Verkiezingsepidemie Plannen Neeltje Jans gaan 131 miljoen gulden k jsten Verbetering stratenpatroon in Zierikzee is hard nodig Nieuwe burgemeester? show ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opruimen restanten suikerbieten noodzakelijk Diefstal uit auto's Nationale oogmeetweek AUSTIN ROVER V Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwater Jachthaven Verbonden Teleurstellend VVD-gedeputeerde J. D. de Voogd is van me- De gemeenteraad van Zierikzee spreekt zich Het Ouwerkerkse fanfarekorps Nieuw Leven is De zaalkorfbalcompetitie verliep voor de Zie- ning, dat er meer geld moet komen voor de uit voor de verlenging van de huur van een ge- sterk verbonden met het dorp. Het korps ver- rikzeese vereniging All Ready teleurstellend, zoetwatervoorziening. Hij uitte zijn mening in deelte van de plaatselijke jachthaven. (Pag. 3). zorgt uitvoeringen op 13 en 20 maart in het maar coach Van Goudoever ziet positieve as- Burgh-Haamstede. (Pag. 2). dorpshuis. (Pag. 4). pecten. (Pag. 11). DONDERDAG 12 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24098 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie een ding beter wil maken dan het moet zijn, maakt het slechter. Spreekwoord Tussen de 800.000 en 970.000 bezoekers per jaar verwacht NEELTJE JANS - Als de plannen van Louis van Gaste ren en de zijnen worden uitgevoerd, zoals ze deze week werden gepresenteerd, dan gaat alles bijelkaar meer dan 131 miljoen gulden kosten. Een voor dergelijke begrip pen astronomisch bedrag, dat over een periode van der tien jaar geïnvesteerd gaat worden. En dat alles moet jaarlijks 800.000 duizend mensen naar het voormalige werkeiland halen, die gezamenlijk voor meer dan 22.000.000 gulden aan entreegeld in het laatje brengen. Diezelfde mensen gaan naar verwachting ook nogeens 1,6 miljoen gulden uitgeven aan versnaperingen. Voor dat entreekaartje van 28 gul den krijgt de bezoeker een attractie van formaat, of om met de woorden van gedeputeerde J. Ventevogel te spreken ,,van allure". In het bijzijn van een groot aantal betrokkenen en belanghebbenden presenteerde Van Gasteren zijn plan nen, waarvoor hij eerder al een voor bereidingskrediet van de provincie had ontvangen. Het resultaat is een lijvig rapport, waarin niet alleen de zakelijke cijfers op een rijtje zijn ge zet, maar waarin ook op speelse wijze wordt weergegeven hoe Van Gasteren samen met Wilhelm Holzbauer, Frei Otto, Martin Manning en Ove Arup and Partners Neeltje Jans anno 'toe komst' zien. Enkele maanden geleden werd in deze krant al uitvoerig gesproken over het World Fish Centre, dat als middelpunt van het toekomstige Neeltje Jans gaat dienen. In het. nu verschenen rapport is ruimte vrijge maakt, voor de sfeer van het project. Een project, dat een eigen karakter draagt; evenals de Keukenhof, de Zaanse Schans en de folklore van Vo- SCHOUWEN-DUIVELAND - Tijdig opruimen van restan ten suikerbieten en voederbie ten is noodzakelijk. In Zeeland mag men na 1 april geen sui kerbieten, voederbieten en af val daarvan in voorraad heb ben. Dit om vergelingsziekte zoveel mogelijk te voorkomen. Suikerbieten, voederbieten, en afval daarvan, zijn meestal besmet met een virus dat de vergelingsziekte veroorzaakt. In kuilen komen kuilluizen voor. Wanneer deze voedsel op nemen van de uitgelopen bie ten, nemen zij ook een hoeveel heid virus op. De kuilluizen verlaten op zeker moment de kuil en vliegen het land in. Wanneer deze dan op bieten percelen terecht komen worden de bietenplantjes, waaraan ze sap onttrekken, besmet met het virus dat de vergelings ziekte veroorzaakt. Later ko men de perzikbladluizen vanaf de winterwaarden op de bie tenpercelen aan en kunnen dan planten, die al door kuilluis met virus besmet zijn, bezoe ken. De perzikbladluis neemt dan het virus op en is het gehe le seizoen in staat om elke biet die hij bezoekt te besmetten met virus. Daarom is het nodig dat na 1 april geen suikerbie ten, voederbieten, of afval daarvan, voorzover daaraan blad vorming voorkomt, voor handen of in voorraad zijn. De Algemene Inspectie Dienst controleert de naleving van de ze verordening. lendam. Neeltje Jans biedt eigenlijk alles, waarvan een ieder weet dat de Nederlander er goed in is; de beheer sing van het water