Gratis. Maar niet zo maar 'n weggevertje. Privatisering SBB vindt Westerschouwen ongewenst Eilandelijke acties in kader nationale boomfeestviering We zien u graag terug, j 4 Westerschouwse raad voor uitbreiding Lisiduna Geld voor toeristische terminal VVV Vergadering commissie openbare werken Voedselactie voor Roemenië Meerderheid raad Zierikzee voor krediet mijnenjager Bij voortgang moet gemeente bij beheer betrokken worden J. C. Hendrikse (PvdA) heeft weinig vertrou wen in de controle op de nale ving van de horeca-vergunning,,Dat is nieuw voor deze gemeentesprak hij over het intrekken van de vergun ning. Vervolg van pagina 1 zoals u het stelt. Dat is nieuw hier en u zult dit jaar dan nog enkele vergun ningen moeten intrekken". De burge meester antwoordde hem, dat er nu prioriteiten liggen bij het controleren op de naleving van de vergunningen. Aantasting Maar het ging de socialisten ook om de aantasting van het landschap. Enige aanplant van bomen kan vol gens de partij niet voorkomen, dat er van die aantasting sprake is. En die zelfde mening was (en is) J. van den Berge van de RU toegedaan. Hij sprak voornamelijk zijn verbazing uit over de houding van het RBOI, dat altijd heeft verkondigd de open zones in de gemeente te behoeden voor uitbreidingsplannen van onder-' nemers. En uitgerekend het RBOI is tot een positief advies gekomen. Voor de plannen van Lisiduna dient artikel 19 te worden toegepast, het geen het mogelijk maakt om vooruit te lopen op het wijzigingen van be stemmingsplannen. „Als het zo door gaat, dan behoeven wij geen bestem mingsplannen meer te bespreken of vast te stellen, want alles is dan al van artikel 19 vastgesteld", aldus Van den Berge. Dat zijn standpunt en dat van de PvdA geen succes hadden bij de be sluitvorming komt door de andere ideeën van CDA en VVD. J. C. de Fei- ter van de liberalen achtte uitbrei ding van de horeca-vergunning voor de gasten van het ruitercentrum ac ceptabel. De Feiter sprak van een „geweldige investering" en „werkge legenheid" voor de gemeente. „En dat is voor ons aanleiding om een en ander verantwoord uit te breiden". Ook CDA-spreker J. W. Geleijnse dacht er zo over. Er zijn volgens hem momenten, dat de gemeenteraad con cessies moet doen aan ondernemers, die voornoemde kwaliteitsverbete ring aandurven. „De verantwoorde lijkheid, dat er geen sprake zal zijn van een openbare horecagelegenheid ligt bij het college", aldus Geleijnse. Ook stelde hij met nadruk vast, dat het CDA niet zwicht voor eerder ge dane grondaankopen, zoals het geval is geweest bij Lisiduna. Dat is voor zijn fractie geen reden om in te stem men met de uitbreiding. 19 Het draaide allemaal om artikel 19. Eenzelfde artikel, maar dan in de nieuwe verordening voor het functio neren van de commissies had echter de instemming van alle leden. Dat ar tikel maakt het voor de bezoekers van de commissies mogelijk om hun zegje te doen, nadat de commissiele den gesproken hebben, maar voor het advies wordt geformuleerd. „Wij zien dit als een intentie van het college om te komen tot beter functionerende commissies", sprak Van der Salm instemmend. Juist zijn fractie heeft in het verleden duidelij ke kritiek laten horen over de bruik baarheid van de commissie - nu - ou de stijl. Van den Berge sprak namens zijn éénmansfractie zijn dank uit voor artikel vier, lid drie. Dat maakt het mogelijk, dat raadsleden een niet-raadslid zitting kunnen laten nemen in een commissie. Juist voor Van den Berge betekent dit een bete re werkvorm. Het is voor een één mansfractie in de praktijk ondoen lijk om alle vergaderingen bij te wonen. Desondanks mist Van den Berge overigens maar zelden een bij eenkomst. BURGH-HAAMSTEDE - Als minister Braks Staats bosbeheer in de toekomst daadwerkelijk gaat privatise ren, dan moet de gemeente Westerschouwen gaan bestu deren in hoeverre zij bij de nieuwe beheersvorm betrok ken kan worden. Hoewel de gemeente zich tijdens de raadsvergadering uitsprak tegen de voornemens van de bewindsman van landbouw en visserij kan die betrok kenheid van Westerschouwen straks de openbare toegan kelijkheid van de bossen garanderen. Woorden van deze strekking