LEKKER VLEES ELKE DAG GOEDKOOP! 10 10?° 590 ■iirw 'We willen het vertrouwen winnen van de bevolking-' MAGERE MW' Beroepsvissers niet blij met resultaten vorig jaar Lezing over de aal in Zierikzee door expert GEHAKT 1190 KUIKEN BOUTEN HAMBURGERS 750 GEHAKT 198 IMEhI%JF\JEIW wlmEm^lSr VARKENS- FRIKANDO of HAMLAPJES RUNDER SCHOUDER- LAPPEN RUNDER- SUKADE- LAPJES VLEESFALEIS Oprichting adviesbureau aan Zuid Bosweg Noordgouwe MIDDEN MIDDENSTAND 4 A 4 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 februari 1987 Nr. 24089 5 Vereniging beroepsvissers in Zierikzee bijeen ZIERIKZEE - Zal het gebrek aan glasaal en/of pootaal de palingvisserij negatief beïnvloeden? De voorzitter van de Vereniging van Beroepsaalvissers, M. W. Koster uit Kats, signaleerde het in zijn openingsrede; de secreta ris, J. Bolier uit Tholen, gaf enkele sprekende cijfers en J. Quak, voorlichter van de Organisatie ter verbetering van de binnenvisserij, noemde de kosten van een kilo glasaal. Het was slechts één negatief punt in de jaarrede van voorzitter Koster tijdens de jaarvergadering in Zie rikzee. Het jaar 1986 kon voor de beroepsaalvisserij geen enthousiasme opwekken was zijn conclusie. De gebieden, die niet beïnvloed voor een vereniging van beroepsvis- worden door de Oosterscheldewerken sere. Somber was spreker echter wel geven een stabieler beeld. De Ooster- over de toekomst als het gaat over de schelde moet nog tot rust komen, beïnvloeding van het milieu, zoals maar er wordt ook „onrust" gezaaid dat nu kunstmatig kan worden be door kotters met groot motorvermo- heerst, gen. Het blijkt dat vissers met vaste vistuigen daarvan schade ondervin- Belangen den, maar dat niet alleen, ook de broedkamerfunctie van de Ooster- Tegenstrijdige belangen zijn hier in schelde wordt er ernstig door ver- het spel en hij vreesde dat ook de aal- stoord. vissers aan de verliezende kant zou- Tbch zag spreker nog lichtpuntjes. den staan. In dit verband drong hij Vijf vaste visplaatsen in het Zoom- aan op éénheid en samenwerking in meer, visplaatsen ook aan de zoute verenigingsverband. Ook al zou dat kant van dat meer en visplaatsen soms voor een individuele visser tij- rond Neeltje Jans. Al was het wense- delijk nadeel kunnen betekenen. Uit- lijk dat er meer schot zat in de toewij- eindelijk gaat het om het gezamen- zing daarvan door Rijkswaterstaat. lijk welzijn, dat verdedigd en be- Iedere visplaats is van levensbelang vochten moet worden. Vergadering beroepsvissers ZIERIKZEE - In de vergadering: van Beroepsaalvissers Zuid West Nederland in Zierikzee hield J. Quak, voor lichter van de Organisatie ter verbetering van de binnen visserij, een lezing over voedsel en groei van de aal. Na een inleiding over de steeds stijgende prijzen van de glas aal, waar de voornaamste leverancier, Frankrijk, sterk in levering achterblijft en ook steeds hogere prijzen vraagt, wees spreker er op dat de aal steeds de aandacht van de mensen heeft gehad. Het is eigenlijk een geheim zinnige vis, die al vele eeuwen wordt gevangen en gege ten. Streek- en stadspostdienst bezorgt post goedkoper ZIERIKZEE - De tijd dat tante Pos met haar service verlening een monopoliepositie innam lijkt voorgoed voorbij. Na de grote PTT-staking in 1983 stak het feno meen streek- en stadspost de kop op in Nederland. Parti culieren speelden in op de seinen vanuit het bedrijfsle ven dat er behoefte was aan een alternatieve postbezor ging. Een ontwikkeling die begon in enkele grote steden en zich van daaruit verspreidde over het hele land. Sinds enkele maanden is ook Schouwen-Duiveland opgenomen in het circuit van de Streek- en Stadspostdienst Zeeland. Post bestemd voor Zeeland, Noord-Brabant of Limburg kan tegen concurrerende