Almelo's mannenkoor viert 70-jarig jubileum met uniek concert met Kunst en Eer „Een dorp blijft toch een dorp, in wat voor tijd je ook leeft" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„s<iag n maart mi Nr. 24101 5 Dorpsgemeenschap Serooskerke Reumacollecte De collecte voor de Reumabestrij ding heeft in Bruinisse 2156,85 op gebracht. Alle gevers en collectanten dank. Vaarrooster J. Henry Dunant Vorige week is het Rode Kruis hospitaalschip de J. Henry Dunant weer begonnen met rondvaarten door Nederland met chronisch zieken aan boord. Elke week verzorgt het schip een rondvaart door Nederland met telkens weer een andere groep lang durig zieken of invaliden. De eerste reis betrof gasten uit Amsterdam die via Oud Beijerland, Tiel en Arnhem weer richting Amsterdam voeren. De derde reis betreft het gasten uit de kring Noord-Holland die afvaart uit IJmuiden en via Vreeswijk afmeert in Bruinisse op dinsdag 24 maart. De terugreis wordt via Gorinchem en Nijmegen aanvaard. De 7e reis be treft het gasten van de kring Noord- Brabant die op 21 april afmeren in Brouwershaven. Via Vlissingen en Numansdorp gaat de reis weer terug naar Grave (bekend van de wa terstanden). Een week later, vanaf 27 april, gaan de gasten uit Zeeland zelf op reis. Vanuit Wolphaartsdijk gaat deze Zeeuwse reis via Stellendam, Kinderdijk naar Zaandam. Op 25 augustus meert het schip af in Mid- delharnis met gasten uit de kring Amsterdam aan boord. De laatste reis van het zomerprogramma betreft weer een reis met als tussenstation Bruinsse. Het betreft gasten uit het Westland die in Vlaardingen aan boord komen en via Bruinisse, Vlis singen, Sas van Gent en Wemeldinge weer debarkeren in Vlaardingen. Of er dit jaar ook weer speciale kerst- en nieuwj'aarsreizen worden gepland is nog niet bekend. Politiek in NCVB De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse komt don derdag 19 maart weer bijeen in het NH-verenigingsgebouw, aanvang 19.45 uur. Het tweede gedeelte van de avond wordt verzorgd door mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, bur gemeester van Veere en vice- voorzitter van het landelijk CDA. Haar thema zal zijn „Politiek". Gas ten zijn welkom. GOES Godservaring De Confessionele Vereniging bin nen de Nederlands Hervormde Kerk, afdeling Zeeland, komt woensdag 25 maart weer bijeen in de zaal van de Oosterkerk te Goes. Vanaf 19.30 uur spreekt drs. W. J. van Asselt uit Ben- nekom over Godservaring in deze tijd. Een veelomvattend en belang rijk onderwerp voor een ieder. Na de pauze is er gelegenheid vragen te stellen. Ledenvergadering VARA Het VARA-district Zeeland houdt dinsdag 24 maart een districtsleden vergadering. Aan de orde komen het jaarverslag van het district, het cen traal jaarverslag van de omroepver eniging, en de structuur en het func tioneren van de VAR A-vereniging in het disti'ict. De vergadering wordt ge houden in de Prins van Oranje en be gint om 19.30 uur. SEROOSKERKE - ,,Op een paar mensen na is iedereen op het dorp lid". De Dorpsgemeenschap Serooskerke. Opgericht in 1961 en na een periode van 26 jaar nog steeds een dorpsgemeenschap in de letterlijke betekenis van het woord. Het merendeel van de activiteiten wordt namelijk niet alleen voor de dorpsbewoners georgani seerd maar ook door een van hen geleid. Een pitrietcur- sus, een naaicursus, dansles, kerststukjes maken. Het zijn slechts enkele van de activiteiten van de laatste ja ren die werden geleid door een van de dorpsbewoners uit Serooskerke zelf. „Ja, we hebben een boel creatieve mensen hier", bevestigt mevrouw B. A. Meijer die sinds 1971 voorzitster is. Het uit vijf personen bestaande