Jan Edgar Dijkstra wint reis topgaffelschoener Eendracht Bruse Rode Kruis in kwart eeuw uitgegroeid tot een volwaardige hulpverlener .Opengaan noodslachtplaats in Zierikzee is goede zaak" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto rijdt tegen boom ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Politiepost Dammenweg Het gemeentebestuur van Middenschouwen Na veel wikken en wegen besloot de commissie dringt aan op de afwerking van de nieuwe poli tiepost in Scharendijke. Burgemeester Den Boer licht het toe. (Pag. 2). financiën van Zierikzee het onderzoek omtrent de effecten Dammenweg uit de reserves stimu lering werkgelegenheid te bekostigen. (Pag. 3). Zambia Een aantal jongeren van het Vrijwillig Pro- Junioren Een groot aantal junioren van de Zierikzeese testants Centrum in Utrecht zag een gedeelte atletiekvereniging Delta Sport manifesteeerde van Schouwen-Ouiveland als was het een deel zich in het afgelopen jaar. De Zeeuwse besten- DONDERDAG 5 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24094 van Zambia. (Pag. 4). lijst geeft dat aan. (Pag. 5). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Reizen is zijn tijd en geld wijden aan het vermeerde ren van zijn eigen waarde. Comtesse Diane Jaarlijkse verloting zeereis door Slavenkas De heren Van Beveren, Van Ommeren en Asselbergs verrichtten de trekking voor de zeereis. Het Bruse Rode Kruis heeft veel actieve leden, die nogaleens aan een oefening deelnemen, zoals bovenstaande prent laat zien bij de jeugdafdeling. ZIERIKZEE - De gespannen stilte in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis werd niet verbroken door ge juich toen burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs bekend maakte wie op kosten van de Slavenkas deze zomer een zeereis met de topgaffelschoener Eendracht mag maken. De 22-jarige Jan Edgar Dijkstra uit Zierikzee bleek door zijn studie bedrijfskunde aan de HTS te Eindhoven ver hinderd te zijn de verloting bij te wonen. Maar zijn va der, die als chef van de afdeling financiën werkzaam is in het Zierikzeese stadhuis en ijlings ter plaatse werd ge roepen na het bekend worden van de uitslag, verzekerde dat zijn zoon deze zomer wel tijd zal hebben om de reis te maken. Het Bruse initiatief kwam van de toenmalige burgemeester H. K. Mi- chaëlis en huisarts P. Quaak. Het duurde slechts enkele maanden tot dat de afdeling daadwerkelijke hulp ging verlenen. ,,Dat was met de op vang van de Hongaren in Kamp Stoofpolder. Daarmee hadden de leden het meteen behoorlijk druk", aldus de secretaris. Gissen Van der Bos kan alleen maar gissen naar de oprichting van de vele Rode Kruis-afdelingen in de regio in die tijd. Brouwershaven vierde bijvoor beeld vorig jaar het feit, dat ze een kwart eeuw bestond. „Het zal vast wel met de ramp te maken hebben ge had. Het (Zweedse) Rode Kruis heeft toen veel goed werk verricht en men zag ook hier de noodzaak van zo'n or ganisatie. Ook de oorlog lag nog in het geheugen". In 1956 werd de onderafdeling dus opgericht en enkele jaren later werd Bruinisse zelfstandig. ..Daarvoor waren er ook ai Rode Kruisleden in Bruinisse, maar die waren lokaal niet georganiseerd", aldus Van der Bos, die ter illustratie een lidmaat schapskaart uit 1947 voor de dag haalt. Maar samen met voorzitter Hekman moet hij tegelijkertijd tot de conclusie komen, dat er weinig of ficiële stukken van de oprichting be waard zijn gebleven. Een dik notu lenboek zorgt voor het overdragen van de geschiedenis. Het Rode Kruis kan ook in Bruinis se gesplitst worden in de colonne, het welfare en het jeugd Rode Kruis. Zonder aan de andere takken van de organisatie afbreuk te willen doen, noemt Van der Bos de colonne ,,de ruggegraat" van de afdeling. Ruim dertig Bruenaren maken deel uit van dit korps, dat goed opgeleid klaar staat om hulp te verlenen bij calami teiten. Hekman, die tijdens het gesprek één keer de pet van de burgemeester opzet, kan niet te vaak benadrukken, dat met de opheffing van de BB de ta ken van het Rode Kruis zijn uitge- CBTB-kringvoorzitter Van der Wékken: ZIERIKZEE - „Het openhouden of beter gezegd het op nieuw opengaan van de noodslachtplaats aan de Hem in Zierikzee is niet alleen voor de veehouders in de regio een goede zaak maar is ook voor dieren in nood een uit komst". Deze conclusie trok