NIEUWSBODE Cees in 't Veld zet zich nog steeds fanatiek in voor hoger niveau van zaalvoetbal Johan Everaers is concurrentie te slim af in biljartfinale Een op de vier sportvissers vist 'zwart' Mogelijk terugkeer prestatief voetbal Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland Opnieuw nieuwe leider bedrijfsbowlen Krayestein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 februari 1987 Nr. 24088 ZIERIKZEE - Een op de vier sportvissers van veertien jaar en ouder vist zonder de ver eiste sportvisacte, dus 'zwart'. Dit blijkt uit een door het Ne derlands Instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) in op dracht van het ministerie van landbouw en visserij verricht onderzoek. Vergeleken met een soortge lijk enkele- jaren eerder gehou den onderzoek is er sprake van een grote toename van het zwart vissen. In de periode 84/85 viste een op de tien vis sers zonder de benodigde pa pieren. Vooral onder jonge sportvissers van vijftien tot 25 jaar zijn er velen die zwart, vis sen (40 procent). Van de zwart- vissers zegt veertig procent geen vereiste papieren te heb ben, omdat maar een tot drie keer per maand wordt gevist. Het onderzoek biedt volgens het ministerie van landbouw en visserij onvoldoende duide lijkheid over de toe- of afname van het aantal sportvissers. Net als in het vorige onderzoek blijken 'gebrek aan tijd' en 'an dere vormen van vrijetijds besteding' de belangrijkste re denen om minder of niet te vissen. De bijna 3800 vissers, die vorig jaar oktober/novem ber werden ondervraagd voor het onderzoek blijken gemid deld 26 keer per jaar te gaan vissen. Vissers die minder vaak vissen en jeugdige vissers blijken minder vaak lid te zijn van een hengelsportvereni ging- Van de ondervraagde vissers was ruim de helft nog nooit ge controleerd op het bezit van de vereiste papieren. In 1986 bleek twaalf procent een of meerdere keren te zijn gecon troleerd. In het vorige onder zoek was dat percentage nog twintig procent. De politie blijkt nog altijd de belangrijk ste controleur met tweederde van alle controles. ZIERIKZEE - Met een straat voorsprong pakte de ploeg van coach Cees in 't Veld de Sehouwen-Duiveland se zaalvoetbaltitel. Nog nooit had de Country Club-ploeg zo weinig tegenstand in de race naar een eilandelijke ti tel. Slaagden in het vrij recente verleden Bruse Boys en Sporthuis Zierikzee er nog in om Country Club de loef af te steken, in het nu lopende seizoen was er van serieus te genspel totaal geen sprake. Het Sehouwen-Duivelandse zaalvoetbal lijkt op korte termijn ten dode opgeschre ven, wanneer er niet wat wordt ondernomen. Country Club-coach Cees in 't Veld is de laatste die zich bij de si tuatie neerlegt. Hij ondernam actie en lijkt succes te hebben. ,,Het is leuk om kampioen te zijn geworden, maar daar blijft het dan ook bij", stelt Cees in 't Veld een paar dagen nadat de kampioensbeker werd geïncasseerd. „Om een Zeeuws kampioenschap spelen is er voor ons niet bij, laat staan van nog meer. Dit is niet echt leuk en als je daar nog bij neemt hoe we kampioen zijn gewor den, dan mag je je bedenkingen heb ben over de levensvatbaarheid van het Sehouwen-Duivelandse zaalvoet bal". De teloorgang begon, toen de Zierikzeese zaalvoetbalcommissie aan de vooravond van de competitie 1986/1987 de eilandelijke verenigin gen voor het blok stelde. Commissie voorzitter Cor Verkaart verwoordde de onvrede, die ogenschijnlijk ten op zichte van het afdelingsbestuur was ontstaan. Het Sehouwen-Duiveland se voetbal zou op een zijspoor zijn ge zet en doorgedrukt werd, dat er een koerswijziging moest komen. Het ei landelijke zaalvoetbal zou een recrea tieve inslag krijgen, maar een'en an der hield wel meteen in, dat alle sportieve contacten met de rest van Zeeland in de Oosterschelde werden gegooid, terwijl het afdelingsbestuur van de KNVB juist hard