Rode Kruis Bruinisse huldigt vrijwilligers tjVk 6 Westerschouwse ondernemers eerder betrekken bij beleid en plannen van de gemeente Buschauffeur door kantonrechter veroordeeld tot 175 gulden boete show O ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN ROVER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24099 WAARIN OPGENOMEN Jachtensluizen Ondernemersavond Korendag De jachtensluizen in het pas geopende De Zierikzeese Ondernemers Centrale heeft De gewestelijke korendag in het Burgh- Programma Er zijn op Schouwen-Duiveland hel komende Krammersluizen-complex houdt de gemoede- het programma voor de ondernemersavond op Haamsteedse dorpshuis De Schutse werd een weekeinde tal van sportieve evenementen. Op ren in den lande flink bezig. Er worden grote maandag 23 maart in restaurant Mondragon problemen voorzien. (Pag. 2). gereed. (Pag. 3). geslaagd evenement. Er kwam een redelijk be zoekersaantal op af. (Pag. 4). onze dagelijkse sportpagina een uitgebreid overzicht hiervan. (Pag. 9). (1797 - 1889) In moeilijke en hachelijke omstandigheden is het stoutste beleid het veiligst. Livius Volledige beslotenheid van commissie niet gewenst BURGH-HAAMSTEDE - Er komt in de toekomst min stens vier keer per jaar overleg tussen de ondernemers van Westerschouwen en het college. De commissie midden- en kleinbedrijf 'nieuwe stijl' heeft de mogelijk heid om in beslotenheid te vergaderen als de situatie hiertoe aanleiding geeft en naar het zich laat aanzien kunnen raadsleden, die nu nog zitting hebben in voor noemde commissie, in de toekomst als toehoorders aan wezig zijn. Dat is de voorlopige conclusie die getrokken kan worden na een uitvoerige discussie over het functio neren van de Westerschouwse commissie. Commissielid Wijsma deelde deze mening, maar ging nog een stapje verder door op te merken, dat de com missie volledig besloten zou moeten zijn. „Hierbij gaat het primair om het wederzijds informeren over specifie ke middenstandszaken", aldus Wijs- ma. Hij benadrukte het woord 'speci fieke' omdat voor hem niet alle denkbare onderwerpen in de commis sie behandeld behoeven te worden. „Om dit van de grond te krijgen moet gedacht worden aan een actief secre tariaat, dat de bevoegdheid heeft om naar beste kunnen een agenda samen te stellen voor de vergaderingen", stelde Wijsma. Om een en ander bin nen de perken te houden, zag hij wel iets in het vooraf afbakenen van de discussieterreinen. in eerste instantie toch gedacht wordt aan het uitwisselen van infor matie", legde Wijsma op tafel. Commissie- en raadslid G. J. W. van der Salm (PvdA) had grote twijfels bij het in zijn geheel besloten maken van de commissie. In de stelling, dat er én geen raadsleden bij moeten zijn én de commissie beter besloten kan vergaderen, zag Van der Salm een te genstrijdigheid. Volgens hem komt dit het vertrou wen van de raadsleden niet ten goede. Hierop gaf Wijsma meteen als tussen oplossing aan, dat de raadsleden als toehoorders aanwezig zouden kunnen zijn. Hiervoor bestond heel wat meer belangstelling. Ook J. W. Geleijnse (CDA) deed sceptisch over de plannen van Wijsma. „Als de raadsleden aan wezig zijn, dan heb je als ondernemer ook meteen de politieke meningen op een rij". J. W. de Jonge, die namens de VVV van Renesse acte de présence gaf was Vervolg pagina 5 Enkele gehuldigde Rode Kruis-mensen op een rijtje. Commissie-en raadslid J. W. Geleijn se liet zich evenals G. J. W. van der Salm voorzichtig uit over de commis sie midden- en kleinbedrijf nieuwe stijl. Het zit zowel het gemeentebestuur als de gemeentelijke ondernemers al geruime tijd dwars, dat de wederzijd se verhoudingen op bestuurlijk vlak niet optimaal zijn. Enerzijds willen de ondernemers in meer zaken be trokken worden, anderzijds heeft het gemeentebestuur behoefte aan meer informatie over de middenstanders binnen de gemeentegrenzen. Een en ander heeft geresulteerd in een dis cussiestuk van chef algemene zaken, W. Bitter. Dat werd tijdens de com missievergadering in het gemeente huis te Burgh-Haamstede besproken. Lijnen In grote lijnen zien de plannen er alsvolgt uit. Er moet een verbetering van de commissie-inspraak komen. Dat kan gerealiseerd worden door én de frequentie van vergaderen op te voeren én het aantal agendapunten behoorlijk uit te breiden. De onder nemers willen niet alleen meepraten over directe zaken als winkelslui tingstijden en het instellen van direc te maatregelen ten behoeve van het winkelend publiek. Ook willen de middenstanders in een tijdig stadium meepraten over punten als de ver keersproblematiek; de parkeergele- genheden enzovoort. Commissielid en voorzitter van de Middenstandsvereniging