Zeg, wat dacht u van Turkije... Nieuw mortuarium Nieuwerkerk Na Sirjansland integraal dorpsplan voor Ouwerkerk Ook Duiveland over de brug voor deelname aan onderzoek Rabobank Q Regionale bestuurders van Schuttevaer bijeen swo Camper uitgebrand Gestolen auto op Grevelingendam Commissie financiën Insluiping Sirjansland Aanrijding Zeelandbrug ZIERlKZEESCHF NIEUWSBODE Donderdag 19 februari 1987 Nr. 24086 3 Kleine kernen-experiment NIEUWERKERK - In het kader van het kleine kernen- experiment stond het dorp Sirjansland vele jaren in de belangstelling. Vanaf 1973 als onderdeel van de proef die het ministerie in twee provincies opstartte en vanaf 1983 via het project integrale dorpsplannen dat daaruit voort vloeide. ,,Een hele positieve ervaring", kan de gemeente secretaris van Duiveland J. van der Maas vaststellen als hij op die jaren terugkijkt. ,,Op het rijdende PTT- kantoor na konden we gedurende die jaren alle wensen verwezenlijken die de plaatselijke bevolking en het ge meentebestuur ten aanzien van Sirjansland naar voren bracht". Nu de laatste onderdelen van het plan, de ver bouwing van het Dorpshuis en de aanleg van een ijsbaan bij het oude sportveld, bijna zijn afgerond, richt Van der Maas op ons verzoek zijn oog op de toekomst van het pro ject integrale dorpsplannen. ,,De volgende kleine kern die we gaan aanpakken is Ouwerkerk en daarna komt Oosterland", aldus de gemeentesecretaris. De vernieuwing /uitbreiding van het Dorpshuis in Ouwerkerk is een wens die bovenaan staat. Hij merkt Ouwerkerk aan als de kern in de gemeente die het meeste gevaar loopt om voorzieningen te ver liezen. ,,Het is de een na kleinste kern met een inwonersaantal van een kleine 600 mensen dat weer aan het teruglopen is. Het is van groot belang dat Ouwerkerk leefbaar blijft". Van der Maas ziet het project integrale dorpsplannen als een goede moge lijkheid om wensen van het gemeen tebestuur en de bevolking op dit ge bied te realiseren. Hij maakt daarbij wel een kanttekening. ,,Het is de vraag of we weer zo goed van subsi dies worden voorzien als bij Sirjans land. Die waren voor het grootste deel afkomstig (uit verschillende pot jes) van het provinciaal bestuur. Zul len zij in staat zijn om dat weer zo te doen dat is de vraag"?, Van der Maas stelt verzekerd dat de plannen niet van de baan zijn wanneer dat Jaatste niet het geval zou blijken te zijn. „Dan duurt het alleen wat langer eer we een en ander kunnen realiseren". Om dat 'een en ander' vast te stel len wordt een vaste procedure ge volgd. Uiteraard moet allereerst de gemeenteraad haar fiat geven om Ouwerkerk via het project integrale dorpsplannen aan te pakken. En zij bepaalt ook hoeveel geld de gemeen te daaraan kan besteden en uit welke 'potten' dat moet komen. Van der Maas verwacht dat hierover halver wege 1987 een voorstel aan de orde zal komen in de gemeenteraadsver gadering. Als die stap is genomen zal het gemeentebestuur contact opne men met de bevolking van Ouwer kerk om te horen welke wensen er le ven in verband met de leefbaarheid van het dorp. „Wij denken dat we dat het beste kunnen doen via de Stichting Ont wikkeling Ouwerkerk zoals we dat in Sirjansland via de Vereniging Sir jansland Vooruit hebben gedaan". Volgens de gemeentesecretaris vormt de Ouwerkerkse stichting, (die in 1961 bij de herindeling van de ge meenten werd opgericht) een goede vertegenwoordiging van de bevol king van het dorp. Naar zijn verwach ting zullen er daarnaast ook hoorzit tingen worden belegd waar iedereen naar voren kan brengen wat veran derd/verbeterd zou moeten worden in BURGH-H AAMSTEDE - De heer I. v. M. uit Burgh-Haamstede kwam dinsdagmiddag ongelukkig terecht toen hij met zijn bestelauto achteruit over de Burgemeester Bollelaan reed. Waarschijnlijk door te kort draaien botste hij tegen de auto van L. P. M. uit Zierikzee die daar stond gepar keerd. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Ouwerkerk. „Het is van groot belang dat mensen inspraak hebben in hun eigen woonomgeving. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat het alleen een klachtenbureau wordt. We hopen dat de bevolking positief wil meeden ken". Van der Maas benadrukte dat dit zijn persoonlijke verwachtingen zijn. „Uiteraard beslist de gemeente raad hoe een en ander zal worden aangepakt". Dorpshuis Het verlanglijstje dat via de in spraak van de bevolking tot stand zal komen is nu al niet meer leeg. „Wij hebben bij het provinciaal bestuur een uitbreiding/verbetering van het Ouwerkerkse Dorpshuis aangemeld in de hoop hiervoor een uitkering uit de Knelpuntenpot Dorpsvernieu wing te krijgen". Om een uitbreiding te kunnen realiseren zal de gemeente Duiveland een van de naast het Dorpshuis liggende panden moeten kunnen kopen want het Dorpshuis ligt helemaal ingebouwd. Goede moed Na een inventarisatie van de wen sen van de bevolking, waarbij zich volgens Van der Maas best dingen kunnen bevinden die weinig geld kosten maar wel als vervelend wor den ervaren zoals het ontbreken van een bepaalt verkeersbord, zal het ge meentebestuur uitrekenen hoeveel een en ander gaat kosten. „En dan hoeveel subsidie erop te krijgen is en wat we dan bij moeten leggen. De ge meenteraad bepaald weer of dat geld beschikbaar wordt gesteld, uit welke pot en met welke urgentie". Maar ge zien de ervaringen die zijn opgedaan met Sirjansland is Van der Maas vol goede moed. „We hebben hele positie ve ervaringen met het provinciaal be stuur. Alleen al het feit dat gedepu teerde Barbé de rondweg om Sirjans land kwam openen en mevrouw Ma- ris-Koster binnenkort het verbouwde Dorpshuis is al een teken van de gun stige werking van het project Integra le Dorpsplannen". Van der Maas kijkt nog even terug op de resultaten die in Sirjansland werden bereikt. In de afgelopen ja ren slaagde men erin de lagere school te behouden en deze te verbouwen ten behoeve van de invoering van de basisschool. Naast de school werd een speelterreintje voor de jeugd ge realiseerd. Er werd een aantal wo ningwetwoningen gebouwd, de sme derij werd aangekocht om dit beeldbepalende gebouw voor het dorp te behouden. Het Dorpshuis werd verbouwd, er kwam een omlei- dingsweg rond het dorp voor zwaar verkeer. De halte van de buurtbus werd anders gesitueerd en er wordt een ijsbaan aangelegd op het oude sportveld. Dat alles met subsidie die per project verschilde en in de meeste gevallen van het provinciaal bestuur kwam. „Het enige waar we mee bleven zitten is het rijdende PTT-kantoor dat nog steeds Sirjans land niet aandoet". Besturen is vooruitzien. Uitgaande van dat standpunt heeft het gemeen tebestuur vast enkele projecten bij het provinciaal bestuur aangemeld die aan de orde komen wanneer, naar verwachting van Van der Maas in 1990, Oosterland aan de beurt komt. Hij noemt daarbij de inrichting van het voormalige sportterrein als eve- nemententerreintje en het bouwen van een nieuwe muziektent. Plannen genoeg daar in Nieuwerkerk. De klei ne kernen van de gemeente Duive land lijken niet vergeten te worden. Advertentie Onldek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties NIEUWEÈ.KERK - De gemeente Duiveland beschikt met het klaarkomen van de bouw over een mortuarium. De ge broeders Radewalt uit Nieuwerkerk hebben in deze plaats een nieuw mortuarium gebouwd aan de Muyeweg. Met het bouwproject is een bedrag gemoeid van 199.000 gulden. Hel pand is eigendom van'de gemeente en verdeeld in een afleg-, of sectie- en opbaarruimte, die via een voorportaal bereikbaar zijn. Het mortuarium biedt plaats aan twee overledenen, die met behulp van koelapparatuur enkele dagen opgebaard kunnen worden. Met het nieuwe mortuari um is een einde gekomen aan de tijd, dat uitgeweken