Hartstichting wil meer aandacht voor de ondersteunende beroepen EIM: Grens aan autoverkopen is nu vrijwel geheel bereikt Kerkwerve Meer overeenstemming cursussen Zeeuwse PA's vrienden van de hartstichting Schippers- organisaties laken tariefs verhoging autotelefoon Na samengaan in Hogeschool Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1987 Nr. 24085 7 Foto: Johan D. C. Berrevoets YERSEKE - D'66-voorman Van Mierlo zet grote vraagtekens bij het pleidooi van WD-minister De Korte (economische zaken) om met de ver wachte belastingmeevaller over vorig jaar de belastingen en sociale pre mies te verlagen. Van Mierlo vindt De Korte veel te vooi'barig, zo stelde hij op een verkiezingsbijeenkomst in Yerseke. LELYSTAD - De Centrumpartij '86 kan in Flevoland meedoen aan de sta tenverkiezingen. De Raad van State heeft maandag beslist dat er geen strafbare feiten zijn naar aanleiding van de klachten die tegen lijsttrekker W. Beaux vorige week waren inge diend door een aantal ouderen uit Emmeloord in de gemeente Noord oostpolder. DEN HAAG - Mannen blijken bijna steeds meer te verdienen dan vrou wen waar het gaat om gemiddelde uurlonen in een zelfde soort functie op een zelfde niveau. Dat is ook zo als zij even oud zijn en evenveel dienstja ren hebben. Dit blijkt uit door de Loontechnische Dienst (LTD) bekend gemaakte resultaten van twee onder zoeken. BRUSSEL - Het lijkt vrijwel uitge sloten dat de lidstaten van de Europe se Gemeenschap op korte termijn overeenstemming bereiken over nieu we normen voor radio-activiteit in voedsel. De tijdelijke maatregelen die werden.getroffen na de ramp in Tsjernobyl zullen daarom waar schijnlijk worden verlengd, mogelijk tot 1 maart volgend jaar. ZIERIKZEE - „Wat ze ook doen, voor patiënten zijn het allemaal zusters". Prof. Nieveen, tot voor kort voorzitter van de Wetenschappelijke Adviesraad van de Nederlandse Hartstichting, doelt op de tienduizenden mensen in de me dische zorg - naast artsen en specialisten - die zich met hart- en vaatziekten be zighouden. „Patiënten weten vaak niet met wie ze te maken hebben, of het nu medisch analisten zijn, verpleegkundigen of operatie-assistenten. Toch zijn die beroepen even belangrijk als de arts". Prof. Nieveen vindt het hoog tijd dat die beroepen wat meer in de aandacht komen en de Zierikzeesche Nieuwsbode on dersteunt dit. ,,Of neem de diëtiste. Zeker bij mensen die een aangeboren of er felijk sterk verhoogd cholesterol niveau hebben, is het natuurlijk erg belangrijk dat er goede diee tadviezen gegeven worden". Zelf heb ik geen infarct gehad", vertelt prof. Nieveen, „maar angi na pectoris". Dat gebeurt als de kransslagaders de zuurstoftoevoer naar het hart belemmeren. Klem mende pijn in de borst is het ge volg. „Het belangrijkste bloedvat bleek bij mij voor 95%> dicht te zit ten. Ik ben echt door het oog van de naald gekropen, en ben een paar dagen later geopereerd. Ik heb altijd best een redelijk ge wicht gehouden, altijd wel veel li chaamsbeweging, maar wel veel ,,Er is een grote onbekendheid in Nederland over dit soort beroe pen. De meeste mensen kunnen zich bij een fysiotherapeut nog wel iets voorstellen, maar hoeveel hebben er enig idee van het werk van een orthoptist, een nucleair werker of radiodiagnostisch labo rant. Wat hebben die beroepen nu met hart- en vaatziekten te ma ken? Wat moet een mondhygiënist nu met ie hart?" Toch heeft iedere Nederlander een flinke kans eens met deze be roepen kennis te maken. Hart- en vaatziekten zijn nog steeds de be langrijkste ziekten in Nederland. Ruim 20.000 mensen overlijden per jaar aan een hartinfarct en dan nog eens 11.000 aan een herse ninfarct, ofwel een beroerte. Cij fers die voor zichzelf spreken. En dan zijn er nog vele tienduizenden die door een hart- of vaatziek te met revalidatie te maken krij gen. En dat brengt je altijd met ,,de ondersteunende beroepen" in aanraking. De meest bekende en belang rijke vaataandoening is atherosc- lerose ofwel aderverkalking. „Daardoor vernauwen de slaga ders en kunnen ze verstopt raken door stolsels", vertelt prof. Nie