't Is een hele klus.... streeknieuws Ouwerkerks fanfarekorps Nieuw Leven sterk verbonden met dorp Meer democratisering binnen het buurt- en clubhuiswerk Commissaris Boertien op vingers getikt Projectgroep Achterland van start 4 Vrijdag 13 en 20 maart in Dorpshuis OUWERKERK - „Ja onze muziek staat hoog aange schreven in Ouwerkerk. We hebben een korps van 29 mu zikanten en dat is toch niet niks in een dorp van nog geen 600 inwoners". Aan het woord is J. Hage de secretaris van het fanfarekorps Nieuw leven uit Ouwerkerk. De jaarlijkse uitvoering van het muziekgezelschap staat weer voor de deur. Ervaring in het verleden heeft geleerd dat het Dorpshuis van Ouwerkerk bij die gelegenheid te klein is om alle belangstellenden te herbergen. Vandaar dat de jaaruitvoering ook dit jaar weer in twee keer ten beste zal worden gegeven. Op vrijdag 13 en 20 maart. Het muziekgezelschap Nieuw Le ven werd opgericht in 1918. Al sinds een lange reeks van jaren is het aan tal muzikanten stabiel op ongeveer dertig. ,,De vaste kern blijft en de jeugd komt en gaat", aldus Hage. Nieuw Leven telt twintig blazers en negen drumbandleden. Daarbij zijn ook de vijf leerlingen geteld die het muziekgezelschap momenteel telt. Het repertoire bestaat voornamelijk uit Duitse blaasmuziek die in groot onderling overleg van de muzikanten wordt uitgezocht. Want Nieuw Leven heeft geen dirigent. Bij uitvoeringen en evenementen neemt een van de muzikanten, U. Manni, de leiding op zich. Maar normaal gesproken oefent men in grote eendrachtigheid elke week op donderdagavond in de bo venzaal van het Dorpshuis. Daarbij staat het plezier van samen muziek maken centraal. ,,Wij zijn ab soluut niet prestatiegericht. Natuur lijk spelen we zo goed mogelijk, maar we hebben de laatste jaren niet meer deelgenomen aan concoursen. En dat bevalt prima". Bij elk evene ment dat in Ouwerkerk wordt geor ganiseerd is Nieuw Leven present. In de zomermaanden worden af en toe concerten op de muziektent gegeven en ook speelt men wel eens bij kerk diensten. Volgens Hage gaat het ook in financieel opzicht goed met het muziekgezelschap. ,,We kunnen draaien op de bijdragen van de dona teurs en de subsidie van de gemeente. Maar we moeten wel zuinig zijn want het vervangen van muziekinstrumen ten en vooral uniformen kost behoor lijk wat geld". Die uniformen heeft Nieuw Leven enkele jaren geleden voor het eerst aangeschaft. De jaaruitvoering op 13 en 20 maart zal volgens traditie worden geopend door voorzitter W. A. Kuyper. Daarna volgt een concert bestaande uit zes muzieknummers. Na de pauze zorgt de kern van de Toneelvereniging Ouwerkerk aangevuld met twee mu zikanten van Nieuw Leven voor de opvoering van een blijspel in drie be drijven. Het draagt de veelbelovende titel Ook mannen zijn maar mensen en de regie is in handen van Tanny Stoutjesdijk. Zowel op 13 als 20 maart begint de uitvoering om 19.30 uur. De heer J. Hage van Nieuw Leven te Ouwerkerk. De Lichtboei presenteert beleidsplan 1987-1991 ZIERIKZEE Voetreflexologie De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen komt woensdag 18 maart bijeen in het Zierikzeese Huis van Nassau, waar mevrouw J. Enserink vertelt over voetreflexologie. Dat is een oude natuurgeneeswijze, waarmee men zichzelf en anderen kan masseren. Spreekster verzorgt tijdens de bijeen komst, die om 14.00 uur begint, te vens een demonstratie. ANBO De leden van de afdeling Zierikzee van de ANBO komen vrijdag 20 maart in vergadering bijeen. Deze jaarlijkse voorjaarsvergadering wordt in de Graanbeurs gehouden en begint om 14.00 uur. De zaal gaat een half uurtje eerder open. Cheque De Zierikzeese Ondernemers Cen trale komt ook dit jaar weer met het bekende voordeel-chequeboekje, waarin ZOC-leden de consument één malige aanbiedingen doen. Het boek je komt uit in het kader van de voor jaarsactie, die 'loopt' van 2 tot en met 30 mei. Uit een recent gehouden en quête is gebleken, dat een grote meer derheid van de ondernemers de maand mei als actiemaand wil be houden. NCVB De NCVB-afdeling Zierikzee heeft voor woensdag 18 maart weer een be jaardenmiddag op het programma staan. Vanaf 14.30 uur komen de ou deren bijeen in de zaal van de Chris telijk Gereformeerde kerk aan de Ze- vengetijstraat. Kledinginzameling Op woensdag 18 maart wordt in