Kortere rokken, meer taille en langer haar dit voorjaar Jubileum Komedianten vormt mijlpaal Bruse toneelhistorie k streeknieuws Modeshow in Dorpshuis Renesse kleurencombinaties in ensembles be staande uit rok en sweater of broek en sweater en heel af en toe een jurk. Als het aan de modemakers ligt wor den de rokken weer iets korter en er is een duidelijk trend naar het meer benadrukken van de taille in de kle dingmodellen. De sweaters of blous- ses zijn vaak uitgevoerd met een po lokraagje bij de sportieve en een opstaand boordje bij de meer gekle dere modellen. Af en toe werd een kort strak minirokje geshowd, maar het overgrote deel van de rokken was zeer wijd en hing tot ruim over de knie. Het overslagmodel wordt ook weer populair en er werden blouses en een enkele jurk getoond met dra perieën, strikjes of een schootje aan de achterzijde. Vooral bij de gekledere modellen lijken ook de pasteltinten favoriet te worden in het nieuwe modebeeld. Onder andere het paars van vorig jaar dat nü in een afgezwakte (pastel) vorm terug is. Moniek toonde een zalmkleurig pakje bestaande uit een wijde rok met strikzakken en een blouse met split, schootje aan de ach terzijde, opstaand kraagje en gestrik te banden aan de voorkant. Maar ook de combinatie donkerblauw/wit, de zogenaamde marinelook is dit voor jaar nog volop populair. Compleet met embleem en dwarsstrepen. Kja- zien toonde daarvan een voorbeeld in de vorm van een pakje met een strak ke blauwe rok met daarop een gestreepte sweater. Ook de combina tie zwart/wit werd regelmatig ges howd. Onder meer in een broekpak met asymetrische strepen dat was vervaardigd uit zogenaamd parachu tedoek. Een zeer dunne stof die de warmte van het lichaam vasthoudt. Schoenen De schoenen die bij de kleding wer den gepresenteerd waren afkomstig van Verton. De schoenmode vertoont een trend naar de wat lagere hakken en ook hier is de Out of Africa trend te zien in bruin- en-goudkleurige mo dellen. Pumps met halfhoge hakken blijken volop in te zijn. Behalve kle ding en schoenen presenteerden de modellen ook de nieuwe trend in bril monturen en kapsels. Langer haar Het kort geknipte kapsel blijkt zijn langste tijd weer te hebben gehad, hoewel natuurlijk iedereen vrij is in het kapsel van zijn eigen keuze. Want veel minder dan vroeger wordt de mode dwingend opgelegd. Marco Holm vertelde dat er een trend is naar langer haar met een speels ge bruik van kleur. Dat kan zowel door het haar helemaal te verven als via de kleurversie van de aloude coupe so- leil. Het is de bedoeling dat dat iets langere haar wat wordt gekruld via een permanent. Marco Holm liet aan de hand van een demonstratie zien hoe een en ander kan worden verwe- Moniek in een zalmkleurig pakje bestaande uit een wijde rok met strikzak ken en een blouse met opstaand kraagje en een schootje aan de achterzijde. zenlijkt. Hij ging ook in op vragen die het publiek mocht stellen over haarproblemen. Brillen De bril werd tijdens de modeshow gepresenteerd als een modisch acces soire van de kleding. Coen Honig zorgde voor de monturen die werden getoond. Hierbij bleek dat ook bij de brilmonturen de kleur sterk is verte genwoordigd deze zomer. Echter niet zo dat de bril zou domineren boven de kleding. Sommige monturen zijn ver krijgbaar in 24 verschillende kleu ren. Men kan de brilglazen van het ene in het andere montuur zetten om zo een betere combinatie met de kle ding mogelijk te maken. Ook het glasmontuur, de collegebril en het bi- •color montuur blijven in het nieuwe modebeeld vertegenwoordigd. ZIERIKZEE Kledinginzameling Op woensdag 18 maart wordt in Zierikzee een kledinginzameling ge houden voor de Stichting Mensen in Nood. Tussen 9.00 uur en 17.30 uur kunt u kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen afgeven in het kerk centrum achter de Gasthuiskerk, te bereiken via het pad van Albert Heyn. RENESSE - Pasteltinten en Out of Africa kleuren, meer getailleerde kledingmodellen, schoenen met lagere hakken, langer haar en brillen met gekleurde monturen. Het is slechts een greep uit de gevarieerde modenieuw tjes die vier Zierikzeese bedrijven presenteerden via een modeshow in het Dorpshuis te Renesse. De impressie van de voorjaars- en zomermode vond plaats op initiatief van de afdeling Noordwelle en omstreken van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen en trok ongeveer hon derd belangstellenden naar