i Twee medewerkers ziekenfonds Zierikzee zetten acties voort Raad spreekt zich uit over verlenging huur gedeelte jachthaven Middelbare scholieren krijgen speciaal programma Delta Expo Bingo bij AH voor drie dames VVV Renesse komt bijeen Gift Zierikzee voor geschenk prinselijk paar? Vliegtuigbom Terneuzen Verbetering stratenplan Zierikzee hard nodig Brokx in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 maart 1987 Nr. 24098 3 iÜHiillH ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur); 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00; per jaar 1 156.50; losse nummers 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (f/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - De VVV van Renesse komt donderdag 26 maart bijeen in het Wapen van Renesse voor de alge mene voorjaarsledenvergadering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en telt een aantal huishoudelijke agen dapunten. "lévens is een voorlopig overzicht van de evenementen voor dit zomer seizoen vastgesteld. Voorzitter Joh. Janse is aftredend en herkiesbaar. Ook het officiële agendapunt voor de financiering van de promotiebus komt ter sprake. Renesse betaalt 45% van de aanschaf en komt hiermee op een kostenplaatje van 11.250 gulden. ZIERIKZEE - Levert de gemeente Zierikzee wel of geen financiële bij drage aan het nationaal geschenk, dat de Stichting Gouden Huwelijk Prinselijk Paar Juliana en Bernhard 30 april wil overhandigen ter gele genheid van hun gouden huwelijk. Dat is de vraag waarover de gemeen teraadsleden van Zierikzee zich maandag 16 maart zullen uitspreken tijdens hun maandelijkse vergade ring, die om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis begint. Het comité Nationaal Geschenk dat voor het grootste deel bestaat uit be stuursleden van de Confederatie van Oranjeverenigingen heeft zich ten doel gesteld om voor dit nationaal ge schenk een bedrag van ten minste één miljoen gulden bijeen te brengen. Voor de gemeentelijke bijdragen wordt gerekend op een bedrag van twee cent per inwoner. Voor Zierikzee zou dat een bedrag van 200,- beteke nen. Dit geschenk wordt tijdens Koning innedag aan het prinselijk echtpaar aangeboden. Prinses Juliana heeft inmiddels te kennen gegeven een deel van de opbrengst te willen besteden aan projecten voor gehandicapten, terwijl prins Bernhard zijn deel ten goede wil laten komen aan een Ne derlands project voor het Wereld Na tuur Fonds. TERNEUZEN - Een deel van de binnenstad van Terneuzen zal bin nenkort ontruimd worden om een vliegtuigbom onschadelijk te maken die op een steenworp afstand van het nieuwe politiebureau en het stadhuis 2,5 meter onder de grond ligt. De duik- en demonteergroep van de Ko ninklijke Marine heeft de Engelse vliegtuigbom van 500 pond op een plek gevonden waar straks een nieu we wijk zal worden gebouwd. Het projectiel ziet er nog puntgaaf uit. Explosievendeskundigen van de marine zullen het ontstekingsmecha nisme van de bom die 150 kilogram TNT bevat, ter plaatse verwijderen. Wanneer dat zal gebeuren staat nog niet vast. De bom die in september 1944 tij dens een geallieerd bombardement op het Terneuzense sluizencomplex is afgeworpen, kon worden opgespoord dankzij een inwoner uit Terneuzen die indertijd getuige was van het bombardement. Hij zag dat de bom eerst een dakgoot van een schuurtje raakte alvorens zich in de grond te boren om als blindganger tientallen jaren onder de grond te blijven. Luitenant Van Driel die maandag middag de leiding had bij de zoekac tie, verwacht niet dat het demonteren van de bom veel problemen zal ople veren. ,,Een routineklus want we hebben te maken met een huis-, tuin en keukenbom". ZIERIKZEE - De acties bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Zieken fonds Noord- en Midden-Zeeland voor een 36-urige werkweek gaan door. Ook de twee medewerkers van het kantoor in Zierikzee hebben hun werkzaamhe den op dit moment nog niet hervat. Nu het landelijk overleg tussen de vakbonden en de centrale werkge versorganisatie van de Verenigde Na tionale Ziekenfondsen (VNZ) is mislukt proberen de bonden via ac ties bij individuele ziekenfondsen de ze 36-urige werkweek erdoor te krij gen. Volgens directeur C. J. van der Maas van het kantoor in Zierikzee is de situatie op dit moment verwar rend. Berichten dat een ziekenfonds bakzeil zou hebben gehaald worden van de zijde van het desbetreffende ziekenfonds met klem ontkend. Voor de acties zelf kan Van der Maas wel begrip opbrengen al vindt hij staken in dit verband een te zwaar wapen om deze 36-urige werkweek erdoor te krijgen. Dat de bonden vasthouden aan deze arbeidstijdver korting schrijft hij toe aan de CAO die in 1985 is afgesloten en waarin de afspraak om over te gaan tot een 36- urige werkweek is opgenomen. ..Tben die CAO afgesloten is konden we niet alle consequenties daarvan overzien, kort daarop moesten namelijk de be heerskosten met zeventig miljoen worden teruggebracht." Ook de andere tien werknemers van het ziekenfonds in Zierikzee, die hun werk gewoon voortzetten, staan volgens de directeur wel achter die 36-urige werkweek, waarvoor ook prijscompensatie is ingeleverd, maar vinden de situatie niet van dien aard dat dit een staking rechtvaardigt. De twee medewerkers van de afde ling verzekerden-administratie, die het werk vorige week neerlegden, zetten ook nu hun acties voort. Hoe wel begrip voor de reden van de ac ties vindt Van der Maas dat het be drijf en ook de cliënt hierdoor wordt getroffen. ,,Met name vorige week toen de andere medewerker met va kantie was is er werk blijven liggen. Vooral bij een kleine vestiging als de onze zijn dergelijke gebeurtenissen snel merkbaar", aldus Van der Maas. Op dit moment bestaat er onduide lijkheid over het aantal ziekenfond sen dat inmiddels akkoord is gegaan met de eisen van de bonden. Volgens de dienstenbond van de FNV hebben acht ziekenfondsen de eisen van de vakbeweging ingewilligd. Volgens de werkgeversorganisatie van de VNZ zijn het er maar drie en bovendien be treft het hier ziekenfondsen die mid denin een fusieproces zitten. Het in voeren van de 36-urige werkweek zal. volgens deze organisatie geen extra kosten met zich meebrengen, omdat het invoeren van de 36-urige werk week geen herbezetting van vrijko mende arbeidsplaatsen tot gevolg heeft. Volgens Van der Maas valt het nog te bezien of deze acties geen kostenverhogingen veroorzaken. ,,De stapel werk, die is blijven liggen moet worden weggewerkt, hetgeen wellicht met overwerken moet gebeu ren." ZIERIKZEE - Het verlengen van het huurcontract, dat de gemeente Zierikzee met de Rotterdamse Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas heeft afgesloten voor een gedeelte van de jachthaven is een van de agendapun ten, die ter sprake komen tijdens de raadsvergadering, die maandag 16 maart in het stadhuis wordt gehouden. Aanvang 19.30 uur. Het nieuwé huurcontract gaat per 1 april in en geldt voor één jaar. Gezien de aanleg van electriciteitsvoorzie ningen en daarmee gepaard gaande tariefverhogingen bedraagt de huur prijs 47.523,-. Na het verstrijken van de periode van verhuring heeft De Maas het recht om de huur opnieuw te verlengen voor de periode van een jaar. Vandalisme Een andere zaak, die tijdens de maandelijkse zitting aan de orde komt is het voteren van een krediet voor het Vandalisme-nee project dat op alle basisscholen, de Beatrix- school en de scholengemeenschappen voor voortgezet