Zierikzee een kledinginzameling ge houden voor de Stichting Mensen in Nood. Tussen 09.00 uur en 17.30 uur kunt u kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen afgeven in het kerk centrum achter de Gasthuiskerk, te bereiken via het pad van Albert Heyn. BURGH-HAAMSTEDE Film en concert In De Burght wordt zaterdag 14 maart de kinderfilm 'Het geheim van het kreupelbos' vertoond. De film be gint om 14.00 uur. Zaterdagavond ge ven Gert en Hermien Timmerman een concert. Dit concert begint om 20.00 uur. Op zondag 29 maart geeft de Veluwse Kantorij een concert in 'De Burght'.Dat concert begint om 16.00 uur. Collecte De opbrengst voor de Wereldsge bedsdag heeft in de Westhoek 285 gul den opgebracht. Collecte Simavi gaat in de week van 16 tot en met 21 maart collecteren in Burgh- Haamstede. Simavi verleent al gerui me tijd steun aan medische projecten in de ontwikkelingslanden. Vaak simpele projecten, waarbij de organi satie een helpende hand biedt om zo de voortgang of eventuele uitbrei ding van een project mogelijk te ma ken. SEROOSKERKE Welfare Tijdens de Strao op zaterdag 21 maart in Serooskerke is er een verko ping van Welfare-artikelen van het Rode Kruis, afdeling Westhoek; van 13.30 tot 16.30 uur in het dorpshuis. SCHARENDIJKE Oliebollen In Scharendijke wordt zaterdag 14 maart een oliebollenactie gehouden ten bate van de Nederlands Hervorm de kerk. BROUWERSHAVEN Beurs De Stichting Knutselhuis Brou wershaven heeft voor zaterdag 21 maart een zomerkleding- en speel goedbeurs op de agenda staan. De verkoop begint om 09.30 uur in de Blokkendoos en duurt tot 12.00 uur. Tijdens de beurs wordt tweedehands kleding en speelgoed verhandeld, maar ook fietsjes en baby gebruiksartikelen. Kortom de Blok kendoos wordt verbouwd tot een Winkel van Sinkel. De artikelen wor den te koop aangeboden tegen de door de verkoper bepaalde prijs. Hierop komt een toeslag van 10 pro cent, die ten goede komt aan de stich ting. Informatie over de beurs: 01119- 2108, 1541 of 1906. Peuters De Stichting Peuterspeelzaal Brou wershaven heeft voor woensdag 18 maart een vergadering op de agenda staan. Alle ouders van de peuters, die op die bewuste school zitten, zijn van harte welkom in het schoolgebouw. De ouderavond begint om 20.00 uur. Naast de punten van huishoudelijke aard komen ook bij de peuterspeel zaal verkiezingen aan bod. Nieuwe bestuursleden en leden voor de kas- commissie moeten er worden geko zen. En om de hele vergadering leuk aan te kleden is er in de pauze een verloting ten bate van het bui tenspeelgoed. BROUWERSHAVEN/ ZONNEMAIRE Collecte De Kinderzorg - die twee keer per jaar haar collecte houdt - heeft deze keer de kas gevuld met 336,90. Dit werd samen piet de plaatsen Brou wershaven en Zonnemaire gedaan. De plaatselijke coördinatrice M. van Leeuwen-van Wijck heeft voor de col lect e wel haar hulpjes. Het geld is 'voor alle gezindten' en werd in Brou wershaven opgehaald door Abby Bakker 34,25), Nicole Beek 29,30), Geertje Hilgen 32,15), Sindy Raynja 6,75), Isabelle Slager 44,30), Annemiek de Vlieger 41,75) en Petra van de Weele 13,25). In Zonnemaire werd het geld opgehaald door Marjolein de Bree 35,65), Mariska van Doezelaar 64,75), Anneke Meuldijk 13,15) en Ezrah Meisen 21,60). ZONNEMAIRE Bond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe en omstreken, houdt dinsdag 17 maart een bijeenkomst in het dorps huis te Zonnemaire. De Wester- schouwse burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer komt spre ken over haar werk. Een en ander be gint om 20.00 uur. Voor het uitstapje naar de fritesfabriek van Meijer bv in Kruiningen - dinsdag 24 maart - kun nen belangstellenden zich voor 21 maart aanmelden bij mevrouw Ba- rendregt, 01112-2142. OUWERKERK Nieuw leven Het muziekgezelschap Nieuw Le ven houdt haar jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis te Ouwerkerk. Dat is vrijdag 13 maart om 19.30 uur. Na het muziekprogramma is er een vro lijk toneelspel in drie bedrijven, dat op 20 maart wordt herhaald. GOES Samenkomst Op woensdag 18 maart houdt de Women's Aglow Fellowship, afdeling Zeeland, haar maandelijkse bijeen komst in Hotel Tbrminus in Goes. Mindy Petersen, verbonden aan de Stichting 'Jeugd met een Opdracht' spreekt over het onderwerp 'Gast vrijheid'. De bijeenkomst begint om 