FNV-Bruinisse huldigt jggffisX'1 kwartet jubilarissen Handhaven koopavond donderdag en afschaffen middagsluiting winkels Toerisme creëert per jaar 100 arbeidsplaatsen meer in Zeeland show ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering- AUSTIN ROVER Buitenspiegel auto vernield WA> Wh pe &u.r w. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24100 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Brandweer Politiek Tactiek Vier minuten Twaalf brandweerlieden van de brandweer- RPF-kamerlid Meindert Leerling hield een Bruse Boys-oefenmeester Jan Kostense ver- Zierikzee werkte in de tweede helft van de uit- korpsen uit de gemeente Brouwershaven wer- spreekbeurt in Bruinisse, waarin hij stelde dat dient een tien voor tactiek voor de manier wedstrijd bij koploper WSC een 1-0 achter den in het plaatselijke Tonnenmagazijn in de de provinciale politiek niet los te zien is van het waarop hij zijn ploeg koploper Arnemuiden te- stand binnen vier minuten weg naar een 1-2 bloemetjes gezet. (Pag. 2). landelijk gebeuren. (Pag. 3). gemoet liet treden. (Pag. 4). zege. (Pag. 5). Een volk, dat te veel jubilea viert, vergeet voor nieu we te zorgen. Fliegende Blatter CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel in Scharendijlte SCHARENDIJKE - „De afgelopen jaren nam de werk gelegenheid in de toeristisch-recreatieve sector in Zee land toe met tenminste honderd full-time arbeidsplaat sen per jaar. Een groei die in de eerste plaats het gevolg is van de spectaculaire toename van het aantal ver blijf stoeristen uit West-Duitsland". Deze berekening van het bureau voor economisch onderzoek, het ETI-Zeeland, was voor CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel aanleiding voor een positieve inleiding over het Zeeuwse provincia le beleid van de afgelopen vier jaar. De gedeputeerde die als tweede op de kandidatenlijst van het CDA voor de provinciale verkiezingen staat genoteerd sprak in de Putmeet te Scharendijke voor ongeveer twintig belang stellenden. De bijeenkomst werd georgani seerd door de CDA-afdeling Midden- schouwen die ook de derde kandidaat op de CDA-lijst mevrouw L. Neder- hoed-Zijlstra uit Zierikzee bereid had gevonden om in Scharendijke een inleiding te houden. Als on derstreping voor het provinciaal be leid voerde Ventevogel de cijfers van het ETI-Zeeland aan waaruit bleek dat gedurende de afgelopen vijf jaar De Bruse F NV-jubilarissen. BRUINISSE - „De vakbeweging wordt door jongeren vaak met vroeger in verband gebracht. Ten onrechte, want de vakbond is niet een zaak uit het verleden. Ook tegenwoordig leeft nog steeds de gedachte dat je samen sterker staat". Deze woorden sprak FNV-bestuurder Jan Hendrikse (bouw- en houtbond) tijdens een feestelijke bijeenkomst van de FNV-afdeling in Bruinisse, die ter gelegenheid van een aantal jubilea in het Bruse Dorps huis werd gehouden. Nadat de secretaris van de plaatse lijke raad, J. van der Have, de avond had geopend beklom Hendrikse, die namens het rayon Schouwen-Duive- land van de bouw- en houtbond zit ting heeft in de FNV-bondsraad het spreekgestoelte. ,,Ik ben wel niet zo'n hoge bondspiefmaar dat doet er ver der ook niet toe", grapte hij in de rich ting van het kwartet jubilarissen dat de FNV-afdeling in Bru deze avond in de bloemetjes zette. Hendrikse bena drukte in zijn speech het nut van de vakbeweging in deze tijd. ,,De vak bond wordt door jongeren nog te vaak met vroeger in verband ge bracht. Ten onrechte, want de vakbe weging bewijst ook vandaag nog haar nut". De vakbondsman het niet na om nader in te gaan op de werkgelegen heid binnen de bouw. ,,Als er van rijkswege minder geld beschikbaar komt voor woningbouw, dan bete kent dat automatisch grote werkloos heid onder de leden van de bond, daar de overheid de grootste werkge ver in deze sector is. Het werk is er wel, maar het geld niet, hetgeen leidt