Vertegenwoordigers regionale ouderensosen in Nieuwerkerk agenda WATERSTANDEN installatiebedrijf Kortgene met provincie in de clinch Subsidie restauratie Boswachterij Burgh-Haamstede Zeeuws speerpunt PEURLOO B.V. Vol dorpshuis ANBO-middag Nieuwerkerk Bedrijf in Middelburg is failliet 2 Het sosenberaad. ZIERIKZEE - De Seniorenmiddag:, die 22 oktober in de Concertzaal in Zierikzee werd gehouden is een succes ge worden en verdient derhalve te worden voortgezet, zij het wel op zaterdagmiddag. Tot deze conclusie kwam me vrouw C. S. Mandemaker-Penning van het Sosenberaad Schouwen-Duiveland tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de soos-besturen van het eiland in het Dorpshuis van Nieuwerkerk. KORTGENE - B en w van Kortgene zijn van mening dat de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. C. Boertien, buiten zijn boekje is getre den toen hij vorige week besliste bestuursdwang te zullen toepassen als de aanleg van een camping in Co- lijnsplat (gemeente Kortgene) niet onmiddellijk werd stopgezet. De camping Orisan ligt in de Paar- denkuup, een natuurgebiedje aan de Oosterschelde. De eigenaar van de camping is al vanaf 1985 bezig met de aanleg van het recreatieterrein en heeft al voor ongeveer een miljoen gulden geïnvesteerd zonder dat door de overheid werd ingegrepen. In een door b en w opgestelde pro testnota, bestemd voor de koningin, de minister van binnenlandse zaken, de Raad van State, gedeputeerde sta ten en de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, stelt het college diep gegriefd te zijn door het ingrij pen van de Commissaris van de Ko ningin. Deze doet volgens het college voor komen of het gemeentebestuur zijn plicht verzaakt. Zo zit de zaak niet in elkaar stelt het college. Het gemeen tebestuur heeft de belangen van de gemeenschap Colijnsplaat, die door vergrijzing en leegloop onleefbaar dreigt te worden, laten prevaleren. Bovendien zou de natuurwaarde van de Paardenkuup volgens deskundi gen gering zijn. B en w van Kortgene vinden dat het de taak van de rechter is te beoordelen of deze argumenten af of niet juist zijn. Het is absurd dat de Commissaris van de Koningin zich nu geroepen voelt de taak van de on afhankelijke rechter te moeten over nemen. ZUIDDORPE - Het fort St. Jan in het Zeeuws-Vlaamse Zuiddorpe, ei gendom van F. Puylaert in Sas van Gent, is dankzij een subsidie van 30.000,— van de afdeling Natuur, Milieu en Fauna opgeknapt, zodat het weer als verdedigingswerk in het landschap herkenbaar is. Het is het eerste van de 30 forten die nog zullen volgen, want het ligt in de bedoeling een toeristische forten route aan te leggen. Op de nominatie staan nog dit jaar de forten Livinus en St. Joseph om te worden opge knapt. In totaal heeft men in het van ouds omstreden gebied rond Antwer pen wel 80 forten geteld die in de 17e eeuw werden aangelegd, door vriend en vijand mede om Antwerpen te be schermen tegen vijandelijke aanval len, maar ook omgekeerd, om aanval len vanuit het zuiden door de Spanjaarden te weerstaan. Gedepu teerde mevrouw E. Maris-Koster en wethouder Apers van Axel plantten samen een boom. Datum Zierikzee 7 maart 8 maart 9 maart Oosterscheldemond 7 maart 8 maart 9 maart Bruinisse 7 maart 8 maart 9 maart Wemeldinge 7 maart 8 maart 9 maart Doodtij: 9 maart Actuele informatie over afwijkingen: Hoewel niet alles vlekkeloos ver liep, bleek deze vierde Seniorendag, die driehonderd bezoekers trok, in de smaak te zijn gevallen. De enige dis sonant was volgens mevrouw Mande maker-Penning het feit dat ,,de Con certzaal absoluut niet wilde meewer ken om meer stoelen bij te schuiven, zodat de leden van de klederdrach- tengroep even hadden kunnen uitbla zen". De aanwezige vertegenwoordigers van de twintig sosen op het eiland bleven overigens niet, al te lang stil staan bij deze terugblik. De invulling van de vijfde Seniorendag verdiende aller aandacht. Het voorstel dat door het Seniorencomité naar voren werd gebracht om deze manifestatie te ver schuiven van eind september/begin november naar april kreeg van de aanwezigen weinig bijval; alleen de vertegenwoordigers van de soos in Dreischor schaarden zich achter dit voorstel. Als reden hiervoor voerden de andere afgevaardigden aan, dat juist in die periode van het jaar de be zoekers van de ouderensosen het druk hebben met het afleggen