Gratis. Maar niet zo maar 'n weggevertje. ,,Je hoeft mij echt niet te verwachten in de trouwzaal" streeknieuws We zien u graag terug. Stemmen Boom op de weg- Gasprijs voor kleingebruiker kan lager Aanrijding bij rotonde Uit de bocht 'Geen tweede kerncentrale in Borssele' Presentatie resultaten Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 maart 1987 Nr./24093 3 23-Jarige Bruse ambtenaar burgerlijke stand BRUINISSE - Vanaf 24 maart aanstaande heeft de ge meente Bruinisse er een ambtenaar van de burgerlijke stand bij. Dan namelijk wordt Francien Brinkman- Padmos 23 jaar. Omdat zij sinds drie jaar werkzaam is op de afdeling burgerzaken van de gemeente houdt die leef tijdsgrens automatisch in dat zij deze tot de verbeelding sprekende taak erbij krijgt. Maar Francien bekijkt dat heel nuchter. „Het is geen voorrecht, het hoort gewoon bij het werk dat ik hier doe. Maar je hoeft mij echt niet in de trouwzaal te verwachten voor het sluiten van huwe lijken hoor". Francien Brinkman-Padmos: ,,Mij zul je in de trouwzaal niet tegenkomen". De provinciale statenverkiezingen staan voor de deur en de lezers van deze krant zullen dat nog menig keer merken. Vandaag bijvoorbeeld weer twee verkiezingsbijeenkomsten in de krant en weest u ervan overtuigd, er volgen er nog meer. De molen der stemmenwinnerij draait en dat is een goede zaak. Gelukkig is er een groot aantal provinciale politici, dat naar het Schouwen-Duivelandse af reist. Meer en meer begint het een ge woonte te worden, dat de provinciale stem in het stemhokje een aftreksel is van de landelijke verhoudingen. Eii het moet gezegd, de landelijke po litici doen hier hard aan mee. Dat is jammer en misschien wel meer dan dat. Een Zeeuw moet een stem uit brengen op zijn provinciale partij en zijn landelijke voorkeur even opzij zetten. Natuurlijk lopen die twee keuzen vaak parallel, maar de moge lijkheid om van de landelijke keuze af te wijken moet er zijn. Datzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij de gemeenteraadsverkiezingen. Terwijl de landelijke top-politici hun kiezers opwarmen, vragen de plaatselijke partijen zonder afvaardiging in de Tweede Kamer zich af, waar zij hun stemmen vandaan moeten halen. De politieke strijd op landelijk niveau speelt zich altijd af tussen de grote drie, CDA, VVD en PvdA en in min dere mate D'66. Door die polarise ring dreigen de kleinere partijen in het nauw te geraken. Gedivongen sa mengaan van partijen als RPF en GPV is het gevolg. Het is in dat op zicht ook ietwat merkwaardig, dat zelfs de Commissaris van de Koning in in Zeeland het landelijk karakter van de provinciale verkiezingen niet betreurtsterker nog; er geen moeite mee heeft. In Zeeland hebben de ver schillende politieke partijen - groot en klein - een eigen visie en dragen dat goed uit. Deze politici, die in te genstelling tot hun landelijke colle ga's bijna Pro Deo werk verrichten, zijn het meer dan waard om op gestemd te worden. Geen dankbetui ging, maar een erkenning voor al het werk, dat die provinciale bestuur ders dag in dag uit verrichten. AvdW DREISCHOR - Een boom op de Langeweg bij Dreischor heeft gisteren voor het nodige oponthoud gezorgd. Dit obsta kel, dat de gehele weg blok keerde, maakte verkeer over de weg onmogelijk. De boom is door personeel van het Water schap Schouwen-Duiveland verwijderd en afgevoerd. Vervolg van pagina 1 oorzaak aan voor het feit dat van een provinciale campagne weinig te mer ken is. De aanwezigheid van fondsen en reserves was volgens Don de oorzaak van het feit dat de provincie het be leid de laatste jaren nog redelijk heeft kunnen invullen. ,,Er is het no dige gedaan op het gebied van werk gelegenheid via werkgelegenheids- fondsen en het fonds bijzondere voorzieningen. Maar ook hier zijn mijns inziens de grenzen bereikt. Het is de vraag of de provincie ook die taak maar weer moet overnemen van het rijk". Hij hekelde de decentrali satie en de daarmee gepaard gaande bezuinigingen. ,,Het is zaak dat de PvdA voor 1991, voor al die taken de finitief zijn afgeschoven door het rijk, weer in de regering zit". Don riep iedereen op te gaan stemmen en sprak de hoop en verwachting uit dat de PvdA op 16 zetels zal uitkomen. Uit de inleiding van zijn fractie genoot Piet de Nooyer bleek dat de PvdA als hoofdthema voor het beleid van de komende jaren heeft gekozen voor de aanpak van het structurele vertrekoverschot uit Zeeland en de gevolgen