Commissie keurt begroting vandalisme-project goed Raad voteert bijna 150.000,- voor verbetering van sportzaal Wilhelmus Duiveland wil effecten Philipsdam in onderzoek Aanrijding bij De Val Poging inbraak Waar is mijn kandidaten lijst Verkoop Reparatie Gemeenteraad Bruinisse stemt in met aanpassing 10%-regeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 februari 1987 Nr. 24091 3 Het was te verwachten, dat Schou- wen-Duiveland niet achter zou blij ven in de discussie over het wel of niet verplicht uit het hoofd leren van het Wilhelmus. Het was de gemeen teraadsvergadering van Midden- schouwen, waar de vraag gesteld werd. Nu is een ieder natuurlijk vrij om die bewuste vraag te stellen, maar of het enig effect sorteert is nog maar zeer de vraag. Het Wilhelmus is meer dan de tafel van tien of een wis kundige formule. Het Wilhelmus'is een gezang, dat de éénheid van het Nederlandse volk uit en daarbij de liefde voor het koninklijk huis. De termen 'éénheid' en 'liefde' geven al aan, dat het Wilhelmus meer is dan een simpel op dicht gesteld verhaal. Het is een uiting van gevoelens. En die gevoelens laten zich niet als een verplicht nummer op de scholen in studeren, zoals gevraagd wordt. Welk nut heeft het om de opgroeien de jeugd dit voor te leggen? Dat op sommen dan wél te verstaan, want een goede voorlichting over de posi tie en de geschiedenis van het ko ninklijk huis én de Nederlandse be volking is een tweede. Dat zijn zaken, die tot de algemene ontwik keling behoren en - inderdaad - het bespreken van het Wilhelmus in de klas zou hiervoor een aardige lei draad kunnen zijn. Maar nog iets an ders. Er zijn mensen, die denken dat met de tanende belangstelling voor het volkslied öök de belangstelling voor de idealen in dit lied wegge vloeid zijn. Dat lijkt een al te somber beeld, getuige de overgrote belang stelling voor het koninklijk huis en de viering van Koninginnedag. En ook het nationaal gevoel heerst nog steeds in de Lage Landen. Natuurlijk niet in die mate als het tijdperk, dat het Wilhelmus werd bezongen, maar het leeft; op een andere manier. Trou wens, is een ieder wel op de hoogte van het feit, dat vakken als geschie denis en staatsinrichting op de scho len heel wat ruimte hebben voor de historie van Nederland? Het uit het hoofd leren van een volkslied, dat in haar huidige vorm blijkbaar weinig mensen roert, heeft geen zin. Maar het Neerlands gevoel dat er achter schuilt, is nog wel degelijk aanwe zig. AvdW Vervolg van pagina 1 ding zodat zeer snel positief beslist was over het voorstel. Tijdens de openbare vergadering werd verder in een recordtempo be slist over een aanpassing van criteria van het sociaal steunfonds. Hiermee wordt ook de mogelijkheid geopend voor het verstrekken van geldlenin gen onder garantie van de gemeente. Dit ten behoeve van inwoners die in bijzondere omstandigheden komen zonder dat daarbij een beroep op de algemene bijstandswet kan worden gedaan. Raadsvergadering Duiveland NIEUWERKERK - „Natuurlijk moet een sportvoorzie- ning goed worden bijgehouden. Maar wij hebben wel met onze ogen staan knipperen toen we het bedrag in ogenschouw kregen dat daaraan vast zit". PvdA-raadslid A. J. C. Melieste vroeg zich tijdens de raadsvergadering van de gemeente Duiveland af of de verbeteringen aan de sportzaal in Oosterland allemaal gelijk in een keer gerealiseerd moeten worden. in het collegevoorstel was sprake van een totaalbedrag van 149.336 gul den. Daarvoor zou de sportzaal in een keer worden voorzien van een hel lend dak (in plaats van het huidige platte dak), nieuwe gevelplaten en dak- en gevelisolatie. Dat zou een jaarlijkse energiebesparing