Plaats van het gezin belangrijkste vraag r Meerderheid raad stemt in met krediet van tien mille voor mijnenjager Zierikzee c Meerderheid Westerschouwse raad voor de uitbreiding van Lisiduna Burgh-Haamstede *4 «Ij -* gratis narcissen Autobedrijf A.L.G. DE ZIERIKZEESCHE COURANT CN? «Ni WA> l£6f PE gar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Leegstand Boomfeest Vriendschap Turnen Er komt een steeds grotere leegstand in de Er komt een groot aantal eilandelijke acties in Het Almelo's mannenkoor viert het zeventigja- Tijdens de districtskampioenschappen turnen duurdere huurwoningen. Beter Wonen bouwt het kader van de nationale boomfeestviering rig bestaan met een uniek concert met de Ko- in de Haagse sporthal Overbosch behaalden mede daardoor niet meer in Bruinisse, Ouwer- op woensdag 25 maart. Een uitvoerig over- ninklijke muziekvereniging Kunst en Eer. (Pag. Delta Sport-turnsters een serie uitstekende kerk en Sirjansland. (Pag 3). zicht. (Pag. 4). 5). klasseringen. (Pag. 9). DINSDAG 17 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24101 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een waarachtig vriend is de grootste van alle bezit tingen; en tegelijk die, welke men het minst van alle zich zoekt te verwerven. La Rochefoucauld CDA en VVD voor, PvdA en RU tegen BURGH-HAAMSTEDE - Ondanks een felle veroorde ling door de Partij van de Arbeid en de Reformatorische Unie heeft de Westerschouwse gemeenteraad toch in meerderheid besloten, dat de uitbreidingsplannen van manege Lisiduna te Burgh-Haamstede doorgang moeten vinden. CDA en VVD stelden een aanzienlijke kwali teitsverbetering voorop, terwijl eerder genoemde partij en grote moeite hadden met de „aantasting van de land schappelijke open ruimtes in de gemeente". Voor burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer komt er nu een einde aan de periode, waarin Westerschouwen het zonder goede manege moet stellen. Na de laatste commissievergade ring ruimtelijke ordening leken de stemmen al geteld. Ook toen al werd door de PvdA en de RU afstand geno men van de uitbreidingsplannen. CDA en VVD waren toen gematigder in hun opvattingen, maar stemden er mee in, dat er geen sprake mocht zijn van horeca-uitbreiding ten behoeve van die mensen, die geen gebruik ma ken van het ruitercentrum zelf. Blijven PvdA-woordvoerder J. C. Hendrik- se sprak van een ontegenzeglijke horeca-uitbreiding. Momenteel heeft de manege alleen een vergunning voor de ruitersport-gasten en dat moet zo blijven. Maar volgens Hen- drikse is van die beperkte vergun ning geen 'lor' terecht gekomen en ge beurt dat ook in de toekomst niet. Hij wees in dit verband op de borden langs de weg, waarmee passanten worden uitgenodigd voor de koffie. De eerste burger reageerde hierop met de opmerking, dat de gemeente afspraken heeft met de politie, dat die borden weggehaald worden. Dat dit zo gemakkelijk gaat als Nie- mantsverdriet suggereerde betwij felde G. J. W. van der Salm (PvdA). „Controleren van het naleven van de beperkte vergunning is heel moei lijk. Maar we vertrouwen erop, dat de eigenaar zich hieraan houdt. An ders heeft de gemeente de mogelijk heid, de vergunning in te trekken", aldus de voorzitter. Vrijdag en zaterdag bij Calandweg - Zierikzee SGP-lijsttrekker in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - „Is er nog plaats voor het gezin, en voor goede verzorging van ouderen?, dat is de belang rijkste vraag", aldus de heer W. P. Rentier op een verkie zingsbijeenkomst van de SGP in Salem te Nieuwerkerk. Rentier is voorzitter van de SGP-fractie in de Staten van Zeeland en lijstaanvoerder van de SGP in Zeeland. „De overheid moet een duidelijke norm hebben: zij ontleent haar taak immers