Meer Bewegen voor Ouderen timmert tien jaar aan de weg ,Ik vind het heerlijk om zonder angst alleen te wonen' agenda installatiebedrijf DËURLOO B U - WATERSTANDEN Bedrijfs vestiging in Goes Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 WASHINGTON - De vernietigende opmerkingen van de commissie- Tbwer aan het adres van Donald Re gan, de stafchef van het Witte Huis, hebben zijn vertrek zeer dichtbij ge bracht. Regans aftreden is slechts nog een kwestie van tijd, zo menen politieke waarnemers in Washington. Verwacht wordt -dat president Rea gan het ontslag bekend maakt wan neer hij volgende week de Ameri kaanse bevolking toespreekt over het rapport van de commissie-Tower. GOES - De gemeente Goes heeft te maken met een groeiend aantal aan vragen voor nieuwe bedrijfsvestigin gen. Het gaat dan om bedrijven af komstig uit heel Nederland en van zeer verschillende aard. Het Goese industriegebied zal dan ook sterk worden uitgebreid. Dat zei burge meester W. Blanken in Goes tijdens de overhandiging van het Goes Ma gazine, een blad over de economische ontwikkeling van deze snel groeien de stad, aan de Zeeuwse gedeputeer de drs. R. Barbé. Volgens. Barbé heeft die opgaande lijn op heel Zeeland betrekking. Uit onderzoek van het CBS blijkt name lijk dat de toename van de regionale bijdrage van Zeeland aan het bruto binnenlands produkt groter is ge weest dan in de rest van Nederland, namelijk 17,4 procent voor Zeeland, en tegen 12,7 procent voor Nederland. De Zeeuwse export is van 1981 tot 1984 spectaculair gegroeid, namelijk 37,2 procent tegen 20,8 procent in de rest van Nederland. Ook de ar- beidsproduktiviteit per arbeidsjaar in guldens ligt in Zeeland hoger dan in de rest van het land, namelijk 86.850 gulden tegen 80.710 gulden. De gemeente Goes heeft volgens burgemeester Blanken duidelijk gro te voordelen ondervonden van het doortrekken van de Deltaweg, nu en kele jaren geleden, waardoor de stad betere verbindingen hqeft gekregen met Rotterdam en Brabant. Goes heeft jarenlang het imago gehad uit sluitend een agrarisch handelscen trum te zijn, maar dat beeldmerk is door de vestiging van grote exporte rende en dienstverlenende bedrijven drastisch veranderd, aldus Blanken. Stukje leidingen. Zo werden in do afgelopen jaren cursussen georganiseerd voor MBvO-leiders gymnastiek (drie keer), MBvO-leiders volksdansen (twee maal) en MBvO-leiders zwem men (één maal). Momenteel is een cursus voor gymnastiekleiders gaan de, welke in mei van dit jaar wordt afgerond. In het begin werden vooral gym- nastiekgroepen voor ouderen ge start. Vrij snel steeg echter ook het volksdansen (in aagepast tempo) in populariteit en de laatste jaren is er een explosieve groei van de water- gymnastiek in de overdekte zwemba den. Als gevolg van een stimule- ringsproject van de dienst MBvO maakten ouderen in Zeeland ook kennis met spelactiviteiten. Vooral het koersbal sloeg aan gezien de meer dan twintig groepen die dit spel wekelijks beoefenen zie foto). Op sportgebied zijn ouderen nog niet zo actief, maar consulent Jan Eversdijk verwacht dat hierin in de komende jaren verandering zal ko men. Zelf ondersteunde hij vorig jaar de start van een badmintongroep bij een sportvereniging in Haamstede. Dit sloeg zo aan dat 20 ouderen lid werden van de badmintonafdeling. Sportverenigingen moeten echter nog een beetje gaan wennen aan het idee dat ook 60-plussers op hun manier wat aan sport willen gaan doen. Voor de dienst MBvO ligt hier weer een be langrijke taak om ook deze ontwik keling te onersteunen en te begelei den. Met deze gegevens als uitgangspunt kon stukje bij beetje een beeld ge vormd worden van de activiteiten die in Zeeland reeds op poten waren ge zet. Ook werd enigszins duidelijk waar de zogenaamde „witte vlekken" zaten. Korte stage's bij collega's ga ven een eerste idee welke de zaken van een consulent MBvO waren en hoe inhoud gegegevn kon worden aan de begeleidende, stimulerende en on dersteunende activiteiten van de con sulent. De functie was nog zo nieuw, dat in Zeeland niemand precies wist wat deze in moest houden. Meer Bewegen voor Ouderen, zoals dit