van ruim 3000 gulden opleveren. „Er is geen dringende reden om al deze voorzie ningen tegelijk te realiseren. We kun nen ook eerst het dak en later de wan den doen", aldus Melieste. Toch zag hij ook wel de voordelen van het in een keer realiseren van de klus. Dat was de reden dat de Pvd A-fractie toch instemde met het beschikbaar stellen van dit „flinke bedrag". De SGP/ RPF-fractie had daar geen enkel pro bleem mee. „Wij hebben er vanaf het begin achter gestaan dat het ineens zou gebeuren. Dat is toch altijd goed koper dan in gedeelten", aldus L. Meerman die de technische opzet van de plannen roemde als een mooi stuk je werk. „Schrikken doe je altijd van zo'n bedrag. Maar we kunnen er ach- PvdA-raadslid Melieste: Met de ogen staan knipperen bij het totaalbedrag voor de verbetering aan de sportzaal Oosterland. L. Meerman (SGP/RPF): Wij hebben er vanaf het begin achter gestaan. ter staan vanwege de energiebespa ring", was de mening van VVD-wet- houder W. P. Stouten die het tijdens de vergadering moest stellen zonder zijn fractie-genote G. van den Ouden- Zwart die verhinderd was. De raad ging unaniem akkoord met het colle ge-voorstel dat gedurende 25 jaar een netto jaarlijkse last van 6.500,- in houdt. De raad voteerde verder een bedrag van 190.000 gulden ten behoeve van een reconstructie van de Deltastraat te Nieuwerkerk. Ook hier kozen de raadsleden weer voor het gegeven iets duurder meer wel degelijker om dat zij de voorkeur gaven aan een uit voering met betonklinkerkeien. K. Hendrikse (SGP/RPF) wilde hierin nog verder gaan door het college in overweging te geven voor een zwaar dere fundering te kiezen. Maar wet houder A. van Klinken verzekerde hem dat de huidige fundering be staande uit ruim een halve meter ver dicht puin voldoende is. Desgevraagd legde hij aan PvdA-fractielid C. J. Hillebrand uit dat het realiseren van een oversteekpunt heel moeilijk wordt omdat dit soort wegen overal in de gemeente voorkomt. Wel zal het overzicht worden vergroot door de bocht in de weg wat meer haaks te leggen. Voorrangssplitsing De splitsing Nieuwstraat-Lange Dreef te Oosterland wordt voortaan een voorrangssplitsing. Zo werd tij dens de raadsvergadering besloten. In het belang van de verkeersveilig heid krijgt het verkeer op de Nieuw- straat daarmee voorrang. L. Meer man (SGP/RPF) gaf het college in overweging om ook van de aanslui ting Hofweg op de Nieuwstraat een zogenaamde 'Haagse kruising' te ma ken door de daar aanwezige lange bocht te verleggen. Loco-burgemees ter J. Op 't Hof zei toe dat dat beke ken zal worden. Tijdens de raadsvergadering kwam verder de personeelsproble- matiek van de Openbare basisschool Nieuwerkerk aan de orde. Samen met de ouders zal overleg worden ge voerd met de inspectie om een oplos sing te vinden voor de gevolgen van een langdurige ziekte van een der on derwijskrachten. Advertentie Het nieuwe onderkomen voor de Stichting Welzijn Ouderen in de De Huybertstraat 43 te Zierikzee. Ook Duiveland is akkoord met de verhoging van de bijdrage. ZIERIKZEE - Vanmorgen heeft zich op de provinciale weg no. 7 bij De Val een onge val voorgedaan, waarbij twee vrachtwagens en een perso nenwagen betrokken waren. De bestuurder van de perso nenwagen, R. O. uit Bruinisse liep hierbij enkele schrammen op. De aanrijding zou zijn ont staan toen R. O de voor hem rijdende vrachtwagen, be stuurd door D. G. uit Rotter dam wilde inhalen. Hierbij zou R. O. verrast zijn door de vrachtwagen van A. B. uit Mid delburg, die uit tegengestelde richting (vanaf de Zeeland- brug) naderde. Ten einde een frontale botsing te voorkomen probeerde R. O. langs de voor hem rijdende wagen te