bestuur haakt daarop in door die mensen te benaderen en te polsen of zij wellicht bereid zijn hun hobby aan de leden van de gemeenschap uit te dragen via het leiden van een cursus of een bijeenkomst. De belangstel ling voor de activiteiten van de Dorpsgemeenschap is groot. „Het is hier een gemeenschap waar behoor lijk veel jonge gezinnen wonen. Die mensen kunnen niet zo gemakkelijk weg vanwege de kleine kinderen. In plaats van naar Zierikzee te gaan doen ze liever mee aan de activiteiten die op het dorp zelf plaats vinden om dat dat veel gemakkelijker is", ver klaren de voorzitster en secretaresse A. Scheurs-Nijenhuis de respons op de Dorpsgemeenschap. Hechte gemeenschap Als een tweede reden noemen zij het feit dat Serooskerke van oudsher altijd een hechte gemeenschap is ge weest en dat het bestuur van de Dorpsgemeenschap zoveel mogelijk probeert in te spelen op de wensen die vanuit het dorp naar voren ko men. „Een maal per jaar houden we een algemene vergadering waar de mensen kunnen zeggen wat voor acti viteiten ze graag willen. Maar wat ons betreft hoeven ze daar geen jaar mee te wachten hoor. Ook tussendoor kunnen wij daarover altijd worden benaderd". Eenmaal, en in tijden met veel acti viteiten tweemaal per maand, komt het bestuur bijeen. Behalve de twee voorgenoemde dames bestaat het verder uit M. Bakker-van Hommer- sen, P. van Splunter en J. de Mey. „Een samenstelling die best wel re presentatief is voor de bevolking", realiseren de voorzitster en secreta resse zich terwijl ze deze opsomming maken. „De autochtone en de import bevolking gaat hier heel leuk met el kaar om". De jaarlijks terugkerende activitei ten van de Dorpsgemeenschap be staan uit het organiseren van het middagprogramma van Koninginne dag, het Straofeest en de algemene vergadering. Rond Kerstmis kwam daar vorig jaar voor het eerst een middag bij waarop kerststukjes kon den worden gemaakt. De voorzitster en secretaresse spreken de verwach ting uit dat dat ook een jaarlijks te rugkerende traditie zal worden. On verbrekelijk met de Dorpsgemeen schap verbonden is verder de toneel Voorzitster van de Dorpsgemeenschap Serooskerke: ,,Er zijn een boel creatieve mensen hier". groep bestaande uit 16 leden. Twee maal per jaar geeft men een uitvoe ring in het dorp en verder treedt men op in de bejaardencentra op het ei land. „De kleding en de coulissen, het wordt allemaal zelf gemaakt door de leden". Ook het uitzoeken van de stukken en het oefenen gaat in groot onderling overleg want de toneel groep heeft geen vaste regisseur. Punt van samenkomst De meeste activiteiten van de Dorpsgemeenschap worden in het winterseizoen georganiseerd. Geheel conform de notulen van de oprich tingsvergadering in 1961. Men startte toentertijd met 124 leden en dat aan tal groeide in de loop der jaren naar ongeveer 160 op dit moment. „Het is van belang dat er een punt is waar de mensen kunnen samenkomen", vin den de voorzitster en de secretaresse. Het Dorpshuis van Serooskerke is daarbij een onontbeerlijke accommo datie. „Het wordt heel intensief ge bruikt want behalve de Dorpsge meenschap zijn er nog verschillende andere activiteiten in het dorp, jazz- ballet, ouderensoos, de sportvereni ging". Op initiatief van de Dorpsge meenschap wordt momenteel een derde serie lessen kleding maken ge geven door een dorpsbewoonster die daar goed in is. Tien dames doen er aan mee en voorzitster Meijer hoopt dat zij na afloop van de cursus bereid zijn om een modeshow van hun zelf gemaakte kledingstukken te organi seren voor de leden. In de afgelopen jaren leerden inwoners van Seroos kerke hun dorpsgenoten op eenzelfde wijze