werkte aan de vérbreding en popularisering van het zaalvoetbal. Regionale competi ties waren inmiddels van de grond, maar de Sehouwen-Duivelandse com missie hield categorisch de boot af als zouden er geen ploegen zijn, die genegen zouden zijn 'over de brug' te gaan om zaalvoetbal te spelen. De enige, die tegensputterde was Coun try Club-woordvoerder Cees in 't Veld. In mijn eentje ,,lk kon op die bewuste vergade ring vlak voor de competitie in mijn eentje ook niks beginnen", stelt Cees in 't Veld. „Ik was er toen echter voor mezelf al van overtuigd, dat de beslis sing om recreatief te gaan voetballen de aanzet tot de zachte dood zou bete kenen. Ik durf te zeggen, dat ik ge loof dat dat er ook zit aan te komen. Kwalitatief houden we binnen afzien bare tijd niets meerover. Voor de bete re zaalvoetballers hoeft het zo alle maal niet". Inmiddels blijkt Cees in 't Veld een gewillig oor te hebben gevonden bij het afdelingsbestuur. ,,Dc KNVB wil toch alsnog een serieuze poging doen om iets te creëren, dat mogelijkhe den opent voor ondermeer het Sehou wen-Duivelandse zaalvoetbal. Ge dacht wordt aan een overgangsklas se, waarin twaalf ploegen zouden worden ondergebracht. Drie uit Wal cheren, drie uit het rayon Kruinin- gen. drie uit het rayon Goes en drie van Schouwen-Duiveland. Noodzaak is dus, dat er drie eilandelijke ploe gen komen, die bereid zijn om in die overgangsklasse te gaan spelen". Naast zijn eigen Country Club ble ken ook Schorpioen en Skol Boys ge negen om in de nieuwe klasse te gaan spelen. „Skol Boys heeft zich wel op gegeven, maar hier zaten toch wat haken en ogen. Om de vooruitgang evenwel niet tegen te houden besloot Skol Boys mee te doen. Inmiddels blijken er echter meer gegadigden te zijn gekomen. In principe is het zo, dat de bovenste drie van de eerste klas in de nieuwe klas mogen, maar als die niet willen, dan schuift het recht door", onderkent Cees in 't Veld. Cees in 't Veld gaf in eerste instan tie de aanzet voor het eerherstel van het Sehouwen-Duivelandse zaalvoet bal. „Het initiatief komt in feite van de KNVB. Wim Jagt kwam met het voorstel voor de overgangsklasse. Hij noemt het lullig hoe het allemaal ge gaan is en zo is het natuurlijk ook. Nu het spel eenmaal op de wagen is heb ik hem gevraagd om alle vereni gingen op Schouwen-Duiveland aan te schrijven. In die brief moet dan de situatie uit de doeken worden ge daan, maar daarnaast moeten betref fende verenigingen zich ook duide lijk uitspreken over wat ze willen. Verder is het een zaak van het afde lingsbestuur en de Sehouwen-Duive landse zaalvoetbalcommissie". Cees in 't Veld wil de ontwikkelingen tot ongeveer het einde van de maand fe bruari afwachten. „Daarna hoop ik bericht van de commissie Schouwen- Duiveland te krijgen of er al dan niet wordt meegewerkt. In feite kan e'r maar een antwoord mogelijk zijn, want als het afdelingsbestuur het plan doorzet, dan heeft de commissie in feite maar uit te voeren". Opbloeien Een van de cruciale punten zal in de toekomst een promotie-/degradatie regeling zijn. „Dat zal niet zo maar op te lossen zijn, maar waar een wil is, is een weg", constateert Cees in 't Veld. „Het enige waar ik bang voor ben, is dat het wel eens een kwestie van het kalf en de gedempte put zou kunnen zijn. Vooralsnog ga ik daar echter niet van uit, want er zijn ploe gen, die serieus mee willen doen. Als dit nieuwe initiatief zou lukken, zou het zaalvoetbal weer op kunnen bloeien". Veel 'eisen' stelden Cees in 't Veld en zijn medestanders niet aan het af delingsbestuur. „Natuurlijk willen we de thuiswedstrijden op Schou wen-Duiveland spelen en bovendien hebben we de restrictie gesteld, dat we alleen op de maandag- en woens dagavond spelen. Verder zijn er van onze kant geen verlangens". Cees in 't Veld hoopt op snel bericht van de diverse betrokkenen. „Dan kunnen we