«üpn Officiële overdracht de Zierikzee in mei 'Een ernstig gebrek aan verlichting dat was werkelijk verschrikkelijk' Huldiging brandweerlieden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sehouwse reddingsboot Koningin Beatrix snel uitgevaren naar Zeebrugge Diefstal motorketting zaag Geldautomaten geforceerd Dodelijk ongeval inwoner Zierikzee PÊ BILT Diefstal van fiets ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24096 Antiekbeurs Brandweer De tweede antiekbeurs in de Zierikzeese Con- Leo IJzelenberg is 25 jaar bij de Bruse brand- certzaal trok een redelijk aantal bezoekers, weer. Hij ziet het brandweerwerk als een ont- maar er trad toch een lichte achteruitgang op. spanning door de spanning, die er in zit. (Pag. 2). (Pag. 3). Vierde klas Goede start Door een puike 0-4 overwinning bij VCK en De A-juniorenploeg van Zierikzee had een uit- het verlies van Krabbendijke is DFS er in de stekende start in de voorjaarscompetitie. De vierde klas voortreffelijk voor komen te staan. ploeg van Toon van Tiggelhoven klopte RCS (Pag. 4). met 2-1. (Pag. 5). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Elk gebrek valt te eerder in het oög en wqrdt des te zwaarder aangerekend, naarmate h\j, die zondigt, in hoger aanzien staat. Iuvenalis Mijnenbestrijdingsvaartuig naar 't Luitje ZIERIKZEE - Het mijnenbestrijdingsvaartuig' Zierik zee wordt donderdag 7 mei door scheepswerf Van der Giessen- de Noord Marine bv in de Zierikzeese haven overgedragen aan de Koninklijke Marine. Een en ander gebeurt ter hoogte van 't Luitje. CDA-raadslid, M. A. Bij de Vaate-Rozendaal verrichtte de doopplechtigheid van het vaartuig al eerder op 4 oktober van het vorige jaar. De officiële handeling in Zierikzee begint om 11.00 uur. De officiële overdracht gebeurt op verzoek van de gemeente zelf binnen de Zierikzeese gemeentegrenzen. Hiervoor is een bedrag nodig van 16.500 gulden, waarvan de gemeente 10.000 voor haar rekening wil nemen. De gemeenteraad buigt zich maandag 16 maart over het voorstel tijdens de openbare gemeenteraadsvergade ring, die om 19.30 uur in het stadhuis begint. Tribune Het gaat een heel evenement wor den, waarvoor een tribune wordt ge huurd, electriciteitsvoorzieningen worden aangebracht en versnaperin gen worden gekocht voor de genodig den, de marinierskapel en de beman ning van de Zierikzee. Het merendeel van de leden van het gemeentelijke seniorenconvent heeft zich inmiddels uitgesproken voor de votering van het krediet, waarna ook het college dit standpunt heeft ingenomen. Hierna heeft de minister van defen sie te kennen gegeven geen bezwaar te hebben tegen de overdracht in Zie rikzee. Hr Ms Zierikzee arriveert maandag 4 mei om 20.00 uur (na de Dodenherdenking) in de haven en meert af ter hoogte van 't Luitje. Voor de plaatselijke bevolking is er vrij dag 8, zaterdag 9 en zondag 10 mei BROUWERSHAVEN - Uit een schuur van het huis van F. H. aan de Noorddijkstraat te Brouwershaven werd een motorkettingzaag gestolen. Het slot van de schuurdeur werd ge forceerd. BRUINISSE - Havenmeester G. S. uit Bruinisse deed namens de bv Jachthaven aangifte van het forceren van de vijf geldautomaten die staan opgesteld bij de douchekabines aan de jachthaven van Aquadelta. Bij de inbraak, /die zaterdagavond plaats vond werd 25 gulden buitgemaakt. De schade aan de automaten be draagt ongeveer 225 gulden. tussen 10.00-16.00 uur alle gelegen heid het schip te bezoeken. Als gevolg van de diepgang van het schip (3,80 meter) blijft de keersluis gedurende de ligtijd bij laag water gesloten om de benodigde water stand te waarborgen. Over de gevol gen hiervan is met de belanghebben den gesproken. Alleen gedurende de plechtigheid op 7 mei geldt een vaar- verbod in de haven. Om de band tussen Zierikzee en het schip te verstevigen wordt voor de be manning van het schip een aantal ac tiviteiten voorbereid, waaronder de indienstneming zelf. ZEEBRUGGE/BURGHSLUIS - „Wat wij met z'n allen hebben meegemaakt bij de reddingsoperatie voor Zeebrugge is niet te beschrijven. Ik heb nog nooit zoiets meege maakt. We zijn met de Koningin Beatrix betrokken geweest bij het oppikken van meer dan dertig lijken, maar gelukkig hebben we ook mensen kunnen redden. Het was ge woon verschrikkelijk...en een gebrek aan verlichting» in zo'n