onlangs gestalte kreeg in de Wieken te Zierikzee. Over geheel Zeeland activiteiten Het begon allemaal al in 1971, toen het Zeeuwse Kruis een eerste verzoek richtte tot het ministerie van CRM om net als de provincie Drenthe aan stelling van een coördinator voor het Meer Bewegen voor Ouderen moge lijk te maken. Het duurde nog tot het einde van 1975 voor de toezegging kwam dat een dergelijke functie door het rijk gesubsidieerd zou worden. Op 1 januari 1977 betrad de kersverse consulent MBvO - Jan Eversdijk - zijn, toen nog lege, kantoor. Het was zijn eerste taak om de activiteiten van de dienst MBvO vorm te geven. Het enige aanknopingspunt daarbij waren de gegevens van een inventari serende enquête die de begeleidings commissie MBvO had gehouden. land", die de nieuwe consulent sa menstelde. Na het uitbrengen van deze nota in de zomer van 1977 kon met de werk zaamheden worden gestart. In de eer ste periode lag het accent vooral op het ondersteunen van organisatoren bij het opstarten van nieuwe activi teiten. Gewapend met filmprojector en een flinke dosis optimisme trok de consulent er steeds weer op uit om groepen ouderen voor te lichten over het nut en het plezier van de gym nastiek voor ouderen. In dat eerste jaar resulteerde dat in de start van 18 nieuwe gymnastiekgroepen. Er zou den er nog vele volgen in de jaren daarna. Vrij Vrij snel werd ook gestart met de begeleiding van de lesgevers. Omdat er nog geen cursussen waren geweest werden nieuwe gymnastkeleiders steeds door de consulent ingewerkt en begeleid. Later kwam deze bege leidende zaak vooral tot uiting in de organisatie van bijscholingen en op- ZIERIKZEE - Dit jaar is het tien jaar geleden dat bij de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis de dienst Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) v^n start ging. Zee land was daarmee de vijfde provincie met een consulent, die de begeleiding en ontwikkeling en ondersteuning van bewegingsactiviteiten voor ouderen voor zijn reke ning ging nemen. Terugkijkend op de eerste tien jaar kan gesteld worden dat het aanstellen van een consulent MBvO een goede zaak is geweest. Zo werden tal van cur sussen georganiseerd, en nam als gevolg van de stimule rende activiteiten van de dienst MBvO het aantal activi teiten flink toe. Vrijwel overal in Zeeland kunnen dames en heren van 60 jaar en ouder deelnemen aan gym nastiek, volksdansen, watergymnastiek of spelactivitei ten onder deskundige leiding. Het eerste jaarverslag van de dienst MBvO maakt melding van 88 gymnastiekgroepen (in dat eerste jaar kwamen er al 18 nieuwe groepen bij) en 23 volksdansgroepen. In het verslag van 1986 zien deze getallen er heel andei's uit. Niet minder dan 150 gymnastiek-, 76 volksdans-, 35 zwem en 20 spelgroepen zijn nu actief in de provincie. Taak- en functie-omschrijving van de consulent, gegevens van de enquê te en richtlijnen voor het opzetten van activiteiten waren de ingrediën ten van de nota „opzet MBvO in Zee- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. centrale meldpost, die is gevestigd in een bejaardenoord te Domburg, een alarm overgaat. Vandaaruit wordt onmiddellijk telefonisch contact ge zocht met een van de drie contactper sonen in Zierikzee die mevrouw Smit goed kennen. Die gaat dan direct naar haar toe. Als geen der vrijwilli gers bereikbaar blijkt neemt de rijkspolitie die taak over. „Ik vind het een ontzettend mooie uitvinding. Ik kan het iedereen aanbevelen. Het geeft een groot gevoel van zekerheid. Ik denk altijd: ik hoef maar op het knopje te drukken en er komt ie mand". De contactpersonen van me vrouw Smit zijn haar buurman, haar schoonzuster en haar hulp die allen in Zierikzee wonen. De financiële consequenties van de ze rust en zekerheid bedragen voor mevrouw Smit precies twee gulden per week. „Dat is wel te betalen. Het is zelfs een schijntje als je bedenkt dat 'je daardoor niet meer angstig hoeft te zijn. Want dat speelde voor mij toch een grote rol na die beroerte. Vorige week nog had ik last van even- wichtstoornissen maar toch ben ik dan heel rustig". Mevrouw Smit heeft nog niet daadwerkelijk gebruik