komen hetgeen niet lukte, waardoor de personenwagen tussen beide vrachtwagens min of meer „ge mangeld" werd. De bestuurder van de personenwagen liep hierbij enkele schaafwonden op. De materiële schade was echter aanzienlijk: de wagen van R.O. was total loss. De schade aan beide vrachtwa gens bleef beperkt tot bum per,lampen en wegwijzers. ZIERIKZEE - Aan het onlangs samengestelde project Vandalisme-nee hangt een prijskaartje met zo op het eer ste gezicht een fikse prijs. Dat weerhield de commissie onderwijs van de gemeente Zierikzee er niet van om een positief oordeel uit te spreken over de begroting van 8600,- die de werkgroep Vandalisme-nee bij de gemeen te heeft ingdiend. ZIERIKZEE/DE VAL - Afgelopen nacht hebben leden van het dieven gilde een poging ondernomen om bij het Shell-station aan de Weg naar De Val binnen te dringen. Via de toiletten is getracht om bin nen te komen. De ongewenste gasten lieten hun visitekaartje na in de vorm van een spoor van vernielingen. De pomphouder, die de ravage in de morgenuren ontdekte, constateerde dat er niets ontvreemd was. Wethouder J. Groen, voorzitter van de commissie zei in eerste instantie een zucht te hebben geslaakt toen hij het totaalbedrag van ruim 8,5 mille zag. „Die kosten vielen hoger uit dan aanvankelijk verwacht werd". Bij na dere bestudering kwam de wethou der tot de conclusie dat er geen enke le overbodige post op dat kosten plaatje staat. Het overgrote deel gaat, volgens het geschetste kostenplaatje op aan reproductiekosten. Mevrouw M. Speelman, die als woordvoerder van de werkgroep op de publieke tri bune zat rekende echter voor dat van die 8600,- zeker 7350,- wordt gere serveerd voor het copiëren van de cir ca 1750 multomappen. Commissielid D. van der Wekken kaartte die hoge reproductiekosten aan. door aan te bevelen om te kijken of die grote hoe veelheden niet voordeliger met offset kunnen worden gedraaid. Punt is, echter dat de gemeente geen offset „in huis heeft", zodat in dat geval een beroep op derden gedaan zou moeten worden. De commissieleden Bij de Vaate (CDA), Syswerda-Bos (VVD) en Van der Wekken (PvdA) waren het met Groen eens dat het kostenplaatje van dit project voor zowel basis- als voortgezet onderwijs „meetelt", maar een positief advies waard is, ge zien de doelstelling van het project om het vandalisme een halt toe te roe pen en de inzet van de werkgroep om in een relatief korte tijd een dergelij ke klus te klaren. Ook het college heeft in eerste instantie gesteld dat de kostenraming geen onoverkome lijk probleem is. Mevrouw M. Speelman van de werkgroep lichtte een en ander toe. Ten einde een optimaal resultaat te bewerkstelligen is de keuze op kind gerichte mappen komen te liggen, waarbij niet alleen het kennisele ment maar ook creatieve vaardighe den een rol spelen. De grondige aan pak van het geheel, verklaarde zij door erop te wijzen dat het project in wezen het visitekaartje van de ge meente is, omdat die te kennen heeft gegeven dat het geldverslindende kwaad dat vandalisme heet een halt toe te roepen. Bovendien maakte zij van de gelegenheid gebruik om erop te wijzen dat het niet de bedoeling is om dergelijke mappen na één keer ter zijde te leggen. De mappen kunnen regelmatig te voorschijn worden ge haald. Daarop moet do werkgroep de scholen dan ook regelmatig attende- Subsidie Van der Wekken vroeg zich af of het niet mogelijk is om niet alleen bij het ministerie van onderwijs en weten schappen maar ook bij de ministeries van binnelandsc zaken en justitie aan de bel te trekken. Groen antwoordde hierop dat deze zijn best zou doen om dit na te gaan. Op de vraag van me vrouw M. A. Bij de