Raad stelt Hoorcommissie Ruimtelijke Ordening in Veel belangstelling voor expositie Theo Voorzaat streeknieuws WDescnouwa' Jonge weggebruikers Muziek Aanrijding Renesse Diefstal fietsen Hond bijt meisje Hogere subsidie aan Welzijn Ouderen via minder vaartochten NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 februari 1987 Nr. 24089 3 Het is niet best gesteld met de be langstelling voor de muzikanten in Bruinisse; een plaats waar in de re gel toch wel muziek in zit. Afgelopen weekeinde kwam een handjevol be langstellenden naar het dorpshuis en voor de uitvoeringen in de muziek tent is vrijwel geen gast-vereniging meer te porren. Begrijpelijk, want niets is zo frustrerend als het optre den voor een enkeling. Er werd vrij dag gesproken van een domper voor de muzikanten en terecht. Maar wat minstens zo belangrijk was en waar schijnlijk aan dovemansoren ge richt. was de opmerking, dat vol gend jaar beter maar afgezien kan worden van een muzikale avond. En dat is jammer. Nu met Hope telt maar enkele leden meer en niets wijst erop, dat het gezelschap binnen afzienbare tijd uitgebreid wordt. Vooropgesteld, dat het van groot be lang is deze kleine groep van blazers en tamboers de gelegenheid te blij ven geven om te werken aan een re pertoire, moet toch ook afgevraagd worden in hoeverre hieraan behoefte is. Dat de behoefte.er bij de 'laatste der Mohicanen van het Bruse mu ziekleven' is staat als een paal boven water, maar hoe slecht is het gesteld met de belangstelling vanuit de plaatselijke bevolkingDit gegeven is een schoolvoorbeeld van de discus sie over het wel of niet verstrekken van een geldelijke bijdrage aan een organisatie met een minimaal aantal leden. Gelukkig lijkt het er niet op, dat Bruinisse zich die vraag gaat stellen bij Nu met Hope. Er is een aantal redenen, waarom een muziek vereniging ongeacht de belangstel ling toch gemeenschapsgeld moet krijgen, a) Het is een hobby, die niet buiten verenigingsvorm kan worden beoefend. Alleen op een zolderka mertje met een trompet stoeien lijkt nergens naar; b) verenigingen als Nzt met Hope worden gekenmerkt door een wisselende belangstelling. Dan zijn er vijftig leden, dan weer elf; c) ooit weieens Koninginnedag of iets dergelijks meegemaakt zonder de plaatselijke muziekvereniging en d) een muziekvereniging kan voor ve len een ideale manier zijn voor het houden van sociale contacten. Je kunt en moet de bevolking niet drin gend verzoeken om een muziekuit voering bij te wonen, want zo werkt het niet. Als een muziekvereniging zo'n periode van tanende belangstel ling doormaakt, dan is het 'gewoon' een kwestie van lange adem. In die periode kan het verenigingsbestuur bij zichzelf te rade gaan of het reper toire wel aantrekkelijk genoeg is en het niet schort aan het peil van de uitvoeringen. Nu met Hope heeft momenteel alle tijd om haar naam eer aan te doen. Maar bij de pakken gaan neerzitten moet ze zeker niet doen, want rust roest.... AvrfW DUIVELAND NBvP De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen heeft de jaarvergadering weer achter de rug, die na een openings woord door presidente mevrouw Van Bommel, werd begonnen met het bondslied. Mevrouw Van der Linde las het jaarverslag voor en een vers over vervoegingen van woorden. Me vrouw Slootmaker nam het financië le gedeelte voor haar rekening, dat er volgens de kascommissie overzichte lijk uitzag. Mevrouw Gosens vertelde wat er met het ziekenpotje gedaan is. Besloten werd om 51,40 gulden uit het potje lief en leed aan de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland te geven. Mevrouw Van der Scheld trad af als kascommissielid en mevrouw Van Eune volgt haar op. Bij een be stuursverkiezing werden de dames W. de Ruiter-Valk, L. de Jong-van 't Hoff en L. A. van der Schelde-Viergever ge kozen. Aan de hand van een af scheidslied van A. M. van der Zwet werd afscheid genomen van de be stuurders M. J. van Bommel-de Har- tog, C. A. Zwart-Broodman en W. P. van der Linde-Zoeter. Na de pauze was het de beurt aan de rijkspolitie mannen Silvius en Rutgers, die een en ander uit de doeken deden over de preventie. Tevens kregen de leden een film over inbraakpreventie voorge schoteld. BRUINISSE 10 Procent In het maandag verschenen artikel over de financiering van de toekom stige sportzaal in Bruinisse is een fout geslopen. In de kop stond ver meld, dat burgemeester en wethou ders voorstander zijn van de tien pro centsregeling ten