sprak wethouder A. J. Padmos (CDA) op vra gen van PvdA-fractievoorzitter G. J. W. van der Salm. De socialisten staan volledig achter het verzet tegen de privatisering, zo als vorige week zaterdag tijdens een landelijke actie gestalte kreeg. „Wij zijn van mening, dat door Staatsbos beheer en haar medewerkers enorm veel en goed werk verricht wordt wat betreft beheer en onderhoud van als ook voorlichting over de natuur", al dus het schrijven van Van der Salm. Volgens hem kan het privatiseren van de Boswachterij in Westenschou- wen en de Schelphoek bij Seroosker- ke alleen maar afbreuk doen aan „het geweldige belang van deze ge bieden". Het moet hem dan ook deugd hebben gedaan, dat Padmos namens het college bovengenoemd antwoord gaf. Het college - en ook dc overige raadsleden - stemden in met het schrijven van een brief aan Braks, waarin geageerd wordt tegen de priv^tiseringsplannen. Tijdens dezelfde rondvraag was het fractiegenoot C. Verton die zich ernstig zorgen zei te maken over de aantrekkelijkheid van de natuurge bieden rond de wandel- en fietsroute tussen de Kloosterweg en de Burgh- seweg via de Vertonsweg en de Mool- weg. Bijzondere planten als vele ste kelvarens, fluitekruid en narcissen zijn bedolven onder een dikke laag van takken en twijgen. Verton uitte in zijn schriftelijke vraag kritiek op het beheer door de Veicniging van Natuurmonumenten. Wethouder Padmos deelde ook deze mening. „Als je in de winter door dit gebied loopt, dan lijkt er wel een windhoos geweest te zijn", sprak hij. Ook burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zei, dat ze zich „mate loos geërgerd" heeft. Wethouder Padmos stelde, dat indien de privatisering van de minister doorzet, dat de gemeente dan moet bestuderen welke mogelijkheden zij heeft om bij het nieuwe beheer be trokken te worden. Padmos zegde Verton toe, dat eind van deze week een door de dienst ge meentewerken opgestelde brief naar Natuurmonumenten gaat, waarin de gemeente haar verontrusting uit spreekt. Ook hiermee konden de ove rige raadsleden stilzwijgend instem- BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen is akkoord gegaan met een krediet van 2025 gulden ten behoeve van het lo gies informatie systeem. Alleen de PvdA stemde tegen. Niet zozeer, om dat de socialisten het systeem niet wenselijk achten, maar meer om het feit, dat zij vooralsnog geen vertrou wen hebben in het functioneren v^n de apparatuur. Het systeem heeft de afgelopen twee jaren slecht gefunctioneerd. Niet alle bedrijven gaven het aantal vrije slaapplaatsen aan, waardoor de toerist nogaleens tevergeefs aanklop te bij een onderneming. C. Verton van de PvdA zei ook geen reden te hebben om te geloven, dat de ondernemers massaal zullen investeren in het sy steem. De overige fracties echter, dachten er anders over. J. C. de Feiter (VVD) erkende dat het systeem in het verle den niet heeft gewerkt zoals het hoort. „Maar wat niet is kan nog ko men", sprak hij. Ook burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheerzei dat de provinciale VVV het systeem heeft overgenomen van de Provinciale Pla nologische Dienst „opdat het beter zal functioneren". ZIERIKZEE - In de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland trekken de leerlingen van een aantal basis scholen er woensdag 25 maart weer op uit om op verschil lende locaties bomen en struiken te planten. Dit gebeurt in het kader van de nationale boomfeestdag die dit jaar voor de 31 keer wordt gehouden en waarvan minister Braks van landbouw en visserij het startsein geeft door in Franeker de eerste boom te planten. Enkele jaren achtereen doen de ge meenten op het eiland jaarlijks een beroep op de basisscholen om een bij drage te leveren aan dit nationaal ge beuren, dat in 1957 werd ingesteld. Aanleiding hiervoor was een notitie van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde'Naties, waarin voor ontbossing en erosie van belangrijke gebieden werd gewaar schuwd. In dat jaar lanceerde de Koninklij ke Nederlandse Bosbouwvereniging het idee om van de boomplantdagen, die voor die tijd af en toe werden ge houden, een jaarlijks terugkerend evenement te maken met het