Delta Sport handbaltrainer Rob de Vos: „Groene Ster was de constantste, wij hadden de beste ploeg in de klas" Onderdak-geslaagden in race miljoenste Nationale Zwemdiploma NIEUWSBODE Nederlaag voor koploper Dijkman Recreatieve badminton- competitie Nabestellen van foto's Damcompetitie om Zeeuwse titel besloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 februari 1987 Nr. 24089 7 Praten over sportiviteit valt niet mee, praten over onsportief gedrag ioei. Wanneer jongeren een voorval beschrijven, lijkt het wel alsof je pas sportief kunt zijn nadat zich eerst iets onsportiefs had voorgedaan. 'Sorry zeggen' nadat je iemand hebt geslagen is sportief. Als je met jonge ren over sportiviteit of onsportivi- teit praat blijft de man in het zwart niet buiten beeld. Zeker niet bij de handbalsport, waarin je elkaar mag aanraken. De jeugd in de voetballe rij doet evenwel niet of nauwelijks meer voor de handballers onder. Al leen: waar liggen de grenzen? En wie bepaalt die, alleen de scheidsrechter of ook de spelers en speelsters? Niks is eenvoudiger dan om de scheids rechter verantwoordelijk te stellen voor de onsportiviteit tijdens de wedstrijd. ,,De scheidsrechter. Die kan het in de hand houden of niet. Die ziet op een gegeven moment of de spelers of speelsters te ver gaan", is een regelmatig geuite uitspraak van jeugdspelers. ,,Als ze zorgen dat ze echt allemaal goede scheidsrechters hebben, dan kan de wedstrijd ook sportief zijn", een andere. Natuurlijk mag je je ook afvragen of de jongeren er zelf ook wat aan kunnen doen? Over het algemeen hebben beide ploegen in een duel een vinger in de pap wanneer het uit de hand loopt. Vaak wordt evenwel naar de scheids rechter gewezen, alsof de wedstrijd leider onsportief zou handelen, waarmee de ploegen een vrijbrief zouden hebben om er lekker in te kleunen. Delta Sport-scheidsrechter Koos van Zwieten kan er sinds zon dagmiddag ook weer over mee pra ten. De juniorenwedstrijd tussen de ploegen van Delta Sport en HVSV was allerminst een schoolvoorbeeld van sportiviteit. De terdege door de handbalwol geverfde fluitist kon op een gegeven moment ook geen cor recties meer toepassen. ,,Je weet ei genlijk op zo'n moment niet wat je moet doen om de zaak weer in het reine te brengen. Wat je ook doet, ze staan je gewoon in je gezicht uit te la chen. Ze hebben lak aan alles. In fei te kun je als scheidsrechter de zaak maar het beste laten begaan, maar je mag je wel afvragen wat die gasten bezielt", onderkende Van Zwieten. Zelfs in de kleedkamers na afloop van het duel bleef het binnen de HVSV-gelederen fiks rommelen. Voetbalscheidsrechter Arjan Bolle beleefde hetzelfde bij de wedstrijd tussen de A-junioren van Zierikzee en de hoofdmacht van Brouwersha ven. ,,Je krijgt wat van het geouwe hoer van die gasten", stelde Bolle. ,,De meeste van die lui kunnen best een aardig stukje voetballen, wan neer ze tenminste willen voetballen. Dat kwam er evenwel vaak helemaal niet van. Ze vinden het blijkbaar veel leuker om elkaar te lopen zie ken". De beide voorbeelden waren qua karakter van onsportiviteit stel lig verschillend, maar in de grond lij ken het typische voorbeelden, die een vingerwijzing zijn naar de sport beleving van de jeugd anno 1987 en dat mag (of moet) onderkend worden als uiterst triest. Het hoeft geen betoog, dat