hoe ven te maken van het systeem en het is ook nog nooit 'per ongeluk' in wer king getreden. „Nee, gelukkig niet. Stel je voor dat het hele geval in wer king wordt gesteld als je er onwille keurig tegenaan stoot. Zo werkt het gelukkig niet", zegt ze over die laat ste mogelijkheid. Bekendheid Volgens directeur J. H. Stoutjesdijk van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, die de uitvoering van het systeem op Schouwen-Duive- land en Sint-Philipsland in handen heeft, zijn op dit moment op beide ei landen in totaal 86 ouderen en invali den voorzien van een dergelijk 'kast je onder hun telefoon'. Een aantal dat volgens enkele gemeenteraadsleden op het eiland veel hoger kan. Wellicht zijn de mensen nog niet voldoende be kend met deze service waaraan alle gemeenten op het eiland meebetalen via subsidie. Tbch is het een overwe ging waard om een dergelijke voor ziening te treffen voor men angstige ervaringen opdoet. Mevrouw Smit is er in elk geval zeer positief over. On danks haar leeftijd brengt zij haar dagen door op de manier zoals ze dat het liefste doet. Koken, afwassen, ha ken, breien en lezen, zelfstandig in haar eigen huisje. Maar met de zeker heid dat zij hulp krijgt op elk mo ment van de dag of nacht wanneer dat nodig zou blijken. WASHINGTON - Luitenant-kolonel Oliver North, door president Reagan ontslagen wegens zijn rol in de Iran- affaire, heeft zich kennelijk - te laat - gerealiseerd dat hij zich uit de zaak van de geheime wapenverkopen moest terugtrekken. In een memo. dat werd gepubliceerd in het rapport van commissie-Tbwer, vroeg hij zijn baas. vice-admiraal John Poindcxter. een andere taak. Negentigjarige Zierikzeese dolblij met alarmeringssysteem ZIERIKZEE - Ondanks haar leeftijd van ruim negen tig jaar woont mevrouw S. H. Smit zelfstandig én met plezier in haar huisje aan de Zierikzeese Ravesloot- straat. „Ik heb er totaal geen moeite mee om alleen te wonen. Ik vind het heerlijk", vertelt ze opgewekt. Toch is de oudere dame slecht ter been; een overblijfsel van een beroerte die haar vorig jaar trof. Haar ontspannen houding wordt dan ook voor een belangrijk deel bepaald door een klein vierkant apparaatje dat met een veilig- heidspeld aan de binnenkant van haar kleding is gespeld. Het alarmeringssysteem voor ouderen en ge handicapten. „Als ik dat niet had zou ik altijd angstig zijn voor als er wat opdoet terwijl ik alleen ben". de telefoon op tafel en met veel moei te kon ik opbellen naar kennissen. Op handen en voeten ben ik heel moeizaam naar de voordeur gekro pen om ze binnen te laten". Een erva ring die, zoals te begrijpen is, angsti ge herinneringen achterliet. Verdrietig Mevrouw Smit was vele weken uit de roulatie ten behoeve van verple ging en revalidatie in het Rode Kruis Ziekenhuis en de Corneliastichting. „Ik kreeg van de dokter het advies om niet meer alleen te wonen. Maar 's nachts droomde ik van mijn huisje en dan was ik heel verdrietig door het idee dat ik daar niet meer terug zou kunnen komen. Ik vind dit namelijk een zalig huisje met volop zonne schijn en leuke buren", zegt ze vol en thousiasme. Toen mevrouw Smit hoorde dat er toch een kans was dat ze via een aantal Voorzieningen weer alleen in haar huisje zou kunnen wo nen ging ze hard aan het werk om weer te leren lopen met een stok en dat lukte, „Het gaat prima nu. Bin nen loop ik zelfs zonder stok. Alleen als ik val kan ik niet meer overeind komen". Een van de voorzieningen waarmee mevrouw Smit in haar huisje kon blijven wordt gevormd door het alar meringssysteem dat in juli 1985 dankzij de subsidie van provincie en gemeenten zijn intrede deed op Schouwen-Duiveland en Sint-Phi lipsland. ,,Ik had er wel eens wat over gelezen maar me er eigenlijk nooit in verdiept wat het inhield". Nu weet mevrouw Smit er alles van. Ze haalt het kleine doosje van tussen haar kleren. „Als ik hierop druk gaat er op dat kastje onder de tele foon een rood lampje branden en een zoemsignaal aan. Dat is heel prettig, dan weet je dat het werkt". Die druk op de knop heeft als gevolg dat op de Mevrouw Smit woonde heel haar leven alleen. Zij werd geboren in Zie