stijldansen, stoelenmatten en tafeltennisssen. Enkele maanden ge leden werden dia's getoond van het Serooskerke van vroeger Wanneer de activiteiten 's middags plaatsvinden organiseert het bestuur in veel geval len een speelhoekje voor kinderen ten behoeve van jonge ouders die aan de activiteiten deelnemen. Behalve het organiseren van cultu rele activiteiten ijvert de Dorpsge meenschap ervoor om belangen van het dorp aan te kaarten bij het ge meentebestuur van Westerschouwen. „We hebben pas gevraagd of er rub ber tegels kunnen worden gelegd on der de speelwerktuigen in het speel- tuintje". Sinds enkele jaren ontvangt de Dorpsgemeenschap ook subsidie van de gemeente. „Samen met de contributie van tien gulden per jaar die de leden betalen komen we daar mee net rond om de onkosten te beta len, Maar we moeten wel zuinig zijn". Witlof Kunstkring De Zeeuwse Groentetelers Organi satie komt vanavond, dinsdag 17 maart, bijeen in het Huis van Nassau te Zierikzee. J. Wals van het Consu lentschap voor Akker- en Tuinbouw spreekt over de teelt van vroege wit lof, de rassenkeuze, de hoeveelheid zaad en de zaaiafstand. De inleiding wordt met dia's geïllustreerd en be gint om 19.30 uur. Geld De actie voor het Nationaal Reuma fonds heeft in Zierikzee 5517,56 gul den opgebracht. Dat is ongeveer ge lijk aan de opbrengst van vorig jaar. Collectanten en gevers worden be dankt voor hun inzet. In het kader van de maandelijkse bijeenkomsten die de Kunstkring Schouwen-Duiveland voor kunste naars en kunstliefhebbers organi seert, vindt op woensdag 8 april een inleiding plaats door de schilders Rob Holman en Ivpnne Kools uit Noordwelle. Beide kunstenaars die sinds enkele maanden in Noordwelle wonen zullen hierbij over hun werk vertellen. De bijeenkomst vindt plaats in de Smidse te Zonnemaire en begint om 21.00 uur. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Collecte HAAMSTEDE Rode Kruis De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis komt maandag 30 maart bijeen in Haamstede in de Beatrixschool. Van af 20.00 uur spreken de aanwezigen over de gebruikelijke huishoudelijke agenda en staat er tevens een feeste lijke uitreiking van medailles voor tien jaar trouwe dienst op het pro gramma. Na afloop van dp vergade ring wordt de film Het Rode Kruis bij U om de hoek getoond. De collecte ten bate van de Reuma bestrijding heeft in Noordgouwe en Schuddebeurs 542,50 gulden opgele verd. Collectanten en gevers wordt dank gezegd namens de organisatie. nieuwerkerk Collecte De collecte ten behoeve van de reu mabestrijding-heeft .'ill Nieuwerkerk 1261, g.uidenOpgeleverd. De organisa^ tie dankt gevers,en collectanten. bruinisse scharendijke Tijdrede SGP Reumacollecte De Nationale reumacollecte Ijeeft in Scharendijke, Eikerzee en Loo- perskapelle 621,30 opgebracht. Ge vers en collectanten worden door de organisatie hartelijk bedankt. De kiesvereniging der SGP houdt vanavond (dinsdag) in het kerkge bouw van de Ger. Gem. in Ned. een bijeenkomst. J. den Boer uit Terneu- zen spreekt een tijdrede uit met als titel: „Heeft politiek met de Bijbel te maken?". Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE ZONNEMAIRE Oude vriendschapsband met Almelo herleeft ZIERIKZEE - Volgend jaar mei kunnen de muzieklief hebbers hun hart ophalen. Op zaterdag 28 mei 1988 na melijk wordt er een uniek concert gegeven in de Grote Kerk, of St. Lievens-Monsterkerk, in Zierikzee. Het Al melo's mannenkoor treedt dan samen met de Zierikzeese harmonie Kunst en Eer voor het voetlicht. Het Almelo's mannenkoor viert volgend jaar zijn 70-jarig jubileum. Het initiatief voor dit evenement komt van Bert Sies van het Almelo's