tot massale werkloosheid en toene mende concurrentie". Hendrikse maakte in zijn toespraak eveneens melding van de slechte voortgang van de CAO-besprekingen tussen de be stuurders van de bouwbond en de werkgevers. ,,Na zes besprekingen is er nog geen enkel resultaat behaald". Jubileum ,,Het is goed dat de vakbeweging actief is en dat er mensen zijn die het nut van de vakbeweging inzien". Met deze mensen bedoelde Hendrikse de twee aanwezige jubilarissen binnen de bouw- en houtbond van de afde ling Bruinisse. Zowel P. Bal als J. Ge luk werd voor hun veertigjarig lid maatschap de gouden speld opge prikt. Waarna het ritueel" werd af gerond met het overhandigen van een envelop onder couvert en een bloeme tje voor de echtgenotes van beide ju bilarissen. Eveneens op de nominatie voor een onderscheiding stonden de heren A. van den Houten, M. J. de Roode, A. van Zuidland en J. Bal. De ze jubilarissen bleken echter verhin derd te zijn. Solidariteit Daar behalve de bouw- en hout bond ook de ABVA-KABO, voedings bond en vervoersbond aanwezig wa ren bij deze FNV-avond werd de huldiging van de jubilarissen nog even voortgezet. Vakbondsman Jan van Eldik, bestuurder van de ver voersbond van de FNV, nam de rol van Hendrikse over bij het uitreiken van de gouden speld met rode robijn aan Jan van der Have, voor zijn 50- jarig lidmaatschap van de vervoers bond. Van Eldik dook in het verleden en vertelde de aanwezigen hoe hij eerst in contact kwam met de vakbe- weginge en daardoor zesentwintig jaar geleden Jan van der Have ont moette in de Rotterdamse haven. Van Eldik liet niet na om in zijn toe spraak nog eens te pleiten voor meer humor binnen de vakbeweging. „Ernst is goed, maar dat loodzware mag van mij wel achterwege blijven". Die ernst kwam vanzelf naar voren toen Van Eldik de solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden naar voren bracht. Die solidariteit is niet gediend met een aparte bond voor uitkeringsgerechtigden, die door de vakbondsman werd getypeerd als „slecht voor de arbeidende klasse, maar wel goed voor de regering in Den Haag". Dat een bond voor uitke ringsgerechtigden bepaald geen „kleine jongen" zou zijn verduide lijkte Van Eldik door te stellen dat circa 12.000 leden van de vervoers bond tot de categorie uitkeringsge rechtigden behoren. Het optreden van Van Eldik bleef niet beperkt tot het uitreiken van de gouden speld met robijn aan de plaatselijke FNV- secretaris. Ook J. C. Bal van de voe dingsbond van de FNV ontving een gouden speld voor de veertig jaar dat hij lid is van de FNV Voedingsbond. Deze bond kende nog een jubilaris in de persoon van J. Eerland die een hal ve eeuw geleden het lidmaatschap aanvroeg. Deze moest echter wegens omstandigheden verstek laten gaan evenals de jubilaris van de industrie bond, J. Kostense. ZIERIKZEE - Vanavond, maandag; vergadert de verenigingsraad van woningbouwvereniging Beter Wonen in het Huis van Nassau in Zierikzee. Op de agenda: verkoop van grond in Ouwerkerk, de bouw van 11 garages aan de Gasthuisboomgaard, en de stand van zaken rond het project be schermd wonen in 'de mossele'. De vergadering begint om 19.30 uur. Bij het bouwen tussen bestaande woningen resteren soms stukjes grond die worden meegekocht om te voorkomen dat de verkoper onbruik bare en soms onbereikbare grond overhoudt. In Ouwerkerk is dat het geval. Woningbouwvereniging Beter Wonen heeft de aangrenzende grond eigenaar, de heer H. G. Schouten, be reid gevonden een stukje restgrond te kopen. In totaal gaat het om een stuk grond van 8,4 vierkante meter. Dit a raison van 630 gulden kosten koper. Als de verenigingsraad akkoord gaat komen er aan de Gasthuisboom gaard 11 garages, waaronder 1 grotere voor rolstoelgebruikers. Aanvanke lijk was het plan om besloten par keerruimte te creëren in de vorm van een parkeerkelder. Dat bleek echter te kostbaar. De huur