Reinigingsdienst gaat in beroep tegen provincie Vrijwilligers op pad voor inventarisatie boerderijen Oef, wat is die steen zwaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jeugdwerkloosheid regio aan orde bij Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland Erebogen in Bru Diefstal bierkratten I i ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Strao-viering Weinig publiek Voorzitter Als tweede in de serie van zes Strao-vieringen Het optreden van de Polle Eduard-band mocht De Zierikzeese hengelsportvereniging Ooster- was het dit keer de beurt aan Burgh-Haamste* zich in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum niet schelde heeft een nieuwe voorzitter. Bram sers speelde zich een ronde verder in het toer- Bekervoetbal Slechts een van de vier afdelings tweede klas- de. Ruim vijftig combinaties tilden de viering verheugen op een al te grote belangstelling, naar een goed niveau. (Pag. 2). Een trieste zaak. (Pag. 3). Vroegop werd de opvolger van Henk Kastelein, die Schouwen-Duiveland verlaat. (Pag. 5). nooi om de Zeeuwse zaterdagbeker. Brouwers haven won op de valreep. (Pag. 6). MAANDAG 2 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24092 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Omdat we bang zijn van vreemden, vervreemden we van onszelf. Martin Luther King Acceptatie vervuilde grond niet verteerbaar KERKWERVE - De Reinigingsdienst Schouvven-Dui- veland blijft bij haar eerder ingenomen standpunt, dat de acceptatie van vervuilde grond op de stortplaats aan de Hoosjesweg te Serooskerke een slechte zaak is. Van daar, dat de Raad van bestuur met meerderheid van stemmen - alleen Zierikzee was tegen - heeft besloten in beroep te gaan tegen de door gedeputeerde staten van Zeeland opgelegde acceptatieplicht. Een plicht, die bij bestuurder L. Meerman is overgekomen als 'een don derslag bij heldere hemel'. fÉ|lig& Voorzitter W. den Boer benadrukte, P|dat de discussie over het wel of niet in MlP beroep gaan tegen de acceptatieplicht van de provincie een algemeen karak ter diende te dragen. Hij deelde met anderen de mening, dat iedere ge meente of instantie met vervuilde grond te maken kan krijgen. Het feit, dat nu Zierikzee met dergelijke pz-o- blemen zit, heeft met de principe kwestie niets van doen. Alvorens Den Boer de bestuurders gelegenheid gaf hun visie te geven, gaf hij in korte bewoordingen aan, waarom de dienst de acceptatie plicht een slechte zaak vindt. Gede puteerde staten hebben de bevoegd heid de vergunning van de dienst te wijzigen als het milieu hiermee ge diend is. Nu dat betwijfelt de dienst ten zeerste. Het gegeven, dat ener zijds een acceptatieplicht wordt op gelegd en anderzijds wordt geconsta teerd, dat de stortplaats in 1993 vol is, bestempelt de dienst als 'onbe hoorlijk bestuur'. C. Slabbekoorn beaamde dit nog- eens door op te merken, dat de dienst tot dertig jaar na het sluiten van de stortplaats verantwoordelijk is. ,,De financiële gevolgen voor de deelne mende gemeenten zijn hierdoor niet te overzien. Als de provincie dan spreekt over een acceptatieplicht, dan dient zij ook de financiële conse quenties te dragen", aldus de verte genwoordiger van Brouwershaven. Maar naast bestuurlijke bezwaren en kanttekeningen is er ook een aan tal milieu-hygiënische redenen. De regionale inspectie milieuhygiëne, het gemeentebestuur van Wester- schouwen, het Waterschap Schouwen- Duiveland en de provincie zelf nota- bene hebben hun bezorgdheid over de verontreiniging van het grond- en op pervlaktewater al lange tijd geleden geuit. Directeur J. Landman zei over de afvoer van het percolaat, dat hier naar onderzoeken worden gedaan. Dat gaat de dienst het nodige geld kosten en ook een jaarlijkse veront reinigingsheffing van 100.000 gulden aan het waterschap ligt in het ver schiet Belasting Argumenten, waarom de dienst