Strao in Ellemeet uitstekend in trek bij paard en ruiter 'We gaan gewoon door ondanks terugloop van het aantal leden' Kohnstamm Automobilist die doorreed is opgespoord Twee gewonden bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 maart 1987 Nr. 24097 3 Morgen worden de plannen van Louis van Gasteren gepresenteerd. En zonder nu al uit de school te wil len klappen, kan worden gesteld, dat het om een enorm project gaat. Dat was natuurlijk al nagenoegzaam be kend. D'66 Tweede Kamerlid Jacob Kohnstamm sloeg de spijker op de kop door te stellen dat het gedurende de plannenmakerij triest gesteld is met de democratische controle. Want waar komt Neeltje Jans nu bij. Veere maakt de bestemmingsplannenWes- terschouwen oefent zich al jaren in het maken van plannen voor het toe risme en Wissenkerke weet niet wat ze overkomt. Zoals bekend moet laatstgenoemde gemeente Neeltje Jans straks onder haar hoede gaan nemen. Ruim 200 hectare natuurge bied en 70 hectare toeristisch- recreatieve invulling. Het is werke lijk absurd om Westerschouwen bui ten de plannen van Van Gasteren te houden. Met pijn en moeite heeft de betrokken burgemeester kans gezien een tipje van de sluier op te lichten. Maar op die basis kan een gemeente zich toch niet voorbereiden op wat Neerlands grootste project op toe ristisch/wetenschappelijk vlak moet worden? Kohnstamm had het snel door, dat de huidige periode van onzekerheid, die tot 1989 gaat duren, niet kan. Als Tweede Kamerleden tijdens hun debatten vragen stellen over futiliteiten in den lande, dan is het zeker gerechtvaardigd dat Kohnstamm het voortouw gaat ne men. Hij kent de situatie nu - onder schrijft de problemen - en heeft de mogelijkheid om als binnenlanddes- kundige een en ander aan de kaak te stellen. Op die manier kan het werk bezoek zijn vruchten afwerpen en weten de drie gemeenten precies waar zij aan toe zijn. Als Kohnstamm de daad bij het woord voegt, dan scoren de Democraten in de categorie 'niet praten, maar doen'. Ongeacht welke gemeente uiteinde lijk Neeltje Jans toebedeeld krijgt, ook al zou Westerschouwen buiten de boot vallen - hetgeen van den dolle zou zijn - dan hebben de Schouwena- ren in ieder geval zekerheid. Want in 1989 horen, dat 'over een jaar' de plannen van Van Gasteren gereed zijn voor exploitatie is niet te accep teren. De Kamervragen in de gaten houden dus, de komende tijd. AvdW jyiEUWERKERK - De onfortuinlij ke automobilist die in het weekend met zijn auto een lichtmast van de ge meente Duiveland omver reed is op gespoord. A. S. uit Nieuwerkerk liet weliswaar geen visitekaartje achter toen hij doorreed na het aanrichten van de beschadiging maar wel enkele sporen in de vorm van donkerblauwe autolak en koelstof van de radiateur op straat. Dankzij recherchewerk kon de politie hem opsporen. Er is proces-verbaal opgemaakt. De scha de door de kapotte lantaarnpaal be draagt ongeveer 1500 gulden. ELLEMEET - Het jaarlijkse Strao-feest in Ellemeet is opnieuw een succes geworden. Voor het gebeuren, dat on der frisse, maar zonnige omstandigheden werd afge werkt, kwamen dertig fraai uitgedoste paarde- en pony combinaties opdagen. De ruiters en amazones werden in het hart van de gezellige Middenschouwse kern begroet door de vierkoppige Strao-commissie, bestaande uit Dingeman de Graaf, Anton Kooman, Krien Horst en Kees Elenbaas, waarna de jury aan haar moeilijke opga ve kon beginnen de combinaties naar uiterlijk en uitdos sing te rangschikken. Het aantal deelnemende combina ties was overigens exact gelijk aan het aantal dat een jaar eerder aan de tocht begon, hetgeen zou kunnen im pliceren, dat het Strao-feest van Ellemeet zich mag ver heugen in een vaste kern deelnemers. Veruit de meeste aandacht trokken, evenals de voorgaande jaren de fraaie Belgische kolossen Gemma en Fanny van de Bosweg, eigendom van fokker