doel mensen bewust te maken van het be lang van de boom voor het leefmilieu. Sinds dat jaar zijn al meer dan 6 mil joen bomen geplant hetgeen 3000 ha bos betekent. Inmiddels dragen ongeveer 525 ge meenten, waaronder ook de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland, hun steentje bij aan deze nationale boomfeestdag, die dit jaar in het te ken staat van De boom in het land schap. Een thema dat aansluit op de Europese Campagne voor de Lande lijke Gebieden die dit voorjaar van start gaat. Speciale aandacht wordt hierbij besteed aan bomen die veel stuifmeel en nectar leveren en die daardoor een belangrijke voedsel bron zijn voor bijen. Tot deze catego rie behoren onder andere wilgen en linden. Activiteiten In het kader van deze „Dag van de Boom" heeft het Landelijk Comité Nationale Boomfeestdag in samen werking met het Consulentschap voor Insectenbestuiving en Bijenhou- derij een lespakket samengesteld voor de leerlingen van de basis school. De leerlingen die met dit ma teriaal aan de slag gaan krijgen voor zover zij in Zeeland wonen een twee tal diaseries te zien over de functie van bomen als drachtplant en de spe cifiek Zeeuwse bomen en struiken, zoals meidoorn, grenslinden, popu lieren. Deze laatste serie is door een regionale commissie opgezet. Het gebeuren rond de boomfeest dag blijft echter niet beperkt tot acti viteiten binnen de muren van het klaslokaal. De leerlingen van een aantal basisscholen kruipen die dag in de huid van een hovenier en trek ken er met schop en schoffel op uit om op diverse locaties bomen en struiken te planten. Enig voorbehoud is hierbij wel op zijn plaats, want de weersomstandigheden van de komen de week bepalen of het planten door gang kan vinden. Hoveniertjes In de gemeente Bruinisse trekken de basisscholieren naar de Molenweg, waar tussen de parallelweg van de Rijksweg en de Langeweg 38 paarde- kastanjes in de grond worden gezet. De ongeveer 67 kinderen uit de hoog ste groepen van de drie basisscholen in de gemeente Duiveland krijgen het die woensdag zwaar te verduren. Zij hebben de opdracht om de Vissers- weg bij Ouwerkerk te voorzien van een duizendtal struiken. De kernen Kerkwerve en Ellemeet kunnen eveneens rekenen op een be zoek van de jeugdige hoveniertjes. Aan de Verseputseweg moet een aan tal iepen komen te staan, terwijl de Heerenisstraat in Ellemeet moet wor den voorzien van een aantal essen. Nu de basisschool in Scharendijke geen planters levert is het twijfelach tig of de Akkerbloemstraat zijn lin den, elzen en colyrus-bomen wel zal krijgen. De gemeente Westerschou wen heeft deze keer gekozen voor een symbolische aanpak van deze boom feestdag. Het accent hierbij komt te liggen op een wandeling met een edu catief tintje, die de leerlingen van de vier basisscholen in de gemeente plus de kleuters van Onder de Wieken in Haamstede onder deskundige leiding door een van de natuurgebieden gaan maken. Voor deze deskundige leiding zorgen leden van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Daarnaast wordt er al wandelende her en der wat groen aan moeder aar de toevertrouwd. Zo krijgen de Christinastraat in Haamstede en de Laone in Renesse deze dag wat „jong groen" en wordt de Zuidwelleweg na bij Noordwelle van een aantal essen voorzien. De schooltuin van de basis school aan de Frederikstraat prijkt eveneens op: het boomplantschema van deze gemeente. Actief Het boomplantgebeuren heeft in de gemeente Zierikzee altijd veel aan dacht getrokken. Zo zal ook dit jaai de burgemeester van Zierikzee de eerste boom planten bij het volkstui nencomplex aan de Van Veenlaan. De boom die de burgervader plant is hem aangeboden door de Bijenhou dersvereniging, die dit jaar nauw be trokken is bij de Boomfeestdag. Be halve het aanplanten van 2500 stuks struweel en een zestiental bomen op het volkstuinencomplex aan de Van Veenlaan heeft de gemeenten in sa menwerking met de Jeugd Natuur- en Vogelwacht een groen-programma opgesteld. Dit bestaat uit een wandeling met opdrachten in de omgeving van de al gemene begraafplaats en de Levers- dijk. Onder deskundige leiding van de leden van de Natuur- en