veen. At he rose le rose begint al als je heel jong bent. De oorzaak is niet helemaal duidelijk, maar een aantal risicofactoren wel: in de eerste plaats roken. Als je veel rookt, heb je continu een ver kramping van de bloedvaten. En verder speelt mee hoge bloed druk, cholesterol en stress". Infarct Hoe een infarct precies ontstaat, is onbekend. Maar hoge bloed druk kan de bloedvaten beschadi gen en door atherosclerose worden de vaten nauwer. Als nu een prop je of stolsel de kransslagaders naar het hart plotseling blijvend verstoppen, raakt het hart zonder zuurstof: een infarct. Hart- en vaatziekten doen men sen vaak vooral denken aan har tinfarcten. Maar als er een flinke druk op een bloedvat staat, kun je ook een bloeding krijgen in de hersenen. Of een afsluiting, net als in die kransvaten naar het hart. Dan worden bepaalde delen van de hersenen uitgeschakeld, wat kan leiden tot verlammingen of gezichtsuitval. Bij een voortdu rende afsluiting hoeven zulke be nauwende gevolgen maar heel kort te duren. Maar het is op zijn minst een waarschuwing. Bij hart- en vaatziekten ligt pre ventie vooral op het gebied van de vroege opsporing van de risico groepen, vindt prof. Nieveen. ,,Ook daarom is die rol van die on dersteunende beroepen zo belang rijk. We hebben destijds in Gro ningen onderzoek gedaan naar het behandelen van patiënten met hoge bloeddruk. We vergeleken bloeddrukmctingen door de huis arts met die van een polikliniek waar doktersassistenten het werk doen. Daar bleek dat het resul taat van die doktersassistenten veel beter was. De metingen wa ren veel constanter. En aan de hand van die betere metingen kunnen medicijnen dan goed op patiënten afgesteld worden, llecl belangrijk voor de patiënten, want aan die medicijnen tegen ho ge bloeddruk zitten ze vaak hun leven lang vast". stress, ja. Bij mij speelde een aan geboren hoog cholesterolgehalte mee", verklaart de professor. „Een erfelijke kwestie". Dood Mensen- zeggen wel eens, ach, hart- en vaatziekten zijn van oude re mannen, je moet toch ergens aan dood gaan. „Nee hoor, het gaat ook om veel jonge mensen. Kijk er de overlij densadvertenties maar op na, jon ge mannen, vaak midden in het le ven, vaak gestresste mensen. Je kunt er zelf veel aan doen om het te voorkomen". „Er gebeurt in Nederland veel", vertelt prof. Nieveen: „Per aantal inwoners staan we in Europa al ja ren op de eerste plaats wat betreft het aantal openhartoperaties: tienduizend per jaar. Dat weet nie mand. Na de Verenigde Staten staan we hier op de tweede plaats". „De sterfte aan hart- en vaat ziekten neemt af", gaat hij verder, „dank zij de preventie en een ge zondere levenswijze. Mensen zijn wel verstandiger geworden, ook al door het werk van de Hartstich ting. En ook dank zij de operaties. Een duidelijke daling bestaat al sinds 1972. Veel mensen die vroe ger aan hartklachten doodgingen, kunnen nu geholpen worden". „Twee jaar geleden ben ik ge opereerd. Drie dagen na de opera tie zat ik voor het eerst weer naast mijn bed en ik kreeg een koptele foon op met - ik vergeet het nooit - het derde pianoconcert van Beet hoven en toen begon ik te huilen. Een assistente van het ziekenhuis kwam naar me toe en zei: huil maar, huil maar uit. Het klinkt misschien sentimenteel, maar dat is ontzettend belangrijk. Je hebt dan toch het meest met parame disch personeel te maken. Artsen zie je maar af en toe". „En vergeet niet de revalidatie waar alle ondersteunende beroe pen een grote rol spelen. Het op vangen van patiënten na een ope ratie of infarct, na een hersenin farct, dat is allemaal zeer belang rijk. Hot is een groot geheel. Bijna iedereen gaat na een in farct naar een fysiotherapeut, dat heb je wel nodig als je helemaal verkreukeld bent Anderen gaan weer naar een rovnlidatieafdcling. En dan is er nog ergotherapie. En maatschappelijk werk voor de problemen thuis, om dingen door te praten met de partner, voor mensen die niet meer terug kun nen in hun werk Ik heb er ook moeite mee gehad, ik was zestig toen ik afgekeurd werd Dat heeft me toch wel enige jaren