donkere nacht...ja, dat was erg, veel te weinig verlichting". Aan het woord is kapitein I. Breen van de red dingsboot Koningin Beatrix, die vanuit Burghsluis naar Zeebrugge is gespoed om daar eerste hulp te verlenen aan de gekapseiste veerboot Herald of free enterprise. Za terdagmiddag - voordat de kapitein op het punt staat z'n bed in te stappen - doet hij verslag. Omstreeks 20.30 uur werd Breen door de inspecteur van de Koninklij ke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen gebeld met de mededeling, dat er een veerboot bij Zeebrugge is gekapseisd. ,,Meer wisten we niet. In een automa tisme zijn we op de boot gestapt en weggevaren. Ik heb door de omstan digheden niet alle tijden goed in m'n llilëS. De Koningin Beatrix. hoofd zitten, maar we waren er in on geveer anderhalf uur. Dat was be hoorlijk snel". Opgeroepen Het betrof een internationale mel ding, waarbij alle beschikbare red dingsdiensten werden opgeroepen. De Koningin Beatrix is bijzonder snel en was daardoor snel op de plaats des onheils. Ook kwamen er schepen uit Breskens, Cadzand en la ter Stellendam naar Zeebrugge. Wat de bemanning daar aantrof was pa niek met hoofdletters en een chaóti- r sche situatie. u» Breen beschrijft het met „vracht auto's en personenwagens op een hoop in het ruim en vele slachtoffers aan boord". Op het moment, dat de Beatrix arriveerde waren er volgens Breen geen drenkelingen meer in het water te vinden. Samen met zijn ploeg is Breen aan de slag gegaan om slachtoffers te zoeken bij het schip. „Eén van de jongens haalde een jon ge vrouw van ongeveer achttien jaar uit het schip en paste reanimatie toe. Ze bleek te zijn overleden. Wie zegt, dat hem dat koud laat, die liegt vol gens mij. We waren op de terughuis allemaal behoorlijk aangedaan". „Ik heb zelf ook kinderen en als je die dan van boord moet halen - over leden - dan gaat er wat door je heen. Dat lijkt me begrijpelijk", aldus de kapitein. Er was een schreeuwend ge brek aan goede verlichting, waardoor het werk in het aardedonker moest worden gedaan. „Ik weet niet of ik het kan beoordelen, maar ik had de indruk, dat de hulpverlening chao tisch verliep. D'r was geen echte orga nisatie". Maar over de inzet van de redders is Breen meer dan te spreken. „Ieder een stak de handen uit de mouwen; de samenwerking was enorm. Het vreemde was, dat er mensen uit de veerboot werden gehaald, waarna je niets kon zien. Door de verdrinking zie je niets en passen de redders rea nimatie toe. Ik weet wel, dat we met onze groep betrokken zijn geweest bij het redden van de drie laatste overle venden; drie chauffeurs, dat was om streeks half vier". Geheugen Iets, dat Breen en de zijnen waar schijnlijk voor het leven in het geheu gen gegrift zal staan, was de angst die van de gezichten van de overledenen was af te lezen. „De mensen moeten in enorme paniek geweest zijn. Je kunt het begrijpen als je het laad ruim ziet, waar alle voertuigen over elkaar liggen gestapeld. Niemand wist iets; niemand had enig idee van de omvang van de ramp". De Koningin Beatrix heeft ook de pendeldienst, verricht tussen het schip en Zeebrugge, waar artsen, ex perts, duikers en marinemensen wer den opgehaald en bij het schip wer den gebracht. Daar bleek de kwaliteit van de reddingsboot van Burghsluis, die met hoge snelheid en snelle wending dicht bij de veerboot kon komen. Dat was voor de grote, logge reddingsboten vaak onmoge lijk. Die angst, paniek en chaotische ta ferelen werden versterkt door een scherpe benzinelucht en razende heli copters, die naast het reddingswerk met lampen enig licht in de duister nis probeerden te creëren. Na een lan ge nacht ging de Koningin Beatrix met haar bemanning terug naar Burghsluis. Dat was zaterdagmorgen omstreeks 09.15 uur, nadat de boot eerst nog brandstof tankte in Zee brugge. Stemming Zoals Breen al omschreef, was de stemming op de terugreis teneer- geslagen. „Met een paar sneetjes brood en een warme kop koffie pro beerde de bemanning op verhaal te komen". Breen is niet het type om in dit soort rampzalige situaties flink te doen, maar zegt wel dat zijn beman ning een flink aandeel gehad heeft in de reddingsoperatie. GOEDEREEDE - De 27- jarige Bartel J. de Jonge uit Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag omgeko men bij een eenzijdig ongeval met zijn personenauto op de provinciale weg 47 tussen Goe dereede en Ouddorp. Om onge veer 2.45 uur raakte de Zierik- zeeënaar, volgens de rijkspoli tie te Middelharnis vermoede lijk door een te hoge snelheid, de macht over het stuur kwijt. Bij een flauwe bocht raakte hij van de weg en reed met zijn voertuig door een zware hou ten vangrail heen. De Jonge werd hierbij zeer zwaar ge wond omdat hij uit zijn auto werd geslingerd. Hij werd met de ambulance naar het zieken huis in Dirksland vervoerd waar hij na aankomst is overle den. De auto was door het on geval total loss. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> 1£ür De Mlddenschouwse brandweerlieden, die of een diploma kregen of gehuldigd werden voor een lang dienstverband. Zittend rechtsonder: burgemeester W. den Boer. SCHARENDIJKE - Tij dens een goed bezochte en gezellige bijeenkomst in de Putmeet te Scharendijke zijn zeven brandweerlie den van de vrijwillige brandweer van Midden- schouwen in de bloemetjes gezet en kregen zeven spuitgasten een diploma overhandigd. Burgemees ter W. den Boer van Mid- denschouwen sprak loven de woorden aan het adres van de brandweerlieden, die vandaag de dag een steeds zwaarder takenpak ket hebben. Mol de opheffing van Bescherming Bevolking - 1 januari jongstleden - heeft de brandweer er een grote hoe veelheid taken bijgekregen. Samen met het Rode Kruis en de Militaire Colonne zijn de vuurbestrijders de aangewezen personen om tot actie over te gaan bij calamiteiten. Het spreekt voor zich, dat de opleiding hier inherent aan is. Gezellige studie avondjes zijn in de loop der jaren ver anderd in zware theoretische en prak tische scholing. Feestelijk Het spreekt in dat opzicht voor zich, dat een diploma-uitreiking ge paard gaat met een feestelijke bijeen komst, zoals in de Putmeet. Zowel brandweercommandant J. van Lange- raad als burgemeester Den Boer toonden zich tevreden met het korps. J. Stouten, W. Berrevoets en P. Berre- voets kregen het diploma voor dc applicatie-cursus centralist overhan digd. De oorkonde van bekwaamheid voor de brandwacht tweede klasse viel ten deel aan J. van Dongen, C. J. van Dongen, J. Louwerse en J. Huige. Een aantal van deze mensen werd ook voor de 'schijnwerpers' gehaald vanwege een bijzonder dienstver band. Zo zijn B. Louwerse en P. Berre voets bijvoorbeeld al twintig jaar bij het korps betrokken. Eenzelfde hulde - zij het voor een dienstverband van twaalfcncenhalf jaar - viel ten deel aan W. Kloet, M. Bczuijc, J. Stovten, B. Post en J. Wan del. Na het officiële gedeelte was er alle gelegenheid om eens bij te pra ten onder het genot van een drankje. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Aanhoudend koud Weinig verandering in het weer beeld, maar de oostelijke wind neemt iets af. Vannacht opnieuw matige vorst. Minimumtemperatuur komen de nacht -4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 maart: Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: oost 3 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: oost 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 maart Zon op 07.07, onder 18.34 Maan op 12.28, onder 05.38 Volle Maan: 15 maart (14.13) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied boven Noordwest-Rusland en Scandinavië verandert ook de ko mende dagen nog weinig van plaats. Actieve Oceaan-depressies trekken vanuit het zuidwesten in de richting van Groenland en blijven ver van West-Europa verwijderd. Afsplitsin gen van deze Oceaan-depressies be wegen zich de komende dagen via Spanje naar de Middellandse Zee en houden de luchtdruk aldaar relatief laag. Voor ons land betekent dit een aanhoudende oostelijke stroming, waarmee nog steeds voor de tijd van het jaar zeer koude lucht uit West- Rusland wordt aangevoerd. Naast flinke opklaringsgebieden trekken in de stroming enkele wolkenvelden mee. De middagtemperaturen lopen tot rond of iets boven het nulpunt op. 's Nachts vriest het, ook de komende nacht 2 tot 7 graden. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd een zwarte da mesfiets van J. d. G. uit Zierikzee gestolen. Het rijwiel stond op een binnenplaats van het huis van de ei genaar aan de 's Heer Arendstraat en was niet afgesloten. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1