Oranjevereniging Theo Voorzaat in Amsterdam Burgh-Haamstede -FL0RA&FAUNA in vogelvlucht berichten kerkberichten Eerst voor bloemen zorgen en dan pas voor bladeren Bouw nieuw onderkomen MEAO na enig oponthoud begonnen Vergadering Reformatorisch Contact te Sirjansland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 maart 1987 Nr. 24098 OUDE TONGE - Een eigen onderkomen met enkele goed geoutilleerde praktijklokalen. Voor de MEAO in Oude Tonge niet zozeer een droomwens maar veeleer bit tere noodzaak, gezien de gestaag groeiende schoolbevol king. Een noodzaak, die aanvankelijk niet door iedereen werd ingezien. Even dreigden de bouwplannen in de koelkast te verdwijnen en liep de MEAO het gevaar aan gewezen te blijven op de het voormalige verenigingsge bouw in de Schoolstraat waarin deze momenteel is ge huisvest. Deze onderwijsinstelling voor mid delbaar economisch en administra tief onderwijs bestaat sinds 1985 en kent vanaf het allereerste begin een aanzienlijke toename van het aantal leerlingen. Stonden in het eerste jaar nog 87 leerlingen ingeschreven, nu bezoeken ruim tweehonderd leerlin gen deze streek MEAO in Oude Tbnge en het ziet er op dit moment naar uit dat het leerlingental volgend cursus jaar tot ongeveer 300 a 350 op zal lo pen. De groei is te verklaren uit het feit dat dit deel van Zuidwest- Nederland een witte vlek op de kaart is wat betreft de aanwezigheid van middelbare opleidingen voor econo misch en middelbaar onderwijs. bouw blijkt dan ook bittere nood zaak te zijn. Hoewel de noodzaak van nieuwe huisvesting door alle betrokkenen werd erkend, bleken de financiële consequenties van de bouwplannen een zo groot struikelblok te zijn dat de bouw ongeveer zeven weken stil kwam te liggen. Die onzekerheid over het al dan niet doorgaan van de nieuwbouw was te wijten aan de hou ding van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Had staats secretaris drs. N. Ginjaar-Maas tij dens een gesprek begin '86 nog de teo- Tben eind oktober bekend werd dat het genoemde ministerie over onvol doende financiële middelen beschik te om deze afspraak na te komen, brak zowel voor de gemeente Oost- flakkee als voor het stichtingsbe stuur een onzekere tijd aan, waarin regelmatig werd getwijfeld of de aan nemer zijn voorbereidende werk zaamheden nog voort zou kunnen zet te. Het stichtingsbestuur werd inge schakeld om alsnog het ministerie zover te krijgen deze toezegging, die overigens zwart op wit stond na te komen. Hetgeen door toedoen van een rechtskundig adviseur inder daad gebeurde. Het ministerie gin- gakkoord met de overname na vier/vijf jaar en de bouwwerkzaam heden, die door dit gebeuren zeven weken vertraging hadden opgelopen, konden weer worden voortgezet. Wanneer alles verder volgens plan verloopt komt het nieuwe gebouw aan de Melkweg voor de start van het Voordat de MEAO in Oude Tonge werd opgericht moesten de MEAO- ers immers naar de Middelburg of Rotterdam uitwijken. Dat waren de dichtst bijzijnde MEAO-instellingen. De leerlingen die deze onderwijsin stelling bezoeken, moeten deson danks dagelijks nog heel wat kilome tertjes afleggen om de lessen te kunnen volgen. Deze scholieren ko men uit de brede omtrek, te weten van Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland, het zuidelijk deel van de Hóeksche Waard en een stuk West- Brabant. Na het openstellen van de Philipsdam komen hoogstwaar schijnlijk ook leerlingen van Tholen en Sint Philipsland naar deze streek MEAO. Een schets van het nieuwe schoolgebouw van de MEAO in Oude Tonge. Nieuwbouw Met het oog op de explosieve groei van de schoolbevolking en de ver wachte gevolgen van het gereedko men van de Philipsdam dit jaar is de noodzaak van een nieuwe huis vesting nog urgenter geworden. Het huidige onderkomen, een oude lagere school die