het hoog tijd wordt, dat er qua instelling veel gaat veranderen in de con tactsporten. ,,Als je iemand moet verdedigen gaat dat zonder aan te ra ken moeilijk. Je moet iemand wel vastpakken", is een veel gebezigde verontschuldiging. Helaas is het ook een stelregel, die door veel coaches wordt gepropageerd. Vanuit dat ge zichtsveld is het natuurlijk aller minst vreemd, dat bepaalde zaken escaleren. Het is immers - vooral voor jeugd - uitermate moeilijk om te onderkennen tot hoe ver iets kan en niet verder. 'Als je ze een vinger geeft pakken ze al gauw de hele hand' zegt de argeloze kijker op de tribune. Het is prachtig, wanneer een wedstrijd wordt gekenmerkt door spanning. De doorsnee toeschouwer staat er echter in het geheel niet op te wachten, dat die spanning er komt, doordat er binnen de lijnen een sfeer wordt gecreëerd die zich ieder mo ment zou kunnen ontladen in een vechtpartij of daaromtrent. Het moet ook niet zo zijn, dat het willens en wetens blesseren van de directe tegenstander als eerste doel wordt gesteld en daar heeft het best wel eens de schijn van. Het verdient aan beveling om - vooral bij de jeugd - de wedstrijdleider te instrueren zeer krachtdadig op te treden tegen der gelijke uitwassen. Het beoefenen van sport moet leuk blijven voor ie dereen. Ook via een faire benadering van de spelregels moet het mogelijk zijn het doel - het omzetten van een duel in winst - te bereiken. PW Rietdijk, Dominic Schoof, Merijn Strayer, Erdogan Thskesen, Kees van de Velde en Bram Bevelander. Op 6 maart worden uit alle in Nederland in februari geslaagden honderd na men getrokken. Negentig van hen krijgen een prijs thuisgezonden. De overige tien zijn hoofdprijswinnaar en één van deze tien wordt het mil joenste Nationale Zwemdiploma. BURGH-HAAMSTEDE - De span ning is er in de recreatieve zaalvoet- balcompetitie in sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamstede voor een belangrijk deel uit. Koplo per Jonker Sport en Surf boekte een ruime overwinning op Braber Groen voorziening en Krayestein kreeg klop van De Wig. In de B-poule ging koploper Garage Dijkman voor de eerste keer onderuit. Verantwoorde lijk hiervoor was de ploeg van het Zeeuws Pannekoekhuis. In de A-poule kende de formatie van Jonker geen pardon voor de in de competitie goed gestarte equipe van Braber. De koploper won gedecideerd met 5-2. De Wig klom naar de tweede plaats door de kleinst mogelijke overwinning op de formatie van Krayestein: 1-0. Krayestein 2 deed de laatste plaats over aan Cargonet door in een rechtstreeks duel met 5-2 te In de A-poule ziet de stand er nu als volgt uit: Jonker De Wig 5 4 1 0 33-13 9 5 3 0 2 19-21 6 De tweede periode begon ook nog goed. Na vijf minuten was het ver- De herenploeg van Delta Sport won de laatste thuiswedstrijd tegen het Til- burgse Volt afgetekend, maar de Zierikzeese ploeg blijft aan het eind van de rit met een kater zitten na het gemiste - min of meer ingecalculeerde - kam pioenschap. ZIERIKZEE - In de maand februari 1987 is de NRZ toe aan de uitreiking van het miljoenste Nationale Zwemdiploma. De maand februari is niet alleen een feestmaand, maar staat ook in het teken van het leren en blijven zwemmen. Omdat het moeilijk is te bepalen wie het miljoenste Nationale Zwemdiploma krijgt (in sommige weekeinden zwemmen