Van Beveren vertrouwd gezicht bij stembureau Noord wellenaren en het bier Concert in De Burght 't Opstapje Den Osse geopend na verbouwing „V/s een sport om snel klaar te zijn Actieve jeugdsoos de Pul 4 Z1ERIKZEE - De blauwe oproepkaarten voor 18 maart liggen in menige huiskamer al binnen handbereik. De kandidatenlijsten zijn bekend en de bezetting van de ze ven stembureaus in Zierikzee is rond. Wethouders, raadsleden en een enkeling, die niet direct politiek actief is nemen die 18e maart, wanneer Nederland nieuwe sta ten kiest, plaats achter de tafel in het stemlokaal om de gang van zaken goed te laten verlopen. Een van deze stembureauleden is de heer J. C. van Beveren, een oudge diende die ruim een kwart eeuw het stemgebeuren nauwlettend in de gaten houdt. J. C. van Beveren uit Zierikzee heeft menig verkiezing in de stemlokalen doorgebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Marieke Blankestijn (viool) en Bernd Brackman (piano) geven zaterdag 7 maart een concert iti christelijk cultureel centrum De Burght bi Burgh-Haamstede. Dit avondvullende muziekprogramma be gint om 20.00 uur. Beide musisci zijn afgestudeerd aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam. De 23-jarige Marieke Blankestijn, een pupil van Herman Krebbers, studeert momenteel aan het Mozarteum in Salzburg. Zij volgt daar de lessen van de muziekpedagoog en violist Sandor Vegh. Marieke Blankestijn geniet inmiddels grote bekendheid. Na in 1974 en 1976 de eerste prijs bij het Edith Stein Concours te hebben behaald trad zij reeds als 13- jarige op als soliste bij het Residentie Orkest. In 1981 behaalde zij de tweede plaats bij het Nationaal Oscar Back Concours terwijl zij een jaar later bij het Internationale Mozart Concours in Salzburg als winnares uit de bus kwam. Inmiddels heeft de jonge violiste ook in de Verenigde Staten naam gemaakt. Zo zal zij tijdens het zomerfestival van 1987 te zien en vooral ook te horen zijn bij het Zomerfestival in Chicago. Momenteel is Marieke Blankestijn als con certmeester verbonden aan het Chamber Orchestra of Europe en treedt zij re gelmatig op met andere ensembles of als duo met de 26-jarige pianist Bernd Brackman. Ook deze heeft verschillende concoursen gewonnen. Zo won hij in 1981 het Willem Pijper Concours. Doorzijn eerste plaats bij het Jacques Vonk Cctneours ontving hij een beurs om twee jaar te gaan lessen bij een meesterpi- anist van zijn keuze. Die betrokkenheid met het reilen en zeilen binnen de muren van het stemlokaal dateert van de tweede helft van de jaren vijftig toen ambte naar Van Beveren gevraagd werd om als teller een bijdrage aan de verkie zingen te leveren. Die werkzaamhe den verrichtte hij overigens niet lang, want tegen het einde van de jaren vijftig werd Van Beveren door burge meester en wethouders op de lijst van plaatsvervangende leden geplaatst. Anno 1987 kan de inmiddels gepen sioneerde Van Beveren met enige trots vaststellen dat hij nu alweer twintig jaar lang te boek staat als lid van het stembureau. Die twee decen nia heeft hij voor 75% doorgebracht op stembureau no. 6 in bejaardente huis Borrendamme. ,,Een gezellige stek, waarvoor altijd veel animo be staat, maar waar al jaren achtereen hetzelfde clubje zit dat dit bureau niet graag voor een andere locatie wil inruilen. Onder de bewoners van Bor rendamme is er namelijk ook altijd wel een die eens een praatje komt ma ken en één keer", zo herinnert oudge diende Van Beveren zich, kwam een bewoner met een alcoholische hart versterking aanzetten". Secuur Lid zijn van een stembureau bete kent van de vroege morgen tot soms de late avond alert zijn. ,,Een secuur werkje", omschrijft Van Beveren zijn taak om de ingeleverde oproepkaar ten aan de hand van het uittreksel van het kiezersregister te controleren en tevens turven van de uitgereikte stembiljetten. .Tussen de bedrijven door is er echter ook altijd wel een gaatje te vinden om wat bij te klet sen. Vroeger toen ik samen met J. W. van den Doel en J. Cashoek het stem bureau bemande was dat meer dan tegenwoordig het geval". Wie deel uitmaakt van de stembu reaubemanning heeft een nauwkeu rig omschreven taak. Een handlei ding geeft precies aan hoe elk lid in verschillende omstandigheden be hoort te handelen. Voor de voorzitter van het stembureau, meestal iemand uit het college van b en w en de raad, begint de dag in alle vroegte. Om 7.00 uur melden de voorzitters van de ze ven stembureaus zich bij de secreta rie, waar zij de trommel met de ver eiste attributen voor het stemgebeu ren ontvangen. Met die trommel haasten zij zich naar ,,hun bureau" waar de andere twee leden rond 7.30 uur binnenkomen