niets voelt voor een extra belasting van de oude stortplaats. Zierikzee- afgevaardigden P. de Rijke en J. J. Geleijnse deelden de bezorgdheid van de dienst, maar zagen een andere oplossing van het probleem dan het weigeren van de grond. De Rijke, die onderhand 'grondmoe' was gewor den, legde uit dat zijn gedachten uit gingen naar een tijdelijke opslag plaats (top). Een mogelijkheid, waar bij de grond goed afgeschermd wordt opgeslagen. Ook Geleijnse sprak in die richting P. de Rijke ziet het gebeuren, dat ie dere gemeente straks met eeneigen kruiwagentje de vervuilde grond moet wegbrengen. Dut wees hij af. en stelde dat het van groot belang is hierbij (zoveel mogelijk) uit te gaan van de zogenaamde IBC-normen (iso leren, beheren en controleren van de grond). De Rijke: ,,Nu is het Zierik zee, maar ook de andere gemeenten zullen met de vervuilde grond gecon fronteerd worden. Het is een slechte zaak, wanneer iedereen met een ei- vervolg pagina 4 ZIERIKZEE - De conceptnota jeugdbeleid van de ge meente Zierikzee en de ontwikkelingen op het gebied van de jeugdwerkloosheid in de regio komen aan de orde in de openbare vergadering van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Deze bijeenkomst wordt dinsdag 17 maart in De Driehoek in Zierikzee gehouden. Aan vang 19.30 uur. Na een periode van betrekkelijke rust rond de problematiek van de jeugdwerkloosheid komt dit nu als apart agendapunt ter sprake. De be trokkenheid van de Stichting Jeugd bij dit probleem loopt via de regiona le Stuurgroep Werkloosheid Schou wen-Duiveland, waarin de stichting participeert. Aan de hand van cijfer materiaal wil de Stichting Jeugd de stand van zaken opmaken en tevens inzicht krijgen in de rol die de Stich ting Jeugd op dit terrein heeft ge speeld. Uit de statistieken blijkt dat de werkloosheid onder jongeren op het eiland vorig jaar schommelde tussen de 9,7 en 13,6% van de afhankelijke beroepsbevolking, oftewel de bevol king die loon of salaris ontvangt. Voor de gehele provincie schommelde J. C. Hendrikse over de acceptatie plicht: ,,Ik blijf het van belang vin den om tegen de maatregel in beroep te gaan". De uitslag van de speciaal belegde vergadering was voorspelbaar. Te meer omdat de reinigingsdienst zich al eerder had uitgesproken tegen het opslaan van vervuilde grond op de stortplaats. Die discussie werd ge voerd naar aanleiding van het ver zoek vanuit Zierikzee, dat met een grote hoeveelheid in de maag zit. BRUINISSE - Uiteraard ont braken de erebogen niet voor het gemeentehuis van Bruinis- se toen juffrouw Dineke Steke- tee, die reeds dertien jaar voor de klas staat van de Christelij ke Basisschool Op Dreef, in het huwelijk trad met Nico de Danschutter, economieleraar in Sleeuwijk. Het was aandoenlijk te zien hoe de kleuters, verkleed als bruid en bruidegom, vol trots keken naar „hun" juf toen zij daar binnenstapten. De kerke lijke inzegening werd geleid door de plaatselijke pastor dominee A. ten Hove. De dienst werd opgeluisterd met het zin gen van liederen door de kinde ren van de juffrouw. Aanslui tend was er een kinderreceptie in het NH-Verenigingsgebouw waar de kinderen met spel en zang hulde brachten aan bruid en bruidegom. In een eigen ge maakt huis deponeerden de kinderen van haar klas een res- pektabel aantal levensmidde len zodat het bruidspaar de eerste weken geen inkopen hoeft te doen. Uitbundig Alle presentjes werden zin gend aangeboden. Donder dags, voorafgaande aan de hu welijksdag, was het bruids paar reeds op school geweest en uitbundig in de bloemen gestoken en toegezongen door alle 180 leerlingen van de school. Zoals altijd waren de toepasselijke liederen weer ge maakt door meester Vleugel. Door de leerlingen werd een keukenuitzet aangeboden. Op de school hebben de laatste we ken heel duidelijk in het teken gestaan van het huwelijk. De receptie van