daarvan voor het voorzie ningenniveau. Volgens De Nooyer zullen zich bij voortduring van deze situatie ongunstige ontwikkelingen voordoen op het gebied van onder wijs, sociaal/culturele voorzienin gen, volksgezondheid en openbaar vervoer. ,,De PvdA wil trachten het aantal arbeidsplaatsen in stand te houden dan wel uit te breiden. Maar ook hier is de provincie in niet onbe langrijke mate afhankelijk van het geld of het beleid dat het kabinet daar voor over heeft". Hij deed uit de doeken dat de PvdA mikt op een soort 'tweede infra-structuur'. „Die wordt bepaald door de kwaliteit van het voorzieningenniveau. Behalve voor de Zeeuwen zelf zal een hoog waardig vestigingsklimaat ongetwij feld aantrekkingskracht uitoefenen op het bestuur en personeel van hoog waardige industrievestigingen. Zee land moet meer kunnen bieden dan basisindustriën en basisscholen al leen". De Nooyer noemde hierbij het realiseren van een grote diversiteit aan onderwijsvoorzieningen, ruimte geven aan kunstuitingen en het reali seren van een regionale omroep. De inleidingen van de PvdA-crs werden afgewisseld met alternatieve moderne blaasmuziek van het en semble Alteklein. Er werd door de aanwezigen met de PvdA-leden ge discussieerd over hetgeen zij naar vo ren hadden gebracht. Z1ER1KZEE - Bij de aansluiting van de Grachtweg op de rotonde deed zich een aanrijding voor tussen de personenwagens van E. E. uit Meche- len en S. v. K. uit Goes. Hierbij de den zich geen persoonlijke ongeval len voor. De aanrijding ontstond toen E. E. over de rotonde richting Grachtweg reed. Hierbij zou deze aan S. v. K die op dat moment de rotonde vanaf de Nieuwe Kooiweg naderde geen voor rang hebben verleend. Beide wagens zijn aan de voorzijde beschadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. NIEUW-HAAMSTEDE - Op de To- renweg bij Nieuw-Haamstede heeft zich in de avonduren een eenzijdig ongeval voorgedaan waarbij geen ge wonden vielen. De uit Den Haag afkomstige P. van L. zou zijn verrast door de bocht in de weg. Als gevolg hiervan reed hij rechtdoor, hetgeen resulteerde in een onzachte confrontatie met een boom in de berm. De automobilist bleef on gedeerd, zijn wagen bleek de klap minder goed te hebben doorstaan; de ze bleek aan de voorzijde vernield te zijn. ZIERIKZEE WHSD De Werkgroep Homofilie Schou- wen-Duiveland (WHSD) komt zater dag 7 maart weer bijeen in het UVV- gebouw. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor informatie na 18.00 uur: 01110-5004. Leden De komende weken presenteert de Nederlandse Patiëntenvereniging zich nader aan het Nederlandse volk door het verspreiden van folders. De NPV wil de invloed van gebruikers van de gezondheidszorg op voorzie ningen van die zorg vergroten. Daar naast tracht de organisatie mensen, die vragen, klachten of wensen heb ben ten aanzien van de gezondheids instellingen te helpen. De NPV heeft een christelijke grondslag, maar biedt een ieder hulp. Momenteel telt de organisatie, die in 1985 werd opge richt, ongeveer 24.000 leden. Concert De formaties Randan en Line tre den zaterdag 14 maart op in jeugdcen trum Brogum in Zierikzee. Deze op tredens beginnen om 22.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. Ran dan treedt in het voorprogramma op terw'ijl het hoofdoptreden voor reke ning komt van de Amerikaanse Po wer Pop Rock Formatie Line. Deze formatie heeft een platencontract met Joost den Draaier afgesloten waardoor de groep nu een eerste sing le „Solitary Nite" heeft uitgebracht. BURGH-HAAMSTEDE Expositie Gedurende de maand maart expo seert Coos Buitenhuis-Everaarts uit Zwolle in De Burght in Burgh-Haam- stede. Deze tentoonstelling bestaat uit 18 aquarellen die tezamen een overzicht geven van de kwaliteiten van de schilderes. De aquarelliste heeft zich in haar werken gespeciali seerd op een serie boeketten, land schappen en stillevens. Deze schilde rijen waarmee Coos Buitenhuis al diverse keren geëxposeerd heeft zijn ook te zien in Galerij Kappelle in De venter. Deze expositie maakt deel uit van een programma, waarbij iedere maand een andere kunstenaar wordt uitgenodigd om zijn werken in de Burght ten toon te stellen. Informatie Strao Het is in de praktijk schier onmo gelijk voor een klein redactieteam als dat van de Zierikzeesche Nieuwsbode om een groot aantal tegelijklopende activiteiten van begin tot eind bij te wonen, zeker wanneer het activitei ten betreft, die een hele dag beslaan. Dan