berichten uit het verleden ove POSTZEGELRUBRIEK Kinderen ontwerpen zelf kinderzegels met als motief 'Kind en water' visserij 1 1 L D B 1 Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Ontroering om Christus Laatste keer 3 6 27 31 32 42 52 53 55 62 fl 67 69 70 71 73 74 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag; 6 maart 1987 Nr. 24095 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur kand. P. Goodijk, Utrecht, kinderne- vendienst. 11.00 uur ds. K. Hendrik- se, kindernevendienst. 19.00 uur ds. P. H. Quartel, Gouda. Kerkwerve: 9.30 uur ds. E. P. Mulder; 11.00 uur zon dagsschool. Serooskerke: 10.00 uur kand. A. v.d. Ploeg, Goes; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have. Haamstede: 10.00 uur ds. B. Baks; 19.00 uur M Malipaard. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman, viering H.A.; 19.00 uur ds. R. J. ten Have, Burgh, avondgebed m.m.v. het Valkoog kwartet. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bregman, viering H.A. Scharendijke: 11.00 uur ds. E. P. Mul der, kindernevendienst tot 8 jaar. Brouwershaven: 11.00 uurds. Schnei der. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Schnei der, Dienst van Woord en Teken ,,Uw hart worde niet ontroerd; gijlieden gelooft in Godgelooft ook in Mij.'" Johannes 14 1 Is het een wonder dat de discipelen zo bewogen zijn, zo diep ontroerd? Ze krijgen zoveel te verwerken. Wat staat er allemaal voor de deur? Ze hebben zojuist gehoord, dat één uit hun kring, Christus zal verraden. Dat betekende een schok voor hen. Er staat zo, dat de discipelen op elkaar zagen, twijfelende van wie Hij dat zeide (13 22). Dan horen ze van Pe trus, die belijdt dat hij zijn leven voor Christus zetten zal, dat hij - integen deel - zijn Meester verloochenen zal. En dan vooral en dat is het ergste, Christus zegt hen, in deze lange af scheidsrede, dat Hij nog maar kort bij hen zal zijn. En hoe moet het dan verder? Dat kan toch niet? Met alle vezels van hun bestaan zijn ze aan hun Heere verbonden. Wat zegt Hij toch? Dat Hij hen gaat verlaten? Zo als de zee door een hevige stormwind bewogen wordt, zo ligt het in de har ten van de discipelen. Alles staat op zijn kop. Ze zijn hevig in verwarring gebracht. De gewone orde, zoals die tot dusver was, is hopeloos verstoord. De gewone orde, dat was voor de dis cipelen bij de Heere te zijn. Daar had den ze het goed. Soms was er voor een poosje de scheiding. Wanneer ze er op uitgezonden werden het Evangelie van het Koninkrijk te prediken. Maar wanneer ze op huis aan kwa men, was Hij daar, hun Heere, hun al les. Uw hart worde niet ontroerd. De Heere weet wel, hoe het in hun zielen ligt. Hij weet immers zelf van die ont roering, om eigen heengaan? Staat het niet in ditzelfde evangelie: ,,Nu is Mijn ziel ontroerd en wat zal Ik zeg gen? Vader, verlos Mij uit deze ure! Maar hierom ben Ik in deze ure geko men." Hij kan ze zo verstaan. In die har ten is zo'n trekking naar Hem geko men. Van huis-uit hadden de discipe len net zo'n hart als de Farizeeën en Schriftgeleerden. Ze behoorden tot hetzelfde boze en verdorven geslacht. Maar de genade Gods is in hun leven gekomen. Overweldigend, onweder- standelijk. Ze hebben de roepstem van Christus in hun leven gehoord. Ze hebben alles verlaten om Zijnentwil. Ze hebben, om zo te zeggen, hun oude schepen achter zich verbrand. Een nieuw leven is voor hen aangebroken. Ze zijn leerlingen van Christus ge worden. Hun ogen hangen aan Zijn lippen, zij staren op Zijn wenken. Van Zijn woorden leven ze, van Zijn gemeenschap moeten ze het hebben. Er is zo'n nauwe band tussen hen en Christus. Gaat Hij die band verbreken? Hij gaat heen en zij kunnen daar niet ko men? Lezer, weet u ook wellicht van een heengaande Jezus? Getrokken te zijn door de Heere, bearbeid te zijn door Zijn Woord en Geest? Er kwam een