Liefde en boerentrots Gitaar anders slaat aan streeknieuws berichten Folk-optreden Elly en Rikkert wekt enthousiasme bij publiek Witlofteelt Hollandse nieuwe 4 door J. VISSER-ROOSENDAAL beetje te hoog en te druk. Het huis, de meubelen, de wandversiering en ook de mensen. Ze miste de eenvoudige hartelijkheid van haar eigen thuis. Pijnlijk voelde ze de scherpe blik, waarmee Brands moeder haar op nam. Het was of ze haar taxeerde. En ineens wist ze: dit had moeder gewe ten, toen ze haar drong om vooral mooie en fijne spullen te kopen. Brand vertelde iets over het bcstvat en ze zag zijn moeder gretig luisteren; maar zijn vaders gedachten waren vast met heel andere dingen bezig. Hij zag er slecht uit, die Adrie Ploe ger. Hoe oud zou hij wezen? Trui was zijn tweede vrouw; eerst was hij ge trouwd geweest met een boerendoch ter uit Bobcldijk. Dat moest een een voudig, stil vrouwtje geweest zijn. Dirk, haar zoon, scheen naar haar te aarden. Brand en Koba waren veel jonger, zij waren Truis kinderen. Weer keek ze naar het zorgelijke ge zicht van Arie. Zou het waar zijn, dat die zo speculeerde? En wat wós dat ei genlijk? Dat ben je zó rijk en zó arm. zei vader altijd. Nou op dit ogenblik waren ze aan alles te zien dan wel rijk. Hè, je zou zomaar indutten in zo'n zachte stoel. „Ik wil graag naar huis", zei ze zachtjes tegen Brand. .Moeder, wacht met het eten en ik wou voor melktijd graag nog wat slape" ..Goed' oor. we gaan", zei hij en greep haar mantel. Voorzichtig hielp hij haar die aantrekken over het wat stugge velours van haar japon. Nu haar hoed nog. En daar stond ze dan, zijn meisje, in roodbruin en goud bruin als deze stralende herfstmor gen zelf. Heur haren kroesden aan al le zijden onder het zacht villen hoedje uit. Heel deze nacht en mor gen had hij dubbel genoten van en door haar. Wie had ooit gedacht, dat die stille Jannie Smit zo'n opgang make zou, peinsde Brand onder het afscheid. Alle jóóns ware dol om met 'r te dan sen en alle mcide ware jaloers. En of het deur d'r klere kwam of deur de wijn, maar ze was lang zo stijf en schuw niet meer as eerder. Het was gewoon een genot om naar d'r te kij ken as ze danste. En hij zag haar weer in zijn gedach ten voor zich zoals ze deze nacht aan hem voorbijging, toen Gerrit Stam haar meevoerde in een snelle wals. De ogen diep en stralend in het smal le licht gebronsde gezicht, tussen haar lippen schcrmcrde het wit van haar tanden en bij elke beweging van haar rijzig lichaam golfden donkere, grillige schaduwen in de wisselende plooiingen van haar japon. Ze had forse voeten en ze liep met stevige, be sliste passen had hij ontdekt. Hij had méér ontdekt. Tbcn hij zag dal al zijn kameraden tot die blagen van onder de twintig toe, om haar heen draai den, toen bemerkte hij met drift dat hij dit niet duldde. (wordt vervolgd) Lutherse kerk te Zierikzee, wachte flamenco-muziek nieuwerkerk bleek uit, daar die nu één- Dinsdag 24 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Dark angel, Amerikaanse speelfilm. 16.10 uur AVRO Service Salon met kokkerellen. Presentatie: Catherine Keyl en Amanda Spoel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop Presentatie: Bas Westerweel en Leonie Sazias. 18.30 uur Por Favor, cursus Spaans. Les 19. 19.00 uur Fabeltjeskrant, jeugdpro gramma 19.05 uur Bluffers, tekenfilmserie. 19.30 uur AVRO's sportpanorama. 20.00 uur Journaal 20.28 uur In de hoofdrol, programma waarin Mies Bouwman een bekende Nederlander confronteert met perso nen en momenten uit zijn of haar le ven. 21.45 uur North South, 12-delige se rie naar de roman van John Jakes. 23.15 uur AVRO's Televizier, actuali teitenmagazine. 00.00 uur Ontdek je plekje: Cocvor- den. 00.15 uur Journaal 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Rekenwerk, les 15. 10.30 uur De V.S. vandaag, les 5. 11.00 uur Weer en klimaat, les 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek, les 4. 14.30 uur Dag, dag! Les 7 17.40 uur Open Universiteit: Eiwit, op maat gemaakt... 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Ljubinka, filmportret van jongeren die al dan niet gedwongen hun eigen beslissingen nemen. 19.38 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur Moordkuil, televisie ter dis cussie. 20.20 uur Allemansrecht, informatief programma. 