Vereniging Openbaar Onderwijs bespreekt Vrijwilligersnota Oud-commandant Van Sluyters Hogere subsidie aan Welzijn Ouderen wordt betaald door minder vaartochten bejaarden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reinigings dienst wil in beroep -i VlDL/o ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Taptoe Reriesse Tijdens de jaarvergadering van muziekvereni- Hoorcommissie Jeugdrubriek Handbalkater De gemeenteraad van Brouwershaven stelde In onze nieuwe jeugdrubriek vandaag aan- Delta Sport-trainer/coach Rob de Vos blikt een ging Luctor et Emergo werd besloten, dat dit tijdens een vergadering een Hoorcommissie dacht voor het bezoek, dat VARA's Verrukkelij- wedstrijd voor het einde terug op de competi- jaar weer wordt deelgenomen aan de plaatse lijke Taptoe. (Pag. 2). Ruimtelijke Ordening in om mogelijkheden te ke Vijftien bracht aan de Zierikzeese jeugd- tie. De constantste ploeg wordt kampioen, niet openen voor bezwaren. (Pag. 3). soos Brogum. (Pag, 4). de beste. (Pag. 7). DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 143ste jaargang Nr. 24089 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn mensen, en zij behoren tot de edelste, die met het klimmen der jaren steeds zachter van inborst en beminnelijker worden. Fruin ZIERIKZEE - Moet de vrijwilliger aan bepaalde eisen voldoen of moet iedere ouder die zich als vrijwilliger op geeft ook daadwerkelijk als zodanig aan de slag? Rond deze vraag spitste de discussie zich toe tijdens de jaar vergadering van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs waarbij de onlangs gepubliceerde nota Vrijwilli gerswerk, luxe of noodzaak? werd besproken. Burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer feliciteert oud-commandant J. van Sluyters met zijn koninklijke onder scheiding. Feestelijke receptie in liurgh-Ha a nislede BURGH-HAAMSTEDE - De inmiddels oud-comman dant van de Westerschouwse vrijwillige brandweer, J. van Sluyters, heeft in de raadszaal van het gemeentehuis te Burgh-Haamstede de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer huldigde de commandant voor zijn „grote inzet en enthousiasme". Na een periode van 34 jaar heeft Van Sluyters zijn uni form in de kast gehangen. de praktijk en niet van papier. D'r was goed zaken mee te doen", sprak Van Leersum. vervolg pagina 2 Aanleiding tot het samenstellen van deze nota is de intrede van de vrijwilliger binnen de schoolmuren. Dit verschijnsel heeft zich vooral de afgelopen tien a vijftien jaar gemani festeerd. Aanvankelijk met het doel om de betrokkenheid van de ouders bij het schoolgebeuren te stimuleren is het vrijwilligerswerk inmiddels uitgegroeid tot een voor vele scholen onmisbare ondersteuning. Nu het vrijwilligerswerk steeds grotere vormen aanneemt en het op dit moment zo is dat alleen door toe doen van de inzet van vele vrijwilli gers bepaalde taken zowel tijdens als buiten de lessen kunnen worden uit gevoerd, manifesteert zich ook des te meer de onduidelijke positie van de vrijwilliger. Zo noemt het rapport „Vrijwilli gerswerk luxe of noodzaak?" als voornaamste euvel dat zowel gemeen te, ministerie, schoolbegeleidings diensten en andere bij het onderwijs betrokken belangenorganisaties tot nu toe te weinig belangstelling heb ben getoond voor het vrijwilligers werk binnen de openbare basisscho len, waaraan alleen al in Zierikzee jaarlijks 5300 uren worden besteed. Dit komt er op neer dat voor elke drie leerlingen twee vrijwilligers be schikbaar zijn. Daarnaast wordt het ontbreken van begeleiding door de leerkracht als gemis ervaren en sig naleert de nota verder ook de ondui delijke positie van de vrijwilliger op het gebied van verzekeringen. Effect Deze in de nota gesignaleerde man co's kwamen echter tijdens de bespre king van dit discussiestuk niet aan de orde. Alle aandacht spitste zich toe op de vraag welke invloed de ver schijning