portokosten worden verzonden. MALSE HALF OM HALF KILO MALSE KILO HOLLANDSE RONDER f 1 Si GEBRADEN 1200 GR VLEES EN VLffiSWREN, HARDE GULDENS VOORDELIGER DAN ELDERS HET MEESTE VLEES VOOR HETM/tVSTF6ELD.1 VV/WÏ WTVN lm,tul Zierikzee; Aldimarkt, Schelphoekstraat. Wie studie maakt van deze vis - en dat wordt intensief gedaan - onder zoekt de levensomstandigheden en komt dan tot de conclusie, dat veel brasem de groei van de aal afremt. Spreker onderscheidde drie soorten van de aal. Het onderscheid zit in de vorm van de kop, die soms spits is en soms breed en uit de kopbreecdte kan men ook wel de kwaliteit afleiden. De aal houdt het wat zijn voedsel be treft graag op vlookreeftjes en aas- garnalen; twee in het water waar hij verkeert voorkomende diersoorten. Maar als die zeldzaam zijn of niet voorradig, dan is hij een alleseter. Kleine visjes, kevertjes, larven en al les wat voor zijn bek komt. Water Ook durft hij wel het water te ver laten en op het land te zoeken naar slakken en wormen. Dat hij daar ook aardbeien en slaboontjes zou consu meren behoort tot het fabelrijk. Ge constateerd is dat hij langs het slijmspoor dat hij op het land maakt ook terugkeert. Onderbreekt men dat slijmspoor dan raakt hij de weg kwijt en blijft hij liggen. In Spanje is men ook bezig om met palingslijm aal naar de fuiken te lokken. Dit gaf een vangst die acht maal groter was dan gewoon. In de gehoorsteentjes komen even als bij de bomen jaarringen voor. Men probeert door middel van deze ringen de ouderdom van de aal te be palen, de ouderdom is evenwel moei lijk vast te stellen. Vrouwtjes wor den groter dan mannetjes. Men probeert ook hierop invloed uit te oe fenen, want de voeding schijnt ook het geslacht te beïnvloeden. Onder glasaal schijnen veel mannetjes voor te komen. Onderzocht wordt of naast de bekende trek naar de Saragossa- zee, ook een bepaald soort aal de Straat van Gibraltar intrekt. Wat de intrek aangaat, zoals al eer der besproken, is de intrek van glas aal al vijf jaar bijzonder minimaal. Verband met veel witvis en ook van spiering is niet te ontkennen, maar er is nog veel wat niet duidelijk is. Spre ker spoorde de aanwezigen aan mee te werken, door gegevens te verstrek ken aan de dienst ter verbetering van de binnenvisserij. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek dat de vereniging thans 50 leden telt. Een voortdurende zorg is het uitblijven van een beslissing be treffende het vissen bij Neeltje Jans, dat wel mag worden uitgeoefend door gelegenheidsvissers, inaar nog steeds niet door de beroepsvisserij. Ook op de Oosterschelde bij de Oester- en de Philipsdam wacht men nog steeds op de uiteindelijke beslis sing. Haaks op elkaar staan de liefheb berijen van de sportduikers, en de be langen van de beroepsvissers. Al te vaak moet worden geconstateerd, dat schade aan netten en fuiken van vis sers door sportduikers is veroor zaakt, terwijl kreeften en tong voor de duikers begerenswaardige zaken zijn, waarbij het „mijn en dijn" wel eens uit het oog wordt verloren. Palingrapen door baggerschepen is eveneens een zaak, die de sportvis sers benadeelt en waarover aan Rijkswaterstaat is gerapporteerd. Het afgelopen jaar zal in het geheu gen blijven als een jaar van slechte vangsten, waaraan de sleepactivitei- ten van enkele Eurokotters zeker niet vreemd zijn. Op het Veeree Meer werd 140 kg glasaal uitgezet. Aange vraagd was 270 kg, drie beroepsvis sers trachtten op het Veersé Meer hun brood te winnen. Gedumpt Op het Grevelingenmeer werd 375 kg glasaal gedumpt; aangevraagd was 2000 kg. Van de 10.000 kg pootaal die was aangevraagd werd slechts 1850 door de OVS afgeleverd. On danks alle zaken die nog geen vaste vorm kregen, kan