breuk met de wereld en de zonde. De Heere Jezus ging uw hart innemen. Het werd: weg wereld, weg schat ten Wat was dat een goede tijd met Hem! Maar nu is Hij van ons heengegaan. Er is zo'n ontroering om Christus. Hoe gaat de Heere de Zijnen onder wijzen? „Uw hart worde niet ont roerd; gijlieden gelooft in God, ge looft ook in Mij". Als ware Israëlieten geloven ze in de God des Verbonds. Ze zijn het ware zaad van Abraham. Ze hebben geloofd dat Christus van God is uitgegaan, in tegenstelling tot Is raël in het algemeen. Dat Hij de van God-Gezondene is. In hun harten, nu zo bewogen, is dat geloof gewerkt. Nu dan: deze God is de Getrouwe. Wat heeft Hij menigmaal, in de geschiede nis met Zijn volk betoond zó te zijn. Zo ben Ik nu ook, zegt Christus als het ware. Gelooft óók Mij. In uw wan keling, in uw ontroering. Geef het nu eens aan Mij over. Ook als jullie den ken: „Nu gaat het mis. Want dit kan toch niet." Maar dit is toch de goede weg. Zoals God zich heerlijk betoond heeft door Zijn daden in het verleden, zo gaat het nu om Mijn daad. Mijn heengaan. Dat is nu nodig. Om uw Hemelhoge schuld bij God te verzoe nen door Mijn daad. Door Mijn ster ven. Gij kunt dóór niet komen. Dat is Mijn werk alleen. Zo ontroerd te zijn om Christus. En tóch is dit de weg, die Hij gaan moet. Zo ging Hij van Zijn discipelen heen, om ze op Hem en op Zijn werk te funderen. In hun verlies, schonk Hij hen Zijn winst. Is dat de levensles die wij ook moe ten leren? Worden dan de „goede" tij den al minder in uw leven? Is Jezus van u geweken? Ja, om nu al meer de zaligheid bij uzelf kwijt te raken, op dat het wordt: Hij alleen. Zijn werk. Zijn gerechtigheid. Dat doet Petrus, één van deze leer lingen, later belijden: „Die in Hem gelooft, zal niet beschaamd worden." ds. H. J. Boer (Doop); 11.00 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur mevr. De Boon-Tbl, Spijkennisse. Dreischor: 11.00 uur mevr. De Boon-Tol, Spijke- nisse. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb van den Ban. Oosterland: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw, Ouwer kerk. kindernevendienst; 18.00 uur ds. W. Vijfvinkel. Sirjansland: 10.00 uur dhr. L D. Burger, Waddinxveen. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. de Roo, be diening H.Doop; 17.00 uur ds. B. de Kievit, Oud-Vossemeer. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 19.00 uur ds. P. Blokland. Haamstede: 10.00 uur ds J. de Vries; 19.00 uur ds. R. Kagjermans. Scharendijke: 10.00 uur ds. R. Ka mermans; 19.00 uur Brouwersha- ven/Zonnemaire: Bostonpleinkerk: 10.00 uur dhr. K. Baas, Oolt- gensplaat; 18.30 uur ds. Otte, Middel- harnis. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. A ten Hove, kindernevendienst; 17.00 uur dhr. A. van Westen, Borssele. Bruinisse: 10.00 uur dhr. A. van Wes ten, Borssele; 17.00 uur ds; A. ten Ho- Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur kand. v.d. Horst; 18.30 uur kand. Wesseling. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. K. T. de Jonge, Almere. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Hartog, Vee- nendaal. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 15.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. De Blank, Dordrecht. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. 