Steeds meer leegstand van de duurdere huurwoningen Meerderheid raad Zierikzee: bezwaarschrift Zeeuwse Milieufederatie ongegrond Corneliastichting Havenpark wordt mossele met 46 woningen Enquête Wijziging inzameling Mensen in Nood Olietanks worden opgeruimd Vergadering gemeenteraad Bruinisse Vernielingen aan auto Diefstal damestas Aanrijding in Ouwerkerk Diefstal geluids- en video apparatuur Vergadering waterschap 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 maart 1987 Nr. 24101 3 Beter Wonen bouwt niet meer in Bruinisse, Ouwerkerk en Sirjansland ZIERIKZEE - Steeds vaker blijven de duurdere huur woningen van de woningbouwvereniging Beter Wonen voor langere tijd leeg staan. De voorzitter van de Vereni gingsraad van Beter Wonen F. K. Vos sprak hierover zijn ongerustheid uit tijdens de vergadering van de raad die werd gehouden in het Huis van Nassau. Deze krant kon maandag als eerste de resultaten van de onlangs gehou den ZOC-enquête publiceren. Een en quête met een duidelijke uitslag. De twee voornaamste conclusies waren de hatidhaving van de huidige koop avond op donderdag én het afschaf fen van de middagsluiting van de winkels. Het is een goede zaak, dat de ondernemers centrale een onder zoek heeft gedaan naar de wensen van het winkelend publiek. Toch is in de enquête voorbij gegaan aan een belangrijke vraag en dat is waarom mensen in veel gevallen de voorkeur geven aan het winkelen in plaatsen als Goes en Middelburg. Het is name lijk maar zeer de vraag of een wijzi ging van de openingstijden of de koopavond - als die wens zou zijn uit gesproken - ook de trek tiaar Goes zou beperken. Waarschijnlijk niet, want Goes heeft een aantrekkelijk winkelapparaat van een dusdanige omvang, dat Zierikzee in dat opzicht tot de minder aantrekkelijke win kelplaatsen behoort. De Zierikzeese ondernemers kunnen hieraan niets veranderen, dus vragen naar de ge wenste openingstijden enzovoort is begrijpelijk. Maar als de ZOC in haar uitnodiging voor de onderne mersavond zo duidelijk aangeeft, dat de toekomst van groot belang is, waarom leggen de ondernemers dan geen geld bij elkaar voor een gede gen onderzoek? Het zijn juist de gere- nomeerde onderzoekers, die in staat zijn om zodanige vragenlijsten sa men te stellen, waaruit de gewenste gegevens zijn te putten. Wie nu de re sultaten op een rijtje zet moet tot de conclusie komen, dat met bijstelling van de openingstijden tussen de mid dag kan worden volstaan. Er hoeft dus weinig te gebeuren en dat terwijl de meeste ondernemers/winkeliers zich er terdege van bewust zijn, dat er wel degelijk iets moet gebeuren. En gelukkig maar, want het valt in derdaad te bezien in hoeverre de weg over de Stormvloedkering positieve kanten heeft naast de voorspelbare kanten als een terugloop in de in komsten. Naast Goes gaat Middel burg nu heel aantrekkelijk worden. In dat opzicht is het misschien juist om na te gaan of er niet meer gedaan moet worden dan het sleutelen aan de openingstijden, of er niet nog meer gedacht moet worden aan een hecht samenwerkingsverband tus sen de ondernemers. En dan niet per 'winkelwijk', maar als Zierikzee in zijn geheel. Blijkbaar zijn er te veel mensen, die Goes of Middelburg kie zen, waarom niet het omgekeerde proberen. Wat let ondernemend Zie rikzee om mensen uit andere regio's juist naar de Schouwen-Duivelandse centrumgemeente te lokken? Zierik zee met haar karakteristieke monu mentensfeer straalt een gezelligheid uit, die essentieel is voor de beslis sing om juist in Zierikzee te gaan winkelen. Dat monumentale karak ter slaat natuurlijk niet meer aan bij de eigen bevolking. Maar wat vinden de Goesenaren ervan om hierheen te komen? Het zijn maar gedachten- kronkels, die mogelijk tot de discus sie kunnen bijdragen. Het is een goe de zaak, dat de ZOC een