van be zoeken aan andere sosen. Om die re den pleitten zij er dan ook voQr om de Seniorenmiddag iu het najaar te hou den, als eerste aanzet voor het win terseizoen. Wel akkoord gingen de soosbestuurders met het voorstel van DEN HAAG - Minister De Korte van economische zaken heeft beslo ten een bedrag van 150 miljoen gul den uit te treken voor steun aan de Nederlandse scheepsbouw in de jaren 1987, 1988 en 1989. Daarnaast heeft De Korte besloten de regeling gene rieke steun zeescheepsnieuwbouw 1985 tot het einde van dit jaar te ver lengen. ZOETERMEER - Minister De Ko ning (binnenlandse zaken) is slecht van start gegaan door niet te willen garanderen dat er door de afslanking bij de overheid geen gedwongen ont slagen zullen vallen. De PvdA zal zich inzetten om een dergelijke ga rantie alsnog tot stand te brengen. Dat zei PvdA-fractieleider Kok op een partijbijeenkomst in Zoetermeer. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.15 122 02.10 -117 20.35 94 14.40 -129 08.55 103 02.55 -113 21.25 75 15.30 -114 10.10 84 03.55 -105 23.05 64 16.40 -100 06.55 129 00.50 -114 19.25 96 13.30 -125 07.45 102 01.55 -105 20.15 71 14.40 -107 09.20 77 03.20 - 97 22.35 54 16.00 - 94 08.50 139 02.25 -132 21.05 110 15.05 -143 09.30 118 03.10 -126 21.50 88 15.45 -127 10.40 97 04.10 -116 23.20 74 17.00 -111 08.25 138 02.15 -129 20.45 109 14.45 -139 09.05 116 02.55 -122 21.35 86 15.35 -123 10.20 93 04.00 -112 23.00 70 16.50 -108 ANBO-voorzitter H. Asma om deze middag naar zaterdag te verplaatsen, daar dan een voor vele ouderen erg lang weekend wordt doorbroken. De samenstelling van het Senioren comité, die verantwoordelijk is voor de organisatie van dit gebeuren, leid de tot enige verwarring. Aanvanke lijk ging het sosenberaad uit van twee vacatures. Uiteindelijk bleek er slechts één te zijn, die voor de plaats van mevrouw C. S. Mandemaker- Penning. Deze gaf te kennen af te wil len treden omdat ze door het beëindi gen van een' aantal bestuursfuncties geen voldoende achterban meer had. Gezien het ontbreken van interesse voor deze vacature en op verzoek van de aanwezigen besloot mevrouw C. S. Mandemaker om alsnog aan te blij ven. Invullen Een tweede punt dat betrekking had op de vijfde editie van de Senio rendag was het aanleveren van sug gesties voor de invulling ervan. Aan vankelijk verliep dat wat stroef, maar nadat het eerste ideetje geop perd was, druppelden de andere sug gesties beetje bij beetje binnen. Zo werd een optreden van de volksdans- Vervolg van pagina 1 gen tot 's middags 16.00 uur. „We doen in dit jaargetijde meestal wel iets extra's, maar het spreekt voor zich, dat we nu actie voeren voor het behoud van SBB in haar huidige vorm", aldus Mol. De belangstelling voor de Neder landse bossen is enorm. Gemiddeld gaat iedere Nederlander zo'n vier keer per jaar het bos in, waarmee SBB zo'n 64 miljoen bezoekers te 'ver werken' heeft. Als het aan de over heid ligt wordt SBB deze taak straks ontnomen en moet de instantie aller lei taken uitbesteden aan particulie re aannemei's. SBB is de mening toe gedaan. dat zij de kennis en de ervaring heeft om als beste zelf aan de slag te gaan. Zelf Mol: ,,Het is niet zo, dat we nu alles zelf doen. Regelmatig worden aanne mers uit de regio aangetrokken vooi opdrachten. Maar het echte beheer is toch een taak van ons. Ik verwacht, dat wanneer dat onmogelijk wordt gemaakt, het resultaat straks een flauw aftreksel zal zijn van wat het nu is". Dat betekent in concreto min der goed onderhoud van de bossen en minder tijd voor de bezoekers. ..Bovendien kan dat betekenen, dat een bos langzaam ten gronde gaat. Als de zure regen al niet erg genoeg is", schrijven de SBB-medewerkers verontwaardigd in hun persbrief. Het spreekt voor zich, dat de 900 mede werkers dit willen voorkomen. Ze worden daarbij gesteund door vele anderen. En baas minister Braks moet dat het komende weekeinde duidelijk gemaakt worden. Nu is het nog zo, dat in dc bossen en natuurgebieden het werk gedaan wordt veelal eigen mensen. Ze ken- groep uit Zonnemairc genoemd en werd ook gedacht aan een optreden van een Brouwse dansgroep die histo rische dansen uitvoert. Als alterna tieven werden een optreden door mu ziekgezelschap Rust Roest, een mandoline-orkest en een toneeluit voering door een van de vele eilande- lijke amateurtoneelgezelschappen