mannenkoor en werd door de gemeente besturen van Almelo en Zierikzee verder uitgewerkt. Met uiteraard de enthousiaste medewerking van harmo nie Kunst en Eer. Om duidelijk te maken hoe een en ander ontstaan is moeten we eerst even terug in de tijd. Om precies te zijn naar 1 februari 1953 toen Schou wen-Duiveland slachtoffer werd van een noordwesterstorm in combinatie met extreem hoog tij. De dijken ble ken niet tegen dergelijk natuurge weld bestand en braken op verschil lende plaatsen door. Het kolkende water trok een spoor van vernieti ging over Schouwen-Duiveland. Het duurde even voordat tot de rest van Nederland doordrong welk een cata strofe zich in het Zeeuwse had vol trokken, maar toen kwamen er dan ook grootscheepse hulpacties op gang. Een van de gemeenten die toen te hulp schoot was de gemeente Al melo. Ongeveer 250 schoolkinderen werden door de inwoners van Almelo in de zomervakantie van 1953 gast vrij onthaald. Ook Zierikzeeënaar Bert Sies kwam in Almelo terecht. „Ik was toen 6 jaar, maar ik zal het nooit vergeten", aldus de inmiddels ex-Zierikzeeënaar. „Als we ergens op treden met het Almelo's mannenkoor komt het vaak weer naar boven. Ap plaus doet me denken aan het geluid van bulderend water. Mijn vader is trouwens niet van het eiland afge weest. Hij was actief betrokken bij het reddingswerk". Bert Sies bleef hangen in Almelo. Het omgekeerde overkwam Jan Jon ker. „Wij woonden toen in Almelo, daar ben ik ook geboren. Mijn ouders hadden Joop Stoutjesdijk uit Zierik zee geadopteerd. Later ben ik op mijn beurt op bezoek gegaan in Zierikzee. En ik ben in Zierikzee blijven han gen." Jan Jonker trouwde met een Zierikzeese en kwam in 1962 in Zie rikzee wonen. „In Almelo werkte ik bij een kolenboer. In Zierikzee heb ik eerst op een accountantskantoor ge werkt, maar ai snel ben ik het bloe mistenvak ingerold". Schenking Uit erkentelijkheid voor de gebo den hulp schonk het gemeentebe stuur van Zierikzee een uit 1464 date rende luidklok aan de gemeente Almelo. De klok kreeg een plaatsje in het stadhuis van Almelo. Ook werd een straat in Zierikzee vernoemd naar de toenmalige burgemeester van Almelo, mr J. M. Ravesloot. Want Almelo deed meer dan alleen school kinderen een aangename vakantie bezorgen. Reeds de dag na de ramp besloten burgemeester en wethou ders van Almelo de gemeente Zierik zee te adopteren. Aan het eind van de eerste week na de ramp bezochten de burgemeester, mr J. M. Ravesloot, wethouder A. J. Frederiks en de heer F. Lohrmann, als vertegenwoordiger van de afdeling Almelo van het Ne derlandse Rode Kruis Zierikzee, ten einde zich op de hoogte te stellen van de toestand ter plaatse en met het col lege van b en w van de rampgemeente overleg te plegen op welke wijze Al melo hulp zou kunnen verlenen. Na de bekendmaking van de adoptie van Zierikzee door Almelo kwamen van alle kanten giften in geld en natura binnen. Zo stelden bijvoorbeeld de Almelose sigarenmakers 20.000 siga ren beschikbaar voor Zierikzee. Een Duitse zakenrelatie van een Almelo se industrie bood 4000 kilo spijkers aan en 1000 kleerhangers werden naar Zierikzee verzonden om de al daar ontvangen kleding te kunnen ophangen. Verder stelde de gemeente Almelo personeel beschikbaar. Secretarie ambtenaren stonden hun Zierikzeese collega's bij in het vele en extra werk dat verzet moest worden. Een vijftal chauffeurs van Gemeentewerken en Gemeentereiniging verzorgde de wa terdistributie in Zierikzee, totdat de aanvoerleiding was hersteld. Aan dat herstel werkte een groep arbeiders van Almelose gemeentebedrijven on der leiding van een technisch ambte naar van gemeentewerken. Zij legden een