Crash in Big S ZWN-bus wordt gecontroleerd op aanwezigheid tsetse-vlieg streeknieuws Slavenkas wil model Zierikzeese hoeker in Maritiem Museum Neffen d'Eule wordt dorpscafé voor iedereen 4 MIDDEN MIDDENSTAND De nieuwe eigenaren van Neffen d'Eule te Oosterland. Dit initiatief volgt na een roeri ge periode waarin de grote zaal van Neffen d'Eule door de vorige exploitant werd ingericht als dis co en veel klachten veroorzaakte bij de omwonenden. ,,In een klein dorp als Oosterland is geen be hoefte aan een discotheek. Zeker niet gezien de godsdienstige ach tergronden van het grootste deel van de bevolking. De mensen sto ren zich daaraan", aldus Brouwer die tijdens de exploitatie door J. Vink als personeelslid in Neffen d'Eule werkte. Hij is van mening dat er zeker wel behoefte is aan een gewoon dorpscafé. ,,Er is hier in Oosterland vooral gebrek aan een ruimte voor vergaderingen en feest- en familie-avonden". Deze mening was de reden voor de mo menteel plaatsvindende verbou wing van de grote zaal tot een der gelijke accommodatie. De twee biljarttafels uit het café zullen worden overgebracht naar de grote zaal ten behoeve van de plaatselijke biljartvereniging Het café heeft zijn oorspronkelij ke inrichting behouden maar er komt een nieuwe biljarttafel te staan. En een juxebox want Brou wer wil zijn zaak zeker ook als sa menkomstplaats voor de dorps jeugd laten functioneren. ,,Nee, ik denk niet dat het oudere en jonge re publiek zich aan elkaar zal sto ren". Een andere verandering is dat de zaak elke dag (van dinsdag tot en met zaterdag) vanaf 11.00 's morgens open gaat. Er is in Oos terland geen sluitingsuur maar Brouwer verzekert dat men in ver band met de zondagsrust op zater dagavond om 12.00 uur sluit. INDE Neffen d'Eule in de nieuwe op zet wordt op vrijdag 27 maart offi cieel geopend door de oud-burge meester van Duiveland J. van Bommel. Daarna volgt een open bare receptie van 19.30 tot 20.30 uur met accordeonmuziek door Kees van der Maas. De openings avond wordt muzikaal vervolgd mot levende muziek door het Del ta Combo. ZIERIKZEE - Als het aan de commissarissen van de Slavenkas Zierikzee ligt zal het Maritiem Mu seum weer worden verrijkt met een model van een Zierikzeese hoeker; een schip zoals dat in de eerste helft van de negentiende eeuw regelmatig in de Zie rikzeese thuishaven was te vinden. Er bestaat in Nederland nog één origineel model van dit typisch Zierikzeese scheepsmodel en dat is ondergebracht in het Amster dams Scheepvaartmuseum. Vol gens president-commissaris R. van Ommeren hoort dat model ei genlijk in Zierikzee thuis. Tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis, ter gelegenheid van de verloting van een reis op de Eendracht voor een Zierikzeese jongere, verzekerde hij dat het bestuur van de Slaven kas in samenwerking met het ge meentebestuur initiatieven zal on dernemen om het model weer terug te krijgen. Als dat niet lukt zullen de commissarissen initia tieven ontwikkelen om het model precies na te laten maken. ,,Wij gaan ons inspannen om die enige originele hoeker dan wel een exact nagemaakt model weer een plaats in het Maritiem Museum te laten krijgen. NIEUWERKERK Mensen in Nood Het plaatselijke actiecomité in Nieuwerkerk van de Stichting Men sen in Nood zamelt woensdag 18 maart tussen 10.00 en 17.00 uur kle ding in. Tussen die tijden kan men schoeisel, kleding en gordijnstoffen inleveren in het gebouw van de Gere formeerde kerk aan de Badhuis straat. Mensen in Nood ledigt nood in de Derde Wereld. GOES Muziek Zaterdag 14 maart treedt de forma tie Smaakstaal op in jongerencen trum 't Beest te Goes. Vanaf 21.00 uur krijgen de bezoekers een act voorge schoteld van de band rondom Jaap Blonk. Smaakstaal laat op muzikale