en het gebruik er van. Een investering van 131 miljoen gulden kan alleen dan gerealiseerd worden, wanneer ook enig zicht is op de te verwachten bezoekersstroom. In het rapport wordt hierbij een onder scheid gemaakt tussen attractiepunt- bezoekers (een dagje uit dus), spe ciaal geïnteresseerden en het inkomend toerisme. De eerste catego rie geeft het volgende beeld; 348.000 dagrecreanten, 214.000 verblijfsre- creanten en 30.000 basisschoolleerlin gen. Getaxeerd categorie speciaal geintereseer- den is getaxfeerd op ongeveer 30.000 personen. Deze mensen hebben bui tengewone belangstelling voor zaken als waterbeheersing en techniek. En om het totaal aantal te verwachten bezoekers per jaar compleet te maken moet nog rekening worden gehouden met 281.000 Belgen en Duitsers en 50.000 longhaul-toeristen. Dat bete kent, dat een jaarlijkse opkomst wordt verwacht tot maximaal 970.000 mensen. Om een beeld te krijgen van het in vesteringsplan, dat reikt tot 2000 het volgende. In 1987 moeten het entree gebouw, de voetgangersbrug en de pijlerpolder gestalte krijgen (5.985.000 gulden), in 1988 de wind turbines, de energie-expo en de afron ding pijlerpolder (11.950.000 gulden), in '89-90 de eerste koepel, Neder land/waterland en de infrastructure le voorzieningen (53.320.000 gulden), in 1991 de buitenexpo, fonteinen, moeren en herinvesteringen (9.970.000 gulden), in 1992-93 de twee de koepel en de expo water en energie (19.800.000 gulden), de uitbreiding van de infrastructurele voorzienin gen staat voor 1994 gepland en gaat 2.300.000 gulden kosten. In 1995-96 komt koepel drie erbij, de expositie visserij/schelpdieren, ecologie en wisselexposities en herinvesteringen (25.800.000 gulden en tussen 1997 en het jaar 2000 moeten de laatste ge plande herinvesteringen klaar zijn (2.000.000 gulden). Dat maakt geza- melijk een bedrag van 131.125.000 gulden. Om het gehele project draaiende te houden moet jaarlijks met een ex ploitatierekening van 6.000.000 gul den rekening worden gehouden. Voor het personeel bedragen de lasten 2,4 miljoen gulden en de promotie en re- BONN - De crisis in de Westduitse staalindustrie zal de komende jaren leiden tot een verlies van tenminste 25.000 arbeidsplaatsen, zo heeft een bestuurslid Ruprecht Vondran van de vereniging van staalfabrikanten in de Bondsrepubliek verklaard. Het dinsdag door de vakbonden gegeven aantal van ruim 45.000 noemde hij echter overdreven. Vondran schreef de problemen toe aan het lage prijspeil op de staalmarkt, de hoge koers van de Mark en de scherpe bui tenlandse concurrentie. Krupp Stahl kondigde woensdag een verlies van 5.000 arbeidsplaatsen aan in 1987 en volgende jaren. clame allee al kost de beheerder straks vier ton. In de exploitatie kosten is geen rekening gehouden met de btw, zodat een en ander in werkelijkheid hoger zal gaan uitval len. Het is een gewaagd project en in het rapport wordt het belang van een goed management benadrukt. Het project is vooral gevoelig voor schom melingen in het bezoekersaanbod en/of de toegangsprijzen. Een daling van enkele guldens heeft een scherpe daling van de inkomsten tot gevolg. De gevoeligheid voor veranderingen in de rentevoet bij vreemd vermogen is daarentegen vrij gering Volgens de samenstellers. Voornaamste conclu sie van het rapport is - zoals al eerder werd gesteld - dat het project in be- drijfs-economische zin haalbaar is. ZIERIKZEE - In de nacht van dins dag op woensdag werden in Zierikzee drie auto's opengebroken waarna er uit de voertuigen voor een gezamén- lijke waarde van ongeveer 1700 gul den aan artikelen werd ontvreemd. Het betrof de auto van T. N. uit Zie rikzee die aan de Wielingen raat stond, de auto van T. F. J. S. ui Zie rikzee die aan de Zeehondenplaat stond en de auto van A. C. C. T. uit Zierikzee die aan de Haringvliet- straat stond geparkeerd. De dieven verschaften zich toegang in de voer-, tuigen door het inslaan van een ruit je. Zij namen een. walkman, rekenma chine, kleding, autoradio en een autoradio-cassetterecorder mee. ZIERIKZEE - Eens in de zoveel tijd overkomt ook Schouwen-Duiv eland een verkiezingsepidemie. De brie venbussen worden volgegooid met de meest aantrekkelijke 'Stem op onslslogans en buiten wordt het straat beeld opgesierdmet grote