Renesse, A. M. Verseput, kon zich vinden in die verbetering en ook het houden van informatiedagen zag hij wel zitten. Een derde aangedragen punt - het opstellen van nieuwsbrieven - be hoefde van hem niet te gebeuren. „Daar gaat veel menskracht en tijd inzitten. Als die eerste twee dingen gerealiseerd kunnen worden, dan zijn we goed bezig", aldus Verseput. Datzelfde commissielid heeft tij dens eerdere vergaderingen de term 'denktank' laten vallen. Hierbij moet gedacht worden aan een vorm van bijeenkomst, waarbij college en on dernemers in beslotenheid van ge dachten kunnen wisselen over de meest uiteenlopende zaken. „Daar mee zou bereikt worden, dat het be drijfsleven een niet te onderschatten invloed krijgt op het te voeren ge meentelijk beleid. Tferwijl dit beleid gericht moet zijn op de belangenbe hartiging van de bevolking in zijn to taliteit", reageert het discussiestuk hierop. Jammer Verseput zei het wel jammer te vin den, dat tegenover dat plan terughou dend is gereageerd. „Er kunnen zich zaken aandienen, die gemakkelijker in beslotenheid besproken worden, dan in het openbaar", aldus Verseput. „Tevens kun je je afvragen of er raadsleden in de commissie zitting moeten hebben. Het brengt een poli tiek element in de discussie, terwijl Voorzitter Hekman duikt terug in de tijd BRUINISSE - „We hebben er als bestuur behoefte aan uiting te geven van onze grote waardering aan al die vrij willigers die de Bruse gemeenschap al die 25 jaar heeft geleverd om het functioneren van onze afdeling mogelijk te maken, maar zeer zeker was daar het belangrijkste de groté steun van de Bruse bevolking in al haar geledingen door de alom bekende offervaardigheid. Het is juist dit dat zo kenmerkend is voor de Rode Kruis-organisatie, zo wel nationaal als internationaal en tevens haar kracht en fundament is. De door de mensen opgetrokken kerk muren kunnen niet zo hoog zijn, ras, kleur en cultuur niet zo verschillend zijn of men vindt elkander onder de vanen van het over de hele wereld bekende embleem van het Rode Kruis op een witte baan met allen hetzelfde doel: mensen in nood helpen. Naar vermogen hebben we gedurende 25 jaar gepoogd in Bru inhoud te geven aan die grote doelstelling van het Rode Kruis". A. M. Verseput vond het jammer, dat de voorgestelde denktankniet be waarheid kan worden. Voorzitter T. C. Hekman ging in z'n openingswoord tijdens de jaarverga dering van het Rode Kruis afdeling Bruinisse dieper in op het 25-jarig be staan. De voorzitter, door een hees heid maar met een beperkt stemvolu me, had de afgelopen dagen wat in de allereerste notulen geneusd: „De fi- Verblind door laagstaande zon ZIERIKZEE - Waarschijnlijk in een fractie van een se conde nam buschauffeur J. v. d. W. uit Burgh-Haamstede in september 1986 de beslissing om in te gaan op de geba ren waarmee een medeweggebruiker hem beduidde dat hij maar voor moest gaan. Behalve een totaal vernielde auto van een derde weggebruiker had dat een boete van 175 gulden of vier dagen vervangende hechtenis tot ge volg. Die werd hem opgelegd door mr W. F. van Solinge tijdens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee. De rechter vonniste daarmee conform de eis van officier van justitie mr J. J. A. Groen. „De zon stond zo laag dat ik er door verblind werd", voerde de buschauf feur aan als reden voor de beoorde lingsfout die hij ruiterlijk toegaf. In september 1986 kwam J. v. d. W. als bestuurder van een passagiersbus aanrijden over de Cauersweg te Burgh-Haamstede met de bedoeling de Krayesteinweg op te draaien. Over deze voorrangsweg kwam vanaf de rechterkant een personenauto aanrij den waarvan de bestuurder de Cau ersweg wilde inslaan. Hoewel hij zelf voorrang had gaf hij met gebaren aan de buschauffeur te kennen dat deze maar voor moest gaan. J. v. d. W. ging daarop in maar hij had niet gezien dat er ook van de linkerkant een per sonenauto over de Krayesteinweg kwam aanrijden. Deze schampte de bus, kon de stilstaande tegenligger ontwijken maar werd vervolgens ge heel vernield doordat hij daarna de macht over het stuur kwijtraakte. „Ik heb het echt niet expres gedaan, ik zag die auto niet aankomen door de zon en de dode hoek die altijd aan wezig is", aldus J. v. d. W. Officier van justitie Groen wees hem erop dat je als buschauffeur extra zorgvuldig heid in acht dient te nemen. Hij ac^.t- te bewezen dat J. v. d. W. de vrije doorgang van de voorrangsweg had belemmerd en eiste 175 gulden boete of vier dagen vervangende hechtenis. De buschauffeur vond dat niet wei nig. Kantonrechter Van Solinge legde hem uit waarom die boete zo hoog was. „Zo is nu eenmaal het systeem. Er is iets misgegaan waarvan we we ten dat