Stoffel van de Velde uit Zonnemaire. Met name bij de jeugd maakten de enorme trekpaarden veel indruk. Na enige terughoudendheid kwamen de jongsten onder de kijkers er uiteinde lijk toe om Gemma en Fanny te ver gasten op een streek over het fraai ge vormde hoofd. ,,Ze zijn bijzonder lief en mak. Ze staan enig knuffelwerk zonder vorm van protest toe", stelde Mari Kristelijn, met Henk Punt de vaste 'chauffeurs' op de rug van de Belgen. De aanwezigheid van het charmante duo trekpaarden zorgt er steeds weer voor, dat er een stukje au thentieke Strao-viering zit inge bouwd in het feest van Ellemeet. Van origine stamt het Strao-feest uit het landbouwgebeuren. Voorafgaand aan het seizoen werden de voeten van de landbouwpaarden gewassen om daarmee de zegen af te roepen voor een goed landbouwseizoen. Van die achtergrond is vandaag de dag niet erg veel meer over. Het Strao- gebeuren wordt veel meer gebruikt om eens een dorpsfeest te organise ren, waardoor de onderlinge band tussen de plaatselijke bevolking mo gelijk wat wordt aangehaald. Als af sluiter van de dag komen de ruiters en amazones zonder hun paarden naar het plaatselijke dorpshuis om onder het nuttigen van een natje en een droogje en het plegen van een dansje de dag extra feestelijk af te sluiten. Het Ellemeetse slotfeest stond dit jaar onder leiding van het Delta Combo, dat op meer dan voor treffelijke wijze voor de muzikale on dersteuning zorgde. Keuring Vooraleer het zover was, moest er evenwel nog heel wat afgekarweid worden. De paarden dienden voor het vertrek van de tocht eerst onderwor pen te worden aan een keuring, die traditiegetrouw werd verricht door Jacqueline Plaisir, Jos Daane, Leen- dert Hart en Daan Bezuijen. Het kwartet keurmeesters had het be paald niet gemakkelijk om een defi nitieve keuze te bepalen. Diverse paarden moesten een herkeuring on dergaan om er toch maar zeker van te zijn, dat uiteindelijk een verantwoor de keus werd gemaakt. De stoet van dertig paarden werd ook dit jaar weer aangevoerd door de zussen Gemma en Fanny van de Bosweg, bere den door Henk Punt en Mari Kristelijn. De allesbehalve verwarmende temperatuur zorgde er voor, dat sommige rui ters ingepakt van top tot teen aantraden. Nadat na lang wikken en wegen de definitieve volgorde was bepaald, zetten Gemma en Fanny van de Bos weg de eerste voorzichtige stapjes met de enorme benen ten teken, dat kon worden aangezet voor de tocht naar de Brouwersdam waar het ei genlijke 'hoofdgerecht', het wassen van de paardevoeten, kon worden op gediend. Vooraleer de stoet de dorps kern verliet werd eerst nog een om metje gemaakt door een deel van het dorp. Toen werd koers gezet naar het ijskoude water. Het heerlijke winter se zonnetje zorgde er overigens voor, dat ruiters en amazones zonder be vroren ledematen de tocht konden voltooien. De tocht kreeg bij aan komst van de Kuijerdamseweg een muzikale wending. De Renesser mu ziekvereniging Luctor et Emergo wachtte de stoet van dertig paarden en pony's met inmiddels danig dras tisch door elkaar gehutselde ruiters en amazones op. De intergemeente lijke vriendendienst hoort er jaar lijks weer bij. Bij het Ellemeetse dorpshuis wachtte burgemeester W. den Boer van Middenschouwen de stoet op. De eerste burger complimenteerde het plaatselijke Strao-comité met de ge slaagde happening, die overigens niet in het minst een gevolg was van de spontane deelname van het grote aan tal Strao-rijders. Felicitaties ook wa ren er van burgemeester Den Boer aan ieder van de dertig deelnemers afzonderlijk. De jury had zich er im mers toe gezet een rangschikking op te maken van alle combinaties. Wilna Kosters viel de eer te beurt om als hekkesluiter te fungeren, terwijl Da- niëlle Rotteveel op de eerste plaats belandde. Zij klom daarmee twee plaatsen ten opzichte van een Strao eerder. Mary Tuk, die in 