Vogel- Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen plant samen met een leerling een boom in het kader van de landelijke boomfeest- dag. wacht Schouwen-Duiveland gaan de leerlingen van de drie basisscholen en de Prinses Beatrixschool met een opdrachtenstencil en knoppenzoek- kaart aan de wandel. Deze opdrach ten hebben betrekking op de ontwik keling van knoppen, de herkenbaar heid van bomen en het al dan niet aanwezig zijn van mossen. Na afloop van deze tocht krijgen al le deelnemers een houten lineaaltje, een button met het vignet van de boomfeestdag en een appel. De leer lingen van de drie openbare basis scholen werken dit programma als gevolg van een onderwijsdag op woensdag 25 maart, twee dagen later op vrijdag 27 maart af. J. van den Berge toonde zich duide lijk tegenstander van de uitbreiding van manege Lisiduna. Het open landschap wordt volgens hem aange tast. BURGH-HAAMSTEDE - Het slo pen van een bunker aan de Vroonweg te Renesse, de aanleg van een schoon- waterriool aan de Mauritsweg te Re nesse en de afrastering van het speel terrein aan de Julianastraat te Haamstede. Dit zijn enkele van de agendapunten die aan de orde komen tijdens de openbare vergadering van de commissie voor openbare werken op donderdag 19 maart in het ge meentehuis te Haamstede. Om hierover een advies aan het col lege van b en w uit te kunnen brengen zullen de commissieleden zich tijdens de vergadering verder uitspreken over de afrastering van het terrein ge meentewerken, de aankoop van mate rialen gemeentewerken, het plaatsen van plattegrondborden met reclame, de verlichting Kloosterweg tussen Vroonweg en Westerenbanweg en het sluipverkeer Haeskenshof. De verga dering begint om 19.30 uur. KERKWERVE - Morgen wordt in Kerkwerve een voedselactie voor Roemenië gehouden. Een initiatief van de werkgroep Dorkashulp en de diakonie van de Hervormde Gemeen te te Kerkwerve. Klokgelui zal dc ac tie ondersteunen. Het voedsel, boodschappenlijstjes zijn nog verkrijgbaar bij mevrouw M. P. van der Sluis-Boot (Vloedstraat 28) en mevrouw G. Kesteloo-Berrevoets (Vloedstraat 12), kan worden ge bracht naar de Hervormde kerk aan de Ring. 's Middags van 16.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. Advertentie Voor 7 spaarkaarten met BP Premie-punten deze "big shopper" gratis. Winkelwaarde f 25,90. Een reuzentas van maar liefst 25 X 50 X 50 cm., daar gaat heel wat in. U draagt hem aan twee stevige stokken, zodat-ie goed in model blijft De tas is gemaakt van nylon/canvas; ijzersterk en waterafstotend. Ga dus tanken bij BP en pak de premiepunten mee. BP Premie-pompen herkent u aan het spandoek. Vervolg van pagina 1 bij is rekening gehouden met een ge meentelijke bijdrage van twee cent per inwoner. Voor Zierikzee betekent dit een totaalbedrag van 200,-. Een bedrag dat voor geen van de fracties ook maar enig probleem opleverde. Eveneens eensgezind bleken de raadsleden bij hot beschikbaar stel len van een krediet van 7200,- voor de uitvoer van het project Vandali- sme-nec te zijn. De raad ging una niem akkoord met het voorstel van het college om de materiaalkosten van de 1650 lesmappen plus dc daar bij horende docentenhandleidingen en de nadere kosten zoals porti en reiskosten te vergoeden. Dat dit uit eindelijke bedrag 1400,- lager uit is gekomen dan oorspronkelijk gepland is komt doordat de Rijksscholenge meenschap de werkgroep in de gele genheid heeft gesteld om daar op voordeliger wijze de lesmappen te drukken, hetgeen aanmerkelijk goedkoper bleek te zijn dan gebruik maken van de apparatuur op de se cretarie. De raadsleden stemden dan ook zonder uitzondering in met het voteren vaneen krediet voor dit pro ject, dat in mei op de basisscholen wordt uitgevoerd, waarna het na augustus ook binnen het voortgezet onderwijs ter sprake komt. AMSTERDAM - D66 fractievoorzit ter Van Mierlo heeft in een zaaltje bij de Amsterdamse Nieuwe Kerk de campagne van D66 voor de provincia le statenverkiezingen van 18 maart afgesloten met een scherpe aanval op de VVD. Het was de eerste maal in de campagne dat Van Mierlo tijdens een van zijn provinciebezoeken zelf het woord had gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4