wijze teksten van Lucebert horen en dit gebeurt in al haar extremen: ko misch, onheilspellend en weemoedig. Smaakstaal bestaat uit Jaap Blonk (saxofoon, stem en remwegen), Jan Runhardt (toetsen, accordeon en ra dio) en Dick Troost (snaren en ver bouwingen). Prima Donna Officiële opening vrijdag 27 maart huishoudelijk gedeelte aan de orde, waarna er aandacht is voor de herzie ning van het sociaal zekerheidsstel sel. Henk Vegting, districtsbestuur der van de FNV, verzorgt hierover een lezing. Tevens zijn er negen jubilaris sen, waarvan er twee al vijftig jaar bij de bond betrokken zijn. Homofilie en kerk In de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk te Zierikzee wordt woensdag 11 maart om 20.00 uur een gespreksavond gehouden over homo filie en de christelijke of bijbelse op vatting daarover. Gespreksleiders zijn da en ds Hendrikse. Ter voorbe reiding van de avond is een stuk ge produceerd over wat er in de bijbel aan uitspraken te vinden is en-hoe die bedoeld zouden kunnen zijn. Een exemplaar is bij het domineesecht paar verkrijgbaar aan de Schelp- hoekstraat 16 te Zierikzee. Snijmaiskern De Snijmaiskern Schouwen-Duive- land komt donderdag 12 maart bijeen voor de jaarvergadering in het Huis van Nassau. De voorzitter opent de vergadering om 19.45 uur, waarna een aantal huishoudelijke zaken volgt. De heren Ebbens en Bijzet van proef- boerderij de Rusthoeve geven tekst en uitleg over de proefveldresultaten v^an snijmais. Na een korte pauze is er de aankoop van zaaimais. BURGH-HAAMSTEDE Jaarvergadering De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield haar jaarverga dering in dorpshuis De Schutse te Burgh-Haamstede. Volgens het roos ter waren de dames G. Rijpkema- Tieltjes en A. van der Mark-van Kesteren aftredend en niet herkies baar. Als dank voor al het werk dat zij de afgelopen jaren voor de afde ling deden kregen zij een geschenk en bloemen aangeboden. Als nieuw be stuurslid werd mevrouw L. Bijkerk van Wingen gekozen. Verder kwamen ter sprake het groeiende aantal leden van de afdeling; de Gewestelijke Ko rendag, waaraan op 12 maart door zo'n ruim 200 leden wordt deelgeno men en festiviteiten die in verband met het 75-jarig bestaan van de NVvH door het bestuur van de Ge westen Zeeland, Brabant en Limburg op 3 juni worden gehouden in de Stadsschouwburg te Tilburg. Mensen in Nood De Stichting Mensen in Nood za melt woensdag 18 maart kleding in te Haamstede. Tussen 14.00-17.00 uur kunnen mensen schoeisel, dekens en gordijnstoffen afleveren bij de Her vormde kerk te Haamstede. Een dag eerder - dinsdag 17 maart - wordt de kleding in Revasa aan de Kerkstraat te Burgh ingezameld op het zelfde tijdstip. Loop der bevolking In de gemeente Westerschouwen zijn in de afgelopen periode de vol gende personen overleden: Wilhelmia Maria van der Wielen (Serooskerke), Pieter Johannes Everaard, Elizabeth van de Vaate-Peute en Engelbertus Kooman (allen uit Burgh-Haamste de). Geboren zijn Michéle Pfeiffer, Martine Janna Katolina Jonker en Wendy de Jonge (Burgh-Haamstede) en Bartholomeus Johannes van Strien (Renesse). HAAMSTEDE NCVB In de zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede is er dinsdag 17 maart een bijeenkomst van de Neder landse Christen-Vrouwenbond, afde ling Burgh-Haamstede en Renesse. Vanaf 19.30 uur krijgen de leden een d.aserie over de vereniging te zien en zijn er bijdragen van de eigen leden. Tijdens de jaarvergadering komen ook de jaarverslagen aan de orde en is er een verloting. SCHAREtfDIJKE Straofeest In Scharendijke staat op zaterdag 14 maart het jaarlijkse Straofeest centraal. Op het parkeerterrein aan de Dijkstraat zal een jury om 12.30 uur beoordelen wie de mooist ver sierde paarden hebben. Daarna gaat de ruiterstoet