een grondafdekking op het folie afgeraden. Een afdekking op de bodem is niet noodzakelijk. Om te voorkomen dat er in de bodem wordt geprikt met een scherp of minder scherp voor werp is een afdeklaag met zand op de bodem toch wel aanbevelenswaar dig. De taluds kunnen wel met een laag grond worden afgedekt. Gecon cludeerd kan in feite worden dat stankoverlast niet direct verwacht wordt, omdat er geen organische stoffen in zoet water aanwezig zijn en er zodoende ook geen afbraak van zuurstof kan optreden. Er kan even wel niet gegarandeerd worden dat binnen een periode van bijvoorbeeld tien jaar niet eens een keer proble men aangaande stank kunnen optre den. Bovendien heeft de zon ook een reinigend vermogen. In ons land zijn talloze kleine zwembaden op deze wijze uitgevoerd en gezien de jaren lange ervaringen met deze baden kan zeker niet gesproken worden van stankproblemen. In het geval dat uitgegaan wordt van een zandpakket met een dikte van veertig centimeter op het folie blijkt een ophoging van de kade met ongeveer vijftig centimeter noodza kelijk. De voor de kade benodigde grond kan worden verkregen door de bodem van de baan met ongeveer vijf centimeter te verlagen. Wanneer langs de randen het folie ongeveer vijftien centimeter lager wordt ge legd kan volstaan worden met een drainageleiding langs de omtrek van de baan. Bij een afdekking met veer tig tot vijftig centimeter zand kan in principe worden volstaan met een fo liedikte van een halve millimeter. De kosten van deze oplossing worden ge raamd op ongeveer 280.000,-. Voor het vullen van dit bassin is ongeveer 7300 m3. water nodig. In de periode van september tot en met december bedraagt de regenval om en nabij 290 millimeter en de verdamping be draagt 128 millimeter. In de baan res teert zodoende 162 millimeter. Via de waterleiding moet dan nog ongeveer 5300 m3 toegevoegd worden. De kos ten hiervan bedragen 22.000,- (5300 x 4,15). Dit variant tot verbetering van de huidige ijsbaan, inclusief het vullen van de baan, vergt dus een to taal bedrag dat de drie ton even te bo ven gaat. Alternatief Een ander alternatief is het egalise ren van de bodem, aanbrengen van J. J. Geleijnse (VVD): ,,De jaarlijkse exploitatiekosten stuiten me tegen de borst....". een folie met een dikte van één milli meter, het folie ingraven in de taluds, rondom de baan een hekwerk met een hoogte van 1.80 meter en het bas sin vullen en permanent gevuld hou den. Het niet afdekken houdt zekere risico's in. Op zich is deze oplossing voor het folie niet bezwaarlijk, mede doordat het bassin permanent gevuld blijft. Gezien de hoge kosten van het alternatief - 225.000,- - en het risico wordt deze oplossing niet aanbevo len. Enige positieve benadering vanuit de commissie kreeg het alternatief van de niet-permanent gevulde baan. De aanlegkosten met folie met een dikte van een halve millimeter op veertig centimeter onder de huidige bodem en met afdekking met grond op folie bedragen 175.000,-. „Dat al ternatief kwam me redelijk over", onderkende CDA-er Legemaate, „maar zoals het alternatief er nu ligt, is het voor mij een plons water te veel. De bijkomende jaarlijkse ex ploitatiekosten zijn voor mij niet te verteren. Er zou nog over het alterna tief te praten zijn, indien de ijsver- eniging die exploitatiekosten voor haar rekening zou nemen, maar in de vorige vergadering is duidelijk ge worden, dat daaromtrent niets valt te verwachten". Resoluut was Asma. De t*vdA-er maakte een lang verhaal kort door helder en duidelijk te con stateren: „Ik doe helemaal niet meer mee. In geen enkel opzicht. De finan ciële consequenties zijn dusdanig groot, dat we ons er maar toe moeten dwingen pas op de plaats te maken". „Wat Asma stelt is wel heel erg ra dicaal", refereerde VVD-woordvoer- der Geleijnse, „maar toen ik het door gemeentewerken uitgebrachte rap port begon te lezen, werd ik al snel bang, dat het hoe dan ook een zeer kostbare zaak zou gaan worden. Een permanent gevulde baan kunnen we zondermeer vergeten, over een niet- permanente baan zou eventueel nog gepraat kunnen worden, maar ook mij stuit het ieder jaar weer terugke ren van de niet geringe exploitatie kosten tegen de borst. Als alles tot op de graat bekeken is, moet ik mijn zeer ernstige twijfels hebben of het allemaal wel realiseerbaar is, hoe graag ik het de ijsvereniging ook zou gunnen". De VVD-er