moest worden naar Zierikzee, of zelfs Bruinisse. Het mortuari um bestrijkt een totale oppervlakte van 100 vierkante meter, waarvan de opbaarruimte zelf 36 vierkante meter in beslag neemt. Nadruk op gewijzigde verkeerssituatie NIEUWERKERK - Hoewel burgemeester en wethou ders van de gemeente Duiveland hun belangen bij het on derzoek naar de effecten van de weg over de Stormvloed kering beperkt achten, zijn ze wel van mening zich niet te moeten onttrekken aan het regionale initiatief. Juist wat de verkeerssituatie betreft vindt het college het een goede zaak inzicht te krijgen in de gevolgen van een ge wijzigde infrastructuur (wegen ed). Ze stelt de raad voor vijftig cent per inwoner te voteren. tenaf, dan het huidige - platte - dak. „Een plat dak draagt altijd grotere risico's ten opzichte van lekkage en heeft een beperkte levensduur van maximaal 20 jaar", aldus het college. De kosten van de reconstructie zijn geraamd op 54.128 gulden. Inclusief de andere in de oorspronkelijke ra ming opgenomen werkzaamheden komt het totaal op 106.556 gulden. BRUINISSE - De bestuursleden van de regio Zuidwest van de Koninklijke Nederlandse Schippersvereniging Schuttevaer hebben in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Bruinisse vergaderd. De Krammersluizen en de opheffing van het Zierikzeese KNMI-station vormden hierbij de belang rijkste onderwerpen van gesprek. De aanleg van de Krammersluizen vormt voor schepen die gebruik ma ken van de vaarweg Rijn-Scheldever- binding een belemmering. De knel punten en mogelijke verbeteringen kwamen tijdens deze vergadering uitgebreid ter sprake. Het hoofdbe stuur zal deze punten aankaarten bij de verantwoordelijke instanties. De opheffing van het KNMI-station in Zierikzee kwam eveneens ter spra ke. Uit datgene dat tijdens deze bij eenkomst naar voren kwam bleek dat dit instituut in de loop der jaren goed werk heeft gedaan voor de schippers. De weersgesteldheid in de Zeeuwse Delta blijkt nogal eens af te wijken van datgene wat De Bilt voorspélt. De voorspellingen van de KNMI- dienst in Zierikzee waren dan ook al tijd een welkome aanvulling. De re gionale bestuurders pleitten er dan ook voor om het weerstation in Vlis- singen te belasten met de taken die Zierikzee jarenlang had. Wil Vlissin- gen elke twee uur de weersgesteld heid en weersverwachting uitzenden, dan zal dat via een apart kanaal van de marifoon moeten gebeuren. Die gemeenteraad komt donderdag 26 februari om 20.00 uur bijeen in het gemeentehuis tè NieuWerkerk. De ge meente schaart zich hiermee in het rijtje van gemeenten,'dat'inmiddels een*medewerking en betaling aan het onderzoek hebben toegezegd. Een eerder door loco-burgemeester J. Op 't Hof. verwoorde stelling, dat het on derzoek geen belangen kent voor Duiveland is nu dus genuanceerd, waarbij de nadruk is komen te'liggen op de verkeerssituatie; voor het on derzoeksbureau RBOI de eerste prio riteit naast de gevolgen voor de on dernemers. Evenals de andere gemeenten gaan dé raadsleden ook spreken over de verhoging van de bijdrage aan de Stichting Welzijn Ouderen Schöu- wen-Duiveland. Deze organisatie moet het pand van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening verla ten en kan nu een pand aan de Do Huybertstraat te Zierikzee betrek ken. Als het aan het college van b en w ligt, dan krijgt de sporthal in Ooster land een hellend dak, dat beter be stand is tegen de invloeden van bui- SCHAREND1JKE - De camper van de heer A. d. R. uit Breda brandde ge heel uit. Het voertuig stond gepar keerd aan de noordzijde van dó Brou- wersdarn ter hoogte van de kpui'sluis waar d. R. aan het vissen was. Vanwe ge de kou liét hij af en toe de motor van de camper even draaien. Deze be gon te roken en even later sloegen dc vlammen eruit. Een in het voertuig aanwezige gasfles ontplofte. Toen de brandweer van