21.00 uur Panoramiek, actualiteiten rubriek. 21.30 uur Beeldspraak, met Anne Te resa de Keersmaeker: Déca-ages/Ver- schuivingen. filmportret van ge noemde Belgische choreografe. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Cursus Belasting, les 3. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, jeugdserie. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Afl. De schilders. 18.25 uur Mik, Mak Mon, serie. 18.35 uur Zaterdag, tiendelige Aus tralische serie. 19.00 uur De Supermachten. De Ver enigde Staten van Amerika. Deel 8. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 21.00 uur Horizon, wetenschappelijk magazine. 21.50 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen democratische Omroep. 22.35 uur Journaal en Coda: Andante cantabile, opus 3, no. 5, Haydn, uitge voerd door het Ariaga Kwartet. BRT 2 18.45 uur Luister met je ogen. Les 22. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, te- lefoonspel met Marleen Gordts. 20.25 uur Mike, talkshow met Mike Verdrengh. 21.40 uur De uitdaging, zesdelige Australische serie. Afl. 2. 22.30 uur Handel en Wandel. Afl. 9 De kastelein gaf hen waar voor hun geld. hoorde ze zeggen, hij was niet karig. En naast haar zat Brand. Een vreemde, wonderlijke Brand. Telkens en telkens weer ging hij staan en boeide direct dc volle aandacht van deze luidruchtige groep, enkel door de toon van zijn stem en zijn rappe woorden. Dit was een heel andere man dan de stugge vrijer, die haar on- der de repetities telkens ongeduldig terecht wees, omdat ze eerst zo houte rig en verlegen was en in wiens hou ding jegens haar ze dan iets kleinc- rends en vernederends voelde. Het feest duurde de hele nacht en dc daarop volgende morgen Het was bijna twaalf uur eer Brand dc kaste lein en zijn vrouw dankte voor hun rijk onthaal en dc troep onder een luid 'Lang zal'ie leven' de 'Koren schoof' verliet. Samen met Koba en Jan Kuiper lie pen ze gearmd door de Kerkebuurt. ..Zulle we effies thuis angaan?" stelde Brand voor. ..Liever niet," weerde Jannie af. Ze herinnerde zich te goed dc stuurse houding van Brands moeder op de re petitie-avond. ..Wel 'oor, ik gaan tenminste," be sliste Jan Kuiper en liep al met Koba het huis om naar de achterkant. Maar Brand ging naar de voordeur en belde aan. En zo zat Jannie even later, niet erg op haar gemak, in een der mooie cra- pauds tegenover Arie Ploeger en moeder Trui. Alles vond ze hier een ROTTERDAM - Tina Turner geeft op 3, 4, 5 en 6 april concerten in Ahoy' te Rotterdam. Aanvankelijk was het eerste concert voor 2 april gepland, maar doordat dit bij nader inzien technisch onmogelijk blijkt, is dit concert verplaatst naar 6 april. was in vele opzichten an ders dan de toehoorders hadden verwacht. De ver- Burgerlijke stand In de maand januari werden in de gemeente Duiveland zeven kinderen geboren. Er zijn vijf mensen overle den en er werden twee huwelijken ge sloten. Geboren: 6 januari Judith Wil- lemina dochter van L. D. Boere en W. A. van der Male (Nieuwerkerk), 15 ja nuari Martha Jacoba dochter van M. Geuze en W. Stouten (Oosterland), 18 januari Abraham zoon van B. Dorst en M. de Bruine (Nieuwerkerk), 20 ja nuari Jacoba Cornelia dochter van C. Geuze en P. D. Louwerse. (Nieuwer kerk) 21 januari Klaas zoon van M. Otte en J. K. Jans (Oosterland), 22 ja nuari Erwin zoon van W. Matthijsse en J. J. Vermeulen (Nieuwerkerk), 26 januari Monique dochter van M. de Bruine en P. A. R. Diepenbroek (Oos terland). Overleden: 9 januari Adriaan Marinus Kodde uit Ooster land (60 jaar), 12 januari Lena Flikweert- den Boer uit Nieuwerkerk (61 jaar), 17 januari Johannes Lensom uit Nieuwerkerk (75 jaar), 19 januari Johanna Adriaantje Legemaate- Koopman uit Oosterland (74 jaar), 20 januari Klaas van Dijke uit Ooster land (78 jaar). Gehuwd: 16 januari Jacobus Dirk Gouke Zwiggelaar uit Rotterdam en Johanna Catharina de Jonge uit Oos terland, 16 januari Johannes Jan van der Have uit Nieuwerkerk en Petro- nella Ida Wilhelmina Johanna Rooy- akkers uit Borsele. maal niet te verenigen is met de Barokmuziek. Maar het publiek was snel over de teleurstelling heen, want de gitarist bleek een boeiende muzikale per soonlijkheid. Hij begon zijn optreden met een Barokgitaar, een voorloper van de moderne klassieke gitaar. Dit kleine instrumènt heeft zo'n speciale