een tijdlang als vereni gingsgebouw dienst gedaan heeft, is bij lange niet geschikt om die aanwas van leerlingen op te vangen. Nieuw- zegging gedaan dat deze nieuwbouw er zou komen, de praktische uitvoer van deze toezegging bleek heel wat minder eenvoudig te zijn. „Voorschieten" Overeengekomen werd dat de ge meente Oostflakkee de voorfinancie ring van de benodigde 4,2 miljoen op zich zou nemen. Zij het onder die voorwaarde dat het rijk het gebouw na vier a vijf jaar zou overnemen. nieuwe cursusjaar in augustus ge reed. Dit nieuwe onderkomen, dat naar een ontwerp van architectenbureau Kort en Verton wordt gebouwd, moet nog voor het begin van het nieuwe cursusjaar in augustus worden opge leverd. Het schoolgebouw bestaat uit tien lokalen waarvan vier specifieke prakticumlokalen waar de leerlingen zich kunnen bekwamen in de zoge naamde praktische beroepsvorming. In één van deze vier klaslokalen staat een achttal computers opgesteld, waar leerlingen van alle afdelingen worden ingewijd in de geheimen van de informatica. Verder komt in het gebouw een aula, documentatiecen trum en een bibliotheek De eerstejaars die in augustus hun entree maken doen dat niet alleen in een nieuw gebouw maar tevens bin nen een vrij unieke scholengemeen schap. Net zoals alle andere 6'9 MEAO-scholen in Nederland is de cursusduur drie jaar. Verschil is ech ter dat de keuze niet beperkt blijft tot vier studierichtingen (bedrijfsadmi- nistratief, bestuurlijk, commercieel en secretieel), maar dat ook kan wor den gekozen voor de combinatie van deze richtingen, waardoor er zeven keuzemogelijkheden bestaan. Uniek is verder ook dat de leerlingen die duidelijk kiezen vor de secretariaats richting deze keuze al in het eerste jaar kunnen doen. Dit in tegenstel ling tot de andere richtingen waaruit de leerling na het oriënterende eerste jaar een keuze kan maken. Een ander punt waarin deze MEAO-school van haar zusterscholen verschilt is de mo gelijkheid om spaans in het vakken pakket op te nemen, zonder dat de leerling dit vak per sé op de middel bare school gevolgd moet hebben. Cursusaanbod Bovendien is er een kans dat het cursusaanbod binnen enkele jaren nog wordt uitgebreid met een middelbaar-technische opleiding: Het verzoek voor deze nieuwe techni sche opleiding is inmiddels inge diend. Of dit schooltype inderdaad onder één dak wordt gebracht met de MEAO-afdelingen is op dit moment net met zekerheid te zeggen. Het ver zoek komt voor op het scholenplan voor 1988/1990 maar er is op dit mo ment nog geen goedkeuring aan dit initiatief gegeven. Ten einde het onderwijs zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij het de practijk is tijdens de driejarige op leiding een stage van zes weken in het studieplan opgenomen. Deze stage, die meetelt voor de overgang wordt altijd in de laatste zes weken van het tweede studiejaar gehouden. De be reidheid bij bedrijven om gedurende anderhalve maand een stagaire te be geleiden blijkt groot te zijn. Hoewel de leerlingen van deze school alle maal aan een stageplaats geholpen kunnen worden wil de school nog in contact komen met bedrijven en in stellingen die kans zien om een stagi aire te plaatsen. Deze bedrijven kun nen hun interesse kenbaar maken door contact op te nemen met de MEAO-school in Oude-Tonge, tele foon 01874-1350. BURGH-HAAMSTEDE - Acht leden van de Oranjevereniging Voor Vorsten huis en Vaderland uit Burgh-Haamstede mogen op Koninginnedag naar pa leis Soestdijk om het 50-jarig huwelijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard hij te wonen. Leden die hiervoor belangstelling hebben worden ver zocht voor maandag 16 maart contact op te nemen met een der bestuursleden. Op de vergadering van de Oranje vereniging werd ook het programma voor Koninginnedag besproken. Op de Beatrixweide