toch gezegd wor den dat de verhouding met Rijkswa terstaat goed is en dat ook met diver se visserij-instanties goed wordt samengewerkt. Bij de zaken, die nog op bevredigende wijze moeten wor den opgelost, behoort ook de toewij zing van oesterpercelen in de Greve- lingen. P. Bout, Bruinisse, Job Schot, Tho len en A. A. K. van der Hoek, Kerk- werve werden herkozen. In de plaats van D. J. Nijssen, werd J. de Ridder als vertegenwoordiger van de Veerse Meer-vissers in het bestuur gekozen. „Wij zijn ongetwijfeld een doorn in het oog van de PTT", geeft de algeme ne leider van de Zeeuwse dienst de heer J. Spek uit Yerseke toe. „Maar we kraken de PTT zeker niet af. Wij hebben een heel andere werkwijze waardoor we goedkoper kunnen wer ken. We werken met free-lance mede werkers en hebben geen groot wagen park waardoor we veel minder on kosten hebben. Daar staat tegenover dat onze bezorging minder snel is". Afhankelijk van de bestemming doet de post, bezorgd via de streek- en stadspost, er tussen een en vijf dagen over om op de plaats van bestemming te komen met een gemiddelde van drie dagen. „Maar het wordt be zorgd", aldus Spek. „Daar houden we een regelmatige controle op". Het ta rief voor deze dienstverlening ligt, afhankelijk van de hoeveelheden die worden aangeboden, 20 tot 50 procent lager dan bij de PTT. Voor particulie ren betekent dat 15 a 20 cent per kaart of (drukwerk)brief. Voor kleine be drijven of verenigingen komt het al gauw neer op een winst van duizend gulden en voor grote bedrijven op en kele duizenden guldens per jaar wan neer zij hun post via de Streek- en Stadspost Zeeland laten bezorgen. Evenals de andere Streek- en Stadspostdiensten in Nederland is ook die in Zeeland een apart bedrijf De Zeeuwse dienst die op één septem ber 1986 van start ging, werkt samen met de gelijknamige bedrijfjes in Noord-Brabant en Limburg. Drie keer per week rijdt Spek naar Roo sendaal om de post voor Zeeland uit die gebieden op te halen. In Krabben- dijke wordt deze gesorteerd en de vol gende dag bezorgt Spek zijn post stukken op centrale punten in Goes Axel en Zierikzee. Van daaruit wor den ze via bezor(st)ers op de plaats van bestemming gebracht. Het alternatieve 'postkantoor' te Zierikzee bevindt zich in dc huiska mer van mevrouw M. Priemis aan de Kabelaarsbank 11. Vol enthousiasme heeft deze 38-jarige huisvrouw de coördinatie van de streek- en stadspost voor Schouwen-Duiveland op zich genomen. „Postbezorging heeft altijd mijn interesse gehad. Noem me maar een adres en ik rijd er zo naar toe. Ik heb een goed geheugen voor staatnamen en nummers". Ze be gon haar activiteiten in die richting via het bezorgen van reclamefolders en reageerde direct op een adverten tie waarin de Streek- en Stadspost Zeeland een coördinator voor Schouwen-Duiveland vroeg. Het huis van mevrouw Priemis werd het cen trale punt van waaruit de 18 bezor gers de post ophalen om op Schou wen-Duiveland rond te brengen. Maar er kan ook post wórden aange boden of informatie gevraagd (tele foon 01110-4587). De bezorgers be staan voornamelijk uit scholieren, WAO'ers en huisvrouwen die wat wil len bijverdienen. Iedereen die twee gezonde benen heeft kan het doen", aldus de coördinatrice die verwacht in de toekomst nog wel wat personeel te kunnen gebruiken. De service-verlening via de streek- en stadspost blijkt vooral aan te slaan bij bédrijven. Op Schouwen- Duiveland maken momenteel ruim tien kleine en grotere zaken regelma tig gebruik van deze alternatieve postdienst'. „Het is ook heel interes sant voor clubs, verenigingen en par ticulieren", verzekeren de initiatief nemers. Zij wijzen daarbij op trouw- en geboortekaarten, dankbetuigin gen maar ook overlijdenskaarten. „Wanneer