Liefde en boerentrots müsicoïumn Ineke Otte beeldt via textielobjeeten haar gevoelens uit Geslaagde ochtend peuterspeelzaal Schetsje uit Scharendijke Stormloop kale mannen Dijkzigt 6 Conrad van Splunder werd gebo ren in Scharendijke. Bijna honderd jaar geleden lag het borelingske te schreien in een wieg zonder er weet van te hebben dat na een eeuw zijn naam nog eens zou voorkomen in de kolommen van de Nieuwsbode. Con rad had een wijze vader want toen hij elf jaar werd kreeg hij een prach tig cadeau: een boekje met de titel Levensbeelden voor jong en oud'. Het staat allemaal geschreven op de eerste bladzijde van het boekje dat ik vorige week bij mij op zolder vond. Eenzaam lag het daar, geval len uit de boekenkast. Ik raapte het op en zag dat ik er op een rommel markt twee kwartjes voor betaald had. Wat zijn twee kwartjes voor een boekje met 'lieve, degelijke schets jes' die de nadruk leggen op 'gehoor zaamheid aan de ouders, beminne lijkheid en welvoeglijkheid tegens zusters, broeders en speelgenoten zoals het voorbericht zegt. Ik blader het boekje door tot mijn oog op een schetsje valt met de titel 'De jonge organist'. Ik plaats mijn oog terug naar de plaats van herkomst en stel dan hardop deze vraag: Is dit toeval, meneer Ted de Braak, leider van de 'Boven-m'n-pet-show? Waarom is juist dat boekje op de grond gevallen en staat er uitgerekend in dat boekje iets over de jonge organist? Zou in dit verhaal geen boodschap zitten voor heel Schouwen-Duiveland? Daarom moet ik wel vertellen wat er in dat schetsje staat. Maar ik moet u waarschuwen. Er komen tranen in voor, veel tranen. Haalt u gerust even een zakdoek. Die heeft u nodig. Ik wachf, wel even.. Het schetsje gaat over Jonas John son, zoon van een orgelmaker in 'Nieuw Engeland'. De kleine Jonas hield van muziek. Hij kon het gezang van zijn zusters niet aanhoren zonder tranen in de ogen te krijgen. Het koorgezang bij godsdienstoefenin gen bracht hem in vervoering, 'dik wijls vielen tranen op zijn gezang boek terwijl zijn zwakke stem zich paarde met de overigenKent u dat ook, beste lezer? Ik wel. Jaren gele den hoorde ik eens een koor zingen. 'Wat doe je' zei mijn vrouw die zag dat ik heimelijk een traan wegpink te. Ik zei: 'Het is om te huilen!' Ook vader Johnson ontdekte de stille tra nen van zijn zoon. Toen Jonas elf jaar werd mocht hij op orgelles gaan. Va der koos een onderwijzer uit die de gelijk en grondig onderricht gaf. Maar dat viel even tegen! Reeds op de eerste les werd de lineaal gebruikt. Toen Jonas voor de derde keer een g in plaats van een gis speelde, daalde het slaghout met kracht op de jon genshanden neer: arme kleine vin gers. Hij kon ze die dag niet meer ge bruiken, 'zoo stijf en rood waren ze geworden'. Jonas 'weende zoo zeer dat hij weggestuurd werd en eerst over twee dagen terug mocht komen'. Dan gebeurt er iets verschrikke lijks. Jonas denkt iets heel slechts. Zó slecht dat ik het bijna niet in de Nieuwsbode durf te publiceren. Hij denkt 'O wacht maar, lelijke kerel, mijn vader zal je dat wel betaald zet ten! Dat zei hij: 'Lelijke kerel...!' Thuisgekomen laat Jonas 'onder het storten van tranen' zijn vingers aan vader zien. Wat zou u doen, lieve le zer, als uw telg met gezwollen han den van school zou thuiskomen? U zou er gelijk op afstevenen. U zou de meester uitmaken voor Lelijke ke rel'. Hij zou z'n excuus moeten aan bieden aan uw lieve kindje anders zou u wel even de politie erbij roe pen. Maar zo ging het vroeger niet. Toen de knaap was uitgesproken nam de vader hem mee naar een ach terkamertje en gaf hem daar een ge voelig pak slaag bovenop, 'tevens hem met eene dreigende stem waar schuwend zich nooit meer over zijn meester te beklagen'. Urenlang lag de jongen op een hoop krullen te wenen. Maar dan....wat hoort hij daar? Plotseling dringen de heerlijkste orgeltonen tot hem door. Ze komen uit de winkel van zijn vader. 'Ongetwijfeld beroer de de hand eens kunstenaars de toet sen'. De jongen sluipt 'op zijne tenen' naar de deur toe. Zacht opent hij de deur. Dan ziet hij een organist met een baard. Geen gewone baard waar mee doorgaans organisten uitgedost zijn, maar dit was een krullende baard, de baard zijns meesters! On der het geluid van deze hemelse mu ziek komt Jonas tot beschaming. Met een nieuwe geestdrift vervuld vlucht hij naar zijn dakkamertje waar zijn eigen klein orgel staat. 