wil men zingen met koren en muziek. Verder: kinderspe len, zeskamp, ringsteken te paard in de Slotlaan en 's avonds Oranjebal in het Dorpshuis. Ook is voorgesteld om flipperkampioenschappen te houden. Het is de bedoeling dat er 's middags een feestmarkt gehouden wordt. Wie een kraam wil huren dient contact op te nemen met mevrouw B. v. d. Stad (01115-1618). Voor de 's avonds te hou den verloting is men nog op zoek naar bedrijven en instellingen die artike len en/of geld beschikbaar willen stellen. Contactpersoon is de heer Troost (01115-2328) NIEUWERKERK Foto's De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Dulveland, houdt dinsdag 17 maart een bijeen komst in het dorpshuis te Nieuwer- kerk. Vanaf 19.30 uur vertoont H. J. M. de Vette, natuur- en landschapsfo tograaf, een diaserie over de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilan den. Hiervoor brengt hij een extra groot diascherm mee. De bijeen komst is voor zowel leden als niet- leden toegankelijk. GOES Muziek De Rotterdamse formatie d,e Swa- hilibillies verzorgt vrijdag 20 maart een optreden in het Goese jongeren centrum 't Beest. Ook de Amerikaan se band Tav Falco's panther burns geeft acte de présence. Een en ander begint omstreeks 22.00 uur. VLISSINGEN Schorsing Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft de Vlissingse anesthesist G. G. een maand schorsing opgelegd. G. was vier oktober van 1984 als anesthesist betrokken bij een plasti sche chirurgische operatie van de 21- jarige Marieke Harder uit Vlissin- gen. De vrouw raakte tijdens de ope ratie door de narcose in coma en over leed enkele dagen later aan de gevolgen daarvan. De familie van Marieke heeft na haar dood een aan klacht ingediend bij het tuchtcollege. De betreffende arts heeft tegen het vonnis geen beroep aangetekend. AMSTERDAM - Na een expositie in Zierikzee die zeer veel belangstelling trok zijn de schilderijen van de schilder Theo Voorzaat uit Dreischor van 14 maart tot 25 april te zien in galerie De Lieve Hemel in Amsterdam. Voorzaat werd in 1938 geboren in Rotterdam en hij leerde zichzelf schilderen. Zijn werk is doortrokken van het romantische gevoel dat nostalgie eigen is maar tegelijkertijd beeldt het met onbarmhartige openheid dwalingen uit. De expositie in gale rie De Lieve Hemel is van dinsdag tot en met zaterdags geopend van. 12.00 tot 16.00 uur. Ds Ten Klooster over artikel 32 SIRJANSLAND - Voor de laatste keer van het seizoen hield de Vereniging Reformatorisch Contact te Sirjansland een vergadering, waarbij ds K. ten Klooster een spreekbeurt hield over artikel 32 van de Nederlandse Geloofsbe lijdenis. Na een openingswoord door voorzitter W. van den Berge werd psalm 32 (verzen 1 tot 6) gezongen, nadat de voorzitter Romeinen 3 21 tot 31 had ge lezen. Artikel 32 'De rechtvaardigmaking door het geloof in Jezus Christus' werd in zijn geheel voorgelezen. Ten Klooster noemde dit thema het hart van het evangelie, waarmee de kerk valt of staat én waarmee ook de Christelijke leer valt of staat. Het So la Fidé, waarop Maarten Luther zo heeft aangedrongen; Melanchton heeft geschreven en waarover op de Augsburger-conferentie uitvoerig is gesproken, nadat de hervorming dit centrale hart van het evangelie op nieuw aan het licht had gebracht. Calvijn Calvijn noemde het de hoofdsom van de 'ganse vroomheid', de pit en het merg; uitgedrukt niet alleen in de Nederlandse Geloofsbelijdenis, maar ook in de Heidclbergse Catechismus. Terecht wordt volgens Tbn Klooster in dit artikel de nadruk gelegd op het werk van de Heilige Geest, want het is alleen het werk van die Geest, die een dode zondaar levend maakt. Ware kennis is iets anders, dan kennis der waarheid. Het werk van Christus is algenoegzaam; dat is voldoende ge weest. Het geloof wordt gewekt door die Heilige