moet de redactie zich beperken tot het bijwonen van de meest essen tiële momenten van een dergelijke activiteit en de verdere informatie betrekken via telefonische gesprek ken met personen, die de betreffende activiteit bijwoonden. In principe hoort het dan zo te zijn, dat verstrek te informatie juist is. Realiteit daar bij is evenwel helaas, dat het door de redactie gestelde vertrouwen wel eens onterecht blijkt te zijn. Zo ook ten opzichte van de het afgelopen weekeinde gehouden Strao in Burgh- Haamstede. Informant meldde, dat burgemeester mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer de Strao- rijders op de Haamsteedse Ring be groette. Dat bleek onjuist. Wethouder J. Deist nam deze taak voor zijn reke ning. Alsof dit nog niet genoeg was meldde dezelfde informant, dat middenstandsvereniging-voorzitter Joop Geleijnse de prijsuitreiking ver richtte. Ook hier is sprake van foutie ve informatie. Corry Jonker tekende voor deze taak. Dergelijke 'grappen' treffen indirect de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, maar veel directer de betrokken personen. Hierbij gaan in ieder geval onze ge meende excuses voor de foutieve be richtgeving. Commissie De commissie voor het midden- en kleinbedrijf van de gemeente Wester- schouwen komt donderdag 12 maart bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Vanaf 15.00 uur spreken de leden over het functioneren van de commissie. De vergadering is open baar toegankelijk. Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft voor de maand maart weer tal van activiteiten op het pro gramma staan. Vandaag, dinsdag 3 maart, is er om 14.00 uur een jaarver gadering in de Schutse. Op dezelfde locatie maar dan op 24 maart is er een lezing over stenen en mineralen door de heer Kristelijn (14.00 uur) en op ze ven maart een spellenmiddag (14.00 uur). RENESSE Alice In Pinky's disco te Renesse treedt zaterdag 7 maart Alice's Wonderland op. De liefhebbers van de Soundmix- show van de KRO weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Alice's Wonderland verzorgt twee optredens. Oranje Oranjevereniging Juliana te Renes se komt maandag 9 maart om 20.00 uur bijeen in de Wig voor de jaarlijk se ledenvergadering. Na afhandeling van de notulen, het jaar- en financieel verslag en de bestuursverkiezing, houden de leden zich bezig met het programma voor Koninginnedag. Hierover wordt gediscussieerd. Te vens spreken de aanwezigen nog over het vijftig jarigjubileum van de ver eniging in 1988. Tot slot staat er een videofilm op het programma over Ko ninginnedag 1986. NOORDGOUWE Reünie In de Stern-kantine te Noordgouwe wordt vrijdag 6 maart het video-ver slag van de reünie van de Nederlands Hervormde kerk te Noordgouwe ge toond. Het betreft de reünie van 1 ju ni 1986 en de voorstelling begint om 20.30 uur. De kiem van de reünie werd indertijd gelegd tijdens een ker- kepadroute, waarbij oude bekenden uit Noordgouwe elkaar ontmoetten. Er werd een herenigingsdatum ge prikt, adressen geschreven en een aantrekkeljk programma op poten gezet. De reünie bleek - zoals deze krant ook meldde - een groot succes en de videofilm kan daarvan alleen een afspiegeling zijn. N1EUWERKERK SGP De Statenkringvereniging Schou- wen-puiveland van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) houdt maandag 16 maart een forum-avond in het teken van de provinciale sta tenverkiezingen. Vanaf 19.30 uur wordt in Salem te Nieuwerkerk ge discussieerd over de provinciale poli tiek. Sprekers zijn W. F. Sprengel- meijer, voorzitter, W. P. Rentier, voorzitter SGP-fractie in de staten en M. Dijke uit Scherpenisse, nummer drie op de SGP-lijst. Na de pauze is er een forumdiscussie ónder leiding van G. R. J. van Heukelom uit Nieuwer kerk, voorzitter van de jongerenorga nisatie van de SGP en nummer vijf op de SGP-statenlijst. BRUINISSE De Komedianten De toneelvereniging De Komedian ten uit Bruinisse gaat weer een to neelavond houden. Vrijdag 6 maart voeren ze in het Dorpshuis het toneel stuk Operatie Nagtegaal op; een vro lijk spel met de nodige verwikkelin gen in drie bedrijven. Aanvang half acht. Tussen de bedrijven door wordt er een verloting gehouden. Na afloop is er een gezellig samenzijn met de Boerenkapel Een stuitje leut. ZIERIKZEE - Wie huidig leider van de provinciale RPF/GPV-statenfractie Colijn diep in het hart kijkt, weet dat hij een tweede kerncentrale in Borssele niet ziet zitten. Dat de