verkiezingsborden. Nog een weekje wachten en de stemmenstrijd doezelt weer in en de machtsverhoudingen zijn voor vier jaar bepaald. Dan ook zal bekend zijn of het muzikale gezel schap Trio plus 1 zijn politieke carrière kan beginnen. Of zou het op dit Zierikzeese verkiezingsbord om een verdwaalde aankondiging gaan van een optreden? ZIERIKZEE - Een goed stratenpatroon. Om dit te rea liseren moet er nog heel wat op het gebied van de herbe strating gebeuren. Tot deze conclusie kwamen de leden van de commissie publieke werken van de gemeente Zie rikzee tijdens een vlot verlopende vergadering waarin deze gevraagd werden een advies uit te brengen over het beschikbaar stellen van een krediet voor de herbestra ting van een viertal straten in oud-Zierikzee. NIEUWERKERK - Afgaande op geruchten zou de Middelburgse wethouder en loco-burgemeester A. Bergshoeff (CDA) een goede kans maken om de nieu we burgemeester van Duiveland te worden. Hij zou dan de afgelopen najaar vertrokken J. van Bommel opvolgen. Zekerheid over zijn eventuele komst bestaat niet. Waarnemend chef van het kabinet der koningin Van der Hoop bleek niet bereid nadere mededelingen te doen. ,,Ik verwacht dat de beslissing over enkele weken valt", aldus Van der Hoop. De heer Bergshoeff kon ook geen uitsluitsel geven. Hij beheert momen teel de portefeuilles financiën, verkeer en ruimtelijke ordening. In totaal meldden zich 52 kandidaten voor de Duivelandse burgemeesters post, in grote meerderheid CDA-aanhangers. Eind november werd met de sol licitatieprocedure gestart. Een definitieve beslissing wordt binnen enkele we ken verwacht. Wethouder P. de Rijke onderstreep te nog eens het belang van een goed stratenpatroon in Zierikzee. Hij noemde hierbij speciaal de situatie in de Verrenieuwstraat, een straat die gezien de hoge verkeersfrequentie hard aan herbestrating-toe is. Even als de Nieuwe Bogerdstraat, de Lan- ZIERIKZEE - Voor de derde achter eenvolgende keer houdt de Vereni ging Oogmerk een Nationale oog- meetweek. Deze is gepland voor de periode 18 tot en met 28 maart. Ook op Schouwcn-Duiveland doen enkele bij deze vereniging aangesloten opti ciens mee. Sinds de oprichting in 1984 heeft de vereniging elk jaar een oogmeetweek georganiseerd, waarin iedereen die daar interesse voor heeft zijn ogen gratis kan laten opmeten bij een van de opticiens die bij deze vereniging aangesloten zijn. Meer dan 20.000 Ne derlanders hebben inmiddels van de ze service gebruik gemaakt. Bij Coen Honig Optiek in Zierikzee, één van de opticiens die vanaf het allereerste begin aan deze actie deelneemt, meldden zich vorig jaar gemiddeld tiep mensen voor een oogmeting. Correctie Uit de vorige twee oogmeetweken bleek dat 647r van alle onderzochte automobilisten in aanmerking kwam voor een oogcorrectie. Een constate ring die te denken geeft en die aan geeft hoe belangrijk het regelmatig controleren van de ogen is. Bij diege nen die bij Coen Honig voor een oog meting in de zaak kwamen lag het aantal gevallen dat voor een correctie in aanmerking kwam lager dan het landelijk gemiddelde, al kan Honig geen gedetailleerde cijfers hiervan geven. Als verklaring hiervan wijst Honig op de geringe aanwezigheid van industrieën en kantoren. ge Sint Janstraat en de Korte Sint Janstraat. Om deze herbestratings- werkzaamheden uit te kunnen voe ren wordt gerekend op een bedrag van circa 184.200,- inclusief btw. Voor de andere straten die op de no minatie voor herbestrating staan, zo als Breedstraat, Paardenstraat en Krepelstraat is reeds vorig jaar een krediet gevoteerd. De werkzaamhe den aan het wegdek in de Steiltjes- straat, die aanvankelijk ook op het lijstje voorkwam, zijn in afwachting van de rioleringswerkzaamheden voorlopig uitgesteld. Hoewel de com missieleden het zonder meer met De Rijke eens waren dat een deugdelijk stratenpatroon noodzakelijk is voor Zierikzee, werden er tevens enkele opmerkingen gemaakt over de situa tie in de Kromme Elleboog en de Paardenstraat. Commissielid W. F. Sprengelmeijer (RU) wees De Rijke op de situatie in de Kromme Elleboog, een kleine straat waar het verkeer meer en meer gebruik van maakt en die volgens Sprengelmeijer best een opknap beurt kan gebruiken. De liberale ver tegenwoordiger in de commisse