Geest, maar dat geloof is slechts een instrument om de mens tot Christus te brengen. Het zijn niet de menselijke verdiensten, maar de verdiensten van Christus, waardoor de mens de zaligheid beërft. Met klem legde de spreker de nadruk op de genade, waardoor de mens een deel aan Christus krijgt, die een vol ledige zaligmaker is, zoals ook in het voornoemde artikel wordt betoogd. ZIERIKZEE - In de komende weken verschijnt het groot hoefblad weer met talrijke bloemen langs de dijken en wegen. Pas nadat de grove rose of bruine bloemtrossen de bermen hebben gesierd, ontrollen zich ook de forse bladeren. Het zijn de eerste signa len dat de lente toch weer is begonnen. Goed beschouwd is groot hoef blad niet de fraaiste van onze in heemse planten. De bloeiwijze welke meer dan een halve meter hoog kan zijn doet eerder denken aan een prehistorisch landschap, en de kolossale bladeren zijn, door de flarden viltige beharing, te vies om aan te raken. Tóch spreek deze plant mij zeer aan. Ieder jaar ziet deze plant toch weer kans om ook na een zeer zwa re winter zijn bladeren weer te ontrollen als één van de eerst. Op een stengel van een halve meter hoogte staat een hoefvormige bladschijf met een doorsnede van ongeveer zestig centimeter. Na on geveer twee manden is de weg berm op sommige plaatsen uitge groeid tot een ondoordringb&ar rabarberbos. Zo laat het zich dan De naamgever van deze plant moest bij het zien van deze plan ten echter direct gedacht hebben aan de petasos, een hoed met een brede rand, zoals die in het klas sieke Griekenland werd gedragen. De naamgever van deze plant was overigens zelf ook een Griek, na melijk Pedianus Dioscorides, arts en kruidkundige in het leger van keizer Nero. Groot hoefblad mag dan als een inheemse plant worden aange merkt, maar in wezen is het toch een cultuur plant. Al sinds Diosco rides schrijft de volksgeneeskun de de plant voor tegen hoest, lint worm, zweren, pest en cholera. In de twintig eeuwen na de werkzaamheden van de legerarts Dioscorides, is groot hoefblad veel in kruidentuinen aangeplant. Er was op een gegeven moment zelfs sprake van meerdere soorten, maar door doelbewuste kruising is dit teruggedrongen tot één soort. Groot hoefblad draagt daar om op dit moment de botanische naam Petasites hybridus. Voor de tuin kunt u overigens nog wel met heuse soorten worden geconfron teerd, zoals het Japans hoefblad en wit hoefblad. Parken In de parken en tuinen worden regelmatig vrouwelijke planten uitgezet. Dit zijn namelijk de planten met de mooie bloeiwijzen. De bloemetjes op de tros hebben alleen stampertjes. Dc kleinere mannelijke trossen hebben overal meeldraden, maar tonen toch ook nog een gereduceerd vruchtbegin sel. Groot hoefblad hoort thuis in een omvangrijke compositiefami lie en is daardoor verwant aan de zonnebloem, artisjok en allerhan de distels. Langs het water komt deze plant het meeste voor, omdat de vrucht bare en vochtige grond precies is wat deze plant zoekt. Door de me ters lange wortelstokken kan deze plant zich in korte tijd over een grote oppervlakte verspreiden, waarbij tegelijkertijd het leven van andere planten onmogelijk gemaakt wordt. Onder de blader waar alleen duisternis heerst scharrelen al leen watervogels welke tevens hier kunnen schuilen tegen hevige regenbuien. Zo heeft deze alle daagse plant ook voor andere le vende wezens een functie. ARIE HEIJBOER Beursbericht Markt Goes dinsdag 10 maart 1987 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief BTW: Bintje, veldgewas, directe levering, 17-19'/2 cent per kg. Voeraardappelen 5-5'/2 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 2- 3-1987: Bintje 35-50 mm 13-13'/sr cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 27-28 cent per kg. Uien Op auto geleverd en exclusief BTW: 40 mm