om gezamenlijk de lessenaars, schotten en de bekende melkbus te plaatsen. .Volgens de richtlijnen moet bovendien het rode potlood aan de katheder worden be vestigd", aldus Van Beveren. Geopende Wanneer het onderkomen het aan zien van een stemlokaal heeft gekre gen, het stapeltje stembiljetten nog eens is nageteld en het acht uur is, moet de voorzitter van het stembu reau formeel gezien even naar buiten gaan om met enige stemverheffing bekend te maken dat het stembureau geopend is. Na deze openingsceremonie is het wachten op de eerste kiezer. Uit de woorden van stembureaulid Van Be veren valt op te maken dat die nooit erg lang op zich laat wachten. ,,Op weg naar hun werk komen de mensen vaak nog gauw even hun stem uit brengen. Ook tussen de middag en tssen 17.00 en 19.00 uur lopen kiezers vaak in en uit bij het bureau. Voor de bewoners van Borrendamme een aan genaam tijdverdrijf om die aan- en afrijdende mensen met hun blauwe kaart stevig in de hand geklemd te bekijken. Ritueel Degene die zijn stem uit wil bren gen kan dat alleen doen na inlevering van zijn oproepkaart. De voorzitter voor het bureau in Borrendamme is dat wethouder P. de Rijke, neemt de ze in ontvangst en leest vervolgens de naam van de betrokkene hardop voor. Van Beveren loopt dan aan de hand van het uittreksel van het kie zersregister na of naam en nummer kloppen. Zo ja dan plaatst Van Beve ren een paraaf in dat register, waarna de kiezer uit handen van de voorziit- ter zijn stembiljet ontvangt. Boven dien houdt Van Beveren nauwgezet bij hoeveel biljetten er worden uitge reikt. De derde man of vrouw achter de tafel houdt speciaal in de gaten hoeveel biljetten er door de gleuf van de melkbus glijden. T?n einde te voorkomen dat het trio aan het einde van de dag aanhikt tegen onvolko menheden in de telling wordt op de stille uren tussentijdse controles uit gevoerd waarbij het aantal ingelever de biljetten uiteraard gelijk moet zijn aan het aantal ingeleverde oproepkaarten. Wanneer om 19.00 uur de deur van het stemlokaal op slot gaat en de Ne derlandse natie zich in belangrijke mate voor de beeldbuis nestelt voor het vernemen van de verkiezingsuit slagen breken er in de stemlokalen min of meer hectische ogenblikken aan wanneer het tellen van de stem biljetten begint. Na de tussentijdse tellingen komt er een speciaal team van tellers om niet alleen per partij maar ook per kandidaat van die par tij te tellen. In de tijd dat de tellers hun werk doen brengt Van Beveren de tijd door het met aan kant brengen van het onderkomen. Daarna, wan neer de telling kloppend is, maakt Van Beveren proces verbaal op, waar in alle op- en aanmerkingen van de dag staan vermeld. ,,In de tijd dat stemmen nog een plicht was waren er bij voorbeeld wel mensen die weiger den een biljet in ontvangst te nemen". Dergelijke zaken, evenals het aantal volmachten en ongeldige stemmen, behoren in dit proces verbaal ver meld te staan. Sport Wanneer de telling in een keer kloppende is - en dat gebeurt lang niet altijd - kan het karwei volgens Van Beveren in een uur afgerond zijn. Het competitie-element komt hierbij voorzichtig om de hoek kijken, ,,'t Is toch altijd sport om als stembureau zo snel mogelijk alles geteld te heb ben". Dan nog zijn de verkiezingen voor Van Beveren nog niet ten einde. Wanneer alles geteld is, het proces verbaal opgemaakt en de biljetten in enveloppen verpakt zijn gaan we naar het stadhuis om de verkiezings uitslagen op de voet te volgen. Dit in gezelschap met mensen uit de plaat selijke politiek. Opkomst Hoewel het al lang geen verplich ting is om je stem uit te brengen zijn er nog steeds vele Nederlanders die dit grondrecht van de democratische maatschappij niet ongebruikt willen laten. Van Beveren: ,,Het stembureau Borrendamme heeft procentueel ge zien een opkomstcijfer dat er zijn mag. Deze opkomst schommelt tus sen de 79 en 84%, afhankelijk waarop men zijn stem uitbrengt. Zo geven de gemeenteraads- en Kamerverkiezin gen altijd een hoger opkomstpercen tage te zien dan de provinciale staten verkiezingen. ,,Die spreken minder aan", verklaart Van Beveren. Hoewel het dus niet langer een ver plichting is om het rode potlood te hanteren voelen met name de wat oudere mensen zich vaak moreel ver plicht om naar de stembus te gaan. ,,Ik heb mijn plicht gedaan", hoort Van Beveren regelmatig wanneer een kiezer zijn stem in de bus laat glij den. ,,Ik ben blij als mensen dat zeg gen want hoe meer mensen naar de stembus gaan des te realistischer is het beeld dat na de verkiezingen naar voren komt. Zoiets kan het democra tisch gehalte van de samenleving al leen maar ten goede komen", aldus