9.45 uur. KORTGENE - De raad van state heeft de Commissaris van de Koning in in Zeeland, dr. C. Boertien, in het ongelijk gesteld In de kwestie van camping Orisant te Colijnsplaat aan de Oosterlande. De Commissaris heeft de eigenaar van deze in aanleg zijnde camping vorige week gedreigd de werkzaamheden onder politie- dwang definitief te zullen laten stop zetten omdat de gemeente Kortgene zelf niet wenste in te grijpen. De eigenaar van de camping, J. Ver burg, is al sinds 1985 bezig met de aanleg van de camping in de Paarde- kuup, een klein natuurgebied aan de Oosterschelde. Dat gebeurde met toe stemming van de gemeente. De ge meente Kortgene vond namelijk dat de teruglopende leefbaarheid van Co lijnsplaat in verband met de vergrij zing sterk zou verbeteren door de komst van de camping. Ook zou ge bleken zijn dat het natuurgebied niet erg aan waarde zou inboeten als er een camping gevestigd zou worden. Maar de provincie was het niet eens met deze gang van zaken. Het gevecht tussen de eigenaar van de camping en de provincie kwam tot een climax toen de Commissaris van de Koning in op 24 februari een laatste waar schuwing liet uitgaan. Verburg wend de zich onmiddelijk tot de raad van state omdat de Commissaris van de Koningin een eerder gedane rechter lijke uitspraak doorkruiste. Verburg toonde zich dinsdag zeer gelukkig met de uitspraak van de raad van sta te. Er was al voor ruim een miljoen gulden in de aanleg van de camping geïnvesteerd. Een faillissement stond voor de deur. Ook de gemeente Kort gene toonde zich bij monde van burg meester E. Hoogendijk-van Duyn bij zonder opgelucht over de uitspraak. De gemeente Kortgene was namelijk een forse schadeclaim in het vooruit zicht gesteld als de camping afgebro ken had moeten worden. Verburg hoopt nu, als alles meezit, zijn cam ping nog dit seizoen te kunnen open stellen. ZIERIKZEE - Op Walcheren en De Bevelanden/Tholcn gaan nog deze maand zogenaamde projectgroepen Achterland van start. In beide ande re regio's (Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land) wordt de start binnen niet al te lange termijn verwacht. Instelling van de projectgroepen is een uit vloeisel van het provinciaal be leidsplan recreatie en toerisme (PBRT) waarin meer aandacht wordt bepleit voor toeristisch-rccreatieve ontwikkeling in het achterland. Voornaamste doel van de project groepen wordt de afstemming van toeristisch-recreatieve ontwikkelin gen in het achterland. Hieronder wor den die gebieden verstaan die niet be horen tot één van de vier speer punten; Neeltje Jans, kust West Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissingen en Damaanzet Brouwersdam. Voor deze speerpuntgebieden functioneren al afzonderlijke projectgroepen. Als taakomschrijving hebben de project groepen meegekregen ,.het stimule ren, initiëren en coördineren van re creatieve en toeristische planont wikkelingen in de regio op een zoda nige wijze dan de toeristische moge lijkheden optimaal tot ontwikeling worden gebracht". Opstelling van een regionaal actie programma voor recreatie en toe risme door de projectgroepen is ge wenst. Daarin moeten de prioriteiten van de regio worden uiteengezet. De provincie wil subsidie-aanvragen voor recreatieprojecten mede aan de hand van deze actieprogramma's be oordelen. In de projectgroepen Achterland hebben zitting bestuurlijke vertegen woordigers van de gemeenten in de betrokken regio's, de consulent open luchtrecreatie. de consulent handel, ambachten en diensten en de Kamer van Koophandel. Het secretariaat be rust bij het bureau recreatie en toe risme van de provinciale griffie Het bedrijfsleven kan voor vragen en te ontwikkelen plannen contact opne men met de secretaris van de vier projectgroepen: de heer S. J. Louwer- se. tel. 01180-31619. ZIERIKZEE - Uit het beleidsplan 1987-1991 van het buurt- en elubhuiswerk De Lichtboei te Zierikzee blijkt dat men plannen heeft om de interne structuur meer te democratiseren. Dat is namelijk een voorwaarde om in aanmerking te blijven komen voor een gemeentelijke subsidie. Maar ook uit ideeële overwegingen staat het bestuur achter deze grotere vorm van inspraak voor alle betrokkenen. waarbinnen het peuterspeelzaalwerk zich afspeelt. Er is een bestuur ge vormd door de ouders en er ligt mo menteel een