Muziekagenda musicolumïT De belastingdienst zit er voor. streeknieuws Schokkend rapport Zierikzee Inspectie der directe belastingen, I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 maart 1987 Nr. 24097 Deze week kreeg ik het langver wachte rapport van de commissie Piepersma in handen. De commissie, die is ingesteld door de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieustaat onder voorzit terschap van professor G. G. Pie persma, hoogleraar in de parapiepso- logie van de Rijksuniversiteit te Roermond. De opdracht aan de com missie toas de gevolgen in kaart te brengen die het zogenaamde 'piep- verschijnsel' in Nederland heeft te weeg gebracht. Veel is er al geschre ven over de gevolgen van het turen naar beeldschermen voor het ge zichtsvermogen en de lichaamshou ding, maar over het verschijnsel dat kantoren en winkels gevuld worden met het eentonige geluid van elek tronische kassa's, typemachines of beter 'piepmachines' zwegen de des kundigen als het graf. 'Naar een pie- prapport kun je fluiten' dacht ik reeds. Maar vorige week was het zo ver. Onder de fijnzinnige titel 'Moet de pieper 'em piepen?' presenteerde professor Piepersma voor de verza melde pers het rapport. Toen ik het lijvige boekwerk door-% bladerde ontdekte ik tot mijn verras-' sing dat het wetenschappelijk onder zoek van de commissie ook in Zierikzee heeft plaatsgevonden. In het kader van een serie steekproeven bezochten commissieleden m ver momde gedaante de plaatselijke bi bliotheek alsmede een supermarkt. Ten gerieve van onze lezers geef ik enige citaten uit het rapport. Een vernietigend oordeel spreekt de commissie uit over de nieuwe bi bliotheek. 'Heerste vroeger in de bi bliotheek een eerbiedige stilte als een stilzwijgend ontzag voor de grootheden der literatuur die de diepste roerselen hunner ziel ten be hoeve van ons aan het papier toever trouwden, en mocht een noodzake lijk woord slechts op fluisterende en gedempte toon gesproken worden, thans doorbreken erbarmelijke piep geluiden de gewijde stilte!' Steeds opnieuw doorboort dezelfde piep de weldadige rust. De piep wordt ver oorzaakt door de bibliothecaresse. In overdrachtelijke zin betekent 'cares- se': dierbaar, liefkozen, strelen en in derdaad streelt zij, maar het zijn geen boeken maar computercodes. Het moet voor de bedieners van het apparaat een enerverende zaak zijn om eens een andere piep te mogen be luisteren. De andere piep is mogelijk maar in dat geval bent u - of beter: uw boek - over tijd, heeft u nog steeds uw abonnementsgeld niet be taald of probeert u toch weer meer boeken mee te nemen dan toegestaan is. Het verlangen naar het andere piepgeluid houdt dus verband met uw misdadig bibliotheekgedrag. Het is de bibliothecaresse straks niets liever dan dat u uw boeken in geen maanden terug brengt, dat u er altijd teveel meeneemt opdat zij maar ver lost kan worden van die één-tonige piep. Waar moet het heen met haar zorg voor de bibliotheek als zij in haar hart hoopt dat iedereen er maar een potje van maakt? Terecht signa leert de commissie een groot gevaar en schamper eindigt Piepersma met de opmerking dat wat hem betreft de bibliotheek ook wel: 'Piepliotheek' mag worden genoemd. Een tweede schokkende ervaring deed de commissie op in een dichtbij de bibliotheek gelegen supermarkt waar de voertaal veelal Duits is. Ver momd als huisvrouw gingen Pie persma en de zijnen op donderdag avond de winkel in en kochten geheel in stijl piepers en chips' om dat beide toevalligerwijze zowel iets met aardappels als met elektronika te maken hebben. Terwijl men bij het afrekenen heimelijk aantekenin gen maakte over de aard en de fre quentie van Al-die-piepen zag Pie persma tot zijn schrik dat de kassa-computer het woord 'Goede middag' produceerde. In een 'voet noot van persoonlijke aard' schrijft Piepersma dat hiermee toch wel het dieptepunt in intermenselijke ver houdingen is bereikt. Iedereen weet dat zo'n machine er geen barst van meent. Het laat hem volkomen koud als u na zijn goede middag een botsing hebt met een loslopend winkelwagentje waardoor u ditmaal op glijdende wijze de win kel verlaat. De kassa piept, het wa gentje piept, maar u piept wel