Zeg, wat dacht u van Amerika... Liefde en boerentrots Klassiek in de Vierschaar Engelandreis Zierikzeese scholengemeenschap op til Rabobank Q IJshockey-avonturen op witte doek Concertzaal Milieudefensie in beroep over Borssele Pinkpop dit jaar in Baarlo f 7)ÏIT<R.IK.ZEESCIÏE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1987 Nr. 24102 11 BORSSELE - De Vereniging Mi lieudefensie heeft bij de Kroon be roep aangetekend tegen het besluit van minister De Graaf van soeiale za ken om de kerncentrale in Borssele weer op te starten, voordat de vol gens het Internationaal Atoom Ener gie Agentschap (IAEA) noodzakelij ke veiligheidsmaatregelen zijn geno men. De vereniging heeft dat bekend gemaakt. Ze vindt dat de minister door een te haastige in bedrijfstelling van de cen trale ,,de bescherming van de bevol king tegen kernenergie verkwan selt". Milieudefensie zegt de indruk te hebben dat de hoge bedrijfstijd van de centrale belangrijker wordt gevonden dan de veiligheid. ..Dit is vragen om een kernramp", aldus de vereniging. In haar beroep bij de Kroon baseert zij zich op de kernenergiewet waarin de minister de taak is opgedragen te waken over de gezondheid van mens en milieu tegen stralingsgevaar. Milieudefensie heeft de Kroon te vens verzocht een voorlopige voorzie ning te treffen, zodat hangende de procedure de kerncentrale .stil blijft liggen". Ze vindt het onacceptabel dat aan de toch al minimale" veiligheidsei sen die de IAEA stelt - ,,het IAEA heeft namelijk de bevordering van kernenergie als taak, wat zich slecht met kritische controle laat rijmen" - pas zou worden voldaan als de centra le alweer draait. ZIERIKZEE - In de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis wordt vrijdag 27 maart een muzikaal samenzijn gehou den met het Demian Kwintet. De organisatie is in handen van de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland. Het kwintet bestaat uit Jean Paul Tavenier (yiool), Nelleke Scholten (viool), Julie Barnes (altviool), Matthijs Bunschoten (altvi ool), Maarten Mosterst (cello) en Viola de Hoog (cello). Op het programma staan het strijkkwintet in g. kl.t.kv. 516 van Mozart en het strijkkwintet in C. gr.t.op.163 van Schubert. Een en ander begint om 20.00 uur. Voorbereidingen in volle gang ZIERIKZEE - Vijftig jongens en meisjes van de Scho lengemeenschap Schouwen-Duiveland gaan maandag 30 maart voor het eerst met hun klasgenoten en leraren vijf dagen naar Londen (Groot-Brittannië). Elke leerling heeft de mogelijkheid om in de derde klas hijna een week naar Engeland toe te gaan. Samen met studenten van het afstudeerproject voor de lerarenopleiding Zuid- West Nederland te Delft en zes leerkrachten van hun ei gen school trekken ze er op uit. Voor dit uitstapje komt nog heel wat om de hoek kijken, hoe en wat leggen de twee Ieraren R. C. Plu en J. L. Brokke uit. is voor een hele groep. Doordat ze de taal niet zo goed beheersen, zeggen de leerlingen telkens maar ja, als er ge vraagd wordt; wil je dit en misschien ook dat erbij hebben. Toch overkomt ze dat geen tweede keer meer", legt Plu uit. Op de laatste dag hebben de scholieren de meeste vrijheid. Ze kunnen dan uit verschillende attrac ties een keuze maken, onder meer het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud of het British museum met een expositie over de Egyptenaren. Wat wil de school eigenlijk berei ken met een Engelandreis? ,,Ten eer ste is het kennis laten maken met het buitenland. Ten tweede; het levendig om laten gaan met de Engelse taal. Als laatste een stukje zelfstandig heid geven, een verantwoordelijk heid opleggen, door de leerlingen in groepen van tien te verdelen", vertelt Brokke, die zelf vol enthousiasme is om voor de vierde keer met school- gangers naar Londen toe te gaan. ,,We leren van elke reis en je komt elk jaar weer met nieuwe feiten terug". De leerlingen worden voor de reis in groepen van ongeveer tien schoolgan- gers verdeeld. In Londen krijgen ze hun lunchgeld voor de hele week en dat moeten ze dan naar eigen inzicht