naar de Brouwersdam voor het traditionele wassen van de voeten van de paarden. In de Dorps straat is vanaf 13.30 uur een wed strijd ringsteken per fiets voor de jeugd tot 14 jaar. De muziekvereni ging Nut en Uitspanning uit Zonne- maire wacht de ruiterstoet om 14.15 uur op bij de jeugdsoos Trace. Van- daaruit wordt met de muziek mee rondgang door het dorp gemaakt. Ten behoeve van de peuters rijdt in de stoet ook een huifkar mee. Burge meester W. den Boer zal om 15.00 uur vanaf het muziekpodium aan de Dorpsstraat een toespraak houden waarna het ringsteken te paard volgt. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gere formeerde Gemeente wordt op zater dag 7 maart oud papier en vodden op gehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. De Zeeuwse werkgroep Prima Don na organiseert op zondag 15 maart een themamiddag over lesbische vrouwen, discriminatie en Aids. Be langstellenden zijn welkom in het vrouwenontmoetingscentrum Jet, Zusterstraat 13 te Goes vanaf 15.00 uur. MIDDELBURG Zelfbezinning Het Centrum voor Zelfbezinning, regio Zeeland, houdt woensdag 18 maart een bijeenkomst in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Het thema van de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, luidt Hoe maak ik contact met mijn innerlijke bron. Hans Herweijer, klinisch psycholoog te Doetinchem, spreekt de aanwezi gen toe. OOSTERLAND - „Neffen d'Eule is van oudsher een begrip op het ei land. De naam is ontstaan door de sloot die hier vroeger langs het be drijf liep en het is hier altijd een druk café geweest". Aan het woord de nieuwe exploitant van het enige café in Oosterland, de 26-jarige Willi Brouwer. Hij wil van Neffen d'Eule weer het gezellige dorpscafé maken van weleer waar jong en oud elkaar kunnen ontmoeten. Vliegen vangen in de bus van Brouwershaven naar Westerschouwen behoorde ook tot het project; de slaapverwek kende vliegen danwel te verstaan. Jongeren bereiden zich voor op reis naar Zambia BURGH-HAAMSTEDE - De viermansformatie Crash speelt zaterdag 7 maart in jeugdsoos Big S te Burgh-Haamstede. De muzikanten kunnen niet onder de hardrockscene ondergebracht worden, maar daarmee is niet gezegd, dat Crash geen stevige muziek ten gehore brengt. Crash heeft geen eigen repertoi re. maar covert nummers van fenomenen als The Rolling Stones. Dire Straits. Steve Milller en Rod Stewart. Het concert begint om 20.00 uur en Crash be staat uit Peter Schreurs (drums), Han Geurts (gitaar, toetsen en zang). Emile Theeuwsen (bas en zang) en Sef Hendrikx (toetsen, gitaar en zang). ZIERIKZEE Lezing Vierenvijftig leden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen van de afdeling Schouwen heb ben de lezing bijgewoond van F. Beekman, die in het Huis van Nassau een en ander vertelde over de inlagen, nieuwe en oude polders en het bin- nenduinlandschap. Presidente me vrouw Van der Linde-Florissbege leidde het huishoudelijk gedeelte, waarin gevraagd werd om nieuwe koorleden, omdat er anders ophef fing van het kleine koor dreigt. Beek man kreeg de aanwezigen op zijn hand met zijn verteltrant en de diase rie. Het werd de leden ondermeer duidelijk, dat het binnenduinland- schap tussen de Hogeweg - de Hoge- zoom en Laone dateert van de Mid deleeuwen. Beekman beantwoordde ook enkele vragen, waarna de presi dente de bijeenkomst afsloot. Woens dag 18 maart komt het gezelschap weer bijeen in het Huis van Nassau. Mevrouw J. Enserink, fysiotherapeu te, vertelt dan een en ander over voe- treflexologic. AbvaKabo De afdeling Zierikzee van de Abva Kabo (FNV) houdt maandag 9 maart haar jaarvergadering in het Huis van Nassau. Vanaf 19.30 uur komt het ZIERIKZEE - Zierikzee omgedoopt in Lusaka, Brou wershaven in Chipata en de controle van een