Krappe meerderheid voor aanleg extra steigers in jachthaven Scharendijke Turbulente jaren na oorlog leven in herinnering voort Westerschouwen heeft apart potje milieuverontreiniging DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wilhelmus Bitr Ui<L y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Moordzaak Dorpshuis Verkiezingen Bekerfinale De 'Oosterlandse' moordzaak aangaande een Gedeputeerde E. Maris-Koster opende het ver- Dr C. Boertien vindt het geen bezwaar dat de Evenals een jaar geleden wordt de eilandelijke Rotterdamse bloemenkoopman leverde de ver- bouwde Dorpshuis van Sirjansland. Het is een landelijke politiek een rol speelt in de provin- zaalvoetbalbekerfinale gespeeld door Country dachten een eis van negen en vijf jaar op. Uit- onderdeel van het project integrale dorpsplan- spraak volgt nog. (Pag. 2). nen. (Pag. 3). ciale verkiezingen. Een uitvoerig interview met Club en Toren Boys. De eindstrijd wordt op 1 Zeelands eerste man. (Pag. 5). april gespeeld. (Pag. 11). DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24090 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De herinnering aan de doden is voor hen een tweede leven. Jean Bertaut CDA- en SGP/RPF-fractie stemmen tegen SCHARENDIJKE - Het voorstel van het college van b en w om een krediet van 125.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een extra meergelegenheid in de jachthaven van Scharendijke kon alleen de instem ming krijgen van de VVD- en PvdA-fractie van de raad van Middenschouwen. Dat bleek tijdens de gemeente raadsvergadering die woensdagavond werd gehouden. Uit de hoeveelheid vragen vanuit alle fracties die waren gericht op meer informatie bleek dat de gegevens die bij het voorstel werden verstrekt nogal summier waren. Voor de CDA-fractie was dat de belangrijkste reden om ook na een nadere toelichting tegen te stemmen. Terwijl het bij J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) zoveel argwaan op wekte dat ook hij zich tegen het voorstel uitsprak. „Het voorstel doorlezende krijg ik de indruk dat geprobeerd wordt er extra geld uit slaan. Het komt bij ons over in de zin van: dit is ons plan en jullie tekenen maar", aldus Bolle man. Mevrouw P. W. Berrevoets-Rin- gelberg (CDA) betreurde het dat van de raadsleden werd verwacht dat ze op grond van de weinige verstrekte gegevens een besluit zouden nemen. „Dat zijn we dan ook niet van plan om te doen", zei ze. En dat bleek ook want zelfs nadat wethouder L. C. Hart was ingegaan op de vele vragen vanuit alle fracties over de soort stei gers waarvoor was gekozen, de conse quenties ervan en eventuele financië le risico's voor de gemeente bij onvoldoende bezetting, bleef het CDA tegen. „Het voorstel is beslist niet onzorgvuldig. Er is terdege over leg gevoerd met de watersportvereni ging. Maar wel in een kort tijds bestek omdat we de extra steigers nog voor de zomer willen realiseren", aldus Hart. Hij betreurde het dat het daardoor niet mogelijk bleek eerder en meerdere stukken bij het voorstel te overleggen. En verzekerde de raadsleden dat de nieuwe steigers weliswaar een andere constructie hebben dan de steigers die al in de jachthaven liggen maar kwalitatief net zo volwaardig zijn. Het voorstel werd met vier (PvdA en WD) stem men voor en drie (CDA en SGP/RPF) stemmen tegen aangenomen. En dat gold ook voor het voorstel om de jaar lijkse huur van de jachthaven te ver hogen met 14.700 gulden omdat er nu 20 ligplaatsen extra worden ge creëerd. Lage rente De rente die momenteel zo'n drie a zes procent lager ligt dan in de jaren 80 tot 82 was voor de woningbouw vereniging Beter Wonen aanleiding om een vervroegde aflossing van le- SCHARENDIJKE - „Is het u bekend dat het grootste deel van de basisschooljeugd in on ze gemeente zelfs het bekend ste couplet vah het Wilhelmus niet kan opzeggenDeze bran dende vraag stelde SGP/RPF- raadslid J. L. F. Bolleman aan de orde tijdens de raadsverga dering van de gemeente Mid denschouwen. Het was burge meester W. den Boer bekend want hij had het tijdens de vo rige Koninginnedag reeds ge constateerd. „Ik heb de school hoofden toen gevraagd er aandacht aan te besteden. Op 30 april aanstaande zullen we wel horen of dat al dan niet re sultaat heeft gehad", was zijn nuchtere repliek ningen van het rijk te overwegen. (En daarmee bijna 620.000 gulden rente- voordeel te doen) Dat houdt wel in dat de leningen opnieuw moeten wor den afgesloten en daarom vroeg men de gemeente Middenschouwen zich garant te stellen voor aflossing en rentebetaling door de woningbouw vereniging. Mede omdat het bedrag dat hierdoor beschikbaar komt (via P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA): „We betreuren het dat van ons wordt verwacht om op grond van zo weinig gegevens een besluit te nemen. We zijn niet van plan dat te doen". de