initiatief heeft genomen tot een ondernemers avond. Het is te hopen, dat de ZOC- leden die gedachte onderschrijven en niet als bij een gebruikelijke ZOC- vergadering in groten getale wegblij ven. AvdW ZIERIKZEE - In verband met een begrafenis vanuit de Gasthuiskerk te Zierikzee is het kerkcentrum morgen, woensdag, van 12.30-14.15 uur gesloten. Hi ermee kan de kle- dinginzameling van de Stich ting Mensen in Nood niet op dit tijdstip plaats vinden. Nu is gekozen voor inzame lingstijden van 09.00-12.30 uur en 14.15-17.30 uur; dezelfde dag. De leegstand blijkt vooral voor te komen bij (dure) huizen van de wo ningbouwvereniging in Zierikzee, Bruinisse, Ouwerkerk en Sirjans land. In overleg met de colleges van b en w van de betreffende gemeenten heeft men daarom besloten om in Zie rikzee verder te gaan met de splitsing van grote, dure woningen in twee kleinere goedkopere appartementen. In Bruinisse, Ouwerkerk en Sirjans land zal voorlopig niet meer worden gebouwd, terwijl in Oosterland, Kerkwerve en Scharendijke waar het probleem ook de kop opsteekt min der zal worden gebouwd. „We gaan daar temporiseren", zoals het bestuur van Beter Wonen het uitdrukte. Als oorzaak van de leegstand noemde Vos het nog 'na ijlende' effect van werknemers die na het voltooien van de Stormvloedkering van het ei land vertrokken. En dan vooral dege nen die niet in vaste dienst waren bij aannemers of Rijkswaterstaat en dus ook niet waren meegerekend in de planning van Beter Wonen. Verder noemde hij de lage rente van dit mo ment als een aantrekkelijke factor voor mensen met een duur huurhuis om zelf een woning te kopen. ,,Er is wel degelijk behoefte aan kleine, niet •te dure woningen voor mensen die zelfstandig gaan wonen. En er is een grote doorstroming van dure huurwo ningen naar koopwoningen", vatte Ph. H. van Doorne het verschijnsel samen. Met name in Zierikzee, Burgh-Haa'mstede en Renesse zal men blijven bouwen ten behoeve van sociaal-economisch gebonden wo ningzoekenden. bezwaarschrift van deze raad ook de wens dat kamperen bij de boer moge lijk moet zijn tot tien kampeereenhe- den per bedrijf. De raad bleek weinig oor te hebben voor de inhoud van de bezwaarschrif ten. De argumenten die de Zeeuwse Milieufederatie voor het geven van een landschappelijke waarde aan voerde aan ae binnendijken in dit ge bied werden alleen door de PvdA on dersteund met betrekking tot de dijk bij Levensstrijd en de dijk achter de inlagen van de Zuidhoek. De meer derheid van de raad stelde zich op het standpunt dat de dijken en zeker ook de binnendijken in eerste instantie bedoeld zijn als waterkering. Het wa terschap moet dan ook in de gelegen heid zijn om werkzaamheden aan de ze zeeweringen te verrichten zonder hierbij aan handen en voeten gebon den te zijn. Ook voor de bezwaren van de ge westelijke raad van het Landbouw schap bleek de raad niet ontvanke lijk te zijn, met dien verstande dat een meerderheid binnen de raad kon instemmen om een tweetal percelen aan de Boerenweg, waarvan de be stemming als natqurgebied nog niet is gerealiseerd, een agrarische func tie te geven door de bestemming van deze percelen te wijzigen in „agrari sche doeleinden 2". zij het met uit sluiting van nieuwe bedrijven. ZIERIKZEE - De Vereni gingsraad van de woningbouw vereniging Beter Wonen heeft 113.gulden beschikbaar ge steld voor het verwijderen van 35 olietanks die vroeger wer den gebruikt voor verwar mingsinstallaties in de huizen van de vereniging. ,,Het afgelo pen najaar is er uit een oude tank in Brouwershaven een restje olie gelopen. Het kostte ons enkele tienduizenden gul dens om de grond die daardoor werd verontreinigd te reinigen. Dat heeft ons aan het denken gezet", aldus voorzitter F. K. Vos. Beter Wonen heeft mo menteel nog maar een woning waarin de verwarmingsinstal