het bruidspaar le verde een stampvol vereni gingsgebouw op omdat ook veel leerlingen van de Chr. Scholengemeenschap uit Sleeuwijk per bus waren afge reisd naar Bru om het bruids paar te feliciteren, 's Avonds werd in kleinere kring het feest voortgzet. Een onvergete lijke dag voor het bruidspaar. Boerderijenbestand neemt af ZIERIKZEE - „De paden op de lanen in". Voor de vier vrijwilligers, die op Schouwen-Duiveland een bijdrage leveren aan het landelijke project boerderijen inventari seren breekt het moment waarop ze met potlood, papier en camera erop uit trekken om het boerderijenbestand op het eiland te inventariseren zeer binnenkort aan. Zo als de stand van zaken er nu uitziet brengen deze op dit moment oriënterende bezoeken aan de verschillende ge meenten. Zodra de weersomstandigheden het toelaten wordt een begin gemaakt met de inventarisatie binnen de gemeente Westerschouwen, waarna ook andere ge meenten op het eiland zullen volgen. ELLEMEET - Patrick Venneman, jongstgediende van de openbare basisschool ,,'t Mêêtje in Ellemeet had er „rooie konen" van gekregen. Het is ook niet niks om als vierjarige eventjes in de huid van een metselaar te kruipen en een zware baksteen exact op de juiste plaats te moeten leggen van het in aanbouw zijnde speel-werklokaal. Deze aan bouw bleek noodzakelijk teneinde de gehele schoolbevolking van groep 1 tot en met groep 8 onder één dak te kunnen onderbrengen. De kleuters vinden op dit moment nog onderdak in de voormalige kleuterschool in Scharendijke. On der de veilige hoede van hun juf An ja Bliek hadden ze dit tijdelijke onderkomen verlaten om kameraadje Patrick ..geestelijk bij te staan" bij zijn inspanningen om de eerste steen van dit nieuwe lokaal, dat een oppervlakte van 70 m1 krijgt, te leggen. Met enige moeite, maar wel zonder assistentie lukte het de kleine gelegenheidsbouwyakker om onder toeziend oog van de andere leerlingen van de basisschool en enkele werklieden het karwei klaren. Die prestatie ging niet ongemerkt voorbij, want na afloop stond er wel geen champagne maar limonade met koek op de „genodig den" te ivachten. Nu de eerste steen gelegd is is het wachten op de voltooiing van het nieuwe onderkomen voor de jongsten van de school. Verwacht wordt dat dit lokaal op zijn vroegst eind mei gereed zal zijn. De oorsprong van dit landelijke project dateert van 1978, toen de Stichting Nationale Contactcommis sie Monumentenbescherming (NCM) besloot een Werkgroep Boerderijen- behoud in te stellen. De directe aan leiding daartoe vormde de alarme rende berichten rondom het boer derijenbestand. Verwacht wordt dat het totaal van de 200.000 landbouw bedrijven in de eerste helft van deze eeuw rond het jaar 2000 met meer dan de helft teruggelopen zal zijn. Hoofd schuldigen in dit eliminatieproces zijn de snelle ontwikkelingen binnen de landbouw, zoals schaalvergroting en herverkaveling en de verstedelij king van het platteland, dat zich vooral in het westen en midden van het land voordoet. De recreatieve voorzieningen die her en der in den lande oprijzen hebben het boerderij enbestand geen goed gedaan, hetgeen ook gezegd kan worden van het ge bruiken van een boerderij als tweede woning. Verbouwing en sloop van ka rakteristieke boerdeidjen hebben eveneens hun tol geëist. Deze landelijke werkgroep waarin grote organisaties, zoals bij voor beeld de Rijksdienst Monumenten zorg zitting hebben, kreeg tot taak om de problemen rond het boerderij- enbehoud op een rijtje te zetten en daarbij tevens een aantal aanbevelin gen te doen voor het op peil houden van het boerderijenbestand. Een jaar later had deze werkgroep haar bevin dingen in een rapport gebundeld. Eén 1» van die aanbevelingen was het uit voeren van een gedegen inventarisa tie in boerderijen in geheel Neder land. Coördinatie De coördinatie van dit alles zou on der de