algemene bedrijfsreserve van BW) zal worden besteed aan groot onder houd van huizen in de gemeente stel den alle fracties zich positief op. Na enkele aanvullende vragen ging men akkoord met een gemeentegarantie van ruim vier miljoen gulden. Uiter aard zijn hieraan enkele voorwaar den verbonden. Het voorstel om een artikel 19-pro- cedure te volgen in afwachting van een bestemmingsplanwijziging ten behoeve van de bouw van een be drijfspand door J. W. Kristalijn aan de Elkerzeesewëg leverde geen pro blemen op. Dat was wel het geval met de nieuwe huurovereenkomst met de sportvereniging ZSC '62 die na lang durige onderhandelingen was opge steld. De raadsleden vroegen en kre gen aanvullende informatie over een aantal artikelen waarna zij akkoord gingen met de overeenkomst. C. W. Boot (CDA) had wel haarfijn uitgere kend dat de beide sportvelden in de gemeente de gemeenschap per week 3300 gulden kosten. „Ik kom daar mee even terug op de ijsbaan in Kerkwerve waarvoor 43.000 gulden per jaar teveel werd gevonden", al dus het raadslid die zich afvroeg of het spreekwoord gelijke monniken, gelijke kappen niet opging. „Dat heeft u goed uitgedokterd. Maar u bent vergeten dat al jaren geleden, voor uw tijd, door de raad is besloten tot de aanleg en dus ook de financië le consequenties van de sportvel den", aldus wethouder Hart. tuurlijk zijn alle verenigingen gelijk. Maar een zangvereniging vraagt nu eenmaal andere voorzie ningen dan een sportvereniging. Dat is appels met peren vergelijken". Jubileumgeschenk Mevrouw Berrevoets (CDA) vond het voorstel van het college om 50 gul den bij te dragen aan het jubileumge schenk voor het prinselijk paar maar 'zuunig'. Namens haar fractie lan ceerde zij het voorstel om daar 250 gulden van te maken. Behalve Bolle man voelden de andereraadsleden daar niets voor. De PvdA-fractie liet aanvankelijk zelfs weten het voorstel van het college helemaal niet op zijn plaats te vinden. „Het geschenk is een zaak van de bevolking". Men besloot unaniem tot een compromis via het aanvaarden van het college voorstel. Bibliotheek-medewerkster mevrouw C. Loth met bestuurder drs. P. Vis voor een van de informatiepanelen tijdens de expositie in de Stolpe. Naar aanleiding van expositie in De Stolpe 7TPPTIT7rF Tao Jat ie taab ITaa tran ITaa ,rnn 9 no r>a urpHprnnhrc ïixz rnmr» pn ZIERIKZEE - „Toe, dat is toch Kee van Kaa van De tijd van toen blijkt nog steeds te leven bij menige eiland bewoner. In het bijzonder de jaren van wederopbouw en de ramp van 1953 blijken voor velen een onuitputtelijke bron van persoonlijke herinneringen te zijn. Dat bewees een drietal sprekers, dat tijdens de Schouwse avond in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee met haar persoonlij ke visie op de jaren van toen het nostalgisch vonkje deed overslaan bij haar gehoor. Oorlog, wederopbouw, ramp herstel...begrippen waaraan volgons Vervolg pagina 9 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Deze avond over het leven op Schouwen-Duiveland tussen '45-55 sloot aan bij de foto-expositie over het Zeeland uit die jaren, die tot eind deze week in De Stolpe te zien is. Een primeurtje, want deze expositie, be staande uit een selectie van de circa 45.000 kiekjes uit het archief van het Minimaal een ton apart leggen BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commis sie financiën vindt het raadzaam om een speciale reserve aan te leggen voor de bestrijding van milieu-verontreini ging in de gemeente. De leden hebben inmiddels inge stemd met het overhevelen van de 75.000 gulden voor de strandvervuiling en omdat er minimaal 100.000 gulden opzij gelegd moet worden, zal het niet lang duren voor dat Westerschouwen op peil is. De commissie financiën onderschrijft het belang van deze nieuwe reserve. Tot nu toe heeft de gemeente alleen de reserve bestrijding strandvervui ling gehad. Dat is een bittere nood zaak gebleken - enkele jaren terug - toen een tanker een grote hoeveelheid olie verloor voor het strand van Schouwen-Duiveland. De bestrijding ervan bedroeg 1,2 miljoen gulden, waaraan de gemeente Westerschou wen ruim 100.000 gulden heeft moe ten bijbetalen. ging meestal al opgeruimd", aldus voorzitter J. L. Niemantsvcrdriet- Leenhcer. PvdA-lid C. Verton kon zich evenals de overige leden vinden in de nieuw te vormen reserve. Wel had hij twij fels over de juistheid van handelen van de afdeling financiën. „Er wordt in het plan al uitgegaan van een extra vervolg pagina 3 Slechts Maar de minister van verkeer en waterstaat heeft enige maanden gele den te kennen gegeven, dat de ge meenten slechts 5000 gulden bij hoe ven te betalen in de bestrijding van de strandvervuiling. Het resterende en overgrote bedrag komt voor reke ning van het rijk. Daar heeft de ge meente snel gebruik van gemaakt en 100.000 gulden uit het fonds