latie nog met olie wordt gestookt. Door het definitief verwijderen van alle buiten ge bruik zijnde tanks wil zij mo gelijke grondverontreiniging en kosten in de toekomst voor komen. zeggen destijds tegen alle voorstellen betreffende de Vrijburg nee hebben gezegd. Het huurbedrag zal per tien jaar worden aangepast. En dat is ook het geval met de rente van de klimlening die Beter Wonen verstrekte aan SWWB om de Vrij burg te kunnen realiseren. Het defi nitieve bedrag van de lening werd vastgesteld op vijf en een half mil joen gulden en de rente voor het eer ste tijdvak van tien jaar op 6 6/8 procent. Ook nu weer met stemont- houding van Bom en Hendrikse. De gemeente Zierikzee heeft tot nu toe nog steeds geweigerd voor dit be drag gemeentegarantie te verlenen. Maar Vos bleef ojDtimistisch. We heb ben hierover nog steeds contact met b en w. We verwachten geen structurele leegstand van de Vrijburg en daarom zullen we politiek Zierikzee opnieuw om een herbezinning vragen zodat ons alsnog de garantie wordt ver leend". Vos sprak zijn voldoening uit over het realiseren van het project. Hij vertelde dat momenteel 18 van de 32 units contractueel zijn verhuurd. Er wordt met ongeveer zes gegadig den gesproken over eventuele ver huur van de overige (14) appartemen ten. ,,Het is voor mij zeker dat al deze flats binnen nu en enkele maanden zijn verhuurd". De Vrijburg werd en kele weken geleden opgeleverd. Vrij dag en zaterdag zijn er open dagen voor genodigden en belangstellen den. Garages De Verenigingsraad ging akkoord (Op Hendrikse en Bom na) met een voorstel om aan de Gasthuisboom gaard bij de Vrijburg elf garages te bouwen, waaronder een rolstoelge- schikt. De totale kosten daarvan be dragen ruim 140.000 gulden. De huur prijs gaat f 72,50 per maand bedragen. De garages zijn in eerste instantie bestemd voor verhuur aan inwoners van de service-flat. Wan neer er boxen leeg blijven zullen die te huur worden aangeboden aan der den, ook aan niet-huurders van Beter Wonen. Tijdens de vergadering werd be kend gemaakt dat mr B. A. Kievith bereid is gevonden om als plaatsver vangend secretaris/penningmeester op te treden voor de heer C. Kloet van wie onlangs afscheid werd genomen. BRUINISSE - Donderdag 19 maart vergadert de gemeenteraad van Brui nisse. Aan de orde komt een wel zeer magere agenda. Naast het college voorstel tot vaststelling van een meerjarenprogramma voor stads- en dorpsvernieuwing staat alleen een voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaf van bor den met gemeentewapen, en een be grotingswijziging op het program ma. In het meerjarenprogramma wordt voor 1987 337.000 gulden uitgetrok ken voor particuliere woningverbete ring, fase I van het trottoir langs de Dorpsweg, en herinrichting van de Nieuwstraat. Voor 1988 staat een be drag van 281.000 gulden op het pro gramma voor particuliere woning verbetering, fase II Kerkstraat', het bouwrijp maken van fase II Kerk straat, fase II van het trottoir langs de Dorpsweg. Ook wordt voor 1988 een bedrag van 1000 gulden uitge trokken voor bewonersvoorlichting. Als de gemeenteraad akkoord gaat uiteraard. Voor 1989 staat behalve particuliere woningverbetering en bewonersvoorlichting ook de sloop van drie woningen aan de Steinstraat op het programma. Voor dat jaar staat een uit te geven bedrag van 64.000 gulden genoteerd. In 1990 wil men in Bruinisse overgaan tot be- drijfsverplaatsing. Voor dat doel staat een bedrag van 226.000 gulden in het meerjarenprogramma. Het programma voor 1991 behelst parti culiere woningverbetering. Het gaat hier om een bedrag van 25.000 gul den. Gemeentewapen Het college van b en w van Bruinis se overweegt langs een aantal belang rijke invalswegen van het dorp, bij voorbeeld langs de Grevelingendam en in de toekomst de Philipsdam, borden te