voor de te bou wen garages gaat 72,50 gulden per maand bedragen. f Conclusie ZOC-enquête: ZIERIKZEE - De koopavond op donderdagavond moet gehandhaafd blijven, de middagsluiting van de meeste winkels daarentegen moet verdwijnen. Is dit geen haal bare kaart, dan moeten de sluitingstijden op zijn minst worden gestroomlijnd. Dit zijn de twee meest in het oog springende conclusies van het onderzoek dat de Zierik- zeese Ondernemers Centrale begin dit jaar onder het winkelende publiek in Zierikzee hield. De ZOC voerde dit onderzoek uit met het doel een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de wensen die bij de consumenten leven op het gebied van de wekelijkse koopavond. Van de in totaal 4200 uitgezette vragenfor mulieren is 33% procent ingeleverd. Voor de verwerking van de gegevens is door de heer A. Smallegange ge bruik gemaakt van een computer. Koopavond Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat 75% van de geënquêteerden vindt dat de koopavond op donder dag moet blijven en wel van 19.00 tot 21.00 uur. Ongeveer eenderde van de ze voorstanders van een koopavond op donderdag pleit voor een koop avond tot 20.00 uur, waarbij de slui ting tussen 16.30 en 19.00 uur wordt afgeschaft. Die duidelijke voorkeur voor de donderdagavond als weke lijkse winkelavond bleek bij zowel jongeren als ouderen. Al lag het per centage vrouwen, ouder dan 27 jaar, dat voor het verschuiven van de koop avond naar vrijdag kiest, iets hoger dan het gemiddelde. Afgaande op de uitkomsten van het onderzoek blijkt dus dat de overwe ging om de koopavond een dag te ver schuiven niet in goede aarde is geval len bij het merendeel van de consu menten. Geruchten dat het winkel personeel deze uitslag onrechtmatig zou hebben beïnvloed door formulie ren waarop de voorkeur voor vrijdag stond vermeld weg te werken, waar door die duidelijke voorkeur voor donderdag naar voren kwam, kunnen niet op juistheid worden getoetst. ZOC-voorzitter A. P. den Reijer ver klaarde desgevraagd wel op de hoog te te zijn van deze hardnekkig circu lerende praatjes, maar er verder geen waarde aan te hechten. „Het is on waarschijnlijk dat de ondernemers zelf met deze gegevens gesjoemeld hebben. Zij zijn het immers geweest die het initiatief tot deze enquête hebben genomen. Wat het winkelper soneel doet is echter niet na te gaan, maar dat deze in de gelegenheid is om zoveel formulieren te vervalsen, dat daarvoor de uitslag merkbaar beïn vloed is, valt te betwijfelen. Ik heb de enquêteformulieren bij verschillende ondernemers opgehaald en daarbij geen noemenswaardige afwijkingen in de resultaten geconstateerd. Wel zijn enkele formulieren ter zijde ge legd, als uit het handschrift bleek, vervolg pagina 2 CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel: ,,Via een evenwichtige afweging zo wel werkgelegenheid stimuleren als Zeeland schoon en groen houden". het aantal overnachtingen door West duitsers in Zeeland haast is verdub beld. Ook het aantal overnachtingen van Belgen nam met gemiddeld 15 procent per jaar toe. Hierdoor is de lokale werkgelegenheid die direct of indirect het gevolg is van de toeris tisch-recreatieve bestedingen in de provincie gestegen van 8 naar 8,5 pro cent. Voor 1987 wordt het aantal werkzame personen in de Zeeuwse toeristische sector geraamd op 9.500 en het bedrag dat de toeristen geza menlijk uitgeven op een miljard gul den per jaar. Een ontwikkeling die volgens Ven tevogel goed aansluit op de CDA- plannen voor het beleid in de komen de vier jaar. „Wij zullen ook nu weer de toename van de werkgelegenheid als hoogste prioriteit handhaven". Hij verwoordde wat men de afgelo pen vier jaar aan dit probleem heeft gedaan. Onder andere het promoten van Zeeland ten behoeve van recrea tie en toerisme en het bepalen van speerpunten die ontwikkeld zullen worden. Hij was van mening dat nu de nadruk wat meer