CJV-soos trekt jeugd aan Bruenaar experimenteert met waterstof als autobrandstof Zuidamerikaans carnaval bij uitvoering Luctor et Emergo 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1987 Nr. 24085 Luchtvervuiling is heel verontrustend als je er over doordenkt'"' BRUINISSE - „Als je er over doordenkt is lucht vervuiling een heel verontrustend iets. Vandaar". In de schuur van zijn huis aan de Kerkstraat te Brui- nisse toont Han de Groot een experimentele motor die loopt op een mengsel van waterstof en zuurstof. Niks geen stinkende, giftige uitlaatgassen. Het eni ge afvalprodukt bestaat uit wat waterdamp. Ruim vier maanden lang werkte de 26-jarige De Groot vijf avonden per week aan het uitwerken van het idee waar hij al jarenlang mee rondliep. De mogelijkheid om de luchtverontreiniging terug te dringen door de toepassing van waterstof als autobrandstof. ren dan de Bruenaar. En daarmee verder gevorderd zelfs. ,,Ik wist dat het kon. Het is een techniek die ik helemaal zie zitten", vertelt hij vol enthousiasme. ,,Door dat televisieprogramma werden mijn ideeën bevestigd. Ik was wel ver baasd want er is tot nu toe nooit ruchtbaarheid aan gegeven dat dergelijke experimenten plaats vonden. Vooral niet in Duitsland dat toch een conventioneel land is op milieugebied". De Groot wist wel dat in de zeventiger jarén in Japan dergelijke experimenten hadden plaatsgevonden. ,,Ik ben er echt mee begonnen in de veron derstelling dat niemand zoiets deed". De televisie-uitzending Han de Groot: ,,Ik wist dat het kon. Het is een techniek die i.k helemaal zie zitten". Zijn experiment ontstond van uit een grote betrokkenheid met de milieuproblemen van deze tijd en vanuit zijn interesse voor tech niek. ,,De fossiele brandstoffen die uit de aarde worden gehaald raken een keer op. Waarschijnlijk zal dat aan het eind van de volgen de eeuw zijn. Dat maken wij niet meer mee. Maar als je er over na denkt is de toenemende luchtver ontreiniging een heel verontrus tend iets. Het gaat dan ook niet alleen om de toepassing van wa terstof als autobrandstof. De wa terstof is een secondaire brand stof, er is ook energie nodig om het te maken. Wanneer dat op gro te schaal zou worden toegepast zou het gewonnen moeten worden via alternatieve energiebronnen zoals wind- en zonne-energie. Dan krijg je een schone kringloop", vertelt De Groot vol idealisme. Hij vindt dan ook dat de overheid de toepassing van alternatieve energie veel meer zou moeten sti muleren. Voorlopig gaf hij persoonlijk zijn beste krachten aan het om bouwen van een oude automotor om deze geschikt te maken om op een waterdamp/zuurstofmengsel te draaien. Behalve een grote inzet heeft De Groot ook een opleiding MTS-werktuigbouw en motor voertuigentechniek die hem hier bij ongetwijfeld goed van pas kwam. ,,Ik nam een oude Citroën GS motor (dat was toevallig, het kon ook elke andere willekeurige automotor zijn) en die heb ik met aangepaste LPG-apparatuur, wat kranen en slangen omgebouwd voor gebruik van waterstof", doet hij het recept uit de doeken. Uiter aard ging het niet zo simpel. Tij dens de naar schatting 200 uren dat hij met dit experiment bezig was moest hij vele technische pro blemen overwinnen. Aanvanke lijk werkte De Groot met een mengsel van pure zuurstof en wa terstof maar daarmee bracht hij het niet verder dan een stationair draaiende motor. „Wanneer ik gro tere hoeveelheden mengsel toe voerde ging de motor detoneren (pingelen, verkeerd verbranden)". De Bruenaar geeft toe dat de expe rimenten best risico's in zich hiel den. ,,Ik heb ook regelmatig klei ne ontploffinkjes gehad. Maar ik werkte met kleine beetjes gas. Ik wist waar ik mee bezig was". Na dat De Groot overging op het men gen van het waterstof met gewone lucht werden de resultaten allengs beter. ,,Er waren nu wel enkele giftige afvalstoffen maar deson danks was het afvalvocht toch stukken schoner dan de uitlaat gassen van de huidige conventio nele brandstoffen. Met een kataly sator zouden ze