'Mocht hij bij dien leraar ooit nog eene toonladder fout spelen? De gedachte er aan deed hem beven'. Urenlang speelt Jonas de moeilijke toonladders. Toen de strenge leraar de volgende les ont dekte dat de knaap met ijver en ernst studeerde liet hij zijn strenge behandeling na. Het hoeft verder geen betoog dat de jonge knaap grote vorderingen maakte en reeds na één jaar mocht de kleine vent een organist opvolgen die toch maar steeds speelde alsof hij zich in een schouwburg bevond. Als de jongen deze onverwachte aanstel ling krijgt zoekt hij wederom zijn dakkamertje op en 'geeft zijn hart vol lucht in tranen van vreugde, hoop en verlangen'. Conrad van Splunder heeft dit ver haaltje in 1900 gelezen en zonder twijfel liet hij het ook lezen aan al zijn vriendjes die er ook veel van leerden en het later weer doorgaven aan hun kinderen. Het heeft zijn spo ren nagelaten bij alle inwoners van Scharendijke, die, naar men zegt. zich ook vandaag nog onderscheiden door hun levenswijsheid, degelijk heid en ijver. Kinderen blinken uit door gehoorzaamheid aan de ouders, beminnelijkheid en welvoeglijkheid jegens zusters en broeders. Ouders zijn er streng, maar rechtvaardig en dat allemaal dankzij L. M. van Splunder die in 1900 een wijs cadeau aaf aan zijn zoon Conrad. MARZAS De kunstenaresse was aan de expositie voorafgaand druk in de weer met de inrichting van de tentoonstelling. Expositie in de Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - Een met stroken stof omwik keld raamwerk van een deur. Vanaf de bovensteil hangen de felgele stroken als een stroom naar beneden. „Dat is het openen van een nieuwe deur, een nieuw hoofdstuk in je leven beginnen. De mogelijkheden en onmogelijkhe den daarvan". Beeldend kunstenares Ineke Otte uit Goes beeldt met haar textielobjeeten vooral gedachten en ge voelens uit. Tot en met 28 maart is haar werk, dat ook sieraden omvat, te zien in De Bewaerschole te Burgh- Haamstede „Het is iets dat in me zit en dat er uit moet komen", geeft Otte als moti vatie voor haar werk. Zij werd gebo ren in 's-Heer Abtskerke en volgde een opleiding aan de Vrije Academie Psychopolis in Den Haag. Verder ont wikkelde zij als audodidakt haar ar tistieke werk. Dat begon met het ma ken van wandkleden en ontwikkelde zich via het gebruik van zeefdrukken en gemengde technieken tot objecten die steeds groter en ruimtelijker van opzet worden. Gezeefdrukte stof De kunstenares maakt als basisma teriaal vooral gebruik van stroken katoen die zij zelf in de gewenste kleur verft. Vaak brengt zij op de stof een zeefdruk aan van kranteteksten over kunst, film, ballet of ten toonstellingen die haar aanspreken. Met dit basismateriaal in combinatie met hout en tegenwoordig ook koper, aluminium en/of zink creëert zij haar objecten. Voor de sieraden maakt zij behalve van de gezeefdrukte stof ook gebruik van rubber, elektriciteits draad of perspex. Ineke Otte is ongeveer tien jaar werkzaam als beeldend kunstenares. Aanvankelijk gebruikte zij haar wandobjecten om het opkroppen en uiten van gevoelens tot uitdrukking te brengen. „Het in- en uitpakken van gedachten en gevoelens". Vorig jaar ging zij er toe over om ook het raamwerk van de objecten 'uit te pakken'. Dat leidde tot verrassende werkstukken waarvan er ook enkele in de Bewaerschole zijn te zien. De laatste ontwikkeling in het werk van Otte zijn de losstaande objecten ge baseerd op deuren die open gaan of juist dichtslaan in het leven en de spanning die daardoor ontstaat. Uit alle genoemde fases uit het werk van Otte zijn in de Bewaerschole voor beelden te zien. Ineke Otte exposeert voor het eerst op Schouwen-Duiveland. Eerder was haar werk te zien via solo- of groeps tentoonstellingen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft en vele plaatsen in Zeeland. Haar objecten werden aangekocht door de Water- maatschappij Zuidwest Nederland, de Provincie Zeeland en particulie ren. Ook is het werk van Otte opge nomen in de arthotheek te Middel burg zodat iedereen niet alleen de gelegenheid heeft het in de Bewaer schole te gaan bekijken maar ook via deze kunstuitleen zelf een poosje in huis kan halen. De expositie in de Be waerschole is van maandag tot en met zaterdag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 18 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Overwegen, programma, waarin de grenzen van onze dagelijk se ethiek worden onderzocht. Van daag: Burgerlijke ongehoorzaam heid. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur Club Veronica. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl.: De tijger. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Zeg maar oom. 18.30 uur Tekenen en schilderen. Les 12. 19.00 uur Nieuwslijn Verkiezingen (1). 19.07 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Werken in den Vreemde. SI- MAVI - Verenging voor directe medi sche hulp in de tropen. 20.33 uur Nieuwslijn Verkiezingen (2). 20.40 uur Villa Valuta. 21.32 uur Nieuwslijn Verkiezingen (3). 21.46 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 22.31 uur Nieuwslijn Verkiezingen (4). 22.38 uur Verona. 23.01 uur Nieuwslijn Verkiezingen (5). 23.08 uur RUR 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Leve de lente, afl. 1. 09.30 uur, Ons lichaam, afl. 1 t/m 10. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse jeugdserie. 15.55 uur Lange Jaap, kinderpro gramma. 16.35 uur Theo Thea, volwassen kinderprogramma voor het educatie ve kind. 16.50 uur Blikskaters, nieuwspro gramma waarin kinderen er met de videocamera op uit trekken. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.10 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.40 uur Ideeënbank, serie gewijd aan maatschappelijke activiteiten. Afl. 14: Bollenstreek. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal De verkiezingsuitzending wordt tus sen 20.00 en 21.45 uur onderbroken voor een verslag van de Europa Cup voetbalwedstrijd Ajax-Malmö. 19.12 uur Provinciale Statenverkie zingen: uitslagen, reacties, commen taren, analyses, reportages vanuit de regio en een prognose van de einduit slag. 22.33 uur Journaal 22.40 uur Provinciale Statenverkie zingen, vervolg. 00.00 uur Studio Sport: ABN Tennis toernooi. BRT 1 15.15 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. 15.40 uur Rondomons: Kijk mij, herh. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.55 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 3. 19.00 uur Comedy Capers. 19.10 uur Juke Box 19.15 uur De granaatappelprinses, Britse documentaire van David Malo- ney over het poppentheater en - museum in Birmingham. 19.40 uur Paardckoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur De stripkwis, kwispro- gramma waarin drie stripfanaten ge test worden op hun kennis over het stripverhaal. 20.50 uur Wie schrijft die blijft, lite rair magazine. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie-en Radio-Omroep. 22.25 uur Uitslagen Nationale Lote rij. Journaal. Aansl. Coda: Haikoe van Basjo. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Spionnen in de Stille Oceaan, Amerikaanse speelfilm uit 1942 van John H-uston. Donderdag 19 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Last frontier. Afl. De zee in miniatuur. 15.55 uur Pablo. Afl. Pablo ontmoet Henri Ford. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Olifanten op hol (1). 16.50 uur Kinderkrant. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Tweede en derde generatie moslims in Nederland. 18.30 uur Cursus Leiding geven. Les 8. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Hallo Nederland. Vandaag: André Zwart, een Nederlands jonge tje in Ecuador. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Tijdsein. 21.00 uur Ballade van een oude zee, documentaire over de kustplaatsjes van de voormalige Zuiderzee. 21.45 uur Monumenten van geloof: de St. Maartenskerk in Zaltbommel. 22.30 uur Mag ik eens met je praten. 23.05 uur Journaal 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Het wereldje van Rimpel en Veertje, afl. 2. 10.00 uur Speurtocht naar vroeger, afl. 2. 10.30 uur Telebord: cursus voor Friestaligen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Büch, informatief boeken- magazine. Presentatie: Boudewijn Büch. 19.47 uur Korporaal John McB, Ame rikaanse speelfilm uit 1971 van Don Siegel naar de roman van Thomas Cullinan. 