opwaarts, 10-12% tarra 8-15 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief BTW. ongerepeld 41-52 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe, basis 16% 45,00- 47,50; tarwe, basis 16%, bakwaardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%., 52,50; voergerst (uitmaal) 43,50; haver 42,50-/ 48,00; erwten, kleine groene 77,00 - 78,00; capucijners tot 76,00; bruine bonen, vrij van grond en halve basis 18% 87,50; kar- wij, boerenschoon 122,50-/ 142,50; karwij, prima doorsneekwaliteit 162,50blauwmaanzaad, boeren schoon 185,00; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 205,00. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief BTW: Weidehooi, le snede 275,300,—; weidehooi, 2e snede 250,— - 275,—;. dijkhooi 250,275,— lucernehooi 375,— - 400,-; Veldbeemd 180,— - 210,Roodzwenk 140,170, Raaigrassen 140,170,— gerste stro 130,— - 150,—; tarwestro 100,120,—; erwtenstro 150, 175,— bruine 'bonenstro 125,— - 140,—; haverstro 120,130,—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 11-3. Slachtrunde- ren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1984, waarvan 122 stieren. Dikbillen 9,65-/ 13,25; stieren: le kw. 7,90-/ 8,75, 2e kw. 6,25-f 7,90; Vaarzen: le kw. 6,70-/ 7,60, 2e kw. 5,65-ƒ 6,70; koeien: le kw. 6,50- 7,30, 2e kw. 5,45-/ 6,50, 3e kw. 4,65-/ 5,45; worstkoeien 4,40- 5,40. Handel: stieren redelijk, en prijzen gelijk; koeien: handel rede lijk, en prijzen iets hoger. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 1400, waarvan 284 graskal veren. Melk- en kalfkoeien le soort 1500-/ 2300, 2e soort 1150-/ 1500; melk- en kalfvaarzen: le soort 1500- 2350, 2e soort 1150-/ 1500; guste koeien le soort 1600-/ 1850, 2e soort 1200-/ 1600; enterstieren 1300- 1950; pinken 1000-/ 1600; graskal veren 600-/ 1000. Handel: koeien traag, en prijzen lager; kalveren rede lijk, prijzen iets hoger, enterstieren rustig, prijzen gelijk en pinken rede lijk, iets hoger. Vleeskalveren: (per kg levend ge wicht). Aanvoer 42. le soort 6,25-/ 6,50, 2e soort 6,00-/ 6,25, 3e soort 5,50- 6,00. Handel rustig, en prijzen ge lijk. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 1264. Stierkalf 340-/ 620, stierkalf extra kw. 660- 720; vaarskalf 230-/ 390. Aanvoer zwartbont 1079. Stierkalf 200-395, stierkalf extra kw. 415-f 480; vaars- kalf 140-/ 250. Handel: roodbont flauw, en prijzen lager; zwartbont: handel flauw, en prijzen lager. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 1407. Slachtvarkens 2,40- 2,50; zeugen le kw. 2,15-/ 2,25, 2e kw. 2,07-/ 2,15. Handel flauw, en prijzen iets lager. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 773. Schapen 4,25-/ 6.50, lammeren (rammen) 7,75-ƒ 10,00, lammeren (ooien) 7.80-/ 9,50. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 145-.f 200, lammeren (rammen) 155-/ 245, lammeren (ooi en) 150-/ 200. Handel: schapen flauw, lammeren rustig; prijzen scha pen iets lager, lammeren gelijk. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 518. Weidelammeren 125- 200. Aanvoer geiten 108. Bokken en geiten 36-/ 100. Handel geiten flauw, prijzen lager Eicrvciling Eivcba b.v. BA RN E VELD. 11-3. - Aanvoer 2.025.000 stuks. Stemming: vast. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram bruin 13,40-/ 13.51. 55-56 gram wit 14.81-/ 14,99, bruin 15,00 15.12. 60-61 gram wit 15,71 15,97, 65-66 gram wil 16,27 16.44 en bruin 16.51-/ 16,90. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-West A. de Snoo tc Harderwijk; te broek op Lan- gedijk, te De Lier i.s.m. Maassluis en tc Loppersum i.c.m Westeremden J. Wesseling, kand. te Arnhem. Maassluis. 12-3 300 wzw Cochin naar Yanbu Nodlloyd Delft. 11-3 van Gothenburg naar Bremerhaven Salineke, 11-3 van Flamboroughhead naar Middlesbrough

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5