helemaal weg te werken zijn". Oude auto Juist toen hij zover was dat hij de experimentele motor in een auto wilde inbouwen om hem op de weg uit te proberen kwam er een uitzending op televisie waar uit bleek dat de Duitse auto- fabrieken Mercedes en BMW met dezelfde experimenten bezig wa werd voor hem aanleiding om een brief te schrijven naar de betref fende Duitse fabrieken. ,,Ik zou dolgraag een kijkje willen nemen bij die experimenten en ervarin gen uitwisselen". In afwachting van een antwoord heeft hij zijn eigen experimenten voorlopig even gestopt. „Want be halve tijd gaat er ook nog heel wat geld inzitten en dat heeft natuur lijk geen enkele zin voor ervarin gen die blijkbaar elders ook al zijn opgedaan". De Groot is er van overtuigd dat de'wijze waaróp hij persoonlijk werkt niet commer cieel haalbaar is. ,,Ik werk hier met een waterstof tank van 200 a 300 atmosfeer. Om te kunnen con curreren met de bestaande brandstoffen is een veel grotere opzet nodig. Dat vergt een grote investering". Maar hij blijft idea listisch getuige alleen al het feit dat hij zijn waterstof betrekt via een fabriek waar het vrijkomt als restprodukt bij een bepaald pro- duktieproces. ,,Het wegverkeer le vert een belangrijke aandeel in de luchtverontreiniging en dat kan met zo'n techniek worden terugge drongen. Zullen er in de toekomst in serie auto's worden geprodu ceerd die alleen op waterstof kun nen draaien en zo ja hoelang zal het duren voordat deze ontwikke ling een feit is. Welke oplossingen worden er uitgedacht voor het pro duceren van waterstof zonder ge bruik te maken van fossiele ener gie. De Bruenaar hoopt op een reactie vanuit Duitsland waar door hij wellicht uitsluitsel kan krijgen op deze vragen. Drumbund Luctor et Emergo op de Mexicaanse toer tijdens haar jaarlijkse uitvoering. RENESSE - Een stukje onvervalst Latijnsamerikaans carnaval, gebracht door de drumband van Luctor et Emergo, heeft tijdens de jaarlijkse uitvoering van dit muziekgezelschap in het dorpshuis van Renesse voor tro pische sferen gezorgd. Dit Latijnsamerikaanse spekta kel, waarbij de leden van de drumband als onvervalste Mexicanen op het toneel verschenen, bleek een regel recht succes te zijn. Na een stukje muziek was het voor zitter A. J. Padmos die deze jaarlijk se avond voor leden en donateurs opende. In zijn openingstoespraak ging hij nader in op de prestaties die zowel de fanfare als de drumband het afgelopen jaar hebben geleverd. De eerste plaats van de drumband bij een marsconcours in Puiflijk en de tweede plaats van het fanfarekorps bij een concertconcours in Beuningen werden door de voorzitter aange haald. Een woord van dank richtte Padmos aan dirigent Henk Blom en Wim Veerhoek, die de honneurs als instructeur waarneemt. Ook de brei-' prestaties van Riet de Feiter die me nig uurtje spendeerde aan het breien van 70 witte dassen werden door Pad mos nog eens in herinnering ge bracht. Ook voor de financiële aange legenheden had Padmos in zijn ope ningswoord ruimte gereserveerd. In dit verband noemde hij de Renesse- dag, die de verenigingskas 6300,- opleverde, terwijl de oudpapier-actie een opbrengst van 2469,60 te zien gaf. De historie van dit muziekgezel schap blijkt, volgens Padmos een ac tueel onderwerp te zijn. „Speurneu zen hebben ontdekt dat er reeds voor 1905 een muziekvereniging met de naam Luctor et Emergo heeft be staan. Wellicht dat de oorsprong van deze harmonie teruggaat tot 1881". Na het openingswoord van Padmos kwam het muzikale gedeelte van de avond. Dit programma bestond uit zowel „zwaardere" werken als lichte muziekstukken. Dirigent Henk Blom gaf bij elk stuk tekst en uitleg. Een opvallend onderdeel van het pro gramma vormde het stuk Harlem Shadows van de Nederlandse compo nist Meindert Boekei. Succes leverde ook de Spirituals Rhapsody van Ha rold Walters. Aletta van Sonsbeek oogstte het nodige applaus voor haar pianosolo. Ook van dirigent Henk Blom werd een compositie (Serenade) gespeeld. Latijns Een arrangement