ZWN-bus op de mogelijke aanwezigheid van tsetse-vliegen. Voor vijf tien jongeren uit Amsterdam en Amersfoort en hun be geleiders werd dat allemaal werkelijkheid. In het kader van het interkerkelijk jongerenproject Nederland/Zam bia brengen zij de krokusvakantie door op Schouwen- Duiveland om zich hier voor te bereiden op een reis deze zomer naar Zambia. „Het is de bedoeling dat jonge men sen uit de ontwikkelingslanden en onze maatschappij via direct contact een beter begrip voor elkaar krijgen", lichtte At Ipenburg van het VPC (Vrijzinnig Protestants Centrum) in Utrecht het jongerenproject toe. In de zomer van 1985 werd vanuit verschillende samenwerkende Doopsgezinde, Remonstrantse en Vrijzinnige gemeenten in Amsterdam en Amersfoort voor het eerst het ini tiatief genomen om een aantal scho lieren en studenten uit die kring daadwerkelijk een kijkje te laten ne men in Zambia. Men deed dit vanuit het thema Vrede, Gerechtigheid en Integriteit met de schepping. Het ini tiatief vond een positief vervolg in een tegenbezoek van Zambiaanse jongeren aan Nederland. Maar omdat bleek dat de Nederlandse jongeren toch niet goed waren opgewassen te gen de moeilijkheden die hen daar te wachten stonden namen de organisa toren het initiatief om de tweede groep voor te bereiden. En dat ge beurt deze week vanuit het kamphuis van Staatsbosbeheer bij Serooskerke waar men bivakkeert. Dorpsverhalen „Wij geven een aantal opdrachten waarmee hun handigheid, diploma tie, ondernemendheid en uithou dingsvermogen wordt gestimuleerd", aldus Ipenburg. Dat kreeg onder meer gestalte in een voettocht van Zierikzee via Noordgouwe, Dreischor en Zonnemaire naar Brouwershaven waarbij men onderweg informatie diende te verzamelen over dorpsver halen, bijgeloof en de economische stand van zaken in een van de dor pen. In het kader van een observatie opdracht werd een bijzondere belang stelling aan de dag gelegd voor de kassa's van verschillende supermark ten waarvan men merk en aantal moest noteren. Heel wat moeilijker was de op dracht om contact te zoeken met de 'chief', de burgemeester van Zierik zee of Brouwershaven. De groep die dat in Zierikzee moest doen kwam niet verder dan de voorlichter van de gemeente. Als alternatief zochten zij toen contact met een opperwacht meester van de politie. In Brouwers haven kreeg men de 'chief' wel te pakken. Met beide leidinggevenden werd gepraat over de historie, de tra dities en het bestuur van de stad en over de positie van jongeren en vrou wen. Vanaf Brouwershaven ging men met de bus terug naar Serooskerke. En daar werden de jongeren (en de andere buspassagiers) verrast door een van de leiders van de groep die, net zoals dat in Zambia in bussen ge beurt, gewapend met een schepnetje, controleerde of zich geen schadelijke tsetsevliegen in het voertuig bevon den. De vlieg is de overbrenger van de slaapziekte. Fondsen Volgens Ipenburg is het interkerke lijk jongerenproject het enige initia tief dat de jpngeren in direct contact met een ontwikkelingsland brengt. Het project wordt gefinancieerd door fondsen van het Werelddiakonaat, de Zending en een bijdrage van de jonge ren zelf. Hun deelname aan de reis brengt de verplichting met zich mee om in de verschillende gemeenten over Zambia en hun ervaringen daar te vertellen. Volgens Ipenburg is de belangstelling in de gemeenten na de eerste jongerenreis aanzienlijk geste gen. Men heeft besloten om het Inter kerkelijk Jongerenproject Neder land/Zambia tot 1990 voort te zetten. Vanaf volgend jaar worden er ook jongeren uit de DDR bij betrokken en in 1990 zal men verslag doen van de ervaringen tijdens de conferentie van de Wereldraad van kerken die dan wordt gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4