in Nederland wel 10.000 kandida ten af) besloot de NRZ, dat iedereen die in februari afzwemt voor een Natio naal Zwemdiploma de miljoenste kan zijn. Dat geldt ook voor de 86 geslaag den, die de voorbije periode in het Zierikzeese zwembad Onderdak met succes een examen aflegden. Voorzitter L. J. van Gastel van het bestuur van de Stichting Sportcen trum Schouwen-Duiveland reikte veertien diploma's Zwemvaardigheid 1 uit. Miranda Flock, Cathelijne Schotte, Corine van Dienst, Henriëtte van de Linde, Andrea de Vlieger, Ramses Bekkenk, Nicole Schot, Rob bert Roggeband, Carolien Stoutjes- dijk, Theo van der Meer, Kenneth van Geer, Michael Raaymakers, Roland Kristalijn en Johnny Hillebrand wer den beooi'deeld door Leendert Oosse en Wil ten Haaf. Zij legden hun proe ven allen met succes af onder het toe- Krayestein Braber Krayestein 2 Cargonet In de B-poule ging de ontmoeting tussen Knippie en de Veteranen van Brouwershaven niet door, doordat de Brouwenaren geen ploeg op de been konden brengen. Verrassend was de ruime 6-1 nederlaag van de Dijkman formatie tegen de ploeg van het Zeeuws Pannekoekhuis. De Werk plaats won opnieuw. Nu werd Hostel - lerie met 4-1 teruggewezen. De stand ziet er in de B-poule als volgt uit: Dijkman Knippie Pannekoekhuis De Werkplaats Hostellerie Vet. Brouw 5 4 0 1 22-12 8 4 3 0 1 14- 9 6 5 2 2 1 25-15 6 5 2 12 16-20 5 4 0 1 3 7-14 1 3 0 0 3 8-22 0 ziend oog van NRZ-vertegenwoordig- ster C. van Burg. Dezelfde beoordelingscommissie examineerde eveneens 39 kandidaten voor het A-diploma en 33 gegadigden voor het B-diploma. Ook nu bleken allen te voldoen aan de eisen, zodat dr H. J. van Zuylen namens het stich tingsbestuur de diploma's kon over handigen. Anneloes Bil, Marolein de Bruyn, Bieneke van de Cingel, Sabi ne Groenendijk, Karen 't Hooft, Jo hanna Jonker, .Cindy Matthews, Me rel Möhlmann^Rachel van Nieuwen- huizen, Hilke van de Pols, Cindy Quist, Claire van de Reynst, Sandra van Sluys, Tamara Smit, Marjolein Struik, Suzanne Timmer, Bianca van Vossen, Gideon Bergmans, Arjen Berrevoets, Robert-Jan Berman, Marco Bloeme, Edgar Feyen, Albert Gilden, Guido de Graaf, Dick Hart, Martijn Kroenbeek, Remco den Ou den, Michel Priemus, Alexander van Putten, Richard Renes, Kasimier Snoek, Jan Thnis, Bart bij de Vaate, Remi van Velthoven, Marcel Verberk, Christian de Vrieze, Jeroen van de Wetering, Arjan Wolters en Iwan Zon dervan ontvingen het A-diploma. Het B-diploma werd overhandigd aan Manon Everaarts, Corien van Fe- lius, Corrine de Graaff, Wendy Hage, Marianne Hanse, Dunja van Klave ren, Linda Kristalijn, Andrea de Looff, Margo Muizer, Mirjam Muste, Franka Overbeeke, Icee Rech, Miran da Smalheer, Marjolein van de Velde, Aby Bakker, Danny Bongers, Gerard Bouwens, Rein Broekema, Lennart Burg, Patrick van de Bijl, Willem Ge luk, Jacco de Jonge, Jan van de Kasteele, Jora Möhlmann, Abram de Pagter, Bernard Pompstra, Danny ZIERIKZEE - In de eerste klas van de recreatieve badminton-competitie boekte DFS de tiende overwinning in tien duels. Zierikzee 8 blijft de Burgh-Haamsteedse ploeg volgen door de 7-1 zege op Dreischor, maar de Zierikzeese formatie heeft op twee wedstrijden van het einde drie punten achterstand. Een DFS-zege in het volgende duel betekent de pro longatie van de titel voor de Burgh- Haamsteedse equipe. Winst was er ook