rikzee en werkte vele jaren lang bij het bankwezen. Onder andere in Am sterdam en Den Haag. Vorig jaar kwam zij terug in haar geboorte plaats wonen. Maar na enkele maan den werd zij getroffen door een be roerte, 's nachts, terwijl zij alleen was. „Ik voelde me al een hele week niet lekker. Daardoor was ik terug uit bed gekomen. Ik zat hier aan tafel en toen merkte ik dat ik me bijna niet meer kon bewegen. Gelukkig stond Zierikzee Oosterscheldemond Wcmeldinge Springtij: 2 maart Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater tijd stand 28 februari 04.00 135 16.35 157 1 maart 04.45 141 17.15 155 2 maart 05.25 146 17.50 151 28 februari 02.00 149 14.20 184 1 maart 02.40 163 15.00 189 2 maart 03.20 173 15.40 189 28 februari 04.35 153 17.00 176 1 maart 05.15 160 17.50 175 2 maart 05.55 165 18.25 170 28 februari 04.05 152 16.30 173 1 maart 04.45 159 17.10 173 2 maart 05.20 166 17.50 169 Laagwater tijd stand 10.25 -156 22.45 -115 11.10 -159 23.20 -114 11.50 -161 08.25 -164 20.40 -121 09.05 -169 21.15 -119 09.40 -170 21.55 -118 10.45 -172 23.05 -131 11.30 -175 23.40 -130 12.15 -176 10.30 -166 22.45 -126 11.15 -169 23.25 -124 11.55 -170 Mevrouw S. H. Smit is dolblijmet het alarmsysteem, waardoor ze zelfstan dig kan blijven wonen. Vrijdag 27 februari Zierikzee Parochiecentrum Sint Willibrordus- kerk. Bingo-avond ten bate van restauratie kerkgebouw. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Zaterdag 28 februari Zierikzee De Driehoek. CJV-soos met mu ziekspel. 19.30 uur. Lutherse kerk. Concert Zierikzees Kamerkoor. 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum. Optreden Polle Eduard. 22.00 uur. Kerkwerve Christelijk Gereformeerde Pniël- kerk. Verkoping. 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Grote Zwijn. Start Strao-feest. 12.00 uur. Big S. Opblaaswedstrijd. 's Avonds. Noordwelle Dorpshuis. Toneeluitvoering door to neelclub Noordwelle. 20.00 uur. Oosterland Kern Oosterland. Ophalen tweede hands spullen voor rommelmarkt Hervormde Gemeente. Goes 't Beest. Concert door The Scrubs. 22.00 uur. Zondag 1 maart Zierikzee Gasthuiskerk. Zangdienst. 18.50 uur. Maandag 2 maart Zierikzee Chr. Geref. kerk. Verkiezingsbijeen komst RPF/GPV. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Pvd A-bij eenkomst met Wim Don en muzikaal ensemble Alteklein. 20.00 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissieverga dering financiën. 17.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) Westerschouwen. 14.00 uur. Woensdag 4 maart Zierikzee Chr. Geref. kerk. NCVB-bejaarden middag. 14.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Verloting zeereis Eendracht. 16.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering CBTB. 20.00 uur. Tholen Nederlands Hervormde kerk. Radio opname koor- en samenzang pro gramma. 20.00 uur. Donderdag 5 maart Zierikzee Huis van Nassau. Beurs Landbouw en Handel. 19.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Fruit- en groenten- show door ANBO. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Roodkapje en de wolf door Rijn en Trijn. 16.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Spreekbeurt Re formatorische Contact. 19.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00 tot 22.00 uur. Middelburg Aula Zeeuwse Bibliotheek. Literaire avond om Hans Warren. 20.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 18.00 uur. Ellemeet Op Dorpsplein. Strao-feest. Vanaf 12.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering Con Amore en Apollo. 19.30 uur. Zondag 8 maart Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst ABVA/KABO. 19.30 uur Dinsdag 10 maart Zierikzee Regionaal bezoek VVD-delegatie in verband met verkiezingen. Vanaf 10.00 uur. Scharendijkc De Putmeet. Bijeenkomst cursusco mité CBTB, CPB en CPJ over binnen huisarchitectuur. 19.30 uur. Woensdag 11 maart Zonncmaire Café De Smidse. Kunstkring Schouwen-Duiveland. 21.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee Chr. Geref. kerk. Voorlichting CSHG. 20.00 uur. Haamstede De Schutse. Korendag NVvH (175 deelneemsters). 14.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2