behoeve van de sportzaal. Maar juist in dit geval - zo als overigens correct staat beschreven in het artikel zelf - staan burgemees ter en wethouders een incidentele af wijking van de regeling voor. Lezing ,,Here, zegen deze spijze, amen". Met dit thema bracht de heer Boelens van het Nederlands Bijbelgenoot schap een lezing voor de Nederlandse Christenvrouwenbond, afdeling Bruinisse. De spreker spitste z'n le zing toe op het gebruik van kinder bijbels. De ledenvergadering van de NCVB-afdeling werd geopend door mevrouw IJzelenberg met gebed. Ze las Handelingen 2 41-47 en aan de hand van dit bijbelgedeelte hield ze de meditatie „Eendrachtig blijven". Boelens van het Bijbelgenootschap hield z'n lezing over het bijbelge bruik in hoofdzaak over de kinderbij bels van voor en na de Tweede Wereldoorlog: „De kernvraag van de kinderbijbel is hoe deze bij het kind te brengen en hoe deze dan beide tot hun recht komen. Het bijbelgebruik loopt terug maar wonderlijk genoeg de verkoop van hoofdzakelijk kin derbijbels niet. Na de Tweede Wereld oorlog zijn er 80 kinderbijbels uitge geven. Er is wel een groot verschil tussen de kinderbijbels van voor en na die oorlog. Die van voor de Twee- Voor mensen die bezwaar indienen tegen ontwerp-bestemmingsplan BROUWERSHAVEN - Er is het gemeentebestuur van Brouwershaven blijkbaar veel aan gelegen om een goed contact te onderhouden met mensen die bezwaren bij de raad hebben ingediend tegen een ontwerp-bestemmings- plan zoals in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Or dening is opgesteld. Tijdens de raadsvergadering maan dagavond in het stadhuis besloot de raad tot het instellen van een Hoorcommissie Ruimtelijke Ordening die tijdens openbare bijeenkomsten aandacht zal beste den aan de bezwaren van burgers die wat willen bouwen- of verbouwen dat in strijd is met het ontwerp- bestemmingsplan. De bevoegdheid van de commissie blijft beperkt tot het horen van dege nen die bezwaar hebben ingediend. Maar aangezien de commissieleden zullen bestaan uit raadsleden kan een en ander via latere vergaderingen wel degelijk zijn uitwerking hebben. In de commissie zullen de raadsleden zitting nemen die ook al in de advies commissie voor de Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vertegen woordigd zijn. Het zijn M. C. Ganze- man (CDA), J. K. Goemans (VVD), P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) en A. de Vlieger (PvdA). Men besloot tij dens de vergadering ook tot een ver eenvoudiging van de artikel 19 proce dure door b en w de bevoegdheid te geven een aantal kleine zaken af te handelen zonder dat hierover eerst de raad moet worden gehoord. Onderzoek weg Stormvloedkering Alleen de PvdA-er C. J. de Munnik had nog wat kritische opmerkingen voordat de voltallige raad besloot om een bijdrage van 1780 gulden beschik baar te stellen voor het onderzoek dat zal worden verricht naar de effecten van de weg over de Stormvloedke ring. „Ik vind de bijdrage van tien procent door het bedrijfsleven aan de lage kant", aldus de PvdA-er. Hij vroeg zich verder af wat er met de uit slag van het onderzoek zal worden ge daan. Voorzitter Slabbekoorn was het er mee eens dat het bedrijfsleven best wat meer zou kunnen doen en wees erop dat hiertoe ook actie wordt ondernomen. Hij benadrukte dat wat Brouwershaven betreft het onder zoek met name voor de infrastruc tuur van belang is. De raad besloot verder tot de verkoop van twee perce len bouwgrond in het bestemmings plan Dreischor. De heren A. Geelhoed en J. M. van der Linde zullen aan de Nieuwe Schoolstraat een woning (twee aaneen) bouwen. Verbouw stadhuis Ten behoeve van de aanpassing van het stadhuis en de (ver)bouw van de gemeentesecretarie te Brouwersha ven verleenden de raadsleden aan b en w de bevoegdheid om over te gaan tot een onderhandse aanbesteding van dat werk. Het college zal hiertoe vier a vijf regionale en provinciale aannemingsbedrijven uitnodigen waarvan zij weet dat die de capaciteit hebben om het zeer specifieke karwei aan te pakken. „Het is geen gewoon bouwwerk. We benaderen alleen be drijven die hebben bewezen iets der gelijks te kunnen realiseren". Zoals bekend zal het Brouwse stadhuis dit jaar worden uitgebreid met een pand dat wat stijl betreft past bij het histo rische karakter van het uit de Mid deleeuwen daterende gebouw. RENESSE Op de T-kruising Vroonweg/Kabbelaarsweg te Renesse vond maandagmiddag een aanrijding plaats waarbij de