an ders! Bovendien blijkt dit onmense lijke ding niet bij de tijd te zijn, het ding loopt achter. Ook om acht uur 's avonds blijft hij nog 'Goedemiddag' wensen. In het kader van de ontmenselij king en de pieper verrichtte de com missie ook nog onderzoek naar 'De pieper en het taalgebruik'. Een pie per is een klein apparaat dat je bij je draagt waarmee je door middel van een alarmerend piepsignaal op raad selachtige wijze kunt worden ge waarschuwd. Wanneer je vroeger in een verpleeghuis iemand van het personeel wilde spreken zei de dame bij de receptie 'Wacht u even. Ik roep hem wel even op.' Het woord roepen heeft iets menselijks. In het roepen kun je nog iets van je gevoelens weergeven. Dat is allemaal verleden tijd. Wacht u even, ik piep hem wel even op!' Het is merkwaardig, aldus de com missie, dat woorden die vroeger een negatieve betekenis hadden zoals het piepen van een deur, een rem, een viool, nu voorkomen als middelen in het intermenselijk verkeer waarbij een nieuw taalgebruik ontstaat. De commissie noemt in haar rapport treffende voorbeelden. Het eerste heeft men genoteerd toen een huisva der om acht uur 's morgens zijn wo ning verliet. Piepersma zat verscho len achter een grote conifeer toen hij het volgende noteerde. Zij: 'Kijk je goed uit? Heb je je pieper bij je?' Hij: Ja schat, ik heb 'em in m'n piepzak!' Een andere verandering in taalge bruik noteerde Piepersma toen hij verscholen zat tussen twee tafelpo ten. Een man wordt voor de zo veelste keer opgepiept waarop hij uitroept: 'Sodepieperop'!. U ziet wat een onthullend rapport dit is. Ik schreef dan ook in één keer dit stukje. Na zo'n rapport was ■hetzó gepiept! MARZAS 27 maart: 28 maart (1): (2): (3): 29 maart: 4 april: 11 april: 15 april: 16 april: 25 april: 9 mei: 15 mei: 20 mei: 22 mei: 20 juni: 28 juni: Ned. Hervormde kerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. Smalstads Mannen koor en het Prins Mauritskoor (Middelharnis). Lutherse kerk, Zierikzee. Veluwse Cantorij (Ars Musica). Concertzaal, Zierikzee. Concert Kon. Harmonievereniging 'Kunst en Eer' m.m.v. Adonai. Dorpshuis De Schutse, Haamstede. De Nachtegalen van Poznam (Polen). De Burght, Burgh-Haamstede. Veluwse Cantorij (16.00 uur). Exoduskerk, Sommelsdijk. Een lied van oord tot oord (19.00-20.00 uur) m.m.v. de Exoduscantorij. Ned. Herv. kerk, Middelharnis. Johannes Passion, J. S. Bach. R.K. kerk, Middelharnis 'De zeven kruiswoorden' (Haydn) Oratoriumkoor, Zierikzee. Ned. Hervormde kerk, Renesse. Mattheüspassion, Kühnhausen. Concertreis Ars Musica (Rotterdam-Den Haag) m.m.v. Geert Bierling, orgel en Olga Dickhoff, div. instr. (9.00-17.00 uur). Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30 uur). Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamer koor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Zang- en muziekavond m.m.v. Heusdens mannenkoor, Brassband Apollo Brouwershaven en Ned. Herv. Kerk koor Dreischor (20.00 uur). Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal en semble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. Ned. Hervormde kerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-4585. Heel veel mensen vullen thuis zelf hun aangiftebiljet inkomstenbelas ting in. Logisch, want zo geweldig ingewikkeld is dat niet. Zeker niet als u de toelichting bij de hand houdt. En stuit u op vragen waar u niet zo een-twee-drie uitkomt, dan belt u gewoon de BelastingTele- foon: 06-0543. Dat kan op werkda gen van 8 tot 5, het hele jaar door. Mocht u er telefonisch niet uitko men, dan is dat nog geen probleem. U kunt een afspraak maken met uw belastingkantoor. Daar zitten des kundige mensen voor u klaar, die u gratis helpen bij het invullen van uw aangiftebiljet. Maar neem wel alle papieren mee die van belang kunnen zijn, zoals: - jaaropgave van loon of uitkering; - giro- of bankafschriften met rén- teopgave; - bewijzen van betaling van hypo theekrente, van rente op lenin gen,van ziektekosten,van studie kosten, van giften of van andere aftrekposten. En denk eraan: uw aangifte moet voor 1 april bij ons binnen zijn. Denkt u aanspraak te kunnen maken op 'n teruggave? Knip dan de rechterbovenhoek van het aangiftebiljet