heldere klank, dat het de bijna volle kerk direct in de ban had. Na drie werkjes uit de Renaissance, vertelde Van Goch over de oorsprong van de gitaar en gaf uitleg over de stijlen, waarin men destijds het in strument bespeelde. Hij sloot het spel op de Barokgitaar af met een suite van de Italiaan Ludovico Roncalli. Op een elf-snarige gitaar, speciaal ontworpen voor het spelen van mu ziek voor Barokfluit, speelde hij een suite en een driedelig werk van Bach. Muziek Boeiende muziek voor de luiste raar, die in staat is het soms ingewik kelde verhaal van Bach te volgen. Van Goch speelde deze muziek met veel temperament. Hij liet duidelijk horen, dat naast de verstandelijke opzet deze muziek vel emotionele BRUINISSE - De teelt van witlof neemt in Nederland sterk toe. Binnen nog geen tien jaar is de verbouwde oppervlakte bijna verdrievoudigd. In 1979 schommelde de oppervlakte rond ongeveer 2300 hectare. In 1986 was het areeal gestegen tot 6200 hec tare. De contractteelt voor deze groente steeg van 30 procent naar ruim de helft en nu deze teelt steeds belangrijker wordt heeft de afdeling groenteteelt en de hoofdafdeling Ak kerbouw van het ministerie van land bouw een model contract opgesteld (in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudie- groepen), waarbij de partijen die een contract sluiten aan bepaalde regels worden gehouden. Een en ander om een einde te maken aan de conflicten die vaak ontstonden, omdat contrac ten onduidelijk of ondeskundig wa ren samengesteld. Eventueel nu nog rijzende geschillen kunnen worden behandeld door een Arbitragecom missie waarvan de leden (voorzitter, secretaris en arbiters worden be noemd door het Landbouwschap). De arbiters moeten ter zake kundig zijn op bepaalde punten, zoals de teelt en de trek van de witlofwortels. Veemarkt Leiden LEIDEN, 23-2. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1050, waarvan 225 stieren. Dikbillen extra kw. 8,75-ƒ 13,00; stieren le kw. 7,75-/ 8,75; 2e kw. 6,40-/ 7,75; vaarzen le kw. 6,55- 7,65; 2e kw. 5,35-/ 6,45, koeien le kw. 6,10-/ 7,40, 2e kw. 5,35-/ 6,10, Er was grote belangstelling voor het optreden van Elly en Rikkert in hAchristelijk Cultureel Centrum de Burght in Burgh-Haamstede, waar steeds vaker iets te beleven is. ZIERIKZEE - Het con cert dat de gitarist Hans van Goch heeft gegeven in de Ars Musica-reeks in de Gereformeerde Kerken Trekker-trek Evenals vorige jaren heeft de ver eniging Trekker-trek Midden-Zee land van de NTTO de toezegging ge kregen voor het organiseren van een trekker trek wedstrijd op A-niveau. De wedstrijd die in Zuid-West Neder land de enige op dit hoge niveau is wordt op zaterdag 4 juli in Kapelle- Biezelinge verreden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Moerkapelle: E. M. Bakker te Nijkerk; te Zeewolde: H. van Tilburg, Geref. predikant te Brussel. Beroepbaar: A. van Lagen, Rog gestraat 19, 3572 VX Utrecht, tel. 030- 719154. Aangenomen naar Eindhoven (stud, past.) (part-time): mevr. A. Pe per, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Enschede-Noord: J. Kruidhof te Hardenberg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oud-Beijerland: J. Mijnders te Veenendaal; te Wagenin- gen: A. Moerkerken te Nieuw-Beijer- land. 3e kw. 4,80-/ 5,35; worstkoeien 4,70-/ 5,15. Handel en prijzen: stie ren redelijk, gelijk; koeien: redelijk, gelijk. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 237. Schapen 5,00-/ 7,25; lammeren (rammen) 9,00-/ 10,50; lammeren (ooien) 9,00-/ 10,50. Slachtschapen- en lammeren (per stuk). Schapen 170-/ 230; lammeren (rammen) 220-ƒ 280; lammeren (ooi en) 190-f 215. Handel en prijzen: schapen rustig, en prijzen gelijk; lammeren rustig, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23-2. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 278 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 3000-/ 4400; werkpaarden 2250-ƒ 3000; oude paarden 2250-/ 2750; 3-jarige 1750- 2950; 2-jarige 1750-/ 2750; veulens 700-/ 1250; hitten 850-/ 1500; po ny's 500-1250. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,50-/ 6,25 en jonge slachtpaarden 5,25-f 7,00. De handel was voor gebruikspaar- den matig en voor slachtpaarden re delijk. Salineke 22-2 van Amsterdan naar Nyborg Moordrecht 22-2, 320 ono Singapore naar Paradip VELP - Naar eerst nu bekend is ge worden heeft de politie van Velp, op last van de Arnhemse politie, afgelo pen woensdag een inval gedaan in de villa van de weduwe Rost van Ton ningen in Velp. BRUINISSE - De liefhebbers van onze onvolprezen Hollandse nieuwe gaan een goed jaar tegemoet, nu de biologen hebben uitgerekend, dat de sterke jaarklasse haring van 1984, die van 1983 nog overtreft. En 1984 is het jaar van de maatjes anno 1987, want een driejarige haring is een echte maatjesharing. De Noordzee staat stijf van de haring zeggen de vissers en de biologen bevestigen dat, want 500.000 a 600.000 ton maatjes haring is niet niks. Het herstel van de ha ringstand wordt in verband gebracht, met de verhuizing c.q. de uitbreiding van de paaigebieden. De haringen verhuisden van de Aberdeen Bank naar de paaigebieden bij Flambo- rough Withby. En natuurlijk speelt ook de inkrimping van de Deense vangsten, voor de vismeelindustrie een grote rol. Deze vangsten die on der de jonge haring een moordende uitrooiing aanrichtten zijn terug ge bracht van 160.000 ton tot 40.000 ton. Alleen de stand van Zuidharing die in het najaar in het Kanaal wordt ge vangen neemt minder toe dan ge wenst en volgens de berekeningen ei genlijk zou moeten plaats vinden. spel. Daarom bracht hij als toegift nog een vrolijke gavotte van Bach. Ruim 300 belangstellenden in de Burght hoogtepunten heeft. Het publiek gaf blijk van grote waardering voor zijn BURGH-HAAMSTEDE - Het folk-duo Elly en Rikkert dat een optreden heeft verzorgd in de grote zaal van de Burght te Burgh-Haamstede werkte zeker geen vooraf gepland programma af. Inspelend op de reacties uit de zaal die zij opwekten via directe vragen werden de mu zieknummers die zij ten gehore brachten mede bepaald door de voorkeur van het publiek. Dat publiek bestond uit ruim,300 mensen die volgens de directeur van de Burght, W. L. Walraven, voornamelijk afkomstig waren van Schouwen-Duiveland. Er is volgens hem veel respons op het recente beleid van de Burght- directie om meer culturele activitei ten te organiseren voor de regionale bevolking. ,,De evenementen worden over het algemeen goed bezocht. We merken dat vooral de bekende ar tiesten volle zalen trekken. Voor de films is minder belangstelling". Het optreden van het duo Elly en Rikkert in de Burght vormde voor hen de afsluiting van een landelijke tournee met een 'vrolijk folkconcert' waarmee zij veel succes oogsten. Zij traden daarbij op samen met een tweede folkduo gevormd door de Ier Rodney Cordner en de Fransman Jean-Pierre Rudolp die ook in de Burght niet ontbraken. Op een speel se en afwisselende wijze bracht het viertal een aantal nummers ten geho re dat varieerde van de Kauwgombal- lenboont tot gedeelten uit de LP Par sifal die nog steeds hoog genoteerd staat in de LP top-veertig. De zang nummers werden begeleid met mu ziekinstrumenten als een bozoukie, mandoline, gitaar, fluit, mondharmo- nika, trompet en viool. Elly en Rik- kert trekkesj zich ook het lot van Rus sische en ander dissidenten aan zoals bleek uit velschillende liedjes en de toelichting d\e zij daarbij gaven. Het duo is sinds 1568 actief met het zingen en schrijven van liedjes. Dat resul teerde in meer dan twintig langspeel platen en regelmatige optredens voor radio en televisie. In vele gevallen de den zij dat gratis om publiciteit en geld te verzamelen voor dissidenten. Pim Jacobs Volgens Burght-directeur Walraven heeft de bevolking van Schouwen- Duiveland in de komende maanden onder meer optredens te verwachten van Marie-Cecile Moerdijk, Daniël Wayenberg en een duoconcert door Pim Jacobs en Louis van Dijk. Tevens is men aan het onderhandelen met een aantal kunstenaars om deze naar de Burght te laten komen om via le zingen en exposities informatie over hun werk te geven. Tbch blijven vol gens Walraven de conferenties de be langrijkste activiteit in de Burght met zijn capaciteit van 406 bedden. In 1987 zijn bijna honderd conferenties gepland: 32 op eigen initiatief van de directie en 64 waarbij de accommoda tie is verhuurd aan derden. De vol gende 'culturele activiteit die staat gepand is op woensdag 25'februari de familiefilm Sporen in de sneeuw naar het gelijknamige boek geschre ven door Patricia Sint-John.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4