D'66-delegatie informeert zich over toerisme Westhoek Touwtrekken om vergoeding na kapseizen van veerboot streeknieuws agenda WATERSTANDEN Democraten verdiepen zich s,rao in eilandelijke problematiek Benzine en diesel duurder Vrachtauto rijdt tegen personenauto 2 NOORDWELLE Het D'66-gezelschap voor de raadstafel in het Westerschouwse gemeentehuis, xoaar zij uitleg krijgt over de Dammen- route. In het midden staat Tweede Kamerlid J. Kohnstam. Op bezoek bij Westersch ou ws college BURGH-HAAMSTEDE - De D'66-delegatie, die maan dag een bezoek heeft gebracht aan Schouwen-Duiveland, heeft zich ook door het Westerschouwse college laten in formeren over het toeristische karakter van deze ge meente. Het werd de democraten al snel duidelijk, dat Westerschouwen middenin dat toerisme zit en daar naast de voordelen ook de nadelen van proeft. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer deed de gasten een en ander uit de doeken over de huidige problematiek met betrekking tot de gemeentegrenzen. Naar het zich laat aanzien zijn gedeputeerde staten voornemens om Neeltje Jans aan Wis- senkerke toe te bedelen. Maar zowel Veere (huidige 'beheerder') als Wes terschouwen zien de grenzen liever zo gelegd, dat Neeltje Jans tot deze ge meenten behoort. Herindeling De eerste burger legde uit, dat de gemeentegrenzen eigenlijk al tijdens de gemeentelijke herindeling hadden moeten worden vastgesteld. Dat was in 1961. Maar de provincie schoof de' beslissing voor zich uit en ook na een verzoek van het ministerie in 1978 reageerde de provincie niet. ,,Dat is het gemakkelijkste; de problemen voor je uit schuiven", aldus de eerste burger. PARIJS - De rechter van instructie in Parijs is een officieel onderzoek begonnen tegen de ex-directeur van het Franse persbureau AFP, Henri Pigeat, in verband met een aanklacht wegens het verspreiden van valse be richten. ROTTERDAM - Benzine en diesel worden met ingang van komende woensdag respectievelijk twee en drie cent duurder. De meest voorko mende prijzen aan de zelftankpomp zijn dan 158 cent voor een liter super- benzine, 154 cent voor normale benzi ne en 88,6 cent voor diesel. De prijs van LPG blijft vooralsnog onveran derd. De prijsstijging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen in combinatie met de dollarkoers. Dat is maandag in Rotterdam bekend gemaakt. Volgens haar - zo heeft ze al vaker verkondigd - doet de provincie er het beste aan om Neeltje Jans aan Wes terschouwen te laten toekomen. Maar eer die beslissing valt is het wel januari 1989 en dat ontlokte bij D'66-Tweede Kamerlid J. Kohnstamm de opmerking, dat hier door sprake is van het ontbreken van een democratische controle op de plannenmakerij van Louis van Gasteren. Niemantsverdriet beaamde dat en legde de Democraten voor, dat ener zijds Veere de gemeente is die de be stemmingsplannen maakt, en Wis- senkerke straks de uitvoerende taak moet krijgen. De delegatie deelde haar mening, dat hier geen sprake is van een wenselijke ontwikkeling. Statenlid A. Dijkwel hield het colle ge echter voor, dat naast de uitleg van Westerschouwen er meerdere benade ringswijzen zijn. Onlosmakelijk verbonden met Neeltje Jans en het toerisme is de Dammenweg. Zowel Statenlid Joke Jorritsma als Kamerlid Kohnstamm vroegen zich af of de Dammenweg de enige oplossing is. Zou uitbreiding van de huidige Krayensteinweg geen alternatief zijn, dat de voorkeur ver dient?, stelden de leden. Maar daar had Niemantsverdriet een duidelijk antwoord op. ,,Er komen straks zo'n 800.000 tot één miljoen mensen naar Neeltje Jans. Die moet je uit oogpunt