van de vrijwillfger heeft op de kwaliteit van het onderwijs. De Vereniging voor Openbaar Onder wijs had hiervoor de heer H. Goed- bloed van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland uitgenodigd die aan de hand van een schema tekst en uitleg gaf bij de contacten die tussen school en ouders bestaan. Met name de gevolgen van de intre de van de vrijwilliger voor de kwali teit van het onderwijs kwamen ter sprake. „In feite is het zo dat de leer kracht door zijn manier van optreden ervoor probeert te zorgen dat het lesmateriaal bij de leerlingen aan slaat. Die interactiestructuur onder gaat een verandering op het moment dat de vrijwilliger zijn intrede doet". De ene leerkracht ervaart die „on rust" als positief de ander beschouwt dit echter als hinderlijk. Indien dat zo is betekent de komst van de vrij williger een nadeel. Daarnaast kan het ook een extra belasting voor de leerkracht betekenen. Uiteraard mist de verschijning van de vrijwilliger ook zijn invloed niet op de kinderen. Zo kunnen er door het inschakelen van vrijwilligers bij voorbeeld meer leesbeurten worden gegeven, terwijl het ook positief kan zijn voor de so ciale ontwikkeling van het kind. Nadat Goedbloed een en ander uit eengezet had werd in kleine groepjes bestaande uit onderwijsgevenden en ouders gediscussieerd over de relatie kwaliteit onderwijs en vrijwilliger. Tévens kregen de aanwezigen een for mulier voor hun neus, waarop deze konden aangeven hoe en op welke wijze zij betrokken zijn bij het schoolgebeuren. Aan de hand van de conclusies die de verschillende werkgroepjes had den geformuleerd concludeerde Goedbloed dat er aanzienlijke voor delen aan het vrijwilligerswerk kle ven. Een meer gevarieerde controle De burgemeester was vol lof over Van Sluyters, die op 28 januari 1953 tot adspirant-brandwacht werd be noemd. Daarna volgde een indruk wekkende promotiecarrière. Van Sluyters heeft een korps van onge veer 36 leden, verdeeld over de groe pen Renesse en Haamstede, opgeleid en begeleid. „De uitgestrektheid van het grondgebied van Westerschouwen met haar vele natuurgebieden, dui nen, de boswachterij, de vele cam pings en zomerhuisterreinen, maakt de aanwezigheid van twee korpsen zonder meer dringend noodzakelijk", aldus mevrouw Niemantsverdriet. Bekwame wijze Volgens haar heeft de commandant op bekwame wijze ervoor gezorgd, dat de geoefendheid van het perso neel werd verbeterd. „Zo ontplooide U initiatieven, die ertoe leidden dat beide korpsen beschikken over brandweermaterieel, dat voldoet aan KERKWERVE - De Raad van bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland buigt zich vrijdag 27 februari over het voorstel tot het in be roep gaan bij de Kroon tegen de provinciale acceptatie plicht van vervuilde grond. De Vergadering in het kantoor te Kerkwerve is openbaar en be gint om 16.30 uur. Zoals bekend hebben gede puteerde staten van Zeeland een acceptatieplicht afgekon digd. waardoor de dienst de vervuilde grond van (in dit ge val) Zierikzee alsnog moet ac cepteren. Tévens spreken de be stuurders over het verlenen van recht van overpad ten be hoeve van een transformator van de nv PZEM. de laatste inzichten op het gebied van brandbestrijding en brandweerhulp verlening". Van Sluyters zou later op de avond, die hulde overdragen aan de gemeenteraad, die de uiteindelij ke kredieten heeft gevoteerd. De activiteiten van Van Sluyters zijn veelzijdig geweest. Zo noemde de burgemeester niet alleen de vele oefeningen, maar ook de instructie avonden, de controle op brandveilig heid bij de honderden bedrijven in de gemeente en de toenemende taakver zwaring. Dat Van Sluyters een man is, die met zijn tijd meegaat, gaf Nie mantsverdriet aan met het voor beeld, dat Van Sluyters alle aan dacht heeft gehad voor de activitei ten op Neeltje Jans (ondermeer heli- copterlandingen) en de toekomstige Dammenweg over de