het nodig is en op verzoek geven wij voorrang aan bepaalde soort post. Uiteraard zonder tariefs verhoging", verzekeren ze. „In tegen stelling tot de PTT zijn wij zeer flexi bel in onze dienstverlening. We pas sen ons aan aan de wensen van de klanten en doen er niet moeilijk over als het aantal partijenpost wat min der uitvalt of verspreid over de hele week wordt aangeboden". De service verlening gaat zelfs zo ver dat men bereid is een ansichtkaart thuis te gaan ophalen bij een oudere of zieke die de deur moeilijk uitkan om hem te posten. Bij dat alles is er wel de restrictie dat geen met de hand geschreven of getypte brieven mogen wórden be zorgd. Dat is een privilege van de PTT". Men mag wel kopieën van ge typte brieven bezorgen. Ook kan men de post niet bezorgen bij postbussen in de postkantoren van de PTT. „Ge lukkig weet ik vaak de adressen die erachter zitten en anders plakken we er alsnog een postzegel op als er een postbusnummer tussen de partijen- post zit", aldus mevrouw Priemis. Per week krijgt ze zo'n 100 tot 750 stuks post verwerken. Een aantal dat rond Kerstmis opliep tot 1000. De ac tiviteiten van mevrouw Priemis zijn inmiddels' ook ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. „Ons be langrijkste probleem is om bekend heid te krijgen bij de mensen", aldus Spek en Priemis die desondanks zeer optimistisch zijn. „De monopoliepo sitie die de PTT tot nu toe had is een slechte zaak. De mensen willen meer keus en mindere gebondenheid aan de stringente eisen die de PTT soms stelt. Zij zijn vaak nogal zwart-wit in veel dingen", aldus Spek. Hij wijst daarbij op de strakheid waarmee de regels van partijenpost worden ge hanteerd. „Nu de mensen weten dat de stad- en streekpost bestaat moeten zij wel terdege opletten dat zij de post niet weggooien met de reclamefolders. Want er zit natuurlijk geen postzegel op en dat kan nog wel eens verwar rend zijn". Er worden door de Streek- en Stadspost Zeeland onderhandelin gen gevoerd om ook Goeree-Over- flakkee bij de service-verlening te be trekken en men zoekt nog naar een centraal punt in Middelburg. Belang stellenden die hun post via de dienst willen aanbieden kunnen dagelijks tussen negen en twaalf uur 's mor gens terecht bij mevrouw Priemis. Wegwiesders.... Z'ad rööie köönen van d'inspanning.... 't Leken wè of ze de koosse ad, zó róód zag ze. D'r aer kleefde an d'r tote. 't Zwêêt prikte in d'r nek. Ze lag op de vloer van de slaepkaemer; je kan wè zégge: ze was an 't èn- de! Die pienetensie dee ze noe a 'n dag of achte. Ze most in ze zou vermaegere! Ze kon nie mï nae d'r eige kie ke Ze was 'n verzaemeling van bobbels in gaeten ge- worre... In de spiegel van de linnekasse zag ze d'r eige lègge mit d'r „trimbroek" an. Van d'r enkel tot an d'r eupe liep t'r 'n geel-rooie streep over de blauwe pupe. Vó d'r gevoel kon ze zó nae 't tenêêl, as „obbel over dwars". In noe was ze, oopte ze, op weg, 'n „uutólling" te worren. Mènsenkinders, dae kwam nog 't één in ander vó kieke! Vö dat „gezwel", wat noe d'r buuk was, 'n kute was geworre, zou d'r nog mêênig litertje waeter deu de gaeten van d'n dam motte stroame. In.... noe ad z't alléén nog mè over de gimmestiek die an dat vermaegeren vast zat. Wat dienk je van de geestelijke piene die je mot deustae?! Gae mó an 't uutbannen! Nie mï dienke an: brune bóónen mit spek; aepels, peeën in juun; ertesoep mit 'n stik of wat platte ribben; slae mit spekjes; zuur- köóle mit 'n b.allQ woste.... Uutbanne....! Om nog even deu te gaen: 't glaesje vooraf! 