besteden. Dit wekt nogal eens hilari teit bij de leraren. ,,Als ze voor het eerst iets bestellen komen ze meestal met zoveel eten terug, dat het genoeg BAARLO - Het jaarlijkse popmu ziekfestival Pinkpop" dat traditio neel in het Limburgse Geleen wordt gehouden verhuist dit keer naar Baarlo. De organisatoren hebben dit meegedeeld. Zeventien jaar is „Pink pop" gehouden in het Burgemeester Damen sportpark van Geleen. In dit park wordt nu een kunstijsbaan aan gelegd en er is een diepgaand ver schil van mening ontstaan tussen het gemeentebestuur van Gcleen en de ,,Pinkpop"-organisatie over het ge bruik van het sportpark als festival- terrein in 1987 en mogelijk zelfs voor de toekomst. Met bloedend hart is besloten dit jaar „Pinkpop" niet in Geleen te or ganiseren, omdat daar geen gelijk waardige accommodatie aanwezig is, aldus de organisatie. Met als uitgangspunt dat „Pink pop" voor Limburg behouden moest blijven is de organisatie voorlopig een overeenkomst aangegaan om het festival dit jaar te houden in „Sport park de Berckt" in Baarlo in de ge meente Maasbree. Pinkpop, vorig jaar nog Neder lands grootste openluchtpopfestival met bijna 50.000 betalende bezoekers, wordt dit jaar voor de 18e keer gehou den op pinkstermaandag 8 juni. Nu al is bekend dat de volgende muzikan ten acte de présence zullen geven: „The Smiths" uit Manchester en „Echo and the Bunny men" uit Liver pool. Het nieuwe festivalterrein is gele gen op 55 kilometer ten noorden van Geleen, naast de snelweg A67 tussen Eindhoven en Venlo en op ruim 5 km van het NS-station Venlo. Een busre geling is in voorbereiding, aldus de organisatie. Het programma begint om 12.00 uur en eindigt om 24.00 uur stipt. De poorten worden voor het publiek opengesteld vanaf 10.00 uur. De voor verkoop start op zaterdag 4 april (on der voorbehoud) en in eerste instan tie worden slechts 40.000 kaarten in de voorverkoop gebracht. Taken Naast het begeleiden hebben de le raren ook nog andere taken op zich te nemen. „Bij een bepaalde accommo datie moet je een beetje als vertegen woordiger optreden", menen de leer krachten. „Als het ware moet je met een leuk praatje een attractie aan de jongens en meisjes verkopen". De leerlingen zien sommige „uitjes" niet zo zitten. „Het is in het verleden ge beurd dat een leraar met enkele leer lingen naar een klassiek concert ge gaan is. Achteraf bleken ze erg genoten te hebben", verhaalt Brokke. Als ze er éénmaal zijn, valt het voor de meeste leerlingen mee. „Londen is nu eenmaal de stad waar je in de rij moet staan om in de bus of een mu seum te kunnen en je komt op elke hoek van de straat een politieagent tegen". Hier gaan de leerlingen van de der de klas enkele dagen van genieten. „Op school hebben leerlingen vaak een grote mond, maar als ze in Lon den komen is dat over. Bij een leer ling denk je wel eens dat hij of zij zich wel kan redden - maar nee hoor - ze klitten gewoon aan je. Het liefst willen ze nog dat je hun hand vast houdt", vertelt Brokke. „Het blijkt allemaal te komen doordat ze niet gewend zijn aan het wereldse gebeu ren van zo'n grote stad. Sommigen komen niet veel in het buitenland en anderen zelfs nooit". Naast het begeleiden van de leer lingen van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland komt het hoofdstuk organiseren om de hoek kijken. „Dit neemt maanden tijd in beslag en er moet veel vrije tijd in gestoken worden", doet Brokke uit de doeken. „Het geld laten sparen door de leerlingen, ideeën ontwikkelen, belangstelling peilen, contacten leg gen en de verschillende prijzen op een rijtje zetten. Dat zijn nog maar enke le zaken die geregeld moeten wor den". Voor het financiële aspect heeft het onderwijzend personeel een goe de oplossing gevonden. Door middel van een spaarkaart kan er elke maand naar behoefte geld opzij ge legd wórden. Dit kunnen de spaar ders dan bij.de betrokken leraar inle veren. Dit sparen gebeurt nu al in de tweede klassen. „Er wordt aan een nieuw spaarsysteem gewerkt. We wil len het straks vanaf de eerste