21.27 uur Konsumentenman, consu mentenrubriek. 22.17 uur Ontdek de Nederlandse Flora, serie over wilde planten en hun relaties. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag; parle mentaire rubriek. 23.00 uur Studio Sport: ABN-Tennis- toernooi in Ahoy' te Rotterdam. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van ACV-Informatief. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.40 uur Journaal en Coda: Drie volksliederen, van Bartok, uitge voerd door Piet van Bockstal en Re- naat Beheydt. BRT 2 18.45 uur Luister met je ogen. Les 25. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Falstraff, opera van Verdi. NIJMEGEN - Volgens PvdA-leider W. Kok is het nog lang niet zeker of er in 1988 sprake zal zijn van een be lastingverlaging: „op dit moment staat maar één ding vast, namelijk clat de belastingen per 1 januari 1988 door dit kabinet met een klein mil jard zullen worden verhoogd". HEERLEN - Campagneleider Bremmer probeert er ondanks het door hem geheiligde credo „staten verkiezingen zijn statenverkiezin gen" toch nog een mooie uitsmijter van te maken. Hij kondigt CDA-lei- der Lubbers op de slotmanifestatie van het CDA in Heerlen aan als het evenbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, de man „die de campagne- vloot de thuishaven binnenloodst". ROTTERDAM - Uit heel Neder land hebben maandagmorgen zoveel kalende mannen naar het acade misch ziekenhuis Dijkzigt te Rotter dam gebeld om zich op te geven voor een proef met_ een haargroeimiddel dat de telefooncentrale van het zie kenhuis overbelast raakte. Ondanks de mededeling dat op werkdagen speciale telefoonlijnen beschikbaar zijn, hebben velen al het afgelopen weekeinde geprobeerd contact op te nemen. Het academisch ziekenhuis Rotter dam wil een middel van geneesmid delenfabrikant Upjohn in Ede testen op kalende mannen tussen de 18 en 49 jaar. Het medicijn wordt gebruikt om zeer hoge bloeddruk omlaag te bren gen. Bij toeval bleek dat het ook de haargroei weer op gang brengt. Het ziekenhuis doet een dringend beroep op geïnteresseerden niet alle maal tegelijk te bellen. Nog drie we ken hebben mannen de tijd zich voor de proef op te geven. De proefkonij nen moeten van nature een donkere haardos hebben, goed gezond zijn en hun kaalheid moet nog in het be ginstadium verkeren. Bruinisse BRUINISSE - Een ochtendje peuterspeelzaal vol momenten van uitbundig plezier en klein verdriet. Dat zagen de ouders op de jaarlijkse ouderavond van de Stichting peuterspeelzaal „De Krukels". Het was een beeldverhaal op dia's, waarin elke peuter een hoofdrol vervulde en dat wekenlang was samen gesteld door de leidsters Coby Priemisen Hennie Niese. De enthousiaste reac ties onderstreepten het succes. Na de pauze kwam het reilen en zei len van de peuterspeelzaal aan de or de. Het bestuur maakte bekend dat 1986 geen slecht jaar voor de stichting was geweest. Ondanks een gering aanbod van peuters kon het jaar wor den afgesloten met een positief resul taat van 7,40, een resultaat dat op nieuw kon worden bereikt door het geweldige succes van de twee kle- dingbeurzen. Deze zorgden voor een netto-opbrengst van 2749,30. Het bestuur dankte iedereen die aan dit succes heeft bijgedragen. Tbvens wees het bestuur er op dat, omdat het succes van de beurzen nooit van tevoren is te voorspellen, de financiële situatie van de stichting wankel blijft. Zeker nu minister Brinkman het welzijnswerk een nieu we kortingsronde in het vooruitzicht heeft gesteld. De subsidie van de peu terspeelzaal kan hierdoor bijna ge halveerd worden. Hierdoor dreigt het gevaar dat de stichting dan niet meer kan blijven voldoen aan de doelstel ling: een deskundig en verantwoorde peuteropvang. Om dit nieuwe gevaar het hoofd te bieden heeft de peuterspeelzaal van Bruinisse samen met de negen andere speelzalen van Schouwen-Duiveland zitting in een werkgroep die deze pro blematiek met de verschillende ge meenten gaat bespreken. In novem ber 1986 is daarover een vooroverleg geweest met de wethouders en wel- zijnsambtenaren. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen. Jan de Laat draagt na vijf jaar zijn secre tariaat over aan Yvonne Geluk om zich de komende tijd helemaal te kunnen concentreren op het ambte- narenoverleg in de regio-werkgroep. Na enkele kleine ongelukjes in de afgelopen jaren waren de aanwezige ouders het eens over de noodzaak van een telefoon in de peuterspeelzaal. Bij noodgevallen kan dan snel een arts of andere hulp worden opgeroe pen. Het bestuur zal proberen dit zo snel mogelijk te realiseren. De avond werd besloten met een kleine verlo ting waarbij een heerlijke Bruse taart als hoofdprijs fungeerde. De op brengst daarmee was ruim 170 gul den. 22 Zodra die middag het eten afgelo pen was, stond ze op en ruimde snel de tafel af. „Gaan jij nou maar gauw de gordij- ne hangen; ik zal wel goed schoonma- ke kind," zei Kee en keek droef geestig naar buiten. Pieter stopte zorgvuldig zijn pijp „Dat was dus zowat je galgemaal." plaagde hij zachtjes. „We zelle je mis se 'oor. Het wordt nou zo leeg in ons huis." „Eerst Kees, toe Aris, en nou jij weer," prevelde Kee. „Maar ik blijf toch op 't dorp, moe. En ik kom hier telkens terug," troost te Jannie gesmoord. Haar keel werd zo vreemd dik. „Dat zei Kees ok altijd, dat, ik kom terug Kee keek haar dochter zie lig aan. „En toch is 'ie zomaar weg bleven." „Maar ik blijf komen 'oor moe; wat crok beurt. Dat beloof ik," zei Jannie met klem. „Dat is je gehouwen kind. Ik reken d'r op," zuchtte Kee. Maar Pieter zei: „Kom zolang as je kenne, maar kom nooit teugen de zin van je man 'oor. want met die moet je voortaan huize." Ze keek nog eenmaal rond, naar al die haar zo vertrouwde dingen. Zelf had ze hier alles nog een keer schoon gemaakt eer ze het huis voorgoed ver liet. Ze had gelapt en gewreven als nooit tevoren. Die oude meubelen wa ren zo gezellig te hanteren. Elk ding door J. VISSER-ROOSENDAAL had zijn eigen geschiedenis Deze morgen had ze voor het laatst nog ge molken en het vee gevoerd. Morgen kwam het kleine knechtje, dat vader had gehuurd om haar zoveel mogelijk te vervangen. Morgen Ze pakte nog even een hamer en wat spijkers in haar fietstas. Brand mocht r's niet komen en toen verliet ze langzaam de Lage Hoek. Mooi was die nu in zijn volle lente verwachting. Dc donkere boomtak ken schenen rijk bestrooid met een teer groen waas. Het waren de rijpen de knoppen, die wachtten op de eer ste warme zonnestralen om open te springen. Tbr weerszijden van het pad ston den madeliefjes en speenkruid tussen het jonge gras en de heesters botten reeds uit. De ribessen bloeiden. In de sloten en poelen was het opschieten de riet reeds duidelijk zichtbaar. Par mantige riethennen zwommen en do ken druk, alsof het al zomer was en hier en daar stak een kikker aan de walkant zijn dwaze kop boven het water uit. Fletsblauw stond de lage hemel boven het vochtige land; de zon school er achter weg. Hunkerend keek Jannie naar bo ven; ze verlangde na dit gure, sombe re voorjaar en na deze trieste bruids dagen, zo naar licht en warmte en naar alles wat mooi en goed was. Ze voelde zich een deel van haar omge ving; ook zij wachtte immers op de vervulling van haar bestaan'' Langzaam fietste ze door het dorp en langs de Kerkebuurt. Zou ze toch maar even bij vader Ploeger aan gaan? Ze durfde er niet best zó maar even aankomen ze was altijd een beetje bang voor Brand zijn ouders. En ze zou immers zien of hij kwam of niet Ze ging dus maar verder en zag al gauw het helrode pannendak van hun huis. Daar stond het, groot en ruim, met veel ramen en een mooie erker. Een pronk van een huis! Moeder Truida's huis, dacht Jannie even met pijn. Zo noemde haar vader hetEen aar begint veulal d'rs met een zuiveren dak op zijn huis," zei hij kort geleden. „Maar jullie huis heb er een van goud." Vader bezag de dingen misschien wel wat eenzijdig. Hij vond alles im mers verkeerd Het land was te duur, het huis te royaal, de rente te hoog, de aflossingen te groot er deugde niks Ze kwamen hier zwaar te zitten, dat was zo. maar ze waren immers allebei jong en sterk en hard werken went. En Brand had al zijn gereedschap van het eerste tot het leste stuk zelf ge kocht en betaald, dus daar hadden ze geen onkosten meer an En verder Och. verder zouwen ze het wel zien te redden. Een aar kwam er immers ook. As het eerst tussen Brand en haar maar weer in orde was (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6