1986 werd verkozen als winnaar, ruilde stui vertje met de jeugdige amazone. An- nemieke Klompe belandde op de tweede positie en Annechien Punt be zette de vierde plaats. Inge van Oeve- ren ging in de klassering nog net het eerste Boswegje met berijder Henk Punt, de voorgaande twee Strao- vieringen nog op een tweede plaats, vooraf. Patricia Knol, Leo Klompe, Mari Kristelijn en Willeke van Oeveren completeerden de eerste tien en de plaatsen elf tot en met twintig waren achtereenvolgens voor Sylvia Bank, Colinda Daane, Ibtinka ten Wolde, Leen van der Weele, Bianca de Moor, Hella van Oeveren, Ad Horst, Inge borg Jonker, Marion Thiery en He- leen van Sliedregt. Het laatste tiental uit de klassering werd aangevoerd door M. Lodewijk. Margreet van der Weele, J. van der Wekken, Jan de Boer, Jolanda van der Velde, Diana de Werk, Marleen de Koning, René Morceau en Carla Arends gingen Wil na Kosters nog vooraf. Iedere deelne mer kreeg overigens een prijsje. Ter wijl Luctor et Emergo zich opmaakte voor een afsluitend muzikaal optre den, maakten de rijders zich op voor de ringstekerij, die niet voor iedereen even vlekkeloos zou verlopen. Drie keer mocht een al dan niet geslaagde poging ondernomen worden om de twee boven de Ellemeetse straatste nen neergehangen ringen te steken. Een onmisbaar onderdeel van de Strao-viering was onmiskenbaar ook het nuttigen van de door bakker Van Burg geproduceerde 'schröösels'. Na het ringsteken gingen paard en pony weer naar hun verdiende warme stal, waarna de berijders zich opmaakten om in het dorpshuis het dorpsfeest bij uitstek een waardige afsluiter te bezorgen. Nog enkele nachtjes slapen en de volgende Strao-viering staat voor de deur: die van Scharendijke, aanstaande zaterdag 14 maart. DOKKUM - Een jaarlijkse loonma tiging van een procent levert na vier jaar 20.000 extra full-time banen op. Na acht jaar kan dit aantal oplopen tot 100.000. Dit zei minister De Korte van economische zaken op een VVD- partijbijeenkomst in Dokkum. Dooi de groei van de deeltijdarbeid kan de werkgelegenheid in personen met 120.000 toenemen, aldus De Korte. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld fe worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. de prijzen werden gevormd door de handwerken die de leden gedurende een jaar maakten. Een gedeelte van de opbrengst was bestemd voor de Hervormde Kerk en de rest was voor de clubkas. Tegenwoordig worden de bijeenkomsten voornamelijk inge vuld met spelletjes. De handwerken voor de jaarlijkse verloting die nog steeds wordt georganiseerd, worden door de leden thuis gemaakt. Verhuizing en gezondheidsredenen ,,Bij ons is het altoos gezellig. Ik ga elke veertien dagen graag naar de bij eenkomsten". Het contact met elkaar noemt de presidente als de reden waarom de vereniging ondanks het dalende ledenaantal nog steeds blijft bestaan. De leeftijd van de dames van Als Zusters Een varieert tussen de 46 en 69 jaar.,We hebben de laatste tijd veel leden verloren door verhui zing of om gezondheidsredenen. En jongeren voelen er niets voor om lid te worden. Ik 'weet niet waarom". Zij voelt er niet veel voor om de opzet van de vereniging te veranderen. ,,Dat is moeilijk hoor. Ik zou niet we ten hoe. Nee, we gaan gewoon zo door. We zullen wel zien hoe het loopt". Mevrouw Van Doezelaar die is ge boren en getogen in Zonnemaire werd in 1964 lid van de vrouwenver eniging. ,,Ik kwam er in via mijn schoonzuster. In die tijd werd er nog gehandwerkt op de bijeenkomsten". Samen met de andere drie bestuurs leden of een van de overige leden zorgt zij voor een puzzel, spelletje of bingo voor de bijeenkomsten die een keer per veertien dagen op donder dagavond plaatsvinden in het Ver enigingsgebouw van de Grote Kerk in Zonnemaire. ,.Dat vergt nog een hele voorbereiding hoor". Als Zusters Een is een Hervormde vrou