plaatsen met daarop de naam van de gemeente en een afbeel ding van het gemeentewapen. Men denkt, hierbij aan een bord van 1 1,5 bij 0,5 meter. Het college stelt voor voor het laten maken van deze bor den een krediet vast te stellen ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werden door onbeken den vernielingen aangericht aan de auto van A. B. te Zierikzee. Het voer tuig stond voor de woning van de ei genaar aan de Caustraat geparkeerd. Vermoedelijk hebben de daders er over gelopen want het dak en koffer deksel van de auto waren ingedeukt. RENESSE - Mejuffrouw J. v. Z. uit Haamstede deed aangifte van dief stal van haar tas waarin papieren en geld zaten voor een gezamenlijke waarde van ongeveer 300 gulden. Zij raakte haar eigendom kwijt bij een bezoek aan een disco in Renesse in de nacht van zaterdag op zondag. OUWERKERK - Op de T-kruising Burgemeester Romeynstraat/Laan der Wereldveteranen vond maandag middag een aanrijding plaats waar bij twee personenauto's werden be schadigd. Mevrouw M. B.-B. uit Zierikzee reed vanaf de Laan der We reldveteranen rechtsaf de Romeyn- straat in en zou daarbij naar links hebben gekeken en te veel op het middengedeelte van de weg hebben gereden. D. V. uit Nieuwerkerk kwam vanuit de Romeynstraat aan rijden. Beide auto's schampten el kaar en werden respectievelijk aan de linker-zijkant en linker-voórzijde ingedeukt. ZIERIKZEE - Uit de winkel voor elektrischè artikelen van de firma v. d. H. aan het Ha venpark te Zierikzee werd van nacht (van maandag op dins dag) voor ongeveer 6000 gulden aan apparatuur gestolen. De dieven verschaften zich toe gang tot de zaak door het force ren van de ruit in de toegangs deur. Zij namen onder andere een video-camera en twee compact-disc spelers mee. ROTTERDAM - De politie heeft een 21-jarige Rotterdammer aangehou den in verband met de brand zondag ochtend op een zolderverdieping aan de.IJsclubstraat in Rotterdam, waar door een 23-jarige vrouw door ver stikking om het leven kwam. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dit meegedeeld. ZIERIKZEE - Morgen vergadert het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Op de agenda onder andere het voorstel om de Moolweg voor de symbolische prijs van 1 gulden te verkopen aan de ge meente Middenschouwen. Verder op de agenda de volgende zaken: verkoop grond aan C. H. van Schelven uit Dreischor, aankoop aan- berming Flaauwers van Staatsbosbe heer en C. Bij de Vaate, overname van percelen dijk langs het Havenkanaal en de keersluis in het Havenkanaal van de gemeente Zierikzee. Als laat ste agendapunt komt aan de orde het voorstel tot wijziging van de erf pachtovereenkomst met mevrouw M. Lang-McQueen-Janzen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur), 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Start bouwactiviteiten in augustus ZIERIKZEE - Wanneer alles volgens plan verloopt zal de woningbouwvereniging Beter Wonen in augustus van dit jaar daadwerkelijk starten met de verbouw- en nieuwbouwwerkzaamheden die van het huidige ver pleeghuis Corneliastichting aan het Zierikzeese Haven park een woonblok voor beschermd wonen zullen ma ken. Het gebouw krijgt de oud-Zierikzeese naam de mossele (volgens historisch gebruik zonder hoofdletter) en zal in totaal 46 appartementen gaan omvatten. De ge vel van het historische gebouw aan het Havenpark blijft onaangetast. Dit alles maakte de heer Ph. H. van Doorne bekend tijdens de vergade ring van de Verenigingsraad van Be ter Wonen die plaatsvond in het Huis van Nassau. Hij wilde nog niet kwijt hoeveel de totale kosten van het pro ject gaan bedragen maar zeker is dat die in dé miljoenen guldens lopen. De huurprijs van de appartementen zal, afhankelijk van de grootte en ligging die onderling verschilt, variëren van 350 tot bijna 700 gulden per maand. 