voor het Bruse Netovertnet. Zierikzee 9 bleef op een competitiepunt staan door de 1-7 ne derlaag. In de eerste klas is de stand nu als volgt: DFS Zierikzee 8 Netovertnet Dreischor DFS 2 Torpedo Zierikzee 9 won afgetekend met 5-1 van Netover tnet 3. ZSC 3 klom naar de tweede plaats, omdat ook met 5-1 werd ge wonnen van DFS 6. Hierdoor is de stand nu als volgt: Noordgouwe 11 10 1 0 52-14 21 ZSC 3 10 6 2 2 39-21 14 Dreischor 3 8 6 1 1 3 4-14 13 Zierikzee 12 10 5 3 2 36-24 13 DFS 5 11 4 1 6 25-41 9 Zierikzee 13 9 1 2 6 17-37 4 DFS 6 10 1 1 8 18-42 3 Netovertnet 3 11 1 1 9 19-47 3 10 10 0 0 61-19 20 In de tweede klas lijkt de eerste plaats ook definitief in handen van een DFS-ploeg. DFS 3 klopte naaste concurrent Netovertnet 2 in Bruinisse met 2-4. DFS 4 was veel te sterk voor hekkesluiter Zierikzee 11: 0-6. ZSC en Dreischor 2 deelden de punten: 3-3. De stand is in de tweede klas als volgt: DFS 3 9 8 1 0 48- 6 17 Netovertnet 2 10 5 3 2 33-27 13 DFS 4 11 4 4 3 33-33 12 Zierikzee 10 10 3 5 2 30-30 11 ZSC 11 3 4 4 27-39 10 Dreischor 2 10 2 5 3 29-31 9 ZSC 2 10 3 3 4 28-32 9 Zierikzee 11 11 0 1 10 18-48 1 In de derde klas is Noord gouwe dicht bij het kampioenschap na de 4-2 overwinning op Netovertnet 3. ZSC 3 Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. ROTTERDAM - Tina Turner geeft op 3, 4, 5 en 6 april concerten in Ahoy' te Rotterdam. Aanvankelijk was het eerste concert voor 2 april gepland, maar doordat dit bij nader inzien technisch onmogelijk blijkt, is dit concert verplaatst naar 6 april. 's-GRAVENPOLDER - In 's-Gra- venpolder werd de elfde en laatste ronde van het persoonlijk kampioen schap dammen van Zeeland afge werkt. Voor de enige deelnemer van damclub Zierikzee is het toernooi al lesbehalve florissant verlopen. Jos de Wild verloor in de slotronde van Arnold Darsan van damclub Lamme- renburg en bleef daardoor voor laatste in de eindrangschikking met drie punten. Winst op Jan van Strien en remise tegen Piet Jongeneelen wa ren de enige successen voor De Wild in het besloten kampioenschap. In de voorlaatste ronde werd John ny de Leeuw reeds kampioen. Hij won nu ook van hekkesluiter Jan van Strien en eindigt daarmee op een re cordscore van 21 op een maximum van 22 haalbare punten. Het enige verliespunt liep hij op in de confron tatie met Daaf Kasse, eerder in het toernooi. Kasse won nu van Piet Jongenee len, Erwin Hamers klopte René Du- sebout en Chiel Hamers was de meer dere van Cees van Rijswijk. De enige remisepartij uit de slotpartij viel te noteren in de partij tussen Peter Schunselaar en Sjacco Sandee. De twee uitgestelde partijen van René Dusebout tegen Darsan en Van Rijs wijk eindigden in remise. De eindstand van de hoofdklasse dammen in Zeeland ziet er als volgt uit; 1. Johnny de Leeuw 21 pnt.; 2. Daaf Kasse 18 pnt.; 3. Peter Schunselaar 16 pnt.; 4/5. Sjacco Sandee en Erwin Ha mers 14 pnt.; 6. Chiel Hames 12 pnt.; 7. Arnold Darsan 10 pnt.; 8/9. Piet Jongeneelen en René Dusebout 8 pnt.; 10. Cees van Rijswijk 7 pnt.; 11. Jos de Wild 3 pnt.; 12. Jan van Strien 1 pnt. ningen. In de weken ervoor ging het evenwel fout", legt De Vos verder uit. Constant Beslissing: Delta Sport sloeg al vroeg in de wedstrijd een beslissende bres ten opzichte van de Tilburgers. Na tien minuten leidde de thuisploeg reeds met 6-1. Het betekende in