genoemd. Dat laatste met de beper king dat het stuk niet al te lang moet duren. Actief Ruud van der Weide, functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen probeerde met het idee om een sjoel wedstrijd in te lassen te voorkomen dat dit een pure sit-in zou worden. Om te voorkomen dat het dringen ge blazen wordt rond de sjoelbak zou hiervoor een aparte middag georga niseerd moeten worden. Het voorstel om sjoelen in het programma op te nemen bleek aanleiding te zijn tot het noemen van klaverjassen, en rummi- kubben als mogelijke programma onderdelen. Een ander punt dat door Van der Weide werd aangekaart was de verte genwoordiging van de sosen binnen het Vrijwilligersplatform dat eens per kwartaal bijeen komt. Diverse groeperingen zoals het UW, de com missi e Bejaardenzorg Schouwen- Duiyeland en verschillende eilande- lijke hulpdiensten zijn hierin verte genwoordigd. Gezien de functie van het platform achtte Van der Weide het van belang dat ook de bejaardenso- sen een vertegenwoordiger in dit platform hebben. Deze oproep werd echter door de aanwezigen *iiet geho noreerd met een kandidaat voor een plaats binnen dit Platform, dat bin nen afzienbare tijd een stichting wordt. nen het gebied en steken er veellief- de en tijd in. Deze mensen hebben er op zich geen bezwaren tegen, wan neer de bossen ook voor geld in het laaje zorgen „maar dat mag niet het enige zijn". Het is voor Staatsbosbeheer een bittere pil, die geslikt moet worden; De bossen in het komende weekeinde. 01110-7056 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 Vervolg van pagina 1 werkerk. Nadat Asma ook de niet- leden speciaal welkom heette, was het woord aan mevrouw Wellink van de Stichting Propaganda groente en fruit. Zij deed uit de doeken, dat steeds meer mannen op leeftijd zich met het koken gaan bemoeien. Soms noodgedwongen, maar vaak ook uit belangstelling. Vandaar dat dc diaserie over gezon de voeding ook een tipje van de slui er voor het koken oplichtte. ,,Er is de afgelopen jaren een groot aantal voe dingsmiddelen bijgekomen en dat geldt ook voor het groente en fruit. Daar wil de diaserie iets meer over duidelijk maken. Ik vind het belang rijk, dat een ieder op de hoogte is van wat er te koop is", aldus de spreek ster. Na de diaserie was er eèn pauze voor een kopje koffie, waarna er een gratis verloting was. De vele bezoe kers hadden namelijk bij de entree al een gratis lootje in handen gekregen naast een uitvoerige brochure over groente en fruit. Haast'vanzelfspre kend waren de prijzen in stijl uitge kozen; ondermeer een verse ananas en zuidvruchten in een netje. Amusement Na de verloting kregen de ouderen een amusement-getinte film voorge schoteld, waar de groente en fruit ui teraard ook een rol in speelden. Als het aan de ouderen ligt, die aanwezig waren in het dorpshuis, komt er snel weer een gezamenlijke activiteit van de ANBO. Want al voor 'aanvang van de middag klonken er stemmen op, dat het.gezellig druk" was. En dat is bij de plaatselijke activiteiten niet altijd het geval. WASHINGTON - De eerste reacties in de Amerikaanse pers op de „Iran- gate'-redevoering van president Rea gan waren donderdag gunstig. Veel kranten hadden niet de tijd om met een hoofdartikel te reageren op de te levisietoespraak die woensdagavond 21.00 uur Amerikaanse tijd werd uit gezonden, maar de bladen die het wel lukte kwamen meest met positieve commentaren. DEN HAAG - „Iedere kleine stem voor het CDA telt". CDA-partijvoor- zitter Wim van Velzen spoorde op een afdelingsvergadering in Den Haag zijn in overgrote meerderheid duide lijke vergrijzende partijkader aan om bij de oude buurman, de vergeten buurvrouw langs te gaan om hem en haar over te halen op 18 maart op het CDA te gaan stemmen. „Want het CDA is de moeite waard", aldus de kersverse partijvoorzitter, die pas sinds een maand het CDA aanvoert. temeer daar de instantie bijna 100 jaar bestaat. In het hele land zijn er zogenaamde speerpunten en voor Zeeland is dat dus de wachterij in Burgh-Haamstede. Bezoekers wordt gevraagd een handtekening te plaat sen tegen de plannen van de minister, die binnen afzienbare tijd verwezen lijkt dreigen te worden. Vrijdag 6 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00 tot 22.00 uur. Noordgouwe Stern-kantine. Vertoning video reü nie Nederlands Hervormde kerk. 20.