34 Appartementen Zoals bekend zal de Corneliastich ting in juni verhuizen naar een nieuw gebouw aan de Emil Sandströmweg en heeft Beter Wonen begin 1986 be sloten het pand aan het Havenpark te kopen. Volgens Van Doorne hebben de onderhandelingen met de gemeen te over de invulling van het gebouw inmiddels tot een principe-overeen komst geleid. Hieruit blijkt dat via. verbouwing in het oude gebouw 34 appartementen zullen worden gerea liseerd en dat aan de achterzijde in de Hoge Molenstraat via nieuwbouw nog twaalf woningen bij het complex worden gevoegd. Van Doorne ver: wacht dat in april met de aanbeste ding zal worden begonnen, dat in mei de aanvrage voor geldelijke steun de deur uitgaat die dan in de juniverga- dering van de gemeenteraad aan de orde komt en dat in augustus met de bouw van de mossele kan worden be gonnen. De Vrijburg Ook het andere miljoenenproject van de woningbouwvereniging, De Vrijburg aan het Jannewekken, kwam in de vergadering aan de orde. Met uitzondering van de Verenigings raadsleden A. J. Bom en J. Hendrikse die zich van stemming onthielden, ging de volledige raad akkoord met het voorstel om de grond waarop de Vrijburg werd gebouwd te verhuren aan de SWWB (Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden) voor een bedrag van bijna 49.000 gulden per jaar. Zoals bekend richtte de wo ningbouwvereniging de SWWB op om via deze stichting zonder binding aan bepaalde regels het project te kunnen realiseren. De grond waarop de Vrijburg is gebouwd werd door Be ter Wonen niet verkocht maar ver huurd aan SWWB omdat men in het eerste geval BTW had moeten betalen voor de grond (terwijl men die in fei te aan zichzelf zou verkopen). De he ren Bom en Hendriks onthielden zich van stemming omdat zij na ar hun De historische gevel van het gebouw aan het Havenpark blijft intakt. ZIERIKZEE - Een meerderheid binnen de gemeente raad van Zierikzee heeft het bezwaarschrift van de Zeeuwse Milieufederatie naar aanleiding van de herzie ning van bestemmingsplan Buitengebied ongegrond ver klaard. Alleen de PvdA stelde zich achter het verzoek van deze organisatie om een tweetal dijken landschappe lijke waarde toe te kennen. Dit bleek tijdens de raads vergadering, waarbij deze herziening aan de orde kwam. Het bezwaarschrift van de Zeeuwse Milieufederatie was evenals dat van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap ingediend in verband met de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. De ze herziening was op grond van arti kel 30 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening noodzakelijk omdat hierin de raad opgedragen wordt om een herziening van het plan vast te stel len. indien er sprake is van onthou ding van goedkeuring. Daarbij bleek met het oog op nieuwe ontwikkelin gen een herziening gewenst. De Zeeuwse Milieufederatie heeft via een bezwaarschrift bezwaar aan getekend tegen deze herziening van het bestemmingsplan. Hierin bepleit deze organisatie dat alle binnendij ken het predikaat dijken met land schappelijke betekenis moeten krij gen. Een viertal dijken waaronder de Levensstrijddijk en de dijken achter de Zuidhoek-inlagen komen hiervoor als eersten in aanmerking. Welke landschappelijke betekenis genoem de dijken hebben wordt in het be zwaarschrift van deze milieuorgani satie niet nader verklaard. Ook de gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft in de vorm van een aantal schriftelijke bezwaren tegen de herziening van dit bestemmingsplan ingediend. Deze bezwaren hebben betrekking op de scheiding van gronden met natuurlij ke waarde en die met een agrarisch gebruik. Een dergelijke verweven heid van functies moet volgens dit or gaan in de bestemming tot uiting worden gebracht. Daarbij bevat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3