feite al de genadeklap voor de bezoekers. De on derlinge marge bleef vrijwel gedu rende de hele verdere rest van de eer ste helft op hetzelfde niveau. Uitein delijk kwam de wisseling van speel- helft bij 13-7- ZIERIKZEE - De handbalcompetitie is in de derde di visie, waarin de herenploeg van het Zierikzeese Delta Sport uitkomt, op een ronde na gespeeld. Puur theore tisch kan de ploeg van trainer/coach Rob de Vos na de overwinning op het zwakke Tilburgse Volt nog als kans hebber op het kampioenschap gezien worden. Dan mag in de slotronde evenwel een sportief wereldwonder ge beuren. Het Zevenbergse Groene Ster moet dan bij Volt verliezen, terwijl het nog steeds in degradatiezorgen ver kerende Heerle in Wouw moet verliezen van Delta Sport. Dan nog is het pleit niet beslecht, omdat er dan een extra duel nodig is tussen Groene Ster en de brigade van Rob de Vos. Een en ander verwacht evenwel niemand meer. Daarvoor werkt Groene Ster een te degelijke competitie af en daarvoor ook lijkt Volt volkomen kansloos tegen de trotse koploper, die derhalve met een titel en een tweede divisieschap op zak uit Tilburg zal mogen ver trekken. De ontmoeting tussen Delta Sport schil zelfs uitgegroeid naar negen en Volt in de Zierikzeese sporthal On- doelpunten (17-8), maar toen kwam derdak had vooral in de tweede helft de klad in het spel van de thuisploeg, totaal niets meer om het lijf. In de zoals die klad er bij de Tilburgers eerste dertig minuten werd er door de thuisploeg van tijd tot tijd nog zeer acceptabel gehandbald. Toen ook werd een definitief gat van zes doel punten geslagen (13-7). ,,In de tweede periode was het ronduit bedroevend wat Delta Sport liet zien. Natuurlijk geldt dat ook voor Volt, maar die ploeg kun je dat veel minder verwij ten. Dat team heeft nauwelijks meer in de mars. Het was een slechte zaak dat Delta Sport zeer slordig ging spe len en ging meelopen met de tegen stander. Dat mag onder geen beding gebeuren", legde Rob de Vos uit. Dat Volt er in de tweede dertig minuten op z'n zachtst gesteld een rommeltje van maakte vond zijn oorzaak in het eerste treffen tussen de twee ploegen in sporthal De Blaak in Tilburg. Toen werd Volt eveneens kansloos met 15- 22 geklopt, maar toen lagen de ver houdingen nog duidelijk anders. Volt had bij winst immers nog bij de aller bovenste van de derde divisie mee kunnen blijven doen. De ruime ne derlaag luidde een periode van ver val in. „De Tilburgse ploeg had ogen schijnlijk nog wat van de toen overgebleven frustraties bij zich. Het was zeer mager wat er door de ploeg van coach Jan Bertens getoond werd, maar dat is geen enkel excuus voor het feit, dat Delta Sport er niet met het hoofd bij bleef". vrijwel continu had ingezeten. De wedstrijd werd van tijd tot tijd vin nig met een tweetal zeer groffe over tredingen van Jacques van Dooren ten opzichte van Bert de Vos als hoogtepunt. Van Dooren mocht niet mopperen, dat hem de rode kaart niet werd voorgehouden door de in grote lijnen goed en sober leidende scheidsrechtsters Duivenvoorde en Van Wetten. Dat gold in een later sta dium ook voor Paul Haers, maar gaandeweg het vervolg van de twee de helft lieten ook de Delta Sporters zich niet onbetuigd waar het het be gaan van pittige overtredingen be trof. De Zierikzeese ploeg miste in de tweede helft door het