verder, maar het is dan wel weer aan de commissie. Veel werk zal er echter niet aan zijn, want ik neem aan, dat een dergelijke regionale competitie, evenals het veldvoetbal, vanuit Middelburg geregeld gaat worden". De vraag blijft evenwel of het inmiddels in Ziczavo-commissic omgebouwde bestuur weer wil wor den opgenomen door de KNVB. „Het geheel is nu wel recreatief, maar het valt ook onder de KNVB. Structureel is er dus niet erg veel veranderd. Er valt voor het Sehouwen-Duivelandse voetbal alleen niets meer te bereiken op een breder vlak dan het eilande lijke", legt In 't Veld uit. De kans is natuurlijk niet uitgeslo ten, dat een eventuele ommezwaai naar het prestatief zaalvoetballen goed aanslaat bij de spelers. „Het zou straks zelfs zo kunnen zijn, dat ze lie ver zaalvoetballen, dan veldvoetbal- len. Wat mij betreft is dat prima. Ik zou daar geen enkele moeite mee heb ben. De veldvoetbalverenigingen hebben het zaalvoetbal nooit echt iets in de weg gelegd, maar er is toch ook nooit geprobeerd om het zaalvoetbal te accepteren naast het veldvoetbal". Cees in 't Veld realiseert zich, dat het ook andersom kan. Na enkele weken zouden de spelers er niets meer aan kunnen vinden. „Dat is een risico, dat je moet nemen. Er zijn nu volop gegadigden om van start te gaan. La ten we voorlopig maar eens van die stimulans profiteren en er alles aan doen om weer prestatief te gaan voet ballen. Mogelijk is het zaalvoetbal op Schouwen-Duiveland dan niet ten do de opgeschreven". Na de resultaten van de laatste speelavond zijn de standen in de drie klassen van de Ziezavo-recreatieve zaalvoetbalcompetitie als volgt: Eerste klas: CountryClub* 13 11 2 0 81-33 24 Zeelandia 13 6 5 2 48-35 17 Sporthuis Zz 12 7 1 4 47-51 15 De Steeg 13 7 1 5 53-41 15 Schorpioen 13 4 5 4 36-31 13 Bruse Boys 14 6 0 8 49-49 12 Mevo 12 5 1 6 38-45 11 FC Kerkwerve 13 2 3 8 32-48 7 Skol Boys** 13 1 0 12 22-53 2 kampioen; gedegradeerd. Tweede klas: Toren Boys 13 10 2 1 87-27 22 Pinky Boys* 12 10 1 1 76-27 19 Van de Ven 12 9 0 3 51-25 18 Country Club 2 13 6 1 6 36-52,13 Bijmakelaardij 13 5 3 5 30-46 13 Stella Boys 12 5 1 6 51-44 11 WIK 12 5 0 7 35-54 10 Skol Boys 2** 13 1 1 11 27-68 3 Dreischor** 14 1 1 12 22-72 3 twee punten in mindering; gede gradeerd. Derde klas: Coen Honig 2 13 11 0 2 54-14 22 PZEM 12 8 1 3 58-35 17 Mevo 2 13 8 1 4 57-37 17 ZZ '72 13 6 4 3 44-34 16 Coen Honig 1 14 6 0 8 41-53 12 PJZ 13 4 3 6 35-65 11 L O 11 4 0 7 34-51 8 Stella Boys 2 13 1 4 8 33-49 6 Zeelandia 2 12 2 1 9 31-49 5 ZIERIKZEE - Voorzitter S. Bruens van de Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland overhandigde een aantal jeugdige 'reddertjes' van de brigade een brevet na een met succes afgelegd examen, dat werd afgenomen door een commissie, bestaande uit C. de Bruin, G. de Rooij, J. Christiaansc en G. Maison. De geslaagden zijn: Brevet 1: Marco Berrevoets, Niels Boone, Jeroen Engelsman, Ingrid Lookman, Martijn van Luyck, Vin cent van Marion en Dave Salomons. Brevet 2: Martijn Andcrnach, Leon Jonker, Martine Kristalijn, Aart Lou- bert, Arjan Steenis. Tjesse Veenstrn en André van Zwol. Brevet 3: Vivian van Burg. Sjonnie Bruens, Carlo Kristalijn, Sandra Lij- pold, Ard Mulder, Louise Roose, Chris Schoo, Jolanda Struijk, Saskia Thnis, Leng Yeng Wuu. Brevet 4: Natalia Brull, Sander de Bree, Mariska Luyendijk, Jurgcn Sauerbier en Ferry Salomons. Brevet 5: Patrick den Adel. Erik Bolier, Serge van de Bos, Patrick van Burg, Sander Duinhouwer, Picter Kuzee, Miranda Luyendijk, Frans Jo seph Simons, Corinne Uyl, Gemma van de Vaate, Magrect van de Vaatc, Lucien Vroegh en Pietcr van de Woel. Brevet 6: Miranda Berrevoets, Ed win Berrevoets, Wendy Bruens, Mar tijn Deurloo, Janneke Kloet, Miran da Kristalijn, Marco Kristalijn, Martijn Kuzee en Hans Wabeke. BURGH-HAAMSTEDE - Na drie ronden in de bedrijfsboivling- competitie