verlegd moet worden naar het inpassen van het groeiende toerisme in de belangen van natuur en milieu. „We moeten via een evenwichtige afweging van be langen én de werkgelegenheid stimu leren én Zeeland schoon en groen houden. „Dat gaat best samen want ook de toeristen zijn gebaat met een schone groene natuur en rust". Ventevogel toonde zich gelukkig dat het pas gepresenteerde plan om van Neeltje Jans een toeristisch eve nement te maken door dc deskundi gen als haalbaar werd gekenschetst. Wel was hij kritisch over dc voorge stelde entreeprijzen van 35 gulden die naar zijn mening aan dc hoge kant zouden zijn. Ventevogel ging verder in op dc vergrijzing en de be volkingsterugloop in dc provincie die naar zijn mening ccn gevaar in houden voor het handhaven en uit breiden van het voorzieningenni veau. Advertentie van 12 t/m 23 maart Autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 Ook Lukkie Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee, die als derde op de kandi datenlijst van het CDA voor de pro vinciale statenverkiezingen staat, hield een pleidooi voor de bescher ming van het milieu naast het groei ende toerisme. „In de komende perio de kunnen we laten zien of we inderdaad zoveel waarde hechten aan het milieu". Zij was van mening dat het provinciaal beleid hierin een voortrekkersrol kan spelen. Neder- hoed ging in op de specifieke situatie op Schouwen-Duiveland. Zij pleitte voor het instandhouden en uitbrei den van de fourageergebieden voor vogels, de uitbreiding van rust- en stiltegebieden en een duidelijkere af scheiding tussen deze gebieden en re creatiegebieden. „We moeten de bur gers en toeristen hiervan meer bewust maken en hen de redelijkheid ervan laten inzien. Bijvoorbeeld via de verspreiding van folders". Om een en ander te realiseren achtte zij een gezamenlijk optreden van de belang hebbende gemeenten en provincies van groot belang. Verder moet vol gens het kandidaatlid het politie bestand zeker in de zomermaanden worden uitgebreid en is het de taak van de provincie om erop toe te zien dat de regels worden nageleefd. „We moeten nieuwe verontreiniging voor komen". Nederhoed pleitte tenslotte voor het creëren van een inlagenre- servaat aan de onderzijde van Schou wen-Duiveland en een zoetwaterpijp voor Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werd de buitenspiegel van de personenauto van D. S. uit Zie rikzee vernield. Het voertuig stond aan de Slabberswerf. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Regen Vannacht passeert een in betekenis afnemende rug van hogedruk. Plaat selijk kan het nog een graadje vrie zen. Morgen overdag brengt een nieu we depressie, die dan bij Schotland aangekomen is, veel bewolking en pe rioden met regen, De temperatuur is morgen overdag 6 a 7 graden. De wind die naar zuidwest gedraaid is wordt morgenmiddag krachtig uit west. Minimumtemperatuur komen de nacht -1 graad, aan zee +1. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 20 maart: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kan op neerslag: 60% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 maart Zon op 06.52, onder 18.46 Maan op 21.27, onder 07.27 Laatste Kwartier: 22 maart (17.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie bij IJsland trekt in de richting van ons land. De fronten die behoren bij deze depres sie bereiken morgen in de middag de kust. Van het westen uit gaat het dan regenen. De nacht zal echter eerst hel der zijn. Er staat weinig wind waar door het nog even flink gaat afkoe len. Bijna overal komt dan lichte vorst voor. Ook ontstaan enkele mist banken. Overdag loopt de tempera tuur op tot rond 5 graden. De wind draait naar het zuiden en neemt toe tot matig, aan de kust tot krachtig. De komende dagen blijft het wis selvallig. In de temperatuur komt weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1