aan God's Woord", aldus de SGP-lijst- aanvoerder. De heer Rentier legde in zijn toe- beeld van Engelse industriesteden spraak de nadruk op de door de over- waar de industrieën stilaan zijn ver heid en de politici te hanteren nor- dwenen. „De lucht zal daar ongetwij- men. Hij constateerde dat de over- feld weer schoner zijn geworden, heid ver van de mensen afstaat. „Een enquête heeft uitgewezen dat men haar eigen provinciale bestuurderen nauwelijks kent. De mensen geloven niet meer in de overheid. En daar mo gen de bestuurderen van de provincie zich best eens ernstig zorgen om ma ken. De mens speelt eigen rechter. Krakers betalen geen huur, verbou wen zonder vergunning. Zij hebben hun eigen normen en waarden. Als dit zo doorgaat valt dit land straks niet meer te besturen", aldus Rentier. Rentier schilderde geen al te opti mistisch beeld van onze hedendaagse samenleving. Een samenleving waar in volgens zijn zienswijze het even wicht ver te zoeken is. „De overheid kampt met een onevenwichtigheid tussen baten en lasten, en dat is moei lijk recht te breien. In het onderwijs, gelukkig niet in ons onderwijs, is er sprake van een constante spanning tussen mens en middelen. Het blijkt tegenwoordig niet meer mogelijk de burgers te beschermen. Er is sprake van toename van de criminaliteit". De heer Rentier sprak ook zijn grote zorg uit wat betreft het milieu. „Overal vindt men verontreiniging. Sterk vervuild baggerslib, waarmee men geen raad weet. Vervuilde grond die afgevoerd wordt om elders schoongemaakt te worden". Rentier sprak zich uit voor hand having van de kerncentrale in Bors- sele. „Aandacht voor alternatieve energie is zeker nodig, maar op dit moment is het nog te duur en te inef ficiënt. En dus moeten wc het maar doen met een kerncentrale", aldus de SGP-lijstaanvoerder. Rentier constateerde ook een dis crepantie tussen milieu en werkgele genheid. Hij schetste daarbij het 4 A JZ Hendrikse: „U zegt dat de onderne mer dit zelf dient te controleren, maar we hebben voorbeelden te over, dat dit niet gebeurt. Er is in deze ge meente nog nooit opgetreden tegen het niet naleven van de vergunning vervolg pagina 4 Advertentie De mijnenjager hr. ms. Zierikzee vlak voor haar doop op de werf van Van der Giessen-de Noord Marine bv in Alblas- serdam. ZIERIKZEE - „Het verdriet de PvdA-fractie dat een meerderheid binnen de raad tien mille wil neertellen voor een dergelijke vertoning". Met deze woorden bekri tiseerde PvdA-raadslid D. van der Wekken tijdens de maandelijkse vergadering van de Zierikzeese gemeente raad de houding van zijn meeste tafelgenoten, die er geen moeite mee bleken te hebben om een krediet van tien mille neer te tellen voor het officiële in gebruik ne men van de mijnenjager hr. ms. Zierikzee. Deze plechtig heid voltrekt zich 7 mei in de haven van Zierikzee. lijk echtpaar wordt aangeboden, hoopt het comité nationaal geschenk een bedrag van tenminste één mil joen gulden bijeen te brengen. Hier- vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's maar met het verdwijnen van de in dustrie is ook de werkgelegenheid verdwenen en zijn de steden verpau perd". Soberheid Rentier pleitte voor een terugkeer naar de soberheid en voor de terug keer van een samenleving met nor men en waarden op bijbelse leest ge schoeid. „Vroeger was het huwelijk een beschermd instituut. Nu heeft men alle remmen losgegooid. Is er in deze tijd nog plaats voor het gezin? Dat is de belangrijkste vraag die we onszelf moeten stellen", aldus de spreker. Van der Wekken begon zijn betoog met de constatering dat het nog steeds onontkoombaar is dat derge lijk „oorlogsmateriaal" wordt gefa briceerd. De sociaal-democraat zei dan ook geen enkele reden aan te kunnen