Middcnschouwen ter plaatse kwam was de camper al niet meer te redden. Zij kon slechts na blussen Het voertuig brandde geheel uit en werd weggesleept. BRUINISSE Woensdagavond werd op de Grevelingendam een drie- assige trailer-vrachtwagen onbe heerd aangetroffen die gestolen bleek te zijn. Het voertuig was eigen dom van het vleesbedrijf v. D. uit Bo degraven en werd daar in de nacht van dinsdag op woensdag ontvreemd Het voertuig dat nog steeds vol zat met grote hampoten werd beschadigd door het inslaan van het Iinker-voor- portierraampje. De auto werd terug bezorgd aan de eigenaar. Hiernaast is de gemeente voorne mens - indien de raad hiermee in stemt - om de gevelbekleding te voor zien van staalplaten in plaats van de "huidige beschadigde kunststofpla ten. Hiermee is een 'bedrag gemoeid van nogeens 42.780 gulden, waarmee de totale 'reconstructie' van de sport hal in Oosterland de gemeente komt te staan op 149.336 gulden. De dienst gemeentewerken heeft ingeschat dat de gezamenlijke maatregelen een energiebesparing opleveren van 3352 gulden per jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Uitbrei ding van de begraafplaats Burgh. Dat is een van de onderwerpen die ter sprake komen in de openbare ver gadering van de commissie voor ge meentelijke financiën die op 24 fe bruari wordt gehouden in bet ge meentehuis. De overige punten op de agenda zijn uitbreiding portofoons of de aan schaf van een mobilofoon ten behoe ve van de brandweer, een voorstel tot aankoop van een vergaarmachine, het bepalen van een exploitatie-voor- schot ten behoeve van de Stichtingen Dorpshuis Noordwelle en Seroosker- ke, de wijziging van het voorschot aan de stichting Welzijn Ouderen, een voorstel conversie geldlening BNG, een voorstel voor het voteren van een krediet ton behoeve van de aankoop van stropdassen en shawls en een speelveldafscheiding Burgh. Aanvang van de vergadering 19.30 uur. SIRJANSLAND - Mevrouw A. v. A. - d. G, uit Sirjansland werd maandag middag opgeschrikt toen twee man nen met een Duits'Engels aeëent haar 'woning probeerden binnen te dringen. Aanvankelijk werd zij ge confronteerd met oen van hen die haar aan de achterdeur met een smoes aan dc praat hield. Even later bleek dat een tweede man zich al bo ven op een kamertje van het huis be vond. Er werd niets ontvreemd. De politie verzoekt mensen die even tueel ook last hebben gehad van de opdringerigheid van het tweetal hier van melding te doen. Telefoon 01110- 4055. ZIERIKZEE Op de Provinciale weg naar de Val gebeurde woensdag avond om 19.30 uur een gecompli ceerd ongeval waarbij twee auto's zeer zwaar werden beschadigd en oen persoon licht werd verwond P. J K. uit Goedereede reed met zijn perso nenauto vanuit Goes in de richting Zierikzee en haalde ter hoogte van de Zeelandbrug een vrachtauto in. Daar bij. botste hij frontaal tegen L. E. uit Oud-Bcijerland die vanuit de rich ting Zierikzee kwam. Door de klap draaide dc auto van K. rond en kwam daarbij op het bestelbusje van P. d. K. uit Nieuw- en Sint Joostland te recht die aanvankelijk achter hem reed vanuit de richting Goes. De auto's van K. en E. waren respectieve lijk zeer zwaar beschadigd en total loss en werden weggetakeld. De auto van d. K. werd aan de linkervoorzijde licht beschadigd. E. werd met lichte verwondingen overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis en kon na be handeling huiswaarts keren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 'I Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660 Redactie (na 17.30 uur): 01110-5071 en 01110-2449 Fotograaf (na 1730 uur) 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00; per ]aar f 156,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 53 cent per mm; ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvrèag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3