af. Stuur samen met uw aangifte biljet ook een kopie van de jaar opgave en de benodigde bijla gen op. Zorg dat alles voor 1 april binnen is. U krijgt dan voor 30 november een definitieve of voorlopige teruggave. Kerkhof 1. Telefoon: 01110-5655/5495/5759. Kantooruren: van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Bovendien op de donderdagavonden 26 februari, 5,12,19 en 26 maart 1987 van 19.00 tot 21.00 uur. Zowel overdag als tijdens de avondzittingen uitsluitend op afspraak. Tevens zal zitting worden gehouden te: Middelharnis, in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27, op de maandagen 23 februari, 2,9,16, 23 en 30 maart 1987 telkens van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Publikatie van de belastingdienst BRUINISSE Cursus tegen slapeloosheid Bij voldoende belangstelling zal de Kruisvereniging Schouwen-Duive- land, verzorgingsgebied Bruinisse, dit najaar een cursus houden tegen slapeloosheid. Tijdens de laatste ver gadering kwam duidelijk de behoefte daarnaar naar voren. Vooral bij oude ren kan het verstoorde slaapritme tot problemen komen. Door een speciale behandeling/training is het weer mo gelijk in het goede dag- en nachtrit me te komen. Wondere Wereld Bij de machinefabriek Maaskant in Bruinisse zijn vorige week de televi sie-opnamen geweest voor het popu- lair-wetenschappelijk televisiepro gramma Wondere Wereld van de TROS. Het betrof opnamen voor de toepassingen en mogelijkheden in lassen tussen verschillende materia len zoals aluminium en staal waar presentator Chriet Titulaer belang stelling voor had en die bij Maaskant worden toegepast. De uitzending is op 23 april in Wondere Wereld. Vogelruilbeurs De vogelvereniging De Nachtegaal uit Bruinisse houdt zaterdag 14 maart een ruil- en verkoopbeurs van vogels in haar clubgebouw aan de Molenweg. De beurs is open van een tot drie uur en is voor een ieder toe gankelijk. Er zijn opkopers aanwezig en de koffie staat klaar. Woensdag 11 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Overwegen, programma, waarin de grenzen van onze dagelijk se ethiek worden onderzocht. Van daag: Geweld. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur De tik van....Annette van Trigt gaat op zoek naar de eigenaar digheden van bekende en minder be kende landgenoten. Vandaag; Henk Westbroek. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl.: De ooi vaar. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: De 'V' staat voor de Vele dingen. 18.30 uur Tekenen en schilderen. Les 11. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De stilte die echt pijn doet - Nationaal Reumafonds. 20.33 uur Tineke, praatprogramma van Tineke dé Nooij met spraakma kende onderwerpen, beroemde gas ten en vreemde zaken. 21.32 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 22.17 uur Newhart, Amerikaanse comedy-serie. 22.40 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 23.15 uur Hitchiker, Amerikaanse se rie. 23.40 uur Erotische verhalen, serie met vandaag een bewerking van een verhaal van Nicolas Restif de La Bre- tonne. Afl. De nieuwsgierige leer ling. 00.10 uur Journaal 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Boekenbuis, afl. 1. 09.30 uiur Tel en taalverhaal II, afl. 5. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse jeugdserie. 15.55 uur De schildpad en de kraan vogel, Chinees schaduwspel. 16.05 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma met geneeskrachtige werking. 16.15 uur Nieuwe Maatjes, buiten landse kinderen die in Nederland wo nen vertellen hoe ze dat vinden. 16.25 uur Laurel Hardy, film van de dikke en de dunne uit 1932. 16.45 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen wat ze denken. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.05 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.20 uur De babysitter, kinderserie. 17.40 uur Ideeënbank, serie gewijd aan maatschappelijke activiteiten. Afl. 13: Drente. 18.10 uur Staatsloterij 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Partij van de Arbeid (PvdA) 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Re quiem, Nederlandse tv-film van Sjef La gr o. 21.05 uur Beeldspraak: Ger van Elk, kunstenaar. Gefilms portret waarin Van Elk gevolgd wordt naar de V.S. waar hij zich voorbereidt op een grote overzichtstentoonstelling die in 1988 in het Philadelphia Art Museum ge houden zal worden. 