huidige dicht moet gaat hem te ver, maar of er mee moet worden doorge gaan laat de Zeeuwse poli ticus aan politiek Den Haag. Dat bleek tijdens de RPF/GPV-bijeenkomst in de Christelijk Gerefor meerde kerk te Zierikzee. Colijn kreeg tijdens een forumdis cussie de vraag voorgelegd, of het probleem met het radio-actief afval van de kerncentrales geen reden moet zijn om met deze nucleaire vorm van energie te stoppen. Hij had hier een- twee-drie geen antwoord op, maar toonde zich optimistisch over de ver gevorderde studie naar milieu-vrien delijkere kolengestookte centrales. De energiecentrales, die op olie (te riskant voor een crisis), aardgas (te weinig) of kolen (luchtverontreini ging) werden lange tijd als tweede keus beschouwd, toen de kernenergie om de hoek kwam kijken. „Maar T^jernobyl maakt een ernstige her overweging noodzakelijk". Tegelij kertijd stelde hij, dat Borssele een van de veiligste centrales is en dat dit door de Wcense commissie is onder schreven. „al doen kranten anders vermoeden". Tijdens de laatste gemeenteraads vergadering bleek dat het gemeente bestuur haar voorlopig van de be voegdheid tot het sluiten van huwelijken heeft uitgesloten. „Dat hebben we zo afgesproken. Want ik zou het niet doen. Het trekt me niet. Ik voel me daar veel te jong en oner varen voor. Ik kan toch niet aan men sen vertellen hoe ze hun huwelijk moeten inrichten", aldus de 23-jarige die zelf anderhalf jaar getrouwd is. Gezien het gegeven dat in de gemeen te Bruinisse per jaar ongeveer twin tig huwelijken worden gesloten en er behalve Francien nog vijf ambtena ren van de burgerlijke stand zijn (waaronder de burgemeester en de gemeentesecretaris) hadden haar werkgevers geen moeite met het ho noreren van haar wens. Uitreksel Haar werkzaamheden worden der halve alleen uitgebreid met het ande re deel van de taak van een ambte naar van de burgerlijke stand. Het opmaken van actes voor geboortes, overlijdens, huwelijken en echtschei dingen. En het maken van uittreksels en afschriften daarvan. „Het is slechts een klein onderdeel van het totale werk dat ik hier doe". Francien vormt met haar persoon de helft van de afdeling burgerzaken. Haar dage lijkse werk bestaat uit het bijhouden van de bevolkingsadministratie, het uitgeven van paspoorten enzovoort. De nieuwe werkzaamheden betref fende de actes komen alleen voor haar rekening als de andere ambtena ren van de burgerlijke stand niet aan wezig zijn. „Ook in de weekends en op feestdagen moet er altijd wel ie mand beschikbaar zijn voor het op maken van bijvoorbeeld een overlij- densacte. Of het regelen van het vervoer wanneer hier in de gemeente iemand uit het buitenland onver wacht sterft". Met plezier Francien doet haar werk in het ge meentehuis te Bruinisse met plezier. „Het bevalt wel goed. Het leukste vind ik het omgaan met de mensen die hier aan het loket komen", aldus de in Zierikzee geboren Bruse. „Maar het trekt me niet aan om huwelijken te voltrekken. Dat zal ik ook in de toekomst niet doen als ik wat ouder ben", zegt ze beslist. MIDDELBURG - De project groep Neeltje Jans presenteert woensdag 11 maart onder lei ding van gedeputeerde J. B. Ventevogel haar resultaat van de studies naar de invulling en haalbaarheid van Neeltje Jans als project van allure. Dat ge beurt in Middelburg. Ventevogel overhandigt de resultaten aan staatssecretaris van economische zaken A. J. Evenhuis, de Commissaris van de Koningin dr C. Boertien en de Veeree burgemeester G. W. Montfrans-Hartman. Ontwer per L. van Gasteren geeft een toelichting op zijn ideeën voor de invulling van Neeltje Jans tot een World Fish Centre. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie; M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur). 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bi) vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f '156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BT W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie Voor 18 spaarkaarten met BP Premie-punten deze solide metalen autosafe gratis. Winkelwaarde f 66,60. Met de bij te leveren parkerschroeven zet u 'm zo vast als een huis op elke gewenste plaats in uw auto. Een ideale kluis, als u uw waarde volle papieren, geld of kostbaarheden niet steeds bij u wilt dragen. Ga dus tanken bij BP en pak de premie- punten mee. BP Premie- pompen herkent u aan het spandoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3