bestuurder van een motorfiets licht gewond werd. C. v. d. H. uit Renesse reed met zijn vracht auto vanuit de Kabbelaarsweg de Vroonweg op en zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan A. B. uit Schuddebeurs die met zijn motor fiets over die weg reed. Door de aan rijding die daardoor ontstond werd de vrachtauto aan de achterzijde en de motorfiets aan de voorzijde licht beschadigd. A B. werd met de ambu lance overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis en kon na behande ling weer huiswaarts keren. ZIERIKZEE - In de nacht van zon dag op maandag werd de fiets van J. d. B. gestolen. Het rijwiel stond niet afgesloten in de Schuttershofstraat. Het betreft een groene jongensfiets. Enkele uren later, zondagmiddag tus sen een en drie uur werd de fiets van J. v. d. S. "uit Zierikzee gestolen vanaf het parkeerterrein bij sporthal On derdak. Ook deze (meisjes)fiets stond niet afgesloten. BRUINISSE - De negenjarige P. A. uit Boekei die met haar ouders een vakantie doorbracht in Aquadelta werd gebeten door de hond van K. G. uit Bruinisse. Het meisje liep lichte verwondingen op aan een been en werd behandeld door de plaatselijke huisarts. PvdA-raadslid M. Ketting-Kooman: 'Ouderen laten zich niet horen. Daar zijn wij voor'. Kunstenaar Theo Voorzaat geeft burgemeester Asselbergs (r) tekst en uitleg bij een van zijn doeken. Vervolg van pagina 1 nen verdedigen, steniden zij tegen het collegevoorstel. Dat werd deson danks aangenomen met de krappe meerderheid van een stem. De CDA-fractie schoorvoetend en de rest van de raadsleden van harte of zonder op- of aanmerkingen, gingen akkoord met een bijdrage van 2 cent per inwoner (75 gulden) aan hét ca deau voor het gouden huwelijksfeest van het prinselijk paar. Men stelde OOSTERLAND - Een heer, of zo men wil een dame in het verkeer, dat ben je niet zomaar, daar moet je reeds op jonge leeftijd aan sleutelen. Om van de al lerjongste leerlingen van de openbare basisschool De Oosterburcht in Ooster- land verantwoorde weggebruikers te maken werd in de vorm van een project twee weken lang alle aandacht gericht op de verkeerssituatie in Oosterland. Het project ,,Op weg van huis naar school", waaraan de leerlingen in de leef tijd van 4 tot en met 7 jaar onder hoede van ..hun juf" werkten, richtte zich. zoals de naam van het project aangeeft, op de directe omgeving van de jongsten. Aan de hand van een drietal videobanden werd nog eens haarfijn uit de doeken gedaan wat je nu wel en niet moet doen om ongewenste con frontaties met andere weggebruikers te voorkomen. De activiteiten bleven niet beperkt tot de muren van het klaslokaal, want ook een ritje in de politie bus en het gebruiken van de portofoon stonden op het programma. Dat je je ook op creatieve wijze uit kunt leven op de verkeersproblematiek bewezen de verschillende werkstukken die de leerlingen naar aanleiding van dit thema hadden gemaakt, en die ter afronding van dit project na drieën te zien waren in de gemeenschapsruimte van de school. Onbetwist hoogtepunt vormde de maquette van Oosterland, die met eindeloos veel geduld in elkaar gezet was door zowel de peuters als de wat oudere kinderen uit groep 3. Het moet heel wat zweetdruppeltjes hebben gekost om het met bossages omgeven ,,poep- paadje", de ZWN-bus die regelmatig door het dorp dendert en de Pleister plaats waarheidsgetrouw waar te maken. Maar niet zonder resultaat, want niet alleen de kleine bouwkundigen van miniatuur Oosterland wierpen een trotse blik op hun Oosterland, ook een aantal moeders bekeek met bewonde ring de resultaten van haar kroost. ZIERIKZEE - „Het element van de paradox, dat steeds in uw werk naar voren komt versterkt het werk. Je raakt er dan ook nooit op uitgekeken omdat het de kijker intri geert". Met deze woorden opende burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee de expositie van Theo Voorzaat, die tot en met zaterdag 28 februari te zien is in De Eenhoorn in Zierikzee. In de hal van de Nutsspaarbank aan het Havenpark had een groot aantal genodigden zich verzameld om getuige te kunnen zijn van de officië le opening van de tweede expositie van Theo Voorzaat in De Eenhoorn. Burgemeester Asselbergs bekende in zijn openingswoord tot dusverre de naam Voorzaat nooit gehoord te heb ben. Hij schreef dit toe aan het feit dat zijn vorige ambtsgebied in Zeeuws-Vlaanderen „twee Scheldes" verwijderd was van de thuishaven van Voorzaat, Dreischor. Op zich