21.50 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C, actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst en cultuur. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Speel op sport, jeugdpro gramma. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.55 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvail. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, alf. 2. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Tslevisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.15 uur Pak de poen - De show van één miljoen, showprogramma gepre senteerd door René en Nanu Verreth. 21.45 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. 22.45 uur Journaal. Aansl. Coda: Haikoe van Arno Kerhofs. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Grosse Freiheit nr. 7, Duit se speelfilm uit 1944 van Helmut Kautner. Donderdag 12 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uiir Vrouw zijn. Vandaag: por tret van Gien Karssen. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Het feestje van Clarence. 17.00 uur Dr kan nog meer bij, kleu terprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Tweede en derde generatie moslims in Nederland. 18.30 uur Cursus Leiding geven. Les 7. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.23 uur Jong geleerd, muziekpro gramma waarin jongeren musiceren. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Ronduit: Ik hoor erbij... of niet soms? jongerenprogramma. Gastheer: Jan van den Bosch. 21.25 uur De bergrede. In dit pro gramma gaat Henk Binnendijk aan de hand van interviews en de bijbel dieper in op dit onderwerp. 22.02 uur Tijdsein, actualiteiten en achtergronden. 22.32 uur Vrije gevangenen. Dit pro gramma gaat over een persoon, die om zijn of haar geloofsovertuiging gevangen zit. 22.37 uur Lofzang uit de Openbaring, deel twee van een werk voor koor, or kest, tenor en bariton door Arie Pronk. 22.57 uur Naar de volgende ronde. Quiz-master Magnus Magnusson no digt Chris Hughes uit voor een onder zoek naar de werking van zijn her sens. 23.32 uur Journaal 23.37 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Het wereldje van Rimpel en Veertje, afl. 1. 10.00 uur Speurtocht naar vroeger, afl. 1. 10.30 uur Telebord: cursus voor Friestaligen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwart eeuw kleinkunst. Serie over de geschiedenis van het Nederlandstalige lied, de afgelopen 25 jaar. Afl. 7. Wissel op de toekomst. 20.00 uur De dame die verdween. En gelse speelfilm uit 1979 naar de ro man van Ethel Lina White. 21.35 uur Er is meer tussen hemel en aarde, maandelijks programma van uit de Domtoren in Utrecht waarin mensen praten over hun inspiratie. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Televisie en On derneming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.40 uur Journaal en Coda: Plainte de jeune fille a la vieille, van Marine Goleminov, uitgevoerd door Galina Stamenova, viool. BRT 2 18.45 uur Luister met je ogen. Les 24. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Kagemusha, Japanse speel film uit 1980. Ouderavond De Krukels De Stichting Peuterzaal De Kru kels houdt donderdag 12 maart de jaarlijkse ouderavond in de peuter speelzaal aan de Dokter de Kock- straat 81. Aanvang acht uur. Op de agenda onder andere een diaserie ge maakt door de leidsters over het le ven in de peuterspeelzaal. Bij de be stuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar Mary de Waal, Henny de Jonge en Jan de Laat. Mbuma-zending In de afgelopen periode werd er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending. De colllectanten waren Het ty v. d. Bos, Suzanne v. d. Have, Caro- lien Schot, Erik v. d. Bos. De op brengst was 182,60. Alle gevers en collectanten worden hartelijk dank gezegd. DEN HAAG - De PTT heeft met de AVRO en een nieuw te vormen con sortium van Europa TV en Meteocast overeenstemming bereikt over het ge bruik van het satellietkanaal van Eu- telsat, dat is vrijgekomen