van Randy Beek dat onder de verzamelnaam More La- tin Sounds een selectie van bekende Latijnsamerikaanse wijsjes bevatte, vormde de overgang naar het grote spektakelstuk van de avond: de La tijnsamerikaanse show van de drum band. Op de tonen van het laatste nummer traden de tamboers, in Mexicaanse outfit voor de schijnwer pers. Deze brachten een wervelende show waarin een drietal werken ten gehore werd gebracht en waarbij ook een beroep werd gedaan op de in breng van het publiek. Dat was met name het geval bij het laatste num mer, een arrangement van Wim Veer hoek en Henk Blom, dat door drum band en fanfare gezamenlijk werd uitgevoerd. Het muzikale gedeelte van de avond werd door de fanfare af gesloten met The final count down. Toneel Het was niet alleen muziek dat de klok sloeg. Na de pauze voerden le den van toneelgezelschap Op Drift het stuk Pa is overspannen van J. Pannekeet op. Gerard van Splunter in de rol van pa Pieterse, Jurgen Gud- de als de vriend van Pieterse, Karin Kooman als de bazige mevrouw Pie terse en Annie Verseput als haar vriendin zorgden met hun doldwaze capriolen op het toneel voor de nodi ge hilariteit bij het publiek. De avond in het dorpshuis werd traditio neel met een bal afgesloten. De for matie Lighthouse zorgde hierbij voor de nodige dansmuziek. Het programma van deze avond voor leden en donateurs wordt zater dag 21 februari nog een keer her haald. Deze tweede uitvoering is ook voor iedereen toegankelijk. ZIERIKZEE- Muziek met ingrediënten als gospel, rock en country is zeer wel in staat om een jong publiek te trekken. Het betvijs werd geleverd tijdens de eerste muzikale soosavond van de CJV in dc Driehoek te Zierikzee. Zo'n vijftig enthousiaste jongeren kwamen naar de soos om daar de kwaliteiten van het muziekgezelschap Limited aan te horen Taco Asma. voorzitter van de jeugdorganisatie, toonde zich tijdens de bijeenkomst tevreden over de opkomst en niets lijkt een herhaling in de weg te staan. De CJV wil de jongeren iedere zaterdagavond in de Driehoek een gevarieerd programma brengen, dat in bepaalde opzichten enigszins afwijkt van de gangbare vormen van vertier. Zo wordt er geen alcohol meer geschonken in de soos als de klok tien keer slaat. Maar volgens Taco zijn dat voor veel jongeren geen redenen om weg te blijveti. Het bewijs werd immers geleverd met het optreden in dc Driehoek. Liefhebbers hou den de krant in de gaten, want er zijn meer van soortgelijke muzikale CJ^-uitstapjes te verwachten. NOORDWELLE Meubeltoonzaal Veertig dames van de afdeling Noordwelle en omstreken van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen brachten een bezoek aan de meu belshowroom van Paauwe te Zonne- maire. Na de ontvangst met een kopje koffie werden drie groepen gevormd, die elk met deskundige begeleiding van een lid van de familie Paauwe de gehele zaak bezichtigden. Aan de hand van gestelde vragen werd uitge breid voorlichting verstrekt. Vele complete interieurs - van klassiek tot modern - staan bij Paauwe opgesteld, met veel aandacht voor de kleine de tails. Ook op het gebied van de stoffe ring is er een enorme keus. Na de rondleiding was er een drankje en ve len maakten gebruik van de gelegen heid nog even rond te kijken. Als dank voor de gastvrijheid kreeg de familie Paauwe een mooie plant voor haar zaak aangeboden door de presi dente, mevrouw N. de Hamer-de Ja ger. KERKWERVE Ouderavond „Is uw kind een snoeper, een lasti ge eter, een veel eter0 Wat is eigelijk veel eten, welk snoep is verantwoord en hoe ga je om met lastige eters". En kele zaken die aan de orde komen tij dens een uiteenzetting van Lcnneke Strayer over kindervoeding. Dat zal gebeuren in de peuterspeelzaal De Schouwse Poclctjes te Kerkwcrve waar op woensdag 25 februari een ouderavond wordt gehouden die om 20.00 uur begint. Op de agenda staan het financieel- en jaarverslag en een bestuursverkiezing. Gcorgine der We duwen is aftredend en niet herkies baar El/a Quist is wel verkiesbaar. NIEUWERKERK