rommelige ver loop en het voortdurend meelopen met de tegenstander de trefzeker heid, waardoor de produktie in die wedstrijdhelft bleef steken bij acht treffers. Tussen de zeventiende en 28e minuut viel slechts een enkele treffer. Over de 21-12 eindstand was echter totaal geen discussie moge lijk. Delta Sport verspeelde in de com petitie zes punten, waarbij de neder laag in sporthal Onderdak tegen het toen nog onderaan staande Heerle nog zeer goed in het geheugen ligt. „Die nederlaag was niet de ver dienste van Heerle, maar voor de vol le honderd procent het gevolg van een complete off-day aan onze zijde", her innert Rob de Vos zich. „Bij die ande re verliespunten ligt het anders. Te gen Dongen thuis verspeelden we een punt, omdat we als ploeg geïrriteerd raakten over het optreden van de scheidsrechters. De uitwedstrijden tegen Dongen en EBHV kostten drie punten en toen lieten we ons van de sokken spelen door de hardheid van de tegenstander. Dat is het hele eie ren eten. We hebben spelers genoeg om bepaalde va^te lijnen uit te zetten en via die lijnen tot aanvallend suc ces te komen. Die lijnen mogen echter niet vervlakken als het om de een of andere reden niet naar wens gaat. Neem die scheidsrechters en neem die hardheid van de tegenstander. Tegen een ploeg als Groene Ster kan de ploeg wel twee keer een uur de con centratie vasthouden en vandaaruit winnen. Tégen veel zwakkere ploegen gaan we de kattebak in, omdat die vereiste concentratie om de een of an dere reden verstoord wordt. Daar komt het begrip zelfvertrouwen om de hoek kijken. Verder is discipline van belang. Mogelijk heb ik die disci pline iets te la^ in de competitie geëist. Toen ik dahr wel flink op ha merde kwamen de monsteroverwin- Vöor Rob de Vos staat het vast, dat niet de beste, maar wel de constantste ploeg uit de competitie met de titel gaat strijken. „Wij hadden de beste ploeg, maar Groene Ster heeft de ei genschap van week tot week een uur lang in hetzelfde tempo door te kun nen blijven gaan. Dat missen wij nog". Nu de competitie op een oor na gevild is en Delta Sport vrijwel zeker met lege handen blijft staan, valt de competitie Rob de Vos tegen. „Ik geloof, daf je best van een ka ter kunt spreken, al denk ik dat ik daarmee een beetje op de feiten voor uit loop. De echte kater komt pas, wanneer de wedstrijd bij Heerle ach ter de rug is en het echt helemaal de finitief is", onderkent Rob de Vos. „Het volgend jaar zullen we ons vast en zeker wel eens afvragen wat we met deze ploeg eigenlijk in de derde divisie moeten doen. We zullen als ploeg niet erg veel meer kunnen le ren, al zou je Teren volwassen te spe len' als een belangrijke reden kun nen zien nog een jaar op derde divisieniveau mee te draaien. Het mag echter niet opnieuw fout gaan. Van essentieel belang zal zijn, dat we ook winnen, wanneer we minder goed spelen en dat ons dat niet on middellijk opbreekt". Ondanks de ogenschijnlijke mineurstemming verwoordt Bert de Vos de belangrijk heid van het voorbije seizoen: „Qua groepsproces stond de groep aan het einde van de vorige competitie op het nulpunt. Nu zijn de onderlinge sfeer en de wederzijdse acceptatie weer voortreffelijk". Daarvan uitgaand lijkt het seizoen, ondanks de gemiste promotie, toch positief verlopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7