87/58. - In de oostelijke mond van het vroegere Dijkwater lagen behalve de haven Beldert bij Dreischor nog twee kleine tijhaventjes, te weten Stevensluisen ,,De Staart", die geruime tijd voor het aangrenzende ge bied van belang zijn geweest. Door de afdamming van het resterende Dijkwater, in 1954, die weer een indi rect gevolg was van de februariramp van 1953, kwamen deze haventjes alle drie te vervallen. Op boven staande foto, die overigens slecht van kwaliteit is, zien we de haven van het Sirjanslandse ,,De Staart", kort na de ramp van 30 september 1911. Het beurtschip Francinawerd door de hevige storm op de kade van het Duivelandse haventje geworpen. De foto werd destijds gemaakt door M. K. de Ronde uit Sirjansland die de eigenaar van het beurtschip ivas. Toen het schip tegen de dijk werd geworpen was het geladen met aardappelen en het is een heel karwei geweest om het schip weer in het water te krijgen. Aanvankelijk was het schip eigendom van beurtschipper Steven de Rijke. W. van Kooten, L. de Keijzer en C. de Keijzer waren werkzaam op het beurtschip. In het jaar 1911 nam Coenraad van den Berge het beurtvaartbedrijf van De Rij ke over en werd het schip verkocht, daar het niet meer aan de gestelde eisen voldeed. Er staan nogal wat personen bij het zeilschip afgebeeld die niet allemaal werden herkend. De man, die dicht bij het roer met één voet op het berghout staat is Johan Dane. Vooraan op het schip bij de mast staat A bel Dane en daarachter staat Bertus Quist op de mast en naast hem staat Piet Quist. De man, die achter op het schip staat is Jan Verstraate. De man op de wal, die helemaal links beneden bij het paaltje van de fairbank staat is niet be kend maar de man rechts daarvan, met de hoed, is Coenraad van den Berge. Daar achter staat schaapherder Jan Kwaak en de man rechts - met lichte broek - is Marinus Roks uit het naburige Oosterland. Toen deFran cina" eenmaal was afgedankt kocht Coenraad van den Berge een nieuw schip dat de naam ,,Leendrina Jan na" heette. Dat werd genoemd naar de vrouw van de eigenaar, die Leendrina Janna Jumelet heette. Coen raad van den Berge is beurtschipper geweest tot 1953 en het schip werd ve/kocht naar Philippine, waar het is omgebouwd'tot mosselkotter. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 2754. uit de krant van 50 jaar geleden NOORDWELLE - Zaterdagavond zullen de gezamenlijke jeugdclubjes, evenals vorige jaren, een gezellige avond geven in één der lokalen der school alhier. De avond zal gevuld worden met zang en eenige too- neelstukjes. Tbvens is er gelegenheid om de werkstukjes door de jongens en meisjes in de afgeloopen winter vervaardigd te bezichtigen en te koo- pen. Na aflc ap trekking der aan deze avond verbonden loterij. OOSTERLAND Het Chr. Ge mengd Koor „V.Z.O.S." alhier, direc teur de heer H. Wolzak te Goes, be haalde op het gehouden Concours te Kapellc (Z.-B.), in de 2de afdeeling met 209 punten, een 2de prijs. Daar zij het vorige jaar in de 2de afd. is ge komen, mag zij, nu reeds op een mooie vooruitgang bogen. Minder zorg, meer blijheid voor U en Uw kind... Wie voor de jeugd zorgt, zorgt voor de toekomst. Wie de hand reikt aan die gekweld worden door werkloosheid, ziekte of ongeval of door angst voor de oude dag, die bouwt aan de waarachtige vooruit gang der menselijke beschaving. Ver leent Uw medewerking, door Uw stem uit te brengen op lijst 2, de lijst der S.D.A.P. BROUWERSHAVEN - Woensdag avond j.l. heeft in hotel Jacob Cats een algemeene vergadering plaats ge had van het Departement Brouwers haven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Besloten werd o.a. geen afgevaardigde te benoemen voor de a.s. Algemeene Vergadering te Am sterdam en in het a.s. seizoen te laten komen de film „De strijd van Pasteur". De heer F. Hocke werd als bestuurslid herkozen. Mej. C. Gast werd herkozen als lid van de commis sie voor de tuingrondverhuring. OOSTERLAND - Onlangs is door den heer W. Mol, in de Kerkstraat een winkel geopend in visch, kaas en fruit enz. Een groot raam, waarachter fraai geëtaleerd, doet de vele artike len in hun diverse verpakkingen zeer voordeelig uitkomen. In den winkel, die voldoende ruimte biedt, is alles op keurige wijze overzichtelijk ge rangschikt. Wij wenschen den heer Mol in zijn nieuwe zaak succes.toe. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zondag 9.30 uur. Haamstede: zondag 11.30 uur. ZIERIKZEE - Het ontwerp van de kinderzegels die in november uit komen wordt ontleend aan de tekeningen die de afgelopen maanden bij duizenden tegelijk zijn binnengekomen bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Het idee om de schooljeugd te betrekken bij het ontwerp van de zegels, die het motief „Kind en water" mee kregen, kwam van minister Neelie Smit-Kroes ter compensatie van de vele kinderen die niet bij de officiële opening van de Stormvloedkering in de Ooster- schelde op 4 oktober aanwezig mochten zijn. De minister had de kinderteken wedstrijd in oktober vorig jaar uitgeschreven voor schoolkinde ren van vier tot twaalf jaar oud. Omdat maar een beperkt aantal kinderen bij de ingebruikneming van het grootste Deltawerk aan wezig mocht zijn, wilde Smit- Kroes toch iets doen voor die dui zenden anderen die er niet bij wa ren betrokken. Daarom schreef ze alle basisscholen in Nederland aan met het verzoek aan de kinde- ntdvri'jiu! 40* 2tk 1.1 ren een tekening te maken die paste in het thema „Kind en wa ter". Alle tekentechnieken, van kleurpotlood tot waterverf, moch ten worden gebruikt. Zevenhonderd Het ministerie heeft geweten wat de minister in haar hoofd haalde. Zevenhonderd scholen de den aan de tekenwedstrijd mee. Ruim 20.000 tekeningen over spoelden verkeer en waterstaat. Een enorme opgaaf voor de jury om daar de winnende tekeningen uit te zoeken. De jury bestaat uit P. Hefting en H. Gilhuis van de PTT-dienst Esthetische Vormgeving, Edith Vaillant van Voorlichting verkeer en waterstaat en J. Rossen van de uitgeverij Zorn en A. Wamsteker directeur van de Stichting Voor het Kind. Het is niet de eerste keer dat postzegelontwerpen door kinderen worden verzorgd. Al in 1965 verscheen een serie kinder postzegels waar kinderen direct invloed op het uiterlijk van de ze gels hadden. Niet iedereen vond dat in die tijd leuk. In het maand blad voor postzegelverzamelaars schreef iemand dat je wel kon zien dat de kinderen geen goed teken onderwijs haddén gehad. In 1965 werden de kinderzegels voor het eerst niet alleen los, maar ook per velletje verkocht. Vorig jaar werden de kinder postzegels voor de 60ste keer uit gegeven. In 1924 werden de eerste weldadigheidszegels (zoals ze toen nog heetten) uitgegeven. In de Tweede Wereldoorlog werden de zegels enkele jaren niet uitgege ven. In het eerste jaar werd al voor 51.000,- verkocht, "een geweldig resultaat voor die tijd. In 1976, werd eveneens een tekenwedstrijd georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de kinderpostzegels. De winnende kinderen, in de leeftijd van 6 tot 11 jaar, hebben toen „hun" zegels persoonlijk aan koningin Juliana verkocht. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. -Jehova's Getuigen 'Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing; 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theocratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Apostolische Kerk Zierikzee: UV V-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zaterdag 19.30 uur dienst; zon dag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. P. Blokland. NEW DELHI - India heeft woens dag de omstreden uitvoer van kik kerbilletjes naar, overwegend, fijn- proeversmarkten in Wést-Europa en Noord-Amerika met onmiddellijke ingang verboden. In een korte mede deling aan de pers stond dat het ver bod was ingesteld omdat het de doel- trefendste manier was om de Indische kikvorsstand op peil te hou den. Hij was de laatste jaren sterk aan het dalen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Emmeloord (NOP): B. Koole te Steenwijk. Gereformeerde Kerken Benoemd als geestelijk verzorger van De Sionsberg te Dokkum: D. Land te Soest, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nieuwegein: drs. J. R. Visser, kand. te Dronten. Geréformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Leerdam: F. Mallan te Alblasserdam. De twee boekenbonnen als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: Mevr. Hoogstraate Bergstraat 3 Bruinisse J. Leurs Zaagmolen 23 Zierikzee De oplossing van de vorige week puzzel, vrijdag 27 februari, luidt als volgt: Twintigtal en tenorfagot. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesehe Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Z-ierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 11 maart in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL BRUINISSE/ZIERIKZEE - Na de afsluiting van dc Grevclingen cq de sluiting van de Brouwersdam in 1973 werd begonnen met het experimen teel aanleggen van mosselpercelen in het Krammer en voornamelijk in het Volkerak, een experiment dat won derwel slaagde. Opnieuw vallen deze percelen nu, evenals die in de Grevclingen, ten of fer aan het Deltaplan. Evenals dc na tuurlijke baken voo: mosselzaad op de Krammerse en license slikken en de slikken onder Flakkee, die even min meer kunnen functioneren als het water brak of zoet wordt. Om dc voorraden mosselen en mosselzaad die nu nog aanwezig zijn, te redden, wordt door het Bedrijfschap voor Vis en Visprodukten gelegenheid gege ven nu daar nog naar mosselzaad of halfwas mosselen te vissen in de week van 9 tot 13 maart. ZIERIKZEE - Het komende week einde wordt een massale terugkomst van wintersportgangers verwacht. Aangezien die terugkomst waar schijnlijk gespreid zal plaatsvinden 7.ullen op het Nederlandse wegennet geen noemenswaardige problemen ontstaan. Dit hebben de ANWB en de politic-vcrkeerscentralc in Drieber gen meegedeeld. HORIZONTAAL: 1. beleid; 4. jonge koe; 7. erkentelijkheid; 10. blaasin strument; 11. sierspeld; 12. voedsel; 14. laatste letter van het Griekse alfa bet; 17. koortswerend geneesmiddel; 19. brede koker van bontwerk; 20. voor (Latijn); 21. weide in het hoogge bergte; 23. muurholte; 24. verbran dingsrest; 25. vierhandig dier; 28. eta ge (afk.29. sluitstop van een vat; 31. lofdicht; 32. Oostenrijks scheikundi ge; 35. bloem; 37. warm, teder; 40. ge wicht; 41. oosterlengte (afk.); 42. rund; 43. bontgekleurde papegaai; 44 grote sinaasappel; 47. tussen (Latijn) (voorvoegsel in samenstellingen); 49. vogel; 50. vaatwerk; 52. verharding van de opperhuid; 54. muzieknoot; 55. weefsel; 58. uitroep; 60. voorzet sel; 62. plezier; 63. kippenloop; 64. on bepaald voornaamwoord; 65. vereni ging; 67. opsporingsapparatuur; 69. papiermaat; 70. boodschapper; 71. staat in de V.S.; 72. eetlust; 73. vreem de taal; hemellichaam. VERTICAAL: 1*. onderwerp van bespreking; 2. superieur, meerdere; 3. bepaald geldsbedrag; 4. vis; 5. vlak temaat; 6. naam van operagebouwen; 7. zwaarlijvig; 8. vrouwelijk dier; 9. samengestelde drank; 13. gaat aan een voetbalwedstrijd vooraf; 15. stu wende kracht (fig.); 16. strafvaartuig; 18. orgaan; 20. soort schoen; 22. varië teit van adulaar; 25. sporeplant; 26. en dergelijke (afk.); 27. ondcrgevel; 30. vreemde titel; 33. gelijk, effen; 34. grot, spelonk; 36. telwoord; 38. kloosterlinge; 39. op de boterham ge geten vruchtenprodukt; 45. voorzet sel; 46. welpenleidster; 47. Indische godheid; 48. gymnastiektoestel; 49. I- vormige gordijnroede; 51. ofschoon; 53. drank; 54. reuk, geur; 56. hoog bouwwerk; 57. uitgeroeid dier; 59. zinnebeeld van de marine; 61. kokert je van zacht metaal; 64. schijf; 66. mannelijk dier; 68. paar, stel; 69. nog maals. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 39, 32, 2, 58, 72. 34, 59. 4. 12. 38 en 6, 54. 5, 16. 33. 49. 74. 64. 52. 29-> 1 2 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 28 29 30 33 34 35 36 37 38 40 41 43 44 45 46 47 48 l49 50 I5I 54 56 57 58 59 60 61 63 64 65 66 68 72 21 L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9