in sportcentrum Kraye stein in Burgh-Haamstede is er ook voor de derde keer een andere leider. Nadat het team van Videotheek Zee land na een ronde leidde en de forma tie van Bakkerij Hogenaar na twee ronden die positie overnam, gaat nu het drietal spelend onder de naam Krayestein op kop. De nieuwe leider won met 6-0 van Loonbedrijf Van de Velde; De twee eerdere leiders delen nu de tweede plaats, nadat Video theek Zeeland met 4-2 won van Bak kerij Hogenaar. Ook de formatie van Restaurant 't Grote Zwijn is nog kansrijk na de 4-2 overwinning op Bakker Textiel. De ploeg van Krayestein won zeer ruim van het drietal van Loonbedrijf Van de Velde. John de Lange, Wille- mien Bom en Marjan de Graaf had den nauwelijks oppositie van de te genstander. Met series van 159 en 153 was John de Lange goed op dreef in de eerste twee spellen. In het derde spel scoorde Marjan de Graaf met 146 punten het beste. Aan de kant van Loonbedrijf Van de Velde was een ga me van 111 punten van Joop van der Sluys de beste. Het Krayestein-team scoorde in de drie spellen nagenoeg hetzelfde en won met 6-0 afgetekend. Het team van Restaurant 't Grote Zwijn won de eerste twee spellen ruimschoots van de formatie van Bakker Textiel, maar liet zich in het dorde spel verrassen, doordat Roos de Vries. Noeltje Dekker en Ed do Vries toen samen niet verder kwamen dan 327 punten. Leen van Nieuwen- huizo. Gerry van Nieuwenhuize en Rinus Bakker scoorden zeventien punten meer. In do eerste twee spel len was 't Grote Zwijn wel opper machtig. De hoogste game was voor Ed de Vries mot een totaal van 177 punten, maar de score van 160 punten van Roos de Vries was ook goed. De terugkeer van Lieven Hogerhuis in de ploeg leverde Videotheek Zee land een 4-2 overwinning op. In de eerste twee spellen scoorde de Sehouwen-Duivelandse NBF kampioen respectievelijk 173 en 192 punten, maar toen hij in het derde spel met 134 punten enigszins afhaak te, kostte het ook prompt twee pun ten. Het team van Bakker Hogenaar gooide zeer constant met series van 381, 382 en 381 punten, maar alleen in het derde spel was het toereikend voor winst. Jan Gast scoorde met 154 punten de beste Hoger.aar-scrie. LONDEN - Het Amerikaanse top model Jerry Hall, vriendin van de >nger van de Rolling Stones Mick Jaggcr, is in Bridgetown op Barbados vrijgesproken van het bezit van ver dovende middelen. De rechtbank ge loofde vrijdagavond Halls bewering dat zij op de luchthaven van Barba- bos een verkeerd stuk bagage in han den kreeg gedrukt. UTRECHT - Een Sóvjetrus zal het officiële standpunt van zijn land ver kondigen op de Afghanistan-mani- festatie, die de RK Vredesbeweging Pax Christi en het comité Afgha nistan vrij op zaterdag 14 maart in Amsterdam houden. Het instituut I- nemo in Moskou (min of meer te ver gelijken met Clingendael in Neder land) heeft dit toegezegd. BIJ RGH-HAAMSTEDE - Voor de tweede keer in het lopende biljartseizoen incasseerde good-old Johan Everaers van biljartvereniging Renesse een dis trictsmedaille als winnaar van een finaletoernooi. Districtsvoorzitter Ko Vasseur hing de Renesser veteraan aan het einde van de finale vierde klas bandstoten de medaille om, omdat Everaers in de slotronde over de sterkste zenuwen bleek te beschikken. Onbevangen spelend rekende hij gedecideerd af met Sjef Janssen, terwijl Janssen's clubgenoot Dingeman de Jonge verras send afrekende met Aart Smits, die als favoriet aan de dubbele finale begon. Smits promoveert overigens met Everaers naar de derde klas en de bv Bommcnede-speler vertegenwoordigt het district Schouwen-Duiveland tij dens de gewestelijke finale, die van 10 tot en met 12 april in Zevenbergschen- lioek wordt verspeeld. Johan Everaers bleef in het toer- een aanzienlijk beter algemeen ge- nooi ook het langst zonder ver- middelde begon, liespartij. Pas in de zesde ronde kreeg hij