stelde voor om in het gunstigste geval nog een keer met de belanghebbenden het door ge meentewerken op papier gestelde rapport te bekijken. „Ik denk, dat dat eerlijkheidshalve wel het minste is wat moet gebeuren. Mogelijk ziet de ijsvereniging toch nog perspectie ven om wat aan het plan bij te spijke ren". Commissie-voorzitter wethou der van sportzaken L. J. van Gastel onderstreepte de bewoordingen van zijn partijgenoot en zegde toe, dat dat gesprek er zou gaan komen. De eerste vulling van het 13.500 mJ grote bassin met louter leidingwater kost 25.000,-. Het betreft dan 5900 m\ omdat aan regenwater reeds 2200 m1 werd verkregen. Een mogelijk heid is ook na het aanbicngcn van een pompinstallatie (kosten pomp- unit 15.000,-) polderwater toevoe gen. Dan nog dient er 3800 m3 leiding water gehaald te worden voor de som ma van 16.000,-. De installatie van een pomp levert anderzijds een jaar lijkse besparing van 8700,- aan lei dingwater op. Dit bedrag moet even wel weer verminderd worden met de stroomkosten. Cruciaal in het geheel is evenwel, dat jaarlijks een bedrag aan exploi tatie terugkeert. Jaarlijks zal voor leidingwater nodig zijn een bedrag van 13.000,-. Indien werd gekozen voor de aanleg van een pompinstalla tie is dat bedrag 4600,-, maar dan moet ook nog een bedrag aan af schrijving van de investering en stroom- en onderhoudskosten wor den toegevoegd. Alle genoemde be dragen zijn inclusief BTW. IJsvereni ging-bestuurslid Jan Kort lanceerde het idee de huidige ijsbaan uit te die pen naar het niveau van het nevenlig- gende Kaaskenswater, waardoor pompen niet meer nodig zou zijn. Bo vendien zou het water niet meer weg zakken, omdat er sprake is van twee immense communicerende vaten. Groot manco aan het idee is evenwel, dat het bassin met een oppervlakte van 13.500 m2 maar liefst zeventig centimeter uitgediept moet worden om het verlangde effect te krijgen. Alles bijeen staat vast, dat het alle maal slecht af lijkt te gaan lopen voor de Zierikzeesche IJsvereniging, nadat het er aanvankelijk nog alle maal positief had uitgezien. De jaar lijks terugkerende exploitatiekosten gelden als spelbreker. Beter brachten volleybalvereniging Mevo '80 en ta feltennisvereniging Scaldina het' er af. Zij verzochten realisatie -van.voor zieningen in de gymnastiekzaal in de Raamstraat ten bedrage van samen 5100,-. Unaniem werden de verlan gens van de verenigingen positief ge honoreerd. Scaldina krijgt voor een bedrag van 4000,- een aparte afsluit bare ruimte voor het plaatsen van de tafeltennistafels en Mevo '80 krijgt een net voor de bergingsruimte om te voorkomen dat voortdurend ballen in de ruimte verdwijnen tijdens de trai ningen. Deze aanpassing gaat 1100,- kosten. Ook de dit jaar dertig jaar be staande commissie zomeravondvoet- bal zag een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Het ZAV-gebeuren mag gedurende de gehele competitie gebruik blijven maken van sport park Den Hogen Blok, ook nadat de velden officieel zijn gesloten. De wedstrijden worden dan echter ge speeld op groenstroken tussen de be staande velden. Omdat er dan toch ook doelen aanwezig moeten zijn, ad viseerde de commissie sport positief ten aanzien van de aanschaf van twee verplaatsbare doelen voor de prijs van 1800,- all-in. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld fe worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Advertentie Elke dag een gratis koopuur, t/m zaterdag 28 maart a.s. (door notaris achteraf uitgeloot) Uw kassabon is uw bewijs (datum- en tijdsvermelding) U ontvangt het gehele bestede bedrag terug! (in de vorm van een tegoedbon) De uitslag wordt eens per week be kendgemaakt in krant en etalage) Voorbeeld: U koopt voor /298,- U wordt uitgeloot via het gratis koop uur U ontvangt een tegoedbon van 298,- Onbeperkt geldig 100% voordeel De volgende uren zijn notarieel uitgeloot als gratis koopuur: Vrijdag 6 maart 9.00-10.00 uur Zaterdag 7 maart 11.00-12.00 uur Dinsdag 10 maart 14.00-15.00 uur Woensdag 11 maart 12.00-13.00 uur Donderdag 12 maart 12.00-13.00 uur Vrijdag 13 maart 13.00-14.00 uur Zaterdag 14 maart 10.00-11.00 uur Op vertoon van de kassabon kunnen de tegoedbonnen met het volledig bestede bedrag worden afgehaald. De actie duurt tot en met zaterdag 29 maart a.s. Dus nog kansen genoeg Mol 5-7 Zierikzee 1 t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3