vroeg zich af of er mogelijkheden zijn om de bereikbaarheid en aantrekkelijk heid van de Concertzaalte verbeteren door de Paardenstraat wat aantrek kelijker te maken. Een geluid dat ook reeds binnen de commissie Concert zaal te horen was. Volgens commis sievoorzitter De Rijke kan er wel iets worden verbeterd aan de aankleding van de Paardenstraat, maar erg veel mogelijkheden biedt dit straatje niet. Een realiteit die ook door H. Asma (PvdA) werd onderschreven. Laatstgenoemde stelde voor om de hoogste prioriteit bij de herbestra ting van de Sint Janstraat te leggen, daar dit een woonstraat bij uitstek is. Pragmaticus Geleijnsc vroeg zich met een scheef oog gericht op het hcr- bestratingsschema, af hoe dit preten tieuze plan te realiseren. ..Een win terseizoen van drie maanden met vervolgens een toeristenseizoen van eveneens een maand of drie, dan rest er niet erg veel tijd", constateerde Geleijnse. Uit de reactie van De Rij ke bleek dat wil Zierikzee geen ach terstand oplopen met het uitvoeren van noodzakelijke herbestratingen er toch eens begonnen moet worden met de gewenste ..Stratemaker op (Zierik)zee show". Ook het gedeelte van de Koning Güstaafweg tussen de Van Veenlaan en de toegang tot de tuin van het zie kenhuis blijkt hard aan een nieuw wegdek toe te zijn. De commissie kon dan ook zonder meer akkoord gaan met het idee van b en w om een kre diet van 75.000,- beschikbaar te stellen voor het vervangen van de huidige klinkerbestrating door een asfaltverharding. Dit bedrag kan worden gefinancierd door de reserve herbestratingen. Met het aanbren gen van deze asfaltlaag zullen te zij ner tijd ook de kolken verdwijnen waardoor het overtollige oppervlak tewater naar de sloot wordt afge voerd. Het overtollige water zal dan in het vervolg over de bermen af moe ten vloeien. Verlichting ,,Moet je daar nu echt verlichting aanbrengen", vroeg Asma toen het plan ter sprake kwam om een deel van de Schouwse dijk van verlichting te voorzien. ,,Die donkere plekjes zijn toch wel charmant, vooral als je met zijn.tweetjes bent", voegde hij er schertsend aan toe. De aarzeling van Asma betrof het plaatsen van elf lichtmasten op het gedeelte van de Schouwse dijk tussen de van Veen- laan en de oprit vanaf de Louise de Colignylaan. Met deze verlichting is een bedrag van circa dertig mille ge moeid. Asma was dc enige binnen dc com missie die moeite had met een ver lichte Schouwse dijk. Dc andere le den van .de commissie inclusief de vervolg pagina 3 Advertentie van 12 t/m 23 maart Autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 IJMUIDEN - Deskundigen van het I Jmuidense bergingsbedrijf Wijsmul ler hebben vastgesteld dat het smeul- brandje in de lading van het met 400 ton dynamiet geladen Deense vracht schip ..Hornestrand" vrijwel uit is. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's IRjh PE eitr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Zonnig en droog In de nacht en ochtend weinig be wolking en lichte vorst. Morgen over dag perioden met zon en droog. Wei nig wind. Minimumtemperatuur ko mende nacht -4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 maart.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 207r Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: oost 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.tcmp.: -2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: oost 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 maart Zon op 07.00, onder 18.39 Maan op 16.14, onder 06.44 Volle Maan: 15 maart (14.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bij heldere hemel vriest het komende nacht opnieuw licht, en plaatselijk matig. Dc minima lopen dan uiteen van min 2 tot min 8 gra den. Morgen begint de dag. zeker in het oosten van het land, nog zonnig. In de loop van de dag drijven er van uit het westen enkele wolkenvelden binnen. Het blijft evenwel droog. De middagtemperatuur ligt tussen 3 gra den in Groningen en circa 8 graden in het zuidoosten. Er staat een zwakke tot matige wind, eerst uit het oosten, aan het eind van de dag uit het zui den. De bewolking kondigt een perio de van minder stabiel weer aan. In het weekeinde wordt het vooral in de nacht minder koud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1