wenvereniging, dus men opent altijd met het lezen van een bijbeltekst waarna daarover een overdenking wordt gehouden. Daarna worden de ingekomen stukken besproken en dan is de gezelligheid troef door het contact met elkaar via de spelletjes. „Soms draait een van de leden een zelfgemaakte film of leest Zeeuwse verhalen voor, maar het is altijd een eigen krachten avond. Dc groep is te klein om gasten uit te nodigen. Daar zijn zoveel onkosten aan verbonden". De andere activiteiten van de vrou wenvereniging bestaan uit het mee helpen organiseren van de Koningin- ncdagviering in het dorp. Het (om het jaar) organiseren van het kerstfeest samen met de bejaardensoos die on der leiding van mevrouw van J. van 't Veer-van Dijke staat. Verder neemt men deel aan de Kringdag die op het eiland jaarlijks voor alle vrouwen verenigingen wordt georganiseerd. Busreisje Een jaarlijks hoogtepunt in de eve nementen van de vereniging vormt het busreisje. Hieraan kan iedere be langstellende uit Zonnemaire deelne men. Op 19 mei aanstaande gaat men naar de koninklijke tuinen van Fabi- ola in Brussel. Vanwege het geringe aantal leden heeft de vereniging van het 50-jarig bestaan geen groot feest met receptie gemaakt. ,,Dat zou veel te duur zijn". Het jubileum werd in besloten kring gevierd met een geza menlijk etentje. ,,Het was heel gezel lig", aldus de voorzitster. En die ge zelligheid onder elkaar is reden ge noeg om na vijftig jaar en met nog 12 leden toch door te gaan met de vrou wenvereniging Als Zusters Een. GROOTEGAST - Minister Ruding van financiën is het in grote lijnen eens met de conclusies van het cen traal economisch plan. ,,ln hoofdlij nen deel ik de conclusie van het rap port. Ik zie het als een ondersteuning van het beleid van dc minister van fi nanciën", aldus Ruding. Hij sprak tij dens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Grootegast. ZIERIKZEE - Op de splitsing Re genboogstraat/Manhuisstraat tc Zie rikzee werden twee mensen gewond door een aanrijding van een brom fiets en een personenauto. B. D. uit Oosterland reed met zijn bromfiets vanuit de Pieterseliestraat de Regen boogstraat in en zou daarbij de perso nenauto, bestuurd door M. v. V. uit Zierikzee die vanuit de Manhuis straat kwam. niet hebben zien nade ren. B. D. schampte met zijn brom fiets de auto van M. v. V. en botste vervolgens achter op het voertuig van P. v. A. dat geparkeerd stond in de Pieterseliestraat. De bromfiets werd geheel vernield. B. D. en zijn achterop zittende passagier A. B. uit Zierikzee werden met verwondingen door de ambulance naar het Rode Kruis zie kenhuis vervoerd. De auto van M. v. V. werd ingedeukt en de auto van P. v. A. werd aan de achterzijde bescha digd. Zonnemairse vereniging Als Zusters Een bestaat 50 jaar Een foto die door een van de leden werd gemaakt tijdens de surprise-avona van de vrouwen-vereniging Als Zusters Een in december 1981. ZONNEMAIRE - In 1936 werd in Zonnemaire de vrouwenvereniging Als Zusters Een opgericht. Anno 1987 bestaat de vereniging nog steeds en kan dus het gouden jubileum herdenken. Na een lange bloeiperiode waarin het ledenaantal constant rond de twin tig schommelde is het aantal dames dat lid is de laatste anderhalf jaar met bijna de helft teruggelopen. „Maar we gaan gewoon door. We proberen het zolang mogelijk vol te houden. Anders blijft er zo weinig over op een dorp als Zonnemaire", aldus me vrouw M. van Doezelaar-den Boer die al ruim vijftien jaar lang voorzitster is. Als Zusters Een is een gezellig- heeft gespeeld. In vroeger jaren de leden werd voorgelezen. Een keer heidsvereniging waarin het maken kwam men bijeen om te handwerken per jaar werd (en wordt) in het dorp van handwerken altijd een grote rol terwijl er ondertussen door een van een verloting georganiseerd waarbij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3