Vaate waarom de christelijke scholengemeenschap niet participeert in het project kwam naar voren dat deze scholengemeen schap het onderwerp, vandalisme, op sommige onderdelen weer achter haald is. Groen vatte de meningen van de drie commissieleden over de inzet van de werkgroep aan het einde van het openbare gedeelte van deze com missievergadering, nog eens samen door te stellen dat zonder de inzet van de werkgroep de gemeente dit nooit voor elkaar gekregen zou hebben. Hoewel een geheel ander onder werp, maar desalniettemin verband houdende met het vandalisme was een idee om een nood en/of- noodver lichting aan te brengen bij de J. W. van den Doelschool en de 'J. L. de Jongeschool in Zierikzee. Met deze voorzieningen is een bedrag van 3679.- gemoeid. Gezien de achter grond van deze verzoeken kon de commissie zich dan ook zonder meer vinden in het voorstel om dit bedrag beschikbaar te stellen. Eveneens positief stond de com missie tcgcovcr het beschikbaar stel len van een bedrag van twintig mille voor het herstel van kozijnen en ex tra schilderwerk. Dit, zo werd ver moed. komt ten laste van de algeme ne middelen. Commissielid Bij de Vaate pleitte er voor om nu eens deugdelijk bouwmateriaal. ZU1DLAND - Dc rijkspolitic in Zuidland (gem. Bernisse) heeft een 27-jarige man aangehouden die in.- middels heeft bekend de remleiding van een politiebusjc te hebben door geknipt. Hij is ingesloten wegens po ging tot zware mishandeling. Een woordvoerder van de rijkspolitie dis trict Dordrecht heeft dit meegedeeld. DALFSEN - De 46-jarige F. J. Boe zelman uit Ommen is om het leven ge komen door een verkeersongeval in Dalfsen. Hij reed op Rijksweg*54 met zijn personenauto frontaal tegen een vrachtwagencombinatie die tijdens een uitwijkmanoeuvre op de linker weghelft terecht was gekomen. Er ontstond een enorme ravage. BRUINISSE - Tijdens de rondvraag vroeg SGP/RPF- fractielid A. IJzelenberg zich af, of er iets was misgegaan met de kandidatenlijsten voor de provinciale verkiezingen op woensdag 18 maart. „Ik kreeg de afgelopen week wel een stemkaart in de bus, maar er zat geen kandidatenlijst bij. Hoe zou dat komen?", vroeg hij. Raadsvoorzitter burge meester T. C. Hekman stelde de vragensteller gerust. „Er is een tijd terug afgesproken, dat er geen kandidatenlijsten meer verspreid worden, maar dat die lijsten in een regionale krant worden gepubliceerd. De zes eilandelijke gemeenten kwamen dat gezamenlijk over een". Ter verduidelijking: op woensdag 11 maart staat de kandidatenlijst voor de een week later te houden verkie zingen paginagroot in de Extra Editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode. A. IJzelenberg: ,,Waar is mijn kandidatenlijst Twee min of meer brandende vragen hielden CDA-fractie- voorzitter J. Huizer bezig. „Zou het niet mogelijk zijn een verlichtingspunt aan te bren gen bij de Westkop op de Pro vinciale weg? Hier maken erg veel Bruenaars gebruik van om Bruinisse binnen te komen", wilde Huizer weten. Na enig nadenken kwam raadsvoorzit ter Hekman met een opmerke lijke verklaring. „Rijkswater staat heeft eigenlijk liever, dat die afslag niet gebruikt wordt. Vandaar het daar ontbreken van dat lichtpunt", constateer de hij. „Er wordt zelfs overwo gen de afslag af te sluiten". „Dat is prachtig en wel, maar het een of het ander. Afsluiten of verlichten, zou ik zo zeggen", meende wéthouder M. J. van dc Velde, waarop Hekman beloof de de zaak nog eens bij Rijks waterstaat aan te kaarten. Filatelist in hart en nieren als J. Huizer is, wist hij te mel den, dat er medio september twee speciale postzegels met toeslag zullen verschijnen, waarvan de helft van dc toeslagbaten