voeren om zoveel geld op ta fel te moeten brengen voor het in dienst nemen van een mijnenjager die de naam Zierikzee draagt. „De raad is hierover nooit geraadpleegd". Een volkomen ander geluid liet de fractievoorzitter van het CDA, C. Bij de Vaate, horen. Deze stelde zich op het standpunt dat het voor de promo tie van Zierikzee een goede zaak is dat de plechtigheid in de Zierikzeese haven bij 't Luitje wordt voltrokken. Hierbij wordt de mijnenjager, de elf de uit een serie van vijftien mijnen- bestrijdingsvaartuigen rond 11.00 uur door de werf Van der Giessen-de Noord Marine bv. aan de Koninklijke Marine overgedragen. Band Een tweede argument waarmee Bij de Vaate zijn standpunt verdedigde was de mogelijkheid om de burgerij meer bij het gebeuren te betrekken, waardoor de band tussen de Zierik- zeeënaars en het schip en haar be manning wordt versterkt. De chris tendemocraat onderstreepte het be lang die hij aan deze plechtigheid toe kent door te stellen dat indien dit fi nanciële problemen zou opleveren, dit eventueel gecompenseerd zou kunnen worden door eens een keertje de internationale uitwisseling over te slaan. Ook burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs stelde zich op het stand punt dat de raad voldoende gelegen heid heeft gehad om zich tegen het ge beuren rond de Zierikzee uit te spreken. Hij wees erop dat het colle ge van b en w deze zaak tot tweemaal toe in het seniorenconvent heeft aan gekaart en dat ook de raad na haar maandelijkse vergadering in januari hierover geïnformeerd is. Toon bleek het merendeel van de raadsleden met deze financiële consequenties in te kunnen stemmen. Bovendien, zo voerde Asselbergs aan, is het niet on gebruikelijk dat de ingebruikname van een marineschip zich afspeelt in de stad. waarnaar deze genoemd is. De burgervader liet niet na Van der Wekken erop te wijzen dat het begrip oorlogsmateriaal achterhaald is on dat deze beter do term defensiemate- raal kan gebruiken. Hoezeer Van der Wekken ook steun voor zijn frac tiestandpunt probeerde te krijgen, hij bleef een roepende in do woestijn. Zowol CDA als VVD haddon geen moeite met het bedrag van 10.000.- dat nodig is om dc plechtigheid van 7 mei naar behoren te laten verlopen. Goedkoper Minder spraakwater was nodig voor het voorstel om als gemeente een bijdrage van 200,- te leveren aan het nationaal geschenk tor gelegen heid van het 50-jarig huwelijksjubi leum van prinses Juliana en prins Bomhard. Voor dit nationale ge schenk, dat 30 april aan het prinse- Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Buien De Schotse depressie trekt naar de Noordzee. Vannacht regen. Morgen overdag veel bevolking met droge pe rioden. Morgenavond kans op buien. De wind is zuidwest en matig van kracht. Temperatuur omstreeks 6 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 maart: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 maart Zon op 06.49. onder 18.48 Maan op 22.52, onder 07.39 19 maart Zon op 06.46, onder 18.50 Maan op onder 07.54 Laatste Kwartier: 22 maart (17.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dc depressie bij IJsland trekt via Noord-Schotland naar De nemarken en ligt morgen op de Noordzee. De nabijheid van dit lage drukgebied betekent voor ons land veel bewolking, perioden met buiige regen en veel wind. In de komende nacht komt geen vorst meer voor en in de middag loopt de temperatuur op tot rond 6 graden. De vrij krachti ge wind komt uit westelijke richtin gen. Aan de kust en op het IJsselmeer moet op harde, mogelijk zelfs storm achtige. wind worden gerekend. In de komende dagen blijft het weer wis selvallig of onbestendig. Vorst zit er dan niet meer in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1