dat niet kan en dan maakt het niet uit of u dat per ongeluk heeft ge daan. hoewel ik daaraan niet twij fel". Hij vonniste conform de eis van de officier. Geen uitzicht Ook een voorrangskwestie, maar dan een die eindigde met onstslag van rechtsvervolging was de zaak van vrachtwagenchauffeur F v. D. uit Zierikzee. In april 1986 kwam hij met zijn vrachtwagen vanuit de Molen weg te Oosterland de Rijksweg 18 oprijden. „Ik keek naar rechts en zag niets aankomen maar terwijl ik op trok kwam met grote snelheid een auto aanrijden", herinnerde F. v. D. zich. Door uitwijken kon de betref fende auto een aanrijding voorkomen maar de vrachtwagenchauffeur kreeg een proces-verbaal omdat hij de door gang over de Rijksweg niet zou heb- Vervolg pagina 5 van 12 t/m 23 maart Autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 en gedreven voorzitter, een Rode Kruisman in hart en nieren. Kees Hoogerwerf en Izak Schults kregen een insigne met oorkonde voor het feit dat ze 25 keer bloed hadden gege ven. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's nanciële steun van de bevolking was altijd groot en nimmer werd een ver geefs beroep op de bevolking gedaan. Bij lezing van de stukken komt men steeds hetzelfde stramien tegen. Col lecteren, giften verzamelen en andere acties voor getroffenen van rampen en oorlogen. Bloedafname-avonden organiseren voor zieken, chronische zieken van de Henry Dunant opvan gen, verzorgen en bezig houden, via het Jeugd Rode Kruis jongeren trach ten reeds vroeg vertrouwd te maken met de doelstellingen van het Rode Kruis, via het Welfarewerk trachten ouderen bezig te houden of ontspan ning te bezorgen. En tenslotte en ze ker niet de onbelangrijkste loot van het Rode Kruis is het werk van de Co lonne, ook wel eens de ruggegraat van de afdeling genoemd. Zij immers vormt de vaste kern van een aantal actieve vrijwilligers dat zich met opoffering van veel vrije tijd oefent in het paraat kunnen optreden bij calamiteiten en grootscheepse on gevallen en daarnaast altijd beschik baar is voor alle andere Rode Kruis- activiteiten". De voorzitter memo reerde dat het eerste wapenfeit van de afdeling was het organiseren van een bloedplasma-avond. In de notu len werd opgemerkt dat de ventilatie in het verenigingsgebouw ten enen male onvoldoende was om het angst zweet te verwerken. Het tweede wa penfeit was het ontvangen van het Rode Kruisschip (toen nog Staverden geheten) en een grote krachttoer werd gevraagd van de jonge afdeling toen in 1956 ruim honderd Hongaarse vluchtelingen in de Stoofpolder wer den gehuisvest. Zonnetje Tijdens de jubileumvergadering werd een aantal mensen wegens tien jarige trouwe dienst in het zonnetje gezet. Dat waren voorzitterT. C. Hek man, Jan Reu rich, Lenie Jumclet-van Oeveren, Jannie van Dongen-van den Berge en Peter Beye. Ze ontvingen uit handen van Kringbestuurder Martijn een medaille en bloemen van het be stuur. Hij feliciteerde de jarige afde ling en noemde Hekman een bewogen Advertentie 1£6V PE &ii.r Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Bewolkt Vannacht opnieuw lichte vorst en opklaringen. Morgen overdag toene mende bewolking maar tot de avond droog. Maximumtemperatuur 3 gra den. De wind is variabel 1 tot 3 Beau fort, overdag zuidelijk 2 tot 3. Mini mumtemperatuur komende nacht -3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 17 maart: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 3 graden Windkracht: west 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: noordwest 5 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 maart Zon op 06.58, onder 18.41 Maan op 17.31, onder 06.56 15 maart Zon op 06.56, onder 18.43 Maan op 18.48, onder 07.07 16 maart Zon op 06.54, onder 18.44 Maan op 20.06, onder 07.17 Laatste Kwartier: 22 maart (17.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een kleine storing trok op vrijdag met enkele wolkenvelden van noord naar zuid over het land. De storing wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag gevolgd door een rug van hogedruk met flinke opkla ringen. Bij weinig wind kan het dan weer sterk afkoelen, aan zee tot rond -3 graden, in het binnenland op en kele plaatsen zelfs tot tegen de - 10 graden. In de centra der grotere ste den wordt het echter wat minder koud. Ook op zaterdag brengt de rug van hogedruk nog perioden met zon, waarbij het kwik in de middag tot 4 graden oploopt. De wind draait dan naar zuidwest. Op zondag nadert een storing uit het hoge noorden ons land. Do bewol king neemt dan toe en op veel plaat sen kunnen dan enkele sneeuwbuien vallen. Ook na zondag blijft het nog koud. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1