onderwijs wordt uit gevoerd. De basisscholen en de Bea- trixschool beginnen 11 mei met dit project, terwijl de andere onderwijs instellingen na de zomervakantie dit vandalisme-nee project bij de kop pakken. Een speciaal hiervoor ingestelde werkgroep heeft hiervoor een map met lesmateriaal voor alle leerlingen uitgegeven. In totaal 1650 werkmap pen waarvoor de kosten op 8600,- zijn geraamd. Het college van b en w stelt de raad voor om een krediet van 8600,- beschikbaar te stellen voor dit project. Ook de Korte Sint Janstraat komt voor op de lijst van straten, dié dit jaar een nieuw wegdek krijgen. Vervolg van pagina 1 voorzitter De Rijke bleken positief ten opzichte van dit idee te staan. Vooral met het oog op de bestrijding van de criminaliteit. Wanneer de nieuwe Corneliastichting in gebruik is genomen moet het personeel bij nacht en ontij naar huis kunnen fiet sen. Bovendien, zo zei De Rijke, maakt die verlichting op de Schouw- se dijk deel uit van de voet- fietsverbinding tussen het Kaas- kenswater en de Schouwse dijk. ,,Het is een goede zaak om dit traject helemaal te verlichten", verklaarde de wethouder zijn standpunt. Die voet-fietsverbinding vanaf de Louise de Colignylaan naar de Schouwse dijk. Aanvankelijk was het •de bedoeling om dit pad tussen het Kaaskenswater en de Schouwsedijk aan te leggen. De kosten voor dit nieuw aan te leggen pad werden ge schat op 140.000,-. Op advies van de commissie ruimtelijke ordening ech ter heeft het college van b en w zijn voorkeur uitgesproken voor een oprit vanaf de Louise de Colignylaan naar het reeds aanwezige pad op de Schouwse dijk, hetgeen een kosten besparing van een kleine zestig mille bedraagt. Inmiddels is contact opge nomen met het waterschap in ver band met de pachtkwestie. Feit is dat door de aanleg van deze oprit een per ceel opgesplitst wordt. Het wachten is nu op de voorwaarden die het wa terschap hiervoor stelt. Veel proble men zo viel uit de woorden van De Rijke op te maken zijn, hierbij niet te verwachten. Aandacht van de jeugd voor Deltawerken vasthouden BURGHSLUIS - Dertig: leerlingen van de Thoolse Scholengemeenschap voor LTO uit Sint Maartensdijk viel als eerste de eer te beurt om in de Delta Expo op het werkeiland Neeltje Jans te worden ontvangen met een speciaal programma voor jongeren. Tot en met 27 maart zullen leerlingen van nog tien andere Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs in hun voetspoor treden. Zij doen dat op initiatief van de leiding van de Delta Expo die het voorseizoen aangreep om alle Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs uit te nodigen voor een educa tief programma over de Deltawerken. De scholen die hieraan gevolg heb ben gegeven krijgen een programma voorgeschoteld dat speciaal op leer lingen van 12 jaar en ouder is af gestemd. ,,De Deltawerken is een on derwerp dat altijd actueel blijft. Wij willen een handreiking doen aan de lessen hierover. Want de jeugd is onze belangrijkste doelgroep. Wij willen er graag aan meewerken dat zij ken nis hebben van de Deltawerken", al dus de coördinator van de scholenda- gen T. Sluyter. Hij vindt dat vooral van groot belang voor de jeugd van Zeeland die zo vlak bij de water bouwkundige werken woont. In het voorjaar van 1985 toen de Delta Expo nog was gehuisvest in de oude ten toonstellingsruimte nam men voor het eerst een dergelijk initiatief. ,,Wij kwamen op het idee door de leiding van de RSG te Zierikzee die infor meerde naar de mogelijkheden op dit gebied". Nu de Delta Expo is ondergebracht in het ir Topshuis heeft men voor de tweede keer acht 'scholendagen' geor ganiseerd. ,,In het voorseizoen, nu de grootste drukte nog niet op gang is gekomen kunnen we dat