kringvoorzitter R. van der Wekken van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) tijdens de algemene ledenvergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee, waarbij ook Rixtelien Botje aanwezig was om het belang van sociaal-economi sche voorlichting aan te geven. Op het gebeuren rond de nood slachtplaats in Zierikzee na, was de openingsrede van Van der Wekken ge heel toegespitst op de internationale ontwikkelingen binnen de landbouw, waarbij met name het ontbreken van een uniforme visie binnen de EG door de kringvoorzitter werd bekriti seerd. ,,Als ik zo de kranten lees dan denk ik, dat de ministers van land bouw van de lidstaten er elk een ei gen mening op na houden, waartus sen landbouwcommissaris Andries- sen moet laveren". Dat een dergelijke houding niet alleen tijdrovend is maar vaak ook weinig resultaten tot gevolg heeft verduidelijkte Van der Wekken aan de hand van de produk- tiebeperking van melk. Volgens de CBTB-voorman op Schouwen-Duive- land is overeengekomen dat de pro- duktie met 9.5% ingekrompen moet worden. ,,Over de wijze waarop deze beperking moet worden doorgevoerd lopen de meningen uiteen en gebeurt er derhalve ook niets", aldus de kringvoorzitter. Van der Wekken wees er verder op dat Nederland zijn vooraanstaande plaats op landbouwgebied niet mag verliezen door de angst die vele Ne derlandse agrariërs voor de recente ontwikkelingen hebben. In dit ver band noemde hij het weren van melkstimulerend eiwit van de markt, terwijl dit in de Verenigde Staten momenteel wordt uitgetest. Een ander voorbeeld dat Van der Wekken aanhaalde was het verbod om in Nederland het natuurlijke groeihormoon toe te passen terwijl dat elders binnen de EG op grote schaal wordt toegepast. Hiervoor moeten niet alleen uniforme regels worden opgesteld maar dient ook na der onderzoek te worden verricht. Eveneens meer onderzoek, zo hield van der Wekken zijn gehoor voor, is noodzakelijk op het gebied van de in dustriële verwerking van agrarische produkten en het vinden van alterna tieven voor traditionele landbouwge wassen. Wat het onderzoek voor deze industriële verwerking aangaat con stateerde Van der Wekken dat dit nog te weinig voorkomt. Het kleine beet je onderzoek dat op dit moment wordt gedaan komt op naam te staan van de multinationale bedrijven, het geen de speelruimte van de boeren kan beperken. Biotechnologie biedt in samenhang met de industriële verwerking ervan mogelijkheden om de opbrengsten te verhogen en de kostprijs te verlagen. De biotechnologie zal dan in de visie van de kringvoorzitter een steeds gro tere rol gaan spelen. Meer onderzoek op dit vlak is dan ook hard nodig. Kritiek had Van der Wekken op de nieuwe diergeneesmiddelenwet, die het de veehouder verbiedt oin een ziek dier zelf een injectie toe te die nen. Het inroepen van een veearts voor elke injectie werkt kostenver hogend. Van der Wekken bepleitte dan ook een regeling waarbij de ge neesmiddelen alleen via de veearts te vei kijgen zijn, waardoor het mo- vervolg pagina 3 N1EUWERKERK - De heer N. G. K. uit Nieuwerkerk is woensdagmor gen met zijn personenauto tegen een boom gereden omdat hij zou hebben uitgeweken voor een tegenligger. De auto was total loss, N. G. K. liep geen verwondingen op. De Nieuwerkerker reed om ongeveer 7.00 uur over de Ventweg, een parallelweg van de Rijksweg 18, toen het eenzijdige on geval zich voordeed. Van de tegenlig ger die doorreed zijn geen gegevens bekend. Het lot bleek de familie Dijkstra zeer gunstig gezind. Want als reserve kandidaat voor de zeereis trok de burgemeester de 25-jarige broer van de winnaar, Erik Dijkstra, uit de sta pel opgevouwen papiertjes. Onder de negentien jongeren die zich aanmeld den bevond zich nog een derde lid van de familie Dijkstra, de 17-jarige Ma- non maar evenals haar beide broers was zij verhinderd de loting bij te wo nen. De Slavenkas bestaat dit jaar 252 jaar en werd destijds in het leven ge roepen nadat een Zierikzeese koop vaarder was gekaapt door Barbarijse zeerovers. De bedoeling was om de zeelui die als slaven gevangen waren genomen vrij te kopen. Asselbergs verzekerde de jongelui dat zij anno 1987 geen enkele kans meer lopen om tijdens de zeereis te worden geënterd door een piratenschip. Hij achtte het een grote verdienste van de Slaven kas dat