Van Beveren die ook dit jaar weer op zijn vaste stern-stek zal zijn. Het belang van het uitbrengen van je stem wordt dus nog door menigeen erkend, wat anders blijkt het te lig gen met het juist invullen van de stembiljetten. Zo zijn er nog altijd lieden die niet een maar twee keer hun stem uitbrengen of hun voorkeur niet via het roodkleuren van een rondje duidelijk maken maar door het onderstrepen van hun favoriet. Daarnaast zijn er ook altijd nog men sen die het nodig vinden om iets te vermelden. Deze worden zonder par don als ongeldig geboekstaafd. Die extra toevoegingen komen volgens Van Beveren nog sporadisch vooor evenals litaniën over het regeringsbe leid. ,,Over het algemeen worden er op het bureau Borrendamme weinig mopperaars geregistreerd". Boven dien iemand die echt niets in het stemgebeuren ziet kan tegenwoordig rustig thuisblijven. BRXJINISSE - In jeugdsoos de Pul te Bruinisse is vrijdag 6 inaart een voorlichtingsavond over allerlei fa cetten van de sexualiteit. De Rutgers Stichting verzorgt de informatieve bijeenkomst, die om 20.00 uur be gint. Naast een gesproken woord van mevrouw Van Strien, is er een ani matiefilm. Zaterdag 7 maart kunnen de fans van het Zierikzeese Trio 1 hun hart ophalen. De band heeft een bijzonder afwisselend repertoire van de Klok van Arnemuiden tot de meest moder ne muziek. Trio 1 begint om 21.00 uur, maar belangstellenden kunnen de Pul al om 20.00 uur binnen komen. GRONINGEN - Het PSP-Tweede Kamerlid van Es verbaast zich over de uitspraak van minister Korthals Altes (justitie) dat zijn bezwaren te gen het plaatsen van twee gedetineer den in een cel vooral voortvloeien uit ,,dit Aids-tijdperk". ROTTERDAM - De havenwerkge vers zijn toch bereid .inhoudelijk" met de bonden te praten over hun eindvoorstel, dat zij vorige week don derdag op tafel legden. Dat ging toen vergezeld van de mededeling dat de bonden alleen vragen mochten stel len over het voorstel, maar dat er geen „inhoudelijke discussie" over mogelijk was. LONDEN - Een Rooms-Katholieke en twee Anglicaanse bisschoppen hebben'hun Solidariteit betuigd met een oproep van 50 christenen die woensdag (Aswoensdag) de muren van het Britse ministerie van defen sie met as willen besmeuren als „een oefening van berouw voor de nationa le zonde van de afschrikking met kernwapens". NOORDWELLE - Had Dionysos, de god van de wijn of iets ruimer het alcoholische sap, niet een aantal toneelspelers van allure in zijn gevolgDat het geestrijk vocht het goed doet als vloeiend spraakwater is een waarheid als een koe. Dat de toneelspelers en speelsters uit Noordwelle. die voor eigen publiek het stuk Bruintjes Bier Bruist Beter op voerden. dergelijke kunstgrepen niet nodig hadden bewezen zij op de planken van het Dorpshuis. Geen bacchanalen derhalve in Noordwelle, wel een toneelavond die een meer dan volle zaal trok en menige Noordwellenaar een plezieri ge avond bezorgde dankzij de verwikkelingen rondom een bierfabrikant die onder de slogan Bruintjes Bier Bruist Beter zijn produkt aan de man wil brengen. A DEN OSSE - „De mensen kunnen hier zowel in zwembroek als in kostuum binnen lopen", vat J. Klaverkamp uit Brouwershaven de sfeer van zijn zaak samen. Al sinds 1978 exploiteert hij 't Opstap je, een café-petit restaurant aan de rand van het va kantiebungalowpark Den Osse bij Brouwershaven. Via een verbouwing werd het etablissement met de helft van de aanvankelijke grootte uitgebreid. 't Opstapje in Den Osse heeft een flinke verandering achter de rug. Het eigenaars-echtpaar toont het gezellig ingerichte bedrijf. 't Opstapje dat nu een opper vlakte van ongeveer tweehonderd vierkante meter omvat is voorna melijk ingesteld op het toerisme. Het ligt in bungalowpark Den Os se waar momenteel 450 vakantie bungalows staan maar dat in de nabije toekomst belangrijk zal worden uitgebreid. Van november tot en met april is de zaak dan ook alleen in de weekends geopend. De toeristen uit vakantiepark Den Osse, maar natuurlijk ook alle an dere belangstellenden van het ei land, kunnen er terecht voor een voudige en betaalbare menu's en allerlei drankjes, 't Opstapje wordt geëxploiteerd door het echt paar J. Klaverkamp en N. Klaver kamp-Koos en hun dochter Yvon ne. Klaverkamp zwaait zelf de scepter in de keuken van 't Op stapje. De exploitant huurt het ge bouw van de maatschappij Zee land. De uitbreiding van het petit- restaurant werd tevens gekoppeld aan een totaal nieuwe inrichting van het interieur. Ook de inrich ting van de keuken werd gemoder niseerd. Het verbouwde restau rant werd heropend met een besloten receptie. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4