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Toneeluitvoering De Ko medianten. 19.30 uur. De Pul. Rutgers Stichting. 20.00 uur. Middelharnis Jailhouse. Optreden New Gate. 21.30 uur. Middelburg Aula Zeeuwse Bibliotheek. Literaire avond om Hans Warren. 20.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 18.00 uur. UW-gebouw. Bijeenkomst WHSD. 20.00 uur. Gekroonde Suikerbiet. Optreden Amazing Stroopwafels. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Open huis Staatsbosbeheer, landelij ke actie. De Burght. Concert Marieke Blan- kestijn en Bernd Brackman. 20.00 uur. Jeugdsoos Big S. Optreden Crash. 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Van oord tot oord. 19.00 tot 20.00 uur. Ellemeet Op Dorpsplein. Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen door Nut en Uit spanning. Vanaf 09.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering Con Amore en Apollo. 19.30 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Trio 1. 20.00 uur. Goes Café-restaurant De Landbouw. Dans/ Ontmoetingsavond alleenstaanden. 21.00 uur. Zondag 8 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur. Onderkomen Stichting Vrouwen emancipatie, Visstraat. Viering inter nationale vrouwendag. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Open huis Staatsbosbeheer, landelij ke actie. Sirjansland Dorpshuis. Evangelisatiedienst Le ger des Heils. 16.30 uur. Maandag 9 maart Zierikzee Werkbezoek D'66 Statenfractie aan Schouwen-Duiveland Huis van Nassau. Bijeenkomst ABVA/KABO. 19.30 uur. Burgh 't Grote Zwijn. Vergadering Oranje vereniging Voor vorstenhuis en va derland. 20.00 uur. Renesse De Wig. Vergadering Oranjevereni ging. 20.00 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee Regionaal bezoek VVD-delegatie in verband met verkiezingen. Vanaf 10.00 uur. Eigen onderkomen.- Jaarvergadering UW. 18.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst cursusco mité CBTB, CPB en CPJ over binnen huisarchitectuur. 19.30 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde kerk. Ho mofilie en kerk. 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering sportraad. 20.00 uur. Zonnemaire Café De Smidse. Kunstkring Schouwen-Duiveland. 21.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Snij- maiskern Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Chr. Geref. kerk. Voorlichting CSHG. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Gewestelijke korendag van Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, voor deelnemers: 10.00 uur. Voor belangstellenden uiterlijk 13.30 uur. Gemeentehuis. Commissie midden: en kleinbedrijf. 15.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest Jumping Stars uit Rotterdam. 20.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Bijeenkomst jeugdvereniging Hervormde Kerk Sirjansland. 19.45 uur. Bruinisse De Cleene mossel. RPF-bijeenkomst met M. Leerling. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Algemeen Vis- sersbelang. 20.00 uur. Dorpshuis. FNV-propaganda-avond. 20.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft het loodgietersbe- drijf Jobse uit Middelburg failliet verklaard. De 65 werknemers komen met onmiddellijke ingang op straat te staan. De vakbonden zijn bijzon der teleurgesteld over het feit dat on danks voorstellen aan de bank dat het management van het bedrijf vrij willig wilde terugtreden, deze kre- dietverlenende bank, de Nederland se Middenstands Bank, de kraan toch heeft dichtgedraaid. Volgens districtsbestuurder H. Veg- ting van de Industriebond FNV gaat het hier om een zeer specialistisch be drijf dat zich grote faam heeft ver worven bij het plaatsen van koperen daken en koepels op diverse openba re en particuliere gebouwen overal in het land. Werknemers van Jobse zijn momenteel zelfs bezig het nieuwe NMB-gebouw in Amsterdam van een koperen dak te voorzien. Volgens Vegting zal nog geprobeerd worden om enkele afzonderlijke po ten van het bedrijf overeind te hou den, zodat het in de loop van de jaren bij elkaar gegaarde materiaal voor onder andere de restauratiesector be houden kan blijven. De nu ontslagen werknemers heb ben over de maand februari nog geen salaris ontvangen. Volgens Vegting zal die verplichting van 120.000 gul den door de bedrijfsvereniging wor den overgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2