van beheersing en veiligheid niet over de Krayensteinweg sturen, die nu al zwaar belast is". Geschikt Zij deelde de mening van staten- kandidaat R. Geluk, dat met Neeltje Jans een uitermate geschikt middel voor de seizoensverlenging in het ver schiet ligt. „Dat is zeker zo en wij moeten er als gemeente voor zorgen, dat die miljoen mensen niet allemaal naar onze dorpen komen. Dat is niet wat we willen. Geen uitbreiding van de in totaal 3,5 miljoen geregistreer de overnachtingen, maar streven naar kwaliteitsverbetering". Kohnstamm vroeg zich af of de ge meente straks nog in staat is om ener zijds toerisme en recreatie te hebben en daarnaast ook nog oog te hebben voor de natuur. De burgemeester: Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 maart 00.35 76 06.50 -112 13.25 101 19.50 -109 12 maart 01.50 96 08.15 -127 14.25 118 20.50 -119 11 maart 12.15 99 05.50 -107 18.45 -100 12 maart 00.40 94 06.55 -121 13.00 121 20.15 -110 11 maart 01.05 86 07.15 -126 14.00 115 20.00 -121 12 maart 02.30 111 08.35 -141 15.05 135 21.10 -132 11 maart 00.50 85 07.05 -123 13.30 113 19.50 -117 12 maart 02.05 109 08.15 -137 14.35 132 21.00 -126 „Dat is zeker een opgave, maar een kwestie van beheersen. Wij geven jaarlijks 3,5 ton uit aan beheersplan nen. Daarin moet je een goede afwe ging maken. Maar vergeet u niet, dat Neeltje Jans 270 hectare groot is en hiervan 70 hectare beschikbaar komt voor de plannen van Van Gasteren. Het resterende deel is natuur". De D'66-ploeg had een strak tijd schema af te werken, maar op de val reep werd ook nog het vandalisme ter sprake gebracht. Wethouder A. J. Padmos en de eerste burger voerden aan, dat hieraan het nodige is ge daan. Zoals nagenoegzaam bekend is er gedacht aan betere verlichting, een bewaakte parkeerplaats en af spraken met politie en horeca- exploitanten. „Én dat laatste werkt ook heel goed", aldus Padmos. El ders in deze krant meer over het'' werkbezoek van de Democraten '66. ZIERIKZEE - In de Roompotstraat te Zierikzee reed C. S. uit Rhoon met zijn vrachtauto tegen de personenau to van C. B. uit Zierikzee. De aanrij ding gebeurde toen C. S. achteruit een inrit inreed om zijn voertuig te keren. Hij zou daarbij de auto van C. B. niet hebben opgemerkt die achter hem stond te wachten om door te kunnen rijden. De auto van C- B. werd aan de linker voorzijde bescha digd. Vervolg van pagina 1 dernemerswereld. „Bovendien", zo stelde hij, spreken deze gebrekkige infrastructuur en de drukte tijdens het hoogseizoen elkaar min of meer tegen. Kohnstamm had dan ook het idee dat men binnen het onderne- nierswereldje nogal bevreesd is voor dit verlies aan koopkracht en daar door alles wijt aan de infrastructuur in de regio. Aanvoerder van de Demo craten in de provinciale staten, Alex Dijkwel, concludeerde dat er nog wel het een en ander ontbreekt aan een gezamenlijke aanpak van het pro bleem. Dijkwel sprak in dit verband van „ondernemerseilandjes op een eiland", waarbij hij speciaal in de richting wees van het gehele gebeu ren rond de VVV's, die vooral plaat selijk opereren. Ook hij onderstreep te het belang van een gezamenlijke inbreng bij het promoten van de re gio als toeristenoord. Behalve die gemeenschappelijke inzet legde de delegatie sterk de na druk op het aanbrengen van meer va riatie in het recreatieve gebeuren. Zonder nu direct te denken aan de aanleg van pretparken en dergelijke is het wel zaak om te kunnen beschik ken over enkele slecht weervoorzie- ningen, waardoor het toeristensei zoen wat verlengd kan worden. Ria Geluk kaartte in dit verband het imago dat het eiland