klassen al gaan doen; zodat het voor de min- derdraagkrachtigen wat verlicht wordt", legt Brokke uit. Er is een maximum spaarbedrag van 35,- per maand, hoewel daar niet te strak aan gehouden wordt, omdat leerlingen die werken vaak zelf een gedeelte van de kosten bijdragen. Natuurlijk is het ook mogelijk om het bedrag van 350,- in één keer te betalen. Geld Met het geld dat bij elkaar komt, willen de organisatoren zoveel moge lijk bezienswaardigheden bezoeken. Een regel wat ze door de tijd geleerd hebben is dat de accommodatie zo goedkoop mogelijk moet worden ge houden. „Door zelf te onderhandelen krijgen we veel attracties goedkoop", vertelt Brokke. „De Tower bezichti gen kost eigenlijk drie pond. Na on derhandelen kunnen we daar gratis in (dat heeft Brokke voor volgend jaar al geregeld). Ik heb gewoon de Gouverneur van de Tower geschre ven". Zo heeft hij het ook voor elkaar gekregen dat de bootreis met de Olau Line goedkoper is,. Daarbij komt nog dat voor de busreis naar Vlissingen en terug een gereduceerd bedrag is overeengekomen met Van Oeveren. Zo worden de excursies uitgebreider voor de leerlingen. Verder is het voor de leraren een voordeel dat één van de leerkrachten, die ook mee gaat naar Londen, vaak in Engeland komt om vakantie te houden in zijn vakan tiewoning. Op die manier worden ook contacten vastgelegd, Reisbureau Doordat de leerkrachten nu al voor de vierde keer meegaan hoeven ze Advertentie Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingcn bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties geen reisbureau in te schakelen. Dit was wel het geval bij de eerste reis naar Groot-Brittannië. „De reis werd toen helemaal verzorgd. Nu doen we alles zelf. Het reisbureau verdient geen cent meer aan ons", meent Brok ke. De drie reizen die al gemaakt zijn worden meestal een week voor de kerst gepland, door de fusie van LHNO en LTS is er wat vertraging opgetreden. ,,De volgende reis staat al weer vast voor de week voor kerst", vertelt Brokke. „Dan gaan er weer studenten mee naar Engeland. Al enkele jaren gaan er studenten van de lerarenopleiding Zuid-West Nederland mee. Dit doen ze om hun eindexamen af te ronden en het is na tuurlijk mooi om op deze manier in de praktijk het examen tot een goed einde te brengen". Zelf is Brokke mentor van die opleiding en heeft daardoor ook wel eens in zijn klas met stagaires te maken. „Veel studen ten staan te springen om met ons mee op vakantie te gaan", aldus Brokke. Dit jaar gaan er vier studenten mee om samen met de leraren van de Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland de leerlingen te begeleiden. Hier brengt Brokke dan weer verslag over uit bij de lerarenopféTding. Vrijdag 20 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Mensenmarkt, 6'-delige do cumentaire-serie over de internatio nale arbeidsmarkt. Afl. 3. 14.30 uur Sons and daughters, Au stralische serie. 15.15 uur Voorjaars- en zomermode 1987, reportage van de Duitse mode journaliste Antonia Hilke over de modeshows in Parijs. 15.55 uur Rosco leest voor, televisie prentenboek van Ton Hasebos. 16.20 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, kinderse rie. Afl.: Een gevaarlijke klimpartij. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur TROS Wondere Wereld, we tenschappelijk programma van Ger Roos en Chriet Titulaer. 18.30 uur Cursus Structuur in Basic. Les 2, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie. 19.25 uur Dierenmanieren. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Ep Oorklep Show, come dyserie rond André van Duin m.m.v. Frans van Dusschoten, Hans Otjes en Lucie de Lange. Afl. 4. 21.20 uur De TROS TV-show. 22.15 uur Nationaal Geschenk, afl. 3 van een serie programma's ter onder steuning van het nationaal geschenk dat op 30 april a.s. wordt aangeboden t.g.v. het 50-jarig huwelijk van het prinselijk paar. 22.20 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.50 uur Drie zilveren dollars, Ame rikaanse western uit 1983 van Irving Jacobs. 00.30 uur Journaal 00.