Vitamineshow Dc ouderenbond ANBO verzorgt donderdag 5 maart in samenwerking met de Stichting Propaganda Groen ten en Fruit een groenten en fruit- show. Deze show begint om 14.00 uur in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Aan de hand van dia's, film, discussie en uiteraard een hapje kunnen de ANBO-leden kennismaken met nieu we exotische groenten- en fruitsoor- ten en de vele mogelijkheden die groenten en fruit in het algemeen bie den. Tijdens deze vitaminerijke mid dag is er een aantal receptenboekjes verkrijgbaar. OOSTERLAND Ouderenmiddag De bejaardensoos Oosterland houdt donderdag 19 februari een ge zellige middag in dorpshuis Ooster hof in Oosterland. Deze middag, die om 13.45 begint, is toegankelijk voor leden van andere bejaardensozen en leden van de afdelingen Duiveland en Bruinisse van de ANBO. Vandalisme Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland, op donderdag 19 februari, krijgen de le den van de rijkspolitiemannen Rut gers en Silvius een lezing over vanda lisme en inbraakpreventie. De vergadering is in de voorkerk van de Nederlands Hervormde kerk te Oos terland en niet zoals in de uitnodi ging staat vermeld in dorpshuis Oosterhof. Vanaf 19.30 uur begint het bestuur met het huishoudelijk ge deelte, waarbij afscheid wordt geno men van dc bestuursters M. J. van Bommel-den Hartog, C. A. Zwart- Broodman en W. P. van de Linde- Zoeter, die aftredend, maar niet her kiesbaar zijn. Muziekuitvoering Oostcrlands Fanfare houdt vrijdag 20 februari haar jaarlijkse uitvoe ring Belangstellenden kunnen te recht in dorpshuis Oosterhof om 19.30 uur. BRUINISSE NCVB-vergadering De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse houdt op donderdag 19 februari een vergade ring in het NH-vercnigingsgcbouw. aanvang 19.45 uur. Als spreker is uit genodigd de heer Boelens uit Vught van het Ncd. Bijbelgenootschap met: „Here, zegen deze spijze, amen". Nieuwe Euro-kotter In opdracht van reder Zijlstra uit Lauwersoog bouwt machinefabriek Padmos uit Bruinisse een nieuwe Eu rokotter. Het casco van dc LO 7 werd gebouwd bij Van Zanten in Sliedrecht en zal eind deze week in Bru arrive ren. Bij de Bruse vestiging van Pad mos zal de Eurokotter geheel vis- klaar worden afgewerkt en worden voorzien van machinerieën waaron der de Mitsubishi hoofdmotor van 300 pk. Spreekrecht publiek Op verzoek van de gemeente Brui nisse zal in vergadering van de com missie bestuurszaken van het provin ciaal bestuur het spreekrecht van de publieke tribune en de financiële bij drage voor dc bibliotheekvestiging worden behandeld. De vergadering vindt plaats op vrijdag 20 februari in het Provinciehuis te Middelburg om 9.30 uur. Aan het begin van de verga dering bestaat voor het publiek de mogelijkheid om het woord te voeren over de onderwerpen die worden be handeld. GOES Vergadering RPF De Provinciale Contactraad RPF Zeeland houdt woensdag 18 februari een openbare vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Spreker is prof. dr. ir. E. Schuurman als Eerste Ka merlid. De bijeenkomst in het kader van de provinciale statenverkiezing begint om 20.00 uur. De RPF-GPV- lijst in Zeeland wordt aangevoerd door P. Roose (GPV) en L. C. van Dij- kc (RPF). Ook statenlid H. J. Colijn is present om vragen te beantwoor den. WASHINGTON - De jongste rede van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov lijkt op het gebied van de wapenbe heersing niets nieuws te bevatten. Dat hebben Amerikaanse regerings functionarissen in een eerste reactie gezegd. JERUZALEM - Op de eerste dag van het proces tegen de vermeende oorlogsmisdadiger John Dcmjanjuk in Jeruzalem heeft zijn advocaat ver klaard dat dc beklaagde het slachtof fer is geworden van persoonsverwis- soling en tijdens de oorlog nooit kampbewaker is geweest Demjanjuk wordt ervan beschuldigd medever antwoordelijk te zijn voor de moord op meer dan 850.000 Joden in het ver nietigingskamp Treblinka in Polen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5