in de afgelo pen kwart eeuw heeft opgebouwd aan, „Vijfentwintig jaar lang is Schouwen-Duiveland gepromoot als een recreatiegebied waar de bezoeker komt voor zon, zee en strand. Gezien de korte duur van het zomerseizoen en de wisselvalligheid van het weer een wat eenzijdig recreatieve func tie". Bovendien, zo stelde zij vast, is een aantal slecht weervoorzieningen zoals verschillende musea op zondag gesloten, aldus Ria Geluk. DEN BOSCH - D66'-fractievoorzit- ter Van Mierlo zal deze week in de Tweede Kamer bepleiten om de be lastingmeevaller van twee miljard gulden voor het leeuwedeel in te zet ten als „troefkaart" bij onderhande lingen over een convenant van rege ring, werkgeversorganisaties en vakbeweging. ZIERIKZEE Dansen Dansliefhebbers kunnen hun hart ophalen in de Graanbeurs op vrijdag 13 maart. Dan is daar een dansavond met medewerking van de Jumping Stars. Aanvang 20.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Film en concert In De Burght wordt zaterdag 14 maart de kinderfilm 'Het geheim van het kreupelbos' vertoond. De film be gint om 14.00 uur. Zaterdagavond ge ven Gert en Hermien Timmerman een concert. Dit concert begint om 20.00 uur. Op zondag 29 maart geeft de Veluwse Kantorij een concert in De Burght. Dat concert begint om 16.00 uur. Zaterdag 28 maart is het op Noord- welle weer tijd voor het Strao-feest. Om 12.30 uur vindt de keuring van versierde paarden plaats. Het ringsteken te paard begint om 15.00 uur. Een en ander wordt muzikaal op geluisterd door de Witte van Haen?- stede. Om 19.00 uur is er de prijsuit reiking, gevolgd door een groot dorpsfeest in het Dorpshuis met mu zikale medewerking van The New Formation. Tbvens is er een grote ver loting. Aanmeldingen tot uiterlijk 26 maart (0116-1928) ZONNEMAIRE Kledingactie In Zonnemaire wordt op dinsdag 17 maart aandacht besteed aan de tkle- dingactie Mensen in Nood. Ten behoe ve van Derde Wereld-landen kan de hele dag kleding worden gebracht op de Dijk van Bommeneede 18. Oranjevereniging Donderdagavond 19 maart verga dert de Oranjevereniging Zonnemai re in café Bommenede over het pro gramma voor Koninginnedag. De vergadering begint om 20.00 uur. KERKWERVE Kledinginzameling Op dinsdag 17 maart wordt in Kerkwerve tussen 8.00 en 15.00 uur kleding ingezameld. Dit ten bate van Mensen in Nood. Alle soorten kle ding, schoenen, dekens en gordijn stoffen kunnen ingeleverd worden bij F. de Jonge-de Ruyter, Rengerskerke- straat 10, Kerkwerve KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier Zaterdag 14 maart haalt sportver eniging WIK oud papier op in Kerk werve, Noordgouwe en Schudde- beurs. Graag gebundeld buiten zetten. OOSTERLAND Kledingactie Mensen in Nood In dorpshuis Oosterhof kan men dinsdag 17 maart van 9.00-18.00 uur kleding, gordijnen, schoeisel, vodden enz. inleveren ten bate van de Stich ting Mensen in Nood. BRUINISSE Bevolkingsverloop Geboren; Cornells Verspoor, Johan nes C. A. Hirdes, Janna M. Houteka mer, Jan M van der Wielen, Natasja van der Hoeven. Overleden; Adriaan de Ronde (78 jaar), Cornells van der Maas (78). Huwelijk; Marinus van der Velde en Jannetje L. Schraver, Nico- laas R de Danschutter en Arendina J.Steketee. KRIMPEN AAN DE IJSSEL - Op een in het kader van de volgende Week te houden statenverkiezingen gehouden spreekbeurt in Krimpen aan de IJssel heeft RPF-fractievoor- zitter M. Leef lang een lans gebroken voor invoering in ons land van een meldingsplicht voor Aids. „Waarom zou er wel een plicht zijn om aangifte te doen van te genezen infectieziek ten als cholera en tyfus en niet van de tot dusver