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 00.40 uur Studio sport: verslag van het ABN-tennistoernooi in Ahoy' te Rotterdam. Nederland 2 9.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 12. 10.00 uur Telebord: wat rint dér? 10.30 uur Europees milieujaar 1987, afl. 1. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 24. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dit is Disney extra. 19.20 uur BZN - Live, special t.g.v. het 20-jarig jubileum van de groep BZN vanuit één van de hallen van de bloemveiling Westland in Naaldwijk. Presentatie: Henk Mouwe. 20.05 uur It's all in the game, spelpro- gramma gepresenteerd door Hans Brian. 21.00 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. 21.45 uur Kerk vandaag: actualitei ten over kerk en samenleving. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Honger is nieuws (2), docu mentaire over de gevolgen van een schokkende BBC-reportage uit 1984 over de honger in Ethiopië. Hoelang het duurde voordat de media iets met de beelden wilde dben en een journa listenforum, waarin onder meer Aad van den Heuvel, Cees van Twist en Pieter Varekamp zitting hebben. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Veel liefs, Mary, Ameri kaanse speelfilm uit 1985 van Robert Day. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. Afl.: 133 (herh 18.05 uur De Snorkels, Amerikaanse tekenfilmserie over kleine wezentjes die onder water leven. Afl.: Het lelij ke eendje en visje; Dc mindermeer- min. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. Presentatie: Bart Pee- ters en Paul de Groeve. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en TV-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.50 uur De vier ruiters (the four horseman), tweedelige Engelse docu mentaire overflies wat met oorlog te maken heeft. Afl.: 2 21.45 uur So What?, jazzprogramma. 22.15 uur Nieuws met aansl. Coda: Haikoe, van J. van Tooren. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turkse gastarbeiders. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Marleen Gordts. 20.55 uur Hardcore, Amerikaanse speelfilm uit 1979 van Paul Schrader. 22.40 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactüaliteit. ZIERIKZEE - De inspanningen die een jonge, veelbelo vende ijshockeyspeler zich moet getroosten om de felbe geerde profstatus te veroveren vormen het centrale the ma van de film Younghlood, die zaterdag 21 en zondag 22 maart in de Concertzaal in Zierikzee draait. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 uur. danks zijn tengere postuur, ontwik keld tot een goede ijshockeyer. De kans voor Dean om door te bre ken doet zich voor wanneer hij geko zen wordt in het juniorenteam van de Hamilton Mustangs, een club van se- miprofessionals. Met deze uitverkie- Hoofdpersoon is Dean Youngblood (Rob Lowe) die samen met zijn vader en oudere broer op een kleine boerde rij woont. Dean heeft maar een wens en dat is ijshockey-professional wor den. Door op jonge leeftijd met deze sport te beginnen heeft Dean zich, on- zing heeft Dean er echter ook een vij and bij in de persoon van Carl Racki (George Finn), een keiharde speler die door Dean zijn plaats in het team verliest. Deze Carl Racki toont zijn ware aard door tijdens een match De- rek Sutton (Patrick Swayze), een goe de vriend van Youngblood, het zie kenhuis in te slaan. Dean besluit een punt te zetten ach ter zijn zo veelbelovend begonnen ijs- hockeycarrière, daar hij niet opge wassen is tegen de bij het ijshockey horende vechtpartijen. Hij keert te rug naar zijn ouderlijk huis, waar hij onder leiding van zijn broer weer fa: natiek aan zijn conditie begint te werken. Zijn vader bereidt hem men taal voor op zijn rentree, die hij in de wedstrijd tegen de Thunder Bay Bombers maakt. Dean leidt zijn team naar de overwinning en rekent ver volgens af met Carl Racki, met wie hij nog een appeltje te schillen heeft. Hiermee bewijst hij dat hij van zich af heeft leren bijten en wordt het dui delijk dat Youngblood de profstatus