proble men gegeven". Bypasses „Bij mijn hart zijn twee jaar ge leden vier bypasses (omleidingen) aangelegd. Na negen dagen merht ik weer het ziekenhuis uit. Ik moet nog wel veel pillen slikken, maar dat wordt al minder". Ook na een hartoperatie valt vaak goed te leven. Dc 68-jarige professor wordt nog regelmatig te paard in de duinen gesignaleerd. ZIERIKZEE - De autodealers hebben twee goede jaren achter de rug, maar een verdere vergroting van de.verko pen zit er niet in. De dealers zullen het in de toekomst dan ook meer van redementsverbetering dan van omzet- vergroting moeten hebben. Er valt echter niet aan te ont komen dat er garages zullen verdwijnen. Dat is de con clusie uit een vandaag, dinsdag, verschenen onderzoek naar „de autodealer" van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Volgens het EIM zijn 1985 en 1986, mede door de vervangingsvraag, goe de verkoop jaren geweest voor de au todealers. In 1986 werden 561.000 nieuwe personenauto's verkocht (1985: 496.000), waarmee het topjaar 1978 dicht werd benaderd. Toen ver lieten 585.000 auto's de showrooms. Voor dit en volgend jaar worden 538.000 respectievelijk 556.000 nieuw verkochte auto's verwacht. Circa 85 procent betreft vervangingsverko pen. Vijf miljoen Dit jaar zullen er vijf miljoen auto's op de Nederlandse wegen rond rijden. Een verdere toename ligt niet voor de hand, aldus de EIM-onder- zoekers. Zij verwachten een gelijk- blijven van de verkoop van nieuwe personenauto's, terwijl de drukte in de werkplaatsen zal afnemen. En juist daar verdienen de garages het meest. De afname van de werkplaats- drukte wordt enerzijds veroorzaakt door de verbeterde autokvvaliteit, an derzijds door de toename van elek tronische onderdelen in auto's en gespecialiseerde apparatuur in de werkplaatsen. De autodealer moet zich volgens het EIM dan ook meer richten op ver betering van zijn marges dan op ver groting van zijn omzet. Doordat er teveel garages zijn, zet dc scherpe concurrentie dc marges onder druk. In die concurrentiestrijd moet dc dealer meedoen aan kortingsacties en scherpe inruilprijzen bicden, waardoor de marges eveneens onder druk staan. Lcase-bcdrijvcn bedin gen bovendien hoge kortingen op de nieuwprijs van auto's. De netto-winst van dc garagebe drijven van 0,9 procent van dc omzet is in 1985 verdubbeld ten opzichte van de „slechte jaren" 1982/83 toen 0,4 procent werd behaald. In de jaren '70 stegen de netto-winsten nog tot 1,5 procent. Het EIM noemt dc financiële structuur van dc autobranche on danks dc twee afgelopen goede jaren nog weinig rooskleurig. Dc dealer zal ccn verbetering moe ten zoeken in zijn activiteiten in de werkplaats, waar de grootste bijdra ge aan marge en rendement ligt. Dc garagehouder zal moeten trachten om de terugloop daar goed te maken. Het EIM ziet als mogelijkheid daartoe het opknappen van en de handel in gebruikte auto's. Ook dat is nog steeds een groeimarkt, met vorig jaar ruim twee miljoen overgeschre ven kentekens. Verder zou de garage sommige tarieven moeten aanpassen aan de zogenoemde „fittingstations" (uitlaten en dergelijke) om dc concur rentie vol te houden. Het EIM acht oen zekere sanering van de branche echter niet uitgeslo ten. Goede kwaliteitszorg en klanten service zullen bepalend' zijn voor de toekomst van de individuele auto dealer. Leasen Uit het EIM-onderzoek blijkt dat steeds meer bedrijven hun autopark leasen. Het huidige lease-park wordt op 125.000 auto's geschat en de ver wachting is dat het tot 300.000 auto's zal groeien. Jaarlijks zullen er daar 100.000 van worden vervangen. Steeds meer auto's worden gefinan cierd met door dealers verstrekte huurkoop- of afbetalingskredieten. In 1985 betrof dat 36.000 nieuwe en 29.000 gebruikte auto's. Gemiddeld werd voor een nieuwe auto 10.700 en voor een gebruikte'auto 8.700 gulden gefinancierd. Naast deze financie ringskredieten zullen er volgens het EIM ongetwijfeld met doorlopende geldkredieten en andere geldlenin gen personenauto's worden gefinan cierd. ZIERIKZEE - Belangenorganisa ties van schippers hebben gepro