Stormvloedke ring. Evenals de overige sprekers ging haar hulde ook uit naar de familie van de commandant en in het bijzon der naar diens vrouw. Maar het was uiteraard Van Sluyters zelf, die de medaille opgespeld kreeg onder ap plaus van de vele aanwezigen, waar onder menig brandweerman. Addertje Eén van die mannen was S. L. de Feiter, opvolger van Van Sluyters. Hij sprak van de typische Van Sluyters- oefeningen, die altijd een addertje onder het gras in zich hadden. „Het is Uw grote verdienste geweest om u de talrijke ontwikkelingen eigen te ma ken. Ook de opleidingen hadden de aandacht van de commandant en hij schroomde niet om iemand een vier te geven als de resultaten slecht wa ren". aldus De Feiter. Volgens hem beschikt Van Sluyters over „een flinke hoeveelheid kennis, ervaring en leidingschap. En daar mee kreeg hij het vertrouwen en de medewerking van de manschappen". Plaatsvervanger van de regionaal brandweercommandant, Van Leer sum, was korter van stof, maar niet minder lofrijk. Met de instructie werkzaamheden heeft Van Sluyters vele mensen de grondbeginselen van het brandweergebeuren bij gebracht. „Hij staat bekend om de grote oefe ningen en deed alles kort en bondig. Kortom, het is een brandweerman uit PvdA-fractie en klein rechts tegen BROUWERSHAVEN - Het voorstel van het Brouwse college van b en w om de subsidieverhoging van 49 cent per inwoner aan de Stichting Welzijn Ouderen te betalen door minder vaar/bustochten voor de bejaarden uit de gemeente te organiseren werd door de raadsleden niet zonder slag of stoot geaccepteerd. Hoewel de gemeente Brouwershaven de enige in de regio is die jaarlijks een dergelijk (1800 gulden kostend) evenement voor zijn oudere inwoners organiseert wilden met name de PvdA- fractie en P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) dat graag zo houden. Geen enkel raadslid had moeite met de subsidie verhoging op zich maar wel met de pot waaruit die moest komen. op het belang van een eigen lokaal bejaardenbeleid dat in het kader van de decentralisering steeds actueler wordt. van de vaartochten zijn verdubbeld ten opzichte van toen er mee werd be gonnen. „De directe hulp aan bejaar den via de stichting is belangrijker". „Natuurlijk hebben ouderen over al begrip voor. Die laten zich niet ho ren. Daar zijn wij voor", was de ver ontwaardigde reactie van raadslid Ketting. En ook Van der Meide bleef grote moeite houden met het voorstel om de subsidieverhoging te betalen door te korten op de vaartochten. Hoewel wethouder Ph. J. van Ast hen voorhield dat de raad nog dit jaar met het opvangen van een korting van 10.000 gulden op het welzijns werk zal worden geconfronteerd en bejaarden zichzelf zonodig best kun- op het leergebeuren, de motivatie van de vrijwilliger en de kansen voor de sociale ontwikkeling van de leerling kwamen als positief naar voren. Negatief Het accepteren van beleidsmaatre gelen en de gevolgen ervan opvangen do or vrijwilligers werd als negatief beoordeeld. Tijdens de discussie die zich na het bekendmaken van deze conclusies ontwikkelde bleken de on zekerheden niet eens zozeer betrek king te hebben op de gevolgen voor de inhoud van het onderwijs maar meer over de organisatie van deze ou derparticipatie. Selectie Met name over de vraag of er eisen gesteld mogen worden aan de vrijwil liger liepen de meningen sterk uit een. Aan de ene kant werd gepleit om nog voordat de vrijwilliger als zoda nig aan de slag gaat na te gaan of deze ook werkelijk capabel is om een aan tal taken binnen lesverband uit te voeren, Een gesprek tussen leer kracht en vrijwilliger zou dan ook op zijn plaats zijn. Dit ontlokte echter de nodige repercussies, want, zo werd gesteld, kan men eisen aan een vrij williger stellen, zonder dat daar iets tegenover staat? Bovendien kan dit mensen weghouden. Anderzijds werd ook gepleit voor een betere begelei ding van