etemietbuis van Renesse naar Brouwershaven. Twee maatschappe lijk werkers van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale zaken en van het Huisvestingsbureau werden uitge zonden om hulp te verlenen bij het vele werk dat zich op maatschappe lijk terrein voordeed. Ook arriveerde een tweetal gezinsverzorgsters, be schikbaar gesteld door de Neder lands Hervormde en door de Gerefor meerde Gezinszorg. Al dit personeel was voor kortere of langere tijd in Zierikzee werkzaam. Ook werd door de afdeling Almelo van het Rode Kruis een grote hoeveelheid kleding naar Zierikzee verzonden. Verwaterd Het contact tussen de gemeenten Zierikzee en Almelo verwaterde ech ter al snel. Tot 30 jaar na de waters noodramp, in 1983, de slachtoffers van die ramp herdacht werden. Bert Sies reisde af uit Almelo om de her denking bij te wonen. Van het Alme lose gemeentebestuur kwam ook een delegatie naar Zierikzee. Niet veel la ter bracht het gemeentebestuur van Zierikzee een tegenbezoek aan Alme lo. „En toen ontstond in de gemeente raad van Zierikzee het idee om de ou de banden met Almelo weer nieuw leven in te blazen", aldus Kunst en Eer-voorzitter, en gemeenteraadslid H. Asma. Vervolgens was het Bert Sies die op het idee kwam om een en ander te combineren met de viering van het 70-jarig jubileum van het Al melo's mannenkoor. Het idee werd geboren om samen met harmonie Kunst en Eer een concert te verzor gen. Festijn Het Almelo's mannenkoor is van plan om van het 70-jarig jubileum een echt festijn te maken. Een jubileum viering pleegt men altijd te combine ren met een reisje. En dit keer voert de reis naar Zierikzee. Het Almelo's mannenkoor komt overigens niet vol tallig naar Zierikzee. Het koor be staat in totaal uit 180 zangers Voor het concert in Zierikzee zijn 100 zan gers afgevaardigd. Zeker van de par tij („Al moeten we hem slepen'}) zal zijn de vader van bloemist Jan Jon ker, ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds actief lid van het Almelo's mannenkoor. Het Almelo's mannenkoor werd opgericht op 6 januari 1918. Sinds dien is er heel wat gebeurd en heeft het koor furore gemaakt. Tot de wa penfeiten behoort onder andere een concert met Rudolph Shock cn Caro line Kaart. Ook is het koor te horen op een langspeelplaat. Voor het koor is het niet de eerste keer dat men een concert geeft samen met een harmo nie. Voor de Zierikzeese harmonie Kunst en Eer is het echter wel de eer ste keer dat men samen met een man nenkoor ^en concert verzorgt. Afgelopen weekend was een dele gatie van het Almelo's mannenkoor op bezoek op Schouwen-Duiveland. Bij een dergelijke jubileumviering dienen perslot van rekening een aan tal zaken geregeld te worden. Het ge zelschap van 100 zangers, plus hun partners, wordt volgend jaar mei on dergebracht in 'De Burght' in Burgh- Haamstede. Men verblijft op Schou wen-Duiveland van 26 tot 29 mei 1988 Naast het concert staan er uiteraard andere activiteiten op het program ma. Zaterdag 28 mei wordt het koor in het stadhuis in Zierikzee officieel ontvangen. De burgemeester van Al melo, de heer F. Schneider, zal daar bij ook acte de presence geven. Verder staan op het programma een bezoek aan Neeltje Jans, en bezoeken aan de overige Deltawerken. Ook staat de zangers een dagje Brugge te wachten. Het concert wordt zaterdagavond 28 mei gegeven in de Grote of St. Lievens-Monsterkerk in Zierikzee. Zaterdagmiddag repeteert het koor samen met harmonie Kunst en Eer. Het Almelo's mannenkoor compleet. Up 28 mei 1988 komen 100 zangers van het koor naar Zierikzee voor een concert met harmonie Kunst en Eer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5