ongeneeslijke ziekte Aids", zo vroeg hij zich af. Hoogste claim in Britse geschiedenis ZEEBRUGGE - Na de ramp met een Britse veerboot, waarbij vrijdag in de haven van het Belgische Zeebrugge vermoedelijk 135 mensen omgekomen zijn, krijgt de ei genaar van het schip naar alle waarschijnlijkheid te ma ken met de hoogste schadeclaim in de Britse geschiede nis. Dit heeft een deskundige gezegd. Een bemannings lid van de veerboot dat zich voor de ramp met de Herald of free Enterprise verantwoordelijk gesteld zou hebben, is „danig in de war". Men moet hem niet op zijn woord geloven, heeft een woordvoerder van Townsend Thoresen gezegd. Springtij: 17 maart Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 De hoogste schadevergoeding die tot dusver in Groot-Brittannië be taald is (en die diende als smartegeld voor de nabestaanden van de brand in 1985 in het voetbalstadion van Bradford waarbij 58 doden vielen), beliep 65 miljoen gulden. De veer boot zelf is voor een bedrag van 80 miljoen gulden verzekerd. P en O, de moedermaatschappij van Townsend Thoresen, heeft via een bond van scheepseigenaren de aansprakelijk heid verzekerd voor het vervoer van de in Zeebrugge aan boord van de Herald of Free Enterprise gegane passagiers. Een expert op het gebied van civiele aansprakelijkheid meent dat P en O de eerst-aanspreekbare partij is voor nabestaanden van de omgekomenen of voor overlevenden. Maar als komt vast te staan dat de ramp (mede) te wijten is aan mense lijke fouten van bemanningsleden, aan constructiefouten of aan nalatig heid van de havenautoriteiten in Zee brugge, dan voorziet de deskundige, die het scheepsblad Marine Money uitgeeft, een „lawine aan eisen en te geneisen". Conventie In 1974 is de conventie van Athene afgesloten die de „prijs van een lijk" bepaalt tussen 95.000 en 160.000 gul den. Maar uiteindelijk kan het uit te keren bedrag aanzienlijk hoger uit vallen, als partijen het buiten de rechter om eens worden of als een rechtbank tot de uitspraak komt dat strafbare nalatigheid of constructie fouten een rol gespeeld hebben bij de ramp. Overigens staat de hoogte van de uit te betalen schadevergoeding bepaald nog niet vast. Zo kan uit on derzoek blijken dat paniek onder de passagiers mede heeft geleid tot de ramp. De assistent-bootsman Mare Stan ley (28), die vermoedelijk verant woordelijk was voor het sluiten van de deuren in het laadruim van de Herald of Free Enterprise, heeft vol gens een Londense krant ge schreeuwd: „Het is mijn fout, het is mijn fout. Ik heb ze niet goed geslo ten". Naar verluidt is Stanley zondag door advocaten verhoord in een zie kenhuis in de buurt van Brugge en er na naar Kent in Groot-Brittannië overgebracht. „Wij zijn niet in staat tegen te spreken wat hij zegt", aldus een woordvoerder van de maatschap pij Townsend Thoresen. „De man is in de war. Hij verkeerde in een shock toestand en ik weet niet of men hem op zijn woord moet geloven. Wij moesten speciale regelingen treffen om hem naar huis te vervoeren omdat hij een zware shock heeft". De maat schappij heeft, als onderdeel van haar voorlopige onderzoek, vrijwel elke overlevende ondervraagd, maar zij besteedde geen speciale aandacht aan Stanley, aldus de woordvoerder. Hij wees er op dat de oorzaak van de scheepsramp pas vast komt te staan als het officiële onderzoek is af gerond. „Ieder bemanningslid en el ke passagier is door een hel gegaan. De kapitein kan pas over drie weken getuigen, dus een snelle afsluiting ligt niet voor de hand", zei de woord voerder. De Herald of Free Enterpri se, die van het Belgische Zeebrugge onderweg was naar het Britse Dover, is vrijdag even uit de Belgische kust gekapseisd met 543 mensen aan boord. Zeker 135 mensen zijn vermoe delijk omgekomen. De meesten van hen zaten opgesloten toen het schip in 10 meter diep water zonk. De Britse en de Belgische regering en Tbwn- send Thoresen zijn in Zeebrugge elk een eigen onderzoek begonnen naar de ramp met de veerboot. Dinsdag 10 maart Zierikzee Regionaal bezoek VVD-delegatie in verband met verkiezingen. Vanaf 10.00 uur. Eigen onderkomen. Jaarvergadering UW. 18.