de vrijwilliger om te voor komen dat deze door gebrek aan des kundigheid onvoldoende functio neert. Want, en dat leek een algemene conclusie te zijn het belang van de vrijwilliger wordt in meer en minde re mate wel erkend binnen de onder wijswereld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> W* Pt 8itr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Koude nacht Het hogedrukgebied blijft morgen ook weerbepalend. Vannacht vriest het weer enkele graden. Morgen over dag is er dunne bewolking in de hoge re luchtlagen. Het is droog. De wind is matig uit zuidoost. Tbhiperatuur omstreeks 4 graden. Minimumtempe ratuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in zaterdag 28 febr.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag:.20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 Tijdens de raadsvergadering in het Brouwse stadhuis stelde M. P. Ket- ting-Kooman (PvdA) voor om de ver hoging tot f 3,70 per inwoner (nodig vanwege de verhuizing van de Stich ting Welzijn Ouderen) uit de pot Alge mene Middelen te halen. Maar dit idee werd met de stemmen van de VVD-fractie, de CDA-fractie en de PvdA-wethouder S.. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter (6 tegen 5) verworpen. „Het is niet acceptabel om de jaar lijkse vaartocht terug te brengen tot één keer in de twee jaar. De contacten die de mensen daarbij hebben zijn heel belangrijk. Zeker voor de oude ren die vroeger in de gemeente Brou werhaven woonden maar nu in een van de bejaardencentra op het ei land", zo verwoordde Ketting de me ning van haar PvdA-fractie. Zij kreeg steun van P. van der Meide (GPV/ SGP/RPF). „Heeft u zich wel vol doende afgevraagd wat bejaard zijn eigenlijk betekent"? Van der Meide hekelde het voorstel als een slechte aanzet voor het bejaardenbeleid in de toekomst. Hij zette de maatschappe lijke en politieke gevolgen van de vergrijzing uiteen en wees het college Koopje „Natuurlijk is het geen ideale oplossing. Wij staan ook niet te jui chen, maar we kunnen niet anders", aldus PvdA-wethouder Loschacoff. Zij benadrukte het belang van de Stichting Welzijn Ouderen. „Die vangt de taak op die door het rijk naar de gemeenten wordt toegescho ven". En ze wees op het feit dat dit door de inwoning van de stichting „tot nu toe op een koopje werd gekre gen". Ze verdedigde het college voorstel door er op te wijzen dat de begroting van de stichting al zo kaal is en Brouwershaven al veel (niet te veel) doet voor zijn ouderen. „De vaartocht is een leuke gelegenheid die ook moet blijven. Maar ik denk dat juist de bejaarden er begrip voor kunnen opbrengen dat het een beetje minder vaak kan". Burgemeester C. Slabbekoorn wees erop dat de kosten Wethouder S. Loschacoff-de Kanter: Natuurlijk is het geen ideale oplos sing maar we kunnen niet anders'. ZON- EN MAANSTANDEN vervolg pagina 3 25 febr. Zon op 07.36, onder 18.11 Maan op 06.58, onder 14.23 26 febr. Zon op 07.34, onder 18.13 Maan op 07.27. onder 15.57 Nieuwe Maan: 28 febr. (01.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een boven Midden- en Oost-Europa aanwezig hogedrukge bied verwijdert zich naar het zuid oosten. Vanaf de Oceaan trekt een storing gedurende de komende 24 uur via Spanje naar de Middellandse Zee. Tén westen van Ierland blijft de luchtdruk laag. Ons land ligt ook dc komende 24 uur nog binnen de invloedssfeer van het boven Oost-Europa aanwezige ho gedrukgebied. Het houdt de boven de Oceaan aanwezige neerslaggebieden nog op afstand. Wel drijft vooral in de hogere niveaus van tijd tot tijd be wolking over. De wind is de komende 24 uur oost tot zuidoost en overwe gend matig van sterkte. Vanuit Duits land wordt daarmee droge lucht aan gevoerd, waarin het ook de komende nacht weer zal vriezen, op de meeste plaatsen zo'n graad of 4. Vanaf vrijdag wordt zachter weer verwacht. I i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1