huishoudelijk reglement klaar om goedgekeurd te worden. Ook in het clubhuis tracht men tot een bestuursvorm te komen. De lei ding van de Lichtboei zegt via de On- dernemirjgsraad te beschikken over een vestigingscommissie ten behoeve van de afdeling in Zierikzee. Het grote knelpunt waardoor deze structuren nog niet officieel door gang konden vinden is het wachten op de nieuwe statuten van het Leger des Heils. Met het beleidsplan wil De Lichtboei aan de Legerleiding een aanzet geven om een structuur te vin den waarbinnen het sociaal-cultureel werk zich kan blijven handhaven. Vanuit het gegeven dat de diverse ge meenten waar het klubhuiswerk van het Leger des heils aan is gerelateerd (Zierikzee, Haarlem en LItrecht) pleit de leiding van De Lichtboei voor het instellen van drie aparte stichtingen De Lichtboei motiveert dat door te stellen dat men als instelling voor sociaal-cultureel sowieso een werk verband is dat onder de norm funda mentele democratie valt. ,,Het gaat natuurlijk niet aan om die ideologie aan te hangen maar die niet op de ei gen instelling van toepassing ,te. ver-s klaren", aldus het beleidsplan. Men*:? stelt van de andere kant dat democra tisering in cultureel werk moet om dat mensen juist daar het democra tisch optreden moeten leren. ,,De democratisering is er niet alleen voor de instelling zelf maar dient ook ge volgen te hebben voor het handelen van mensen buiten die instelling". Oudercommissies Het interne democratiseringspro ces van buurt- en clubhuis De Licht boei is al geruime tijd bezig. Er zijn onder meer voor beide peuterspeelza len oudercommissies gevormd die mede de beleidslijnen aangeven die onafhankelijk van elkaar, maar in relatie met het Leger des Heils Ne derland, ieder op hun eigen regio naal passende wijze gestalte kunnen geven aan een zinvolle werksoort. De Lichtboei zegt het ontbreken van een bestuur 'op plaatselijk ni veau' als een grote handicap te erva ren. Enerzijds omdat de staf van het clubhuis wordt geconfronteerd met tal van bestuurstaken en anderzijds omdat een bestuur op plaatselijk ni veau aansluiting vindt en ingang kan hebben bij andere regionale bestuur ders. Tevens zal door het formeren van een plaatselijk bestuur de func tie van de de officier (bij ons momen teel teamleider) duidelijker kunnen worden geprofileerd, zowel binnen het clubhuiswerk als naar de gemeen te toe", aldus het beleidsplan. Werksoorten Het beleidsplan geeft verder een beschrijving van de veelheid van werksoorten zoals die momenteel in Zierikzee worden gerealiseerd. Men wil hiermee de knelpunten, de moge lijkheden en onmogelijkheden evalu eren en prioriteiten stellen met be trekking tot deze werksoorten. Dit alles vanuit de achtergrond dat bin nen de Leger des Heils-organisatie veel mogelijkheden bestaan om via het sociaal-cultureel werk invalshoe ken te vinden van waaruit de dienst baarheid tot de naaste tot uitdruk king kan komen. ZIERIKZEE - Een stekkertje repareren, het plakken van een fietsband of met tang en leertje een eind maken aan een irritant druppende kraan. Een vakman inschakelen voor dergelijke kleine akkevietjes doe je niet zo gauw. Dan maar zelf aan de slag, maar hoe. als je niet precies weet wat en hoe je zoiets aan moet pakken?. Sinds enkele weken komen Rudi Prager en Freek Hofsteenge samen met negen dames en een heer dinsdagmorgen in clubhuis De Licht boei in Zierikzee bijeen om zich te verdiepen in het klussen in huis. Gedurende een zestal morgens is dit groepje druk bezig met zaken als gereedschap, electriciteit, schilderwerk, sanitair en andere alledaagse klusjes, waarmee iedereen vroeg of laat te maken kan krijgen. Deze bijeenkomsten zijn op dinsdagmorgen en beginnen steeds om 9.30 uur. Voor lopig bestaat de cursus uit zes bijeenkomsten van anderhalf uur, maar de mogelijkheid is aanwezig om hierna verder te gaan. Het is de eerste keer dat deze cursus in de Lichtboei wordt gegeveneerdere pogingen om een dergelijke cur sus te beginnen zijn steeds vastgelopen op onvoldoende belangstelling. Mogelijkheden om deze klussencursus in de avonduren te geven, waardoor ook mensen met een werkkring deze kunnen volgen zijn op dit moment niet aanwezig omdat de beschikbare ruimte in de Lichtboei elke avond bezet is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4