verantwoordelijkheid vallen van de NCM en de Stichting Histo risch Boerderijenonderzoek (SHBO). Met de uitvoer van dit project zouden de provinciale boerderijenstichtin gen, voor zover aanwezig, worden be last. De Boerderijstichting- Zeeland, die sinds 1985 actief is, nam hierbij het voortouw door als eerste provinciale organisatie met een grootse opzet van dit inventarisatiegebcuren tc ko men. Daarbij stelden dc NCM en SHBO een voor iedereen begrijpelijk inventarisatieformullier op. Uit gangspunt hierbij was dat ook zon der bouwkundige achtergrondken nis het invullen geen onoverkome lijke hindernis zou zijn. Een pro bleem, dat zich hierbij voordeed was het formulier zo op te stellen, dat het landelijk gebruikt zou kunnen wor den. Hiervoor was het noodzakelijk dat er een typologie voor de buiten kant van de hoeve zou komen. Terugloop Deze inventarisatie van vooroorlog se boerderijen is van belang om aan te kunnen duiden hoe sterk het boer derijenbestand terugloopt. Daar naast speelt ook de wens om een ge detailleerd overzicht een rol en kan vervolg pagina 3 dit percentage tussen de 9,2 en 11,2%. In totaal 1148 jongeren staan als werkzoekend ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Wat de duur van de werkloosheid aangaat blijkt dat in de leeftijdscategorie 25 tot en met 29 jaar de meeste langdu rig werklozen (zij die een jaar of lan ger bij het arbeidsbureau geregi streerd zijn) voorkomen. Namens de regionale stuurgroep zal projectlei der Leo de Feiter een en ander toe lichten. Ook de visie van de gemeente Zie rikzee over het jeugdgebeuren wordt aan de hand van de onlangs versche nen concept-jeugdnota ter sprake ge bracht. Tevens evalueert de jeugd werkleider de activiteiten van het afgelopen seizoen en komt ook de fi nanciële positie van de stichting aan de orde. Dit houdt niet alleen een te rugblik op het afgelopen jaar in, maar betreft ook een blik op de toe komst in de vorm van een toelichting op de uitgangspunten van de begro ting voor 1988. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's mi- pe &IU* Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Sneeuw of ijzel Eerst nog sneeuw of ijzel. In de och tend droog en daling van tempera tuur tot onder 0. Morgen overdag pe rioden met zon, een maximum van rond het vriespunt. Minimumtempe ratuur komende nacht -4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 6 maart: Woensdag: Perioden met zon KanS op neerslag: 30% Min.temp.: -6 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: zo 3 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -3 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: var 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 maart Zon op 07.23, onder 18.22 Maan op 08.32, onder 23.06 Eerste Kwartier: 7 maart (12.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen is het een stuk kouder dan vandaag. Met de naar noordoost gedraaide wind wordt koude vorstlucht uit Noord- Duitsland en Polen aangevoerd. De draaiing van de wind heeft te maken met een depressie die over Engeland en ons land naar het zuidoosten trekt en morgen reeds in de Middellandse Zee is aangekomen. Na het passeren van deze depressie gaat de druk weer stijgen. Morgen komt er nog een en kele sneeuwbui voor en eindelijk komt er weer wat zon. De tempera tuur in de nacht bereikt een waarde van min 5 in het noordoosten tot om het vriespunt in het zuidwesten. In de middag loopt de temperatuur slechts weinig op en blijft onder nul in het noorden en oosten, in het zuidoosten daarentegen iets boven nul. Tbgen het weekeinde bereikt ons weer zachtere lucht en lopen de temperaturen weer op. ZIERIKZEE - Uit het bedrijfspand van C. M. uit Zierikzee aan het Groe ne Weegje werden in het weekend 17 bierkratten met een gezamelijke waarde van 150 gulden gestolen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1