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. CDA-ver- gadering met sprekers mevr. Neder- hoed-Zijlstra en de heer Dek. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst cursusco mité CBTB, CPB en CPJ over binnen huisarchitectuur. 19.30 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde kerk. Ho mofilie en kerk. 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering sportraad. 20.00 uur. Zonnemaire Café De Smidse. Kunstkring Schouwen-Duiveland. 21.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Oude Haven 1. Booths Bazar Leger des Heils. 16.00-20.00 uur. Stadhuis. Vergadering VVD-fractie. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Snij- maiskern Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Chr. Geref. kerk. Voorlichting CSHG. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Gewestelijke korendag van Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, voor deelnemers: 10.00 uur. Voor belangstellenden uiterlijk 13.30 uur. Gemeentehuis. Commissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Peuterspeelzaal. Ouderavond. 20.00 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest Jumping Stars uit Rotterdam. 20.30 uur. Scharendijke De Putmeet. CDA-verkiezingsbijeen- komst. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Bijeenkomst jeugdvereniging Hervormde Kerk Sirjansland. 19.45 uur. Bruinisse De Cleene mossel. RPF-b ij eenkomst met M. Leerling. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Algemeen Vis- sersbelang. 20.00 uur. Dorpshuis. FNV-propaganda-avond. 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Zierikzee Christelijke Gereformeerde kerk. Sing-in door Ronduitclub van EO. 20.00 uur. Scharendijke Strao in Scharendijke vanaf 12.30 uur. Parkeerterrein Dijkstraat. Jurybe oordeling mooiste paarden 12.30 uur. Dorpsstraat. Ringsteken per fiets voor de jeugd. 13.30 uur. Trace. Vertrekpunt optocht door dorp. 14.15 uur. Dorpsstraat. Ringsteken te paard. 15.00 uur. Zondag 15 maart Goes Prins van Oranje. Poppenbeurs. 10.30 tot 17.00 uur. Maandag 16 maart Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad woningbouwvereniging Beter Wonen. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Salem. Verkiezingsbijeenkomst SGP. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg. NCRV-vergadering. 19.30 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Burgh Bij Revasa. Inzameling Mensen in Nood. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Ledenvergadering land- bouwvereniging Concordia et Confi dence. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Jaarverga dering NCVB-afdeling. 19.30 uur. Zonnemaire Dijk van Bommeneede 18. Kledingin zameling Mensen in Nood. De hele dag. Woensdag 18 maart Haamstede Hervormde kerk. Inzameling Mensen in Nood. 14.00-17.00 uur. Dreischor Weststraat 21. Kledinginzameling Mensen in Nood. Van 8.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Gebouw Gereformeerde kerk. Inza meling kleding Mensen in Nood. 10.00-17.00 uur. 41

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2