't Glaes- je 's aevens mit 'n stikje kaes, leverwoste, 'n wosje in 'n toosje mit wat T op.... Nêêë, uutbanne die grappen, 't Voorland is: redies, komkommers, crackers, slae angemaekt mit yoghurt, rammenas (klêêrmae- kersspek!), kó je naegae! In dan.... êêl dat zaekje zó ontaerd flauw, dat j'n êêle dag mit 't waeter in je mond loapt. „Schraol in flauw", dat kè je wè boven je bed spiekere. Z'ad oak 'n paer kêêr gezondigd. Dan was ze nae de koelkasse geslope, as 'n dief nae de brandkasse, in ad dae, ochèrrem, 'n paer zoetzure au gurken om zêêpe g'ollepe. Z'ad nog gespanne stae luustere of ze g'n deure óórde gae... Mit dat zondebesef belaeje was ze lid geworre van de weight-watchers", moeilijk woord, zodoende at z't vó d'r eige ma „wegwiesders" genoemd. Zodoende zat ze noe in 'n club die ma één doel vö öógen ad: „Zó slank worre as 'n denne"! Ze kon d'r eige die „boven- aerdse" toestand nog wè nie zó goed vöstèlle, ma, ze was beloofd dat 'r ankwam, as ze goed d'r best dee in nie „zondigde", dae stong boete op....! Ze zag d'r eige stae vó de spiegel in de linnekasse in 'n maetje twêêënveertig! Ze kreeg gewoon 'n zwe verig gevoel bie de gedachte, oe die wuuven van d'r eige leeftied zouë kieke, as ze dae, getopt in gedraoid, op d'r fiets zou wippe, zonder 'n rooie kop, in zonder te sténen van inspanning. Jewan, d'r man, dae ad ze nie vee ullepe van. Die nam genoegen mit 'r zó ze was. Aolles went, za die wè bie z'n eige dienke. Misschien ei t'n die droamen an slanke dennen lank a an de kant geschopt. Oewel, an 't strand waegd'n toch nog 's 'n oagje an die jon ge slanke meiden... dien gek! Ze zou 'n 's wat laete zie! Dan zè 'n aol de bekommernisse van noe gauw verge- te weze. Ie dee d'r naemelijk nog 's verwiete, dat deu die „maneuvels" de gezelligheid uut d'n uuzen was mit 'r glaesje Spa in d'r schraole gedoe. Zodoen de kwam 'n oak tekort. Ie voelde z'n eige bezwaerd as 'n alléén zat te pimpelen of te knauwen, teminste, ze most goed oplette aolles in uus t'aelen zó as vó 't ver maegeren! Deu de gedachte: de gelegeneid maek t'n dief, kreeg de koelkasse wè 's 'n schraole inkiek. Vooruit Siene, op nae 't wonder....! Je bêênen nae bove, nae benéé, opdrukke dat onderlief...! D'r zou T nog 's êëne motte opstae die 'n „wegwiesders- strijdlied" zou schrieve, zó van: Retteketetteketet, dae vliege ze, de kilo's vet....! 't Zou bie de gim mestiek èllepe in 't gaf de geloavige moed....! ARJAON NOORDGOUWE - Advies bij de verbouw en nieuw bouw van woningen, de aanleg en het onderhoud van tui nen en het beheer, onderhoud en toezicht van recreatiewo ningen. Dat zijn de zaken waarvoor men voortaan terecht kan bij J. Germing te Noordgouwe. De voormalige werk nemer van Rijkswaterstaat richtte voor dit doel een een mansbedrijfje op. Het gebied waarop hij nu advie zen gaat geven, boeit altijd de be langstelling van Germing gehad. Tijdens zijn dienstverband bij Rijkswaterstaat ontwierp hij in zijn vrije tijd de jachthaven zoals die in Wolphaartsdijk werd gerea liseerd. „Uit de kosten/baten ana lyse blijkt dat het de goedkoopste haven van het Veerse Meer is. En dat terwijl hij zonder subsidie is gerealiseerd". Germing deed ver der ervaring op doordat hij voor Rijkswaterstaat acht jaar was be trokken bij de inrichting van dc Grcvelingen. Daarna werkte hij bij de Oosterscheldedam via het ontwerpen van steigers, het repa reren van loswallen en onder houd- en inrichtingswerken aan de Haven. Na het beëindigen van dat werk kon hij worden overgeplaatst naar Middelburg of in het kader van de inkrimping van het ambtenaren- bestand kiezen voor een wacht- geldregeling. Germing deed dat laatste omdat hij graag in Noord- gouwe wil blijven wonen en zich wijden aan het advieswerk dat zijn grote interesse heeft. Belang stellenden kunnen dagelijks in de ochtenduren bij hem terecht. Tble- foon 01112-2082.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5