testeerd bij minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) tegen het duurder geworden gebruik var» dc autotelefoon, een belangrijk commu nicatiemiddel voor schippers. De abonnementsprijs is weliswaar per maand met zestig gulden verlaagd, maar daar staat een recente verho ging van de tarieven van automati sche gesprekken met honderdvijftig procent tegenover. Voor de gemiddelde autotelefoon huurder betekent dit een lastenver zwaring van minimaal vijftienhon derd gulden op jaarbasis, schrijven dc Federatie van Sehippersbonden en de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond in een brief aan dc minister. „Het zal u niet onbekend zijn dat vanwege de bedrijfsmobiliteit de be reikbaarheid van het bedrijf en gezin slecht te noemen is", aldus de organi saties. De bereikbaarheid van het be drijf en de sociale situatie van het binnenvaartgezin komen door de ta riefsverhoging in het geding. „U moet hierbij denken aan contacten met de kinderen op bij voorbeeld in ternaten", aldus de organisaties. Zij dringen aan op overleg. ZIERIKZEE - „Hoewel we moeten vaststellen dat we onze status als openbare school met gezonde tegenzin hebben moeten omzetten in die van algemeen bijzonder, zijn we vol vertrouwen voor de toekomst. We blijven leerkrachten opleiden voor het openbaar en daarmee ge lijk te stellen onderwijs". Namens de RPA (Rijks Peda gogische Academie) liet C. J. de Graaf, die schoolleider is geworden van de sectie PABO, binnen de Hogeschool Zeeland weten wat de consequenties zijn van het ophef fen van zowel de Christelijke als de Rijks Pedagogische Academie Zeeland en de samenvoeging van beide onder wijsinstellingen tot een PABO-sectie binnen de Hoge school Zeeland. Voor de huisvesting van de sectie PABO is gekozen voor de lokatie Kruitmolenlaan 60, het "huidige RPA- gebouw. De argumenten hiervoor wa ren dat de bouwconceptie duidelijk is ingegeven door vernieuwd PABO-on- derwijs en de ligging ten opzichte van het openbaar vervoer. De verhuizing van de spullen vindt deze week plaats. Het gebouw van de CPA zal worden overgedragen aan het Delta- College waardoor onder andere de vestiging van een afdeling Hotel school goede voortgang kan vinden. Uiteraard brengt dat de nodige ver anderingen met zich mee. Vanaf de fusiedatum, één januari toen de sec tic met terugwerkende kracht een feit werd, telt de PABO twee afdelin gen. Een die opleidt voor het open baar en algemeen bijzonder basison derwijs en een die opleidt voor de christelijke basisscholen. Studenten die zich willen inschrijven dienen voor de ene of de andere afdeling te kiezen omdat het onderwijsprogram ma (deels) verschillend is en vanwege plaatsing in eigen stagescholen. Bestuur Ten behoeve van»het bestuur dat be rust bij de Stichting Hogeschool Zee land heeft de voormalige RPA de heer P. Vis en mevrouw S. Boersma- Smitkamp voorgedragen. In de sec- tieraad zijn de heren J. C. Cornelis en J. J. Korstanje benoemd. Voortaan is er een directie. De schoolleider van het PABO hierin is C. J. de Graaf ge worden. Hij wordt bijgestaan door P. J. R. Bax (voor dc openbare afdeling) en R. W. J. Bouwens (voor de christe lijke afdeling). De heer M. P. F. Haak, de voormalige directeur van de CPA, maakt deel uit van de centrale direc tie van de Hogeschool met als voor naamste werkgebied personeelsza ken. Onderwijs Voor de nu aanwezige studenten geldt dat de huidige groepering blijft gehandhaafd, de lessen zoveel moge lijk worden verzorgd door 'eigen per soneel' en de ook de begeleiding in de stagescholen blijft gekoppeld aan ei gen personeel. De voltooiing van de cursussen vindt op eigen wijze plaats. In de toekomst zullen de cur sussen in beide afdelingen meer over eenstemming gaan vertonen en zul len de personeelsleden in toenemen de mate te maken krijgen met beide afdelingen. De reden hiervan is dat er een nieuw PABO-curriculum ontwik keld moet worden. In verband met de indentiteitskeuze blijven er echter evenzeer aparte groepen met pigen cursussen en eigen personeelsleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7