klop, maar de 40-28 neder- Everaers liet niets aan het toeval laag in negentien beurten tegen over tegen de uiterst nerveuze Sjef Smits betekende meteen wel, dat Janssen, die vrijwel onmiddellijk op Smits als grootste favoriet de finale achterstand werd gezet. Na acht binnenstapte. De Bommenede-speler beurten leidde Everaers reeds met 7- verloor in de eerste ronde van Sjef 11. een voorsprong die een ronde la- Janssen van de organiserende vereni- ter werd uitgebouwd tot 7-16. „Johan ging Witte van Haemstede (40-27) en Everaers ging veel te snel van start maakte daarna geen fouten meer. voor me. Bovendien wist ik me geen Ook Dingeman cle Jonge ging in de raad van de zenuwen. Je neemt je al- eerste ronde onderuit. Johan Eve- tijd voor om daar van verschoond te raers klopte De Jonge op de valreep blijven, maar als je eenmaal aan de met 40-38, maar de speler van bv Wit- tafel staat dan heb je ze toch. Daar te van Haemstede ging in de voor- doe je niks aan", onderkende Sjef laatste ronde opnieuw onderuit. Nu Janssen, die geen moment meer in de was de op revanche beluste Sjef Jans- wedstrijd kwam. Een fraaie demar- sen te sterk voor hem: 40-26. Janssen rage van Johan Everaers tussen de leed in de vijfde ronde zijn eerste ne- zeventiende en de twintigste beurt derlaag, maar dat was wel een pak betekende de nekslag voor Janssen, slaag, zoals dat in een finale slechts Na drie missers tikte Everaers de zelden voorkomt. Herman Messema- partij in de 24e beurt uit: 24-40. ker, die sinds het opheffen van bv The Country deel uitmaakt van bv De Inmiddels was het duidelijk, dat Wig, deklasseerde §jef Janssen in zijn onbevangen spel hem de titel zou achti ien beurten met 40-6, hetgeen gaan opleveren, omdat Aart Smits er een fikse duikeling in algemeen ge- op de tweede tafel niet in slaagde om middelde betekende voor de Witte zich Dingeman de Jonge van het lijf van Haemstede-speler. te houden. Na vijftien beurten leidde De Jonge met 18-25, maar na 21 beur ten leek Smits toch nog een kans te Dubbele finale maken, toen hij zich had teruggevoch ten naar 27-30. Twee series van vijf Met nog een ronde te gaan waren er van de kant van Dingeman de Jonge nog drie kanshebbei-s op de titel, zp- in de volgende twee beurten beslecht- dat er een boeiende eindfase te bekij- ten evenwel definitief het pleit: 29-40. ken viel in hotel Bom. Aart Smits Smits scoorde als vice-kampioen wel had aan een overwinning op Dinge- bet hoogste algemeen gemiddelde man de Jonge voldoende om kam- van 1,610, maar ook Johan Everaers pioen te worden, maar bij verlies zou bleef met 1,522 nog net boven de pro- de kampioen op de andere tafel val- motiegrens van 1,499, zodat beiden len. Johan Everaers en Sjef Janssen het volgend seizoen een poging mo- speelden daar tegen elkaar met voor gen gaan doen om in de derde klas Everaers het voordeel, dat hij met succes te boeken. Wedstrijdleider Cor Dorreman maakte na afloop van de finalepartijen de navolgende eindstand op (achtereenvolgens het aantal gescoorde caramboles, de daartoe benodigde beurten, het hoogste partijgemiddelde, het algemeen gemiddelde, de hoogste serie en het aantal wedstrijdpunten): Johan Everaers, bv Renesse268 171 1,739 1,522 10 12 Aart Smits, bv Bommenede256 159 2,222 1,610 12 10 Dingeman de Jonge, bv WvH264 186 1,739 1,419 10 10 Sjef Janssen, bv WvH230 197 1,818 1,167 9 10 Herman Messemaker, bv De Wig198 171 2,222 1,157 6 6 Roel Boerma, bv Renesse240 229 2,222 1,048 11 4 Tonnie de Bie, bv KVL227 221 1,600 1,027 7 2 Adrie Kort, bv Onder Vrienden173 191 1,290 0,905 6 2 Twee van de geklopten in Burgh-Haamstede. Aart Smits (rechts) moest het in de slotronde afleggen tegen Dingeman de Jonge en Sjef Janssen (links) kreeg een nederlaag aan de broek tegen good-old Johan Everaers. die daarmee kam pioen werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5