geen probleem een boekje waarin Koen Nieuwendijk van galerie Lieve He mel uit Amsterdam de persoon Voor zaat en zijn oeuvre beschreef plus daarbij een eerste kennismaking met de doeken van de kunstenaar bleken voor Asselbergs voldoende te zijn om een waarderend woord uit te spreken voor de prestaties die Voorzaat met palet en penseel levert. De vaardigheid waarmee Voorzaat uiting geeft aan zijn gevoelens en stemmingen bleken op de nieuwe de Wereldoorlog waren meestal mo raliserend geschreven, die van erna zijn meestal ten gevolge van de theo logische ontwikkelingen beter ge schreven, maar op iedere kinderbij bel valt wel iets aan te merken. Na de pauze was er gelegenheid tot discus sie waar druk gebruik van werd ge maakt. Bij de bestuursverkiezing was mevrouw IJzelenberg aftredend. Mevrouw Van Lange-Kuipers zal haar functie als tweede secretaresse over nemen. MIDDELBURG PPR PPR-voonnan Bas de Gaay Fort man en statenlid Constant van Water schoot bezoeken donderdag 26 fe bruari de PPR-bijeenkomst in Dauwendaele te Middelburg. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. burgemeester van Zierikzee diepe in druk te hebben gemaakt. „Uw werk springt eruit, omdat er zo duidelijk een eigen aanpak uit blijkt. De para dox, die in het werk naar voren komt is allesbehalve tegenstrijdig. Die pa radox is meer een aantal complemen taire begrippen, dat het werk ver sterkt", verklaarde Asselbergs vervolgens die waardering voor de zo eigen stijl van autodidact Voorzaat, waarbij het natuurlijk verval een zo belangrijke rol speelt. Ook ging de eerste burger in het kort in op het boeiende van de heden daagse beeldende kunst. Deze is als je er tenminste voor openstaat een ontdekkingsreis, die mensen vrij maakt omdat men zich niet behoeft te conformeren, filosofeerde Asselbergs tijdens zijn speech. Lange rij Die waardering voor de artistieke prestaties van Voorzaat deelde Assel bergs met een aantal mensen, dat vanaf 13.30 uur geduldig op de stoep had gepost om toch maar vooral zo'n Voorzaat-doek te kunnen bemachti gen. De expositie in de Eenhoorn was namelijk speciaal ingelast om diege nen op Schouwen-Duiveland de gele genheid te geven om, voordat de doe ken naar Galerie Lieve Hemel in Amsterdam, de vaste stek van Voor zaat, worden geëxposeerd, hun „slag te slaan". Dit naar aanleiding van de kritische geluiden na de eerste ten toonstelling toen de gelegenheid om aan te kopen ontbrak en aspirant ko pers naar de hoofdstad moesten afrei zen om een Voorzaat in bezit te krij gen. Van die gelegenheid om nog tijdens deze voorbezichtiging een kunstwerk aan te schaffen werd overigens niet alleen dankbaar gebruik gemaakt door bewoners van het eiland. Ook uit de Randstad waren er belangstel lenden aanwezig bij de vernissage in de hal van de bank. Asselbergs noem de het dan ook een eer voor Zierikzee dat deze de officiële voorbezichtiging van een aantal doeken van een kun stenaar, die inmiddels ook buiten de landgrenzen bekendheid geniet, bin nen haar muren heeft. Tot en met ko mende zaterdag, want daarna ver dwijnen de doeken, waarvan het overgrote deel nog tijdens het ope- ningsgebeuren verkocht werd, naar galerie Lieve Hemel in Amsterdam. De expositie in De Eenhoorn is dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur voor het publiek toegankelijk. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. i Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B T W. een wijziging vast in de bezoldigings verordening voor gemeentepersonecl waarbij voorzitter Slabbekoorn R. J. van der Wekken (CDA) en C. J. de Munnik verzekerde dat er ook wordt gewerkt aan een bezoldigingsrege ling voor de buitendienst van de ge meente. Uit een jaaroverzicht bleek dat in 1986 aan één belastingplichtige kwijtschelding is verleend van de ge meentelijke belastingen over dat jaar. En de raad besloot dat de ge meente garant zal staan voor de le ning van 10.000 gulden die Scouting Brouwershaven moet aangaan voor kosten van de bouw van het groepsge- bouw die niet door subsidie worden gedekt. WESTZAAN - Minister Korthals Altes (justitie) is helemaal niet zo voor het plaatsen van twee gedeti neerden in één cel. „Ik wilde alleen fractieleider Voorhoeve niet afvallen. Zeker niet bij de VARA, waar men er toch een spelletje van maakt om te genstrijdige opvattingen uit te lok ken", aldus Korthals Altes op een VVD-bijeenkomst in Westzaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3