het Dorpshuis. ,,Wij willen u beslist niet de mode voorschrijven maar slechts een im pressie geven van wat lente- en zo mermode", aldus ondernemer Marco Holm uit Zierikzee die de show pre senteerde. Uit die impressie bleek dat de modemakers zich onder ande re hebben laten inspireren door de film Out of Africa. Dat komt in het modebeeld tot uiting in veel zand kleurige, kaki- en groenige tinten. Vaak gecombineerd met een harder groene of aquakleurige tint maar ook met wit. De dressman Ariën en de vijf mannequins Moniek, Petra, Li- anne, Klazien en Els toonden deze Marco Holm geeft informatie over de nieuwe modetrend en haarlijn. Een nostalgisch kiekje uit de tijd, toeji het Bruse toneelgebeuren nog in de kinderschoerien stond. dat we nu bovendien voor andere ver enigingen kunnen spelen, zoals voor bejaarden, de voetbalvereniging of op uitnodiging in andere dorpen. Zo voeren we nu een ingestudeerd stuk wel vier of vijf keer op per seizoen. Wel zijn we lange tijd de muziekver eniging altijd trouw gebleven want we speelden na een uitvoering van de muziek altijd een toneelstuk. Tot vo rig jaar de muziekvereniging een 30- jarige traditie brak en geen prijs meer stelde op ons optreden. Sinds dien zakte de belangstelling voor de muziek en dat is toch jammer voor zo'n vereniging". Op zicht De 64-jarige regisseuse bestelt in augustus vanuit de catalogus van een uitgeverij verschillende toneelstuk ken ,,op zicht". Die worstelt ze vervol gens door om vast te stellen of het door de groep te spelen is, of het aan tal spelers zowel mannen als vrou wen klopt en ook of ongeveer de leef tijd overeenstemt met de groep, want ze is van mening dat je met grimeren niet eindeloos kunt doorgaan: ..De mensen moeten kunnen lachen om het spel, niet de speler moet belache lijk worden gemaakt". Als het gese lecteerde stuk is besteld komt de groep samen om het door te lezen. „Soms valt de ene rol iets kleiner uit dan de andere, maar ik ga van het standpunt uit, dat ook de kleinste rol van betekenis is, om het stuk te laten slagen". Dan volgen er enkele maan den van wekelijks repeteren: ..Dat ze zo snel, meestal na de vierde repetitie al, hun rol kennen, dat bewonder ik bijzonder. Het is ook belangrijk want zodra de boekjes weg zijn gaan ze spelen en leven de toneelspelers en -speelsters zich in hun rol in. Ze moeten hun rol zodanig uitbeelden dat ze zelf voelen dat het goed is, uiteraard zonder dat het stuk geweld wordt aan gedaan. Tijdens de uitvoeringen blijft er ruimte genoeg over voor improvisa tie, waarvan sommige spelers dank baar gebruik maken. Dat maakt het tijdens het souffleren wel een stuk moeilijker, want ik weet soms niet meer waar ze zijn. Door een bepaald kernwoord of handeling vang ik de draad weer op en bovendien spelen ze al zo lang met elkaar samen en vor men ze zo'n hechte groep dat ze elkaar aanvullen en opvangen", aldus de re gisseuse. Dc situatie is vergeleken met 30 jaar geleden nogal veranderd. Nu re peteren ze elke v/eek op het toneel en hoeven de spelers en speelsters tij dens een uitvoering niet langer een meubelstuk mee van huis te nemen. Die stelt Gcrrie Bal belangeloos ter beschikking. In dc kern van de zaak is volgens mevrouw V. d. Linde ech ter niets veranderd; een fijne groep mensen die via gezellige repetitie- avonden waar het nodige wordt afge- lachen. enkele toneelavonden ver- zorgtwaar de mensen hun zorgen even kunnen vergeten en spontaan kunnen lachen om situaties, waarin toch vaak een spiegel van het leven wordt voor gehouden. Dit was ook het geval bij het blij spel in drie bedrijven „Operatie Nag- tcgaal" van Hans van Wijngaarden. Daaf (Han Viergever) is een joviale timmerman die tot z'n verdriet zijn timmerwinkel heeft zien slopen door de sanering van de binnenstad. Z'n vrouw Riet (Hanny van Gilst) pro beert hem op alle mogelijke manie ren bezig te houden om de verveling te verdrijven. Thnte Tilly (Corrie Lems) een oude vrijster, die een oogje heeft laten vallen op het prototype van de goedlachse zeeman (Luuk Ot- tens). Freule Floortje Nagtegaal die vanwege haar naamsgelijkenis met de legendarische Florence Nightin gale nogal eens in de war is en met een olielampje door de nacht doolt alsof ze dc gewonden uit de loopgra ven van dc Krimoorlog moet gaan verzorgen. Voor Freule Floortje (Co- by Priemis) is dit slechts een pose want in werkelijkheid kan ze geen bloed zien! Piet, de