het geld dat momenteel nog uit het fonds beschikbaar komt wordt besteed aan maritieme ge schiedschrijving van Zierikzee. ,,Maar het is ook een goede zaak dat een eeuwenoude instelling als de Slavenkas aandacht besteedt aan de jeugd", aldus de burgemeester die de indruk had dat dat door deskundige beleggingen van de commissarissen van de Slavenkas nog jaren kan door gaan. President-commissaris R. van Ommeren, die samen met commissa ris J. Schot bwz en secretaris J. C. van Beveren het bestuur van de Slaven kas vertegenwoordigde, toonde zich verheugd met het grote aantal in schrijvingen van jongeren voor de verloting van de zeereis. Volgens zijn vader was het de vier de of vijfde maal dat Jan Edgar Dijk stra zich had aangemeld voor de ver loting. Bij zijn broer die nu reserve is was dat al voor de tiende maal het ge val en Manon Dijk4|fc meldde zich voor het eerst aan. Hoewel zij geen ei gen boot hebben zijn alle leden van de familie watersporters. Jan Edgar Dijkstra mag zelf uitkiezen met wel ke van de bijna 20 reizen die de top gaffelschoener deze zomer maakt hij meegaat. Hij is daarbij wel gebonden aan het maximum bedrag van 1500 gulden dat de Slavenkas beschikbaar stelt en hij moet een verslag van de reis maken. BRUINISSE - Het Rode Kruis in Bruinisse bestaat 25 jaar. In een mensenleven een 'volwassen' leeftijd en dat mag ook van de Bruse organisatie gezegd worden. Voor zitter T. C. Hekman en secretaris H. van der Bos kunnen er met tevredenheid over praten, want voor beiden geldt dat het Rode Kruis een deel van hun leven is geworden. Sinds de opheffing van de Bescherming Bevolking (BB) heeft het Rode Kruis er een behoorlijke taak bijgekre- gen en is de organisatie ook op lokaal niveau een nog se rieuzere plaats toebedeeld in het kader van de rampen bestrijding. Dat was allemaal niet te voorzien, toen op 6 maart 1956 de onderafde ling Bruinisse (behorende bij het Ro de Kruis Duiveland) werd opgericht. breid. ,,Nu het Rode Kruis een ver plichte taak heeft bij de rampenbe strijding is het ook zaak, dat de ge meenten hier een bijdrage in leveren Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Lichte vorst De hogedrukuitloper boven de om geving neemt nog wat in kracht toe en houdt oceaanlucht op afstand. Hierdoor blijft het licht vriezend hei ig weer met zonnige perioden. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperatuur komende nacht -4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 maart.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht zuidoost 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -6 graad Middagtemp.: 2 graden Windkracht: zuidoost 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart Zon op 07.16, onder 18.27 Maan op 09.22, onder 01.44 Eerste Kwartier: 7 maart (12.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijf droog en koud. Komende nacht is het helder. Door de opklaringen, en mede doordat er wei nig wind is, kan het kwik weer flink dalen. Gemiddeld over Nederland zal het minimum ongeveer min 6 graden bedragen. Plaatselijk kan echter zelfs wel min 10 graden worden ge haald. Morgen komen er perioden met zon. Die doen de temperatuur oplopen tot rond het vriespunt in de middag, 's Avonds kunnen er van zee enkele wolkenvelden binnendrijven. Er staat een zwakke tot matige zuid oostelijke wind, rond kracht 3. Het vrij zonnige, maar koude weer wordt veroorzaakt door een hogedrukge- bied boven Skandinavië en West- Rusland. Ook bij ons staan de baro meters hoog, tot en met zondag rond de 1030 milibar. De invloed van oce aandepressies reikt niet verder dan tot Engeland en bij ons verandert er de eerste dagen maar weinig. door zorg te dragen voor tenminste redelijke uitrustingen". Gedachte vervolg pagina 2 Hij zegt het een geruststellende ge dachte te vinden, dat Bruinisse een Rode Kruis-afdeling heeft, dat klaar staat bij eventuele calamiteiten. Ge beurt er bijvoorbeeld een ernstig on geval op de Rijksweg 57 of zijn er pro blemen op de vaarroute naast Bruinisse, dan staat het Rode Kruis klaar. ,,Het gaat zo, dat de brand weercommandant bij een ongeval waar - zeg - meer dan vijf tot acht slachtoffers zijn betrokken, hij de mogelijkheid heeft de colonne in te schakelen voor de eerste opvang en het vervoer".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1