bestemd zijn voor het plaatselijke Rode Kruis en de andere helft voor het lande lijke Rode Kruis. „Ik vraag me af of het bij die gelegenheid mogelijk is, dat op de gemeen telijke secretarie in plaats van de frankeermachine weer niet tijdelijk geplakt kan worden. Er zal dan weliswaar weer ou derwets gelikt moeten worden, maar de plaatselijke Rode Kruis-vereniging kan best een steuntje in de rug gebruiken" Ook hier zegde voorzitter Hek man toe te zullen onderzoeken wat er eventueel voor moge lijkheden liggen. TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HIFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Vervolg van pagina 1 huren van vier of vijf gulden, zoals dat nu het geval is. Die zullen in het veelvuldige liggen". Van den Bos verwoordde, dat zijn fractie graag een enquête gehouden zou zien onder de sportverenigingen om daarmee te kunnen bekijken wel ke verenigingen gebruik gaan maken van de accommodatie. „Een enquête onder de verenigingen zou ons een veel beter beeld verschaffen dan we nu voor handen hebben. De SGP/ RFP-fractie vraagt zich af of - gelet op de uitgaven, die nu staan te gebeu ren - dit niet in strijd is met het alge meen belang van de gemeente". Ook hier reageerde Van Liere fel op. „Er gaan straks drie scholen en een groot aantal verenigingen gebruik maken van de accommodatie. Dat is niet in strijd met het algemeen belang, maar ten dienste van het algemeen belang. Ik betreur een aantal van de kanttekeningen, zoals die hier wer den geformuleerd. Met name het te berde gebrachte bedrag van ander half miljoen is uit de lucht gegrepen. De stichtingskosten liggen eerder in de buurt van 700.000,-, een bedrag dat reeds voorhanden is". CDA-woordvoerder J. Huizer con cludeerde dat zijn fractie zich achter de incidentele aanpassing van de 10%-regeling kan scharen, maar hij vroeg zich wel af wat er gaat gebeu ren, wanneer de sportverenigingen alsnog het vereiste bedrag niet op ta fel kunnen leggen. „Bereiken we dan een patstelling?". „Dat denk ik niet", betoogde wethouder Van Liere. „Dan wordt de zaak weer teruggedraaid naar de raad". Ook woordvoerder A. J. Bal van de Lijst Van de Velde stem de namens zijn fractie in. „We zijn het er mee eens, dat het een incidenteel geval is, maar we zouden graag zien, dat in de formulering voqr de toe komst wordt toegevoegd, dat de rege ling van geval tot geval zal worden bekeken". Raadsvoorzitter burge meester T. C. Hekman vatte de con versatie samen. „De verenigingen weten nu waar ze aan toe zijn. Ze kun nen nu beginnen", waarop Van den Bos stelde „dat zij dat al vijf jaar hadden kunnen zijn". Algemeen Be- lang-fractievoorzitter M. C. Maas- kant-Okkerse verwoordde waarom dit niet gebeurde: „Je kunt de sport verenigingen het beste vergelijken met een hond, die regelmatig een lek ker stuk worst is voorgehouden. Op het moment, dat de hond wil happen, wordt de worst weer teruggetrokken. Nu het zelfs zo ver is, dat de worst op een presenteerblaadje ligt, is de hond bang dat er alsnog een hand ver schijnt, die toehappen verhindert". Met alleen de SGP/RPF-fraktie tegen werd de aanpassing op de \07> -rege ling goedgekeurd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Chef-redactie: M Kaal. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee postbus 1. 4300 AA Zierikzee. telefoon. 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur). 01110-5071 en 01110-2449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156.50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand. voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (Urn 4 regels) f 6.60 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3