buurman (Jaap van Putten), een voormalige circusc lown met een groot gevoel voor hu mor en z'n pientere vrouw Olga (Ad- dy .Viergever). Peter (Dingeman Priermis) hun zoon, die een baantje en blijkbaar ook een meisje in het dorp heeft gevonden. Dat meisje heet Betty (Jannie v. d. Berg), het lijkt of ze het buskruit niet had uitgevonden maar laat ze maar schuiven. Het tekende voor de fijne sfeer in het Dorpshuis dat iedereen na afloop van het toneelstuk bleef zitten toen de boerenkapel „Een stuitje leut" met haar gezellige deuntjes begon nen. op een kar geladen en gebruikt als to neelattributen. Of in het NH-vereni- gingsgebouw, waar de spelers het to neel' tijdens een uitvoering oneindig groot leek waardoor ze zich onzeker voelden, want ze oefenden om beur ten bij elkaar thuis. Stoelen en tafels aan de kant en opkomen vanuit de gang! De spirit, de inzet en het en thousiasme bleken onverslijtbaar. Vooral omdat ze er zelf zo'n plezier in hadden om de mensen een ongecom pliceerd fijne avond te bezorgen. Al tijd volle zalen trokken ze in die tijd. In die jaren was het toneel nog een verlengstuk van de muziekvereni ging. Er speelden enkele muzikanten en wat mensen uit het dorp mee. Na het muziekoptreden volgde steevast een toneeluitvoering. De belangstel ling, ook voor het muziekgebeuren, was groot. Bekende namen uit die tijd: Leen Houkamp, Hein Hage, me vrouw Hattenbach, Coba v. d. Berg, Corrie Bal (Lems), Jan Gilden en Jan Braber, Jan v. d. Have, Riek Hooger- werf en mevrouw V. d. Linde. Spre kende namen van toneelstukken, waar vele honderden Bruenaars van hebben genoten zijn „Welkom bin nen", „Zo'n heerlijk huisje buiten" en „Kontakt met Kootje". Jubileum Tien jaar bestaat de toneelgroep De Komedianten nu in z'n huidige vorm. Over dat jubileum en over haar rol in het toneelgebeuren heeft mevrouw E. v. d. Linde-Bezemer het nodige te ver tellen. Ze heeft van alle stukken de regie in handen, zoekt de stukken uit, souffleert tijdens het optreden maar is bovenal de bindende factor binnen de groep. Ze kwam in 1948 naar Bru toen haar man gemeentese cretaris werd (later burgemeester). Daarvoor speelde ze al amateurto neel in Amsterdam en Haarlem. „Tien jaar geleden staken we de kop pen bij elkaar en overlegden we of we niet als vaste groep zelf verder kon den, als hecht team. Dat is een groot succes geworden en met het enthou siasme van de spelers zijn we op die ingeslagen weg verder gegaan. Die sfeer in de zaal, dat stukje ont spanning dat je de mensen kunt bren gen, daar hebben we alle moeite en inspanning voor over. Dat zeg ik ook altijd tegen de spelers: Je beseft niet wat je de mensen geeft. Daarom is het voor een speler of speelster zo belang rijk welk publiek je krijgt en hoeveel er komen. Er bestaat immers een wis selwerking tussen publiek en spelers, er moet een vonk over schieten. Neem nou vrijdagavond. Het Dorpshuis zat vol en de mensen leefden mee, kon den zich vinden in bepaalde rollen of situaties en door die reacties leefden de spelers zich intens in hun rol in. Dat voel je en dat stimuleert de spe lers enorm. Ze speelden de sterren van de hemel. Het voordeel van de loskoppeling van de muziek is ook BRUINISSE - „We willen de mensen even hun zorgen laten vergeten, een avond spontaan laten lachen, even het doorbreken van de dagelijkse beslommeringen". Dat zei mevrouw E. v. d. Linde-Bezemer voor het begin van de toneeluitvoering Operatie Nagtegaal in het Dorps huis door de toneelvereniging De Komedianten uit Brui- nisse. Een vlot en humoristisch toneelstuk, sprankelend gespeeld door de groep, die het voorwoordje van me vrouw Van der Linde voor meer dan honderd procent waarmaakte. Een vol Dorpshuis, de spelers op hun best, kortom de vonk tussen publiek en podium sprong over. Een ouderwetse toneelavond, zoals de Komedianten al tien jaar lang verzorgen. Al meer dan 30 jaar worden in Bru leggen. Voorzichtig lopen over het po- toneelstukken opgevoerd. Vroeger, in dium omdat de planken zo wiebel- het zaaltje van café Storm. Van vei- den. De huiskamers van de spelers lingkisten werd dan een podium ge- waren tijdens die voorstellingen voor maakt door wat planken erover te de helft leeg, want de inboedel werd Toneelduizendpoot mevrouw E. van der Linde-Bezemer: „Er bestaat een wis selwerking tussen publiek en spelers, er moet een vonk overschieten". 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4