overgehe veld naar de pot voor de iepziekte. In derdaad een voorwaarde, die gesteld werd door de staatssecretaris van landbouw en visserij, die alleen dan ook met 100.000 gulden over de brug zou komen. Nu resteert er nog een reserve van 75.000 gulden en die is voor louter de strandschoning te groot. Maar wel krijgt de gemeente steeds vaker te maken met onderzoeken naar bo demverontreiniging. Wil de gemeen te namelijk ergens bouwen en be staat het vermoeden, dat er veront reinigde of licht vervuilde grond ligt, dan is zij verplicht een onder zoek in te stellen. Mondt dat uit in het afgraven dan moet gerekend worden op een uitgave van ongeveer 25.000 gulden per loca tie. De dienst financiën had voorgere kend, dat een reserve voor deze doel einden gesteld moet worden op mini maal 100.000 gulden. Dit bedrag kan eveneens gebruikt worden voorde be strijding van de strandvervuiling. maar moet dan gezien worden als voorschot. „Eer het rijk een beslis sing heeft genomen, is de verontreini- Burgemeester Niemantsverdriet vindt het van belang om een bedrag opzij te leggen voor eventuele cala miteiten voor de kust. Zeeuws Documentatiecentrum in Middelburg, was na het verblijf in de Provinciale Bibliotheek nog niet el ders in de regio te zien. Na een kort openingswoord van dm P. Vis, bestuurslid van de bibliotheek was het hoogste tijd voor het acht-uur journaal. Nu eens niet met Joop van Zijl of Harmen Siezen maar met de bekende stem van de nieuwslezer van het bioscoopjournaal, wiens stem in die jaren door het gehele land bekend was. Deze film bestaande uit een reeks oude bioscoopjournaals uit de jaren '46-60, bracht, voor de wat oude re aanwezigen bekende taferelen zo als de eerste moeilijke jaren na de be vrijding en de rampzalige gebeurte nissen van februari 1953 toen Schou wen-Duiveland nagenoeg „kopje on der ging", in beeld. Tien jaar telt binnen de geschiede nis nauwelijks mee, toch is dit decen nium van grote betekenis voor het te genwoordige Zeeland geweest. De ravage die de Tweede Wereldoorlog had veroorzaakt moest worden her steld en het economisch leven en het distributie-apparaat moesten weer op gang geholpen worden. Voor Zee land kwam daarbij nog de desastreu ze gevolgen van het zeewater, dat door het bombarderen van de dijken door de geallieerden, grote delen vruchtbare grond en vele huizen da nig aangetast had. Hoog bezoek Het bezoek van prinses Juliana en Bernhard, die in 1947 samen met de premier Beel en zijn Engelse ambts genoot Attlee een bezoek brachten aan het gehavende Walcheren om er in Vlissingen, Westkapelle en Mid delburg via het planten van een boom de aanzet te geven tot de herbeplan ting van dit eiland betekende dan ook een welkome afwisseling op het gezwoeg en geploeter. Die niet te onderschatten inspan ningen werden echter in 1953 teniet gedaan door de watersnoodramp, waarbij in het bijzonder Schouwen- Duiveland en de Zuidhollandse eilan den zwaar werden getroffen. Neder land werd hierbij wel geslagen, maar niet verslagen, want met de vrijwilli gers die zich uit alle delen van de we reld aandienden werd voor de tweede keer „grote schoonmaak" gehouden. Hierbij werd niet alleen de strijd aangebonden tegen het water, dat in sommige gedeelten van de eilanden maandenlang vrij spel had maar werd ook de „oorlog verklaard" aan de stinkende modderbrij die als een dikke mantel over het land lag. WA> pe Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Regen Vannacht en morgenochtend regen. Morgenmiddag veel bewolking maar ook enkele opklaringen. De wind is matig uit zuidwest en morgenmiddag bijna west. De temperatuur wordt morgenmiddag 8 graden en vannacht zal het niet meer vriezen. Minimum temperatuur komende nacht 3 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 niaart.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht, zuidoost 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MA'ANSTANDEN 27 febr. Zon op 07.32, onder 18.15 Maan op 07.44. onder 17.30 Nieuwe Maan: 28 februari (01.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen trekt langzaam een frontale zone van west naar oost over het land. Dit betekent dat het langdurig zal regenen. In de komende nacht zal bij veel bewolking de tempe ratuur niet meer beneden nul komen. Morgenoverdag stijgt, niet tegen staande de regen, de temperatuur tot ongeveer 8 graden, met dien verstande dat in Zuid-Limburg, waar nog veel sneeuw ligt, de temperatuur enkele graden lager blijft. De wind draait van zuidoost naar west tot zuidwest en is in het binnenland matig, aan de kust af en toe krachtig. Tbt en met het weekeinde blijven we in de zachte vochtige lucht. Daarna hebben de temperaturen weer de nei ging iets te dalen waarbij dan in de nacht plaatselijk mogelijk lichte vorst kan optreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1