zal krijgen. Dat is niet zijn enige overwinning, want ook op amoureus gebied blijkt de jonge speler een doorzetter te zijn. 23 'Ze bracht haar fiets in de schuur en deed de achterdeur open. Een geur van al het nieuwe kwam. haar tege moet. Voorzichtig betraden haar voe ten zeil, matten en kleden en liefko zend streelden haar handen de meubelen. Dit was van hen sa men Hier moest het goed zijn om te wonen Als Brand straks kwam Zacht neuriënd Iwng ze de nieuwe gordijnen voor dc ramen en schikte ze in de vereiste plooien. Maar Brand kwam niet Ze zocht kleedjes en schilderijen, ze wond de pendule op en zette die ge lijk aan haar polshorloge; ze keek in laden en kasten en bedacht of ze alles van thuis had meegebracht. En nog was Brand niet verschenen. Tben was het dat Jannie ineens haar kort, leuk jasje aanschoot, uit de schuur haar fiets weghaalde en wegreed. Rukkend hieven en drukten haar voeten de pedalen. Ze zou zich wel redden, ze was heel niet om Brand Ploeger verlegen. Dicht om de hoek ontmoette ze Dirk. „Waar moe jij met zo'n stuif opan?" vroeg die verwonderd. „Naar huis. Brand is niet komen en nou wou ik mijn vader hale om me ef- fies te helpen," zei Jannie tamelijk kort. Dirk grijnsde gezellig. „Ik zou toch kome te help." „Dat is nog beter. Dan gaan we maar weer terug." Ze draaide haar fiets om en liep naast Dirk terug. door J. VISSER-ROOSENDAAL Met hém bracht ze nu haar huis ver der in orde en met hém dronk ze de eerste thee uit haar nieuwe servies. Ze had er zich zoveel van voorgesteld om dit met Brand samen te doen. Tra nen prikten achter haar ogen, wan neer Dirk een meubelstuk versjouw de of een spijker insloeg. Niet piekeren nou, dacht ze dan fel. Tben ze een hele poos zo goed als niets gezegd had, zei Dirk rustig: „Je moet het Brand maar niet kwalijk ne me 'oor Jannie. Hij en Koba benne al le twee een beetje bang voor d'r moe der. As die 'r zin niet krijgt stelt ze d'r an of de hele wereld 'r onrecht doet en dus geve ze d'r altijd maar weer toe. Vader net zo goed. Het goeie mens is eenmaal niet erg gemakkelijk van natuur. Zo hewwe alle vrouwe wat aars." Jannie dacht aan al wat er in het dorp gezegd werd over Dirk Ploeger en Marie. Dat die jaloers was, zó ja loers, dat ze niet verdroeg dat iets of iemand beslag op Dirk legde. Hij mocht nooit ergens heen zonder haar, niet naar de soos. niet naar een kaart- avondje, zelfs mocht hij geen lid blij ven van de rederijkerskamer, waar van hij eens één der beste leden was. Later, toen ze al een poosje getrouwd waren moest ze eens een zenuwaanval gehad hebben, omdat hij beloofd had een gastrol te vervullen, waarin hij erg verliefd moest doen. „Ik ben niet zo nauwnemend 'oor," zei ze vrolijk. „Maar wel ben ik erg blij dat je m'n helpe kwam. Aars had ik vader haald en dat wou ik liever niet." „Gelijk hè je. Wat niet weet, wat niet deert. Ouwe mense hewwe altijd zoveul zorg om alles. En ik doen zulk werk verlegen graag. Ik had eigenlijk stoffeerder worre moeten. Kijk die lap goed nou r's mooi hangen." En hij wees op een zachtbruin, met enkele zijden bloemen doorweven kleed, dat in zachte golvingen achter de spiegel gedrapeerd was. Jannie lachte even. Dirk was zo'n echte goeierd. Tben dc sluitgordijnen hingen, de tapijten gelegd waren en alle meube len hun plaats hadden, vertrok hij met een vrolijk: „Tot morgen, bruid. En zoen het deimee maar gauw of met Brandje. Die stakker heb het echt niet zo makkelijk opheden." Ze keek hem na vanuit de erker. Dirk had gelijk. Misschien kón Brand wel niet aars. Trui was toch zijn moeder Zorgvuldig borg ze nu alle pakjes, die Kee in de laatste paar weken mee gegeven had, op hun nieuwe plaats. Boter, vet, koffie, thee, zeep. meel ontroerd dacht ze aan de stille zorgen van haar moeder. Mogelijk ergerde Brand zich toch wel eens aan haar, als ze zo vreemd en afgetrokken was en telkens over Aris sprak Het was nou al over vijven, wat zou ze doen? Naar huis gaan, of op Brand wachte? As ie kwam tenminste (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 11