makkelijk doen", aldus Sluyter. De scholen kun nen de Delta Expo bezoeken tegen een gereduceerde toegangsprijs maar vervoerskosten voor het evenement moeten zij uiteraard zelf betalen. En dat laatste is volgens algemeen ma nager van de Delta Expo F. van Spaarndonk de oorzaak dat van de tachtig scholen die werden aange schreven er slechts tien reageerden. De'scholen wordt tegenwoordig fi nancieel het mes op de neus gezet waardoor dit soort dingen er het eer ste bij inschiet". De leerlingen van de Thoolse Scho lengemeenschap voor LTO kregen in het Topshuis eerst twee films voorge schoteld die daar normaal niet wor den gedraaid. Nederland Deltaland, een animatiefilm over het ontstaan en de ontwikkeling van Zuidwest Ne derland en de Stormvloedramp 1953 waarmee de directe aanleiding voor de Deltawerken uit de doeken werd gedaan. De tentoonstelling zelf werd bekeken aan de hand van een lesbrief waarop men vragen diende te beant woorden. ,,Dat is om hen er directer bij te betrekken en goed te laten kij ken". Aan het programma is verder een vaartocht langs de pijlerdam ver bonden. Natte Delta maquette Als een van de eerste bezoekers konden zij de grote trekpleister van de Delta Expo, de Natte Delta ma quette in werking zien. Het ander half miljoen gulden kostende ma quette-bouwwerk van de provincie Zeeland was sinds de opening van de tentoonstelling tot voor enkele we ken niet in gebruik wegens techni sche mankementen. Via een compu tergestuurd mechanisme wordt de watersnoodramp van 1953 uitgebeeld en de uitvoering van het Deltaplan dat daarop volgde. RENESSE - De oud-secretaris van volkshuisvesting ruimtelijke orde ning en milieu komt op vrijdag 27 maart naar Renesse om een inleiding te houden over de status en de be roepscodes van de Nederlandse ar chitect. Hij doet dit naar aanleiding van de officiële ingebruikname van het nieuwe kantoorpand van archi tectenbureau Jan C. Hogendoorn/H- 4 Groep bv te Renesse. De officiële ingebruikstelling zal worden verricht door de burgemees ter van Westerschouwen mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Een gebeurtenis die is gepland om onge veer 16.00 uur na een ontvangst waar bij directies van grote bouwbedrij ven, politici, bestuurders en enkele opdrachtgevers van het architecten bureau zijn uitgenodigd. Oud-staats secretaris Brokx zal zijn inleiding houden na de officiële ingebruikstel ling. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen over de behandel de onderwerpen en zullen eventueel nog enkele andere gasten het woord voeren. Het kantoor van de H-4 Groep bv, waar een en ander plaats vindt, is aan de Vroonweg 44 te Re nesse. ZIERIKZEE - In het kader van de landelijke bingo-actie die momenteel plaatvindt in alle vestigingen van Alben Heijn reikte assistent-bedrijfsleider C. Oostdijk drie prijzen uit in de AH-supermarkt te Zierikzee. Dc dames die met recht 'bingo' konden roepen waren mevrouw Struyk en mevrouw Enninga uit Zierikzee en mevrouw Hanse uit Zonne- maire. Zij kregen waardebonnen overhandigd met een waarde van respectievelijk 250, 100 en 50 gulden. Behalve deze dames vielen nog 17 andere klanten in de prijzen die bestonden uit levensmiddelen. Zij vulden allemaal aan de hand van (maximaal drie) kassabonnen een bingo-kaart in die gedurende acht weken wordt uitgereikt in de AH-filialen De officiële overhandiging van de eerste drie prijzen vond plaats na afloop van de eerste week van de actie. Geduren de de volgende zeven weken zullen de winnaars wekelijks via raambiljetten bij AH bekend worden gemaakt. De eerste leerlingen bestuderen onder leiding van voorlichter Ted Sluyter een van de informatieve attracties. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3