nadat het zelfde Europa TV eerder door financiële problemen uit de lucht moest. Volgens een verklaring van de PTT krijgen de AVRO en Europa TV de beschikking over de satelliet van 's avonds 18.00 uur tot de volgende ochtend 05.00 uur. Liefde en boerentrots 18 Ja, Jannie had rare ouwelui. Dat vond Arie Ploeger ook, toen Pieter Smit op een avond bij hem kwam om r's te praten, zoals hij zei. Over de jongelui. Verlegen en wat stijf zette hij zich in de club die Trui aanschoof en hij aanvaardde slechts aarzelend een glas wijn en een sigaar. Na een los gesprekje over dagelijk se dingen zei Pieter ineens; ,,Ja, ik wou r's met je prate, Arie. Ik hew van mijn dochter hoord dat julle huis klaar is en dat Brand het land stroopt heb en er alle dage op in de weer is. Maar nou moet 'r nog huisraad weze en beddegóed en weet ik wat nog meer en nou vonde Kee en ik, dat wij dat geve moste. De hele inrichting om zo te zeggen en dan krek zoals Jannie die hewwe wil." ,,Wel kijk r's an. Daar ken ik niks op teugen hewwe," zei Arie en hij be duidde Trui, door een licht fronsen van zijn voorhoofd om te zwijgen. ,,En dan hew ik nóg wat," ging Pie ter door. ,,Ik doch zo, ze moste op voorwaarde trouwe. Niet te weten wat 'r beure ken en dan valt er nooit wat te klammen later. Wat Ger- brand meekrijgt op zijn naam en Jan nie ok zo." ..Dat vind ik uitstekend," zei Trui stijf. ,,Ik had daar zelf óók al over ge dacht. Maar het is toch heus niet no dig dat jullie al de meubelen geeft, daar had ik zelf al plannen voor ge maakt." door J. VISSER-ROOSENDAAL ,,Dat is mooi genog." Pieter knikte en tipte de as van zijn sigaar. Zijn die pe, klein getrokken ogen keken licht spottend van onder de ruige wenk brauwen naar het gladde, voorname gezicht van Trui. ,,Ja, dat zeg ik, dat is mooi genog," herhaalde hij lang zaam. „Maar wij wouwe d'r toch ok graag wat an doen zien en zo leek ons dat nou het beste. Hoe denk jij erover, Arie?" Vragend keek hij naar Brands vader. „Ik vind het goed," zei deze rustig. „We moste er nog een glasie op doen, Trui." En hij schoof zijn glas naar haar toe. Zwijgend, met langzame, serieuze gebaren, vulde Trui de sierlijke wijnglazen. Ze was zeer ontstemd over Pieters aanbod. Het bemeubelen en inrichten van Brands huis had al weken lang haar aandacht bezig ge houden. Ze had al een deel van haar eigen meubelen, gordijnen en kleden aan de jongelui willen afstaan en daar zelf nieuwe voor in de plaats ko pen. En nu dit! Zo'n lompe vent gooide heel dit schone plan in 't honderd. En dat Arie het aannam dat van de voor waarden, ja. dat was nodig; maar die inrichting En dan zoas Jannie het hewwe wil fraai was dat waar wist dat kind uit de Lage Hoek vanaf Maar Pieter overzag met enkele blikken de kamer en toen begreep hij, waarom Jannie zo blij was met zijn plan. Brand vond alles goed. Die werkte van vroeg tot laat op zijn land en be moeide zich met niets anders. Eén of soms twee avonden per week kwam hij naar de Lage Hoek voor een kort bezoek en dan was er nog de zondag. Dan vergaten hij en Jannie, dat het de andere morgen weer vroeg dag was. Die avond was van hen Het werd april. Het nieuwe huis was gereed voor de inrichting. Het was een mooi huis geworden; een prècht van een huis. En er achter la gen de donkere, bezaaide akkers vol geheime beloften. Het hele dorp was het er over eens. dat De Drie Konin gen een merakel mooi spul worren was. Alleen maar wat te duur. Op een zonnige namiddag nam Brand zijn meisje eens mee naar het land. Samen liepen ze langs de paden tussen de akkers en Jannie luisterde stil en aandachtig naar zijn blijde op somming van al wat hij gezaaid en ge poot had. En soms boog ze zich voor over om de eerste sprietjes en blaad jes te ontdekken. Ze was blij; won derlijk blij van binnen. Dit alles, de ze grond en alles wat daaruit zou ont kiemen, het was voor hen'beiden. Haar lichte voeten dansten over het smalle pad en telkens als ze Brand iets vroeg, had haar stem een hogere klank dan gewoonlijk. Ze bezagen vluchtig de schuur en gingen toen het huis binnen. En meteen wisten ze bei den dit was de eerste keer dat ze hier samen alleen waren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5